Pogoda i temperatury w Meksyku – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Meksyku – kiedy jechać na wakacje?

Szukacie pomysłu na wyjątkowe wakacje? Marzycie o pięknej i słonecznej pogodzie, krystalicznie czystej wodzie, a także o niezapomnianych wrażeniach? Meksyk będzie dla Was doskonałym kierunkiem na podróż. Trzeci co do wielkości kraj Ameryki Łacińskiej, a zarazem największy kraj Ameryki Środkowej zachwyca swoją zróżnicowaną kulturą, niezwykle słonecznym i ciepłym klimatem, cudownymi krajobrazami oraz wyborną kuchnią.

Tulum Meksyk

Tulum na Wybrzeżu Karaibskim zaprasza szczególnie wiosną i jesienią

Podczas wakacji w Meksyku zwiedzicie zapierające dech w piersiach zabytki, wybierzecie się na wędrówkę w głąb dżungli lub będziecie się wspinać na szczyty uśpionych wulkanów, a jeśli poszukujecie adrenaliny i wrażeń, niesamowitą atrakcją będzie surfing po wzburzonych falach. Największym atutem wypoczynku w Meksyku jest jednak wspaniała, słoneczna i upalna pogoda! Bywa ona jednak zróżnicowana, ze względu na dużą powierzchnię kraju. Środkowa oraz północna część kraju leżą w strefie zwrotnikowej, które charakteryzuje się wstępowaniem umiarkowanych temperatur. Na południu Meksyku jest znacznie wilgotniej, a także można zarejestrować tu wyższe temperatury powietrza. Choć pogoda w Meksyku jest bardzo zróżnicowana, jeśli wybierzecie odpowiednią porę oraz miejsce wypoczynku, w czym chętnie pomogą Wam nasi specjaliści z Planet Escape, satysfakcja z wyjazdu będzie gwarantowana. Sprawdźcie, kiedy najlepiej udać się na urlop w Meksyku!

 Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – klimat 

Półwysep Jukatan oraz Wybrzeże Karaibskie to obszary znajdujące się w na południu Meksyku. W tej części kraju panuje klimat podrównikowy, charakteryzujący się wysokimi temperaturami oraz równie wysoką wilgotnością. Jest to najcieplejszy region Meksyku, gdzie przez cały rok cieszyć możecie się wspaniałą słoneczną pogodą. Temperatura waha się w okolicach 26°C, a w najcieplejszych miesiącach może osiągnąć nawet 40°C. Z reguły różnice temperatur pomiędzy poszczególnymi miesiącami są tutaj niewielkie. Jukatan i Wybrzeże Karaibskie charakteryzują się dość sporą ilością opadów – ich średnia roczna ilość to około 1000 mm, a najwyższe występują od czerwca do października, w porze deszczowej. Najbardziej deszczowym miesiącem jest wrzesień, ze średnią ilością opadów sięgającą nawet 200 mm, w tym czasie pojawić mogą się także huragany. Ze względu na mniejszą ilość opadów najlepszy czas na podróżowanie to okres od listopada do maja, kiedy pogoda jest bardziej sucha oraz chłodniejsza. W miesiącach letnich Jukatan odwiedza znacznie mniej turystów niż zimą.

W Meksyku pomiędzy najdłuższym a najkrótszym dniem różnice są niewielkie, na Jukatanie różnica ta wynosi około 2 godzin 30 minut. W Cancun najkrótszy dzień w roku trwa aż 10 godzin i 51 minut. Położenie geograficzne Meksyku wpływa jednak na to, że słońce zachodzi tu dość wcześnie – w przypadku Jukatanu, podczas najdłuższego dnia w roku, zachodu słońca spodziewać możecie się już około 19:30. 

Tulum meksyk

Tulum – Ruiny Majańskie, które zwiedzać można jesienią

Pogoda i temperatury na Jukatanie i Wybrzeżu Karaibskim w ciągu roku 

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda w styczniu 

Styczeń to jeden z najlepszych miesięcy w ciągu roku pod względem pogody na Jukatanie i Wybrzeżu Karaibskim, bardzo dobry czas na wypoczynek bądź aktywne zwiedzanie. Choć jest to najchłodniejszy miesiąc w roku, temperatury są nadal bardzo wysokie. W ciągu dnia temperatura wynosi około 25°C, a nocą może spaść do 16°C. Bardzo wysoka jest także temperatura wody, która sięga 26°C. Styczeń to niezwykle suchy i słoneczny miesiąc: słońce świeci wtedy średnio przez 19 dni w miesiącu.

Cancun

Zima w Cancun to świetny czas na cieszenie się piękną pogodą i ciepłym morzem

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda w lutym

Luty to doskonała pora na wakacje na Jukatanie i Wybrzeżu Karaibskim. Temperatury są wtedy dość wysokie, w ciągu dnia sięgają nawet 29°C, noce też są ciepłe, z średnią temperaturą w granicach 17°C–18°C. Morze, tak samo jak w styczniu, ma temperaturę 26°C. W lutym możecie spodziewać się jeszcze większej ilości suchych i słonecznych dni. Wybierając się na wakacje na Jukatan w lutym należy zaopatrzyć się w krem z filtrem, gdyż poziom promieniowania UV jest wtedy bardzo wysoki. W lutym w Meksyku nie przebywa aż tak wielu turystów, zatem będzie to doskonała pora na zwiedzanie i korzystanie z wielu lokalnych atrakcji.

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda w marcu 

W marcu na Jukatanie przypada środek pory suchej, zatem jest to idealny czas, by odwiedzić to miejsce. W marcu temperatury w ciągu dnia mogą wynosić nawet 30°C, a nocą spadają do 19°C. Jest to pogoda, która sprzyja plażowaniu oraz kąpielom w morzu, gdyż temperatura wody wynosi 26°C. Marzec to również miesiąc, w którym na wybrzeżu Karaibskim występuje stosunkowo niewiele opadów – około 30 mm.

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda w kwietniu 

Pogoda na Jukatanie w kwietniu bywa trudna do przewidzenia. Średnie dzienne temperatury wynoszą około 28°C, są to więc doskonałe warunki, aby zrelaksować się przy basenie lub na plaży. Wieczory są równie ciepłe, temperatura nocą nie spada poniżej 21°C, jednak w kwietniu na Jukatanie kończy się pora sucha, a więc wilgotność powietrza zaczyna wzrastać, mimo to kwiecień zazwyczaj nie jest miesiącem deszczowym.

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda w maju 

W maju na Jukatanie i Wybrzeżu Karaibskim temperatury mogą przekraczać 30°C. Woda jest bardzo ciepła, a jej temperatura wynosi około 28°C. Maj to również początek pory deszczowej, która trwa do października, mimo to opady deszczu nie są jeszcze aż tak wysokie jak w kolejnych miesiącach, jednak wilgotność powietrza jest w tym miesiącu bardzo wysoka. Maj charakteryzuje się również bardzo wysokim poziomem promieniowania UV, zatem przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w krem z filtrem oraz nakrycie głowy. 

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda w czerwcu 

Czerwiec na Jukatanie jest niezwykle ciepły – średnia temperatura wynosi około 33°C. Temperatura wody również zachęca do kąpieli morskich, gdyż wynosi 28°C. W czerwcu możemy jednak spodziewać się bardzo wysokiej wilgotności powietrza, jest to również pora, kiedy wzrastają opady deszczu.

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda w lipcu i sierpniu 

Lipiec oraz sierpień na Jukatanie i Wybrzeżu Karaibskim są upalne – średnia temperatura w ciągu dnia osiąga około 33°C, a temperatura wody to aż 29°C, co sprzyja kąpielom w morzu. Opady deszczu są w tym czasie dość wysokie: w okresie tym spada około 130 mm deszczu w ciągu miesiąca. Pomimo występujących opadów, możecie spodziewać się wielu słonecznych dni, niezbędny będzie też krem z filtrem, aby nie narazić się na silne promieniowanie UV. Miesiące letnie na Jukatanie nie są jednak najbardziej sprzyjającą porą do podróżowania – są najbardziej gorące oraz wilgotne. 

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda we wrześniu 

We wrześniu na Jukatanie i Wybrzeżu Karaibskim pada najwięcej, jest to szczyt pory deszczowej, podczas którego można spodziewać się średniej sumy opadów wynoszącej około 220 mm. Temperatury są bardzo wysokie, najczęściej wahają się od 33°C w ciągu dnia do 23°C w nocy. Temperatura wody to około 29°C.

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda w październiku 

Październik to na Jukatanie i Wybrzeżu Karaibskim końcówka pory deszczowej, jednak opady i wilgotność mogą być jeszcze w tym czasie dość wysokie. Średnia suma opadów to około 200 mm, temperatura w ciągu dnia wynosi 28°C, a nocą spada do około 23°C, także temperatura wody jest wciąż bardzo wysoka. Będąc w tym czasie na Jukatanie, w szczególności w okolicach Meridy, warto wziąć udział w obchodach święta Hanal Pixan, czyli święta zmarłych wywodzącego się z kultury Majów, które rozpoczynają się pod koniec października.

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda w listopadzie 

W listopadzie na Jukatanie zaczyna się pora sucha, a choć opady deszczu są możliwe, nie występują w tym czasie ulewne deszcze. Temperatura jest dość wysoka, w ciągu dnia termometry wskazują około 27°C–28°C, a temperatura wody również zachęca do kąpieli oraz relaksu na plaży.

Odwiedzając Meksyk w listopadzie można wziąć udział w hucznych obchodach Dia de Muertos

Odwiedzając Meksyk w listopadzie można wziąć udział w hucznych obchodach Dia de Muertos

Jukatan i Wybrzeże Karaibskie – pogoda w grudniu 

Grudzień to doskonały czas, aby wybrać się na Jukatan. Choć jest to jeden z najchłodniejszych miesięcy, temperatury wciąż są wysokie – w ciągu dnia możemy spodziewać się około 28°C, a i opadów jest w tym czasie stosunkowo niewiele. Jest to pora często wybierana przez turystów, nie tylko ze względu na pogodę, ale także na czas świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Meksyk

A może święta pod palmami?

Temperatura wody na Jukatanie i Wybrzeżu Karaibskim 

Półwysep Jukatan w Meksyku słynie z przepięknych plaż oraz krystalicznie czystej, a także niezwykle ciepłej wody. Temperatura morza waha się od około 26°C w miesiącach zimowych do około 28°C latem. Piękna pogoda oraz rajski klimat zachęcają do błogiego relaksu na plaży, podczas którego warto skorzystać z kąpieli morskich, a także różnych sportów wodnych.

Oaxaca i Chiapas – klimat 

Oaxaca i Chiapas to stany położone w południowej części Meksyku, nad Oceanem Spokojnym. Tereny te mają charakter równinny, panuje tutaj klimat podrównikowy wilgotny. W rejonie tym najchłodniejsza jest pora zimowa, która zaczyna się od listopada i trwa do początku marca, a średnia temperatura w tych miesiącach wynosi około 20°C. Najcieplejsze są natomiast kwiecień i maj, temperaturą ponad 30°C.  W czerwcu zaczyna się pora deszczowa i trwa do października. Na północy obydwu stanów panuje dość suchy klimat, z niewielkimi opadami, na południu natomiast poziom wilgoci jest znacznie wyższy. Na terenie Oaxaca i Chiapas mogą również pojawiać się opady, przy czym najbardziej deszczowym miesiącem jest czerwiec. Na obszarach tych zdarzają się także tropikalne huragany.

Oaxaca i Chiapas to meksykańskie stany najbardziej wysunięte na południe. Długość dnia w ciągu roku ulega tam minimalnej zmianie – są to zaledwie 2 godziny; zimą słońce zachodzi około 18:00, natomiast latem o 20:00.

Zima to doskonała pora do zwiedzania Chiapas, np. wizyty w Palenque

Zima to doskonała pora do zwiedzania Chiapas, np. wizyty w Palenque

Pogoda i temperatury w Oaxaca i Chiapas w ciągu roku 

Oaxaca i Chiapas – pogoda w styczniu 

Styczeń to najzimniejszy miesiąc w stanach Oaxaca i Chiapas, jednak pogoda jest wtedy zwykle dość łagodna. Temperatury w ciągu dnia wahają się około 20°C, lecz w nocy zanotować można dość spore spadki temperatur, nawet do 10°C. W tym czasie panuje pora sucha, więc opady są niewielkie i sporadyczne.

Oaxaca i Chiapas – pogoda w lutym i marcu 

W lutym i marcu w Oaxaca i Chiapas jest zazwyczaj ciepło, występują jednak spore różnice pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy – w ciągu dnia termometry pokazać mogą nawet 30°C, a nocą mogą spaść nawet do 11°C. Opady są w tym czasie niewielkie, wynoszą zaledwie 5 mm. W marcu kończy się zima, a tym samym pora sucha.

Puerto Escondido

Do Puerto Escondido można wybrać się np. w marcu

Oaxaca i Chiapas – pogoda w kwietniu i maju 

Kwiecień i maj to w południowej części Meksyku najcieplejsze miesiące, a średnia dzienna temperatura wynosi około 23°C. W najcieplejszych dniach termometry mogą wskazać nawet około 35°C. Noce są chłodniejsze, z temperaturą około 15°C. W okresie tym poziom wilgotności oraz ilość opadów zaczynają powoli wzrastać.

Oaxaca i Chiapas – pogoda w czerwcu 

Czerwiec w stanach Oaxaca i Chiapas jest najbardziej wilgotnym miesiącem, jako że jest to czas, w którym zaczyna się pora deszczowa. Dni są dość ciepłe, temperatury mogą osiągać około 32°C, nocą zaś spadają do 18°C. Średnia suma opadów może wynosić nawet 200 mm.

Rajskie wakacje w Meksyku

Rajskie wakacje w Meksyku

Oaxaca i Chiapas – pogoda w lipcu, sierpniu i wrześniu 

Latem w rejonie stanu Oaxaca i Chiapas jest zazwyczaj ciepło i parno, średnia temperatura w ciągu dnia to około 25°C. Trwa wtedy pora deszczowa, więc poziom wilgoci i opadów jest dość wysoki. Najwyższą w tych miesiącach sumę opadów, około 180 mm, zarejestrować można we wrześniu. Choć miesiące letnie są często wybierane przez turystów do organizowania wyjazdów, w przypadku południowego Meksyku nie jest to najlepsza pora na podróżowanie ze względu na małą ilość pogodnych dni.

Oaxaca i Chiapas – pogoda w październiku 

W październiku kończy się pora deszczowa, a więc poziom wilgotności oraz opadów zaczyna spadać. Warunki do zwiedzania oraz relaksowania się są znacznie lepsze niż w poprzednich miesiącach. Temperatura w ciągu dnia sięga około 24°C, a nocą może spaść do 14°C.

Oaxaca i Chiapas – pogoda w listopadzie i grudniu 

Listopad i grudzień to chłodniejsze, ale jednocześnie najbardziej suche miesiące w roku; średnia suma opadów może wynosić zaledwie 15 mm. W ciągu dnia temperatura wynosi około 20°C, noce są znacznie chłodniejsze, a temperatura może spaść nawet do 10°C–12°C. Miesiące te są doskonałą porą, aby odkrywać piękno meksykańskiej kultury podczas urlopu w Oaxaca bądź Chiapas.

Temperatura wody w Oaxaca i Chiapas 

Stany Oaxaca i Chiapas leżą u wybrzeży Oceanu Spokojnego, więc temperatura wody w tym rejonie niewiele zmienia się w ciągu roku. Ocean ma najczęściej ma od około 26°C do 29°C. 

Oaxaca

Listopad i grudzień to świetne miesiące, by odkrywać piękno meksykańskiej kultury 

Wybrzeże Pacyfiku i Baja California – klimat 

Oblewane przez wody Oceanu Spokojnego Wybrzeże Pacyfiku oraz Półwysep Kalifornijski znajdują się w zachodniej części kraju. Na wschód od półwyspu znajduje się Zatoka Kalifornijska, Baja California, której krajobraz został ukształtowany przez granitowe pasma górskie: Sierra de Juarez i Sierra San Pedro Martir. Na północy występują natomiast obszary pustynne, na których panuje dość łagodny klimat zwrotnikowy suchy. Średnie temperatury zimą mieszczą się w przedziale między 10°C a 18°C, zaś latem od 25°C do 38°C; cieplej jest zawsze w południowej części półwyspu. Średnie roczne sumy opadów wahają się w zależności od rejonu: nad samą Zatoką Kalifornijską jest to około 100 mm, na wybrzeżu od strony Pacyfiku do 300 mm, a w górach nawet 400 mm. Większość opadów przypada w czasie od listopada do marca, choć w głębi kraju deszcze występują także od lipca do września. Zimą mogą napływać zimne masy powietrza znad Stanów Zjednoczonych, które przynoszą ochłodzenie. Lato jest zwykle upalne i suche – temperatury najwyższe są od maja do września.

Długość dnia na półwyspie waha się w zależności od położenia: na północy półwyspu najkrótszy dzień trwa 10 godzin, a najdłuższy 14 godzin 17 minut, na południu różnice pomiędzy najdłuższym a najkrótszym dniem są mniejsze, np. w miejscowości Cabo San Lucas różnica ta wynosi około 3 godziny.

Baja California – najprzyjemniej jest tu zimą i wiosną

Baja California – najprzyjemniej jest tu zimą i wiosną

Pogoda i temperatury na Wybrzeżu Pacyfiku i na Baja California w ciągu roku 

Wybrzeże Pacyfiku i Baja California – pogoda w styczniu i lutym 

Pogoda w styczniu i lutym na Półwyspie Kalifornijskim jest ciepła, słoneczna i sucha. Mogą zdarzyć się opady, jednak są one z reguły niewielkie, ich średnia suma wynosi około 42 mm. Temperatury w styczniu i lutym w zachodniej części Meksyku wahają się od 8°C w nocy do 20°C w ciągu dnia, lecz choć jest trochę chłodniej, są to idealne warunki na wędrówki i piesze wycieczki. W niektóre dni może być pochmurnie.

Wybrzeże Pacyfiku i Baja California – pogoda w marcu i kwietniu 

W marcu zaczyna się wiosna. Na wybrzeżu Pacyfiku można spodziewać się wielu słonecznych dni z łagodnymi temperaturami – to idealna pora dla miłośników pieszych wycieczek oraz przyrody. W ciągu dnia termometry wskazują około 22°C, natomiast nocą 10°C. Opady stają się coraz mniejsze, a w niektórych rejonach półwyspu nie występują wcale.

Wybrzeże Pacyfiku i Baja California – pogoda w maju i czerwcu 

W maju na wybrzeżu Pacyfiku temperatury zaczynają gwałtownie wzrastać: termometry wskazują około 28°C–30°C, a czasami nawet 35°C w najcieplejszych regionach, czyli na wschodzie, południu i w centralnej części półwyspu. Są to suche miesiące, a opady deszczu zdarzają się rzadko. W tym czasie można spodziewać się pięknej pogody, idealnej by wypoczywać i relaksować się na jednej z cudownych plaż lub by wędrować i zdobywać szczyty gór.

Wybrzeże Pacyfiku i Baja California – pogoda w lipcu, sierpniu i wrześniu 

Pora letnia nie jest szczytem sezonu turystycznego na Półwyspie Kalifornijskim – miesiące te są bardzo gorące, a zarazem deszczowe. Temperatury w ciągu dnia zaczynają się od około 25°C na północy półwyspu, najcieplej jest na południu oraz wschodzie, gdzie termometry mogą sięgać nawet 38°C–40°C. Również noce są bardzo ciepłe, w przeważającej części półwyspu temperatury przekraczają 20°C. Północno-zachodnie wybrzeże charakteryzuje się brakiem opadów, natomiast część wschodnia oraz południowa znana jest z dość obfitych deszczy, których średnia suma może osiągać nawet 200 mm. W okresie tym istnieje też prawdopodobieństwo wystąpienia tropikalnych cyklonów oraz tzw. chubascos, czyli silnych wiatrów północno-wschodnich wiejących u zachodnich wybrzeży Meksyku, którym towarzyszą wyładowania atmosferyczne. We wrześniu mogą pojawiać się także huragany, to także najbardziej deszczowy miesiąc.

Baja California – Cabo San Lucas

Baja California – Cabo San Lucas

Wybrzeże Pacyfiku i Baja California – pogoda w październiku i listopadzie 

W połowie października temperatury zaczynają spadać, nie jest już tak gorąco i wilgotno jak latem, klimat jest już znacznie przyjemniejszy. W ciągu dnia można najczęściej spodziewać się około 26°C–28°C, a nocą temperatura najczęściej spada do 17°C, choć w niektórych regionach bywa jeszcze chłodniej. Wysoka temperatura wody, która na południu sięga nawet 29°C, sprawia, że jest to doskonały czas na uprawianie sportów wodnych, a ponieważ ustają tropikalne huragany, można też organizować wycieczki po półwyspie lub relaksować się na plaży. W październiku warto pojawić się w południowej części półwyspu, gdzie uroczyście obchodzone jest święto patrona Cabo San Lucas. Turystów, dość zresztą o tej porze nielicznych, czeka wspaniała zabawa z muzyką na żywo oraz tańcami, a także najlepszym jedzeniem.

Wybrzeże Pacyfiku i Baja California – pogoda w grudniu 

Na Półwyspie Kalifornijskim w grudniu jest ciepło i przyjemnie. Wilgotność powietrza jest niska, co sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, temperatury w zależności od regionu wahają się od 20°C do 26°C w ciągu dnia i od 7°C do 15°C w nocy. Najpiękniejsza pogoda jest na samym południu półwyspu, w okolicach miejscowości Los Cabos. Zdarza się, że niektóre dni są pochmurne, jednak opady są stosunkowo niewielkie – ich średnia suma opadów waha się od 10 mm do 40 mm. Temperatura wody ma w tym czasie średnio 18°C–20°C, a ponieważ jest to okres świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, przez to można spodziewać się większej ilości turystów, a także wyższych cen.

Temperatura wody na wybrzeżu Pacyfiku i nad Baja California

Zatoka Kalifornijska, dosyć długi i jednocześnie dosyć wąski akwenem, jest częścią wód Pacyfiku. Temperatura wody w południowej części zatoki wynosi minimalnie 17°C w lutym i maksymalnie około 30°C między lipcem a październikiem, jednak temperatury w zatoce mogą się znacznie różnić, a woda na wybrzeżu jest prawie zawsze cieplejsza niż na otwartym oceanie.

Meksyk

Plaża czy zwiedzanie? A może jedno i drugie? Wybór należy do Was!

Jeśli zachwycił Was Meksyk i wybraliście już najwłaściwszą porę na wyjazd, czas zaplanować swoją niezwykłą podróż z Planet Escape i odkryć niesamowity urok tego kraju!

Zuza

Zuza

Absolwentka amerykanistyki, pasjonatka podróży (nawet tych niedalekich) i miłośniczka kotów, która nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki dobrej kawy oraz muzyki z najnowszej playlisty na Spotify. Wolne chwile po pracy spędza trenując na siłowni, eksperymentując w kuchni lub oglądając seriale.

!
Ta strona używa plików cookies.