Wakacje na Filipinach – porady, ciekawostki, szczepienia, kultura, plaże

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Wakacje na Filipinach – porady, ciekawostki, szczepienia, kultura, plaże

Bajeczne, białe plaże otoczone wodą o intensywnym, błękitnym odcieniu i piękne krajobrazy – oto Filipiny, miejsce idealne na beztroskie wakacje! W dodatku tutejsze morze skrywa w sobie prawdziwe skarby! Możesz odkrywać życie mieszkańców rafy koralowej w trakcie nurkowania lub snorkelingu. Chcesz wypocząć w tym raju na ziemi? Dowiedz się, jak przygotować się na wakacje na Filipinach!

Jeśli marzy Ci się beztroski, błogi wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody i wspaniałych krajobrazów, Filipiny to bez dwóch zdań kierunek dla Ciebie! Ten rozsiany na ponad 700 pacyficznych wysepkach kraj kusi iście rajskimi warunkami do plażowania. Nurkowanie, kitesurfing, spływ podziemną rzeką – to tylko niektóre atrakcje, jakich możesz tam doświadczyć.

Filipiny – Palawan

Kiedy jechać na Filipiny?

Odpowiedź na pytanie: „Kiedy jechać na Filipiny?” zależy od tego, jakie wyspy planujesz odwiedzić. Generalnie poleca się unikać wyjazdów w terminie od czerwca do listopada. Panuje wtedy pora deszczowa, a w okresie od sierpnia do października występują dodatkowo cyklony. Najlepszy czas na wakacje na Filipinach panuje w porze suchej – od grudnia do marca. Jest to więc idealny kierunek  ucieczki od polskiej zimy i zażycie tropikalnego słońca.

Planujesz wycieczkę na Bohol lub Cebu? Dobre warunki panują tam od grudnia do maja, a najlepszy okres przypada od stycznia do kwietnia. Na Mindoro przyjemna pogoda zaczyna się już w listopadzie i także trwa do maja, a od grudnia do marca przypada szczyt sezonu. Podobne warunki panują na Palawanie, Camiguin i Siquijor, jednak to okres od stycznia do kwietnia uznawany jest za bezwzględnie najkorzystniejszy na wyjazd. Natomiast na Boracay najlepsza pogoda panuje od stycznia do maja, jednak o wyjazd możesz pokusić się także w grudniu.

Czy jadąc na Filipiny potrzebujesz wizy?

Wybierając się na wakacje na Filipiny na okres krótszy niż 30 dni nie musisz wyrabiać wizy. Wystarczy, że przy wjeździe na teren kraju pokażesz bilet powrotny i paszport ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy. Jeśli jednak filipińskie wyspy tak zawrócą Ci w głowie, że zapragniesz zostać tu dłużej, bez problemu możesz przedłużyć swój pobyt o 29 dni w jednym z biur imigracyjnych (tu znajdziesz ich pełną listę), jednak będzie wiązało się to z opłatą. Z góry planujesz zostać tam dłużej? Musisz złożyć wniosek o wizę w Ambasadzie Filipin. Do jej wyrobienia będziesz potrzebować 2 zdjęcia paszportowe, potwierdzenie rezerwacji lotniczych oraz wypełniony wniosek wizowy, który możesz pobrać ze strony ambasady. W ciągu 2 dni roboczych otrzymasz wizę na 59 dni.

Warto zaznaczyć, że na filipińskich lotniskach pobierane są opłaty wylotowe. Ich wysokość często się waha, dlatego przed wylotem warto sprawdzić, czy nie uległa zmianie. Na lotnisku w Manili  już od kilku lat są obowiązkowo wliczane w ceny biletów.

Ile kosztują wakacje na Filipinach?

Chcesz wypocząć na białych piaskach filipińskich plaż, ale obawiasz się, że to zrujnuje Twój portfel? Boisz się, że tak egzotyczne wakacje będą słono kosztować? Decydując się na podróż na Filipiny musisz oczywiście liczyć się ze sporym wydatkiem, ale jego wysokość zależeć będzie od wielu czynników. Ceny przykładowych programów wakacji na Filipinach w Planet Escape zaczynają się już do 7100 zł, ale możemy przygotować dla Ciebie wakacje szyte na miarę. Oznacza to, że wyjazd zostanie dostosowany dokładnie do Twoich potrzeb, także tych finansowych. Możesz odbyć podróż w dowolnie wybranym terminie, zwiedzić interesujące Cię miejsca (nawet te najbardziej niesztampowe!) i nocować w hotelach w odpowiadającym Ci standardzie. Możesz też zwiedzić jedną, dwie lub więcej wysp. Cena wyjazdu będzie zależeć od wszystkich tych czynników, a Planet Escape dołoży wszelkich starań, by była ona jak najkorzystniejsza.

 

Tarsjusz – malutki, bo zaledwie 15 cm, ważący max. do 150 g, mieszkaniec wyspy Bohol

Na co się zaszczepić przed podróżą na Filipiny

Wybierając się na egzotyczne wakacje, warto zabezpieczyć się przed tropikalnymi chorobami. Pomogą Ci w tym różnorodne szczepienia. Filipiny nie wymagają od odwiedzających żadnych zaświadczeń o przyjętych szczepionkach, jednak są choroby, przeciwko którym warto się zaszczepić. Należą do nich WZW typu A i B, dur brzuszny, tężec, błonica, japońskie zapalenie mózgu i choroba Heinego-Medina. Niektóre z tych szczepień są w Polsce obowiązkowe i prawdopodobnie zostały Ci podane w dzieciństwie. Sprawdź jednak, czy nie powinno się ich odnowić. Do szczepień najczęściej przyjmowanych przed wyjazdem na Filipiny należą te przeciw durowi brzusznemu i WZW typu A.

Waluta na Filipinach

Walutą używaną w tym wyspiarskim kraju jest peso filipińskie, które dzieli się na 100 centavos. Dostanie jej w Polsce jest trudne, dlatego przed wyjazdem wiele osób zastanawia się, jaką walutę zabrać na Filipiny. Zdecydowanie jest to dolar amerykański. Można go bez problemu wymienić w każdym miejscu i po najkorzystniejszym kursie. W większych miastach wymienisz także euro oraz funty. Transakcji najlepiej dokonywać w bankach lub w kantorach. Wystrzegaj się wymieniania pieniędzy na ulicy, możesz bowiem paść ofiarą oszustwa. Dobrą praktyką jest sprawdzenie wcześniej aktualnego kursu i obliczenie, ile pieniędzy powinno Ci być wypłacone. Także po zakończeniu transakcji przelicz otrzymaną gotówkę, by upewnić się, że wypłacono Ci odpowiednią kwotę. W większych miastach i kurortach turystycznych możesz też płacić kartą i wypłacać pieniądze z bankomatu. Zawsze jednak warto mieć przy sobie lokalną gotówkę, zwłaszcza jeśli udajesz się na filipińską prowincję.

Transport – jak się poruszać po Filipinach?

Filipiny to kraj wyspiarski, jeśli więc zdecydujesz się tu spędzić wakacje, z pewnością zechcesz odwiedzić więcej niż jedną wyspę. Między wyspami położonymi blisko siebie pływają łódki i promy, które kursują kilka razy dziennie. Między bardziej oddalonymi od siebie portami promy kursują raz dziennie lub kilka razy w tygodniu. Jeśli planujesz przedostać się na daleko położoną wyspę, najlepiej skorzystać z samolotu.

Po samych wyspach możesz przemieszczać się na kilka sposobów. Na dużych odległościach najlepiej poruszać się autobusami. Występują one w kilku standardach, od klimatyzowanych i z rozkładanymi siedzeniami, po graty z drewnianymi ławkami zamiast siedzeń. Cena przejazdu zależy od odległości oraz wybranego standardu. Bilety kupuje się już w autobusie od biletera, który zawsze towarzyszy kierowcy.

Żądni wrażeń i cięcia kosztów mogą też skorzystać z tzw. jeepney, czyli dzielonych minibusów. To długie pick-upy przystosowane specjalnie do przewozu pasażerów. Zazwyczaj nie mają drzwi, są za to bogato ozdobione i pomalowane. Nie mają rozpisanych tras przejazdu ani ustalonych przystanków – informuje o tym bileter-nagabywacz.

Po filipińskich miastach możesz poruszać się taksówkami lub motorikszami, czyli motocyklami z naczepą przystosowaną do przewozu pasażerów. Są one znacznie tańsze od klasycznych taksówek, a przejażdżka kolorową motorikszą może być wspaniałą przygodą.

Jeśli niestraszne Ci podróże na dwóch kółkach, możesz stosunkowo tanio wypożyczyć skuter. Jest to świetny sposób na zwiedzanie, gwarantuje bowiem niezależność oraz możliwość dotarcia w każdy zakątek wyspy.

Bezpieczeństwo na Filipinach. Czy jest się czego bać?

Na pewno chcesz, by Twoje wymarzone wakacje na Filipinach przebiegały bez zakłóceń i w atmosferze beztroski. Jeśli będziesz czytać informacje na temat tego kraju, być może zaniepokoi Cię, że na jego terytorium grasuje islamska grupa terrorystyczna Abu Sajjafa. Kilkakrotnie doprowadziła ona do porwania turystów, jednak są to sporadyczne sytuacje. Abu Sajjafa działa na południu kraju, głównie na wyspie Mindanao. Dominują tam muzułmanie, a organizacja ta dąży do oddzielenia tego terenu od chrześcijańskiej części i utworzenia państwa wyznaniowego. W pozostałych regionach jest spokojnie, a władze dbają o to, by nic nie zakłócało turystom wypoczynku. W trosce o swoich Klientów, Planet Escape proponuje podczas wycieczki na Filipiny odwiedzać jedynie w pełni bezpieczne wyspy.

Najlepsze miejsca do nurkowania na Filipinach to m.in. Coron, Malapascua, Mindoro i Luzon.

Denga i malaria – jak się zabezpieczyć przed zarażeniem?

Denga to choroba wirusowa przenoszona najczęściej przez ugryzienia komarów. Ma ona cztery postacie, z której najcięższy to gorączka krwotoczna. Jej objawy przypominają grypę, choć często dochodzi do nich wysypka. Chorzy przechodzący jej najlżejszą, bezobjawową odmianę, często nawet nie są jej świadomi. Inną chorobą, której obawiają się turyści rozważający wakacje na Filipinach, jest malaria. Podobnie jak w przypadku dengi, przenoszona jest ona przez komary i obecnie nie opracowano szczepionki skutecznie przed nią chroniącą. Niestety, obie te choroby występują na Filipinach, dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć, a właściwie przed przenoszącymi je komarami. Wybierając się na egzotyczne wakacje zabierz ze sobą repelent z wysoką zawartością środka DEET (np. Mugga). Tego typu preparaty wykazują najwyższą skuteczność. Po zmierzchu ważne jest także noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami.

Władze Filipin są świadome zagrożenia, które niosą denga i malaria, i starają się z nimi walczyć. Niszczone są np. siedliska komarów, szczególnie w regionach turystycznych. Władze nie ustają także w szukaniu skutecznej profilaktyki i zabezpieczaniu swoich obywateli przed tymi groźnymi chorobami. Ponadto komary przenoszące malarię i dengę występują głównie w dużych ośrodkach miejskich, więc ryzyko zachorowania podczas wypoczynku na rajskiej plaży jest niewielkie.

Co spakować na wakacje na Filipinach?

Wybierając się na podróż na Filipiny, zabierz koniecznie wspomniany wcześniej repelent zawierający DEET. Pakując ubrania, weź te z długimi nogawkami i rękawami, które ochronią Cię przed wieczornymi atakami komarów. Wybierz te wykonane z lekkich, przewiewnych materiałów, dzięki czemu nie będzie Ci w nich gorąco. O kostiumach kąpielowych z pewnością nie trzeba Ci przypominać – zdjęcia białych plaż otoczonych błękitną wodą nie pozwolą Ci o nich zapomnieć. Koniecznie weź też krem z wysokim filtrem oraz środek na oparzenia słoneczne, który przyda się, gdy wypoczywając na plaży zapomnisz o całym świecie. Z pewnością też zechcesz na długo zachować wspomnienie urokliwych, rajskich krajobrazów, dlatego bez dwóch zdań musisz spakować aparat fotograficzny. Ze względu na zdarzające się problemy z zasilaniem, warto zabrać też power bank. Koniecznie weź też przejściówkę do gniazdek elektrycznych – na Filipinach używa się bowiem gniazdek typu amerykańskiego. Wybierając się na podróż do Azji zawsze warto też spakować podręczną apteczkę z plastrami, środkami przeciwbólowymi i lekami na biegunkę. W ferworze przygotowań do rajskich wakacji nie zapomnij o najważniejszym – musisz koniecznie wziąć ze sobą komplet dokumentów, biletów lotniczych oraz ważny paszport.

Internet na Filipinach

Współcześnie wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Jesteś jednym z nich? Filipiny pod tym względem mogą Cię rozczarować, dostęp do Internetu uchodzi tu za jeden z najgorszych w Azji. Na lotnisku możesz kupić kartę SIM jednej z dwóch filipińskich sieci (Globe lub Smart), dzięki której będziesz móc korzystać z mobilnego Internetu. Zdecydowanie najlepiej działa on w dużych miastach. Na prowincji i przy rajskich plażach możesz mieć problemy z zasięgiem lub znacznie spadnie prędkość transferu danych. Większość hoteli oferuje darmowy dostęp do Wi-Fi, jednak nie zawsze działa ono bez zarzutu.

Zastanów się jednak, czy brak dostępu do superszybkiego Internetu musi być wadą? Wakacje na Filipinach to przede wszystkim błogi wypoczynek na rajskich plażach, nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie oraz podziwianie krajobrazów. To idealne warunki, by w pełni się zrelaksować i cieszyć pięknem przyrody. W takich okolicznościach, nawet jeśli Internet będzie kiepsko działał, w mig o tym zapomnisz.

Jedzenie na Filipinach

Egzotyczne wakacje polegają według Ciebie także na próbowaniu nowych smaków i poznawaniu tradycyjnej kuchni odwiedzanych regionów? W czasie wypoczynku na Filipinach musisz więc koniecznie spróbować tutejszych przysmaków. Warto wspomnieć, że kuchnia tego kraju łączy w sobie lokalne tradycje z tymi przyniesionymi przez Hiszpanów w czasach kolonialnych. Niewątpliwie najsłynniejszą filipińską potrawą jest balut – gotowane kacze jajo z uformowanym już ptasim zarodkiem. Spożywa się go w całości – wraz z częściowo rozwiniętymi kośćmi i dziobem. To danie tylko dla odważnych!

Najtaniej na Filipinach można zjeść potrawy sprzedawane na ulicy z wystawionych wielkich garów. Znajduje się w nich zupa z gotowanych warzyw z mięsem drobiowym lub wieprzowym. Codziennie rano jest przygotowywana przez gospodynię, a jej skład zależy od dostępnych składników i inwencji gotującej. Jest to więc swoista loteria – nigdy nie wiadomo, na co się trafi. Popularnym street foodem są też szaszłyki w nietypowej marynacie na bazie filipińskiego wynalazku – bananowego keczupu.

Jesteś fanem owoców morza? Podczas wakacji na Filipinach znajdziesz je niemal wszędzie i pod każdą postacią! A przy tym będziesz mieć pewność, że są one pierwszej świeżości. Bardzo popularne są także potrawy z kurczaka. Najczęściej jest on siekany na kawałki i serwowany razem z kośćmi. Co ciekawe, na Filipinach hodowle przemysłowe wciąż są rzadkością, dlatego kurczaki pochodzą zwykle z wolnego wybiegu. Co za tym idzie, są mniejsze i chudsze od tych znanych z europejskich talerzy.

Dzieci na Luzon. Wyspa ta jest największą na archipelagu Filipin.

Najpiękniejsze plaże Filipin

W czasie wakacji na Filipinach z pewnością odwiedzisz najpiękniejsze plaże świata. Są one także niezwykle zróżnicowane. W końcu „najlepsza plaża” to termin bardzo subiektywny i każdy rozumie go nieco inaczej. Idealne warunki znajdą tu zarówno amatorzy nurkowania, jak i surfingu oraz innych sportów wodnych, fani plażowania w ustronnych miejscach, jak i kochający beach party imprezowicze.

Wśród najpiękniejszych plaż Filipin należy wymienić White Beach na wyspie Boracay. Zachwyca ona delikatnym, białym piaskiem. Panują tam także idealne warunki do pływania – ocean jest zazwyczaj spokojny, a jego dno obniża się bardzo łagodnie. W okolicy pełno jest luksusowych hoteli, restauracji i barów.

Jeśli chcesz spędzić swoje wakacje na Filipinach w bardziej spokojnym miejscu, możesz wybrać się na plażę Diniwid Beach. Dociera tam znacznie mniej turystów, przez co jest to idealne miejsce do oddania się błogiemu relaksowi. Tu także woda jest spokojna, płytka i przejrzysta, przez co idealna dla fanów pływania.

Z urokliwych plaż słynie również El Nido na Palawanie. Zachwycają one krystaliczną, turkusową wodą oraz niezwykłymi formacjami skalnymi, które z niej wyrastają. Są one bardzo popularne wśród turystów. Jeśli szukasz bardziej spokojnego miejsca na wypoczynek, możesz udać się na położoną około 20 km dalej Nacpan Beach. Jest ona niezwykle długa, szeroka i pokryta delikatnie żółtym piaskiem.

Jednym z najlepszych miejsc do surfingu jest natomiast San Juan na Luzonie, położony niedaleko na północ od Manili. Dobre warunki do uprawiania tego sportu panują też przy Bulabog Beach na Boracay. Jest to także ośrodek słynny wśród kitesuferów.

Atrakcje Palawanu

Wśród 7000 wysp należących do Filipin ciężko wskazać tą najpiękniejszą. Poważnym kandydatem do tego tytułu jest jednak Palawan. Oprócz rajskich plaż, zachwyca on bowiem turystów z całego świata niepowtarzalnymi krajobrazami oraz bogactwem naturalnym. W czasie wakacji na Filipinach warto odwiedzić Palawan, choćby po to, by przepłynąć Sabang – jedną z najdłuższych podziemnych rzek na świecie. Została ona wpisana na listę Nowych Siedmiu Cudów Natury. Rzeka Sabang znajduje się w parku narodowym, obejmującym pierwotny las deszczowy, zachwycający zarówno florą, jak i fauną.

Kolejną atrakcją jest island hopping. Jest to wycieczka niewielką łódką pomiędzy wysepkami rozsianymi wzdłuż wybrzeża Palawanu. Rejsy rozpoczynają się i kończą w El Nido, jednym z najpiękniejszych miasteczek wyspy, otoczonym majestatycznymi skałami, lub w Port Barton – idyllicznej wiosce rybackiej.

Plaże Palawanu stwarzają także idealne warunki do uprawiania snorkelingu. Dzięki przejrzystej wodzie można eksplorować niezwykle bogate życie podwodne toczące się wśród pobliskich wysepek. Ocean jest tu spokojny, można więc w czasie wycieczki kajakiem podziwiać wynurzające się z wody formacje skalne.

Boracay – kiedy będzie ponownie otwarty dla turystów?

Boracay, położony u wybrzeża znacznie większej wyspy Panay, to niewielka wysepka, której plaże cieszą się renomą najpiękniejszych na Filipinach. Mierzy ona zaledwie 7 km długości i 1 km szerokości. Turyści z całego świata upodobali ją sobie zwłaszcza ze względu na opisaną wyżej White Beach. Na początku 2018 roku prezydent Filipin Rodrigo Durete ogłosił, że wyspa jest niesamowicie zniszczona. Potępił hotelarzy i restauratorów za wypuszczanie ścieków do oceanu, zaśmiecanie terenu i niedbanie o środowisko. Stwierdził też, że wyspę należy na jakiś czas zamknąć dla ruchu turystycznego. Swój zamiar wcielił w życie 26 kwietnia. Boracay ma być zamknięty dla turystów przez pół roku, a w tym czasie właściciele obiektów turystycznych mają naprawić wyrządzone przez siebie szkody i zacząć dbać o środowisko. Najwcześniej na tę rajską wysepkę możesz więc wybrać się w listopadzie 2018 roku. Chyba jednak warto poczekać, by wypocząć ze świadomością, że nikt wyrządza szkody tutejszemu ekosystemowi.

Największe atrakcje Filipin

Bohol to nie bez powodu jedna z najpopularniejszych wysp odwiedzanych w czasie wakacji na Filipinach. Możesz tu zobaczyć słynne Wzgórza Czekoladowe, czyli pasmo pagórkowatych kopców. Swoją nazwę zawdzięczają brązowemu kolorowi, jaki przybierają podczas pory suchej. Jeśli tu zawitasz, zajrzyj też koniecznie do Philippine Tarsier and Wildlife Sanctuary. W tym rezerwacie spotkacie wyraki, zwane także tarsjuszami. To jedne z najmniejszych na świecie drapieżnych ssaków, słynące z nieproporcjonalnie dużych oczu.

Zamierzasz zostać dłużej na Luzonie? Koniecznie wybierz się na północ wyspy, do prowincji Ifugao.  Zobaczysz tam przepięknie położone na wzgórzach tarasy ryżowe. To idealne miejsce na spacery i trekkingi. W pobliżu tej prowincji znajduje się małe miasteczko Sagada. Słynie ono z nietypowej praktyki pochówku. Zwłoki chowa się w trumnach, po czym wiesza na skalnych urwiskach. Miejscowe wierzenia mówią o tym, że ciała zmarłych należy umieszczać w przewiewnych miejscach, by dusza mogła spokojnie je opuszczać. Wiszące trumny to jedna z najbardziej niecodziennych rzeczy, które możesz zobaczyć podczas wakacji na Filipinach.

Niepozorna wysepka Siquijor nie może się pochwalić plażami dorównującymi tym na Boracay czy Palawanie. Jednak wedle Filipińczyków jest to wyspa szczególna, bo magiczna. W porastających ją lasach zamieszkują plemiona szamanów, którzy mają moce uzdrawiające ciało i duszę. Co roku szamani zbierają się na najwyższym wzgórzu Siquijor i odprawiają swoje rytuały. Jeśli w czasie wakacji na Filipinach wybierzesz się na tę wysepkę, istnieje duża szansa, że spacerując po lesie natkniesz się na takiego uzdrowiciela.

W czasie wakacji na Filipinach warto wybrać się na Cebu. Będzie to okazja do zapoznania się z historią tego kraju. Zobaczysz tu krzyż wbity w tym miejscu w 1521 roku przez samego Ferdynanda Magellana podczas jego słynnej wyprawy dookoła świata. Filipińczycy uznają go za największy symbol chrześcijaństwa na ich wyspach. Będziesz też mieć okazję zwiedzić kolonialne zabytki: Fort Świętego Piotra, Bazylikę Dzieciątka Jezus czy też majestatyczną katedrę.

Plaża na Boracay. Wyspa będzie ponownie otwarta w listopadzie 2018 r

Wakacje na Filipinach to wspaniała przygoda, okazja do beztroskiego wypoczynku i podziwiania wspaniałej przyrody. Jeśli serce bije Ci szybciej, gdy czytasz o białych plażach, nurkowaniu wśród raf koralowych, snorkelingu i podziemnej rzece, koniecznie zajrzyj na naszą stronę. Zainspiruj się naszymi przykładowymi programami i pozwól Planet Escape stworzyć dla Ciebie wakacje szyte na miarę.

Marta

Marta

Z wykształcenia i zamiłowania pasjonatka Indii. Przerwy między kolejnymi podróżami najchętniej spędzałaby na tłumaczeniu sanskryckiej poezji. Nad turystyczne kurorty przedkłada wizyty na bazarach, w świątyniach i małych, lokalnych restauracjach. Podróżując lubi zatrzymywać się w jednym miejscu na nieco dłużej niż powinna, by w pełni poczuć jego atmosferę.

!
Ta strona używa plików cookies.