Pogoda i temperatury w Tanzanii i na Zanzibarze – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Tanzanii i na Zanzibarze – kiedy jechać na wakacje?

Czy kiedykolwiek marzyliście o ujrzeniu dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku? A może pragniecie odpocząć na rajskiej plaży z turkusową wodą i śnieżnobiałym piaskiem? Chcielibyście poznać od środka kulturę jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie państw afrykańskich? Jeśli na chociaż jedno z pytań odpowiedzieliście twierdząco, to czas, by zaplanować swój urlop z Planet Escape w Tanzanii, która właściwie przez cały rok zachwyca urzekającymi krajobrazami o rozmaitych odcieniach zieloności, bogatą szatą roślinną, różnorodnością gatunkową obejmującą zarówno wiele drapieżników, jak i rodzajów ptactwa, oraz idyllicznymi plażami i na kontynencie, i na wyspie Zanzibar. Każdy miesiąc w roku jest tak naprawdę dobry, by odwiedzić ten kraj, lecz warto mieć na uwadze, że jego klimat lubi płatać figle, a poszczególne regiony różnią się od siebie nie tylko pod względem geograficznym, ale także pogodowym. Dowiedzcie się więc, kiedy warto zarezerwować wyjazd do Tanzanii i na Zanzibar, wybierzcie dogodny termin i weźcie udział w dzikiej, afrykańskiej przygodzie. Nie będziecie zawiedzeni!

Tanzania i Zanzibar

Tanzania – Park Narodowy Ruaha

Tanzania – klimat 

Tanzania leży w strefie klimatu równikowego, dlatego też pogoda jest tu tropikalna, a rok dzieli się na porę suchą i deszczową. Jej świat przyrody kształtowany jest w znacznym stopniu przez deszcze i wiatry monsunowe, które powstają na skutek naprzemiennego nagrzewania się i chłodzenia lądu i wody. Na wybrzeżu wschodnioafrykańskim od kwietnia do połowy września wieje monsun południowy kusi, a od grudnia do marca – monsun północny kaskazi, i oba z nich mają znaczący wpływ na florę i faunę w Tanzanii, dlatego też raz możecie być świadkami Wielkiej Migracji zwierząt w jednym z największych rezerwatów afrykańskich Serengeti, a innym razem obserwować życie ptaków, których aż 1100 gatunków występuje właśnie w tym kraju! Dzienne temperatury powietrza oscylują w granicach 25–30°C przez cały rok, a jedynie najwyższy szczyt afrykański – Kilimandżaro – leżący przy granicy z Kenią, przez wszystkie 12 miesięcy pokryty jest warstwą śniegu, a wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada na nim do zaledwie kilku stopni Celsjusza. W Tanzanii wyróżnia się dwie pory deszczowe: jedną, trwającą od marca do maja, i drugą, krótszą, w listopadzie i w grudniu. Deszcze są wtedy naprawdę obfite i najczęściej występują popołudniami. Pora sucha trwa od czerwca do października i właśnie wtedy najwięcej zwierząt gromadzi się przy zbiornikach wodnych, ale ilość przybywających turystów również wzrasta.

Tanzania i Zanzibar

Podczas safari w Tanzanii można liczyć na spotkanie wielkiej piątki Afryki

Dzięki równikowemu położeniu dni w Tanzanii są długie – słońce wschodzi ok. 06:00 rano i zachodzi przed godziną 19:00. Z tego samego powodu średnio co 6 godzin zmienia się fala, a pływy w tej części Afryki są bardzo silne. W trakcie odpływu plaża staje się ogromna, a morze jest płytkie i głębokie na zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu godzin plażowania i sprawdzić harmonogram pływów danego dnia, który jest łatwo dostępny w Internecie. 

Tanzania i Zanzibar

Odpływ na Zanzibarze? Może przekąska!

Pogoda i temperatury w Tanzanii w ciągu roku 

Tanzania – pogoda w styczniu 

W tym miesiącu w Tanzanii jest bardzo gorąco, sucho i wilgotno, zwłaszcza na wybrzeżu (od 25 do 32°C). To także okres pory suchej, a deszcze mogą pojawiać się od czasu do czasu nocą. Ptaki rozpoczynają migrację, rodzą się też młode zwierzęta, co można zaobserwować w południowej części parku Serengeti, jednak nie jest to odpowiednia rozrywka dla osób wrażliwych, ponieważ drapieżniki polują na noworodki. Tanzanię zaczyna pokrywać zieleń, a ilość turystów jest niewielka. To również najlepszy moment, by wspiąć się na górę Kilimandżaro lub Meru, gdyż w innych miesiącach ich trasy z powodu deszczy stają się śliskie i trudniejsze w nawigacji.

Tanzania – pogoda w lutym

Luty w Tanzanii jest podobny do stycznia. Pora sucha, a wraz z nią sezon narodzin młodych zwierząt trwają dalej, a temperatury powietrza są wciąż bardzo wysokie (25–33°C), natomiast w niektórych częściach kraju deszcze mogą pojawić się częściej niż w poprzednim miesiącu (głównie na zachodzie). Parki na północy i południu kraju są mniej zatłoczone, a ich krajobraz barwny.

Tanzania – pogoda w marcu 

W połowie marca zaczyna się pora deszczowa masika, jednak początek miesiąca to dalej dobry moment na safari lub trekking w wybranym parku. Wiele hoteli zamyka się, lecz część oferuje turystom atrakcyjne ceny, a wiecznie przepełniony park Serengeti powoli staje się pusty. Temperatury powietrza w kwietniu w dzień oscylują w granicach 26°C z niewielkimi spadkami w nocy do 21 lub minimalnie 16°C. Niebo częściej jest zachmurzone, a wilgotność powietrza wzrasta. Zalecane jest zabranie płaszczu przeciwdeszczowego, który przede wszystkim przyda się popołudniami.

Tanzania i Zanzibar

Taki widok na ulicach nikogo nie dziwi!

Tanzania – pogoda w kwietniu 

W kwietniu deszcze nie ustają i często są jeszcze silniejsze niż w marcu, a ich suma dochodzi nawet do 300 mm, lecz rzadko padają przez cały dzień. Drogi stają się błotniste, ale krajobraz jest silnie zielony, a barwy mocno nasycone. Wspinaczka na Kilimandżaro jest szczególnie niebezpieczna i odradzana, natomiast plaże są puste, a ceny zakwaterowania znacznie niższe.

Tanzania – pogoda w maju 

Obfite deszcze ustają dopiero z końcem miesiąca i już wtedy można cieszyć się suchymi dniami, a razem z nimi brakiem kurzu, ponieważ ziemia dalej jest wilgotna. W ostatnich latach zaobserwowano jednak, że często w tym miesiącu opady są mniejsze niż w przeszłości, dlatego też pod względem pogody maj jest zagadkowy i nieprzewidywalny. Zwierzęta w maju opuszczają powoli park Tarangire (płn. część kraju), więc nie jest to najlepszy moment na jego odwiedzenie, warto za to wybrać się do parku Serengeti, gdyż zwierzęta będą się tam gromadzić przed migracją na północ. Pomimo niepewnej i zmiennej pogody wycieczka do Tanzanii w maju jest dobrym pomysłem, ponieważ to ostatni miesiąc, kiedy ilość turystów nie jest jeszcze ogromna, a przy odrobinie szczęścia można cieszyć się już mniej deszczową pogodą.

Tanzania i Zanzibar

Tanzania – Park Narodowy Ruaha

Tanzania – pogoda w czerwcu 

W czerwcu niebo się rozjaśnia, słońce jest widoczne częściej, a silne opady ustają. Temperatury w dzień oscylują w granicach 25–30°C, a nocą spadają do 15°C. Park narodowy Katavi oraz Mahale ponownie stają się dostępne i można zaobserwować w nich życie bizonów. Najwięcej zwierząt można zobaczyć tym razem w zachodniej części parku Serengeti i to najlepszy moment na odbycie safari, ponieważ brak deszczu powoduje, że zwierzęta zbierają się przy zbiornikach wodnych i łatwiej jest je zobaczyć, a sawanna nie jest już tak gęsto porośnięta. Dodatkowo, w czerwcu rozpoczyna się okres Wielkiej Migracji zwierząt, kiedy to prawie ich 2 miliony wędruje na północ kraju. Warto wziąć ze sobą cieplejszą bluzę lub sweter, ponieważ popołudniami może być delikatnie chłodniej.

Tanzania – pogoda w lipcu 

To najbardziej suchy miesiąc w całym roku, a opady deszczu wynoszą tylko 13 mm! Niebo jest bezchmurne, lecz noce chłodne, a powietrze często zakurzone przez suchą ziemię. Do Tanzanii napływają tłumy ludzi i żeby ich uniknąć warto odwiedzić parki narodowe na zachodzie lub południu kraju. To również idealny moment na odpoczynek przy jeziorze Tanganika. Zwierzęta dalej wędrują w kierunku Kenii, a najwięcej słoni przebywa w parku Tarangire. Okulary przeciwsłoneczne oraz cieplejsze ubrania muszą znaleźć się w walizce podróżnego.

Tanzania i Zanzibar

W lipcu najwięcej słoni zobaczycie w parku Tarangire

Tanzania – pogoda w sierpniu 

Trzeci miesiąc suszy zmienia krajobraz Tanzanii w bardziej jałowy, a część zbiorników wodnych wysycha. Temperatury są przyjemne i sprzyjają eksploracji kraju. W sierpniu szanse na zobaczenie Wielkiej Piątki Afrykańskiej (słoń, nosorożec, lew, bawół i lampart) są wysokie, ponieważ przewodnicy wiedzą, do których zbiorników wodnych zmierzają zwierzęta. Woda w oceanie jest krystalicznie czysta, więc to także dobry moment na plażowanie – można więc powiedzieć, że sierpień to doskonały miesiąc na podróż do Tanzanii!

Tanzania i Zanzibar

Sierpień to doskonały miesiąc na safari w Tanzanii

Tanzania – pogoda we wrześniu 

To tak naprawdę ostatni miesiąc wysokiego sezonu, kiedy deszcze są niewielkie, temperatura przyjemna, a wilgotność niska. To dobry miesiąc na zaobserwowanie zebr, które wracają z Kenii i zmierzają w kierunku południowym. Wspinaczka na Kilimandżaro lub Meru to również dobry pomysł, lecz warto pamiętać, że wysokie partie tych gór są zaśnieżone.

Tanzania – pogoda w październiku 

Temperatury rosną i sięgają 28°C w dzień, a w całym kraju zaczyna się wiosna. Ilość turystów stopniowo się zmniejsza, więc to również dobry moment, by wybrać się na wakacje do Tanzanii. Liczba opadów jest wyższa, lecz nie są to jeszcze ulewne deszcze. Większość zwierząt przebywa w Kenii, lecz wiele z nich w dalszym ciągu można zobaczyć podczas safari.

Tanzania i Zanzibar

Wrzesień i październik to dobre miesiące na zaobserwowanie zebr

Tanzania – pogoda w listopadzie 

To początek krótkiej pory deszczowej mvuli, która trwa zaledwie 2 miesiące. Deszcze są obfite, lecz krótkie i sięgają 110 mm, a wilgotność wzrasta. Ilość samochodów podczas safari jest mniejsza, więc można cieszyć się bardziej intymną atmosferą. Dodatkowo, deszcze zmniejszają zakurzenie, a krajobraz Tanzanii zazielenia się, tworząc piękną scenerię dla fotografów.

Tanzania – pogoda w grudniu

Pogoda jest zbliżona do tej listopadowej i momentami ciężko ją przewidzieć. To dobry moment na obserwację ptaków, które powracają do kraju. Temperatura waha się od 16 do 26°C, a deszcze podobnie jak w listopadzie sięgają 110 mm. Kraj jest mniej zatłoczony, a ceny zakwaterowania często są niższe.

Tarangire

Park Narodowy Tarangire

Temperatury wody w Tanzanii 

Tanzania leży nad Oceanem Indyjskim, a jej równikowe położenie sprawia, iż temperatury wody przez cały rok są wysokie i sprzyjają kąpielom. W sierpniu i wrześniu sięgają ok. 25°C, natomiast pomiędzy wrześniem a kwietniem 28/29°C. Woda jest najcieplejsza w marcu (ok. 29°C), a najzimniejsza (o ile w ogóle możemy określić tak tę i tak wysoką temperaturę) w sierpniu (ok. 25°C). Największy wpływ na takie temperatury ma ciepły prąd mozambicki, który przynosi ciepłe wody wschodnioafrykańskiemu wybrzeżu. 

Zanzibar Afryka

Zanzibar to Afryka idylliczna…

Zanzibar – klimat 

Zanzibar to największa wyspa należąca do Tanzanii, która praktycznie przez cały rok jest tropikalną oazą! Pora sucha, która przypada na te same miesiące co w kontynentalnej Tanzanii, jest najlepszym momentem, by odpocząć na wyspie, natomiast niewielkie opady deszczu występujące głównie w okresie listopada i grudnia nie będą utrapieniem, a często przyniosą ukojenie w ciągu upalnego dnia.

Zanzibar – Michamvi

Zanzibar – Michamvi

Na Zanzibarze przez cały rok jest gorąco, a woda w oceanie jest bardzo ciepła (ok. 25–28°C). Tak jak i w Tanzanii opady deszczu w kwietniu i w maju są najmocniejsze, więc podróżowanie w tym okresie nie jest popularne, lecz jeśli chcecie uniknąć tłumów, to również te miesiące można wziąć pod uwagę, ponieważ temperatura powietrza i wody będzie nadal wysoka. Oczywiście minusem wakacji na Zanzibarze w tym czasie będzie mętna, nieprzejrzysta woda oraz błotniste drogi, natomiast plusem – dużo mniejsza liczba turystów!

Pogoda i temperatury na Zanzibarze w ciągu roku

Zanzibar – pogoda od stycznia do marca 

Bezchmurne niebo i krystaliczna woda, a z drugiej strony temperatury sięgające nawet 33°C w dzień oraz 21°C nocą oraz bardzo wysoka wilgotność powietrza. To dobry moment na urlop na Zanzibarze, by cieszyć się udanym wypoczynkiem oraz nieskrępowanym plażowaniem, ponieważ słońce świeci przez ok. 9 godzin w ciągu dnia, a woda w oceanie jest gorąca (ok. 29°C). Dopiero w połowie marca można spodziewać się opadów deszczu, lecz zazwyczaj będą to popołudniowe, krótkotrwałe ulewy.

Zanzibar

Zanzibar to wspaniałe, rajskie plaże z białym piaskiem

Zanzibar – pogoda w kwietniu i w maju 

Wraz z porą deszczową plaże Zanzibaru stają się mokre, a niebo zachmurzone. Ilość opadów może sięgać nawet 400 mm, przy czym ilość słonecznych godzin zmniejsza się do zaledwie 6 w ciągu dnia. Jeśli głównym celem Waszej podróży na Zanzibar jest plażowanie, to te dwa miesiące nie będą najlepszym wyborem, natomiast jeśli pragniecie spróbować swoich sił w scuba diving’u lub snorkelingu, to puste plaże będą tylko dodatkowym bonusem. Wiele hoteli w tym okresie się zamyka, lecz część z nich oferuje turystom atrakcyjniejsze ceny niż w sezonie.

Zanzibar – pogoda od czerwca do października 

To wysoki sezon na Zanzibarze, kiedy to pogoda jest wręcz idealna! Temperatury sięgają ok. 26–30°C, a woda w oceanie jest ciepła i turkusowa. Przez około 8–9 godzin dziennie świeci słońce, a niebo jest bezchmurne. Ilość turystów w tym czasie jest ogromna, więc wcześniejsza rezerwacja hotelu jest niezbędna, wzrastają również ceny, jednak pobyt w tych miesiącach na tej rajskiej wyspie jest niezapomniany – to wprost wymarzony czas na wycieczkę na Zanzibar!

Zanzibar

Zbieranie glonów to jedno z zajęć zanzibarskich kobiet

Zanzibar – pogoda w listopadzie i w grudniu 

To okres krótkiej pory deszczowej i przelotnych, lecz ulewnych deszczy. Temperatura nieznacznie wzrasta i średnio wynosi ok. 28°C, a słońce przez większość dnia powinno być widoczne. Ilość opadów sięga 200 mm, a wilgotność jest na poziomie 80%. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jednak wybrać się na wyspę w okresie świątecznym, ponieważ deszcze zazwyczaj padają sporadycznie i mogą przynieść ukojenie w ciągu upalnego dnia. A zresztą – czyż może być coś przyjemniejszego niż zimowe wakacje na pełnej słońca wyspie?

Zanzibar i Tanzania

Tradycyjna łódka dhow

Temperatura wody na Zanzibarze 

Tak jak i w Tanzanii kontynentalnej, temperatury wody przez cały rok są wysokie i często sięgają nawet 30°C. Wszystko za sprawą płynącego na wschodzie Afryki prądu mozambickiego, który ociepla wody Oceanu Indyjskiego. Wyjeżdżając na wakacje na Zanzibar dobrze jest też wiedzieć, gdzie i kiedy trzeba liczyć się z przypływami i odpływami, które na wyspie bywają bardzo silne i występują dwa razy dziennie. Najmniej dokuczliwe są na północy wyspy, np. w okolicy Nungwi, natomiast na wschodzie, południu i zachodzie woda może cofać się nawet  do 1,5 km! Ten czas możecie wykorzystać na drzemkę, zwiedzanie pobliskich plantacji przypraw lub rezerwatów przyrody. Większość hoteli na Zanzibarze dysponuje wykresami pływów, możecie też skorzystać ze strony www.tide-forecast.com/locations/Zanzibar-Tanzania/tides/latest, na której znajdziecie wszystkie potrzebne informacje.

Zanzibar – Stone Town

Zanzibar – Stone Town

Ania S.

Ania S.

Absolwentka studiów eurazjatyckich, na których zgłębiała wiedzę o państwach Europy Wschodniej, Kaukazu czy Azji Centralnej. W wolnych chwilach ulepsza swój poziom języka rosyjskiego, łapie najciekawsze momenty aparatem fotograficznym lub śledzi podróże swoich ulubionych twórców internetowych. Uwielbia odwiedzać nowe miejsca, planować wyjazdy od zera i szukać najbardziej budżetowych alternatyw.

!
Ta strona używa plików cookies.