• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 13 (zima) + 14 (lato)
Stolica
Apia
Język
samoański, angielski
Waluta
Tala (1 WST to 100 sene). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 tala, a monety 1 i 2 tala oraz 10, 20 i 50 sene. Do 2011 roku w obiegu były również monety 1, 2 i 5 sene, jednak koszt produkcji przewyższał ich wartość nominalną. W praktyce obecnie są one rzadkością.

1 PLN – 0,70 WST
1 USD – 2,58 WST
1 EUR – 3,09 WST
Powierzchnia
2842 km2
Populacja
200 100

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP nie mają obowiązku wyrabiania wizy na pobyt turystyczny na Samoa, jeśli nie trwa on dłużej niż 90 dni w każdym okresie 180-dniowym.
Szczepienia
Choć brak szczepień bezwzględnie wymaganych, to jednak przed udaniem się na wakacje na Samoa zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Przy wjeździe z państw, w których występuje żółta febra, należy okazać aktualny dowód szczepienia (około 220 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Zostawianie napiwków nie jest powszechne na Samoa. Jeśli jednak jesteście wyjątkowo zadowoleni z jakości serwisu, hotelu czy dań w restauracji, warto zostawić odpowiednik kilku w miejscowej walucie lub zaokrąglić resztę do pełnej kwoty.
Ceny jedzenia
Samoa uchodzi za kraj stosunkowo niedrogi, szczególnie w porównaniu do jego głównych partnerów handlowych – Australii i Nowej Zelandii. Ceny produktów nieimportowanych są porównywalne lub nieznacznie niższe od tych w krajach europejskich. Najdroższe posiłki są w restauracjach hotelowych i lokalach o wysokim standardzie w najpopularniejszych ośrodkach turystycznych.

Przykładowe ceny:

Woda mineralna 1,5 l – 3 WST
Piwo lokalne 0,5 l – 5 WST
Piwo importowane 0,33 l – 7 WST
Wino – 25 WST
Kawa – 10 WST
Coca cola 0,33 l – 2,50 WST
Owoce 1 kg – 5 WST
Posiłek w lokalnej knajpce – 14 WST
Posiłek w restauracji – 90 WST
Jedzenie
Tradycyjna kuchnia Samoa opiera się głównie na daniach przygotowywanych w umu – kamiennym piecu ziemnym. Kultura jedzenia w restauracjach nie jest jeszcze powszechna, większość lokali znajduje się w stolicy kraju, na wybrzeżu lub w hotelach wyższej klasy. Podstawą tutejszej kuchni są świeże owoce i warzywa, szczególnie taro i chlebowiec, choć także powszechniej znane w Europie banany, mango, papaja czy kokosy. Większość z dań przygotowana jest z wieprzowiną lub kurczakiem, choć z racji wyspiarskiego położenia powszechne są także pochodzące ze świeżych połowów ryby i owoce morza.

Do najpopularniejszych dań kuchni samoańskiej należą między innymi palusami – pieczony krem kokosowy czy oka i’a – surowa ryba marynowana w śmietance kokosowej, soku z cytryny, chili i cebuli. Coraz popularniejszym daniem – zyskującym głównie dzięki rozwijającej się współpracy z Chinami – jest także sapasui, składające się z makaronu z dodatkiem sosu sojowego, przypraw, świeżych warzyw oraz w zależności od wybranego rodzaju gatunku mięsa. Narodowym deserem na Samoa jest panipopo – zapiekane w słodkim i lepkim sosie śmietanowo-kokosowym bułeczki, podawane najczęściej z dodatkiem lokalnego kakao lub zielonymi bananami. Najpopularniejszym z lokalnych piw jest Vailima.
Ciekawostki
  • Na terytorium Samoa funkcjonuje zaledwie jedno międzynarodowe lotnisko, posiadające regularne połączenia jedynie z Fidżi, Auckland, Brisbane i Sydney oraz sezonowe loty na Tonga, Pago Pago, i krajowe lotnisko w Savai’i.
  • Jednym z najpopularniejszych zwierząt archipelagu są… latające lisy. Są to niewielkie nietoperze z rodziny rudawkowatych, które spotkać możecie jedynie na Samoa, Amerykańskim Samoa oraz Fidżi.
  • Do 2009 roku na wyspie panował ruch prawostronny, jednak dla obniżenia kosztów sprowadzania aut zdecydowano się wprowadzić ruch lewostronny.
  • Ze względu na intensywne kontakty handlowe z Chinami, Australią i Nową Zelandią rząd Samoa w 2011 roku zdecydował się na zmianę daty, odpowiednią do powyższych krajów. Tym samym dzień 30 grudnia 2011 roku w Samoa nie istniał.
  • Większość sklepów na Samoa jest otwarta jedynie do godziny 17:00.
  • Od najbliższego sąsiada Samoa – Amerykańskiego Samoa – kraj dzieli około 125 kilometrów, choć czasowo dzieli je 24 godziny. Odległość od nowozelandzkiego Auckland to ponad 2800 kilometrów, a od australijskiego Brisbane – około 3800.
  • Autor „Wyspy Skarbów” – Robert Louis Stevenson – pod koniec XIX wieku przeniósł się na Samoa, gdzie zmarł w 1894 roku.
  • W kraju popularnym ubiorem są tradycyjne męskie spódnice, zwane tutaj lavalava.
  • Na Samoa istnieje trzecia płeć – fa’afafine oraz fa’afatama, które dosłownie przetłumaczyć można jako mężczyznę żyjącego jak kobieta oraz kobietę żyjącą jak mężczyzna. Uważa się, że jej początki sięgają czasów, w których rodziny, posiadające wyłącznie synów, najmłodszego wychowywały jak córkę, aby w późniejszym czasie pomagał w pracach tradycyjnie przypisywanych kobietom.
  • Ponad dwa razy więcej Samoańczyków zamieszkuje Australię, Nową Zelandię i Stany Zjednoczone aniżeli sam archipelag.
  • Ze względu na swoją duchowość oraz pozytywne nastawienie do życia Samoańczycy uważani są za najszczęśliwszy naród wśród mieszkańców Polinezji.
  • Nadwaga uważana jest tu za synonim wyższego statusu świadczący o dobrobycie, bogactwie i…. świetnym zdrowiu.
  • Stolica wyspy – Apia – jest jedynym miastem w całym kraju.
  • 31 z 37 gatunków żyjących tutaj ptaków lądowych to gatunki endemiczne.
  • Narodowym sportem Samoa jest miejscowa odmiana krykieta – kilikiti.
  • W tradycyjnej kulturze Samoa niezwykle promowane są dobre relacje z członkami własnej społeczności. Z tego powodu tradycyjne domy budowane są tutaj…. bez ścian. Domy najczęściej są okrągłe lub owalne, wsparte na drewnianych słupach, pokryte dachami z palm kokosowych chroniącymi przed złą pogodą.
  • Tradycyjna wymowa nazwy kraju, uważana na miejscu za jedyną poprawną, to Sah-mo-ah.
  • Podobnie jak w kulturze hawajskiej i maoryskiej, tak i na Samoa jedną z najpopularniejszych ozdób ciała są tatuaże. Konkretne wzory przeznaczone są tu dla mężczyzn, kobiet, a także poszczególnych kręgów kulturowych.
  • W niedziele panuje powszechny zakaz sprzedaży alkoholu, jednak niektóre hotele i restauracje czasami się do niego nie stosują.

Poznaj szczegóły o kraju Samoa

Historia
Wulkaniczne wyspy archipelagu zamieszkane zostały najpewniej około 3000 lat temu, kiedy przybyli tu pierwsi Polinezyjczycy. Z tego właśnie okresu pochodzą najstarsze zachowane odłamki ceramiki z okolic Mulifanua na wyspie Upolu. Charakterystyka języka samoańskiego wskazuje na to, że osadnicy prawdopodobnie pochodzili z regionu Tonga. Przez lata ludy Samoa zajmowały się współpracą, handlem, a niekiedy także bitwami z sąsiednimi Fidżi oraz Tonga, opierając swoje życie w dużej mierze na żeglowaniu oraz uprawie pochrzynu, taro czy trzciny cukrowej.

Za pierwszego Europejczyka, który postawił stopę na Samoa, uważa się Holendra Jacoba Roggevena, przybyłego tu w 1722 roku. W następnych dziesięcioleciach na archipelag wyruszały liczne wyprawy Europejczyków i Amerykanów, a przez region Pacyfiku zaczęło przepływać coraz więcej statków handlowych. Kolonialne ambicje Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec doprowadziły jednak do wybuchu wojny domowej toczącej się w latach 1886–1894, w wyniku której Stany Zjednoczone zaanektowały wschodnią część wysp – znaną dziś jako Samoa Amerykańskie, Niemcy natomiast wschodnią – pokrywającą się z terenem dzisiejszego państwa Samoa.

W czasie I wojny światowej na tereny archipelagu przybyły wojska Nowej Zelandii, która przejęła tu w imieniu ONZ kontrolę administracyjną. Przez kolejne prawie 50 lat stosunki pomiędzy mieszkańcami wyspy a ich protektorem były burzliwe, a na tutejszą gospodarkę wpływ miały również Stany Zjednoczone, wykorzystujące w czasie II wojny światowej Upolu za swój garnizon wojskowy. Dopiero pod koniec lat 40. władze Nowej Zelandii zgodziły się na utworzenie tu rady stanu i zgromadzenia ustawodawczego, co przyczyniło się do zwołania konwencji konstytucyjnej i przedsięwzięcia reform rządowych, podczas trwających przez kolejną dekadę starań o niepodległość. W 1962 roku Samoa Zachodnie stało się pierwszym tak dużym niepodległym krajem na Pacyfiku, a Malietoa Tanumalifi rozpoczął sprawowanie rządów. W roku 1997 kraj zmienił nazwę z Samoa Zachodniego na obecnie używaną – Samoa. Po śmierci Tanumalfiego porzucono dożywotnie prawo pełnienia urzędu, a obecne kompetencje kolejnych przywódców, zwanych tutaj o le Ao o le Malo, pokrywają się z prawami i obowiązkami stanowiska prezydenckiego.
Geografia
Samoa położone jest w rejonie Polinezji, na południe od równika, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami. Kraj położony jest na dwóch głównych wyspach – Upolu i Savai’i, które jako jedyne w archipelagu są zamieszkane i stanowią około 99% całkowitej powierzchni lądowej kraju, oraz ośmiu mniejszych wysp, jak na przykład Manono, Apolima czy Namua. Choć wszystkie z wysp geologicznie są pochodzenia wulkanicznego, obecnie jedynie najbardziej wysunięta na zachód Savai’i jest aktywna wulkanicznie. Ostatnie erupcje miały tu miejsce w roku 1911. Samo Savai’i jest szóstą największą wyspą polinezyjską – po Wyspie Północnej, Południowej i Stewart w Nowej Zelandii oraz hawajskich Hawai’i i Maui.

Tropikalny, równikowy klimat Samoa charakteryzuje niewielka amplituda temperatur oraz wysoki poziom wilgotności utrzymujący się cały rok. Niezależnie od miesiąca, średnie temperatury w dzień wynoszą tu pomiędzy 24 a 30°C, a temperatura otaczającego wyspy oceanu – około 28°C. Wyraźnie zaznaczone są tu jednak pora sucha, trwająca od maja do października, oraz pora deszczowa, w której pojawiać mogą się także cyklony – od listopada do kwietnia. Średnie sumy opadów różnią się jednak pomiędzy poszczególnymi fragmentami archipelagu i tak w interiorze sięgać mogą niemal 7500 mm, natomiast na północno-wschodnim wybrzeżu jedynie 2500 mm.
Kultura i Religia
Już pierwszy artykuł najnowszej konstytucji Samoa z roku 2012 głosi, że kraj jest narodem chrześcijańskim, założonym przez Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Szacuje się, że ponad 98% społeczeństwa Samoa wyznaje religię chrześcijańską, jednak stowarzyszeni są oni w różnych jej odłamach. Około 29% mieszkańców deklaruje przynależność do Chrześcijańskiego Kościoła Kongregacyjnego, 18,8% do wyznania rzymskokatolickiego, a kolejne 16,9%, 12,4%, 6,8% i 4,4% odpowiednio do odłamu metodystów, Zgromadzenia Bożego, Kościoła Jezusa Chrystusa w Dniach Ostatnich oraz Adwentystów Dnia Siódmego. Rząd Samoa nie wymaga rejestracji grup religijnych i deklaruje poszanowanie wolności religijnej, jednak odsetek osób wyznających hinduizm, buddyzm czy judaizm jest tu znikomy. W kraju znajduje się jedna z ośmiu najważniejszych świątyni bahaistycznych na świecie oraz jeden meczet, choć liczba muzułmanów nie przekracza 70 osób.

Tradycyjna kultura Samoa, zwana Fa’a Samoa, pozostaje wpływowa zarówno w polityce, jak i życiu codziennym. Tradycyjne fa’a odnosi się do ogółu zachowań, obowiązków oraz relacji pomiędzy Samoańczykami między sobą oraz osobami sprawującymi władzę. Głównym elementem kultury jest fa’amatai – system organizacji społecznej. Fa’a Samoa odnosi się także do odpowiedniego sposobu chodzenia, okresów modlitwy, tłumaczy znaczenie symboli czy poprawne relacje w rodzinie. Najważniejszą ceremonią kultury Samoa jest rytuał ‘Ava, polegający na uroczystym przemówieniu oraz uroczystym wypiciu tradycyjnego napoju przyrządzanego z pieprzu metystynowego. Ceremonia odbywa się przy wszystkich najważniejszych okazjach, w tym nadaniu głównych tytułów, powitaniach i pożegnaniach ważnych gości lub lokalnych zgromadzeniach. Mimo rytualnych odniesień Fa’a Samoa, po przybyciu europejskich misjonarzy w pierwszej połowie XIX wieku odnaleziono wiele podobieństw pomiędzy lokalną kulturą a chrześcijaństwem – takich jak szacunek do starszych czy wiara w istnienie absolutu – co przyczyniło się do jego rozwoju na terenie całego kraju.

Oferty podróży na Samoa

Samoa – miejsca warte zobaczenia

Kiedy jechać ?

POGODA NA SAMOA

Na Samoa wyróżnić można klimat tropikalny – gorący, wilgotny i deszczowy przez cały rok, z największą ilością opadów przypadającą na okres od grudnia do marca i porą niemal suchą w okresie od czerwca do września. Jest to też pora najchłodniejsza, jednak nawet wtedy temperatury wynoszą około 27°C, natomiast w okresie najcieplejszym, wypadającym tu na przełomie roku – około 3 stopnie więcej. Przez cały rok na Samoa wieją południowo-wschodnie pasaty, przez co odczuwalne temperatury wydają się niższe. Kraj ten jest również narażony na działanie tropikalnych cyklonów, które powstają najczęściej od listopada do kwietnia.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Samoa – inspiracje podróży