Pogoda i temperatury w Egipcie – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Egipcie – kiedy jechać na wakacje?

Okazała spuścizna antycznych cywilizacji, przemierzanie Nilu tradycyjną feluką, wypoczynek w luksusowym hotelu przy plaży oraz odkrywanie podwodnego bogactwa Morza Czerwonego – zapraszamy Was na wakacje w Egipcie! Wasza podróż będzie bogata w ciekawe i niezapomniane doświadczenia, a specjaliści z Planet Escape zadbają o to, byście poznali to mniej turystyczne oblicze Egiptu, które z pewnością Was zaskoczy. Ale kiedy się tam wybrać? Czy to całoroczny kierunek? Co warto wiedzieć przed podróżą do tego północnoafrykańskiego kraju? Przeczytajcie nasz artykuł, a dowiecie się, kiedy najlepiej odkrywać najcenniejsze klejnoty Egiptu! 

Egipt – klimat 

Egipt kojarzy się wszystkim z wysokimi temperaturami i pustynnymi bezkresami. Z pewnością możemy przyznać rację, że jest to miejsce, gdzie warunki pogodowe w ciągu roku są dosyć stałe i z punktu widzenia turysty ewentualne zmiany pogodowe nie są aż tak bardzo zauważalne. Niemniej jednak, podczas planowania swoich wczasów w Egipcie, warto nieco poznać specyfikę klimatu tego państwa, by nie dać się zaskoczyć ewentualnym niuansom pogodowym.

Synaj

Krajobraz Egiptu, tak jak i większości państw Afryki północnej, jest zdominowany przez pustynie, co czyni jego klimat suchym i gorącym. Lato trwa od maja aż do września i charakteryzuje się bardzo wysokimi temperaturami sięgającymi nierzadko nawet 40°C w dzień. Nocami, zwłaszcza na pustyni, wartość słupka rtęci może spaść nawet do kilku stopni Celsjusza, dlatego dobowa amplituda temperatury powietrza jest wysoka. Zimy są łagodne i charakteryzują się sporadycznymi opadami deszczu, zwłaszcza na wybrzeżu Morza Czerwonego. Roczne opady w całym kraju są niewielkie, a w niektórych częściach Egiptu (np. Asuan) ich suma nie przekracza rocznie nawet 10 mm, co skutkuje niewielkimi zasobami wodnymi tego kraju.

Egipt – pogoda w styczniu 

Jeśli nie przepadacie za upałami, to idealna pora, by odwiedzić Egipt. Mimo pory zimowej, temperatury powietrza na wybrzeżu sięgają ok. 22°C, a wilgotność jest niska. W stolicy kraju – Kairze – temperatury w ciągu dnia oscylują w granicach kilkunastu stopni Celsjusza, a im dalej na południe –  tym cieplej. To fantastyczny moment na zwiedzanie – przyjemne temperatury sprzyjają odkrywaniu cudów starożytnego świata! Co więcej, w styczniu odbywa się w Egipcie maraton, który przebiega przez antyczne egipskie zabytki – to nie lada gratka dla aktywnych podróżników. Należy jednak pamiętać, że styczeń jest wysokim sezonem w Egipcie, gdyż masa turystów z Europy przybywa do kraju, by choć na moment uciec przed niskimi temperaturami. Nie zmienia to jednak faktu, że to bardzo przyjazna pora na egipskie wakacje.

Egipt – pogoda w lutym 

Średnie miesięczne temperatury powietrza wynoszą ok. 18°C ze spadkami poniżej 10°C w nocy. Najzimniej będzie w Aleksandrii na północy kraju– od 10 do 19°C, a w Luksorze wskaźniki termometru mogą pokazać nawet 25°C. Opady deszczu występują, lecz bardzo sporadycznie. Brak upałów sprzyja odkrywaniu pustynnych regionów Egiptu – safari quadami to jedna z opcji, z której warto skorzystać! W lutym możecie być świadkami ciekawego zjawiska w świątyni Ramzesa II na południu kraju. Tylko dwa razy do roku słońce ustawia się tam w taki sposób, iż oświetla posągi znajdujące się w ciemnym wnętrzu budowli. Wybierzcie się także do oazy Siwa, by zaznać kąpieli w gorących źródłach pośrodku pustyni lub udajcie się na trekking na górę Synaj!

Egipt – pogoda w marcu 

Temperatury powietrza powoli wzrastają, ponieważ w Egipcie zaczyna się wiosna. Im w głąb kraju, tym będzie nieco cieplej. Wody Morza Czerwonego mają ok. 22°C, dlatego wypoczynek na plaży w Hurghadzie, Marsa Alam czy Szarm el-Szejk będzie dobrym pomysłem. Ilość turystów w marcu zmniejsza się w porównaniu z początkiem roku, co wiąże się też ze spadkiem cen. Warto wiedzieć, że w marcu wypada zazwyczaj ramadan – święty miesiąc dla muzułmanów, w którym uczestniczenie może być z jednej strony ciekawym doświadczeniem, a z drugiej – w mniej turystycznych miejscach nieco utrudnić korzystanie z barów i restauracji. Wybierzcie się także w rejs feluką i odkryjcie egipską Dolinę Królów.

Nil – Asuan i feluki

Egipt – pogoda w kwietniu 

To ostatni miesiąc przed uderzeniem egipskich fal gorąca. Temperatury powietrza wahają się między 18 a 25°C w stolicy, a w Luksorze sięgają już ponad 30°C. Na pustynnych obszarach może wiać khamsin – ciepły, piaszczysty wiatr niosący ogromne ilości piasku i pyłu oraz powodujący wzrost temperatury nawet o 20°C. Jeśli pragniecie napawać się wiosennym Egiptem – kwiecień to ostatni moment, by się tam wybrać!

Egipt – pogoda w maju 

Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu wynosi 32°C i to idealny moment na wypoczynek na wybrzeżu śródziemnomorskim lub Morza Czerwonego. Sezon wakacyjny w Egipcie powoli dobiega końca, dlatego możecie nieco zaoszczędzić na zakwaterowaniu. Snorkeling w tym miesiącu będzie dobrym pomysłem, ponieważ temperatury wód także wzrastają. To często również okres ramadanu, dlatego pamiętajcie, by zabrać ze sobą odpowiednie nakrycia, które przydadzą Wam się podczas zwiedzania świątyń, ale także uchronią przed mocnym słońcem. O kremie z filtrem nie trzeba nawet wspominać! To produkt niezbędny, który przyda się o każdej porze w Egipcie.

Oaza Siwa – Twierdza Shali

Egipt – pogoda w czerwcu 

W tym miesiącu w Egipcie robi się naprawdę gorąco! Rekordowe temperatury odnotowywane są w Luksorze – czasem jest to nawet ponad 40°C, dlatego „miasto pałaców” najlepiej zwiedzać po południu, kiedy słońce nie jest aż tak uporczywe. To także najbardziej suchy miesiąc w roku – opady deszczu prawie nie występują w kraju. Rejs po Nilu to świetna okazja do celebrowania Leylet en Nuktah (17 czerwca) – święta poświęconemu życiodajnemu Nilowi. Na brzegach rzeki gromadzą się rodziny i organizują wspólnie pikniki – to wspaniała okazja do spędzenia czasu z lokalną ludnością.

Aleksandria – Twierdza Qaitbay

Egipt – pogoda w lipcu 

Cóż można rzec o lipcu w Egipcie? Jest naprawdę gorąco, a wilgotność powietrza jest bardzo niska. Nic, tylko wypoczywać pod palmą na plaży i spróbować scuba divingu w morskich wodach. Jeśli wysokie temperatury Wam niestraszne – Egipt przywita Was bezchmurnym niebem i fantastycznymi cenami hoteli.

Egipt – pogoda w sierpniu 

Wskaźniki termometru spadają poniżej 30°C tylko w nocy, a słońce świeci przez ok. 13 godz. dziennie. Zwiedzanie w ciągu dnia może być nieco męczące, dlatego najlepiej udać się na eksplorację wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. W ciągu dnia najlepiej odpocząć pod parasolem na plaży i nieco schłodzić się w morskich wodach. W sierpniu będziecie mieli okazję wziąć udział w Wafaa El-Nil – kolejnej celebracji poświęconej Nilowi. Piękne kostiumy, tańce i rejsy po rzece – tak Egipcjanie obchodzą to święto. Koniecznie zapakujcie lekką, jasną i przewiewną odzież do swoich walizek!

Giza

Egipt – pogoda we wrześniu 

To okres przejściowy między chylącym się ku końcowi latem i rozpoczynającej się powoli jesieni. Nie oznacza to jednak, iż temperatury powietrza znacznie spadają – miesięczna średnia to nadal ok. 30°C. Wysoki sezon jeszcze się nie rozpoczął, więc nadal możecie skorzystać z promocyjnych ofert. Pojedźcie do Gizy przed wschodem słońca i zaobserwujcie, jak słońce budzi się do życia nad majestatycznymi piramidami lub odwiedźcie drugie co do wielkości egipskie miasto – Aleksandrię.

Egipt – pogoda w październiku 

Sezon wakacyjny w Egipcie rozpoczyna się na dobre! Przyjemne 28°C i brak uciążliwych upałów sprzyjają spokojnemu zwiedzaniu. Wiele operatorów wycieczkowych wznawia swoją działalność, dzięki czemu wybór różnorodnych wycieczek i aktywności jest większy. W październiku znów możecie być świadkami fenomenu świetlnego w świątyni Ramzesa – oficjalnie jest to nazywane Abu Simbel Sun Festival.

El Gouna

Egipt – pogoda w listopadzie 

To miesiąc przed prawdziwym boomem turystycznym, który ma miejsce w Egipcie w grudniu. Temperatury sięgają ok. 23°C, a nocą spadają nieco poniżej 20°C, dlatego nie zapominajcie zapakować czegoś cieplejszego do Waszych walizek. Deszcze mogą się pojawiać, ale bardzo rzadko. Wybierzcie się do Egiptu w listopadzie, by uniknąć wielkich tłumów turystów i bardzo wysokich cen. Co więcej, w listopadzie odbywają się dwa ciekawe wydarzenia kulturalne – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze oraz Arabski Festiwal Muzyczny.

Egipt – pogoda w grudniu 

Może i ceny zakwaterowanie w Egipcie wzrastają, ale kto nie chciałby spędzić świąt w tak ciepłej atmosferze? Temperatury oscylują w granicach 20°C, a miesięczne opady wynoszą ok. 15 mm. To idealny moment na hiking czy przemierzanie zakamarków Kairu.

Stary Kair

Temperatura wody w Egipcie 

Egipt oblewają dwa duże akweny wodne – od północy Morze Śródziemne, a od wschodu Morze Czerwone. Wody tego ostatniego tak naprawdę przez cały rok są ciepłe. Jego temperatury są kształtowane przez monsuny. Woda jest najcieplejsza w sierpniu – ok. 26°C, a w styczniu ma ok. 20°C. Jest to także jeden z najbardziej zasolonych zbiorników wodnych na świecie: w niektórych częściach poziom zasolenia sięga nawet 40‰, natomiast prądy morskie nie są silne. Wybrzeże Morza Śródziemnego rozciąga się na długości ok. 1050 km i leży na nim m.in. Aleksandria. Jego temperatury latem sięgają ok. 25°C, natomiast zimą spadają, dlatego wybierając się końcem lub początkiem roku na plażowanie do Egiptu warto wybrać jeden z nadmorskich kurortów nad Morzem Czerwonym, gdzie woda będzie przyjemniejsza.

Asuan – Qubbet el-Hawa

Ania S.

Ania S.

Absolwentka studiów eurazjatyckich, na których zgłębiała wiedzę o państwach Europy Wschodniej, Kaukazu czy Azji Centralnej. W wolnych chwilach ulepsza swój poziom języka rosyjskiego, łapie najciekawsze momenty aparatem fotograficznym lub śledzi podróże swoich ulubionych twórców internetowych. Uwielbia odwiedzać nowe miejsca, planować wyjazdy od zera i szukać najbardziej budżetowych alternatyw.

!
Ta strona używa plików cookies.