Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: USA – Hawaje
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Hawaje i trzy najpiękniejsze wyspy

Od 12300 zł
USA - Hawaje — Oahu, Maui, Kauai

Taniec hula, który uspokaja ciało od stóp po czubek głowy, wyciszając umysł, idealnie wysoka temperatura i nasłonecznienie przez okrągły rok. Niszowa, ale pełna wyjątkowości kultura rdzennych Hawajczyków, znakomita kuchnia i rozległe plaże znaczone wulkanicznym pejzażem...to dopiero początek.

 • Chillout na legendarnej plaży Waikiki
 • Odkryjcie zielony interior wyspy Kauai
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa
 2. GMT – 10

 3. Stolica
 4. Honolulu

 5. Populacja
 6. 1,42 mln

 7. Powierzchnia
 8. 28 311 km2

 9. Język
 10. Na Hawajach funkcjonują dwa języki urzędowe: angielski, co nie dziwi ze względu na przynależność administracyjną wysp do Stanów Zjednoczonych, i hawajski. Większość mieszkańców, około 70% w codziennym życiu komunikuje się głównie przy użyciu języka angielskiego. Język hawajski, należący do grupy języków polinezyjskich, stanowi mowę ojczystą dla mniejszości obywateli liczącej zaledwie kilkaset osób. Co ciekawe, pewna część społeczności posługuje się także językiem kreolskim hawajskim przypominającym angielski.

 11. Waluta
 12. Oficjalną walutą na Hawajach jest dolar amerykański.

  1 PLN = 0,27 USD
  1 EUR = 1,08 USD

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
 2. Obywatele RP potrzebują wizy, aby podróżować do USA, a więc również na Hawaje. Do otrzymania wizy niezbędna jest rozmowa z konsulem, na którą należy stawić się z kompletem dokumentów: wnioskiem wizowym, ważnym paszportem, dowodem uiszczenia opłaty, ewentualną ważną wizą amerykańską. Najlepiej, aby aktualny paszport był ważny jeszcze minimum przez 6 miesięcy od dat spodziewanego pobytu w USA, chociaż wydanie wizy możliwe jest przy niespełnieniu tego warunku.

 3. Szczepienia
 4. Wakacje na Hawajach nie wymagają zrobienia szczepień obowiązkowych. Jak w przypadku niemal każdej podróży zaleca się szczepienie przeciwko błonicy/tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jednak tę decyzję pozostawia się indywidualnej decyzji podróżującego. Szczepienie przeciwko wzw typu B kosztuje około 70 zł, zaś przeciwko błonicy i tężcowi – około 130 zł. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki
 6. Napiwki na Hawajach to rzecz nie tylko dobrze przyjęta, ale wręcz wymagana. Zazwyczaj napiwkiem nagradza się kelnerów w restauracjach, obsługę hotelową (pokojówki, boje hotelowi), często też kierowców i przewodników. Bagażowemu zazwyczaj daje się 1 USD, pokojówce od 2 USD za dzień obsługi. W restauracjach napiwek w kwocie stanowiącej około 15% i więcej wartości zamówienia może być doliczony do rachunku. Standardowy napiwek w restauracji, zwłaszcza o dobrym standardzie, stanowi ponad 15% całej kwoty zamówienia. Napiwki oczekują zazwyczaj kierowcy shuttle busów na lotnisku, szczególnie gdy pomagają turystom z załadowaniem bagażu. Ponadto przyjmuje się nagradzanie napiwkiem taksówkarzy, którzy powinni dostać od turysty około 15% wartości całego kursu. Bagażowemu należy się około 1-2 USD za torbę. Wysokość pozostawianych napiwków to oczywiście sprawa indywidualna, jednak nieprzestrzeganie pewnych utartych zwyczajów w tej kwestii może być nieprzychylnie odebrane na Hawajach.

 7. Ceny jedzenia
 8. Decydując się na wakacje na Hawajach należy liczyć się z tym, że wydatki na miejscu mogą okazać się dość spore, ponieważ ceny jedzenia należą do wysokich. Tak podstawowe produkty jak np. chleb czy mleko mogą osiągać cenę nawet 4 dolarów. Taniej jest z reguły w miejscach oddalonych nieco od turystycznych lokalizacji. Świeże owoce i warzywa można kupić za przyzwoite pieniądze na lokalnych targach – opłaca się to bardziej niż zakupy w dużych supermarketach. Różnorodność restauracji pozwala na swobodny wybór, także pod względem cenowym. Sycący obiad w lokalnej knajpce można zjeść za około 10 dolarów. Przykładowe ceny: posiłek w McDonalds około 7 USD, woda mineralna 2 USD, coca-cola 2 USD, chleb pszenny 4 USD, 1 kg pomarańczy około 4 USD, obiad z napojem w restauracji o dobrym standardzie około 30 USD, lokalne piwo 3 USD.

 9. Ciekawostki
  • Język hawajski składa się zaledwie z dwunastu liter znanego nam alfabetu łacińskiego, stanowi więc najkrótszy alfabet na świecie
  • Na Hawajach urodził się obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, a także popularna aktorka hollywoodzkich produkcji – Nicole Kidman
  • Znany film przygodowy Stevena Spielberga „Park Jurajski” został nakręcony na najstarszej wyspie Hawai o nazwie Kauai. Na Hawajach robiono zdjęcia również do innej, popularnej produkcji, a mianowicie „Poszukiwacze zaginionej Arki” z serii filmów o Indianie Jonesie tego samego reżysera
  • Archipelag Hawajów składa się z niemal 140 wysp, jednak tylko niecałe 10 jest zamieszkanych
  • Przed dołączeniem do Stanów Zjednoczonych Hawaje były odrębnym, niepodległym państwem – Królestwem, a później Republiką Hawajów, które istniało do roku 1898
  • Baza floty amerykańskiej Pearl Harbor, która zostało zaatakowane przez Japończyków w 1941 roku znajduje się na Hawajach, na wyspie O’ahu
  • Rdzenni mieszkańcy wysp pochodzili prawdopodobnie z wysp dzisiejszej Polinezji Francuskiej, np. z wysp Bora-Bora i Raiatea
  • Europejskim odkrywcą Hawajów był angielski żeglarz James Cook
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Z kulinariami Hawajów nieodmiennie kojarzy się pewien soczysty, niesamowicie słodki i przepyszny owoc – ananas. W europejskich pizzeriach nie bez powodu pizza z tym wyjątkowym dodatkiem i kurczakiem nazywa się najczęściej hawajską. Słodko-ostre lub słodko-słone połączenie to domena Hawajczyków, których przodkowie zostali poddani wpływom z rozmaitych części świata, dzięki czemu współczesna kuchnia na wyspach może poszczycić się wyjątkowym kształtem. Do stworzenia zachwycającej dzisiaj mieszanki przyczynili się Polinezyjczycy, przybysze z Ameryki, Europy, Chin, Portugali, Japonii czy Filipin.

  Co to oznacza dla Was – smakoszy kuchni przybywających zza oceanu? Przede wszystkim nieograniczony dostęp do świeżutkich ryb, z których przyrządza się np. lomi salmon, czyli łososia w schłodzonej sałatce ze świeżych pomidorów, z chili oraz innymi dodatkami. Równie popularny jest tuńczyk, a z innych produktów także kokos, słodkie ziemniaki czy chlebowiec. To właśnie na tych wyspach dostąpicie okazji spróbowania składników, które w Europie trudno dostać w zwykłym sklepie. Macie ochotę przekonać się jak smakuje kolokazja jadalna lub tung molukański? Dzięki podróżnikom z Portugalii spróbujecie na Hawajach słodkiego chleba oraz innych smakowitych słodyczy z Półwyspu Iberyjskiego, oczywiście w zmodyfikowanej wersji.

  O jeszcze jednym elemencie hawajskiej kuchni nie można zapomnieć – o drinkach. Czym byłoby słodkie lenistwo na plaży bez orzeźwiającego koktajlu z palemką! Niebieski na bazie likieru curacao i soku z ananasa, lekko kwaskowaty z rumem i sokiem pomarańczowym, kremowy z dodatkiem mleczka kokosowego… Do wyboru, do koloru!

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia
 2. Pierwszymi mieszkańcami Hawajów byli najprawdopodobniej polinezyjscy osadnicy, którzy przybyli tutaj z wysp należących do dzisiejszej Polinezji Francuskiej. Dla Europy wulkaniczne wyspy odkrył podróżnik z Wielkiej Brytanii James Cook – Hawaje nazwano wtedy Wyspami Sandwich, na część 4. Hrabiego Sandwich. W wyniku przybycia na Hawaje Europejczyków ówcześni mieszkańcy wyspy niemający odporności na powszechne w Europie choroby masowo umierali m.in. na grypę i ospę.

  W wyniku starć wodzów hawajskich wysp władzę nad archipelagiem przejął Kamehameha I. Dynastia władcy, który zjednoczył Hawaje, panowała nieprzerwanie do 1874 roku. W 1887 roku doszło do rewolucji pokierowanej przez białych imigrantów. Ówczesnego króla zmuszono do uchwalenia tzw. konstytucji bagnetowej, która pozbawiała praw wyborczych obywateli o niewystarczającym dochodzie lub inwestycjach w ziemię, co w praktyce oznaczało zdominowanie w działalności politycznej rdzennych mieszkańców Hawajów. Następnie na tronie zasiadła królowa Lydia Lili’uokalani – władczyni pragnęła odzyskania praw wyborczych przez właściwych obywateli Hawajów. Jej plany nie spodobały się Europejczykom i Amerykanom, którzy doprowadzili do abdykacji królowej. Republikę Hawajów proklamowano w 1894 roku. W kraju nadal panowały nierówności, uderzające zwłaszcza w rdzenną hawajską ludność. Antyamerykański ruch oporu próbował jeszcze przywrócić władzę byłej królowej, jednak w lipcu 1898 roku Stany Zjednoczone oficjalnie zajęły kraj, przyłączając go do swoich terytoriów. W 1959 roku Hawaje dołączone zostały do USA jako 50. stan.

 3. Geografia
 4. Archipelag Hawajów składa się z niemal 140 wysp, z czego osiem głównych to wyspy zamieszkane, do których należą: Hawai’i, Maui, Kaho’olawe, Lana’i, Moloka’i, O’ahu, Kaua’i oraz Ni’ihau. Hawaje znajdują się ponad 3000 km od Stanów Zjednoczonych. Najwyższa góra to Mauna Kea o wysokości 4205 m n.p.m., jeśli jednak mierzyć ją od znajdującej się na dnie Pacyfiku podstawy, to góra byłaby wyższa niż Mount Everest, obecnie najwyższy szczyt na świecie. Każda z wysp powstała ze skał wulkanicznych pochodzących z tzw. plamy gorąca. Aktywne wulkany znajdują się obecnie na południu wyspy Hawai’i. Dzięki wulkanicznej aktywności na przestrzeni wieków na Hawajach wykształcił się wspaniały, niepowtarzalny krajobraz. Wyspy cechuje ponadto występowanie endemicznych gatunków fauny i flory. Na terenie Hawajów wyodrębniono dwa parki narodowe: Haleakala na wyspie Maui oraz Park Narodowy Wulkanów Hawai’i na wyspie o tej samej nazwie. Na wyspach panuje klimat tropikalny z dwiema porami roku – suchą i deszczową.

 5. Kultura i religia
 6. Rozwijająca się na Hawajach kultura stała się udziałem najpierw przybyłych tutaj Polinezyjczyków, a następnie kolonizatorów, głównie z Wielkiej Brytanii, później również imigrantów z Ameryki Północnej. Politeistyczne wierzenia przybyszów z wysp obecnej Polinezji Francuskiej zaczęły przenikać się z chrześcijaństwem głoszonym przez misjonarzy ze Starego Kontynentu, co zauważyć można chociażby w rękodzielnictwie np. rzeźbach mających przedstawiać pradawne bóstwa.

  Nieodłącznym elementem hawajskiej kultury jest też taniec hula, który wywodzi się z tradycji i aktywności kulturalnej Polinezyjczyków. Zwykle taniec wykonuje się przy dźwiękach pieśni – mele. Grupę taneczną lub szkołę tańca hula określa się mianem hālau. Hula zmieniło się wraz z wkroczeniem w XX wiek, kiedy na wyspach zaczęła rozwijać się turystyka i taniec zaczęto wykorzystywać również w bardziej komercyjny sposób.

  Na Hawajach 11 czerwca każdego roku obchodzi się święto Kamehameha, czyli jednego z dawnych przywódców królestw hawajskich, który doprowadził do zjednoczenia wysp w 1810 roku i był pierwszym władcą dynastii rządzącej na Hawajach do 1874 roku. Król Kamehameha otworzył Hawaje na handel zagraniczny ze Stanami Zjednoczonymi i Europą.

Zwiń

Pearl Harbor

Odwiedź miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym, bazę marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych – Pearl Harbor. Udaj się na wycieczkę do muzeów i pomników upamiętniających wydarzenia, jakie miały miejsce podczas drugiej wojny światowej. Na początku wycieczki obejrzyj film edukacyjny o genezie ataku na Pearl Harbor oraz jego przebiegu, a następnie odwiedź wystawy muzeum lotnictwa, gdzie zobaczysz m.in. samoloty używane przez Amerykanów po dołączeniu do konfliktu. Zobacz także USS Bowfin (SS-287), czyli amerykański okręt podwodny o długości niemal stu metrów, który swą nazwę wziął od gatunku ryby o nazwie miękławka (z ang. bowfin). W trakcie zwiedzania Pearl Harbor najczęściej zaplanowana jest również wycieczka po mieście Honolulu – skorzystaj koniecznie, bo w trakcje wakacji na Hawajach grzechem byłoby nie odwiedzić stolicy.

Trekking i wodospady

Zostań królem lub królową trekkingów i zdobądź Hawaje na piechotę! Wyspy dają niepowtarzalne możliwości do odkrywania ich pieszo, a hawajski krajobraz oferuje nie tylko wulkaniczne widoki, ale też wspaniały, pokryty dżunglą interior wysp, gdzie zachwycają rozmaite gatunki zwierząt i roślin oraz urokliwe wodospady. Zwłaszcza to ostatnie będzie świetną nagrodą po intensywnym trekkingu. Wyobraź sobie odkrywanie dziewiczej dżungli jednej z hawajskich wysp, a na koniec kąpiel w chłodnej, krystalicznie czystej wodzie wodospadów. Wielbicielom trekkingów, dziewiczej dżungli i przyrodniczego bogactwa polecamy wyspę Kaua’i oraz Hawai’i – wyspy, które koniecznie trzeba odwiedzić podróżując po Hawajach.

Surfing na Hawajach

Sprawdź swoje możliwości w sporcie nieodzownie kojarzonym z Hawajami, czyli surfingu, bez którego Twoja podróż do USA nie będzie pełna. Weź lekcję dla początkujących lub, jeśli masz już jakieś doświadczenie w surfowaniu, spróbuj złapać falę! Surfing to doskonały pomysł na spędzenie popołudnia na plaży i aktywny wypoczynek. Na Hawajach po prostu żyje się tym sportem, co odczujesz szczególnie na słynnej plaży Waikiki w Honolulu, ale i na innych wyspach, gdzie odbywają się konkursy surfingowe, a chłopcy-surferzy o stereotypowo długich grzywkach przechadzają się po plaży z wielkimi deskami pod pachą. Ochota na podreperowanie formy na wczasach i spróbowanie czegoś nowego? Wskakuj zatem na deskę i poczuj, czym są wakacje na Hawajach!

Nocne nurkowanie

Wybierz się na wyjątkową wycieczkę na Hawajach, czyli nurkowanie nocą! Niepowtarzalne doświadczenie zejścia pod wodę w zupełnej ciemności z latarką w dłoni na długo pozostanie Ci w pamięci i utrwali Twoje wczasy na Hawajach. Najlepiej takie nurkowanie zaplanować na wybrzeżu Kona, gdzie różnorodność podmorskiej flory i fauny zachwyci Cię tak nocą, jak za dnia. Zobacz fantastyczne manty, ale też żółwie, nietypowe ryby tzw. „frogfish” czy żółwie. Jeśli masz na to ochotę, zrób kurs nurkowania z najlepszymi dive masterami w Stanach Zjednoczonych i nie zapomnij podróży na Hawaje do końca życia!

Plaża Waikiki

Przeżyj swoje wielkie, rajskie wakacje w tropikach na najsłynniej plaży Hawajów – Waikiki. To tutaj, na długiej plaży Honolulu odczujesz turystyczną atmosferę wyjątkowego stanu USA i przeżyjesz doskonałe wczasy na Hawajach. Wybierz sobie luksusowy hotel o wielki renomie z widokiem na bezkres Oceanu Spokojnego i szeregiem ekskluzywnych udogodnień. Plaża Waikiki oferuje Ci imprezy przez całą dobę, eleganckie restauracje o bardzo wysokim standardzie, doskonałe zaplecze sportów wodnych i wiele innych atrakcji. W tej części Honolulu ciągle coś się dzieje! A to zawody surfingowe, a to pokaz tańca hula czy przedstawienie kulturalne. Spodziewaj się mocy atrakcji i żaru tropików!

Kraina wulkanów

Spędź swoje rajskie wakacje na Hawajach wśród przepięknych wulkanów, które zdobią hawajski krajobraz, czyniąc go niepowtarzalnym. Udaj się do Parku Narodowego Wulkanów Hawai’i, gdzie będziesz stąpać nad płynącą między skałami lawą, podziwiać zastygłe formacje wulkaniczne, kratery, z których wydobywa się para, kaldery i zachwycającą panoramę składającą się z potężnych wulkanów. Nigdzie indziej nie zobaczysz na własne oczy rzek czerwonej lawy płynącej zaraz obok Ciebie. Potraktuj to jako lekcję biologii i uzmysłów sobie, jak fantastycznym procesem było powstanie naszej planety.

Kiedy jechać na Hawaje?

POGODA NA HAWAJACH

Hawaje leżą w strefie tropikalnej, co oznacza dwa główne sezony – oba bardzo ciepłe. Pora sucha czyli lato (kwiecień – październik) oraz pora deszczowa, czyli zima (listopad – marzec). Przez cały rok na Hawajach gdzieś pada, jednak w czasie pory deszczowej trochę więcej – jednak nie dłużej niż parę godzin dziennie. Temperatura przez cały rok waha się w granicach 25 – 30 stopni. Najmniej wieje na zachodnim i południowym wybrzeżu, co zwykle oznacza powietrze cieplejsze i bardziej suche. Północ i wschód jest bardziej wietrzne, dzięki czemu jest trochę chłodniej i jest większa wilgotność.

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować