Pogoda i temperatury na Reunion

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury na Reunion

Wyspa Reunion to terytorium zamorskie Francji położone na Oceanie Indyjskim, około 800 km na wschód od Madagaskaru i około 200 km na zachód od Mauritiusa. Zajmuje obszar 2 512 km² i zamieszkuje ją ponad 800 tysięcy mieszkańców, z czego większość mieszka w stolicy Saint-Denis. Należy do niewielkiego Archipelagu Maskarenów, który swoją nazwę zawdzięcza portugalskiemu żeglarzowi Pedro Mascarenhas. Historia wyspy sięga XVI wieku, kiedy została odkryta przez Europejczyków. Słynie z trzech spektakularnych cyrków wulkanicznych: Cilaos, Mafate i Salazie, które oferują zapierające dech w piersiach krajobrazy i są popularnym celem trekkingowym. Reunion urzeka odwiedzających swoją różnorodnością – od dramatycznych krajobrazów górskich i aktywny wulkan Piton de la Fournaise, przez malownicze plaże, aż po kreolskie wioski ukryte w dolinach. Bogactwo naturalne objawia się również w obfitości wodospadów, dodających uroku każdemu zakątkowi.

Wyspa Reunion to raj dla miłośników przyrody i aktywności na świeżym powietrzu. Szlaki trekkingowe prowadzą do spektakularnych formacji skalnych oraz wulkanu Piton de la Fournaise. Wyspę zdobią malownicze wodospady, w tym słynny Voile de la Mariée, przypominający welon panny młodej. Dla entuzjastów przygód dostępne są trasy prowadzące przez unikalne “cyrki” wulkaniczne tworzące naturalne amfiteatry. Reunion oferuje zachwycające punkty widokowe, takie jak Manapany i Cap Mechant, z których rozciągają się spektakularne panoramy na dzikie wybrzeże i tętniącą życiem przyrodę. Manapany, znane z naturalnych basenów wulkanicznych, pozwala podziwiać siłę i piękno oceanu. Z kolei Cap Mechant, z jego urwistymi klifami i rozbryzgującą się wodą, oferuje niezapomniane widoki, idealne na chwilę refleksji nad potęgą natury. Podczas wycieczki na Reunion trzeba zobaczyć niezwykłe pola lawy w wąwozie Le Grand Brule, prezentujące surowe piękno natury wyspy Reunion, oraz miasteczko St. Rose, gdzie znajdziecie unikatowy kościół, częściowo zalany lawą – świadectwo niezwykłej historii miejsca i siły przyrody.

Bogactwo kulturowe Reunion odzwierciedla się również w tradycjach kulinarnych łączących wpływy francuskie, indyjskie, chińskie i afrykańskie, tworząc unikalne połączenie smaków. Lokalne specjały, jak cari, rougail i samoussas, pokazują, jak ważną rolę w życiu mieszkańców odgrywa jedzenie. Reunion to miejsce, gdzie natura i kultura splatają się, oferując niezapomniane wrażenia.

Reunion to wyspa o zmiennej pogodzie, gdzie tropikalne słońce miesza się z okresowymi deszczami. Idealny czas na wizytę to miesiące od maja do listopada, kiedy dominuje sezon suchy. Jest wówczas więcej słonecznych dni i przyjemne temperatury idealne do zwiedzania. Artykuł ten pomoże Wam zaplanować najlepszy czas na wakacje na Reunion, biorąc pod uwagę różne czynniki pogodowe, aby maksymalnie wykorzystać swój pobyt na tej malowniczej wyspie.

KLIMAT REUNION

Na Reunion panuje tropikalny klimat morski, charakteryzujący się wysoką wilgotnością powietrza, dużymi opadami oraz wysokimi temperaturami przez cały rok. Wyspa znajduje się w strefie międzyzwrotnikowej, co oznacza, że temperatury są dość stabilne i wahają się między 20, a 30 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Wyspa ma dwie pory roku: suchą i deszczową. Pora sucha trwa od maja do listopada i charakteryzuje się mniejszą ilością opadów, niż w pozostałych miesiącach, oraz niższą wilgotnością powietrza. Deszczowa pora trwa od grudnia do kwietnia i przynosi obfite opady deszczu, zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu wyspy.

Urozmaicona topografia wyspy wpływa na zróżnicowanie klimatu na różnych jej częściach. Podczas gdy na południu i zachodzie panuje klimat suchy, pustynny, to na północy i wschodzie występują obszary wilgotne, porośnięte lasami deszczowymi i gęstą roślinnością. W górach temperatury są niższe, a opady większe, co sprawia, że w tym regionie panuje klimat chłodniejszy i bardziej wilgotny.

CYKLONY NA REUNION – CZY WYSTĘPUJĄ?

Reunion znajduje się w regionie, który może być dotknięty cyklonami, szczególnie w miesiącach od grudnia do marca. Na wyspie panuje wówczas lato i właśnie wtedy ryzyko wystąpienia cyklonów jest największe. Mimo że są one rzadkością, warto sprawdzić prognozy pogody przed planowaną podróżą.

REUNION – TEMPERATURA WODY

Na Reunion, temperatura wody oscyluje wokół przyjemnych 23°C do 28°C w zależności od pory roku. Cieplejsze miesiące to styczeń do kwietnia, kiedy to woda jest najprzyjemniejsza. Prądy morskie wokół wyspy mogą być zróżnicowane, od spokojnych wód w zatokach, po silniejsze prądy na otwartym oceanie. Ma znaczenie dla nurków i osób uprawiających sporty wodne.

POGODA NA WYSPIE REUNION W POSZCZEGÓLNYCH MIESIĄCACH:

STYCZEŃ

W styczniu, czyli w czasie letnim, na wyspie Reunion panują wysokie temperatury i wilgotność powietrza. Średnia temperatura wynosi około 27°C w dzień i 22°C w nocy. W tym okresie, ze względu na często występujące opady deszczu, na wyspie jest bardzo zielono i bujnie rosną rośliny.

W styczniu, na Reunion można zobaczyć wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić Park Narodowy Reunionu z fantastycznymi wodospadami oraz wysokie klify, takie jak Cirque de Mafate, czy Cirque de Cilaos, wokół których rozciągają się malownicze krajobrazy. Proponujemy także wybrać się w podróż kulinarną i spróbować tradycyjnego dania kuchni kreolskiej, takiego jak curry z kurczaka czy ryba z sosu rougaille. Początek formularza

Ponieważ pogoda w styczniu bywa kapryśna, dobrym nawykiem przed każdą wycieczką będzie sprawdzenie prognozy.

LUTY

W lutym na wyspie Reunion trwa okres letni, charakteryzujący się upalnymi dniami, dużą wilgotnością powietrza i częstymi deszczami. Średnia temperatura wynosi około 27°C w dzień i około 22°C w nocy.

Najprzyjemniejsza i najsuchsza pogoda w tym czasie jest na północno-zachodnim wybrzeżu. Warto jednak zdecydować się na wypożyczenie samochodu i eksplorację również środka wyspy. Park Narodowy Reunionu zachwyca w tym okresie bujną, zieloną roślinnością, a z klifów Cirque de Mafate, czy Cirque de Cilaos widoki są wspaniałe.

Należy jednak pamiętać, że w lutym, podobnie jak w styczniu, na wyspie Reunion może być dość deszczowo i wilgotno, co może wpłynąć na niektóre plany zwiedzania. Ciekawym pomysłem na deszczowe dni może być wizyta w muzeum. Cité du Volcan to interaktywne miejsce dla turystów w różnym wieku, o powierzchni 6000 m² poświęcone historii, budowie oraz działaniu wulkanów na całym świecie.

MARZEC

W marcu na wyspie Reunion trwa okres przejściowy pomiędzy latem, a jesienią. Średnia temperatura wynosi około 27°C w dzień i około 22°C w nocy, jednak wraz ze zbliżającą się jesienią, powoli zaczyna spadać. W marcu nadal występują opady deszczu, ale są one już mniej intensywne niż w poprzednich miesiącach.

W tym okresie można udać się na wycieczkę po Parku Narodowym Reunionu by podziwiać piękne widoki na wulkan Piton de la Fournaise. Wybierając się w marcu na wędrówkę koniecznie sprawdźcie prognozę pogody.

Warto również zobaczyć miasto Saint-Denis, stolicę wyspy Reunion, gdzie znajdują takie  interesujące miejsca, jak katedra św. Dionizego czy Muzeum Sztuk Pięknych.

Należy jednak pamiętać, że w marcu na wyspie Reunion może być jeszcze dość deszczowo i wilgotno, co może wpłynąć na niektóre plany zwiedzania.

KWIECIEŃ

Kwiecień na wyspie Reunion przynosi średnie temperatury około 25°C  w dzień i około 20°C w nocy. Deszcze w tym okresie są już mniej intensywne, co oznacza, że jest to dobry czas na zwiedzanie wyspy i ruch na świeżym powietrzu.

Można odwiedzić Cirque de Mafate i Cirque de Cilaos, które są popularnymi terenami do wędrówek. Warto także wybrać się na plażę i cieszyć się słońcem, jak również wziąć udział w wycieczce łodzią po lagunie.

Ponadto, w kwietniu na wyspie Reunion odbywa się Festi’Ylang, coroczne święto poświęcone ylang-ylang, które obejmuje wystawy kwiatów, koncerty, występy artystyczne oraz degustacje lokalnych potraw.

MAJ

W maju na Reunion zaczyna się zima i jednocześnie najlepszy czas na wizytę na wyspie. Średnie temperatury wynoszą około 23°C w dzień i około 18°C w nocy.

Wspaniałym pomysłem jest wędrówka po Parku Narodowym Reunionu, gdzie znajdują się liczne szlaki turystyczne oraz wulkan Piton de la Fournaise, jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Dla śmiałków, chcących odbyć trekking na mierzący 2631 m. n.p.m. stożek, zaczyna się najlepszy czas, który potrwa do października.

Ponadto, w maju na wyspie Reunion odbywa się Fête des Voisins, czyli święto sąsiadów, podczas którego mieszkańcy organizują różne wydarzenia i spotkania w celu zacieśnienia więzi sąsiedzkich.

CZERWIEC

W czerwcu na wyspie Reunion średnie temperatury wynoszą około 21°C w dzień i około 16°C w nocy. Jest to jeden z najchłodniejszych miesięcy na wyspie, ale nadal jest wiele słonecznych dni i dobre warunki do aktywności na świeżym powietrzu.

W czerwcu szczyt wulkanu Piton de la Fournaise pokryty jest śniegiem, a jego widok stanowi wspaniały fotograficzny kadr podczas wycieczek po Parku Narodowym Reunionu. Ciekawą propozycją spędzenia czasu jest wycieczka po okolicznych wioskach i miasteczkach, takich jak Saint-Denis lub Saint-Gilles-les-Bains. Dzięki niej można lepiej poznać lokalną kulturę i kuchnię.

W czerwcu na wyspie Reunion nie odbywają się żadne duże wydarzenia, ale czas można uprzyjemnić sobie aktywnościami na świeżym powietrzu, takimi jak nurkowanie czy surfowanie w pobliżu plaż Saint-Leu i Saint-Gilles. Uwaga! W czerwcu bywa wietrznie.

LIPIEC

W lipcu panuje zimna pora roku, zwana “l’hiver austral” (zima południowa). Średnia temperatura wynosi około 20°C na wybrzeżu i 15°C w górach, ale na szczytach górskich może spaść nawet do kilku stopni poniżej zera. W tym okresie może padać deszcz i występować silny wiatr.

Mimo nieco chłodniejszej pogody, w lipcu wciąż można zobaczyć wiele atrakcji na wyspie Reunion. Można wyruszyć na pieszą wędrówkę po malowniczych szlakach górskich, podziwiać wodospady i wulkaniczne krajobrazy, a także zwiedzać ciekawe miejsca historyczne i kulturalne. Nie lada atrakcją w tym czasie są obserwacje wielorybów i delfinów, a także organizowany w tym miesiącu festiwal wulkanów.

SIERPIEŃ

Sierpień to kolejny miesiąc zimowy na wyspie Reunion, z podobnymi warunkami pogodowymi jak w lipcu. Średnia temperatura wynosi około 20°C na wybrzeżu i 15°C w górach, a opady deszczu nadal mogą być dość częste. Jednakże w miarę upływu miesiąca zaczyna się poprawiać pogoda i w drugiej połowie sierpnia można spodziewać się już więcej słońca i mniej deszczu.

Mimo chłodniejszej pogody, na wyspie Reunion w sierpniu na turystów wciąż czeka wiele atrakcji turystycznych. Warto udać się na wycieczki po Parku Narodowym Reunionu, podziwiać wodospady, udać się na wspinaczkę po skałach, a także spróbować lokalnej kuchni. W okolicy wybrzeża nadal można zobaczyć delfiny i wieloryby.

WRZESIEŃ

We wrześniu na wyspie Reunion kończy się zima, a pogoda zaczyna się stopniowo poprawiać. Średnia temperatura wynosi około 21°C na wybrzeżu i 16°C w górach, a opady deszczu są już mniej częste. W ciągu dnia można oczekiwać dużo słońca i krótkich opadów deszczu w nocy.

Wrzesień to dobry miesiąc na uprawianie turystyki pieszej, wspinaczki oraz aktywności na wodzie. W Parku Narodowym Reunionu kwitną kwiaty i zaczynają pojawiać się pierwsze kolorowe motyle, co czyni go idealnym miejscem do wędrówek. Na wybrzeżu można cieszyć się spokojnymi plażami i próbować lokalnej kuchni, w tym dań z ryb i owoców morza. W spotkać rekiny wielorybie na zachodnim wybrzeżu wyspy.

PAŹDZIERNIK

W październiku na wyspie Reunion zaczyna się okres wiosenny, a pogoda jest już bardziej stabilna niż w poprzednich miesiącach. Średnia temperatura wynosi około 22-23°C w ciągu dnia i około 18-19°C w nocy. Panuje okres suchy, więc opady deszczu są rzadsze niż w okresie letnim.

Październik jest dobrym czasem na trekkingi i eksplorowanie kotlin wulkanicznych w sercu wyspy. Pięknie prezentują się również widoki z popularnych punktów widokowych jak Cap Mechant. Można również odwiedzić plaże i cieszyć się kąpielami w oceanie, które są wciąż przyjemne ze względu na ciepłą wodę morską. W październiku odbywają się również różne festiwale i wydarzenia kulturalne, które pozwalają poznać lokalną kulturę i tradycje.

LISTOPAD

W listopadzie na wyspie Reunion to początek letniego sezonu deszczowego, ale pogoda wciąż pozostaje dobra, z temperaturami oscylującymi wokół 25-26°C w dzień i około 20°C w nocy. Może być więcej opadów niż w poprzednich miesiącach, szczególnie na wybrzeżu wschodnim i w górach.

Listopad to również dobry czas, aby zobaczyć migrację wielorybów, które przepływają przez okolice Reunion w drodze do Antarktydy. W tym miesiącu warto również spróbować różnych aktywności wodnych, takich jak nurkowanie, surfowanie i windsurfing, ponieważ fale na zachodnim wybrzeżu osiągają wtedy swoje maksymalne rozmiary. Jest to także dobry czas, aby zwiedzić Park Narodowy Reunionu i zobaczyć jego różnorodną florę i faunę, w tym endemiczne gatunki ptaków i ssaków.

GRUDZIEŃ

W grudniu na wyspie Reunion panuje lato, a temperatura powietrza wynosi około 28°C w dzień i około 22°C w nocy. W tym okresie można spodziewać się opadów deszczu, które jednak są zwykle krótkotrwałe. W grudniu warto odwiedzić Park Narodowy Reunionu, gdzie można podziwiać wodospady i góry oraz zwiedzić krater wulkanu Piton de la Fournaise. To także dobry czas na uprawianie wodnych sportów, takich jak surfing czy windsurfing, ponieważ wody są ciepłe i spokojne.

KIEDY JECHAĆ NA REUNION?

Najlepszą porą na podróż na Reunion jest okres od maja do listopada, ponieważ w tym czasie panuje tam łagodny klimat, niskie opady deszczu i umiarkowane temperatury. Wyspa Reunion jest również popularnym celem turystycznym dla miłośników sportów ekstremalnych, takich jak wspinaczka górska, narciarstwo, bungee jumping, rafting i surfing, a sezon na te aktywności zazwyczaj trwa od czerwca do września. Należy pamiętać, że wyspa Reunion znajduje się w rejonie zagrożonym przez cyklony tropikalne. W okresie ich występowania (styczeń – marzec) trzeba uważać na prognozy pogody i być przygotowanym na ewentualne zmiany planów podróży.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.