Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Nowy Jork /USA

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Gdzie jest Nowy Jork? Oczywiście w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W jakim stanie leży Nowy Jork? Nie zaskoczymy Was – w Stanie Nowy Jork, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Waszyngtonem a Bostonem. Iloma językami mówi się w mieście? Nie zgadniecie! Na ulicach miasta możecie usłyszeć ponad 800 języków, co czyni go jedną z najbardziej kosmopolitycznych aglomeracji świata.

Nowy York to miasto, które nigdy nie śpi – to najlepsze określenie tego miejsca. Blask różnokolorowych neonów bijący z każdego budynku, tłum ludzi przemieszczających się między drapaczami chmur, żółte taksówki. Od feerii barw i kolorów może zakręcić się w głowie! Jest największym i najbardziej zaludnionym miastem w Stanach Zjednoczonych, przez co tworzy niesamowitą mieszkankę kulturową. Położony jest na wybrzeżu Atlantyku, w północno-wschodniej części kraju.

Nie od początku Nowy Jork miał taką nazwę. Za czasów panowania Holendrów był to Nowy Amsterdam. Obecnie składa się z pięciu dzielnic, przy czym najbardziej znana to Manhattan z Central Parkiem, gdzie odpoczywają pracownicy pobliskich centrów finansowych i korporacji.

Niesamowite wrażenie robi widok miasta z góry– koniecznie trzeba się udać na jeden z drapaczy chmur, aby w pełni obejrzeć panoramę tego niesamowitego miejsca. Nie można odmówić sobie również podpłynięcia do Statuy Wolności, która witała przybywających imigrantów czy przejść przez najstarszy wiszący most na świecie Brooklyn Bridge. W tym mieście każdy znajdzie coś dla siebie!

Zwiedzanie Nowego Jorku – z czego słynie Wielkie Jabłko?

Nowy Jork – Wielkie Jabłko. Czy wiecie, skąd się wziął ten przydomek? Powstał zupełnie przypadkowo! Otóż podczas wyścigów konnych John J. Fitzgerald, dziennikarz sportowy, usłyszał że dżokeje mówią o wygranej na torze wyścigowym w Nowym Jorku jako o „big apple”, i tak też zatytułował swoją kolumnę w New York Morning Telegraph. Temat podchwycili muzycy jazzowi, którzy mawiali „Wiele jest jabłek na drzewie sukcesu, ale jeśli osiągniesz Nowy Jork, oznacza to, że zdobyłeś Wielkie Jabłko”. I tak Big Apple stało się pozytywnym produktem marketingowym obecnym na kubkach i koszulkach i odczarowującym mit miasta gangsterów.

Z czego słynie Nowy Jork? Nie ma chyba osoby na świecie, która nie wymieniłaby co najmniej kilku symboli Nowego Jorku. To miasto tak głęboko zakorzenione w pop kulturze, że niemal każdemu jest znane jak dobry sąsiad. Wiemy, że nowojorczycy odpoczywają w Central Parku, do teatru idą na Broadway, jeżdżą żółtymi taksówkami i największym metrem na świecie, a Kevin jest ciągle sam w Nowym Yorku. Ale jednocześnie największe miasto Ameryki zaskakuje na każdym kroku.

Nowy Jork – ciekawostki

  • Ponoć potrzeba jest matką wynalazków. Jakie były potrzeby nowojorczyków? To tu wynaleziono papier toaletowy, gumę do żucia i złote zęby.
  • Nad pomysłowością tutejszych wynalazców czuwa jeden z największych naukowców naszych czasów, Albert Einstein. Jego gałki oczne są przechowywane w jednym z sejfów na terenie miasta.
  • Jeżeli nie lubicie płacić napiwków, w Nowym Yorku się nie wywiniecie. Tu tzw. tipy są obowiązkowe.
  • W sieciowych restauracjach nie potrzebujecie Wielkiej Dolewki. Każdy napój jest wielki.
  • Wielkie są też drapacze chmur. Wyścig o wysokość zaczął się w latach 20. XX wieku i trwa nadal. Obecnie najwyższym budynkiem w NY oraz w całych Stanach Zjednoczonych jest One World Trade Center (541 m).
  • I na koniec bardzo przydatna ciekawostka na gorące dni. W Nowym Yorku można legalnie chodzić topless, o ile z tego przywileju nie będziecie korzystać w celu wzbogacenia.

Pogoda w Nowym Jorku – kiedy warto odwiedzić?

Kiedy jechać do Nowego Jorku? Cały rok! Każda pora jest dobra, żeby przyjechać na wycieczkę do Nowego Jorku. Przez cały rok organizowane są parady, gdzie ulicami miasta przechodzą poprzebierani mieszkańcy, nie zabraknie więc okazji do świętowania.

Klimat w Nowym Yorku jest podobny do polskiego. Lata są tu upalne, z temperaturą przekraczającą nieraz 30°C, a zimy mroźne. Najniższa zanotowana zimowa temperatura to 26°C poniżej zera. Wysoka wilgotność powietrza sprawia, że zarówno upały, jak i niskie temperatury odczuwa się bardziej dotkliwie. Najlepszym czasem na zwiedzanie miasta jest okres od marca do czerwca, wrzesień i październik. Jesienią pięknie przebarwiają się liście i jest to idealny czas na odwiedzenie Central Parku.

Żadna pogoda nie jest Wam straszna? Lato to czas turniejów golfowych, meczów footballu amerykańskiego oraz Wielkiego Szlema US Open, a także licznych festiwali muzycznych i filmowych. W styczniu i lutym, z uwagi na mniejszy ruch, do muzeów wejdziecie bez kolejki, a ceny w różnych obiektach i hotelach są niższe. Dwa razy w roku w mieście, na przełomie stycznia i lutego oraz lipca i sierpnia, odbywa się Nowojorski Tydzień Restauracji. Przedświąteczny czas jest magiczny dla dzieci, a najsłynniejszy sylwester świata odbywa się na Times Square. A jaka jest Wasza ulubiona pora roku w Nowym Jorku?

Atrakcje i zabytki w Nowym Jorku – przewodnik wyjazdowy

To olbrzymie miasto i jego atrakcje często są oddalone od siebie, dlatego zanim się udacie do Nowego Jorku, warto zrobić dokładny plan tego, co chcecie zobaczyć. Bezdyskusyjnie najlepszym sposobem poruszania się po mieście jest metro, działające 24 godziny na dobę; możecie też skorzystać z autobusów i taksówek, ale omijajcie godziny szczytu.

Nowy Jork – miasto teatrów? Aby to sprawdzić, wybierzcie się na Broadway, gdzie znajdziecie ich kilkadziesiąt. Niedaleko jest Madison Square Garden, od lat arena wielu koncertów światowej sławy gwiazd, a na co dzień miejsce rozgrywek koszykarzy New York Knicks czy hokeistów New York Rangers. Koniecznie pojedźcie też do Chinatown, w którym występuje najwyższy współczynnik koncentracji ludności chińskiej na półkuli zachodniej. I zobaczcie 9/11 Memorial & Museum, pomnik, który powstał dla upamiętnienia zamachu terrorystycznego na World Trade Centre.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy totalne must see podczas Waszej wyprawy do Nowego Jorku:

Manhattan – najstarsza dzielnica Nowego Jorku

Kiedy pierwsza grupa pionierów zeszła ze statku, zobaczyła zieloną wyspę, porośniętą dębami, kasztanowcami i hikorami. Trzydzieści rodzin, głównie z północnych Niderlandów, było zalążkiem dzisiejszej kilkumilionowej populacji Nowego Yorku. Rdzenni mieszkańcy, plemię Lenape, nazywało wyspę „manaháhtaan”, co oznaczało miejsce zbierania drewna na łuki. To od nich według legendy Holendrzy kupili Manhattan za sznur szklanych paciorków i założyli tu fort Nowy Amsterdam, przemianowany po przejęciu wyspy przez Anglików na Nowy York. Dziś Manhattan zamieszkują bogaci biznesmeni, maklerzy giełdowi i nowojorska bohema artystyczna. To las drapaczy chmur, finansowe centrum miasta, siedziba wielu korporacji, kwatery głównej ONZ, kilku uniwersytetów i licznych atrakcji. Tu zobaczycie Statuę Wolności, Empire State Building, zrelaksujecie się w Central Parku, zaszalejecie na Fifth Avenue – najsłynniejszej handlowej ulicy świata i wypijecie kawę wśród bankierów na Wall Street.

Central Park

Park zwany „podwórkiem” Manhattanu rozciąga się na – bagatela – 341 hektarach i posiada 93 km pieszych ścieżek. To ulubione miejsce relaksu nowojorczyków. Na gigantycznych trawnikach parkowych odbywają się koncerty i różne wydarzenia, a na co dzień mieszkańcy rozkładają koce, kosze piknikowe i spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi. To świetne miejsce na jogging, rower czy spacer z czworonogiem. Co roku odwiedzają go miliony turystów. Warto zobaczyć ulubione miejsce Johna Lennona czyli Truskawkowe Pola, zoo znane z filmu „Pingwiny z Madagaskaru” i… pomnik polskiego króla Władysława Jagiełły. Odwiedźcie Metropolitan Museum of Art, najstarsze i największe muzeum w USA, w którym znajdują się dzieła Rembrandta, Renoira, Moneta, van Gogha i wielu innych artystów. Central Park „zagrał” w wielu hollywoodzkich produkcjach, jak np. „Seks w wielkim mieście”.

Empire State Building

Budynek-symbol, który obrósł w wiele ciekawych historii i legend. Jedną z nich są próby wykorzystania iglicy jako miejsca cumowania sterowców; ponoć wykonano tylko jedną, nieudaną zresztą, próbę tego pomysłu. To na niego wspinał się King Kong w kultowym filmie i walczył z atakującymi go samolotami, a w 50. rocznicę ekranizacji filmu na szczycie umieszczono dmuchaną małpę. Niestety, małpa przegrała walkę z ostrymi zębami myszy i zeszło z niej powietrze. W Empire State Building znajdują się pomieszczenia biurowe dla ok. 15 tys. osób, a jego windy mogą przewieźć do 10 tys. osób na godzinę. Taras widokowy, z którego można oglądać panoramę miasta, a nawet dalekie obszary Brooklynu, Queens i New Jersey, umieszczono na 86 piętrze, 320 m nad ziemią.

Statua Wolności

Tej pani chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Stoi na Liberty Island, w prawej dłoni trzyma pochodnię, a w lewej tablicę z datą 4 lipca 1776, czyli z datą uzyskania niepodległości przez USA. Statua Wolności, wybudowana w 1886 roku przez francuskich twórców, rzeźbiarza Frederica Bartholdiego oraz konstruktora Gustave’a Eiffela, twórcy słynnej paryskiej wieży, powstała we Francji, a na jej budowę zrzuciło się ponad 120 tys. osób w ramach publicznej zbiórki. Oryginalna nazwa pomnika to „Wolność opromieniająca świat”. Statuę można zwiedzać, ale bilety trzeba zakupić nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, i nie jest to atrakcja dla każdego – aby wspiąć się na taras widokowy, trzeba pokonać 354 stopnie!

Times Square

Migający światłami neonów plac to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Tu odbywa się najsłynniejszy sylwester, gromadzący około miliona osób, których oczy skupione są na budynku Old Times Square. To z umieszczonego właśnie na nim masztu, w kulminacyjnym momencie zsuwa się kula czasu, ogłaszając zebranym początek nowego roku. Budynek był kiedyś siedzibą magazynu The New York Times, obecnie zaś stoi pusty – właścicielowi wystarczą wielomilionowe dochody generowane przez umieszczone na nim bilbordy i nie widzi potrzeby inwestowania w niego i wynajmu. Co zobaczyć w okolicach Times Square? Gratką dla dużych i małych dzieciaków jest Disney Store i M&M’s World, a dla tych większych najsłynniejsze muzeum figur woskowych Madame Tussauds.

Kuchnia w Nowym Jorku – co warto zjeść na wyjeździe?

Wszystko! Tu codziennie można odkrywać nowe smaki. W końcu Nowy Jork to prawdziwy tygiel kulturowy, a co za tym idzie – mieszanina niezliczonych kulinarnych inspiracji. Zjecie chińszczyznę, schabowego i meksykańskie burrito, wszystko, co sobie zamarzycie. My podpowiemy Wam, jakie jedzenie w Nowym Jorku jest najbardziej nowojorskie.

To miasto żyje w biegu. Nie bez powodu to właśnie tu wymyślono dzielenie pizzy na kawałki i tę potrawę znajdziecie niemal na każdym rogu, podobnie jak budki z hot-dogami. Nowojorczycy lubią takie z cebulą i kiszoną kapustą, ale Wy wybierzcie swoje ulubione dodatki. Na burgera idźcie do Shake Shack, a na słynną Ruben Sandwich do Katz’s Delicatessen, której sekretem jest pastrami. Dokładnie tam jadła ją Meg Ryan w filmie „Kiedy Harry poznał Sally”. Jeżeli będziecie mieli ochotę na rozgrzewającą zupę, kupcie Manhattan Clam Chowder, której główne składniki to ziemniaki, pomidory, marchew, czosnek, małże i przyprawy, jak pietruszka czy tymianek. Co zjeść na deser? Cheese Cake oczywiście, koniecznie z malinowym sosem.

Bezpieczeństwo w Nowym Jorku

Według danych „New York Times” od roku 1990 przestępczość w Nowym Jorku znacząco spada, nadal jednak jest dużo wyższa niż w europejskich miastach. Jak w każdej większej aglomeracji, zdarzają się kradzieże, pobicia i rozboje. Legalny dostęp do broni sprawia, że raz po raz odnotowuje się strzelaniny, w których giną ludzie. Czy jest się czego bać? Trzymając się kilku podstawowych zasad jesteście w stanie zadbać o to, żeby po Waszych wakacjach pozostały same miłe wspomnienia. Przede wszystkim starajcie się nie podróżować samotnie, zwłaszcza po zmroku. Nie rzucajcie się w oczy. Pamiętajcie, że markowe ubrania i droga biżuteria kuszą złodziei. Mieszkańcy Nowego Jorku odradzają wizyty w dzielnicach, w których przestępczość jest większa, jak Brownsville, Bronx czy Wschodni Harlem, ale czujność warto zachować również i na Manhattanie. O Wasze bezpieczeństwo na ulicach Wielkiego Jabłka dba ponad 36 tysięcy funkcjonariuszy policji, ale najlepiej o siebie zadbacie sami, tak że trzymajcie się zasady ograniczonego zaufania i cieszcie się ze wszystkich atrakcji Nowego Jorku.

Zwiń
Kiedy jechać do Nowego Jorku?

Kiedy jechać do Nowego Jorku?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

USA – Wschodnie Wybrzeże i Miami

Od 14900 zł

USA - Nowy Jork, Filadelfia, Waszyngton, Miami

Wielkie, nowoczesne metropolie, mieszanka kultur i narodowości, najważniejsze ośrodki biznesowe i polityczne świata. Sztuka przez duże S, współczesna architektura i najbardziej zróżnicowane społeczeństwo świata! USA to wielki mix tworzący nową, wyjątkową jakość.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Nowy Jork

Nowy Jork

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować