• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT – 5
Stolica
Hawana
Język
Językiem urzędowym jest język hiszpański, jednak wielu Kubańczyków z uwagi na prężny rozwój turystyki czy kontakty z rodziną mieszkającą w USA bardzo dobrze posługuje się językiem angielskim. W kontaktach z pracownikami sektora turystycznego właściwie nie występują problemy z komunikacją po angielsku.
Waluta
Do stycznia 2021 roku na terenie Kuby obowiązywały dwie waluty: pesos convertible, czyli peso kubańskie wymienialne (CUC) i pesos Cubanos (CUP). Obecnie jedyną oficjalną walutą jest pesos Cubanos (peso kubańskie – CUP). 1 CUP to 100 centavos. Banknoty mają nominały 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 peso, a monety 1, 2, 5, 10 i 20 centavos oraz 1 i 3 pesos. W wielu miejscach płacić można wyłącznie dolarami.

1 USD – 110 CUP
1 EUR – 110 CUP
1 PLN – 25 CUP

Powierzchnia
109 884 km2
Populacja
11 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele Polski udający się na Kubę obowiązani są do posiadania wizy turystycznej. Wniosek należy złożyć online za pośrednictwem strony: https://evisacuba.cu/en/inicio. Koszt wizy 90-dniowej jednokrotnego wjazdu wynosi 22 EUR. Karta turysty będzie wydawana i ważna do 31 grudnia 2024 r.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów, w których odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed udaniem się na wycieczkę na Kubę zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (90 zł), durowi brzusznemu (240 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (każda dawka szczepionki 250 zł). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. W wyjątkowych przypadkach np. przy bardziej aktywnej podróży obejmującej trekkingi i wycieczki po dżungli zaleca się szczepienie przeciwko wściekliźnie (każda dawka szczepionki 170 zł) ze względu na możliwość zetknięcia się z zarażonym zwierzęciem (są to jednak skrajne przypadki) oraz stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej w postaci repelentów. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Napiwek to na Kubie istotny element funkcjonowania sektora turystycznego. Waluta, w jakiej najlepiej je dawać, to USD lub CUP. Napiwki najlepiej zostawiać kelnerom w restauracji i pokojówkom w hotelu, ale na zapełnienie kapeluszy będą liczyć również tancerze w lokalnej knajpie, zespół przygrywający do kolacji, pracownik hotelu obsługujący zabytkową windę czy pozujące do zdjęć Kubanki z cygarami. Jeśli chodzi o wielkość napiwków, to nie obowiązują w tej kwestii jakieś szczególne zasady. Warto pamiętać o trudnej sytuacji Kubańczyków (podstawowe produkty spożywcze na kartki, pensje w lokalnej, praktycznie bezwartościowej walucie), ale i zachować zdrowy rozsądek.
Ponadto Kuba pełna jest osób, które oczekują napiwków, choć turystom mogłoby się wydawać, że za wykonywaną przez nich pracę wystarczy państwowe wynagrodzenie. Otóż – nie wystarczy. Nie oznacza to, że podczas podróży na Kubę należy rozdawać swoje pieniądze wszystkim wokół, ale pracownik hotelu obsługujący zabytkową windę czy starszy pan, który „za darmo” częstuje turystów wodą z miejskiego źródełka z pewnością ucieszą się z drobnej monety. Jeśli chodzi o wielkość napiwków, to na Kubie nie obowiązują w tej kwestii jakieś szczególne zasady. Warto pamiętać o trudnej sytuacji Kubańczyków (podstawowe produkty spożywcze na kartki, pensje w lokalnej, praktycznie bezwartościowej walucie), ale i zachować zdrowy rozsądek.
Ceny jedzenia
Jedzenie jest dość tanie. Jeśli nocujecie w kwaterach prywatnych (casas partitulares), wystarczy przy śniadaniu zgłosić gospodarzom, że zamierzacie zjeść u nich kolację. Cena takiego posiłku to około 15 USD. Za zdecydowaną większość produktów płaci się dolarami, peso przyjmowane są tylko w bardzo nielicznych państwowych sklepikach lub ulicznych knajpkach.

Przykładowe ceny:

Woda mineralna 1,5 l – 1 USD
Piwo lokalne – 3 USD
Kawa w prywatnej restauracji – 1 USD
Rum 1 l – od 10 USD
Drink w hotelu – 5-10 USD
Cygara – 30-50 USD
Posiłek w restauracji – od 10 USD
Owoce 1 kg – 100 CUP
Drink w lokalnym barze – 150-500 CUP
Woda 1,5 l w państwowym sklepie – 300 CUP
Kawa w państwowej kawiarni – 100-200 CUP
Jedzenie
Wycieczka na Kubę z pewnością nie okaże się wielką przygodą kulinarną i podróżą po luksusowych daniach, ale nie oznacza to, że nie zjecie tutaj dobrze i naprawdę pysznie. Na kuchnię Kubańczyków wpłynęły głównie tradycje hiszpańskie, położenie wyspy, a także panująca na niej sytuacja polityczno-gospodarcza. Nie wszystkiego jest tutaj pod dostatkiem, ale z tego, co można kupić w sklepach Kubańczycy tworzą prawdziwe cuda. Podstawę codziennych dań mieszkańców Kuby stanowi ryż. Sztandarową potrawą jest Moros y Cristianos, co oznacza Maurowie i Chrześcijanie. W skład tego popularnego dania wchodzi właśnie biały ryż symbolizujący chrześcijan i czarna fasola, która odnosi się do ciemnoskórych Maurów, a także przeróżne dodatki, tj. cebula, czosnek, rozmaite potrawy, zależnie od gustu i możliwości gotującego. Równie często jada się tutaj ropa vieja, czyli ryż z kawałkami wołowiny, warzywami i sosem pomidorowym. W codziennym jadłospisie podczas podróży na Kubę bez wątpienia znajdą się egzotyczne owoce, gęste soki z soczystego mango, sałatki z ogromnego awokado czy przepyszne lody z kultowej lodziarni Coppelia. Oczywiście kubańskie wakacje nie obejdą się również bez dużej ilości lokalnego rumu, najlepszych cygar na świecie i kawy o wyjątkowo charakterystycznym aromacie.
Ciekawostki
  • Na Kubie wielu mieszkańców wyznaje synkretyczne wierzenia powstałe z przeniknięcia się tradycji katolickich i afrykańskich. Kult ten to santería, w której chociażby bóstwa plemienne przyporządkowane zostały odpowiednim świętym katolickim.
  • Żywność wciąż dostaje się tutaj na kartki, a półki w sklepach świecą pustkami. Zazwyczaj w lokalnym sklepie kupić można tylko suszone banany, mąkę, ryż, cukier, sól czy mąkę.
  • Kultura jedzenia „na ulicy” nabiera nowego znaczenia na Kubie. Placki posypane serem i kawałkami bliżej niezidentyfikowanego mięsa (mające imitować pizzę) sprzedaje się tutaj wprost z okien prywatnych domów na kawałku kartonu. O ketchupie można tylko pomarzyć. Takie domowe bary szybkiej obsługi rzadko kiedy wyposażone są ponadto w sprzęt tak prozaiczny jak… lodówka.
  • Kubańczycy wciąż jeżdżą polskimi maluchami.
  • Były dyktator Kuby, Fidel Castro był przyjacielem laureata literackiej nagrody Nobla, mistrza realizmu magicznego cenionego na całym świecie – Gabriela Garcii Marqueza. Ponoć Castro miał czytać i oceniać dzieła swojego kolumbijskiego przyjaciela przed oddaniem ich do druku.
  • Na Kubie bardzo dobrze funkcjonuje służba zdrowia, w której stawia się przede wszystkim na profilaktykę. Kubańskie uniwersytety wykształciły wielu, znakomitych lekarzy, którzy są cenionymi specjalistami również poza granami Kuby, w bardziej potrzebujących krajach, dokąd rząd ich wysyła w ramach specjalnych programów wsparcia.

Poznaj szczegóły o kraju Kuba

Historia
Przed przybyciem Hiszpanów na Karaiby Kubę zamieszkiwali Indianie Guanahatabey, pierwotni mieszkańcy tych ziem, a następnie Sibonejowie i Tainowie. W 1492 roku wyspę odkrył Krzysztof Kolumb, w kolejnych latach Kubę kolonizowano, a w 1521 roku włączoną ją do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Rdzenna ludność praktycznie przestała istnieć, dlatego Hiszpanie zaczęli sprowadzać z Czarnego Lądu niewolników przeznaczonych do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. W XVIII wieku Kuba znalazła się czasowo pod protektoratem Anglii, jednak Hiszpanie odzyskali ją, zrzekając się tym samym na rzecz Anglików praw do Florydy. W 1894 roku na wyspie wybuchło powstanie przeciwko hiszpańskiemu oprawcy, na którego czele stanął bohater walk o niepodległość, Jose Marti. Wojna amerykańsko-hiszpańska z końca wieku XIX doprowadziła do zmiany zwierzchnictwa nad Kubą. Odtąd to USA decydowała o losach tego państwa.

Pierwszą połowę XX wieku ogromny wpływ na Kubę wywierała polityka Stanów Zjednoczonych. Uchwalono niekorzystną dla Kubańczyków „poprawkę Platta”, zapewniono rządowi USA możliwość prowadzenia bazy wojskowej w Guantanamo. Władzę na Kubie dzierżyło odpowiednio dwóch dyktatorów – Gerardo Machado y Morales oraz Fulgencio Batista, którego to obaliła kubańska rewolucja wszczęta w latach 50. przez Fidela Castro, jego brata i lekarza z Argentyny znanego pod przydomkiem El Che. Rządy młodego prawnika, kolejnego tyrana Kuby, zapoczątkowały okres intensywnej współpracy ze Związkiem Radzieckim oraz tym intensywniejszego uniezależniania się od Stanów Zjednoczonych. W 2008 roku Fidela Castro zastąpił jego brat, Raul. W najnowszej historii Kuby wyróżnia się kilka, najistotniejszych wydarzeń jak np. inwazję w Zatoce Świń, która na długie lata uniemożliwiła porozumienie między wyspą a USA, wizytę Jana Pawła II czy tzw. kryzys kubański w czasie zimnej wojny. Pod koniec roku 2014 nastąpił przełom w sprawie kubańsko-amerykańskiej, wznowiono bowiem stosunki dyplomatyczne między tymi krajami, zapowiadając tym samym otwarcie się Stanów Zjednoczonych na Kubę. Wydarzenie to zapoczątkuje prawdopodobnie szereg znaczących zmian.
Geografia
Kuba, największa wyspa na Karaibach, znajduje się na Morzu Karaibskim z dostępem do Zatoki Meksykańskiej, należąc do archipelagu Wielkich Antyli. Linia brzegowa ma długość ponad 3700 metrów i cechuje ją duże zróżnicowanie – pełna jest zatoczek i półwyspów oraz przybrzeżnych wysepek. Do Kuby przynależą administracyjnie liczne wyspy m.in. Cayo Coco, Cayo Santa Maria czy największa – Isla de la Juventud. Wyspa jest w większości nizinna, znajdujące się na niej pasma górskie są raczej niskie z wyjątkiem najwyższych gór – Sierra Maestra, ale mimo to kubański krajobraz bez wątpienia zachwyca różnorodnością. Na Kubie dominuje klimat podrównikowy wilgotny z wysokimi temperaturami, dużą wilgotnością i porą deszczową. Najdłuższa rzeka to Rio Cauto o długości 340 km. Co ciekawe, obszary porośnięte lasami stanowią na wyspie skrajną mniejszość. Na terenie kraju znajdują się za to liczne obszary objęte ochroną, z czego dwa parki narodowe wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kubańską faunę zdominowały zwierzęta niewielkich gabarytów: liczne gatunki tropikalnych ptaków morskich i lądowych, gryzonie, a także, poza terenami miejskimi, jadowite owady np. czarne wdowy. Na terenach bagiennych występują krokodyle, zaś na sawannach legwany.
Kultura i Religia
Son, rumba, salsa czy cubaton to tylko niektóre z kubańskich skarbów. Oczywiście najbardziej cenionym aspektem kultury Kubańczyków jest przede wszystkim muzyka, zarówno taniec jak i śpiew, które wypełniają tutejsze ulice, nie dając o sobie zapomnieć jeszcze długo po odbyciu wycieczki na Kubę. Do najbardziej znanych wykonawców i zespołów pochodzących z Kuby należą w pierwszej kolejności Buena Vista Social Club, Celia Cruz, która karierę zrobiła w USA czy Gente de Zona – grupa chłopaków rozsławiona na świecie dzięki popularnemu kawałkowi „Bailando” wyprodukowanemu we współpracy z Enrique Iglesiasem. Aby poznać muzyczną część kultury Kubańczyków nie trzeba jednak przesłuchiwać dyskografii najsłynniejszych twórców. To na ulicy Hawany, Trinidadu czy Santiago de Cuba zobaczycie w akcji lokalnych mieszkańców, którzy tańczą niczym zawodowcy, a w ulicznych zespołach wykonują piosenki Buena Vista Social Club czy słynną Guantanamerę.

Jeśli chodzi o kubańską literaturę, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się dzieła Kubańczyków-emigrantów. Uznanie zdobył sobie chociażby były uczeń Gabriela Garcii Marqueza – Eliseo Alberto. Na uwagę zasługuje także twórczość Yossa np. jego zbiór opowiadań pt. „Siedem grzechów kubańskich”. Z lżejszej literatury warto polecić Dainę Chaviano, autorkę romansów traktujących o Kubie i dostarczających czytelników wielu, ciekawych informacji na temat kubańskiej kultury. Znamienne, że ogromny wpływ na świat literatury hiszpańskojęzycznej wywarło właśnie dwóch Kubańczyków, bez wątpienia wybitnych twórców – Jose Lezama Lima i Guillermo Cabrera Infante.

Teoretycznie na Kubie dominuje katolicyzm, jednak w praktyce duża część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich wyznanie ma niewiele wspólnego chrześcijaństwem, a stanowi synkretyczny kult powstały w wyniku zetknięcia się afrykańskich praktyk religijnych z katolicyzmem hiszpańskich konkwistadorów. Hiszpanie zabronili niewolnikom czczenia ich bóstw, ale mimo to wierzeń z Czarnego Lądu nie udało się zlikwidować, a jedynie nieco je zmienić. Oprócz tego na Kubie żyje dość spory, zwłaszcza jak na kraj poddany niegdyś hiszpańskiej konkwiście, odsetek osób bezwyznaniowych.

Wycieczka na Kubę

Casas particulares – z wizytą w domach Kubańczyków
Jeśli w czasie Waszych luksusowych wakacji na Kubie chcecie zakosztować autentycznej kubańskiej atmosfery, poznać kulturę i obyczaje Kubańczyków oraz dowiedzieć się nieco więcej o ich codziennym życiu – wybierzcie zamiast hoteli casas particulares! Będziecie mieć wówczas okazję zamieszkać w prywatnych domach, porozmawiać z gospodarzami, poznać Kubę „od kuchni” w każdym tego słowa znaczeniu, także smakując lokalnych dań, różniących się znacznie od potraw podawanych w hotelach. Oczywiście standard w tego typu domach odbiega od luksusów dostępnych w pięciogwiazdkowych kurortach – Kubańczycy mają ograniczony dostęp do wielu produktów i usług – lecz z pewnością casas particulares są schludne, czyste, klimatycznie urządzone, a choć dość staroświeckie, to zdecydowanie bardziej klimatyczne niż nawet najlepszy hotel.
Hawańskie ciekawostki
Czy wiecie, że:
• sporą część budowli w mieście zbudowano z białego wapienia, który powstał z koralowców;
• mimo dominacji katolicyzmu w stolicy, znaczna część mieszkańców Hawany wyznaje synkretyczne wierzenia, powstałe z przeniknięcia się religii chrześcijańskiej i pogańskich praktyk z Czarnego Lądu;
• w lutym odbywa się tutaj niezwykle hucznie obchodzony karnawał oraz Międzynarodowy Festiwal Jazzu, zaś pierwszego stycznia obchodzi się święto państwowe, czyli Dzień Rewolucji, oczywiście urozmaicone występami muzyków i tancerzy;
• jeden z muzyków Buena Vista Social Club zarobkowo zajmował się czyszczeniem butów, dopiero film dokumentalny amerykańskiej produkcji rozsławił artystów na całym świecie i pozwolił im wyrwać się z biedy;
• w Hawanie ogromną popularnością cieszy się Fiat 126p, świetnie znany nam jako maluch! W Polsce wyprodukowano ich przeszło trzy miliony, z czego na Kubę trafiło ok. 10 tys. i do tej pory większość z nich jest na chodzie. Co jakiś czas w stolicy odbywają się pokazy tych samochodów, połączone ze zjazdem fanów oraz konkursem na najlepszego malucha w przeróżnych kategoriach, np. najładniejsze auto, najlepiej zachowany oryginał czy najlepszy tuning. Jeśli więc w czasie Waszych luksusowych wakacji na Kubie zechcecie cofnąć się w czasie i przemierzyć ulice Hawany tym samochodem, nic prostszego!
Co przywieźć z Kuby?
Co przywieźć na pamiątkę z luksusowych wakacji na Kubie? Z tą karaibską wyspą nieodmiennie kojarzone są dwa artykuły: cygara i rum! Najlepsze spośród cygar to Cohiba, jednak tylko prawdziwi znawcy wyczują, że to właśnie ta marka oferuje maksimum lekkości, pikanterii i smaku. Dobrą opinią cieszą się również cygara Montecristo, H. Upman, Corona, Romeo y Julieta. Cygara, wciąż wykonywane ręcznie, można kupić legalnie tylko w państwowych sklepach lub w hotelach u osoby zajmującej się produkcją zawodowo. Rum natomiast jest narodowym napojem Kubańczyków. Alkohol, powstający w wyniku destylacji melasy lub soku z trzciny cukrowej, o zawartości alkoholu od 40 do 80%, leżakuje w beczkach, najczęściej dębowych. Jego historia sięga już XVII wieku! Rodzaje rumu dzieli się na trzy podstawowe kategorie: lekki, średni i ciężki, czyli ciemny – różnica pomiędzy nimi to okres składowania. Dwa pierwsze najlepiej serwować z dodatkami, np. lodem czy plasterkiem cytryny, a ostatni popijać solo, aby nie utracił swoich niepowtarzalnych walorów smakowych. Jeśli więc w czasie luksusowej podróży na Kubę posmakowało Wam mojito, cuba libre i daiquiri, nie zapomnijcie zaopatrzyć się w butelkę tego trunku!
Hotele na Kubie
Luksusowe hotele na Kubie to przede wszystkim duże, ekskluzywne obiekty w Varadero i Cayo Santa Maria – miejscach, gdzie piasek jest miękki, biały i złoty, plaże zdają się nie mieć końca, wody Morza Karaibskiego czarują oszałamiająco lazurowym kolorem, a palmy (i parasole) rzucają orzeźwiający cień. Jeśli wczasy na Kubie chcecie spędzić wyłącznie w gronie dorosłych, zatrzymajcie się w pięciogwiazdkowych hotelach Royalton Cayo Santa Maria lub Melia Buenavista na Cayo Santa Maria oraz Paradisus Princesa del Mar czy Royalton Hicacos w Varadero. Decydując się na wakacje z dziećmi, możecie wybrać Melia las Dunas lub Paradisus Varadero, zaś wizytę w Hawanie z pewnością uprzyjemni pobyt w legendarnym hotelu Nacional de Cuba, w którym zatrzymywały się takie sławy, jak Walt Disney, Frank Sinatra czy Jean Paul Sartre. Bardzo wiele luksusowych hoteli na Kubie oferuje formułę all inclusive oraz liczne udogodnienia, dzięki czemu wakacje na tej wyspie można spędzić nawet nie wychodząc poza obręb kurortu. Tym, którzy jednak mają w sobie żyłkę przygody i woleliby poznać Kubę od mniej luksusowej, za to bardziej autentycznej strony, polecamy noclegi w casas particulares – w gościnie u Kubańczyków.
Kuba – miejsca warte zobaczenia
Roztańczona Hawana, kolonialny Trinidad i eleganckie Cienfuegos, rajskie wyspy Morza Karaibskiego – Cayo Largo, Cayo Santa Maria czy Cayo Coco, kojarzona z amerykańską inwazją Zatoka Świń, fascynująca dolina Viñales i pełne ekskluzywnych kurortów, imprezowe Varadero: Kuba to wyspa jedyna w swoim rodzaju! Luksusowa podróż na Kubę to zarazem podróż w czasie. Zobaczycie tu stare amerykańskie samochody, budowle pamietające czasy kolonialne, zamieszkacie w domach Kubańczyków, skosztujecie wybornego rumu i cygar, zatańczycie salsę... Perła Karaibów to miejsce o tysiącu oblicz – poznajcie kilka z nich podczas luksusowej wycieczki na Kubę!

Hotele na Kubie

Kiedy jechać na Kubę?

POGODA NA KUBIE

Kuba leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Najlepszą porą roku na pobyt na wyspie jest okres między listopadem a majem, kiedy panuje słoneczna, piękna pogoda. Czerwiec to początek pory deszczowej, temperatury i wilgotność powietrza są wysokie. Opady nie są jednak zbyt uciążliwe, trwają przeciętnie 20 minut dziennie. Od sierpnia do października istnieje największe prawdopodobieństwo powstawania cyklonów, nie jest to jednak zjawisko regularne i dotyczy Kuby tylko w niewielkim stopniu.

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Kuba – inspiracje podróżnicze

Kuba – najpiękniejsze plaże

Odkryj bezludne plaże o delikatnych piaskach, które w podróży po Kubie będziesz mieć tylko dla siebie! Krajobrazy Varadero należą do jednych z najpiękniejszy plaż na świecie i każdy musi choć...
Zobacz więcej

Amerykańskie samochody

Przenieś się w czasie, aby zagościć na Kubie lat 50. i 60. opanowanej przez Amerykanów, mafię i masową turystykę. Niepowtarzalny klimat tamtego okresu nadal jest odczuwany w Hawanie, ale tylko...
Zobacz więcej

Muzyka ulicy

Daj się porwać kubańskim rytmom, które rozbrzmiewają na ulicach Hawany czy Trinidadu dosłownie przez całą dobę! Muzyka jest na Kubie wszechobecna! Słychać ją z każdego baru, restauracji, klubu tanecznego, hotelu,...
Zobacz więcej

Zapal kubańskie cygaro!

Naucz się tradycyjnych metod zwijania kubańskich cygar, żeby potem skosztować, jak naprawdę smakuje Kuba! Odwiedź manufakturę cygar, zakup dla siebie najlepsze gatunki i koniecznie kilka sztuk dla bliskich czy przyjaciół,...
Zobacz więcej

Kubański Rum

Wciel się na kilka dni podróży po Kubie w rolę pisarza i poczuj się jak Ernest Hemingway. Spróbuj drinka stworzonego przez papę Hemingwaya – daiquiri, który zmrozi Ci gardło i...
Zobacz więcej

All inclusive w Varadero

Rozkoszuj się ciągnącymi się w nieskończoność piaskami kurortu Varadero, gdzie czekają na Ciebie rajskie wczasy w opcji all inclusive. W luksusowych hotelach pełnych basenów, atrakcji rekreacyjno-wypoczynkowych, tarasów, restauracji a la...
Zobacz więcej