12 najciekawszych targów świata, które musisz odwiedzić!

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

12 najciekawszych targów świata, które musisz odwiedzić!

Wybierasz się na wakacje do egzotycznego kraju i chcesz poznać lokalną kulturę w jej najbardziej autentycznym wydaniu? Targi i miejscowe bazary są do tego wręcz idealne! Właśnie w takich miejscach zobaczysz, jak toczy się prawdziwe, codzienne życie lokalnych mieszkańców. Będziesz też mieć okazję zdobyć wspaniałe i unikatowe pamiątki. Dowiedz się, gdzie szukać najciekawszych targów na świecie.

Wakacje w Meksyku, Indiach, Tajlandii, Meksyku czy na Bliskim Wschodzie nie mogą obyć się bez wizyty na lokalnym bazarze. To właśnie na nich poznasz autentyczną kulturę i zwyczaje tamtejszych mieszkańców. Zobaczysz handlarzy aromatycznymi przyprawami, bogato zdobionymi tkaninami, piękną biżuterią, a nawet magicznymi amuletami. To wymarzone propozycje, jeśli poszukujesz wyjątkowych pamiątek! Zakupy w takim miejscu będą też stanowić idealną okazję do sprawdzenia swoich umiejętności negocjatorskich – nie możesz przecież zapomnieć o targowaniu się!

Oto lista 12 targów, które musisz odwiedzić podczas egzotycznych wakacji!

TOKIO –  TARG RYBNY TSUKIJI 

Wybierasz się w podróż do Japonii? Tego punktu na mapie Tokio nie możesz pominąć! Codziennie, na targu rybnym Tsukiji sprzedaje się około 2 tysięcy ton świeżych ryb i innych owoców morza! Podzielony jest on na dwie części: wewnętrzną i zewnętrzną. Na tej pierwszej każdego ranka od 5:30 do 7:00 odbywają się słynne aukcje tuńczyka. Codziennie może w nich uczestniczyć jedynie 120 obserwatorów (podzielonych na dwie grupy), więc jeśli Ci na niej zależy, musisz się tam stawić odpowiednio wcześniej. Dla komfortu handlujących, pozostali turyści wpuszczani są na targ wewnętrzny dopiero po 11:00, kiedy kończą się aukcje. Ta część przeznaczona jest przede wszystkim na handel hurtowy – zaopatrują się tu najlepsze tokijskie restauracje. Targ zewnętrzny słynie przede wszystkim z knajpek i restauracyjek sprzedających najświeższe (i według wielu najlepsze) sushi i sashimi. Aby je dostać, trzeba niekiedy spędzić w kolejce ponad 2 godziny! Knajpki serwują także inne japońskie smakołyki. Na tej części targowiska można kupić ryby i owoce morza w mniejszych ilościach, a także – jak przystało na azjatycki targ – rozmaite różności.

Uwaga! Od 6 października 2018 targ zmienia lokalizację na Toyosu, w centrum Tokio.

TAJLANDIA – CHATUCHAK WEEKEND MARKET, MAEKLONG & DAMNOEN SADUAK  

Targ Maeklong

Tajlandia to kolejne miejsce, gdzie nie sposób wskazać jednego, najciekawszego targu. Już w samym Bangkoku jest kilka bazarów godnych uwagi. Należy do nich Chatuchak Weekend Market. Na ponad 1500 stoiskach stłoczonych na 35 akrach możesz kupić dosłownie wszystko: tajskie rękodzieło, antyki, odzież, książki, meble, ceramikę, rośliny, a nawet żywe zwierzęta. Kiedy zmęczysz się targowaniem i oglądaniem wystawionych tu dóbr, możesz odpocząć w jednej z niewielkich knajpek lub posilić się pad thai na stoisku. Na zwiedzanie tego targu możesz spokojnie przeznaczyć kilka godzin lub nawet cały dzień. Chatuchak Weekend Market czynny jest w soboty i niedziele od 6:00 do 18:00.  W piątki odbywa się tu sprzedaż hurtowa, a w środy i czwartki czynna jest jedynie część sprzedająca kwiaty.

Jeśli oprócz zakupów pragniesz także nieco mocniejszych przeżyć, wybierz się na stację kolejową Maeklong, położoną około 60 km od Bangkoku. Każdego poranka targ rozstawia się tu wprost na torach kolejowych. Na kilka minut przed przejazdem pociągu, sprzedawcy pośpiesznie składają swoje stragany. Dawniej było to spowodowane brakiem innego, dogodnego miejsca, dziś – swoistą tradycją, przyzwyczajeniem oraz turystami. Każdy zafascynowany odwiedzający to przecież potencjalny kupiec! Sprzedawane są tu głównie warzywa i owoce, jednak unikatowe położenie bazaru gwarantuje niezapomniane doznania i zrobienie unikatowych zdjęć.

Tajlandia słynie też z tradycyjnych pływających targów, wśród których prym wiedzie Damnoen Saduak, położony około 100 km od Bangkoku. Znacznie bliżej Miasta Aniołów jest Khlong Lat Mayom. Zamiast ustawionych ciasno straganów znajdziesz tu długie łodzie unoszące się na powierzchni kanału, a w nich wystawiających swój towar handlarzy w okrągłych kapeluszach, które chronią ich przed mocnym słońcem.  Znajdziesz tu warzywa i owoce, a także rękodzieło, przeróżne pamiątki oraz świeżo przygotowane dania. Targ Damnoen Saduak najlepiej odwiedzić rano, między 8:00 a 11:00.

INDIE – CHANDNI CHOWK W DELHI & DEVARAJA MARKET W MAJSURZE

Pushkar Camel Fair

Wakacje w Indiach bez wycieczki na lokalny targ? To wręcz niedopuszczalne! Gwarny i tłoczny indyjski bazar porwie Cię natychmiast wielością kolorów i zapachów! Sprzedawcy barwnych i błyszczących sari, kolorowych barwników do tkanin, kwiatowych girland, amuletów i posążków bóstw będą walczyć o Twoje zainteresowanie! W innej jego części znajdziesz aromatyczne przyprawy oraz rozmaite warzywa i owoce. Do najsłynniejszych indyjskich targów z pewnością należy bazar Chandni Chowk w Starym Delhi. Mieści się on między jednymi z najważniejszych zabytków Delhi: Czerwonym Fortem oraz Jama Masjid, czyli Meczetem Piątkowym. Szczególne wrażenie robi część targu przeznaczona na handel akcesoriami ślubnymi. Polecam wybrać się tam na wycieczkę rikszą, która będzie sprawnie manewrować między straganami. Jak większość tutejszych targów, czynny jest od świtu do zmierzchu, choć wyraźnie ożywa po południu. Możesz się tu zaopatrzyć w rozmaite tekstylia oraz przyprawy, które są trudno dostępne w Europie. Stanowić więc będą wspaniałą pamiątkę lub prezent.

Innym słynnym indyjskim bazarem jest Devaraja Market w Majsurze. Handluje się na nim przede wszystkim owocami, warzywami oraz kwiatowymi girlandami. Można tu także znaleźć barwniki, przyprawy a także akcesoria domowe. Jest on szczególnie popularny wśród fotografów – dzięki swoim kolorowym straganom, gwarantuje zrobienie niesamowitych zdjęć. Najlepiej wybrać się na niego rankiem.

Planujesz spędzić wakacje w Indiach na przełomie października i listopada? Masz okazję zobaczyć największy targ wielbłądów w tym kraju! Odbywa się on co roku w Puszkarze w Radżasthanie. Przez 12 dni handlarze i kupcy będą tu negocjować ceny wielbłądów, a także koni i kóz. Wydarzeniu towarzyszą muzyka i tańce. Ściągają tu tłumy handlarzy, ale też mnóstwo turystów. Jeśli planujesz wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu, koniecznie zarezerwuj hotel z dużym wyprzedzeniem. Znalezienie noclegu na miejscu, może się bowiem okazać niemożliwe.

MELBOURNE – QUEEN VICTORIA MARKET  

To największy otwarty targ na półkuli południowej, a ponadto działa nieprzerwanie już od roku 1878! Jeżeli więc wybierasz się na wakacje do Australii – nie możesz go pominąć! Można znaleźć tu warzywa, owoce, świeże mięso, owoce morza, a także przysmaki sprowadzane niemal z każdego zakątka świata. Jak przystało na targ, są tu także stoiska i sklepiki z innymi różnościami: odzieżą, biżuterią czy rękodziełem. Szczegółowe godziny otwarcia targu możesz znaleźć na jego oficjalnej stronie. Zamknięty jest w poniedziałki i środy, choć to właśnie w środy od 6 czerwca do 29 sierpnia odbywa się specjalny nocny targ. W godzinach od 17:00 do 22:00 rozkładają się tam setki stoisk ze street foodem z całego świata. Dzięki klimatycznym światłom i nocnej atmosferze wyprawa na taki targ to wspaniała przygoda!

PEKIN – SILK MARKET

Podczas wakacji w Chinach chcesz niewielkim kosztem odświeżyć swoją garderobę? Koniecznie wybierz się na Silk Market w Pekinie! Nie jest to otwarty targ, ale ogromny dom towarowy. Panują tam jednak zasady bazarowe – musisz obowiązkowo się targować! Sprzedawcy początkowo podają znacznie zawyżone ceny, szczególnie obcokrajowcom. Dlatego, jeśli chcesz coś kupić, musisz wykazać się dużą cierpliwością i stanowczością. Na siedmiu piętrach tego molocha znajdziesz dosłownie wszystko: ubrania, zegarki, biżuterię, obuwie, rękodzieło, elektronikę. Jak sama nazwa wskazuje dostaniesz tu także wyroby jedwabne. Potrzebujesz nowego garnituru? Tutejsi krawcy nawet w jeden dzień uszyją go na miarę z dowolnego materiału i wyślą do Twojego hotelu! Wszystko to możesz kupić w cenach dużo lepszych niż w Polsce (oczywiście, jeśli będziesz się targować). Silk Market jest czynny codziennie od 9:30 do 21:00.

DUBAJ– SOUKI, CZYLI TRADYCYJNE, ARABSKIE TARGI

Dubaj – Arabski Souk z przyprawami

Dubaj kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnymi drapaczami chmur, ekskluzywnymi galeriami handlowymi i wszechobecnym luksusem. Jednak i tu można znaleźć tradycyjne, arabskie bazary, zwane soukami. Podzielone wedle sprzedawanych towarów, przyciągają turystów z całego świata. Tutaj także ciężko wymienić jeden, najciekawszy bazar. Najpopularniejszy z dubajskich targów jest zdecydowanie Gold Souk, gdzie handluje się złotą biżuterią. Jej amatorzy będą zachwyceni, jednak nawet jeśli nie planujesz zakupów, warto się tu wybrać. Wystawy tutejszych wystaw zachwycają niespotykanym nigdzie indziej przepychem. Na jednej z nich zobaczysz największy na świecie pierścień, pasujący chyba jedynie na olbrzyma – waży prawie 64 kilogramy i ozdobiony jest ponad 5 kilogramami kamieni szlachetnych i 615 kryształami Swarovskiego. Inne witryny nie ustępują przepychem i dosłownie ociekają złotą biżuterią w każdej postaci.

Nieco bardziej przyziemne i przystępne cenowo doświadczenia zapewnia Spice Souk. Znajdziesz tu aromatyczne i kolorowe przyprawy, przeróżne zioła, suszone owoce i orzechy. Przyprawy możesz kupić zarówno w całości, jak i zmielone, same i w postaci mieszanek. Świetnie sprawdzą się jako pamiątki z wakacji w ZEA. Targ zachwyca wielobarwnością i unoszącymi się nad nim zapachami, a także atmosferą tradycyjnego targu.

Jeśli po wizycie na Gold Souk pragniesz jeszcze więcej luksusu, wybierz się na Perfume Souk. Dostaniesz tu najpiękniejsze perfumy, olejki i kadzidła. Najbardziej popularny jest oudh, czyli olejek z żywicy drzewa agarowego. Ze względu na wyjątkowy, długo utrzymujący się zapach oraz trudną dostępność, to jeden z najdroższych składników perfum na świecie. Stanowić więc będzie wyjątkową pamiątkę z wakacji z Dubaju. Tutejsze perfumy charakteryzują się mocnymi, raczej ciężkimi aromatami, w których dominują jaśmin, róża i żywica. Sporządzane są z naturalnych składników i według tradycyjnych receptur, a sprzedaje się je w pięknie zdobionych szklanych flakonikach.

Jeśli w czasie wakacji w Zjednoczonych Emiratach chcesz uzupełnić swoją garderobę, wybierz się na Textile Souk. Kupisz tu jedwabie, satynę, aksamit, bawełnę we wszystkich wzorach i kolorach świata. Gładkie, haftowane i wyszywane koralikami i koronką czekają na sklepowych witrynach. Okoliczni krawcy uszyją z nich suknię marzeń, garnitur, czy tradycyjny arabski strój.

RIO DE JANEIRO –  FEIRA DA PRACA XV & FERIA DE ARTE DE IPANEMA 

Spędzasz wakacje w Brazylii? Podczas pobytu w Rio de Janeiro koniecznie odwiedź Feira da Praça XV. To ogromny pchli targ, na którym handluje się niemal wszystkim. Rozstawiają się tu setki straganów, na których sprzedaje się zarówno używane ubrania, jak i zabytkowe meble. Możesz tu znaleźć prawdziwe skarby, szczególnie antyki i rękodzieło, musisz jednak poświęcić na to sporo czasu. Już samo przejście po tym targu stanowi atrakcję samą w sobie. Zakupy na Feira da Praça XV możesz zrobić w każdą sobotę od 8:00 do 14:00.

Drugim wartym uwagi targiem w Rio de Janeiro jest Feira de Arte de Ipanema, zwany powszechnie Hippie Fair. Nazwa ta pochodzi od hippisów, którzy w latach 60. Rozpoczęli tu sprzedaż swoich wyrobów. Dziś już ich tu nie spotkasz, jednak w dalszym ciągu możesz tu kupić unikatowe rękodzieło, zwłaszcza biżuterię, obrazy czy inne wyroby artystyczne. Znajdziesz tu także odzież i galanterię w przystępnych cenach. Targ odbywa się w każdą niedzielę od 7:00 do 19:00.

GWATEMALA– CHICHICASTENANGO MARKET

Targ Chichicastenengo

Podróżując po Gwatemali z pewnością odwiedzisz urocze miasteczko Chichicastenango. Otoczone malowniczymi górami Chichi – jak pieszczotliwie nazywają je miejscowi – zachwyca brukowanymi uliczkami i kolorową architekturą. Kultura majańska łączy się tu z tradycjami przyniesionymi przez hiszpańskich kolonizatorów. Chichicastenango jest słynne jeszcze z jednego powodu – dwa razy w tygodniu odbywa się tu największy w całym kraju targ. W czwartki i niedziele zbierają się tu handlarze z niemal całego kraju, a w miasteczku następuje prawdziwa eksplozja kolorów! Sprzedaje się tu dosłownie wszystko. Barwne chusty, ręcznie tkane materiały, drewniane maski tradycyjne ubrania, torebki i biżuteria świetnie sprawdzą się jako pamiątki z podróży do Gwatemali. Znajdziesz tam także przeróżne zioła, warzywa i owoce, różne gatunki kukurydzy, kwiaty i aromatyczną kawę.

Jeśli chcesz wybrać się na targ w Chichi, warto przyjechać tam zanim rozpocznie się dzień targowy. Unikniesz wtedy tłumu turystów, który ściąga tam w każdy czwartek i niedzielę. W spokoju przespacerujesz się urokliwymi uliczkami i zobaczysz handlarzy przygotowujących swoje stragany.

MEXICO CITY – MERCADO DE SONORA & LA MERCED 

Mexico City – La Merced

Czytelnicy „Dzieci szóstego słońca” Oli Synowiec z pewnością pamiętają, że na meksykańskich targach można zdobyć magiczne mydełka. Użyjesz takie do kąpieli, a osoba, o której myślisz będzie czekała przed drzwiami łazienki z ręcznikiem. Jeśli interesują Cię podobne magiczne amulety, w czasie wakacji w Meksyku koniecznie odwiedź targ Mercado de Sonora w Mexico City. Znajdziesz tu przeróżne specyfiki, które mają pomóc na wszelkie duchowe i cielesne problemy: przyciągną miłość, powodzenie w interesach, pieniądze, pomogą w nielegalnym przekroczeniu granicy z USA. Dostaniesz tu figurki Jezusa, Matki Boskiej i przeróżnych świętych (także świętej Śmierci) we wszystkich rozmiarach i kolorach. Ponadto czekają tu rozmaici szamani, uzdrowiciele i wróżbici, gotowi przepowiedzieć Ci przyszłość, odprawić rytuały i wyposażyć w odpowiednie mieszanki ziół.

Jeśli jednak interesują Cię bardziej tradycyjne zakupy, wybierz się na La Merced, gdzie znajdziesz dosłownie wszystko. To największy bazar w całej stolicy, uważaj więc, by nie zgubić się na ścieżkach wyznaczanych przez kramiki i stragany. W jednej jego części zgromadzone są stoiska z jedzeniem, na których znajdziesz każdą odmianę taco, tlacoyo i mole. Ustawione na straganach piramidy owoców i warzyw wyglądają niezwykle malowniczo i są równie fotogeniczne. Znajdziesz tu też meksykańskie sery, przyprawy, ubrania, płyty, książki i sprzęty domowe. Nawet jeśli nie zamierzasz nic kupować, warto się tu wybrać dla samego doświadczenia kulturowego, jakie Cię tu czeka. Targ La Merced czynny jest od 5:00 do 19:00 od poniedziałku do soboty oraz od 6:00 do 17:00 w niedziele.

SINGAPUR – CHINATOWN COMPLEX FOOD CENTRE & KRETA AYER WET MARKET 

Singapur – Chinatown Food Centre

Chinatown Complex Food Centre nie jest właściwie typowym bazarem. To ogromna, dwupiętrowa hala, w której zgromadzono 260 małych stoisk serwujących jedzenie. Znajdziesz tu wszystkie najbardziej typowe dla singapurskiego Chinatown dania i to w najlepszych cenach w mieście! Tu właśnie jedzą lokalni mieszkańcy, więc jeśli szukasz autentycznych smaków, koniecznie wybierz się tu w czasie stopoveru w Singapurze.

Kreta Ayer Wet Market to miejsce popularne zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. Mieszkańcy singapurskiego Chinatown zaopatrują się tutaj przede wszystkim w różnego rodzaju owoce morza i ryby, choć można dostać tu także mięso, warzywa, owoce i takie rarytasy jak żaby, węgorze i żółwie. Można tam też kupić tzw. „stuletnie jaja”.  Turyści niezbyt często się tu zaopatrują, jednak chętnie oglądają i fotografują niesamowite stragany wypełnione niekiedy jeszcze żywym towarem. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Kreta Ayer Wet Market, możesz udać się na jego piętro, gdzie znajdują się stoiska z jedzeniem. Będziesz tam mieć okazję, by spróbować przysmaków przyrządzonych ze sprzedawanych niżej składników. Targ ten jest czynny codziennie od 6:00 do 13:00.

STAMBUŁ – GRAND BAZAAR & BAZAR EGIPSKI  

Grand Bazaar, zwany także Covered Bazaar lub Kapali Carsi, to prawdziwe miasto handlu! W zadaszonym targu mieści się około 3,5 tys. kramików ulokowanych przy 61 uliczkach. Znajdują się tam także dwa meczety, cztery fontanny oraz liczne kawiarnie i restauracje. Do środka można wejść przez jedną z aż 22 bram. Historia Grand Bazaar w Stambule sięga czasów zdobycia Konstantynopola przez Mehmeda II. Wtedy w tym miejscu zbudowano pierwsze kryte targi. Już wcześniej jednak był tam plac, na którym odbywał się handel. Ze względu na pożary i trzęsienia ziemi, Grand Bazaar był wielokrotnie przebudowywany. Jego obecny wygląd pochodzi z XIX wieku. W przeszłości odbywał się tu także handel niewolnikami.

Na Grand Bazaar możesz kupić niemal wszystko. Znajdziesz tu dywany, biżuterię, ubrania, wyroby ze skóry, antyki, ceramikę, przyprawy… Targ ten jest obecnie w dużej mierze nastawiony na turystów, dlatego kupisz tu najpopularniejsze pamiątki z wakacji w Turcji. Między stoiskami znajdziesz też sprzedawców herbaty oraz restauracje, które przez wielu są uważane za najlepsze w mieście. Zakupy zrobisz tam od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:30 do 19:00.

Nie da się ukryć, że Grand Bazaar jest miejscem tłocznym, gwarnym i wypełnionym turystami, nawet jak na standardy tureckich targów. Jeśli chcesz zrobić zakupy w spokojniejszej atmosferze, wybierz się na Bazar Egipski, zwany też Targiem Korzennym. Jego nazwa wywodzi się od tego, że gdy powstał, sprzedawano tu głównie towary sprowadzone drogą morską z Egiptu. To drugi największy kryty targ w Stambule, jednak znacznie mniejszy od Grand Bazaar. Składa się na niego 85 sklepików ustawionych wzdłuż jednej uliczki. Znajdziesz tu przede wszystkim przyprawy, różne gatunki herbat, suszone owoce, bakalie. Malownicze stragany i sklepiki stanowią świetne obiekty do zdjęć. Bazar Egipski jest mniej popularny wśród turystów, spotkasz tu znacznie więcej miejscowych kupujących. Czynny jest od poniedziałku do piątku od 8:00 do 19:00.

MARAKESZ – JEMAA EL FNAA 

Targ w Marakeszu

W czasie wakacji w Maroku z pewnością odwiedzisz medynę, czyli stare miasto Marakeszu. Jest to świetna okazja na zrobienie zakupów, bowiem właśnie tam znajduje się największy bazar w okolicy. Aż do XIX wieku odbywał się tu handel niewolnikami, było to także miejsce publicznych egzekucji.  Dziś na Jemaa el Fnaa ściągają kupcy oraz przeróżni kuglarze: treserzy małp, zaklinacze węży, opowiadacze legend oraz uliczni dentyści. Wieczorem rozbrzmiewa tu muzyka, pojawiają się także stoiska z jedzeniem oraz odbywają się różne pokazy. Wśród nich wymienić należy halqa, czyli tradycyjny teatr uliczny. Występy zazwyczaj ciągną się aż do północy. Możesz uczestniczyć w nich razem z gwarnym tłumem lub schronić się w jednej z okolicznych restauracji i zająć miejsce na dachu. Wtedy będziesz podziwiać targ w całej rozciągłości racząc się przy tym przysmakami kuchni marokańskiej.

Jeśli chodzi o zakupy, na Jemaa el Fnaa zaopatrzysz się w przyprawy, suszone owoce, wyroby ze skóry, dywany oraz tradycyjne ubrania. Znajdziesz tu autentyczne wyroby, które wspaniale posłużą jako pamiątki z wakacji w Maroku.

Targi na całym świecie charakteryzują się specyficznym, lokalnym klimatem, który pozwoli Ci poznać autentyczną kulturę i atmosferę odwiedzanego przez Ciebie miejsca. To także świetne miejsce na zakup oryginalnych pamiątek i prezentów dla bliskich. Dlatego wybierając się na egzotyczne wakacje, koniecznie zaplanuj wizytę na miejscowym bazarze.

Marta

Marta

Z wykształcenia i zamiłowania pasjonatka Indii. Przerwy między kolejnymi podróżami najchętniej spędzałaby na tłumaczeniu sanskryckiej poezji. Nad turystyczne kurorty przedkłada wizyty na bazarach, w świątyniach i małych, lokalnych restauracjach. Podróżując lubi zatrzymywać się w jednym miejscu na nieco dłużej niż powinna, by w pełni poczuć jego atmosferę.

!
Ta strona używa plików cookies.