• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT +4
Stolica
Abu Zabi
Język
Arabski; w interesach w powszechnym użyciu jest angielski oraz języki mniejszości narodowych jak hindi, ursu i farsi.
Waluta
Lokalną walutą jest dirham (AED). Bankomaty są dostępne w metropoliach i centrach turystycznych. Nie warto wymieniać waluty w hotelach, gdyż kurs wymiany może być zawyżony.

1 AED = 1,12 PLN
1 AED = 0,27 USD
1 AED = 0,25 EUR
Powierzchnia
84 tys. km2
Populacja
9 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele polscy nie potrzebują wizy do ZEA. Ruch bezwizowy dotyczy osób przebywających na terenie ZEA do 90 dni w okresie 180 dni oraz przybywających tam w celach m.in. turystycznych. Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty wjazdu na teren ZEA. Paszport tymczasowy nie jest wystarczającym dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren tego kraju. Paszport ze śladami pobytu w Izraelu jest honorowany. Nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty lotniskowe.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Nie wymaga się żadnych szczepień. Do zalecanych należą szczepienia przeciwko: błonicy/tężcowi (ok. 90 zł), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki) oraz durowi brzusznemu (ok. 220 zł). Malaria nie występuje. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Napiwki są oczekiwane i traktowane jako oczywistość. Ich wysokość wynosi zazwyczaj 10-15% ceny wykonanej usługi.
Ceny jedzenia
Na starym mieście w Dubaju można znaleźć lokalne restauracyjki ze stosunkowo tanim jedzeniem (10 USD), ale to raczej wyjątki i miejsca, do których turyści rzadko docierają. Trzeba się przygotować na wydatki rzędu 20-30 USD za posiłek w restauracji dla jednej osoby.
Jedzenie
Arabowie są pomysłowi w kuchni. Z niewielu składników potrafią wyczarować przeróżne dania. Koniecznie należy spróbować tutejszej kawy, parzonej w tyglu z dodatkiem kardamonu.

Alkohol można kupić (i spożywać!!!) wyłącznie w restauracjach, najczęściej przyhotelowych; jest obarczony ogromną marżą. Poza tym jednak globalizacja jest widoczna także w tutejszej kuchni. Można tu znaleźć restauracje serwujące dania nieomalże każdej kuchni świata, przy czym wieprzowina nie jest oczywiście popularna. Zastępuje się ją baraniną, wołowiną lub drobiem. Podstawą diety są warzywa, tak gotowane jak i świeże. Należy bardzo uważać na sałatki z majonezem – mogą być zepsute i tym samym grozić problemami żołądkowymi.

Typowe emirackie przekąski zwane mezze to:
• hummus – pasta z ciecierzycy i prażonego sezamu z cytryną, oliwą i różnymi dodatkami, np. czosnkiem;
• tabbouleh – surówka z pietruszki, cebuli, pomidorów, wzbogacona kaszą i skropiona sokiem z cytryny;
• baba ghanoush – pasta z pieczonego bakłażana lub innych warzyw, z opiekanymi kawałkami chlebka fattoush.

Jako dania główne podawana są na przykład:
• shawarma – odpowiednik kebabu, mięso pieczone na obrotowym rożnie;
• ara’yes – chleb pita z przyprawionym mięsem baranim.
Ciekawostki
  • Cudzoziemiec właściwie nie ma możliwości otrzymania obywatelstwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich; pełnoprawni obywatele stanowią zaledwie kilkanaście procent społeczeństwa, ale tylko oni mogą posiadać nieruchomości oraz muszą być współwłaścicielami każdego zarejestrowanego w tym państwie przedsiębiorstwa.
  • Jakiekolwiek materiały o treści godzącej w obyczajowość islamu nie mogą być wwożone na teren kraju pod groźbą surowych kar; zabronione są również wszelkie narkotyki, a także leki psychotropowe (należy mieć na nie specjalne recepty).
  • Każde małżeństwo zawarte między obywatelami tego kraju dostaje od emira kwotę równą około 100 tys. zł. - na dobry początek.
  • W emiracie Szardża (ang. Sharjah) kobietom nie wolno nosić strojów kąpielowych nawet na plażach, zwłaszcza publicznych.
  • Ustrój polityczny, federacja emiratów, jest unikatowy. Głowa Państwa to prezydent szejk, podlega mu premier szejk. Władzę w emiratach sprawują emirowie. Jest ona przekazywana z ojca na syna.
  • W okolicy Abu Dhabi powstaje kopia paryskiego Luwru. Arabowie otrzymali licencję na posługiwanie się tą nazwą, co oburza niektóre środowiska artystyczne. W planach jest także budowa kopii Guggenheim Museum.
  • Podobno w Dubaju pracuje 1/3 wszystkich dźwigów budowlanych na świecie.
  • W Dubaju znajduje się jedyny na świecie hotelu, któremu przyznano aż 7 gwiazdek.

Poznaj szczegóły o kraju Zjednoczone Emiraty Arabskie

Historia
Plemiona koczownicze przebywały tutejszą pustynię około 100 tys. lat temu. Tereny te podbiła Mezopotamia, po niej Persja. W VII wieku imperium perskie załamało się pod naporem muzułmanów. Później, już w czasach nowożytnych, w XVI wieku Portugalczycy chcieli podbić te ziemie. Założyli kilka fortów oraz rywalizowali o wpływy z Turkami Osmańskimi. Po roku 1750 Arabowie rozpoczęli współpracę z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską. W 1892 Brytyjczycy, objęli swoim protektoratem każdy z siedmiu emiratów. Docelowo miała powstać federacja odtąd nazywana Omanem Traktatowym. W 1968 r. rząd brytyjski postanowił wycofać się w tego terenu w ciągu 3 lat. Dyskusje przeciągały się ze względu na ambicje poszczególnych emirów. 2 grudnia 1971 r. Federacja (sześciu) Zjednoczonych Emiratów Arabskich oficjalnie ogłosiła niepodległość. Emirat Ras al-Chajma również przystąpił do nowo utworzonej federacji w ciągu niespełna miesiąca. Odkrycie roponośnych złóż przyczyniło się walnie do błyskawicznego rozwoju tego kraju. Dubaj stał się na mapie świata ważnym centrum biznesowo – finansowym. W ostatnich latach na pustyni rozkwitła prawdziwa cywilizacja.
Geografia
Państwo jest położone na Półwyspie Arabskim, nad Zatokami Perską i Omańską. Od strony Zatoki Perskiej linia brzegowa jest urozmaicona, brzeg jest niski, znajdują się tu liczne wysepki, w tym koralowe. Brzegi Zatoki Omańskiej są strome i wysokie. Aż 7% powierzchni tego kraju stanowi pustynia Ar Rub al- Chali. Jedyny obszar wznoszący się wyżej to pasmo gór Al- Hadżar al- Gharbi. W całym kraju panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy. Właściwie brak jest wód powierzchniowych, woda pitna uzyskiwana jest poprzez odsalanie wody morskiej. Najlepiej odwiedzić Emiraty w okresie między listopadem a kwietniem. Temperatury latem mogą sięgać nawet 50 stopni.
Kultura i Religia
Muzułmanie przybyli na tereny Zjednoczonych Emiratów Arabskich już w VII wieku. Przynieśli ze sobą islam, który stopniowo przyjęły wszystkie koczownicze plemiona. Islam to religia państwowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mniejszości religijne mają zagwarantowaną konstytucyjnie wolność wyznania. Turystom nie narzuca się surowych zasad tutejszej obyczajowości, ale wypada zasłaniać kolana oraz łokcie, jak również powstrzymać się publicznie od czułych gestów. Warto pamiętać, że związki homoseksualne nie są tolerowane. Zasady islamu, także te najsurowsze, są ściśle przestrzegane. W czasie ramadanu, który jest miesiącem postu, w ciągu dnia nie wolno publicznie np. palić tytoniu.

W ZEA mieszkają przedstawiciele około 200 różnych narodowości. Jest to widoczne zwłaszcza w wielkich miastach. Menadżerowie wyższych szczebli wywodzą się często ze świata zachodniego. Wiele zawodów wykonywanych jest jedynie przez imigranci z biedniejszych krajów azjatyckich, jak Pakistan czy Bangladesz. Nie mają oni szansy na awans społeczny czy wtopienie się w społeczeństwo, gdyż nie sposób otrzymać obywatelstwo ZEA – prawo nie przewiduje takiego przypadku.
Dynamiczny rozwój Emiratów trwa jedynie od kilkudziesięciu lat. Dwa pokolenia wstecz był to kraj z mocno zakorzenionymi tradycyjnymi wartościami, w którym bogactwo liczyło się np. w wielbłądach. Zmiana jakościowa życia nastąpiła bardzo szybko, przez co niektórym trudno się w tym skoku cywilizacyjnym odnaleźć. Niewątpliwie jest to raj dla osób z pomysłem – architektów, czy przedsiębiorców. Jeśli coś wydaje się niemożliwe, warto spróbować, czy w ZEA nie jest inaczej. Tutaj znajdują się inwestorzy nie liczący się z kosztami, którzy wręcz szukają nowatorskich, odważnych projektów.

Wycieczka do Dubaju

(Nie)wszystkie „naj” Dubaju
Lista rekordów, które bije to miasto, jest niemal tak długa, jak wysoki jest Burj Khalifa, najwyższy budynek na świecie! To właśnie tu powstała największa sztuczna wyspa na świecie – Palm Jumeirah, dzięki której długość linii brzegowej Dubaju podwoiła się, a na 17 liściach palmy swoje siedziby znalazły hotele najbardziej luksusowych sieci świata. Dość wspomnieć o gigantycznym hotelu Altantis The Palm, którego otwarcie uświetnił największy na świecie pokaz fajerwerków, a wnętrza kryją największe na świecie oceanarium. Oczywiście nie można zapomnieć o hotelu Burj Al Arab, nie bez przyczyny uznawanym za jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie, którego charakterystyczna sylwetka w kształcie żagla dominuje nad plażą. Dodajmy do tego całkowicie zautomatyzowane, najnowocześniejsze metro świata, największy terminal lotniczy (przez całą dobę, co półtorej minuty startuje albo ląduje samolot!), największy zadaszony resort narciarski kryjący się w największym centrum handlowym, a na koniec... największy na świecie złoty pierścionek, ważący – bagatela – niemal 70 kg, by Wasze wakacje w Dubaju stały się prawdziwie naj!
Dubaj – wakacje z dziećmi
Choć Dubaj może nie być pierwszym kierunkiem, który nasuwa się na myśl przy planowaniu wakacji z dziećmi, okazuje się, że miasto to kryje w sobie bardzo wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych. Do zapewnienia radości przyjeżdżającym tu rodzinom dubajczycy podeszli z równym rozmachem, jak do rozbudowy swego miasta, a efekt jest spektakularny – tutejsze parki rozrywki i aquaparki należą do największych na świecie, a każdego roku odwiedzają je miliony turystów. W kompleksie Dubai Parks and Resorts spotkacie Smerfy, Shreka i Kung-Fu Pandę, zobaczycie musical w stylu Bollywood na żywo, przejedziecie się na roller coasterach, poznacie Dubaj w miniaturze, zbudowany z klocków lego i popływacie na własnoręcznie zbudowanych tratwach. IMG Worlds of Adventure, największy na świecie park pod dachem, zachwyci fanów Marvela, Cartoon Network i dinozaurów, natomiast w Kidzanii dzieci będą miały okazję wcielić się w role dorosłych. A jeśli w czasie wakacji do Dubaju do szczęścia potrzeba Wam słońca, wody i piasku – zapraszamy do Aquaventure Waterpark na terenie ekskluzywnego hotelu Atlantis lub do Wild Wadi Waterpark, aquaparku położony tuż przy słynnym hotelu Burj Al Arab. To miejsca, gdzie równie zadowoleni będą tak najmłodsi, jak i najstarsi członkowie rodziny!
Hotele w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Hotele w Dubaju to symbol luksusu, rozmachu i nieliczenia się z kosztami – wszak w tak bogatym kraju pieniądze nie grają roli… Choć niekiedy przytłaczają rozmiarem, pobyt w ekskluzywnych hotelach w Dubaju na pewno może być sporą przyjemnością. Na miejscu czekają Was wyborne restauracje, niekiedy odznaczone gwiazdkami Michelina, wykwintne spa, parki wodne, oceanaria, a nawet stoki narciarskie. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na ogromny Atlantis The Palm, którego Goście bez ograniczeń korzystać mogą z największego na Bliskim Wschodzie parku wodnego, czy zatrzymacie się w luksusowym, eleganckim One & Only The Palm, przypominającym mauretański pałac, z pewnością liczyć możecie na najwyższy standard obsługi i niezapomniane przeżycia. A jeśli chcecie poczuć się jak prawdziwy szejk, na swoje luksusowe wakacje w Dubaju wybierzcie słynny Burj al Arab – jedyny na świecie sześciogwiazdkowy hotel!
Zjednoczone Emiraty Arabskie – miejsca warte zobaczenia
Dubaj, jeden z siedmiu emiratów arabskich, to miejsce zaskakujące i nieoczywiste. Przejeżdżając pomiędzy ultranowoczesnymi drapaczami chmur, przeglądając się w szybach największych na świecie centrów handlowych, wyjeżdżając windą na wysokość niemal kilometra trudno wyobrazić sobie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w tym miejscu znajdowała się niewielka wioska, której mieszkańcy zajmowali się połowem pereł i ryb. Dziś w tym tętniącym życiem mieście, dla którego turystyka staje się coraz ważniejszym źródłem dochodu, można poszukać zarówno śladów przeszłości, spacerując po tradycyjnych bazarach i targach w najstarszej dzielnicy Deira i oglądając dau, tradycyjne arabskie statki żaglowe, jak i skorzystać z takich udogodnień nowoczesności, o jakich nawet się Wam nie śniło! Jedno jest pewne – miasto to ma tyle do zaoferowania, że luksusowe wakacje w Dubaju z pewnością długo pozostaną Wam w pamięci.

Hotele w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Kiedy jechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Zjednoczone Emiraty Arabskie – inspiracje podróżnicze

Rejs tradycyjną łodzią w Dubaju

Wyobraź sobie, że suniesz po wodach Dubai Creek na pokładzie tradycyjnej łodzi abra lub dhow, z której roztacza się widok na niezwykłe połączenie nowoczesności i historycznego dziedzictwa Dubaju. Podczas tego...
Zobacz więcej

Jeep safari w Dubaju

Jeśli marzysz o przygodzie, która na długo pozostanie w Twojej pamięci, jeep safari w Dubaju jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Wyobraź sobie, jak pędzisz przez złociste wydmy, czując wiatr we...
Zobacz więcej

Luwr Abu Zabi

Witaj w sercu kultury i nowoczesności, gdzie wschodnie marzenia spotykają się z zachodnim luksusem! Luwr w Abu Zabi to nie tylko muzeum – to prawdziwe arcydzieło architektury i duchowa oaza...
Zobacz więcej

Dubai Mall

Jeśli marzysz o miejscu, gdzie luksus spotyka się z nieograniczoną rozrywką, a zakupy stają się niezapomnianą przygodą, to Dubai Mall jest właśnie dla Ciebie. Wyobraź sobie największe na świecie centrum...
Zobacz więcej

Park Rozrywki Ferrari World

Pomyśl tylko o miejscu, gdzie Twoje marzenia o prędkości, luksusie i adrenalinie żwawo krążącej w żyłach stają się rzeczywistością. Witamy w Ferrari World Abu Zabi – parku rozrywki, który przeniesie...
Zobacz więcej

Meczet Sheikh Zayed w Abu Zabi

Wyobraź sobie miejsce, które zapiera dech w piersiach już od pierwszego spojrzenia – to właśnie Meczet Sheikh Zayed w Abu Zabi. Gdy przekroczysz jego progi, znajdziesz się w świecie urzekającej...
Zobacz więcej

Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa

Wyobraź sobie, że stoisz u stóp najwyższego budynku na świecie, patrząc w górę na jego oszałamiającą sylwetkę, która zdaje się sięgać samego nieba. Witaj w Dubaju, gdzie majestatyczna Burj Khalifa...
Zobacz więcej

Hotelowy raj w Dubaju!

Zdecyduj się na jeden hotel na podróż do Dubaju – oto wyzwanie! Miasto oferuje Ci bogactwo infrastruktury resortowej, które niełatwo przyswoić, nie mówiąc o dokonaniu wyboru. Luksusowe hotele prześcigają się...
Zobacz więcej

Nowoczesna architektura Dubaju na pustyni Rub Al Khali

Przygotuj się na ekstremalną nowoczesność architektury, w której dominuje szkło, stal, ogrom i bogactwo – motywy przewodnie urlopu w Dubaju. Wysokie i nowoczesne budownictwo nad Zatoką Perską potrafi zachwycić na...
Zobacz więcej

Parki wodne w Atlantis The Palm

Przeżyj niesamowitą przygodę i zaserwuj sobie dawkę adrenaliny w największym parku wodnym na Bliskim Wschodzie i delfinarium, które znajdują się w luksusowym i znanym na całym świecie hotelu Atlantis The...
Zobacz więcej

Kulinarne bogactwo Bliskiego Wschodu

Rozkoszuj się aromatem Dubaju, zarówno w doskonałych hotelowych restauracjach, jak i w przydrożnych knajpkach rodzinnych usytuowany wgłębi miasta. Spraw, aby Twoje wakacje w Dubaju upłynęły pod znakiem kulinariów. Przebieraj w...
Zobacz więcej