Pogoda na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca – jeden z najmniej znanych i najrzadziej odwiedzanych zakątków globu. Położone z dala od głównych tras i znanych atrakcji kontynentu, te malownicze wyspy w Zatoce Gwinejskiej są prawdziwą perłą dla tych, którzy poszukują nietuzinkowych doświadczeń. Choć przez długi czas pozostawały w cieniu znanych turystycznych kierunków, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca zaczynają przyciągać uwagę poszukiwaczy niezapomnianych przeżyć i dziewiczej przyrody. Pomiędzy bujnymi lasami równikowymi, wyjątkową bioróżnorodnością i kulturową mozaiką, archipelag ten oferuje więcej niż można by przypuszczać na pierwszy rzut oka.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca są miejscem, które zdaje się być stworzone przez naturę dla prawdziwych miłośników klimatu równikowego. O ile wizje białych plaż i turkusowego morza są pierwszymi, które przychodzą na myśl, o tyle pogoda w tym rejonie to zdecydowanie więcej niż tylko słoneczne dni. Od sezonów deszczowych, przez wysoką wilgotność, aż po niespodziewane zmiany temperatur – klimat na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej jest zaskakująco złożony i warto o nim wiedzieć więcej, planując podróż do tego tropikalnego raju. W tym artykule zagłębimy się w fenomen klimatu tego fascynującego archipelagu, pomagając Wam zrozumieć, czego można oczekiwać od pogody i jak się na nią przygotować. Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy czas na wakacje na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej.

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA – KLIMAT

Klimat na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej jest tropikalny, z wysoką wilgotnością i temperaturami utrzymującymi się przez cały rok na poziomie od około 24°C do 30°C. Ze względu na bliskość równika, różnice pomiędzy poszczególnymi porami roku są niewielkie, ale istnieje kilka charakterystycznych cezur sezonowych. Wyspy te są również narażone na wpływ Zatoki Gwinejskiej, co może czasem prowadzić do nieprzewidywalnych zmian w pogodzie.

Sezon deszczowy trwa zazwyczaj od października do maja, z największymi opadami w okresie od października do grudnia. Deszcze są zwykle intensywne, ale krótkotrwałe, i często występują w nocy lub późnym popołudniem. Pomimo obfitych opadów, sezon deszczowy również oferuje wiele słonecznych dni.

Miesiące przejściowe – maj i październik, oraz sezon suchy, od czerwca do września, charakteryzują się niższą wilgotnością i mniejszą ilością opadów. Jest to okres, który najbardziej sprzyja różnego rodzaju aktywnościom na świeżym powietrzu, w tym zwiedzaniu i korzystaniu z plaż.

TEMPERATURA WODY W ZATOCE GWINEJSKIEJ

Temperatura wody w Zatoce Gwinejskiej, w której znajdują się Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, jest zwykle wysoka i przyjazna dla kąpieli przez większość roku. Temperatury wody wahają się generalnie od około 26°C do 29°C.

Ciepła woda jest jednym z atutów turystycznych tego regionu i przyciąga miłośników morskich przygód. Jednak nie tylko temperatura, ale też zwykle klarowna i przejrzysta woda sprawia, że jest to idealne miejsce dla obserwacji podwodnej fauny i flory.

KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE NA WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCĄ?

Najlepszym okresem dla turystów są miesiące od maja do października, czyli miesiące przejściowe i suchy sezon. Temperatury są wtedy przyjemne, a ryzyko opadów deszczu minimalne. W tym czasie można cieszyć się pięknymi plażami, nurkowaniem i innymi atrakcjami. Unikajcie okresu od listopada do kwietnia, gdyż jest to sezon deszczowy.

POGODA W STYCZNIU NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ

W styczniu na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej panuje sezon deszczowy, który charakteryzuje się wysoką wilgotnością i częstymi opadami. Temperatury są jednak stosunkowo stabilne przez cały rok z powodu równikowego klimatu. Styczeń to jeden z cieplejszych miesięcy, z temperaturami oscylującymi w granicach 25–30°C. Noce są również ciepłe, kiedy temperatury rzadko spadają poniżej 20°C.

Wysoka wilgotność jest normą przez cały rok, ale w styczniu może być szczególnie odczuwalna ze względu na częste opady. To może wpłynąć na komfort podróżowania, zwłaszcza dla osób, które nie są przyzwyczajone do takich warunków. Sezon deszczowy to czas, kiedy wyspy są najbardziej zielone i bujne. Jest to doskonały czas dla miłośników przyrody, chociaż trekking czy wędrówki mogą być utrudnione przez błoto i mokre warunki.

POGODA W LUTYM NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ

Luty, podobnie jak styczeń, jest miesiącem ciepłym z temperaturami w ciągu dnia w okolicach 25–30°C. Nocą temperatury rzadko spadają poniżej 20°C. W lutym nadal panuje sezon deszczowy, więc można spodziewać się częstych i intensywnych opadów, jednak deszcze są zazwyczaj krótkotrwałe.

Wilgotność w tym okresie jest nadal wysoka. Nawet jeśli wysokość słupka rtęci na termometrze nie wydaje się ekstremalna, to wilgotność może sprawić, że odczuwalna temperatura będzie wyższa. Wysoka zawartość zawiesin w wodzie, spowodowana sezonem deszczowym, może wpłynąć na jakość warunków do nurkowania i snorkelingu, więc widoczność pod wodą może być ograniczona. Luty to czas, gdy roślinność na wyspach jest bujna i zielona. Dla miłośników przyrody i fotografii warunki są idealne do obserwacji flory i fauny, jednak dla osób zainteresowanych trekkingiem i wędrówkami, teren może być śliski i mokry.

POGODA NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ W MARCU

W marcu temperatury na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej są zbliżone do tych w styczniu i lutym,  i wynoszą ok. 25–30°C w ciągu dnia, rzadko spadając poniżej 20°C w nocy. Warunki pogodowe są wciąż pod wpływem sezonu deszczowego, który na ogół kończy się w maju. Deszcze są intensywne, ale zwykle nie utrzymują się przez długi czas. Warunki dla nurkowania i snorkelingu w marcu mogą być niezbyt korzystne ze względu na ograniczoną widoczność pod wodą, spowodowaną przez opady deszczu i związane z tym zawiesiny. Wysoka wilgotność jest nadal charakterystyczna dla tego okresu.

Podobnie jak w styczniu i lutym sezon deszczowy to okres, kiedy roślinność jest bujna i zielona, tworząc dobrą okazję dla miłośników natury do podziwianie lokalnej flory i fauny, jednak dla zainteresowanych trekkingiem warunki mogą być utrudnione przez błoto.

POGODA NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ W KWIETNIU

Jest to początek okresu przejściowego między porą deszczową a suchą, więc można spodziewać się mieszanki słonecznych dni z możliwością przelotnych opadów deszczu.

Temperatury w kwietniu są stosunkowo stałe i przyjemne, wahając się zazwyczaj od około 22°C w nocy do około 30°C w ciągu dnia. Wysoka wilgotność może sprawić, że będzie wydawać się cieplej, ale bryza morska często przynosi ulgę.

POGODA NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ W MAJU

Maj to szczyt sezonu przejściowego, co przynosi mniej opadów deszczu i więcej słonecznych dni w porównaniu z poprzednimi miesiącami.

Temperatury w tym okresie pozostają stosunkowo stabilne, z dziennymi maksimami oscylującymi wokół 30°C, a nocnymi minimami od około 22°C do 24°C. Wysoka wilgotność może sprawiać, że ciepło jest bardziej odczuwalne, jednak łagodząca bryza morska często przynosi ukojenie i odświeżenie.

W maju temperatura oceanu wokół Wysp Świętego Tomasza i Książęcej jest bardzo przyjemna i zachęcająca do wszelkich form aktywności wodnych, utrzymując się w zakresie około 28°C do 30°C.

POGODA W CZERWCU NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ

Czerwiec na Wyspach Świętego Tomasza i Książęca to początek pory suchej, co przekłada się na mniejszą ilość opadów i więcej słonecznych dni.

Temperatury w czerwcu są przyjemne i umiarkowane, z dziennymi wartościami w granicach 26°C do 30°C. Temperatury w nocy mogą spadać do około 22°C. Wysoka wilgotność powietrza jest typowa dla klimatu równikowego, ale często zrównoważona jest przez orzeźwiające bryzy morskie. W czerwcu temperatura wody wokół Wysp Świętego Tomasza i Książęcej zazwyczaj utrzymuje się na bardzo przyjemnym poziomie, oscylując w granicach od 27°C do 29°C. Takie warunki są idealne dla różnorodnych aktywności wodnych, takich jak pływanie, snorkeling czy nurkowanie.

POGODA W LIPCU NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ

W lipcu na Wyspach Świętego Tomasza i Książęca panuje idealna pogoda do odkrywania tego tropikalnego raju, dzięki umiarkowanym temperaturom i niskiemu ryzyku opadów deszczu. Jest to miesiąc, który charakteryzuje się stabilnymi warunkami pogodowymi, sprzyjającymi zarówno relaksowi na plaży, jak i aktywnemu zwiedzaniu. Dni są ciepłe, z temperaturami osiągającymi średnio 28°C do 30°C. Nocą temperatury spadają do około 20°C–22°C.

Lipiec znajduje się w szczycie pory suchej, co oznacza znacznie mniej opadów deszczu w porównaniu z innymi miesiącami. Mimo że wilgotność powietrza pozostaje wysoka, obecność łagodnych bryz morskich zapewnia przyjemne uczucie ochłody i komfortu, szczególnie w pobliżu wybrzeża.

Warunki pogodowe w lipcu sprzyjają szerokiej gamie aktywności na Wyspach Świętego Tomasza i Książęca, od snorkelingu i nurkowania w przejrzystych wodach oceanu, przez żeglowanie, kajakarstwo, aż po trekkingi po górach i odkrywanie lokalnej fauny i flory w parkach narodowych. Jest to doskonały czas na pełne korzystanie z naturalnych atrakcji wysp, włączając w to wizyty na plantacjach kakao i kawy, gdzie można poznać lokalną produkcję i spróbować świeżych produktów.

POGODA I TEMPERATURY NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ W SIERPNIU

W sierpniu na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej dni są zazwyczaj ciepłe z temperaturami oscylującymi wokół 27°C do 30°C, co zapewnia komfortowe warunki do odkrywania wysp i korzystania z aktywności na świeżym powietrzu. Nocą temperatury mogą nieznacznie spadać, osiągając około 20°C do 22°C.  Sierpień znajduje się w środku pory suchej, jednak mogą się zdarzyć przelotne deszcze, choć większość dni jest słoneczna i sucha, co sprzyja plażowaniu, zwiedzaniu i innym aktywnościom na świeżym powietrzu.

W sierpniu temperatura wody wokół Wysp Świętego Tomasza i Książęca jest bardzo przyjemna i zachęcająca do kąpieli, zazwyczaj utrzymując się w zakresie od 25°C do 28°C. Są to idealne warunki do snorkelingu, nurkowania i innych sportów wodnych, pozwalające na pełne korzystanie z bogactwa podwodnego świata wysp.

POGODA I TEMPERATURY NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ WE WRZEŚNIU

Wrzesień jest doskonałym czasem na wakacje na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej, oferując komfortowe temperatury, umiarkowane opady deszczu i ciepłą wodę. Jest to idealny miesiąc dla osób poszukujących połączenia relaksu na złocistych plażach z możliwością aktywnego odkrywania kulturowych i przyrodniczych atrakcji wysp. Dni są zazwyczaj ciepłe, z temperaturami wynoszącymi średnio od 27°C do 30°C. W nocy temperatura może obniżyć się do około 21°C– 23°C.

Woda wokół Wysp Świętego Tomasza i Książęcej wciąż utrzymuje przyjemną temperaturę, oscylującą wokół 26°C do 29°C. Te warunki są doskonałe do pływania, snorkelingu, nurkowania oraz innych form rekreacji wodnej, pozwalając na pełne korzystanie z przejrzystych, ciepłych wód Oceanu Atlantyckiego.

POGODA NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ W PAŹDZIERNIKU 

Październik na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej to czas stopniowego przejścia z pory suchej do pory deszczowej. W ciągu dnia, temperatura nadal pozostaje stosunkowo wysoka i komfortowa, waha się od 27°C do 31°C. Nocą temperatura może delikatnie spaść, utrzymując się w przedziale od 21°C do 23°C.

W październiku deszcze mogą być nieco częstsze niż w miesiącach letnich, co oznacza większą ilość przelotnych opadów, szczególnie w drugiej połowie miesiąca. Mimo to, nadal można spodziewać się wielu słonecznych okresów. Zbliżająca się pora deszczowa oznacza wzrost wilgotności, co może sprawić, że temperatury będą odczuwane jako nieco wyższe. Jednakże, regularne bryzy morskie nadal przynoszą ochłodzenie, szczególnie w pobliżu wybrzeża. Woda wokół wysp utrzymuje przyjemną temperaturę, oscylującą wokół 27°C do 29°C.

POGODA NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ W LISTOPADZIE

Listopad na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej to początek pory deszczowej. Temperatury utrzymują się na wysokim poziomie od 28°C do 31°C, nocą natomiast od 22°C do 24°C. Zwiększenie się ilości opadów wpływa na wzrost wilgotności, co może sprawić, że ciepło będzie odczuwane jako bardziej intensywne. Dobrym pomysłem jest wybór ubrań z lekkich, przewiewnych materiałów.

W listopadzie morze wokół wysp pozostaje przyjemnie ciepłe, z temperaturą wody utrzymującą się w granicach od 28°C do 30°C. Listopad na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej to miesiąc, który oferuje ciepłą i wilgotną pogodę z większą szansą na opady deszczu. Mimo to, liczne słoneczne dni oraz wysoka temperatura wody czynią go atrakcyjnym okresem dla odwiedzających, którzy chcą korzystać z atrakcji naturalnych i wodnych.

POGODA NA WYSPACH ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ W GRUDNIU

Grudzień na Wyspach Świętego Tomasza i Książęca to okres pory deszczowej. W tym czasie, choć można spodziewać się większej ilości opadów niż w miesiącach suchych, deszcze często przybierają formę krótkotrwałych, przelotnych ulew, po których szybko pojawia się słońce. Temperatury pozostają przyjemne i ciepłe, zazwyczaj wahając się w granicach od 25°C do 30°C.

Grudzień to doskonały czas na eksplorowanie naturalnych piękności wysp, takich jak tropikalne lasy deszczowe, wodospady, a także relaks na licznych plażach. W grudniu można również doświadczyć lokalnych obchodów bożonarodzeniowych, które na Wyspach Świętego Tomasza i Książęca mają unikatowy, lokalny charakter, mieszając tradycje chrześcijańskie z afrykańskim dziedzictwem kulturowym. Jest to szczególny czas dla lokalnych społeczności, a uczestnictwo w tych celebracjach może być niezapomnianym doświadczeniem dla odwiedzających.

Mimo iż grudzień wprowadza większą nieprzewidywalność pogody ze względu na porę deszczową, to nadal jest atrakcyjnym okresem dla podróżnych pragnących odkrywać uroki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, oferując bogate możliwości doświadczenia zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych atrakcji.

 

 

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.