Egzotyczne podróże z dzieckiem

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Egzotyczne podróże z dzieckiem

Podróżowanie to spełnianie marzeń, relaks i rozwijanie siebie jako człowieka. I wyobraźcie sobie, że w momencie, gdy rodzina się powiększa, to nadal jest możliwe. Nie tylko nad polskim morzem, ale i w najdalszych zakątkach świata. Podróże z dziećmi to z pewnością o wiele większe wyzwanie, do którego trzeba się dobrze przygotować, a wtedy z odpoczynku będzie czerpała cała rodzina. Dziś pomożemy Wam przygotować się do wspólnych wojaży.

 

  Zawartość bagażu

Bagaż dziecka pakujecie w podróż pewnie nie pierwszy raz, ale nie zapomnijcie o kilku istotnych elementach garderoby czy kosmetyczki. Krem z filtrem, czapeczka z daszkiem lub kapelusik, okulary przeciwsłoneczne, żel na ukąszenia, spray odstraszający owady i plecaczek podręczny na drobiazgi malucha. Nie zapominajcie również o zabawkach, książeczkach czy grach planszowych, które umilą dziecku wielogodzinne przeloty.

  Apteczka

Do apteczki koniecznie spakujcie plasterki, gazę i bandaż, wodę utlenioną, leki przeciwbólowe i na przeziębienie, lek przeciw biegunce i delikatne krople łagodzące w razie problemów z brzuszkiem, a także leki na chorobę lokomocyjną. Warto zabrać ze sobą również kilka saszetek herbatek ziołowych i uspokajających, w razie rewolucji żołądkowych lub gdyby dziecko miało problemy z zasypianiem po zmianie strefy czasowej. Dobrze sprawdzą się melisa, rumianek i mięta.

 Szczepienia

Do podróży z dzieckiem należy się przygotować odpowiednio wcześniej, wykonując niezbędne szczepienia, zależne oczywiście od kraju, do którego wyjeżdżacie. Będą to chociażby szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, durowi brzusznemu, żółtej gorączce czy wściekliźnie. Dawkowanie i dobór szczepień należy konsultować w centrum szczepień w Waszym mieście z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, aby zdążyć z koniecznym zabezpieczeniem.

  Zmiana czasu

Jet lag potrafi być zmorą dorosłych, a co dopiero dzieci! Zdecydowanie powinno się pozwolić dziecku na dostosowanie się do zmian w swoim tempie. Spróbujcie funkcjonować od razu w rytmie biologicznym nowego miejsca, jeśli oczywiście maluch nie będzie bardzo dawał się Wam we znaki. Można spróbować dostosować się do nowego rytmu już w samolocie, włączając dziecku bajkę lub grając z nim w jakąś grę. Gdy w nowym miejscu będzie miało problemy z zaśnięciem, dobrym pomysłem będzie zaparzenie mu naparu z melisy.

  Jedzenie

Kuchnia to bez wątpienia obszar, w którym szczególnie powinniście uważać podróżując z dzieckiem. Nie należy podawać mu wody nieznanego pochodzenia. Najlepiej używać wyłącznie mineralnej wody butelkowej, również do mycia ząbków. Szczególną uwagę powinniście też przykładać do potraw z surowych składników takich jak chociażby sushi w Japonii czy ceviche w Peru – w przypadku dziecka lepiej z nich zrezygnować na korzyść dań gotowanych. Uważajcie na potrawy ze składników zupełnie nietypowych w Europie na przykład alg, niektórych egzotycznych owoców czy bardzo wyrazistych przypraw. I na koniec temat rzeka – lody. Wybierajcie na zakup jedynie miejsca oblegane, schludne i z dobrej jakości chłodzeniem. Miejcie też baczenie na potrawy czy składniki, których Wasze dziecko nigdy nie jadło, szczególnie jeśli ma wrażliwy układ pokarmowy lub jakieś alergie. W przypadku alergii pokarmowych zawsze dopytujcie w restauracjach o skład potraw, w razie gdyby nie został podany w karcie dań.

  Pomoc medyczna

Absolutnie niezbędne jest oczywiście ubezpieczenie, w ramach którego gwarantowana będzie opieka medyczna w razie, gdyby zaistniała taka potrzeba. Warto wyrobić sobie w oddziale NFZ darmową kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, aby mieć odpowiednie zabezpieczenie, jeśli w podróży na inny kontynent przesiadamy się w którymś z europejskich miast.

Oprócz tego powinniście wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jeśli podróżujecie z biurem podróży, a w przypadku podróży z dzieckiem jest to tym bardziej wskazane, możecie mieć ubezpieczenie zawarte w kosztach wycieczki i w ramach umowy tour operatora z danym ubezpieczycielem. Przed podróżą otrzymacie kontakt na infolinię ubezpieczyciela, a także informacje o tym, jak postępować, gdy dojdzie do wypadku lub zachorowania. Zazwyczaj należy odszukać najbliższą placówkę współpracującą z ubezpieczycielem oraz w niej zgłosić się po pomoc. Istotne jest też, aby przed wyjazdem poinformować ubezpieczyciela o chorobach takich jak cukrzyca czy astma, aby pakiet ubezpieczenia był odpowiednio dostosowany do stanu zdrowia dziecka i przewidywał możliwość zaistnienia wszystkich związanych z nim okoliczności.

  Bezpieczeństwo

Temat rzeka, gdy podróżujecie z dziećmi. Aby maluch był bezpieczny, musi przede wszystkim nauczyć się kilku zasad, które z pewnością wpajacie mu od małego. Warto kupić dziecku mały portfelik na sznureczku do noszenia na szyi. Oprócz swoich drobniaków z kieszonkowego może tam mieć kartkę z imieniem i nazwiskiem, adresem zamieszkania (a nawet adresami hoteli w poszczególnych punktach podróży) oraz numerem kontaktowym. Jeśli posiada swój telefon, na pewno na liście kontaktów musi mieć nie tylko numery rodziców czy dziadków, ale też numer opiekuna z biura podróży czy numer alarmowy. Wszystko zależy rzecz jasna od wieku dziecka, ale temat bezpieczeństwa w podróży powinno się dobrze przepracować z pociechą, aby wiedziała, jak postępować w sytuacji, gdy się zgubi lub zostanie zaczepiona przez nieznajomego.

Inną kwestią pozostaje bezpieczeństwo na plaży czy w górach. Strzeżone plaże nie są zbyt częste w wielu egzotycznych miejscach na świecie, więc musicie szczególnie uważać na dziecko podczas zabaw w wodzie. Jeśli chodzi o poruszanie się po lotnisku i ewentualną możliwość stracenia Was z oczu, dziecko powinno wiedzieć, że w takich sytuacjach należy zgłaszać się do obsługi lotniska, którą najlepiej wskazać mu od razu po wejściu do obiektu.

 Transport

Od samolotu nie uciekniecie, ale poruszając się już na miejscu możecie wybierać dogodne środki transportu. W miejscach takich jak Azja czy odległe zakątki Ameryki Południowej raczej nie polecamy Wam transportu publicznego z uwagi na panujący w nim tłok i nieregularność (delikatnie mówiąc!) rozkładów jazdy. Najlepiej korzystać z prywatnego transportu, a szczególnie takiego, który zarezerwowany jest z dużym wyprzedzeniem przez Waszego tour operatora. Podczas podróży z dzieckiem poruszanie się, na przykład po wyspach Indonezji, prywatnym samochodem z kierowcą i przewodnikiem będzie najwygodniejszą opcją. Przy dłuższych przejazdach czy rejsach łodzią z wyspy na wyspę pamiętajcie o ewentualnej chorobie lokomocyjnej lub morskiej i odpowiednio wcześniej podajcie dziecku sprawdzone już lekarstwo, najlepiej stosowane wcześniej, aby mieć pewność, że nie wywoła niepożądanych reakcji organizmu.

Nasze rady

Mamy dla Was również kilka innych rad:

  • Dobrze wybierzcie cel podróży, aby znalazły się w nim atrakcje dla dziecka takie jak lokalne zoo, rejsy łódką czy wycieczki po dżungli. Podróż do Tajlandii to świątynie i pyszne jedzenie, Meksyk to monumentalne i tajemnicze piramidy, Kostaryka to dymiące wulkany, a Indonezja to przyjazne małpki. Moglibyśmy tak wymieniać w nieskończoność. 😉
  • Wyselekcjonujcie też hotel przyjazny rodzinom z dziećmi, gdzie zapewnione zostaną takie udogodnienia jak: basen ze zjeżdżalnią i placem zabaw, jeśli planujecie relaksować się pod palemką, pokój zabaw dla dzieci, menu przygotowane specjalnie dla maluchów, zorganizowane atrakcje animowane przez hotelowych opiekunów.
  • Wspólnie dowiedzcie się więcej o kraju, do którego wyjeżdżacie. Może to być świetnym sposobem na przemycenie dziecku informacji związanych z dbaniem o bezpieczeństwo. Poza tym poznanie obcej kultury i zwyczajów na pewno będzie dla dziecka wartościowym doświadczeniem, które zaprocentuje w przyszłości i nauczy go otwartości względem ludzi. Podróż samolotem możecie umilać maluchowi na przykład filmem lub bajką edukacyjną o danym kraju albo książeczką z opowieściami o Inkach czy Majach.
  • Przeczytajcie wzdłuż i wszerz przewodnik lub informacje dostarczane Wam przez biuro podróży (np. Escape Book Planet Escape 🙂 ), abyście sami byli dobrze zorientowani w miejscu, które odwiedzicie.
  • Znając plan podróży odwiedźcie strony internetowe atrakcji, z których chcecie skorzystać i sprawdźcie ofertę biletów dla dzieci. Będziecie dzięki temu wiedzieli, jakie zniżki przysługują Waszym dzieciom, zależnie od ich wieku.
  • Korzystajcie z doświadczeń przyjaciół i znajomych, którzy już podróżują ze swoimi dziećmi, a także z doświadczeń konsultantów z biura podróży, dzięki czemu nie popełnicie ich błędów z okresu, gdy dopiero przecierali szlaki wyjazdów z maluchami.

Biuro podróży

W świetle wyzwań logistycznych i merytorycznych, z jakimi wiąże się podróż z dzieckiem, warto tym bardziej zastanowić się nad organizacją wymarzonych wakacji z biurem podróży. Daje to nie tylko idealnie dobrane miejsce, hotele i plan podróży, ale też większe bezpieczeństwo, fachową opiekę czy infolinię otwartą 24 godziny na dobę. Gdy skontaktujecie się z odpowiednim biurem i poinformujecie swojego opiekuna, że będziecie podróżować z dzieckiem, dołoży on wszelkich starań, aby opracować skrojony na miarę program, który spełni nie tylko Wasze oczekiwania, ale też zapewni świetną zabawę i bezpieczny wypoczynek Waszemu dziecku.

To co, ruszamy?!  

 

 

Paula

Paula

Copywriter i redaktor, w Planet Escape pisze i zachęca do podróżowania z książką. Bez pamięci zakochana w Kubie i Hiszpanii, literaturze współczesnej oraz języku, zwłaszcza polskim i hiszpańskim. Fan Liverpoolu, wielbicielka zdrowego trybu życia i amerykańskich seriali oraz szczęśliwa posiadaczka niesfornego kundelka o imieniu Diego.

!
Ta strona używa plików cookies.