Wielka Migracja Afryki – Kiedy zobaczyć?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Wielka Migracja Afryki – Kiedy zobaczyć?

Często pytacie nas, kiedy najlepiej wybrać się w podróż do Tanzanii, by móc zobaczyć niesamowity spektakl natury, jakim jest Wielka Migracja. Postanowiliśmy więc przygotować dla Was kalendarz, dzięki któremu dowiecie się kiedy i gdzie znajdują się zwierzęta. Mamy nadzieje, że artykuł ten pomoże Wam zaplanować swoją wymarzoną podróż do Afryki!

Niewiele osób wie, że Wielka Migracja to całoroczne zjawisko, a nie wydarzenie, które ma miejsce tylko dwa razy w roku. Istnieje pięć głównych etapów migracji. Pierwszy etap trwa od końca stycznia do połowy marca – zwierzęta wędrują wtedy po południowej części Serengeti (jest to również okres rozrodczy). Drugi etap to wędrówka na północ przez centralną i zachodnią część Serengeti w kwietniu i maju (występują wtedy obfite deszcze). Trzeci etap – zwierzęta przekraczają rzeki Grumeti i Mara. Zwykle na początku sierpnia rozpoczyna się czwarty etap, zwierzęta docierają do Parku Narodowego Masai Mara w Kenii. Ostatni etap – powrót na południe, do Serengeti, następuje na początku listopada. Kiedy więc wybrać się na safari do Tanzanii? Naszym zdaniem najlepiej w czasie europejskiej zimy, czyli w styczniu i lutym lub w wakacje, czyli w lipcu i sierpniu. Dlaczego? Już odpowiadamy!

Serengeti – Wielka Migracja na przełomie stycznia i lutego. W tle widać wielkie stado antylop i zebr.

STYCZEŃ – POCZĄTEK MIGRACJI

W styczniu stada antylop gnu, gazeli i zebr znajdują się w południowej części sawanny Serengeti, w pobliżu jeziora Ndutu oraz na terenie Rezerwatu Ngorongoro (na północy). Ponieważ w listopadzie i grudniu pada deszcz, zwierzęta migrują w poszukiwaniu świeżych pastwisk z południa do środkowej części Serengeti. W pobliżu jeziora Ndutu spotkać można liczne stada lwic oraz gepardy, gdyż jest to dla nich doskonałe miejsce do łowów. Kto wie, może będziecie mieć możliwość zobaczenia akcji rodem z filmów dokumentalnych National Geographic?

LUTY – OKRES ROZRODCZY

Wielka Migracja w lutym trwa w najlepsze! Stada przemierzają Serengeti, poszukując świeżego pożywienia. Część z nich znajduje się już w okolicach Maswa Game Reserve. Warto również wybrać się do  południowej i wschodniej części Rezerwatu Ngorongoro, gdzie powinniście zobaczyć. W tym czasie rodzi się około 500 tys. gnu, które niedługo wyruszą w swoją pierwszą podróż na północ. Zebry i gnu, impale i inne antylopy są dosłownie wszędzie! Do tego przepiękna sceneria, po deszczach – sawanna jest bardzo zielona, więc tło do zdjęć będzie idealne. J Warto wiedzieć, że jest to idealny miesiąc na obserwację ptaków.

MARZEC – NAPIĘCIE

Jeszcze do połowy marca rodzą się małe gazele, zebry i gnu. To jest okres napięcia i wyczekiwania. Po kilku tygodniach intensywnego wypasu na Serengeti i w okolicach Ngorongoro, zwierzęta są gotowe wyruszyć dalej. Coraz intensywniejsze deszcze i burze powodują, że stada wkrótce wyruszą w poszukiwaniu wodopojów i świeżej trawy.

KWIECIEŃ – NA PÓŁNOCNY ZACHÓD

Wyeksploatowane równiny zostają opuszczone. Migracja w tym czasie powinna zbliżać się do zachodniej części Serengeti. Zwierzęta przemierzają Moru Kopjes i przemierzają rzekę Mbalageti. Pamiętać należy, że obfite opady powodują podtopienia, a drogi zamieniają się w bagna. Jazda takim „drogami” w poszukiwaniu zwierząt to nie lada wyzwanie!

MAJ – PORA SUCHA

W maju deszcze powoli ustają, to początek pory suchej. Gnu nadal przemierzają zachodni korytarz Serengeti, inne zwierzęta kierują się do regionu Seronara (północ), ale zdecydowana większość wkraczać powinna na równiny Ndoha i Dutwa, które otaczają rzekę Mbalageti. Pod koniec maja Migracja kieruje się na wąski, zielony teren znajdujący się pomiędzy rzekami Mumbageti i Grumeti. Nawet w maju warunki „drogowe” mogą być kiepskie. Zdarzyć się może, że w maju deszcze będą nadal obfite, a gnu w tym czasie będą rozproszone na dużym obszarze centrum Serengeti.

CZERWIEC – RZEKA GRUMETI

Do czerwca deszcze powinny ustać. Odgłosy puszczy mogą dać Wam się we znaki. Samce, których poziom testosteronu osiągną maksimum, odpędzają potencjalnych rywali i ścigają samice. W tym czasie Wielka Migracja zaczyna łączyć się w „mega stado”, skupiające się wzdłuż południowego brzegu rzeki Grumeti, aby za niedługo przedostać się na drugą stronę. Będąc w pobliżu zapewne zobaczycie lwy czyhające na swoje ofiary.

Mniejsze stada natomiast można spotkać również na północy.  Przed dotarciem do zachodniego korytarza wędrują w kierunku Ikorongo.

LIPIEC – WIELKA MIGRACJA PRZYBYWA

Stada zwierząt przekroczyły rzekę Grumeti i kierują się dalej na północ, ku Masai Mara w Kenii. Wielka Migracja rozprasza się na szerokim obszarze. Zwierzęta znajdują się pomiędzy Rezerwatem Grumeti i Ikorongo a północną częścią Serengeti. Duże stada zobaczyć można daleko na wschodzie, w regionie Lobo. Pora, kiedy faktycznie Wielka Migracja dotrze do Kenii, zależy przede wszystkim od opadów. Zielone trawy Serengeti po obfitych deszczach czasami zatrzymują zwierzęta na dłużej niż zwykle. Zazwyczaj zwierzęta przybywają do Kenii dopiero w sierpniu lub wrześniu. Czasami jednak, gdy opady są mniejsze, stada w poszukiwaniu wody i pożywienia przybywają do Kenii już w czerwcu. Natura 🙂

SIERPIEŃ – PRZEPRAWA PRZEZ RZEKĘ

Na początku sierpnia Wielka Migracja powinna dotrzeć do Masai Mara w Kenii. Wielkie stada zwierząt przeprawiają się przez rzekę. Ten niesamowity, dramatyczny spektakl w którym biorą udział, to tak naprawdę walka o przetrwanie. W tym czasie warto znaleźć się w okolicach rzeki Mara – miliony zebr i gnu przebiegają przez rzekę, podczas gdy wygłodniałe krokodyle zaczynają swoją ucztę. Makabryczny widok padliny zjadanej przez hieny czy sępy, będzie przeznaczony jednak tylko dla osób o mocnych nerwach. Podobno, co roku, w trakcie Wielkiej Migracji, w wyniku ataku drapieżników, wycieńczenia czy z głodu, ginie nawet 250 tys. antylop i 30 tys. zebr!

Nie zdziwcie się, że przy popularniejszych przeprawach przez rzekę spotkacie wiele innych aut, z spragnionymi widoku Wielkiej Migracji. Rezerwat w tym czasie jest bardzo zatłoczony.

WRZESIEŃ – KENIA

Przeprawa przez rzekę trwa cały sierpień i wrzesień. Jednak „mega stado” we wrześniu przemierza już Rezerwat Masai Mara w Kenii i kieruje się dalej na wschód. Mniejsze grupy zwierząt spotkać można nadal w północnej części Serengeti. Cześć z nich przymierzać się będzie do przeprawy przez rzekę, część zostanie na terenie Tanzanii. Ogólnie, antylopy gnu i zebry są wszędzie tam, gdzie jest zielona trawa, a co za tym idzie, są tam też lwy, gepardy i hieny, które wypatrują swojej zdobyczy.

Wrzesień to idealny czas, aby wybrać się do Kenii.  Tłum jest coraz mniejszy i istnieje wciąż możliwość zobaczenia zwierząt przebiegających przez rzekę. We wrześniu warto również odwiedzić północną część Serengeti w Tanzanii – szansa na zobaczenie polowania jest dość duża.

PAŹDZIERNIK – POWRÓT

Po stronie kenijskiej jest coraz mniej trawy, więc zwierzęta zaczynają rozglądać się za pożywieniem. Kierują się z Masai Mara na południe, do Serengeti (Lobo i Loliondo), które nawiedzają coraz częstsze deszcze. W październiku spotkacie zwierzęta zarówno po stronie kenijskiej, jak i tanzańskiej.

LISTOPAD  – ŚWIEŻA TRAWKA

Zwabione deszczami i świeżą trawą, zwierzęta już mniej leniwie, zaczynają kierować się na południe, na sawanny Serengeti. W tym czasie większość Wielkiej Migracji opuściła Kenię, więc nie spotkacie tam wielkich stad. Tłoczno natomiast zaczyna się robić w okolicach Lobo i obszaru Seronera, w Tanzanii.

GRUDZIEŃ – CYKL ZATOCZYŁ KOŁO

W tym czasie Wielka Migracja dociera do wschodniej części Serengeti, gdzie świeża trawa pokrywa już sawannę. Część stad przybyła już do północnej części Rezerwatu Ngorongoro. Początek rozgrywa się od nowa.

Wielkie stada zwierząt spotkać można na każdym kroku!

KIEDY ZOBACZYĆ WIELKĄ MIGRACJĘ?

Afryka to niezaprzeczalnie raj dla fotografów, miłośników przyrody i poszukiwaczy przygód – czekają na nich ogromne stada Wielkiej Migracji, bezkresne sawanny i Wielka Piątka Afryki. Naszym zdaniem, aby móc zobaczyć to co najlepsze ma nam do zaoferowania ta część kontynentu, warto wybrać się tu w dwóch porach. W porze suchej, czyli w okresie od czerwca do sierpnia. Odwiedźcie wtedy Rezerwat Masai Mara w Kenii lub północną i północno – wschodnią część Serengeti w Tanzanii. Zobaczycie wielkie, liczące kilkanaście tysięcy stada gnu, impali, elandów i zebr. Jest to również dobry czas na zobaczenie przepraw przez rzekę, zarówno po stronie Kenii jak i Tanzanii. Minusem jest duża liczba turystów i wysokie ceny w hotelach. Drugi idealny okres na obserwację Wielkiej Migracji przypada na miesiące styczeń i luty, a nawet marzec (druga pora sucha), kiedy to wielkie stada zwierząt migrują pomiędzy południową a środkową częścią Serengeti oraz w okolice Ngorongoro, w poszukiwaniu świeżego pożywienia – pasą się, rodzą młode i przemieszczają się dużymi stadami. Jest to również bardzo dobry czas na zobaczenie takich drapieżników jak lwy czy gepardy, które w tym czasie polują na łatwą zdobycz, jaką są źrebaki. Nasza zima to idealny czas na odwiedzenie Tanzanii również ze względu na mniejszą liczbę turystów i super pogodę. Na pewno docenicie obserwację zwierząt w pierwszym rzędzie na widowni 🙂

Pamiętajcie jednak, że natura rządzi się swoimi prawami. Zwierzęta z powodu deszczu lub jego braku mogą w danym miejscu zostać dłużej lub krócej. Kalendarz nasz należy więc traktować orientacyjnie. Nie rekomendujemy natomiast podróży do Tanzanii w porze deszczowej, która przypada na okres od końca marca do maja. Drogi praktycznie są nieprzejezdne, powstają bagna, więc podróż przez sawannę nie będzie należała do najprzyjemniejszych.

SPRAWDŹ NASZE PRZYKŁADOWE PROGRAMY WYCIECZEK DO AFRYKI

Na naszej stronie znajdziesz kilka przykładowych pomysłów na safari w Afryce. Sprawdź nasze programy i zdecyduj, gdzie zobaczyć Wielką Migrację Afryki.

Rezerwat Ngorongoro. Oprócz gnu i zebr zobaczyć tu można m.in. lwy, hieny, bawoły, lamparty, słonie, hipopotamy.

Rezerwat Ngorongoro – w trakcie Wielkiej Migracji można spotkać  duże stada lwów, które polują na antylopy i zebry.

W trakcie safari w Tanzanii zobaczycie również słonie.

Poranek na Serengeti. W tle i w jeziorze dostrzec można hipopotamy.

Rezerwat Ngorongoro o poranku.

Park Narodowy Serengeti.

CIEKAWOSTKI

 • Antylopa gnu zyskała swoje określenie, od chrząkania i charczenia, które brzmi „gnu gnu”;
 • Młoda antylopa gnu rodzi się po ciąży trwającej ok. 8 miesięcy. Co ciekawe, już po kilku godzinach od narodzin, biega obok matki;
 • Dorosły osobnik gnu może biec z prędkością nawet do 80 km/h;
 • Zwierzęta w trakcie Wielkiej Migracji pokonują nawet 3000 km!
 • W trakcie safari będziecie mogli zobaczyć zabawę antylop gnu – skaczą i brykają nie tylko młode osobniki;
 • Zebry i gnu pasą się w harmonii, gdyż każde z tych zwierząt preferuje inną część tej samej trawy;
 • W Wielkiej Migracji Afryki bierze udział ponad milion gnu, 200 tys. zebr i wiele innych antylop wędrownych;
 • Pomiędzy styczniem a marcem rodzi się pół miliona gnu. W samym lutym dziennie rodzi się 8 tys. tych zwierząt;
 • Ekosystem Serengeti jest najstarszy na Ziemi. Słynie z ogromnej różnorodność zwierząt i roślin, które nie występują nigdzie indziej na świecie;
 • Krokodyl może rzucić ponad połowę swojej długości ciała z wody, aby złapać potencjalną ofiarę i może również użyć swojego ogona jako dodatkowej broni;
 • Obecnie na terenie Parku Narodowego Serengeti żyje ok. 3 tys. lwów; które podążają za swoimi pożywienie w trakcie Wielkiej Migracji;
 • Ngorongoro to kaldera wygasłego wulkanu, zajmuje 4% całkowitej powierzchni Rezerwatu Ngorongoro;
 • Ngorongoro nazywane jest często Arką Noego, ponieważ wewnątrz kaldery żyje wiele gatunków zwierząt – zobaczycie tu m.in. Wielką Piątkę Afryki – słonie, lwy, lamparty, nosorożce i bawoły. Spotkanie tu również hieny, zebry, antylopy i wiele innych.
 • W kalderze Ngorognoro nie ma żyraf. Według jednej z teorii, ze względu na swoją budowę, miały trudność z zejściem w dół kaldery.

Marzysz o safari w Tanzanii i o zobaczeniu Wielkiej Migracji? Sprawdź naszą ofertę podróży szytych na miarę i wybierz się z nami do dzikiej Afryki! Na naszej stronie znajdziesz przykładowe programy wycieczek do Tanzanii i na Zanzibar. Podróż przygotujemy pod Ciebie i Twoje indywidualne wymagania. W Tanzanii oferujemy noclegi w klimatycznych, afrykańskich namiotach lub lodgach, a safari odbywa się jeepem 4×4 z prywatnym kierowcą, do Twojej wyłącznej dyspozycji. Na Zanzibarze wypoczniesz w butikowym hotelu na plaży! Zapraszamy do kontaktu.

www.planetescape.pl

info@planetescape.pl

12 358 58 58

 

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.