Pogoda i temperatury w Kostaryce – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Kostaryce – kiedy jechać na wakacje?

Kostaryka (hiszp. Costa Rica) w tłumaczeniu dosłownym oznacza „bogate wybrzeże”, dlatego nie bez przyczyny tak właśnie nazywa się ten niewielki kraj położony w Ameryce Środkowej. Dlaczego? Wulkany, aromatyczna kawa, bioróżnorodność gatunkowa, szerokie i piaszczyste plaże, a co więcej – słońce i wysokie temperatury, którymi można cieszyć się przez cały rok sprawiają, że jest to kraj jedyny w swoim rodzaju. Nic tylko spakować plecak i eksplorować tropikalne dżungle, oglądać spienione wodospady czy wspinać się na aktywne wulkany, po czym wypoczywać na wybrzeżu Morza Karaibskiego lub Oceanu Spokojnego. Taka podróż to pokarm dla ciała i duszy, a uwielbiana przez Kostarykan dewiza i filozofia życia Pura Vida (tłum. dosł. czyste życie) staje się dla odwiedzającego czymś więcej niż jedynie zwrotem powitalnym. Jeśli spodobała się Wam taka wizja i już zdążyliście się rozmarzyć, dowiedzcie się, kiedy najlepiej odwiedzić Kostarykę, a następnie przejrzyjcie oferty wyjazdowe Planet Escape i odezwijcie się do nas, a Wasze wakacje będą niepowtarzalne! 

Uvita

Uvita

KOSTARYKA – KLIMAT 

Kostaryka leży w Ameryce Środkowej między Morzem Karaibskim a Pacyfikiem, co znacznie wpływa na warunki atmosferyczne panujące w tym kraju. Ciepłe prądy Pacyfiku, a razem z nimi zjawisko El Nino, które utrzymuje wysokie temperatury oceanu oraz anomalia La Nina występująca, gdy wody równikowe się ochładzają, a przy tym silne wiatry pasatowe, niebagatelnie działają na kostarykański klimat i nieraz były przyczyną występowania tam cyklonów tropikalnych, a wraz z nimi susz czy powodzi.

Kostaryka leży także w strefie klimatów równikowych, dlatego rok atmosferyczny dzieli się tam na porę suchą (grudzień – kwiecień) oraz deszczową (maj – listopad). Wiatry pasatowe, które wieją od strony Morza Karaibskiego sprawiają, że deszcze po karaibskiej stronie Kostaryki są bardziej obfite (rocznie sięgają nawet 3500 mm), wilgotność powietrza jest wyższa, a niebo częściej zachmurzone. Połowę powierzchni kraju zajmują lasy deszczowe, co również wiąże się z częstszymi opadami atmosferycznymi oraz wyższą wilgotnością w miejscach ich występowania.

Irazu

Irazu

Przez cały rok temperatury powietrza w Kostaryce są wysokie i wahają się od 23 do 26°C w części kontynentalnej i od 26 do 32°C na wybrzeżu. Oczywiście, najlepszym momentem w roku na odwiedzenie tego kraju jest pora sucha, natomiast w trakcie pory deszczowej ceny zakwaterowania są nierzadko niższe, a warunki atmosferyczne niemniej przyjemne (o ile popołudniowe deszcze nie są dla nas wielkim utrapieniem!). Długość dnia w Kostaryce tak naprawdę przez cały rok jest stała, słońce wschodzi chwilę po godzinie 5 rano, natomiast zbliża się ku zachodowi między 17 a 19. Najkrótszy dzień (11,5 godz.) jest w połowie czerwca, natomiast najdłuższy (12,4 godz.) w połowie grudnia. W północnej części kraju od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganowe, jednak nie jest to obszar bezpośrednio narażony na ich występowanie. 

Rio Celeste

Rio Celeste

POGODA I TEMPERATURY W KOSTARYCE W CIĄGU ROKU 

Kostaryka – pogoda w styczniu 

Podróż do Kostaryki w styczniu to dobry pomysł – jest ciepło, a temperatura nocą nie spada poniżej 15°C. To okres pory suchej, kiedy deszcze nie są obfite, a występują tylko od czasu do czasu popołudniami (głównie w lasach deszczowych i wysokich partiach gór), a zarazem dobry moment, by eksplorować kraj, ponieważ roślinność nadal jest wielobarwna, jako że pora deszczowa skończyła się niedawno. Trzeba być jednak przygotowanym na wysokie ceny, ponieważ styczeń to miesiąc piku turystycznego, kiedy Kostarykę zwiedzają nie tylko zagraniczni turyści, lecz również tutejsi mieszkańcy. Jeśli w podróży cenicie samotność, wybierzcie inny miesiąc na wyjazd.

Kostaryka – pogoda w lutym i w marcu 

To najbardziej suche miesiące w roku, kiedy temperatura sięga 35°C, a w ciągu dnia można spodziewać się od 8 do 9 słonecznych godzin. To również czas najsilniejszych wiatrów na wybrzeżu Pacyfiku, lecz nie przeszkadzają one szczególnie przy plażowaniu. Wilgotność powietrza jest najwyższa przy morzu i oceanie i sięga 85%. Nie zapomnijcie zapakować kremu z filtrem UV oraz strojów kąpielowych, gdyż temperatury wód na obu wybrzeżach sprzyjają długim kąpielom, a niebo jest w większości bezchmurne. Wybierając się na wakacje do Kostaryki w lutym warto wziąć udział w wydarzeniu National Orchid Show w San Jose, gdzie oglądać można ponad 300 gatunków orchidei!

Półwysep Nicoya

Półwysep Nicoya

Kostaryka – pogoda w kwietniu 

Temperatury nadal są wysokie (31–35°C), ale na niebie coraz częściej gromadzą się kłęby chmur, a przelotne deszcze mogą zaskoczyć Was w ciągu dnia (jak to na tropiki przystało!). Jeśli planujecie wyjazd w okresie świątecznym musicie liczyć się z przytłaczającą ilością turystów i szczególnie wysokimi cenami, ale czy spędzenie świąt na rajskiej plaży nie brzmi kusząco? Po Wielkanocy i wraz z nadchodzącą porą deszczową ilość turystów się zmniejsza, a pod koniec miesiąca w centralnej i południowej części kraju deszcze mogą padać częściej. 

Kostaryka – pogoda w maju 

Ten miesiąc jest okresem przejściowym między porą suchą a porą deszczową. Pogoda jest bardzo zmienna i nieprzewidywalna, dlatego jeśli w planach macie plażowanie, musicie być świadomi, że słoneczne niebo nie jest zagwarantowane, jeśli natomiast w czasie urlopu w Kostaryce Waszym priorytetem jest raczej zwiedzanie, miesiąc ten będzie dobrym pomysłem. W maju na wybrzeżu Morza Karaibskiego deszcz pada najczęściej, dlatego nie zapomnijcie zabrać parasoli i płaszczy przeciwdeszczowych. Kostarykańska roślinność zazielenia się, a ceny spadają i są atrakcyjniejsze, dlatego warto wziąć pod uwagę ten miesiąc w trakcie swoich rozważań wyjazdowych. 

Playa Santa Teresa

Playa Santa Teresa

Kostaryka – pogoda w czerwcu 

Powoli zaczyna się pora deszczowa, w powietrzu czuć wilgoć, a niebo coraz częściej przykryte jest chmurami. Temperatury są przyjemne i wahają się od 16 do 26°C, natomiast tylko przez ok. 4 godz. w ciągu dnia można cieszyć się słońcem. Popołudniami spodziewajcie się burz, dlatego koniecznie zapakujcie kilka cieplejszych ubrań do Waszych walizek. Mimo takiej mieszanki pogodowej, niektórzy preferują wyjazd do Kostaryki w okresie pory deszczowej i po dniu eksploracji odpoczywają z kieliszkiem wina na balkonie i wpatrują się w dal, nasłuchując odbijających się od powierzchni ziemi kropel deszczu lub wykorzystują wolny czas na afirmację. Czyż to nie jest przypadkiem prawdziwe Pura Vida? 

Kostaryka – pogoda w lipcu 

W czerwcu poranki na wybrzeżach zazwyczaj są suche, natomiast popołudnia i noce deszczowe, zdarzają się także dni, kiedy deszcze padają przez cały dzień. Jeśli w planach macie wspinaczkę na wulkan, trekking lub inne aktywności, zrealizujcie je rankiem, gdyż wtedy szanse na brak opadów są większe, a powietrze jest mniej duszne. Mimo że słoneczna pogoda w tym miesiącu nie jest gwarancją, to wszechobecna zieleń krajobrazów, brak turystów i ceny niższe często o nawet 25% to wynagradzają. 

Park Narodowy Tortuguero

Park Narodowy Tortuguero

Kostaryka – pogoda w sierpniu 

Deszcze nie ustają, dzięki czemu w zbiornikach oraz kaskadach wodnych jest jeszcze więcej wody niż w porze suchej. Jeśli na Waszej liście znajduje się ujrzenie największego wodospadu Kostaryki – Diamante, to jest to zdecydowanie odpowiedni moment, ponieważ w porze deszczowej robi on na odwiedzających jeszcze większe wrażenie. Jeśli natomiast pragniecie wylegiwać się na plażach, weźcie poprawkę na fakt, że niespodziewane deszcze i gwałtowne burze mogą zakłócić Wam błogi wypoczynek w Kostaryce. To dobry moment, by wybrać się do Parku Narodowego Tortuguero, gdzie wylegują się żółwie. 

Kostaryka – pogoda we wrześniu i w październiku 

Kostaryka znajduje się w środku swojej pory deszczowej, a jej krajobraz jest bogaty w przeróżne odcienie koloru zielonego. Na plażowanie lepiej wybrać się na wybrzeże karaibskie, ponieważ jest tam bardziej sucho niż po pacyficznej stronie. Do wybrzeży Kostaryki przybywają wieloryby humbaki, dlatego przy odrobine szczęścia możecie je zaobserwować. Unikajcie natomiast regionów górskich, ponieważ mogą tworzyć się osuwiska, a błotniste drogi utrudnić Waszą wędrówkę. 

Kostaryka – pogoda w listopadzie 

Opady deszczu nadal występują w znacznej części kraju, natomiast powolnymi krokami zbliża się pora sucha. Na północy kraju może być bardziej wietrznie, ponieważ zimne masy powietrza napływają znad Ameryki Północnej. Jest to ostatni miesiąc, w którym można cieszyć się stosunkowo niskimi cenami oraz małą ilością turystów. 

Manzanillo – Puerto Viejo

Manzanillo – Puerto Viejo

Kostaryka – pogoda w grudniu 

Zaczyna się pora sucha, natomiast pogoda często nadal jest nieprzewidywalna. Na luksusowe wakacje do Kostaryki napływa coraz większa liczba turystów (zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia), co wiąże się z ponownym wzrostem cen. Opady deszczu są niższe i nie przewyższają 130 mm, natomiast jest wietrznie, dlatego szczególnie uważajcie przy uprawianiu sportów wodnych. 

TEMPERATURA WODY W KOSTARYCE 

Kostarykę oblewają wody Oceanu Pacyficznego oraz Morza Karaibskiego i cały rok ich temperatury są wysokie i wynoszą ok. 28/29°C, dlatego też kąpiele w nich są niezwykle przyjemne. Trzeba uważać natomiast na prądy strugowe, które załamują fale i tworzą w morzu niebezpiecznie rowy.

Manuel Antonio

Manuel Antonio 

 

 

Ania S.

Ania S.

Absolwentka studiów eurazjatyckich, na których zgłębiała wiedzę o państwach Europy Wschodniej, Kaukazu czy Azji Centralnej. W wolnych chwilach ulepsza swój poziom języka rosyjskiego, łapie najciekawsze momenty aparatem fotograficznym lub śledzi podróże swoich ulubionych twórców internetowych. Uwielbia odwiedzać nowe miejsca, planować wyjazdy od zera i szukać najbardziej budżetowych alternatyw.

!
Ta strona używa plików cookies.