• Programy
 • Hotele
 • Pogoda
 • Miejsca
 • Informacje
 • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 5
Stolica
Male
Język
Językiem urzędowym na Malediwach jest język malediwski, którego na świecie używa około trzysta tysięcy osób, czyli populacja Malediwów. Co ciekawe, Malediwczycy piszą od prawej do lewej strony, podobnie jak w alfabecie arabskim, stosując alfabet taana. Ponadto w języku malediwskim występują różniące się od siebie dość znacznie dialekty.
Waluta
Oficjalna waluta Malediwów to rupia malediwska, którą oznacza się kodem MVR i dzieli się na 100 leria. Co istotne, podczas wakacji na Malediwach właściwie wszędzie istnieje możliwość płatności w dolarach amerykańskich, zwłaszcza w ośrodkach turystycznych.

1 USD = 15,24 MVR
1 EUR = 16,41 MVR
1 PLN = 4,08 MVR
Powierzchnia
300 km2
Populacja
345 023

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Na lotnisku w stolicy Malediwów – Male turyści otrzymują potwierdzenie bezpłatnej wizy turystycznej ważnej przez 30 dni. Dokumentem niezbędnym do otrzymania wizy jest ważny paszport. Jedynie pobyt inny niż w celach turystycznych wymaga dodatkowej zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub specjalnego zaproszenia.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

Transport

Transfery łodzią motorową: Odbywają się one przez całą dobę, zazwyczaj nie trwają dłużej niż 90 minut i są współdzielone z innymi gośćmi. W przypadku wylotu z Malediwów wieczornym/nocnym lotem, czas oczekiwania na lotnisku przed lotem międzynarodowym może się wydłużyć.

Transfery hydroplanem: Kursują wyłącznie w godzinach dziennych, dlatego należy wybrać lot międzynarodowy, który przylatuje na Malediwy nie później niż o 15:30, a wylatuje z Male nie wcześniej niż o 9:00. Przelot hydroplanem może obejmować przystanki po drodze do hotelu docelowego. Transfer hydroplanem nie odbywa się przy złej pogodzie, co może spowodować opóźnienia w dotarciu do hotelu. W przypadku wylotu z Malediwów wieczornym/nocnym lotem, czas oczekiwania na lotnisku przed lotem międzynarodowym może się wydłużyć. Planowany czas transferu hydroplanem zostanie podany wieczorem dzień przed wylotem z Malediwów. Należy pamiętać o ograniczeniu bagażu rejestrowanego do 1 x 20 kg na pasażera i maksymalnie 3 kg bagażu podręcznego na pasażera (z wyłączeniem niemowląt). Opłata za dodatkowy bagaż wynosi około 5 USD za kg i jest płatna na miejscu.

Transfery lotem krajowym i łodzią: Z międzynarodowych lotnisk odbywają się regularne loty krajowe na mniejsze wyspy, po których następuje dalsza podróż łodzią motorową do hotelu. W przypadku wylotu z Malediwów wieczornym/nocnym lotem, czas oczekiwania na lotnisku przed lotem międzynarodowym może się wydłużyć. Należy pamiętać o ograniczeniu bagażu do 1 x 20 kg na pasażera (z wyjątkiem niemowląt). Opłata za dodatkowy bagaż wynosi około 2 USD za kg i jest płatna na miejscu.
Szczepienia
Przed udaniem się w podróż na Malediwy zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Jeśli turysta przybywa na Malediwy z miejsc bezpośrednio zagrożonych występowaniem żółtej febry, musi okazać potwierdzenie przejścia stosownego szczepienia (ok. 220 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Wakacje na Malediwach to w dużej mierze poruszanie się po resortach i znajdujących się na danej wyspie rajskich plażach. Z tego względu napiwki zostawia się głównie w hotelach i resortowych restauracjach. Pokojówce wypada zostawić około 1 USD za dzień obsługi, podobnie bagażowemu – od 1 USD za torbę. W ekskluzywnych restauracjach zazwyczaj napiwek w kwocie stanowiącej 10% wartości zamówienia dolicza się do rachunku. Warto nagrodzić napiwkiem pracowników centrum nurkowania, którzy okazali się szczególnie pomocni przy organizacji wyprawy nurkowej.
Ceny jedzenia
Stołowania się na Malediwach nie będzie tanie, jednak w większości przypadków pobyt w hotelu wiąże się z all inclusive, które zapewnia posiłki przez cały dzień w cenie za pokój – niemal wszystkie koszty zamykają się więc w tej kwocie. Przede wszystkim najwyższe ceny są na wyspach resortowych, przeznaczonych typowo dla sektora turystycznego, o wiele taniej można zjeść czy kupić podstawowe produkty spożywcze na lokalnych wysepkach zamieszkiwanych przez miejscowych. W samym Male znajdują się zaś dobrze zaopatrzone supermarkety, w których można zrobić zakupy spożywcze zaraz po przylocie. Ceny na Malediwach są wyższe w stosunku do reszty, naprawdę taniej Azji, jednak wynika to z faktu, że wiele produktów trzeba tutaj po prostu importować. Przykładowe ceny: obiad w lokalnej restauracji około 10 USD, obiad w restauracji średniej klasy około 20 USD, kawa w turystycznej lokalizacji 5 USD, kawa na lokalnej, nieturystycznej wyspie 1,5 USD, przekąski np. kanapka w lokalnej knajpie 3 USD.
Jedzenie
W malediwskich kulinariach przemieszały się wpływy wielkich kultur – od arabskiej przez afrykańską aż po indyjską. Podstawę większości potraw stanowi ryż, powszechnie stosowaną potrawą jest curry, zaś wśród ryb najczęściej jada się rozmaite gatunki tuńczyka m.in. bonito czy tuńczyka żółtopłetwego. Tuńczyki podaje się na rozmaite sposoby: w sałatkach, do dania głównego, w postaci grillowanej lub suszonej… Także popularne w Azji curry przyrządza się tutaj na bazie tuńczyka z dodatkiem przypraw takich jak: kolendra, imbir, kurkuma i chili. Ponadto dzięki bogactwom podmorskiego świata na Malediwach powszechnie dostępne są owoce morza, przede wszystkim ośmiornice.

Istotną rolę w codziennym jadłospisie Malediwczyków pełnią również egzotyczne owoce, które turyści doceniają szczególnie ze względu na gęsty, świeżo wyciskany sok ze słodziutkiego mango. Dodatkowo w kulinariach na Malediwach królują ananasy, papaje i marakuje.

Tradycyjną potrawę kuchni malediwskiej stanowi zupa znana pod nazwą garudiya przyrządzana z tuńczyka. Ten rybny bulion spożywa się zazwyczaj z ryżem, roshi, czyli tradycyjnym, cienkim chlebkiem malediwskim, oraz z owocem chlebowca. Wariacje na temat zupy garudiya są rozmaite, czasami gotuje się ją z chili, cebulą czy liśćmi curry. Często do różnych potraw dodaje się mleko kokosowe. Z alkoholi największą popularnością wśród turystów w resortach oraz niemuzułmańskich mieszkańców cieszy się rum, najchętniej przyrządzany jako drink z sokami owocowymi.
Ciekawostki
 • Na Malediwach znajdują się dwie podwodne restauracje. Podczas obiadu w nich podziwiać można niewątpliwe bogactwo podwodnego świata tworzącego niepowtarzalną atmosferę. Posiłek kosztuje tutaj jednak kilkaset dolarów od osoby
 • Warto wiedzieć, że wyspy znajdują się średnio zaledwie metr nad poziomem morza i w przyszłości grozi im całkowite zalanie. Najwyższy punkt na Malediwach znajduje się nieco ponad 2 m n.p.m.
 • Wśród dorosłych Malediwczyków zaledwie 2% stanowią analfabeci
 • Ze względu na fakt, że Malediwy to kraj muzułmański, poza turystycznymi resortami sprzedaż i spożycie alkoholu są zabronione
 • Malediwy uchodzą za jedną z najbezpieczniejszych destynacji turystycznych na świecie – resorty są odizolowane na turystycznych wysepkach, na których nie mieszkają miejscowi
 • Malediwy to najmniejsze państwo w Azji i jednocześnie najmniejszy kraj muzułmański na świecie
 • Weekend na Malediwach, podobnie jak w innych krajach, w których przeważają wyznawcy islamu, obejmuje piątek i sobotę.

Poznaj szczegóły o kraju Malediwy

Historia
W czasach starożytnych Malediwy stanowiły punkt na trasie wymiany handlowej między Egiptem, Mezopotamią a przedstawicielami Cywilizacji Doliny Indusu. Około 500 r. p.n.e. na wyspy przybyli cejlońscy osadnicy – wyznawcy buddyzmu, którzy na pewien okres zaszczepili na tych terenach religię buddyjską. Dopiero w X wieku na wyspę zaczęli przybywać pierwsi podróżnicy z terenów arabskiej dominacji. Od tego momentu Malediwy stanowiły ośrodek handlu między krajami arabskimi a subkontynentem indyjskim. Jeden z arabskich przybyszów doprowadził do konwersji na islam pierwszego króla Malediwów – wyznającego buddyzm Koimali. Wydarzenie to pozostaje jednak w sferze legend i nie zostało wiarygodnie udokumentowane. Koimal miał zapoczątkować dynastię kilkudziesięciu sułtanów malediwskich.

W połowie XVI wieku na wyspy przybyli Portugalczycy, następnie zwierzchnictwo nad Malediwami objęli urzędujący na Sri Lance Holendrzy. W wyniku przejęcia Cejlonu przez Wielką Brytanię w 1796 roku Malediwy znalazły się pod protektoratem brytyjskim. W 1932 roku proklamowano konstytucję, która znosiła dziedziczność tronu i wprowadzała elekcję sułtanów. W 1953 Malediwy przekształciły się w republikę z pierwszym prezydentem na tym stanowisku w osobie Muhammada Amina Didi, jednak już po roku wyspy na powrót stały się sułtanatem. Dopiero po roku 1968 przywrócono tutaj system republikański. Prezydentem został Ibrahim Nasir. Od 1978 do 2008 roku urząd prezydenta piastował Maumun ‘Abdul Gajum, na którego nieudany zamach miał miejsce w 2008 roku.
Geografia
Malediwy to państwo wyspiarskie składające się z około 1300 niewielkich wysepek koralowych, które znajdują się na Oceanie Indyjskich w Azji Południowej i mają łączną powierzchnię nieprzekraczającą 300 km² oraz linię brzegową o długości 644 km. Od Indii wysepki oddziela Morze Lakkadiwskie. Ukształtowanie terenu ma ściśle nizinny charakter, a co więcej – Malediwy są dramatycznie zagrożone całkowitym zalaniem z powodu potencjalnych efektów globalnego ocieplenia. Ponadto wyspy nie mają podłoża geologicznego, ponieważ powstały z korali, a także nie występują na nich wody powierzchniowe.

Na wyspach panuje klimat równikowy wilgotny z wysokimi temperaturami o niedużych wahaniach. Tylko 3% powierzchni wysp zajmują lasy tropikalne, a dominującym gatunkiem drzewa jest palma kokosowa. Fauna również nie należy do specjalnie urozmaiconych. Na Malediwach występują głównie ryby np. tuńczyki, żółwie i dość licznie – ptactwo, szczególnie ptaki morskie.
Kultura i Religia
Malediwską kulturę zdominowała obyczajowość charakterystyczna dla społeczności muzułmańskich, dlatego np. podczas dziewiątego miesiąca zgodnie z kalendarzem islamskim odbywa się ramadan, podczas którego Malediwczycy poszczą od wschodu do zachodu słońca. Oprócz tego lokalni mieszkańcy wyznania muzułmańskiego mają zakaz spożywania alkoholu i z tego względu wszelkie trunki są właściwie niedostępne na wyspach, pomijając jedynie kurorty turystyczne.

Na tle innych nacji Malediwczyków wyróżnia boduberu, czyli tradycyjna muzyka – taniec i śpiew wywodzące się z Afryki. Akompaniament pieśni i tańca wykonuje się na bębnach. Boduberu wykonuje się w tradycyjnym stroju składającym się z sarongu przewiązanym u pasa i luźnej, białej koszuli. Na uwagę zasługuje także rękodzieło mieszkańców Malediwów, zwłaszcza misternie zdobione, lakierowane dzbany czy wazony.

Religią dominującą na Malediwach jest islam, który wyznaje niemal 100% obywateli. Do znikomych mniejszości należą wyznawcy buddyzmu, chrześcijaństwa i hinduizmu. Tradycje i obyczaje wywodzące się z islamu zdominowały ponadto życie codzienne na Malediwach, co widoczne jest zarówno w kuchni, architekturze w stolicy czy na lokalnych wysepkach jak i w obchodzonych tutaj świętach.

Wycieczka na Malediwy

Relaks w spa
Luksusowe wakacje na Malediwach to doskonała okazja, żeby zadbać i o ciało, i o duszę. Odprężający masaż gorącymi kamieniami, czekoladowa kąpiel, seans w saunie, profesjonalna pielęgnacja twarzy, a może oryginalne zabiegi ajurwedyjskie, inspirowane starożytną medycyną indyjską? Choć ekskluzywne spa znajdziecie niemal w każdym z malediwskich hoteli, my polecamy szczególnie to w pięciogwiazdkowym Constance Halaveli, gdzie zabiegi przeprowadzane są przy użyciu luksusowych kosmetyków Valmont, lub też Hard Rock Maldives, z unikatowym zestawem terapii i zabiegów.
Sporty wodne
Malediwy to miejsce jakby stworzone do uprawiania wszystkich sportów wodnych, o jakich tylko można zamarzyć, począwszy od zwykłego, lecz niezwykle przyjemnego moczenia się w wodzie i pływania po nieprawdopodobnie błękitnych, czystych lagunach, przez kajakowanie, rejsy katamaranem lub łódką połączone z uprawianiem snorkelingu i nurkowaniem, standing paddle, parasailing, wyprawy łodzią na poszukiwanie delfinów i mant aż do prywatne wycieczki luksusowymi jachtami i łowienie ryb na otwartym oceanie. Ekskluzywne wakacje na Malediwach możecie spędzić też doskonaląc swe umiejętności nurkowe – tutejsza rafa koralowa zachwyca bogactwem podwodnego życia!
Island hopping
Aby urozmaicić Wasze luksusowe wakacje na Malediwach i poznać je nieco lepiej, wybierzcie się na island hopping – wycieczkę łodzią, w trakcie której będziecie przemieszczać się od jednej plaży do drugiej, z laguny do laguny, z jednej rajskiej wyspy na kolejne. Plaże, laguny, miejsca do nurkowania, niezwykłe bogactwo życia ryb, cudowna rafa koralowa – wszystko to sprawi, że na pewno będziecie się dobrze bawić!
Hotele na Malediwach
Jak jednym słowem określić hotele na Malediwach? Luksusowe i wyjątkowo piękne! Pełne uroku, przesycone niezwykłym klimatem domki na wodzie, z których możecie wskoczyć wprost do oceanu, wille na plaży z prywatnymi basenami, wielopokojowe rezydencje obsługiwane przez kamerdynera – ekskluzywne hotele na Malediwach stwarzają niezliczone możliwości.

Jeśli chcecie wypocząć z dala od cywilizacji, na niewielkich, prywatnych wysepkach, polecamy luksusowy hotel Outrigger Konotta na atolu Gaafu Dhaalu, doskonały zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi, położony przy jednej z najpiękniejszych plaż na Malediwach Amosphere Kanifushi lub też ekskluzywny Grand Park Kodhipparu, oferujący mnogość atrakcji na wodzie i lądzie dla młodszych i starszych. Amatorom nurkowania i innych sportów wodnych na pewno spodoba się pięciogwiazdkowy LUX South Ari Atoll, Furaveri Island Resort czy Constance Moofushi, położony na Atolu Ari, jednym z najlepszych miejsc nurkowych na świecie, natomiast kolekcjonerów niecodziennych wrażeń ucieszy pobyt w Conrad Rangali – jednym z nielicznych luksusowych hoteli na Malediwach dysponujących podwodną restauracją.
Malediwy – miejsca warte zobaczenia
Malediwy, niewielkie państwo złożone wyłącznie z małych, koralowych wysepek, to miejsce wymarzone na luksusowe wakacje! Spośród ponad tysiąca wysp zamieszkanych jest zaledwie około 200, w jedynym w kraju mieście – Male – żyje jedna czwarta wszystkich Malediwczyków, a liczba kurortów przekracza sto. Mimo że luksusowe wakacje na Malediwach cieszą się niesłabnącą popularnością wśród coraz większej liczby turystów, kraj ten wciąż stanowi oazę spokoju, ostoję dla wszystkich, którzy chcą uciec od cywilizacji i wypoczywać na białych plażach, w lazurowych wodach i pod rozłożystymi, soczyście zielonymi palmami.
Wczasy na Malediwach
Jeśli uważacie, że Malediwy to idealne miejsce na luksusowy wypoczynek, z pysznym koktajlem w dłoni i radością z przebywania w tak nieziemsko pięknym otoczeniu, nie mylicie się! Jednak Malediwy to o wiele więcej: warunki do uprawiania surfingu, wędkarstwa czy nurkowania są tu wprost wymarzone – mnóstwo raf, oszałamiające życie morskie i zróżnicowane miejscówki nurkowe powodują, że to świetne miejsce dla tych, którzy mają ochotę na podwodne przygody. Każdy ośrodek oferuje również szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych – czy to lekcje gotowania czekolady, kino na plaży pod gwiazdami, rewelacyjne spa i doskonała, jedyna w swoim rodzaju kuchnia.

Oferty wycieczek na Malediwy

Hotele na Malediwach

Malediwy – miejsca warte zobaczenia

Kiedy jechać na Malediwy?

POGODA NA MALEDIWACH

Na Malediwach praktycznie przez cały rok można korzystać z uroków fantastycznej tropikalnej pogody. Temperatura powietrza i wody nie ulega znacznym zmianom, a średnia opadów w ciągu całego roku jest równomierna. Słońce świeci tu przeciętnie 8-9 godzin dziennie przez 9 miesięcy i tylko w deszczowych miesiącach liczba słonecznych godzin spada do 3-4 dziennie.

Okres od grudnia do kwietnia jest praktycznie bezdeszczowy, jest to również wysoki sezon na Malediwach. Od maja do października wieje monsun południowo-zachodni przynoszący przelotne opady i sporadyczne burze. Jest to jednak najlepsza pora, by w otaczających archipelag wodach spotkać rekina wielorybiego.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Malediwy – inspiracje podróżnicze

Lot Hydroplanem

Wybierz na mapie odległy atol, który wyda Ci się szczególnie rajski i udaj się tam hydroplanem na swoje wczasy na Malediwach jak ze snu. Podróż tym nietypowym, choć na Malediwach niezwykle...
Zobacz więcej

Beztroska all inclusive

Korzystaj ze swoich wymarzonych wakacji na Malediwach w pełni! W luksusowym hotelu na prywatnej wyspie, gdzie nie mieszczą się inne resorty, a ogrom atrakcji zawiera się w cenie pobytu na...
Zobacz więcej

Kolacja pod wodą

Romantyczne chwile tylko we dwoje z otaczającym Cię podwodnym światem? Taką atrakcję zapewni Ci jedna z dwóch podwodnych absolutnie unikalnych restauracji, które należą do ekskluzywnych malediwskich resortów i stanowią hit...
Zobacz więcej

Raj dla miłośników owoców morza

O takiej łatwości w otrzymywaniu na zawołanie owoców morza marzył chyba każdy ich wielbiciel, a takiej możliwości dostąpisz, gdy zdecydujesz się na wakacje na Malediwach. Na Twoim stole w każdej...
Zobacz więcej

Malediwy – domek na wodzie

Chcesz, aby o poranku w trakcie wakacji na Malediwach budził Cię plusk wody, o której wiesz, że jest krystalicznie czysta, błękitna i zaraz do niej wskoczysz? Zdecyduj się na luksusowe...
Zobacz więcej

Najpiękniejsze plaże świata – Malediwy!

Do tego stopnia białych piasków i przejrzystych wód oceanu mieniących się na lazurowo nie znajdziesz w żadnym innym miejscu na Ziemi, a jedynie podczas urlopu na Malediwach! Malediwy to niepodważalne królestwo...
Zobacz więcej