• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT -3
Stolica
Buenos Aires
Język
W Argentynie, jak w większości krajów Ameryki Południowej językiem urzędowym jest język hiszpański. W użyciu są również języki: francuski, angielski, czy indiańskie języki keczua lub ajmara.
Waluta
Oficjalną walutą jest peso argentyńskie o kodzie międzynarodowym ARS. Dolar Amerykański jest często przyjmowany jako środek płatniczy, a wymiany na peso można dokonać w bankach i autoryzowanych kantorach. Odradzamy natomiast wymiany waluty u osób przypadkowych ze względu na możliwość otrzymania fałszywych pieniędzy. Do najpopularniejszych kart kredytowych należą American Express, VISA, Diners Club, czy MasterCard. Należy pamiętać o prowizjach pobieranych za transakcję kartą i przewalutowaniu. Na prowincji sprawdza się gotówka.

1 USD = 14 ARS
1 EUR = 16 ARS
1 PLN = 4 ARS
Powierzchnia
2 780 400 km2
Populacja
41.7 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele polscy udający się do Argentyny na okres nie dłuższy niż 90 dni, nie mają obowiązku posiadania wizy. W przypadku wydłużenia pobytu na okres dłuższy niż trzy miesiące należy zgłosić się po stosowną wizę w argentyńskim Urzędzie Migracyjnym. Przekraczając granicę, przy wjeździe podróżujący mogą być proszeni o okazanie biletu powrotnego, oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Przy wjeździe należy okazać ważny paszport.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed wyjazdem do Argentyny zaleca się szczepienia przeciwko durowi brzusznemu (około 210 zł), żółtej gorączce (około 200 zł) oraz zapaleniu wątroby typu A i B (240 zł). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Argentyna nie odbiega od tradycyjnych napiwkowych kanonów. Wielkość napiwku w kawiarniach i restauracjach wynosi 10 % kwoty rachunku. Niewielkie napiwki dawane są również portierom i bagażowym. Taksówkarze nie oczekują napiwków, zdarza się, że zaokrąglają należność w dół, by nie musieć wydawać reszty.
Ceny jedzenia
Ceny jedzenia zbliżone są do cen w polskich supermarketach. Za piwo zapłacimy ok. 10 pesos, za wodę 6 pesos. Ceny w argentyńskich restauracjach zaczynają się od 60 pesos w górę. Restauracje przeważnie działają od południa do 15-16 i ponownie od 19-20 do północy. Większość Argentyńczyków nie wybiera się do restauracji przez 21, raczej preferują późniejsze wyjścia. W lepszych restauracjach warto spróbować, tzw. Menu ejecutivo, czyli lunch biznesmena składającego się z przekąski, głównego dania, przystawki, napoju orzeźwiającego, piwa lub lampki wina.
Jedzenie
Kuchnia w Argentynie? Wszystko na wołowinie…! Można śmiało powiedzieć, że synonimem Argentyny, jak również kolejnym zaraz po tangu i winie znakiem rozpoznawczym jest właśnie wołowina. Będąc w Argentynie koniecznie trzeba spróbować grillowanych specjałów Argentyńczyków – asado – tradycyjny grill to coś obok czego nie da się przejść obojętnie. Słynący z miłości do dobrej kuchni Argentyńczycy nadają swoim grillowanym potrawom smak jakiego nie znajdziemy nigdzie indziej. Ogromne ilości mięsa grillowanego w sosie chichimuri znikają podczas spotkań towarzyskich w mgnieniu oka. Charakterystycznym dla Argentyńskiej kuchni jest również zapach ziół i oliwy z oliwek.

Jak powszechnie wiadomo, Argentyna słynie na świecie ze swoich win. Argentyńczycy są specjalistami w produkcji win, które znakomicie sprawdzają się w połączeniu z grillowaną wołowiną. Kuchnia argentyńska lubuje się również w przeróżnych sałatkach, czy empanadas – pierogi nadziewane, np. wołowiną, serem, czy warzywami.

Nie ma chyba bardziej charakterystycznej nazwy dla tego regionu jak YERBA MATE – pita zawsze i wszędzie, na gorąco i na zimno. Wychodząc z domu mieszkaniec Argentyny ma zawsze przy sobie mate – naczynie w kształcie tykwy, z której może wypić swoje yerba mate w każdym momencie dnia. Może ją sobie nawet w trakcie tego dnia przygotować, gdyż w Argentynie znajdują się specjalnie miejsca, gdzie można sobie yerba mate zalać wrzątkiem.

Wielbiciele deserów będą w siódmym niebie, gdyż Argentyńczycy są również łakomi na słodycze i równie dobrze wyspecjalizowani w przyrządzaniu słodkości. Ich najsłynniejszy deser to pastelles – pierożki o śmietankowo – karmelowym nadzieniu.
Ciekawostki
  • W roku 2001, w przeciągu zaledwie 10 dni Argentyna miała 10 prezydentów
  • Nazwa „Argentyna” pochodzi od łacińskiego słowa agnetum – srebro, którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís
  • Argentyna uzyskała niepodległość 9 lipca 1816 roku
  • Po odejściu na emeryturę piłkarza Diego Maradona, fani utworzyli religię ku czci jego osoby
  • W Argentynie odkopane zostały najstarsze i największe skamieniałości dinozaurów
  • Pochodzące z Argentyny tango, początkowo uznawane za niemoralne, popularne było szczególnie w „niższych sferach”. Dzisiaj jest to jeden z najpopularniejszych tańców na całym świecie
  • Badania wykazały, że przeciętny Argentyńczyk spędza 20 godzin tygodniowo słuchając radia. W porównaniu do innych krajów na świecie Argentyńczycy poświęcają na to najwięcej czasu
  • W Argentynie, nazwa słynnej pasty do zębów Colgate, w wolnym tłumaczeniu oznacza „idź się powiesić”
  • Najszersza aleja na świecie znajduje się właśnie w Argentynie. Jej nazwa to „Avenida 9 de Julio”. Tworzy ją 14 pasów ruchu i 4 pasy równoległych ulic
  • Día del Colono Polaco to dzień polskiego osadnika. W Argentynie od 8 czerwca 1995 roku jest to święto narodowe. W tym czasie odbywają się tam imprezy oraz festiwale poświęcone polskiej twórczości oraz kulturze
  • W Argentynie przypada najwięcej psychiatrów na jednego człowieka
  • Co kraj to… niebezpieczeństwo. W Polsce przywykło się do niewielkiego, ale jednak zawsze, ryzyka pogryzienia przez psa. Argentyna natomiast boryka się z problemem krokodyli. Na tych drapieżników narzekają rolnicy. Wskutek ataków ginie rocznie nawet 100 osób
  • Argentyna jest głównym szklakiem przemytu narkotyków z Ekwadoru
  • Na terenie Patagonii znajduje się jeden z największych lodowców na świecie – Perito Moreno. Lodowiec zajmuje powierzchnię ponad 200km²
  • Czy wiesz, że, w Argentynie powstała spora część literackiego dorobku Gombrowicza, m.in. „Transatlantyk” i „Ślub”?

Poznaj szczegóły o kraju Argentyna

Historia
Prehistoryczne dzieje Argentyny to osady ludzkie w południowej Patagonii skoncentrowane tysiące lat temu. XVIII wiek przed Chrystusem to okres pierwszych cywilizacji osadzających się w Andach. Pierwsze namacalne dzieje terenów obecnej Argentyny związane są z przybyciem Hiszpanów w 1516 roku. Hiszpanie Ci to kronikarze, którzy wyprawą swą na czele Juana Diaz de Soliz zapoczątkowali hiszpańską ekspansję tych regionów. Wicekrólestwo La Platy zostaje utworzone w 1776 roku na wniosek hiszpańskiego króla. Wojny napoleońskie to okres angielskich najazdów na tereny obecnej Argentyny, w efekcie których powstało Królestwo Hiszpanii. Późniejsze konflikty na arenie międzynarodowej w tym rewolucja francuska i wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych mają wpływ na wybuch rewolucji majowej i w ostateczności powstanie Zjednoczonych Prowincji Ameryki Południowej. Niepodległość ogłoszona w 1816 roku.

Kolejne lata to spory dotyczące m.in. ekonomii państwa. Wojny domowe szargają prowincjami przez 40 lat. Dopiero 10 lat później nastąpiło zjednoczenie kraju. Początek lat 30-stych XIX wieku to ciężkie czasy dla prowincji Buenos Aires, która pozostaje pod dyktatorskimi rządami Juan Manuel de Rosas, który rozpoczyna nieprzyjazną politykę względem rdzennych mieszkańców Patagonii. Kolejne lata i jego dyktatura to początki polityki socjalistycznej, która spowodowała prześladowanie opozycjonistów w wyniku czego dochodzi do kolejnych protestów i walk wewnątrz kraju. Coraz częstsze przypadki dyskryminacji francuskiej ludności spowodowały kolejne konflikty, gdzie przeciwko reżimowi Rosasy staneły bloki wojsk angielskich i francuskich. Kolejne lata i sprzeciwy wobec władcy doprowadziły do bitwy pod Caseros w wyniku, której Juan Manuel de Rosas zostaje zesłany na uchodźctwo. Kolejny władca ustala konstytucję w 1853 roku łącząc zamierzenia liberałów, republikanów i federałów. Pierwszy prezydent Argentyny zostaje wybrany w 1863 roku i jest nim Bartolome Mitre. Następne lata są tylko etapami rozwijającymi kraj. Podejmowane są liczne działania w celu ulepszenia systemu edukacji, linii kolejowych, oraz prawo. Kolejne dziesięciolecia przynoszą Argentynie rozkwit gospodarczy, czemu kraj zawdzięcza w dużej mierze imigracji – 1857-1930 przybywa do tego kraju około 6 mln osób, w dużej mierze Hiszpanów i Włochów. Argentyna staje się poważnym eksporterem wołowiny (połowa światowego eksportu), nabiera rozpędu w handlu produktami roślinnymi i zwierzęcymi.

Wielki, światowy kryzys gospodarczy, utrata przez rządzących kontroli doprowadziły do przejęcia władzy przez armię – 1930 rok – takie zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy w Argentynie. W okresie tym w latach 1932-1943 rządy sprawuje luźna koalicja konserwatystów i radykałów. Kolejne lata to wciąż niestabilność w granicach Argentyny. Liczne interwencje armii i przejmowanie władzy osłabiają sytuacje w kraju i rodzą niepokoje społeczne. Grudzień 2001 roku doprowadza do licznych, gwałtownych wystąpień i protestów ludności w Buenos Aires. Kolejne lata doprowadzają do fatalnych wyników – aż ponad 55 % ludności Argentyny żyje poniżej granicy ubóstwa. Doprowadza do tego spadek wartości peso w stosunku do dolara. Pogłębia to niezadowolenie ludności i doprowadza do przyspieszenia wyborów parlamentarnych. Obecnym prezydentem jest Mauricio Marci – po raz pierwszy w historii wybrany w II turze wyborów.
Geografia
Argentyna to zróżnicowany klimatycznie i geograficznie kraj. Połacie krzew Patagonii wiodące na południu ku Antarktydzie, lasy zwrotnikowe i wiecznie muskane słońcem pustynie na północy, strome atlantyckie wybrzeża na wschodzie. Zaśnieżone wierzchołki Andów na zachodzie. Pod względem powierzchni wynoszącej niemalże 2,8 mln km ² Argentyna uplasowała się na 8 miejscu na świecie. Równikowa rozciągłość tego kraju od zwrotnikowych obszarów po subpolarne wynosi 3600 km. Bezkresna Pampa, od czasu do czasu zaburzona lekkimi wzniesieniami rozciąga się na zachód od Buenos Aires. Potężna Parana i jej dopływy nawadniają Międzyrzecze Argentyńskie i większość Gran Cacho, na zachodzie przeobrażające się w suchą, zieloną pustynie. Prowincje północnego zachodu to kraina kanionów miejscami przypominająca Grand Kanyon – w nieco mniejszej postaci. Południe kraju to przepiękna, rozległa Patagonia z jeziorami, połaciami trawy, lodowcami i długą linią brzegową. Południe kraju oblewane Oceanem Atlantyckim to zajmowany wspólnie z Chile Archipelag Ziemi Ognistej. Klimat Argentyny zależy od szerokości geograficznej. Klimat umiarkowany, ciepły, lub wilgotny panuje niemalże przez cały rok w Buenos Aires i pampie. Duża wilgotność powietrza, upalne lata i ciepłe zimy są na obszarze Międzyrzecza Argentyńskiego. Północno-zachodnia Argentyna charakteryzuje się upalnymi i wilgotnymi latami, oraz cuchymi i ciepłymi zimami. Wysokogórskie noce są zawsze zimne, bywają nawet mroźne. Patagonia to rejon, w którym opady nie są częstym zjawiskiem. Wilgotne niże przesuwają się na wschód przez poniższe fragmenty Andów zasilając jeziora, rzeki, oraz Lądolód Patagoński opadami. Patagonia na północy latem jest umiarkowanie ciepła, na południu zimna. Najbardziej charakterystyczną i nieco męczącą cechą klimatu Patagonii jest nieustający wiatr. Flora i fauna Argentyny ze względu na zróżnicowanie terenów i stref klimatycznych są barwne i prezentują szeroką gamę gatunków. Palmy, paprocie drzewiaste, ostrokrzew paragwajski, kaktusy, akacje, czy mimozy to tylko jedne z nielicznych gatunków roślin jakie można tam spotkać. W argentyńskich lasach spotkać można małpy szerokonose, jeżozwierze, mrówkojady, wydry, nutrie, czy pancerniki. Do największych przedstawicieli gadów zaliczane są kajmany. Na uwagę zasługują barwne papugi, tukany, pelikany i strusie nandu. Najbardziej charakterystyczne dla Argentyny są kolibry i kondory królewskie. Do rzadszych gatunków zwierząt należą jaguary, tapiry i oceloty.
Kultura i Religia
Argentyńczycy to radośni i zazwyczaj bezproblemowi ludzie. Etykieta nakazuje im radośnie całować się na powitanie, rozprawiać o pogodzie, dając przerywniki w postaci śmiechu, jest to zwykle gromki śmiech, którego powodem jest… np. brak powodu. Choć większość Argentyńczyków to „mieszczuchy” kultywują romantyzm – gauczów – legendarnych jeźdźców z Pampy. Związaną z nimi kurtuazję, wielkoduszność i szczodrość. Gości częstuje się yerba mate. Główną rolę sprawuje wtedy gospodarz. Przekazując yerba mate, pite przez wszystkich z jednego naczynia o tej samej nazwie należy utrzymywać kontakt wzrokowy z osobą, której ów napój przekazujemy.
Jeśli mowa o Argentynie i kulturze nie sposób rzecz jasna nie wspomnieć o tangu, w końcu Argentyna to jego stolica. Aż trudno uwierzyć, że tango było kiedyś tańcem tylko dla biednych ludzi. Wyższe sfery w żadnym, najmniejszym nawet stopniu nie były nim zainteresowane. Mało tego, tango było wręcz zakazane wśród zamożnych ludzi. Jak jest dzisiaj wiadomo – potęga tanecznego świata. Będąc świadkiem „uprawiania” tanga, jeśli nie mamy zamiaru wypróbować na własnej skórze odradza się łapanie kontaktu wzrokowego z mężczyznami – jest to bowiem zaproszenie do tańca.
Kultura i sztuka zakorzeniona jest w europejskiej tradycji. Do jej ukształtowania na tych terenach przyczynili się liczni emigranci ze „Starego Świata”. Elementy te można dostrzec zarówno w rzemiośle, literaturze, czy muzyce jak i w popularnych sportach takich jak piłka nożna, czy polo.
Przeważającą religią jest katolicyzm - kościół pozostaje ostoją konserwatyzmu. Istnieją inne religie, na równych prawach, jednakże prezydentem Argentyny może zostać jedynie chrześcijanin. Odbiegające od doktryny są powszechne, ludowe wierzenia, np. spirytualizm i kult zmarłych.

Hotele w Argentynie

Kiedy jechać do Argentyny?

POGODA W ARGENTYNIE

Kraj ten rozciąga się od strefy klimatu podzwrotnikowego (granica z Boliwią) po strefę subpolarną (Ziemia Ognista), co sprawia, że swobodne zwiedzanie Argentyny w dowolnie wybranym i nieprzemyślanym czasie jest bardzo ryzykowne. Wybierając się na drugi koniec świata należy pamiętać, że na półkuli południowej pory roku przypadają na inne miesiące niż w Europie.

Styczeń i luty to pełnia lata, a lipiec i sierpień – zimy. Stolica kraju, jak również Pampa, Międzyrzecze Argentyńskie i Chaco są otwarte i przyjazne o każdej porze roku – zima jest łagodna, a lato gorące i parne. Wymarzony do podróży klimat panuje wiosną i jesienią kiedy to wydarzenia kulturalne nabierają rozpędu. Na terenach półpustynnych północnego zachodu lato jest porą deszczową i nagłe ulewy uniemożliwiają zwiedzanie niektórych atrakcji. Zima to sucha pora roku wiążąca się z krótszymi dniami i zimnymi nocami.

Patagonia to region, który zwiedza się najlepiej w okresie od października do marca - jest w miarę ciepło, ale należy przygotować się na silny wiatr i zmienną pogodę. Warto wybrać się w podróż do Patagonii również w kwietniu i we wrześniu, ponieważ mniej wieje, a w parkach narodowych nie ma tłumów. Zima to okres od maja do początku września. Fascynaci zwierząt powinni zwrócić uwagę na okres ich występowania na Półwyspie Valdes w Trelew - pingwiny od września do kwietnia, wieloryby od czerwca do końca listopada.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Argentyna – inspiracje podróżnicze

Boskie Buenos Aires

Jeśli fascynuje Cię zmysłowe tango, lubisz smak dobrego wina i jesteś smakoszem dobrej kuchni, to możesz mieć pewność, że wakacje w Argentynie to strzał w dziesiątkę. Ta tętniąca życiem metropolia...
Zobacz więcej

Koniec Świata – Ziemia Ognista

Jeśli zdarza Wam się popełnić hasło „rzucam wszystko i jadę na koniec świata” to nigdzie indziej jak tylko do Ziemi Ognistej! Podróż do Argentyny to jeden z niewielu sposobów na...
Zobacz więcej

Magiczna Patagonia

Wakacje w Argentynie i podróż po Patagonii to magiczna wyprawa z wielobarwną mieszanką wszystkich możliwych darów natury. Będąc połączeniem licznych gór, jezior, trawiastych połaci, oraz dzikich, oceanicznych wybrzeży przyciąga do...
Zobacz więcej

Lodowiec Perito Moreno

Rześkie powietrze i  intensywna biel lodu! Trzeci co do wielkości lodowiec na świecie jest perłą wśród atrakcji, jakie czekają na spędzających wakacje w Argentynie. Trud włożony w dotarcie do jednego...
Zobacz więcej

Argentyńscy Kowboje – Gauchos

Charakter narodowy i kulturowy Argentyny to właśnie Gauchos. Południowoamerykańscy pasterze bydła, wiodący wolny, prosty i anarchiczny tryb życia gauchos utrzymywali się przede wszystkim z handlu skórą i mięsem. Przez Argentynę...
Zobacz więcej

Wodospady Iguazu

Wielka Woda! Czyli Wodospady Iguazu! Wakacje w Argentynie to niepowtarzalna okazja, żeby poczuć na swojej skórze krople rzeki Iguacu. To niesamowite, przyrodnicze zjawisko liczy 2 km szerokości, a kojący szum...
Zobacz więcej