Pogoda i temperatury na Malediwach – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury na Malediwach – kiedy jechać na wakacje?

Słońce, śnieżnobiały piasek pod stopami, woda mieniąca się odcieniami lazuru, palmy i mnóstwo zieleni… każda pora jest dobra, żeby lecieć na wakacje na Malediwach! Średnie temperatury powietrza i wody nie ulegają znaczącym zmianom, utrzymując się przez cały rok na stałym poziomie od 29°C do 31°C, słońce świeci przeciętnie 8-9 godzin dziennie przez 9 miesięcy, a od grudnia do kwietnia deszcz nie pada niemal wcale, dlatego te miesiące są idealne na urlop na Malediwach. Wysepki kuszą luksusem, pewną pogodą i wyjątkowymi doznaniami. W zależności od tego, czego oczekujecie od wyjazdu, wybierzcie dogodny dla Was termin. Plażujcie, popijając orzeźwiający napój prosto z kokosa, podziwiajcie bajecznie kolorową rafę koralową, nurkując w ciepłych i idealnie przezroczystych wodach Oceanu Indyjskiego, łapcie fale lub spacerujcie, podziwiając lokalną florę i faunę. Każdy okres w roku zagwarantuje Wam zupełnie inne doznania w tym idyllicznym miejscu.

Malediwy Dhigurah

Wyspa Dhigurah

Malediwy – klimat

Malediwy położone są na Oceanie Indyjskim, na południowy zachód od Półwyspu Indyjskiego. Ta lokalizacja ma niebagatelny wpływ na klimat i warunki atmosferyczne tego wyspiarskiego państewka. Wyspy znajdują się w zasięgu klimatu równikowego, wilgotnego z dwiema zauważalnymi porami – suchą i deszczową. Temperatury przez cały rok utrzymują stałe wartości między 26 a 31°C, w nocy nie spadają poniżej 25°C. W okresie suchym możecie cieszyć się średnio 10-12 godzinami  słońca, w okresie deszczowym liczba ta maleje od ok. 5 do 6, w zależności od miesiąca i stopnia zachmurzenia. Na Malediwach w okresie deszczowym jest wilgotno. Bardzo wilgotno. Przy wilgotności rzędu 85% suszenie ubrań i akcesoriów kąpielowych jest długim i żmudnym procesem.

Pory roku na Malediwach są związane z kierunkiem przeważających wiatrów. Monsun południowo-zachodni, czyli „hulhangu”, wieje od maja do września i niesie ze sobą mocny, porywisty wiatr i wilgoć, co nie sprzyja opalaniu się i kąpielom, lecz stwarza doskonałe warunki do surfingu. Monsun północno-wschodni – „iruvai” – zaczyna się w grudniu i kończy w kwietniu. To czas, kiedy niebo jest czyste, wilgotność jest niska, a deszcz jest niezwykle rzadki. Idealnie przezroczysta i spokojna woda jest idealna do obserwacji podwodnego życia.

Malediwy

Wiele malediwskich hoteli leży na bezludnych wyspach

Największe opady na Malediwach notuje się w okresie pory deszczowej, czyli od maja do października. W tych miesiącach spada średnio od 200-270 mm deszczu. Najczęściej opady występują w nocy lub wcześnie rano, a piasek schnie dość szybko, co nie zakłóci Waszego wypoczynku.

Przypływy i odpływy na Malediwach zmieniają co ok. 4–6 godzin, jednak w żadnym wypadku nie utrudnia to kąpieli w oceanie. Różnice w poziomie wody nie przekraczają jednego metra. Pływy mogą nieco uporczywe dla nurków, którzy chcą obserwować rafę koralową.

Malediwy

Styczeń to idealna pora na plażowanie!

Pogoda i temperatury na Malediwach w ciągu roku

Malediwy – pogoda w styczniu

Mnóstwo słońca i wysoka, lecz przyjemna temperatura sprawiają, że ​​jest to doskonały czas na typowo plażowe wakacje, połączone z nurkowaniem i snorkelingiem. Jedyna niedogodność, z którą musicie się liczyć, to sporo innych podróżujących, ponieważ jednak wiele hoteli znajduje się na prywatnych wyspach, z pewnością gości tych nie będzie zbyt wielu. Temperatury w tym okresie sięgają ok. 30°C w dzień i ok. 24°C nocą, deszcz może popadać w okolicach południowych atoli, ale suma opadów nie przekracza 75 mm.

Malediwy  – pogoda w lutym i marcu

Podobnie jak styczeń, luty i marzec są także doskonałymi miesiącami na wycieczkę na Malediwy. Bezchmurna, słoneczna pogoda, niska wilgotność, lekka, orzeźwiająca bryza wiejąca znad oceanu, temperatury średnio sięgające ok. 30°C – upewnijcie się, że macie odpowiednio duży zapas kremu z filtrem! Nawet wieczorami temperatury nie spadają poniżej 25 kresek. Luty i marzec to najbardziej suche miesiące w roku, temperatura wody jest niewiele niższa od temperatury powietrza, a przejrzystość wody najlepsza, co ucieszy fanów nurkowania.

Malediwy  – pogoda w kwietniu

Kwiecień jest miesiącem przejściowym pomiędzy porą suchą i wilgotną. Ryzyko opadów jest większe, zwłaszcza pod koniec miesiąca, lecz wciąż możecie cieszyć się dużą liczbą słonecznych godzin w ciągu dnia. Średnio w kwietniu spada ok. 130 mm deszczu. Jest ciepło – temperatury oscylują między 26 a 30°C, podczas gdy temperatura wody sięga aż 30°C, ale niebo może być chwilami zachmurzone i stopniowo zwiększa się wilgotność powietrza. Kwiecień jest ostatnim momentem na plażowanie na Malediwach przed rozpoczęciem sezonu deszczowego.

Malediwy

Jeśli Waszym priorytetem jest surfowanie, wybierzcie się na Malediwy w okresie naszych wakacji

Malediwy – pogoda od maja do października

Miesiące wakacyjne nie są aż tak popularne ze względu na trwającą porę deszczową. Nadal jest ciepło, jednak poziom opadów zaczyna się zwiększać do ok. 220 mm. Zaczynają wiać mocne, wschodnie wiatry – średnia prędkość wynosi ok. 16 km/h, generując wysokie fale, co stanowi nie lada gratkę dla surferów. Dość mocno rośnie wilgotność powietrza, nawet do 85%. Niebo zasnuwa się ciemnymi chmurami i częściej padają obfite deszcze, zdarzają się silne sztormy i burze. W maju dość często przypada Ramadan, dla muzułmanów okres postu, kiedy to większość punktów usługowych otwiera się dopiero po zachodzie słońca (nie dotyczy to kurortów), co może być sporym utrudnieniem, jeśli będziecie chcieli wybrać się poza Wasz hotel na Malediwach. Październik jest ostatnim miesiącem surfingowym na Malediwach, ponieważ od listopada ustają silne wiatry i znacząco zmniejszają się fale.

Malediwy – pogoda w listopadzie

W listopadzie rozpoczyna się pora sucha, zmniejsza się ryzyko opadów i sztormów. To dobry miesiąc na obserwacje rekinów wielorybich i mant. Listopad to też początek sezonu nurkowego. Średnia temperatura w ciągu dnia osiąga 29-30°C, w nocy nie spada poniżej 25°C. Woda cały czas ma przyjemne 28°C.

Malediwy

A może święta pod palmami? Grudzień to świetny miesiąc na wizytę na Malediwach!

Malediwy  – pogoda w grudniu

Malediwy w grudniu to idealna propozycja na ucieczkę od zimy i spędzenie okresu świąteczno-noworocznego pod palmami. Temperatury w dzień oscylują w granicach 30°C, wilgotność powietrza również jest mniejsza, chociaż mogą jeszcze się zdarzyć dni z gorszą pogodą.

Temperatura wody na Malediwach

Temperatura wody na Malediwach sprzyja kąpielom przez cały rok! Nawet podczas deszczowych miesięcy, czyli od maja do listopada, nie spada poniżej 28°C, zaś najwyższa jest w kwietniu i wynosi ok. 30°C. Niezależnie od pogody będziecie mieli co robić na Malediwach!

Gabrysia

Gabrysia

Z wykształcenia geograf, w wolnych chwilach poszukuje przepisu na sernik idealny. Nieuleczalna fanka Formuły 1, Włoch, wciągających kryminałów i rockowych brzmień.

!
Ta strona używa plików cookies.