Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu
Afryka – poradnik na wyjazd
Afryka – to ten gorący, biedny, czerwony kontynent, to głód, choroby, wyniszczające wojny i pasożyty. Często ulegamy ogólnemu wyobrażeniu, tak bardzo upraszczając charakterystykę miejsca, które obejmuje ponad 30 mln km², 54 kraje i ok. 3 tys. grup etnicznych mówiących ponad 2 tys. języków. Jaka jest Afryka? To istny ocean, osobna planeta, różnorodny, przebogaty kosmos. R. Kapuściński. Cesarz polskiego reportażu wiedział, co pisze. Afryka to rozległe, zachwycające krajobrazy, dzikie zwierzęta, niezwykłe kultury i historia, która rozpoczęła się na długo przed narodzinami pierwszego Europejczyka. Czy warto wybrać się w podróż do Afryki i jak przygotować się do jej odkrywania? Przeczytajcie nasze sugestie.
Najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Afryce
Problem z wyborem najbardziej interesujących miejsc jest zawsze ten sam. Jest ich zwykle zbyt wiele! Co zobaczyć w Afryce, jeżeli nie możemy zobaczyć wszystkiego? Po pierwsze, podróż do Afryki to niebywała okazja, aby obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Takim miejscem są np. równiny Serengeti w północnej Tanzanii, na których można być świadkiem wielkiej migracji tysięcy zwierząt odbywających wędrówkę w poszukiwaniu wody i pożywienia. Czerwone piaski pustyni Kalahari, obejmującej hektary terenów Namibii i Botswany to wyzwanie dla tych, którzy kochają podróże poza utartymi szlakami i marzą o tym, aby rankiem zamiast dźwięku budzika usłyszeć ryk lwa. Z kolei do Parku Narodowego Bwindi Impenetrable, skrywającego prastary las deszczowy, wybrałabym się na spotkanie z gorylami. To jedno z jedynie trzech miejsc na świecie, obok Kongo i Rwandy, gdzie można to zrobić. Na liście „naj” nie mogą nie pojawić się Wodospady Wiktorii na granicy Zambii i Zimbabwe. Tu w jednej sekundzie spada z hukiem 9 milionów litrów wody. Właśnie w takich miejscach można poczuć siłę natury. I w górach oczywiście, na czele z Mount Kilimandżaro. Jej magia przyciąga co roku 100 tys. ludzi. Uwierzycie? Jeżeli szczyt Kilimandżaro jest również Waszym marzeniem, możemy je pomóc spełnić! Jest jeszcze coś – baobaby. Kojarzycie je z Małego Księcia? Były tam symbolem zła. W Zambii ciekawostką jest baobab zwany „drzewem, które pożera dziewice”, wyglądający jak plątanina ludzkich ciał. 6 z 7 gatunków tych niezwykłych drzew znajdziecie na Madagaskarze.
Porady przed podróżą do Afryki
Podróże do Afryki to możliwość poznania całej mozaiki barwnych grup etnicznych – Masajów, o których statusie świadczy liczba posiadanych krów, kobiet z ludu Himba w Namibii pokrywających ciało czerwoną glinką czy Buszmenów, mistrzów w produkcji zatrutych strzał. Coraz większy popyt na odwiedzenie tubylczych wiosek, „których nie dotknęła jeszcze cywilizacja” sprawia, że coraz łatwiej wpaść w pułapkę i odwiedzić miejsce, które jest zwykłą turystyczną szopką. Aby tego uniknąć, po prostu wybierzcie się w podróż z Planet Escape. Bezdroża Afryki przemierzyliśmy na własnych nogach i znamy takie miejsca, w których bez przekupienia wodza wioski nie zobaczycie nawet wystawionego wskazującego palca tubylca. Ciekawym doświadczeniem jest spływ tradycyjną dłubanką mokoro w Delcie Okawango w Botswanie. Wśród rozlewisk zobaczycie setki ptaków, stada słoni i bawołów, polujące lwy i likaony. Tradycyjne safari w Afryce można urozmaicić sobie lotem balonem. Taka atrakcja dostępna jest na przykład w rezerwacie Masai Mara w Kenii. Koniecznie zabierzcie lornetkę! Kultura Afryki nie kończy się w buszu i na pustyni. Wielką cywilizację stworzył przecież Egipt i jest to kraj, który warto odwiedzić nie tylko dla plaż i nurkowania. Wyprawa z profesjonalnym egiptologiem rozbudzi w Was ciekawość sięgnięcia głębiej do świata egipskiej sztuki i mitologii. Zostańmy chwilę na północy kontynentu. Która kobieta nie kocha zakupów? Te w marokańskim Marrakeszu mogą trwać bez końca. Kolorowe tkaniny, ceramika, biżuteria godna berberskich księżniczek, aromat egzotycznych potraw i przypraw. To wszystko potrafi przyprawić o istny zawrót głowy.
Jeżeli nadal zastanawiacie się czy warto wybrać się w podróż do Afryki, zadzwońcie do nas! Chcemy Was lepiej poznać, wówczas łatwiej będzie nam zaprojektować Waszą podróż do Afryki.
Jak się przygotować do podróży do Afryki?
Odpowiedź na to pytanie brzmi „to zależy”. Inaczej należy przygotować się na plażowanie na Zanzibarze, inaczej na trekking na Kilimandżaro czy na safari w Kenii. Jest jednak kilka kwestii niezmiennych niezależnie od celu i charakteru Waszej wyprawy. Zobaczcie, na co szczególnie zwrócić uwagę:
Legalny pobyt
Każdy kraj ma swoje wymogi, jeżeli chodzi o dokumenty, na podstawie których legalnie można do niego wjechać. Do takich krajów jak Maroko, RPA, Gambia, Senegal czy Botswana dotrzecie posiadając w kieszeni jedynie ważny paszport. Bez wizy wypoczniecie też na Mauritiusie i dziewiczych Wyspach Św. Tomasza i Książęcej. Najbardziej popularne kierunki turystyczne w Afryce jak: Tanzania, Mozambik, Egipt i Madagaskar umożliwiają szybkie wyrobienie wizy na lotnisku, a np. wybierając się na safari do Kenii wystarczy wypełnić specjalny formularz wjazdu przez Internet.
Jak w tym temacie wygląda podróż do Afryki z dziećmi? Wiele afrykańskich krajów uważnie przygląda się małym turystom i ich opiekunom wymagając dodatkowych dokumentów, aby np. zapobiec handlowi dziećmi lub ich nielegalnemu wywiezieniu poza granicę w innym celu. Do Namibii, Mozambiku, Botswany i RPA konieczne jest posiadanie ze sobą oryginału pełnego aktu urodzenia dziecka lub jego poświadczonej przez notariusza kopii, wraz z tłumaczeniem na język angielski. Nawet jeżeli dokumenty nie zostaną sprawdzone na granicy, może to zrobić kontrolnie policja w trakcie Waszej podróży. W przypadku gdy dziecko podróżuje w towarzystwie tylko jednego rodzica, konieczna jest notarialna zgoda drugiego na podróż dziecka. Pamiętajcie, że każdy kraj ma inne wymogi, które koniecznie należy sprawdzić przed podróżą.
Kolejnym dokumentem, bez jakiego nie wjedziecie do niektórych państw Afryki, jest tzw. żółta książeczka, czyli Międzynarodowa Książeczka Szczepień poświadczająca wykonane szczepienia, szczególnie przeciwko żółtej febrze. Bez szczepienia na żółtą gorączkę nie przekroczycie granicy Ghany, Mali czy Ugandy. O tym, jakie szczepienia do Afryki trzeba zrobić przed wyjazdem, poczytajcie poniżej.
Jakie szczepienia do Afryki?
Podróże do Afryki są zwykle obietnicą pięknej przygody. Nie warto jej psuć chorobą, szczególnie, że konsekwencje mogą być bardzo groźne. Pamiętajcie, że udajecie się w strefę klimatyczną zupełnie inną od europejskich warunków i na różne wirusy oraz bakterie jesteśmy mniej uodpornieni niż rdzenni mieszkańcy. Niezwykle ważne są szczepienia zarówno te obowiązkowe, jak i zalecane przez organizacje medyczne. Przed wyjazdem rekomendujemy kontakt z lekarzem medycyny tropikalnej, od którego uzyskacie fachową poradę jakie szczepienia do Afryki należy wykonać oraz profilaktyki. Podstawowe szczepienia, to te zabezpieczające przed: durem brzusznym, polio, błonicą, tężcem, krztuścem oraz żółtaczką typu A i B. W przypadku niektórych kierunków jak np. Uganda, Gambia czy Ghana, dochodzą szczepienia na cholerę, zakażenia meningokokowe, wściekliznę i żółtą febrę. Wiemy, jest tego sporo. Większość szczepień chroni nas jednak przez długie lata, a nawet całe życie i wystarczy je zrobić tylko przed pierwszym egzotycznym wyjazdem. Ważne, aby o szczepieniach pomyśleć na 2–3 miesiące przed podróżą, bo niektóre z nich przyjmuje się w dawkach z różnymi odstępami czasowymi.
UWAGA! Żadne szczepienie nie zwalnia od zachowania higieny podczas podróży:
- myjcie ręce!
- myjcie owoce i warzywa przed jedzeniem i unikajcie surowych warzyw i owoców w restauracjach, jeżeli nie macie pewności, że je umyto,
- pijcie wodę tylko z bezpiecznych źródeł – najlepsza jest woda butelkowana,
- najbezpieczniejsze jedzenie to takie, które zostało poddane obróbce termicznej.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest profilaktyka przed chorobami roznoszonymi przez komary, takimi jak malaria, denga, zika i kilka innych, na które nadal nie wynaleziono szczepionki. To, czy zdecydujecie się przyjmować leki antymalaryczne, zostawiamy Waszej decyzji. Gorąco natomiast zachęcamy do odpowiedzialnych zachowań, które mogą uchronić Was przed chorobami, jak stosowanie moskitier i repelentów przeciwko komarom, noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami podczas trekkingów w dżungli i na safari, stosowanie odpowiednich preparatów odstraszających komary w pomieszczeniach. Pamiętajcie też, że owady te są najbardziej aktywne podczas pory deszczowej oraz nocą.
Kiedy jechać do Afryki?
Afryka jest drugim, po Azji największym kontynentem świata. Prawdopodobnie, gdy zastanawiacie się jaki jest klimat w Afryce to pierwsza myśl nasuwa suszę i upały, natomiast w rzeczywistości pogoda na kontynencie jest bardzo zróżnicowana, a najniższą temperaturę -24°C zanotowano w Maroku. Afryka leży na obu półkulach, co sprawia, że kiedy w lipcu na północy panuje lato, to w części południowej jest zima (i odwrotnie). Gorący, równikowy klimat północnej Afryki sprawia, że do Egiptu czy Maroka, najlepiej udać się poza naszymi wakacjami. Idealny czas to nasza wiosna i jesień. W Afryce środkowej panuje klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy, który charakteryzują naprzemienne pory deszczowe i gorące pory suche. Jeżeli w Waszych wakacyjnych planach jest safari w Kenii lub Tanzanii to najlepszym czasem będzie okres od grudnia do lutego/marca, kiedy temperatury nie są aż takie wysokie, i nie ma tłumów turystów. Najlepszy czas, aby obserwować słynną migrację zwierząt, przypada między lipcem a listopadem. Jaki jest klimat w Afryce południowej latem? Czas naszych wakacji to idealny moment, aby odwiedzić kraje, takie jak Botswana, Namibia, Mozambik oraz leżące na Oceanie Indyjskim wyspy – Madagaskar, Mauritius, Seszele czy Komory. Pora sucha w tych rejonach przypada na miesiące od maja do października. Duże różnice pogodowe zaskoczą Was w RPA. Tu klimat zależy od regionu. Jeżeli zależy Wam na idealnym czasie na safari, wybierzcie się do RPA w wakacje, najlepszym czasem na plażowanie będzie nasza zima, a zwiedzanie miast, np. Kapsztadu, najlepiej zaplanować na wiosnę i jesień, kiedy temperatury wynoszą ok. 20–25°C, a deszcze są sporadyczne.
Co zabrać w podróż do Afryki?
Osobiście zawsze przed wyjazdem robię listę rzeczy do spakowania. I to również polecam i Wam! Taki spis, przygotowany odpowiednio wcześniej, zaoszczędzi Wam ostatniego dnia stresu, że o czymś zapomnieliście. Co spakować na wakacje w Afryce? Wszystko oczywiście zależy od tego, na jak długo jedziecie, gdzie i jaki jest charakter Waszego wyjazdu. Przede wszystkim zadbajcie o odpowiednie ubrania, stosowne do spodziewanej pogody i planowanych aktywności. Przykładowo, na safari warto zabrać lekkie, wygodne ubranie z długimi nogawkami i rękawami w stonowanych kolorach, które nie będą przyciągać uwagi zwierząt. Na trekkingi obowiązkowo sportowe buty z antypoślizgową podeszwą. Przydadzą się ubrania przeciwdeszczowe, jeżeli wybieracie się w porze deszczowej lub w rejony, w których pogoda bywa kapryśna. Jeżeli planujecie nocleg na pustyni, pamiętajcie, że temperatura w nocy może znacząco spaść i warto zabrać cieplejsze rzeczy. Zawsze przyda się nakrycie głowy, sportowe sandały, lekki niewielki plecak na jednodniowe wycieczki, lornetka do obserwacji zwierząt i okulary przeciwsłoneczne. Co zabrać na podróż do Afryki w apteczce i kosmetyczce? Oprócz osobistych leków i kosmetyków, zanotujcie sobie elektrolity i jakiś środek na wypadek kłopotów żołądkowych, np. węgiel, żel na ukąszenia i możliwe poparzenie słoneczne, żel antybakteryjny, repelent przeciw komarom i krem z wysokim filtrem. Uwaga! W niektórych krajach, np. w Kenii, zakazane są torebki foliowe. Warto sprawdzić tę kwestię przed wyjazdem, aby uniknąć niepotrzebnego mandatu. Na szczycie listy „co spakować na podróż do Afryki?” umieśćcie niezbędne dokumenty, karty debetowe/kredytowe, wymienną walutę, ładowarki do elektroniki, sprzęt fotograficzny do dokumentacji Waszej podróży życia… i koniecznie dobry humor oraz pozytywne nastawienie. Afryka to wspaniały, różnorodny kontynent, który po pierwszej wizycie zostanie w Waszych sercach na zawsze.