Pogoda i temperatury w Portugalii – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Portugalii – kiedy jechać na wakacje?

Poszukujecie ciekawego kierunku na odpoczynek, ale by również aktywnie spędzić czas? Marzycie o urlopie w miejscu, gdzie można podziwiać urzekające widoki, smakując przepysznych potraw i relaksując się przy wyrafinowanym winie? Pragniecie spędzić romantyczny urlop ze swoją drugą połówką spacerując po klimatycznych i uroczysz uliczkach? Portugalia będzie dla Was wyborem idealnym! To niezwykle ciekawy kraj pełen pięknych, rozległych plaż oraz stromych klifów. Znajdziecie tutaj również wiele klimatycznych miasteczek czy rybackich wiosek, które zachęcają do długich spacerów i zwiedzania zapierających dech w piersiach zabytków. Na wypoczynek w Portugalii możecie wybrać się nie tylko w część kontynentalną: do wyboru macie także Azory, czyli archipelag dziewięciu wulkanicznych wysp, a także urokliwą Maderę. W zależności od tego, na jaki kierunek się zdecydujecie, warunki pogodowe mogą się różnić. Jedno jest pewne, Portugalia to jeden z najcieplejszych europejskich krajów. Zaplanujcie swoje wakacje w Portugalii i dowiedzcie się, kiedy warto zarezerwować wyjazd. 

Dolina Douro

Dolina Douro

Portugalia kontynentalna – klimat 

Portugalia leży w południowo-zachodniej części Europy, co oznacza, że znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Jest to klimat łagodny i przyjemny, charakteryzujący się gorącymi i suchymi latami oraz wilgotnymi zimami. Wyróżnia się tu cztery pory roku, których okresy odpowiadają porom roku w Polsce, jednak nawet w najzimniejsze miesiące trudno porównywać temperatury Portugalii z tymi występującymi w naszym kraju. Średnia roczna temperatura to 13°C na północy oraz 18°C na południu, jest to jednak dość specyficzny kraj, gdyż w głębi lądu jest bardzo ciepło, natomiast przy samym oceanie może być znacznie chłodniej. Średnie roczne opady wahają się między 3000 mm/m² a 300 mm/m². W Portugalii doświadczyć można również opadów śniegu, które zimą regularnie pojawiają się w północnej i centralnej części kraju. Temperatury mogą w tym czasie spaść nawet poniżej -10°C. Na południu kraju opady śniegu zdarzają się bardzo rzadko. Miesiące z największą ilością opadów to listopad, grudzień i styczeń, a najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad. Średnie opady wynoszą wtedy około 112 mm. W lipcu opadów będzie najmniej, to również najcieplejszy miesiąc w roku – średnia temperatura wynosi wtedy 27°C. W styczniu, gdy jest najzimniej temperatura spada do około 13°C.

W Portugalii najdłuższy dzień w roku przypada w czerwcu i liczy blisko 15 godzin, natomiast najkrótszy dzień, w grudniu – 9 godzin i 27 minut. Oznacza to, że różnica pomiędzy najdłuższym a najkrótszym dniem w roku wynosi około 5 godzin i 25 min. Dla porównania: w Polsce ta sama różnica wynosi aż 9 godzin! Klimat panujący w Portugalii sprawia, że zimą przypada tu średnio około 4–6 godzin słonecznych w ciągu dnia, a latem jest to nawet 10–12 godzin. 

Algarve – ocean

Algarve – ocean

Pogoda i temperatury w Portugalii w ciągu roku 

Portugalia – pogoda w styczniu 

Styczeń jest najchłodniejszym miesiącem w ciągu całego roku w Portugalii, mimo że ze względu na położenie kraju w strefie klimatu śródziemnomorskiego zimy są tu łagodne. W zależności od regionu temperatury w styczniu mogą sięgać od około 8°C w centralnej części kraju, do nawet 16°C w regionie Algarve na południu. Średnia temperatura wody wynosi w tym czasie 15°C. Wyjeżdżając w styczniu do Portugalii należy być przygotowanym na różne warunki atmosferyczne, gdyż jest to miesiąc, w którym pogodę bardzo ciężko przewidzieć.

Portugalia – pogoda w lutym 

Pogoda w Portugalii w lutym jest zbliżona do styczniowej, choć jest już nieco cieplej. Najwyższe średnie temperatury notowane są na południowym wybrzeżu i w centralnej części kraju. Maksymalna średnia temperatura w tym czasie to 17°C, a najniższa to 9°C. W lutym często występują chłodne wiatry, co sprawia, że temperatury wydają się niższe, jednak za to opady deszczu w lutym są już mniejsze niż w styczniu, a słonecznych dni jest znacznie więcej niż tych deszczowych. Luty to dobra pora na wyjazd do Portugalii dla osób lubiących aktywne zwiedzanie. 

Portugalia – pogoda w marcu 

Marzec w Portugalii jest dość przyjemnym miesiącem. Temperatury powoli zaczynają rosnąć, w nocy sięgając około 10°C, a dzień – nawet 19°C. Deszcze w marcu wstępują dość rzadko; średnie opady w tym miesiącu to 53,2 mm. Deszcze pojawiają się głównie na północy kraju, jeśli zależy Wam więc na pięknej i słonecznej pogodzie, warto wybrać się na wybrzeże południowe. Poza temperaturą, również liczba godzin słonecznych w ciągu dnia zaczyna znacząco wzrastać. 

Portugalia, Lizbona – panorama z Almady

Lizbona – panorama z Almady

Portugalia – pogoda w kwietniu 

W kwietniu w Portugalii robi się już bardzo przyjemnie. Temperatury wzrastają nawet do 20°C w ciągu dnia, a w nocy osiągają około 11°C. Temperatury na północy kraju są nieco niższe niż na południowym wybrzeżu. Deszcz w kwietniu pada tu zaledwie przez kilka dni, a średnia miesięczna opadów waha się od 39 do 64 mm. Temperatura wody w oceanie Atlantyckim wynosi około 16°C. Jest to idealny moment na wyjazd dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Pogoda w tym czasie zachęca do zwiedzania zabytków, wędrówek po górach i spacerach po urokliwych uliczkach. Jest to również czas, kiedy kraj nie jest odwiedzany jeszcze przez wielu turystów, pobyt w Portugalii w kwietniu będzie zatem dużo spokojniejszy i znacząco tańszy niż w sezonie letnim. 

Portugalia – pogoda w maju 

Maj w Portugalii to wspaniały czas na zwiedzanie i wypoczynek. Turyści mogą spodziewać się ciepłej, słonecznej pogody bez większego prawdopodobieństwa występowania opadów. Temperatury w ciągu dnia sięgają około 23°C, nocą natomiast spadają do 14°C. Nieco chłodniej może być na wybrzeżu, z powodu wiejących znad oceanu wiatrów. Temperatura wody wzrasta do około 17°C, choć więc warunki do kąpieli nie są bardzo atrakcyjne, jest to idealna pora na aktywny wypoczynek oraz organizowanie wycieczek po wyspie.

Portugalia, Cascais

Cascais

Portugalia – pogoda w czerwcu 

Czerwiec w Portugali to bardzo ciepły i przyjemny miesiąc: średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 26°C, a w nocy może spaść do 16°C. W ciągu całego miesiąca zaledwie kilka dni jest deszczowych; średnia miesięczna suma opadów to około 16 mm. Temperatura wody wzrasta do 18°C, więc czerwiec będzie doskonałym miesiącem na wycieczkę do Portugalii dla osób lubiących zarówno zwiedzać, jak i plażować.

Portugalia – pogoda w lipcu 

Lipiec to jeden z najcieplejszych miesięcy w Portugalii, gdzie pogoda jest w tym czasie typowo letnia. Średnie temperatury w dzień osiągają maksymalną wartość 29°C, a w nocy spadają do około 19°C. Opady w tym czasie są bardzo rzadkie; średnia miesięczna suma opadów wynosi 4 mm. W lipcu słońce świeci około 12 godzin w ciągu doby, jest to zatem doskonały czas na plażowanie, a także uprawianie sportów wodnych. Średnia temperatura wody w lipcu ma już około 20°C. Pogoda w tym czasie jest niezwykle atrakcyjna, co sprzyja zwiększaniu się liczby turystów. 

Portugalia – pogoda w sierpniu 

Sierpień w Portugalii jest bardzo słoneczny i suchy, temperatura – tak jak w lipcu – utrzymuje się w granicach 28°C–29°C, w nocy nie spada natomiast poniżej 18°C. Średnia suma opadów w sierpniu to zaledwie około 6 mm. Temperatura wody jest w tym czasie doskonała do kąpieli, gdyż wynosi 21°C. Sierpień, choć nadal bardzo ciepły, jest nieco mniej słoneczny niż lipiec. Temperatura w głębi kraju jest znacznie wyższa niż nad oceanem, gdzie w tym czasie nie ma dużych upałów.

Portugalia – pogoda we wrześniu 

Wrzesień w Portugalii jest nadal bardzo słonecznym i pogodnym miesiącem. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 27°C, a w nocy 18°C. W tym czasie mogą pojawiać się również fale upałów, z temperaturami sięgającymi nawet 35°C. Opady wciąż występują dość rzadko, jednak jest nich nieco więcej niż w poprzednich miesiącach; średnia suma opadów we wrześniu to około 30 mm. Temperatura wody ciągle utrzymuje się w granicach 21°C. Wrzesień jest miesiącem, gdy szczyt sezonu już mija, a turystów jest mniej niż w lipcu lub w sierpniu.

Lizbona – Dworzec Rossio

Lizbona – Dworzec Rossio

Portugalia – pogoda w październiku 

Pogoda w Portugalii w październiku zaczyna się lekko ochładzać, w dzień wynosząc około 23°C, a nocą 15°C. Średnia miesięczna opadów wynosi już około 70 mm. W ciągu dnia można zarejestrować około 7 godzin słonecznych. Temperatura wody zaczyna spadać i wynosi około 19°C. Październik jest to zatem idealna pora na wyjazd dla osób, które lubią zwiedzać i aktywnie spędzać czas, to również okres, kiedy ceny są znacznie atrakcyjniejsze niż w sezonie letnim. 

Portugalia – pogoda w listopadzie 

Listopadowa pogoda w Portugalii nie jest zachwycająca i bywa dosyć zmienna. Temperatury zaczynają gwałtowanie spadać: w ciągu dnia sięgają 17°C, natomiast nocą tylko 11°C. W tym czasie występuje również coraz więcej deszczy, a średnia miesięczna opadów wynosi około 90 mm. Słońce świeci już tylko przez około 5 godzin dziennie. Pogoda na południu kraju jest ładniejsza niż w pozostałych częściach Portugalii, a więc jest to dobry czas na zwiedzanie tego regionu.

Portugalia – pogoda w grudniu 

Grudzień w Portugalii jest najbardziej deszczowym miesiącem w całym roku, jako że w tym czasie spada średnio około 114 mm deszczu. Słońce w ciągu dnia świeci zaledwie około 5 godzin, a średnie temperatury są niemal identyczne jak w listopadzie, wahają się od 10°C do 17°C. Choć nie są to odpowiednie warunki do plażowania, wielu turystów wybiera ten miesiąc by zwiedzić Portugalię: dużą zaletą jest w tym czasie spokój, brak kolejek oraz zatłoczonych atrakcji, również ceny wyjazdów są znacznie atrakcyjniejsze niż w sezonie letnim.

Temperatura wody w Portugalii 

Portugalia jest to państwo leżące nad Oceanem Atlantyckim. Temperatura wody w oceanie jest zazwyczaj chłodniejsza niż morzu, ze względu na krążące wielkie masy wody, które przemieszają się tworząc prądy morskie. Wzdłuż wybrzeży Portugalii płynie zimny Prąd Kanaryjski, dlatego temperatury Oceanu Atlantyckiego w okolicach Portugali nie są zatem bardzo wysokie. W miesiącach zimowych temperatura wody oscyluje w granicach 14–15°C. Od kwietnia woda zaczyna być coraz cieplejsza, jednak wciąż nie nadaje się jeszcze do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Najlepszą porą, aby skorzystać z uroków wód Atlantyku w Portugali są miesiące letnie, czyli lipiec, sierpień oraz wrzesień, kiedy woda ma temperaturę około 25°C. Od października temperatura nie tylko powietrza, ale także i wód oceanu znacznie spada, do wartości około 15°C. 

Lizbona – Panteon Narodowy

Lizbona – Panteon Narodowy

Azory – klimat 

Jednym z regionów autonomicznych Portugalii jest archipelag Azorów, na który składają się wyspy: Sao Miguel, Pico, Terceira, Sao Jorge, Faial, Flores, Santa Maria, Graciosa i Corvo, charakterystyczne ze względu na ich wulkaniczne pochodzenie. Tym, co również cechuje wspomniane wyżej wyspy, jest bujna roślinność, która pokrywa tereny archipelagu. Zdecydowanie jest to kierunek dla osób poszukujących pięknych krajobrazów, spokoju oraz łagodnego klimatu. Pogoda na Azorach jest nieco inna niż ta, która występuje w Portugalii kontynentalnej: temperatury w ciągu roku są dosyć stabilne i wahają się od około 14°C do 23°C, a więc są nieco niższe niż na lądzie. Region ten charakteryzuje się dość silnymi wiatrami i opadami, jednak występujące tu deszcze są na ogół przelotne i niezbyt uciążliwe. Średnia roczna ilość opadów wynosi około 1070 mm, najbardziej deszczową porą na Azorach jest zima, a poza deszczem często panuje tu również mgła. Latem na wyspach zaczyna się robić bardzo pogodnie, aczkolwiek nigdy nie jest tu upalnie i gorąco.

Portugalia, Azory – Lagoa do Fogo

Azory – Lagoa do Fogo

Pogoda i temperatury na Azorach w ciągu roku 

Azory – pogoda w styczniu, lutym i marcu 

Zimą na Azorach temperatura waha się od 14°C do 16°C, temperatura wody wynosi około 15 °C. Nie są to odpowiednie warunki, aby wypoczywać na plaży, ale może być to dobry czas dla osób, które lubią spędzać czas zwiedzając. Zima to pora, gdy na Azorach nie ma zbyt wielu turystów.

Azory – pogoda w kwietniu 

W kwietniu na Azorach rozpoczyna się wiosna. Termometry zaczynają już powoli pokazywać wyższą temperaturę, oscyluje ona w granicach od 15°C do 18°C. Oczekiwać można już coraz mniejszej ilości opadów oraz większej liczby słonecznych dni. Jest to dobry czas na organizowanie wycieczek, wiosna to również najlepsza pora, aby obserwować wieloryby – symbol Azorów.

Azory – pogoda w maju 

Maj na Azorach oznacza temperaturę w granicach 16°C oraz w większości słoneczną pogodę. Średnie opady w tym miesiącu wynoszą 47 mm. Woda w oceanie nadal nie zachęca do kąpieli, gdyż jej temperatura wynosi tylko 16°C.

Azory – pogoda w czerwcu 

W czerwcu rozpoczyna się kalendarzowe lato, ale pogoda na Azorach jeszcze nie jest w pełni letnia. W ciągu dnia termometry wskazują około 19°C, natomiast w nocy około 17°C, temperatura wody wzrasta do 18 °C. Większość dni w miesiącu jest słonecznych.

Portugalia, Pico – Erica Azorica

Pico – Erica Azorica

Azory – pogoda w lipcu i sierpniu 

Latem pogoda na Azorach jest przyjemna, ale temperatury nie są bardzo wysokie. W miesiącach letnich wynoszą one około 21°C w ciągu dnia i 20°C w nocy, temperatura wody sięga natomiast nawet 22°C. Są to idealne warunki do organizowania nie tylko pieszych wycieczek, ale także do plażowania.

Azory – pogoda we wrześniu

We wrześniu na Azorach pogoda wciąż dopisuje, temperatury powietrza oraz wody wynoszą ponad 20°C, jest to jednak okres, kiedy jest już mniej turystów, a więc wypoczynek na Azorach w tym czasie będzie spokojniejszy niż w szczycie sezonu. We wrześniu mogą pojawić się drobne opady deszczu, jednak przez większą część miesiąca świeci słońce.

Azory – pogoda w październiku i listopadzie

Jesień na Azorach wiąże się z ładną i przyjemną pogodą, temperatury powietrza oscylują w granicach około 18°C–19°C, a wody – około 18°C. Choć mogą pojawić się przelotne deszcze, większość dni jest słonecznych. Średnia suma opadów w skali miesiąca to około 70 mm. 

Azory – pogoda w grudniu 

W grudniu pogoda na Azorach jest znacznie atrakcyjniejsza niż w Polsce. Temperatury, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy sięgają aż około 16°C. Część dni w miesiącu bywa pochmurnych i deszczowych, jednak można też liczyć na słoneczną pogodę. Temperatura wody wynosi w tym czasie około 17°C. 

Temperatura wody na Azorach 

Temperatura wód Oceanu Atlantyckiego na Azorach ma dość stabilną temperaturę przez cały rok. Wynosi ona od około 16°C w miesiącach zimowych i sięga około 22°C latem. Miesiące, które najlepiej sprawdzą się na kąpiele w oceanie, to sierpień i wrzesień.

Portugalia, Madera – Marina da Quinta Grande

Madera – Marina da Quinta Grande

Madera – klimat

Madera to wyspa, która nazywana jest krainą wiecznej wiosny, a ze względu na bogatą faunę i florę jest jedną z najpiękniejszych wysp na Oceanie Atlantyckim. Choć leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego przybrzeżnego, to pogoda na Maderze znacznie różni się od tej, która panuje w Portugalii kontynentalnej. Temperatury w ciągu roku wahają się tu pomiędzy 19°C a 24°C, a różnice pomiędzy porami roku na Maderze są niewielkie: można pokusić się o stwierdzenie, że występują tu tylko dwie pory roku – wiosna oraz lato. Również temperatura wody w ciągu roku nie zmienia się znacząco i oscyluje pomiędzy 18°C a 23°C. Opady deszczu na Maderze występują przede wszystkim w styczniu, lutym, październiku, listopadzie oraz grudniu, lecz deszcze nie są intensywne i regularne i znacznie częściej zdarzają się na północy niż na południu wyspy. Do najcieplejszych i najbardziej suchych miesięcy w roku można zaliczyć lipiec, sierpień oraz wrzesień. Długość dnia na Maderze i w Portugalii kontynentalnej jest zbliżona: najkrótszy dzień w roku trwa tutaj dokładnie 10 godzin, a najdłuższy 14 godzin i 18 minut, zatem różnica między nimi to zaledwie około 4 godziny. Nawet w styczniu słońce nie zachodzi wcześniej niż o 18, dzięki czemu przez wiele godzin można cieszyć się tutaj promieniami słońca. Jak więc widać, warunki atmosferyczne na Maderze sprawiają, że jest to idealne miejsce na relaks przez cały rok!

Pogoda i temperatury na Maderze w ciągu roku

Madera – pogoda w styczniu i lutym

Styczeń oraz luty to najchłodniejsze miesiące w całym roku, temperatura jednak nie spada w dzień poniżej 16°C, a w nocy poniżej 14°C. Woda w oceanie może zaskoczyć swoją temperaturą wynoszącą około 18°C, a więc nawet zimą chętni mogą skorzystać z kąpieli nie tylko w hotelowym basenie. W styczniu i w lutym na wyspie mogą występują opady deszczu. Organizując swój urlop na Maderze w lutym warto wziąć udział w miejscowych obchodach karnawału, który na tej portugalskiej wyspie świętowany jest wyjątkowo hucznie.

Madera – pogoda w marcu 

W marcu na Maderze kończy się okres deszczowy. Pogoda zaczyna być coraz bardziej słoneczna, a temperatury wzrastają, wynosząc średnio to 17°C. Słońce świeci w ciągu dnia około 8 godzin. Są do bardzo dobre warunki, aby zwiedzić lokalne atrakcje.

Madera – pogoda w kwietniu

Kwiecień na Maderze oznacza wiosnę w pełni. Termometry wskazują temperaturę około 18°C. Słońce ogrzewa wyspę przez znaczną część dni w miesiącu, jest też już dość sucho. Takie warunki zachęcają turystów do aktywnego spędzania czasu na Maderze. 

Madera – pogoda w maju 

W maju na Maderze można spodziewać się pięknej i słonecznej pogody. Temperatura powietrza w ciągu dnia waha się od 20°C do 22°C, a wody to około 18°C. Opady są niewielkie i ich średnia suma w ciągu miesiąca wynosi około 29 mm. Odwiedzając Maderę w maju turyści mogą nie tylko cieszyć się przyjemną pogodą, lecz także wziąć udział w Festiwalu Kwiatów, który co roku na przełomie kwietnia i maja organizowany jest na wyspie.

Madera – Klify

Madera – Klify

Madera – pogoda w czerwcu 

W czerwcu na Maderze panuje już lato. Średnia dzienna temperatura to około 21°C –22°C, a czasem zdarzają się dni, kiedy termometry wskazują nawet 30°C. Opady deszczu są znikome. Przez większość dni świeci słońce, sprawiając, że w czerwcu na Maderze są już doskonałe warunki do plażowania. Temperatura wody to około 21°C, co zachęca do kąpieli w oceanie. Należy jednak pamiętać o wiejącym znad oceanu wietrze, który może sprawić, że na plażach będzie dużo chłodniej. W czerwcu są również najdłuższe w całym roku dni, dzięki czemu jest to doskonały czas na urlop.

Madera – pogoda w lipcu i sierpniu 

Lipiec i sierpień to na Maderze najcieplejsze miesiące w roku. Średnia temperatura wynosi około 22°C–23°C w ciągu dnia oraz 19°C w nocy. Zdarzają się jednak upalne dni, gdy termometry wskazują blisko 40°C! Wiejący od strony oceanu wiatr łagodzi upały i sprawia, że na wyspie rzadko kiedy czuć wysokie temperatury. Woda w oceanie jest dość ciepła i wynosi około 22°C. W miesiącach letnich słońce świeci prawie 10 godzin dziennie, a deszcze występują sporadycznie.

Madera – pogoda we wrześniu 

We wrześniu sezon urlopowy zaczyna lekko wygasać i jest już znacznie mniej turystów niż w dwóch poprzednich miesiącach. Pogoda jednak nadal jest zadowalająca: średnia temperatura w ciągu dnia to około 23°C, również woda w oceanie jest ciepła i nadaje się do kąpieli. Słońce świeci przez większość miesiąca, a deszczowych dni jest zaledwie kilka. Średnia suma opadów to około 30 mm. Jest to doskonały czas na relaks oraz aktywne zwiedzanie wyspy.

Madera – pogoda w październiku i listopadzie 

Październik i listopad to czas, gdy na Maderze nie ma zbyt wielu turystów. Są to miesiące, kiedy można zanotować częste opady deszczu, więc utrudnione jest korzystanie się z większości atrakcji wyspy. Temperatury jesienią na Maderze wahają się od 20°C do 21°C. Woda jest w tym czasie jeszcze umiarkowanie ciepła, a jej temperatura wynosi około 22°C.

Madera – pogoda w grudniu 

Madera w grudniu jest stosunkowo często odwiedzana przez turystów. Średnia temperatura w ciągu dnia to około 17°C, a więc znacznie wyższa niż w tym czasie w Polsce. Również w nocy jest bardzo przyjemnie, ponieważ temperatura nie spada poniżej 15°C. W grudniu na Maderze mogą pojawić się intensywniejsze niż w poprzednich miesiącach opady deszczu. Chociaż pogoda nie jest aż tak atrakcyjna, jak w miesiącach letnich, w grudniu Maderę odwiedza wielu turystów ze względu na obchody świąt Bożego Narodzenia czy Sylwestra.

Madera – Tradycyjne domy w Santana

Madera – Tradycyjne domy w Santana

Temperatura wody na Maderze 

Temperatura wody na Maderze przez cały rok jest umiarkowanie ciepła, a to za sprawą wpływu ciepłego prądu morskiego Gulf i waha się od około 17°C w zimie do około 22°C w lecie.

Zuza

Zuza

Absolwentka amerykanistyki, pasjonatka podróży (nawet tych niedalekich) i miłośniczka kotów, która nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki dobrej kawy oraz muzyki z najnowszej playlisty na Spotify. Wolne chwile po pracy spędza trenując na siłowni, eksperymentując w kuchni lub oglądając seriale.

!
Ta strona używa plików cookies.