• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 1
Stolica
Podgorica
Język
czarnogórski
Waluta
Euro (1 EUR to 100 centów). Banknoty mają nominały 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 i 1 EUR, a monety 2 i 1 EUR, a także 50, 20, 10, 5, 2 i 1 centów.

1 USD – 0,9 EUR
1 PLN – 0,23 EUR
Powierzchnia
13 812 km2
Populacja
623 000

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Od obywateli RP udających się do Czarnogóry nie są wymagane ani wizy, ani nie przeprowadza się kontroli dokumentów, ponieważ oba te kraje podpisane mają stosowne umowy międzynarodowe. Nie zwalnia to jednak obywateli polskich od obowiązku posiadania ważnego co najmniej 3 miesiące od zakończenia podróży paszportu lub dowodu osobistego, który należy okazać na życzenie odpowiednich władz.
Szczepienia
Przed wyjazdem do Czarnogóry nie obowiązują szczepienia ochronne, warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio (ok. 150 zł) oraz żółtaczce pokarmowej (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Napiwki nie są tu obowiązkowe, jednak w dobrym tonie jest pozostawienie drobnej sumy lub reszty. W restauracjach i barach zostawia się zazwyczaj 10% od rachunku, podobnie w taksówkach czy dla miejscowych przewodników. W niektórych miejscach napiwki mogą być odgórnie wliczone do rachunku.
Ceny jedzenia
Ceny jedzenia w Czarnogórze są porównywalne do polskich lub nieznacznie wyższe, należy jednak mieć na uwadze, że w sezonie letnim restauracje w nadmorskich kurortach mogą posiadać sezonowe menu z wyższymi cenami.

Przykładowe ceny:

Woda mineralna 1,5 l – 0,5 EUR
Piwo lokalne 0,33 l – 0,7 EUR
Piwo importowane 0,5 l – 1 EUR
Wino 1 l – 6 EUR
Kawa – 1 EUR
Coca cola 2 l – 1,4 EUR
Pleskavica (zestaw z frytkami i sałatkami) w średniej klasy restauracji – około 5 EUR
Dwudaniowy posiłek w lepszej restauracji – 15-30 EUR
Sałatka z ośmiornicą – 12 EUR
Ajvar 500 g – 3 EUR
Ser feta 200 g – około 2 EUR
Pelinkovac (likier ziołowy) 500 ml – 10 EUR
Jedzenie
Posiłek w Czarnogórze to nie tylko próba zaspokojenia głodu, ale przede wszystkim okazja do wspólnego spędzania czasu – przy jedzeniu się świętuje, rozmawia, wzajemnie poznaje i przyjmuje gości, Czarnogórcy bowiem słyną z otwartości i gościnności. Gospodarz domu podaje przybyszowi najsmaczniejsze posiłki, wynosi z piwniczki najcenniejsze alkohole i sadza w najlepszym miejscu przy stole. A co znajduje się na bałkańskim stole? Odpowiedzi są dwie: na wybrzeżu najchętniej jada się w stylu śródziemnomorskim, w głębi lądu i w górach spożywa się więcej mięsa i ciężkich pożywniejszych dań na bazie kasz i mąki. Zacznijmy zatem od kuchni nadmorskiej. Tu królują oczywiście dania z ryb i owoców morza: dorady, dorsze, okonie morskie, piotrosze i karpie, a także ośmiornice, kalmary, krewetki, ostrygi i inne specjały morskie. Składniki poddawane są przeróżnej obróbce termicznej, jak choćby pieczeniu, smażeniu, grillowaniu, a nawet suszeniu na słońcu. Dania skrapia się oliwą z oliwek lub sokiem z cytryny i przyprawia aromatycznymi ziołami. Często ryby i owoce morza serwuje się w towarzystwie świeżych warzyw lub innych dodatków. Popularnością cieszą się także sałatki, np. szopska wykonana z ogórka, pomidora, cebuli, papryki i pokruszonego owczego sera.

Przedstawicielem kulinarnym dań pochodzących z wyższych terenów Czarnogóry niech będzie cicvara – prosty i skromny posiłek, przypominający kleik gotowany na mleku na bazie płatków owsianych lub mąki kukurydzianej. Wioski górskie tradycyjnie zajmowały się też wyrobem szynki zwanej njeguski prsut, czyli długo dojrzewającego na słońcu i wietrze mięsa, które można przechowywać latami. Zarówno w górach, jak i niżej, popularne są posiłki mięsne. W zasadzie każda bałkańska restauracja ma w menu takie propozycje jak: cevapcici (grillowana wołowina zmieszana z wieprzowiną), raznjici (czarnogórska odmiana szaszłyków), dzigerica (grillowana lub pieczona w popiele wątróbka jagnięca) i popeci na podgoricki nacin (rolada mięsna faszerowana serem i szynką). Jak widać – wybór jest spory, a jeśli po obiedzie skusicie się dodatkowo na deser – baklavę lub kestem torta – możecie być pewni, że nie wyjdziecie z restauracji głodni!
Ciekawostki
  • Czarnogóra to jeden z najmłodszych krajów Europy, od Serbii oddzieliła się dopiero w roku 2006, w wyniku referendum.
  • Kraj ten nazywany jest też często Montenegro, co między innymi w języku hiszpańskim i włoskim oznacza nic innego, jak Czarną Górę!
  • Pomimo że urzędową walutą jest euro, Czarnogóra nie ma prawa emitować samodzielnie tej waluty, jako że nie jest członkiem Unii Europejskiej, a większość z pieniędzy znajdujących się w obiegu to przychód z turystyki zagranicznej.
  • Na wybrzeżu, które ma jedynie około 300 kilometrów, znajdziecie aż 117 plaż – zarówno piaszczystych, jak i kamienistych.
  • Na terenie kraju znajdują się 4 obiekty wpisane na listę UNESCO – Park Narodowy Durmitor, średniowieczne cmentarze Stećci, weneckie dzieła obronne oraz region Kotoru.
  • Właśnie w okolicy Kotoru znaleźć możecie wysunięty najbardziej na południe fiord w Europie!
  • Na terenie Czarnogóry kręci się coraz więcej zagranicznych produkcji filmowych. Do najpopularniejszych należą między innymi „The Dark Side of the Sun” z Bradem Pittem (co więcej, film był jego debiutem!) oraz „The November Man” z Piercem Brosnanem.
  • Kulturalną i historyczną stolicą kraju nie jest Podgorica, a niewielka miejscowość Cetinje.
  • Jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w kraju jest Półwysep Św. Stefana. Regularnie zalewana grobla łącząca go ze stałym lądem sprawia, że niekiedy miejsce to określane jest także jako wyspa.
  • Prawie 1/10 terytorium Czarnogóry to parki narodowe.
  • Znajdujący się w Czarnogórze Kanion Tary to najgłębszy w Europie i drugi na świecie pod względem głębokości kanion na świecie, ma aż 1300 metrów!
  • Czarnogóra to nie tylko świetny kierunek na wakacyjne plażowanie – zimą możecie tu znaleźć doskonałe stoki narciarskie, a o każdej porze roku setki szlaków do pieszych czy rowerowych wycieczek.
  • W pobliżu miejscowości Bar rośnie najstarsze na świecie drzewo oliwne, które ma ponad 2000 lat!
  • Choć Josip Broz Tito urodził się na terenie Chorwacji, a zmarł w słoweńskiej Lublanie, to właśnie Podgorica w swojej historii nosiła nazwę na jego cześć – Titograd, a miejscowe lotnisko nadal posługuje się kodem TGD.

Poznaj szczegóły o kraju Czarnogóra

Historia
Czarnogóra jest jednym z najmłodszych krajów Europy. Aż do roku 2006 była częścią Federacji Serbii i Czarnogóry, a we wcześniejszych latach jedną z sześciu części Jugosławii. Teren ten zamieszkiwany był już w IV wieku naszej ery, choć w tym czasie należał jeszcze do Bizancjum, przez wieki natomiast obszary te należały do słowiańskiego plemienia Dukljan, Królestwa Zety czy muzułmańskiego Imperium Osmańskiego.

Dopiero w IX wieku pojawiło się tu pierwsze z serbskich plemion – Raška w pobliżu Nowego Pazaru, leżącego obecnie na terenie Serbii. Po wyparciu z tych rejonów Zety ich panowanie trwało aż do 1389 roku i bitwy na Kosowym Polu, w której Serbowie zostali pokonani przez Imperium Ottomanów. W późniejszych czasach miejscowe ludy panowały jedynie nad terenami górskimi, na wybrzeżu natomiast rządzili Wenecjanie. Dopiero w 1835 roku Serbia uzyskała niepodległość, a panowanie Osmanów na tych terenach zaczynało słabnąć. Podczas Wojen Bałkańskich w 1912–1913 roku Czarnogórcy sprzymierzyli się z Serbami, Grekami i Bułgarami, chcąc wyprzeć Imperium Osmańskie z Półwyspu Bałkańskiego, a w czasie I i II wojny światowej działali zgodnie z Serbami. W latach 50. i 60. to właśnie Czarnogóra miała największy udział w Komunistycznej Partii Jugosławii, co odbiło się również na późniejszej polityce kraju.

W czasach obecnych kraj ten jest swego rodzaju mieszanką religijną, językową i narodowościową. Tylko 45% mieszkańców określa się jako Czarnogórcy i tylko 37% osób mówi językiem czarnogórskim, choć po podziale kraju jego władze za swój cel postawiły wyraźne oddzielenie lokalnego języka od otaczających go serbskiego czy chorwackiego. Obecnie kraj jest jednym z członków ONZ, NATO oraz Rady Europy, a od 2010 roku posiada status kandydata do Unii Europejskiej.
Geografia
Czarnogóra to niewielkie państwo, zajmujące obszar 13 812 km2 – mniejsze europejskie kraje to tylko Luksemburg, Watykan, Monako, Andora, Lichtenstein, Luksemburg i San Marino. Czarnogóra graniczy z Bośnią, Hercegowiną, Chorwacją, Kosowem, Albanią oraz Serbią. Długość granicy lądowej wynosi 614 km, zaś reszta – ponad 293 km – należy do granicy morskiej. W rejonie Zatoki Kotorskiej znajdują się zarówno piaszczyste, szerokie plaże, jak i mniejsze, kamieniste brzegi. Tutaj też usytuowany jest jedyny fiord Morza Śródziemnego. Rzeźba czarnogórskiego terenu to w większości pasma górskie, takimi jak choćby Góry Dynarskie, natomiast niziny występują w okolicach Podgoricy i na wybrzeżu. Turyści często odwiedzają kaniony rzeczne (np. Tary i Moracy) oraz parki narodowe, których na terenie tego niedużego kraju znajduje się aż pięć.

Czarnogóra leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, z odmianą śródziemnomorską na wybrzeżu oraz kontynentalną i górską w głębi kraju i w pasmach górskich. W porze letniej temperatura powietrza nad morzem osiąga wartość nawet 30°C, powietrze bywa gorące i suche. Zimy są raczej łagodne i deszczowe, a temperatura ujemna występuje jedynie w obszarach górskich. Największe opady zdarzają się nierzadko w okresie jesienno-zimowym, w głębi stoków górskich od strony morza. Na samym wybrzeżu deszcz należy do rzadkości, niezależnie od pory roku.
Kultura i Religia
Według statystyk, dominującą religią Czarnogóry jest chrześcijaństwo, a dokładnie prawosławie – wyznaje je ponad 70% mieszkańców. Część z nich należy do Serbskiej Cerkwii Prawosławnej, reszta zaś do nieuznawanej przez poprzedniczkę Czarnogórskiej Cerkwii Prawosławnej. Pozostali miejscowi deklarują się jako muzułmanie (około 20%), następnie katolicy i niezwiązani z żadną religią. Być może dość duże zróżnicowanie wyznaniowe wynika z faktu, że Czarnogórcy stanowią jedynie połowę populacji – swój dom znalazły tu także takie mniejszości narodowe jak Serbowie, Albańczycy, Bośniacy i Chorwaci. Konstytucja państwowa zapewnia każdemu wolność wyznania.

Kultura Czarnogóry powstała przez połączenie tradycji kilku nacji bałkańskich żyjących na tym terenie. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że Czarnogóra to Bałkany w pigułce – swoje obyczaje kultywują tu zarówno Czarnogórcy, jak i Albańczycy, Serbowie i Chorwaci. Podobnie w architekturze: budowle o charakterze śródziemnomorskim wyrastają obok tych o wpływach wschodnich. Ulice miast zbudowane są wedle modelu tak orientalnego, jak i wyraźnie włoskiego, istotnym elementem czarnogórskiego krajobrazu są prawosławne monastyry i inne miejsca kultu, tu też znajduje się bałkańskie centrum modlitw obrządku wschodniego – monastyr Ostrog. W monastyrach przechowuje się średniowieczne manuskrypty, a kultura pisana towarzyszy mieszkańcom tych ziem od lat i jest niezwykle istotną częścią tożsamości bałkańskiej, tak samo zresztą jak kultura mówiona, a dokładniej śpiewana. Śpiewano na pogrzebach, weselach, większych i mniejszych świętach, a capella lub w akompaniamencie fletów i jednostrunowych skrzypiec, zwanych gusłami. Ekspresja wyrażana w śpiewie pokazuje żywiołowość tej części narodu bałkańskiego. Czarnogórcy uchodzą za ludzi głośnych, wesołych, otwartych i gościnnych. Lubią towarzystwo i nie omieszkają wykorzystać wolnych chwil na wspólną zabawę. Przekonajcie się sami!

Wycieczka do Czarnogóry

Rejsy w Czarnogórze
Czyż może być większa przyjemność niż lekka bryza chłodząca rozgrzane słońcem ciało, delikatny plusk wody i kojący cień żagla? Dlaczego więc nie spędzić luksusowych wakacji w Czarnogórze na jachcie? Linia brzegu, która ciągnie się tu na długości około 300 km, obfituje w niezliczone zatoczki, ukryte plaże, maleńkie przystanie i luksusowe mariny. Może więc wykorzystać ekskluzywną wycieczkę do Czarnogóry na romantyczny rejs i popłynąć na podbój Adriatyku?
Luksusowe hotele w Czarnogórze
Luksusowe wakacje w Czarnogórze to noclegi w pełnych klasy i stylu hotelach Zatoki Kotorskiej, np. w pięciogwiazdkowym Huma Kotor Bay Hotel and Villas, posiadającym dostęp do jednej z niewielu w tym regionie piaszczystych plaż i świetnego spa lub w równie luksusowym Iberostar Heritage Grand Perast, w którym pobyt daje możliwość wczucia się w atmosferę XVIII-wiecznego pałacu, a z okien roztacza się widok zapierający dech w piersi.
Czarnogóra – miejsca warte zobaczenia
Ekskluzywna wycieczka do Czarnogóry to nieporównany urok Zatoki Kotorskiej, czar Kotoru – niewątpliwie najpiękniejszego miasta Czarnogóry, to leniwy rejs po przepięknych marinach i zatokach przywodzących na myśl skandynawskie fiordy, to słońce, które zdaje się świecić przez cały rok, wenecka elegancja kamiennych uliczek i wygrzewające się na każdym kroku koty. Luksusowe wakacje w Czarnogórze to też zachody słońca, które zachwycą Was niezwykłą feerią barw!

Oferty luksusowych podróży do Czarnogóry

Luksusowe hotele w Czarnogórze

Kiedy jechać do Czarnogóry?

POGODA W CZARNOGÓRZE

Na przeważającej większości terenu Czarnogóry panuje klimat śródziemnomorski, choć w pasmach Gór Dynarskich wyróżnia się również klimat alpejski. Średnia temperatura w miesiącach letnich (lipiec-sierpień) wynosi około 27°C i na ten właśnie okres przypada tu szczyt sezonu turystycznego. W sezonie przejściowym (maj – czerwiec oraz wrzesień – październik) wybierając się na wybrzeże Adriatyku nadal można spodziewać się wielu słonecznych dni, morze jest wystarczająco ciepłe do kąpieli, a temperatury oscylują w okolicy 20°C. W tym też okresie w interiorze kraju oraz rejonach podgórskich mogą występować sporadyczne deszcze, jednak jest to najlepszy okres do podróży dla fanów aktywności na świeżym powietrzu. Od listopada aż do kwietnia klimat wciąż jest łagodny, jednak temperatury wynoszą średnio jedynie około 7 stopni. W tym czasie wiele hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych wzdłuż wybrzeża Adriatyku jest zamkniętych, jednak sezon rozpoczyna się w popularnych kurortach narciarskich zlokalizowanych w głębi kraju.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Czarnogóra – inspiracje podróży

Nocne życie w Budvie

Hiszpania ma Ibizę i Barcelonę, Grecja rozrywkowe Mykonos, Francja słynne Saint-Tropez, natomiast nocne życie Czarnogóry skupia się głównie wokół jej stolicy oraz nadmorskiej Budvy. To miasteczko, mimo że na co...
Zobacz więcej

Łza Europy – Tara, najczystsza rzeka kontynentu

Czarnogóra to niezbadany klejnot południa Europy, który zachwyci Cię nie tylko czarnymi górami, od których wywodzi się nazwa całego kraju, ale i jeziorami lodowcowymi o wszystkich odcieniach błękitu, granatu i...
Zobacz więcej

Flamingi w Ulcinj Salina

Luksusowe wakacje w Czarnogórze mogą być zaskakujące! Południe kraju to nie tylko kilometry szerokich, piaszczystych plaż ciągnących się wzdłuż Adriatyku ku Albanii i Grecji. To także największe jezioro całych Bałkanów...
Zobacz więcej

Żagle w Czarnogórze

Połącz błogi relaks z aktywnym wypoczynkiem w najlepszy możliwy sposób i spędź swoje luksusowe wakacje w Czarnogórze na Morzu Adriatyckim! Niemal 300 kilometrów czarnogórskiego wybrzeża skrywa setki plaż, wysepek czy...
Zobacz więcej