• Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 2
Stolica
Lilongwe
Język
angielski, czewa
Waluta
Kwacha (1 MWK to 100 tambala). Banknoty mają nominały 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 kwacha a monety 1, 5 i 10 kwacha oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 tambala. W praktyce używanie tambali jest jedynie sporadyczne.

1 EUR – 883 MWK
1 USD – 745 MWK
1 PLN – 198 MWK
Powierzchnia
118 484 km2
Populacja
19 130 000

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP udający się w podróż do Malawi muszą posiadać wizę turystyczną, którą można wyrobić za pośrednictwem strony internetowej www.evisa.gov.mw, w ambasadzie Malawi w Berlinie (Polska podlega kompetencji terytorialnej tej ambasady) oraz na samym przejściu granicznym, w porcie lotniczym, co jednak wiąże się z oczekiwaniem co najmniej 2–3 godziny. Władze Malawi zalecają uzyskanie wizy jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Koszt wizy wynosi 50 USD. Do jej uzyskania niezbędne jest posiadanie paszportu ważnego 6 miesięcy od planowanej daty powrotu oraz przedstawienie biletu powrotnego lub odpowiedniej liczby środków do jego zakupu oraz pokrycie kosztów pobytu w kraju.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Przed udaniem się na wakacje do Malawi zaleca się jednak szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Przy wjeździe z państw, w których występuje żółta febra, należy okazać aktualny dowód szczepienia (około 220 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Ze względu na jeden z najniższych dochodów krajowych brutto na świecie, napiwki w Malawi stanowią normalną i od turystów często wręcz oczekiwaną rzecz. Warto jednak pamiętać, że nieproporcjonalne napiwki mogą zaburzyć tu równowagę społeczną i ekonomiczną, w związku z czym większość z lodge’y posiada skrzynkę na wszystkie napiwki, która dzielona jest odpowiednio pomiędzy całym personelem, także tym niewidocznym dla Gości. Najczęściej przyjętą kwotą jest około 5–10 USD na osobę dziennie, wręczane w gotówce, najlepiej właśnie w dolarach amerykańskich, ewentualnie w euro, funtach brytyjskich lub randach południowoafrykańskich.
Ceny jedzenia
Malawi jest krajem stosunkowo tanim, o czym świadczyć mogą między innymi nominały tutejszej waluty – najdrobniejsza moneta to odpowiednik 1/200 polskiego grosza. Mimo to, nie ma tu zwyczaju stołowania się poza domem, a w supermarketach zakupy robią głównie zagraniczni turyści oraz niewielka, najbogatsza część społeczeństwa. Najtańsze zakupy zrobicie tu na lokalnych targach.

Przykładowe ceny:

Posiłek w taniej restauracji – 3000 MWK
Trzydaniowy posiłek w restauracji średniej klasy – 15000 MWK
Zestaw w zagranicznej sieci fast food – 4500 MWK
Cappuccino w kawiarni – 1400 MWK
Piwo lokalne 0,5 l – 800 MWK
Piwo importowane 0,3 l – 1200 MWK
Butelka wina – 6000 MWK
Butelka wody 1 l – 500 MWK
Puszka Coca coli 0,3 l – 500 MWK
Banany 1 kg – 1200 MWK
Pomarańcze 1 kg – 2700 MWK
Jedzenie
Kuchnia Malawi jest stosunkowo odporna na wpływy zewnętrzne i pozostaje niezmienna i tradycyjna od lat. Poza większymi miastami większość ze składników zamówionego dania najprawdopodobniej wyhodowana została przez te same osoby lub w pobliżu restauracji. Znaczna większość dań koncentruje się na węglowodanach skrobiowych, które podaje się nierzadko we wszystkich trzech posiłkiem z dodatkiem warzyw i mięsa – najczęściej drobiu oraz koziny. Specjalnością kraju są także świeże ryby, głównie z Jeziora Malawi, łatwe do zdobycia i smaczne. Produkty mleczne są tu powszechne dzięki dobrze rozwiniętej hodowli bydła, a owoce tropikalne, takie jak banany, mango czy ananasy, stanowią w sezonie popularne składniki deserów.

Do najpopularniejszych potraw w Malawi należą m.in. nkhwaniwotendera – gulasz z liści dyni i orzechów ziemnych, dziwala – smażone koniki polne, podane często z dodatkiem soli, cebuli i pomidorów, oraz ndivo – sos lub gulasz przygotowany z warzyw lub mięsa, dodawany najczęściej do nsima, czyli tradycyjnych placuszków przygotowanych z gęstej papki mąki kukurydzianej. Jeśli lubicie ryby, skosztujcie chambo – miejscowej odmiany tilapii podawanej często z marchewkowo-cebulowym curry, utipa – niewielkich rybek, w smaku i wyglądzie przypominających sardynki oraz waliwasamaki – łososia z dodatkiem cebuli, marchewki i makaronu lub ryżu z przyprawami. Do obiadu przekąsić można ntchochi, czyli chlebek przygotowany z puree bananowego oraz popić mawehu, orzeźwiającym, bezalkoholowym napojem z mąki kukurydzianej, zaś na deser uraczyć się mandasi – lokalną odmianą pączka smażonego w głębokim tłuszczu.
Ciekawostki
  • Nazwa kraju – Malawi – dosłownie oznacza płomienie ognia i odnosi się do odbicia widoku wschodzącego słońca w Jeziorze Malawi.
  • Pomimo tego, że kraj jest śródlądowy, ponad 1/5 jego terenu pokrywają jeziora i rzeki.
  • Jezioro Malawi (nazywane niekiedy Niasa) stanowiące częściowo granicę kraju z Tanzanią i Mozambikiem jest trzecim największym jeziorem w Afryce i żyje tu więcej gatunków ryb niż w każdym innym śródlądowym zbiorniku wodnym.
  • W drugiej połowie XX wieku Malawi było jedynym krajem poza Danią, gdzie browar Carlsberg posiadał swoje fabryki.
  • Malawi jest jednym z 73 państw, których reprezentanci nigdy nie zdobyli medalu na Igrzyskach Olimpijskich.
  • Najważniejszymi towarami eksportowymi kraju jest tytoń i herbata.
  • Malawi to obok Somalii, Centralnej Republiki Afrykańskiej, Burundi i Liberii jeden z najbiedniejszych krajów Afryki.
  • W 2016 roku w Malawi doszło do pierwszej przeprowadzonej na dużą skalę translokacji tutejszych słoni. 500 osobników przeniesionych zostało z Parków Narodowych Majete oraz Liwonde do Parku Narodowego Nkhotakota.
  • Więźniowie i strażnicy jednego z lokalnych ośrodków zamkniętych uczestniczący w muzycznej akcji Zomba Prison Project nominowani zostali do Nagrody Grammy w kategorii Best World Music Album.
  • Jedynie 10% kobiet uzyskuje tu wykształcenie średnie. Ponad 20% młodych dziewcząt nie może kontynuować swojej edukacji ze względu na brak odpowiedniej wiedzy dotyczącej menstruacji i znikomego dostępu do podpasek czy tamponów.
  • Malawi ma jeden z najwyższych współczynników małżeństw wśród dzieci. Szacuje się, że połowa dziewczynek zostaje żoną i/lub matką jeszcze przed 18 rokiem życia.
  • Podczas wakacji w Malawi zobaczyć możecie little five – pięć rzadko spotykanych zwierząt afrykańskich, odpowiadających w pewien sposób słynnej wielkiej piątce. Należą do nich ryjkoskoczki (elephant shrew), rohatyńce (rhino beetle), bawolik czerwonodzioby (buffalo weaver), mrówkolwy (ant lion) oraz żółwie lamparcie (leopard tortoise).
  • Blantyre – miejscowość leżąca na południu kraju – nazwana została na cześć miejsca urodzenia Davida Lingstone’a. Według miejscowych pogoda bywa tu równie kapryśna, co w jej szkockim odpowiedniku.
  • Ze względu na życzliwość i otwartość miejscowych, kraj nierzadko nazywany jest ciepłym sercem Afryki.
  • Czyste niebo, wiejskie okolice i brak miejskich świateł – Malawi to bez wątpienia jedno z najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd!
  • Flaga Malawi to czarno-czerwono-zielono poziome pasy. Kolory te symbolizują odpowiednio Afrykańczyków, krew męczenników walczących o niepodległość i dziewiczą naturę kraju. Na górnym pasie znajduje się zachodzące słońce.
  • To właśnie w Malawi znajduje się najliczniejsze skupisko sztuki naskalnej w Afryce Środkowej. Wpisany na listę UNESCO obszar Changoni obejmuje 127 stanowisk z dziełami później epoki kamienia.
  • Joyce Banda – druga w historii Afryki kobieta prezydent – w 2013 roku sprzedała na aukcji jeden z luksusowych, prezydenckich samolotów. Zdobyte w ten sposób pieniądze zostały przekazane na pomoc gospodarce Malawi.
  • Zwracajcie uwagę na ostrzeżenia – w niektórych jeziorach zabronione jest pływanie w godzinach wieczornych, najczęściej już od 16:00. Zamieszkujące je krokodyle i hipopotamy o zmierzchu stają się bardzo aktywne.
  • Część z Parków Narodowych Malawi możecie zwiedzać pieszo!

Poznaj szczegóły o kraju Malawi

Historia
Historia przedkolonialnego Malawi sięga niemal 2000 lat, kiedy na tych terenach istniało wiele prymitywnych społeczności plemiennych. Już w IV wieku jednak na obszar dzisiejszego kraju przybyły ludy Bantu, które upowszechniły tu broń i żelazne narzędzia, a powszechni wcześniej myśliwi–zbieracze zaczęli prowadzić osiadły tryb życia skupiając się na rolnictwie. Od 1480 roku ludność zamieszkująca południowe krańce jeziora Malawi zaczęła się skupiać w początkowo niewielkim imperium Maravi, od którego także wywodzi się dzisiejsza nazwa kraju. W czasach swojej świetności królestwo to objęło tereny nie tylko Malawi, ale także części dzisiejszej Zambii oraz Mozambiku, aż po wybrzeże Oceanu Indyjskiego. W tym okresie na tereny położone na południe od Maravi dotarli także Portugalczycy, z którymi kontakty opierały się głównie na sprzedaży kości słoniowej i niewolników oraz kupnie kukurydzy, wcześniej niedostępnej na tych terenach.

W 1859 roku na tereny jeziora Niasa dotarł szkocki odkrywca i misjonarz – David Livingstone. W ślad za nim podążyły brytyjskie misje prezbiteriańskie oraz kupcy, a w 1883 roku Wielka Brytania wysłała do Malawi swojego konsula, co doprowadziło do utworzenia tu 8 lat później Protektoratu Shire Highlands i przejęcia kontroli nad obszarem Malawi. W 1907 roku powstała tu rada ustawodawcza, zmieniono też nazwę kraju na Niasa. W czasie wojen światowych tereny te zostały najechane przez panujących w Tanzanii Niemców, jednak kraj nadal pozostawał w rękach Brytyjczyków. W 1953 roku tereny Malawi zostały dołączone do Federacji Rodezji i Niasy obejmujące także tereny Zambii i Zimbabwe. 10 lat później została ona rozwiązana, a Niasa – już jako Malawi – ogłosiła niepodległość w roku 1964.

W czasach niezależnego kraju Malawi nastąpiło przeniesienie stolicy z Zomby do Lilongwe, a lata 70. i 80. XX wieku upłynęły pod autorytarnym panowaniem prezydenta Hastingsa Bandy. Na zmiany w kraju wpłynęła mająca miejsce na początku lat 90. susza oraz wojna domowa w sąsiednim Mozambiku, co poskutkowało przeprowadzeniem referendum w roku 1993, uważanym za początek rzeczywistej demokracji w tym kraju.
Geografia
Malawi to kraj śródlądowy leżący w południowej Afryce, zajmujący wąski i kręty pas lądu wzdłuż doliny Rift oraz Jeziora Malawi. Od strony północnej oraz wschodniej graniczy z Tanzanią, na zachodzie z Zambią, a na południu z Mozambikiem. Jest to jeden z najgęściej zaludnionych i najmniej zurbanizowanych krajów tej części kontynentu – jedynie około 17% społeczeństwa żyje na obszarach miejskich – lecz współczynnik urbanizacji rośnie tu w tempie znacznie szybszym aniżeli średnia afrykańska czy nawet światowa. Mimo niezwykłego zróżnicowania krajobrazu, Malawi można podzielić na cztery zasadnicze regiony: dolinę Wielkich Rowów Afrykańskich, centralne płaskowyże, wyżyny i odizolowane góry. Administracyjnie kraj podzielony jest na trzy regiony: centralny, północny i południowy.

Na terenie Malawi panuje klimat subtropikalny, wyróżniający się porą deszczową od listopada do kwietnia oraz porą suchą w pozostałej części roku. Maj i październik są miesiącami przejściowymi, w których również mogą się pojawić ulewne deszcze. Temperatury nieznacznie różnią się pomiędzy sezonami, jednak wyraźnie zauważalna jest tendencja ich spadku wraz ze wzrostem wysokości terenu. W Nsanje, leżącej w dolinie rzeki Shire średnie temperatury przez cały rok utrzymują się w okolicy 24°C, podczas gdy w leżącym na granicy z Mozambikiem Dedza na wysokości niemal 1600 metrów n.p.m. w październiku mogą spadać poniżej 10°C, a w regionie płaskowyżu Nyika oraz wyższych partii masywu Mlandżi nawet w lipcu spodziewać się można przymrozków.
Kultura i Religia
Ze współczesnym Malawi związanych jest 10 grup etnicznych – Chewa, Nyanja, Lomwe, Yao, Tumbuka, Sena, Tonga, Ngoni, Ngonda i Lambya. Wszystkie z nich używają języków z grupy bantu, jednak jedynie czewa jest językiem urzędowym. W 1996 roku ówczesny rząd zdecydował o możliwości prowadzenia początkowej edukacji w języku ojczystym uczniów lub języku urzędowym, a dopiero w wyższych klasach po angielsku, który mimo że pod koniec XX wieku rozumiany był przez niecałe 20% społeczeństwa, wciąż chętnie używany jest w sprawach biznesowych, administracyjnych czy sądowych. Prawie 80% populacji Malawi deklaruje wiarę chrześcijańską, jednak podzieleni są oni pomiędzy wyznania protestanckie oraz katolickie. Około 14% społeczeństwa – głównie w regionie południowego brzegu Jeziora Malawi – wyznaje islam, a tamtejsze szkoły nierzadko wprowadzają możliwość nauki języka arabskiego. Pozostała część ludności podzielona jest pomiędzy ateizm, tradycyjne wierzenia afrykańskie i inne religie.

Jedne z najważniejszych rytualnych uroczystości – praktykowane nawet w tutejszych odłamach chrześcijańskich – związane są z obrzędami ślubnymi. Tradycyjnie wszyscy członkowie rodziny oraz miejscowi wodzowie zbierają się w domu przyszłej panny młodej, gdzie dochodzi do oficjalnych zaręczyn. Mieszkańcy wioski organizują dwie huczne uroczystości – jedną z dużą ilością jedzenia i picia już dzień wcześniej oraz drugą – w dzień samych zaręczyn. W ramach uczczenia związku rodzina panny młodej otrzymuje koguta, natomiast bliscy pana młodego – kurę.

Malawi – miejsca warte zobaczenia

Kiedy jechać do Malawi?

POGODA W MALAWI

Malawi leży w strefie klimatu subtropikalnego, w którym wyróżnić można porę suchą (maj – październik) oraz deszczową (listopad – kwiecień) dzielące rok niemal równo na pół. Średnie temperatury w kraju w dużej mierze zależą od wysokości, i tak w stołecznym Lilongwe utrzymują się na poziomie 16–17°C w porze suchej oraz 22–23°C w okresie deszczowym. W położonej bliżej południowej części kraju i okolic dorzecza Shire części kraju temperatury przez cały rok wskazują około 28–30°C. Jeśli w trakcie podróży do Malawi planujecie odwiedzić także wyżej położone regiony, takie jak płaskowyż Nyika czy okolice masywu górskiego Mlandżi, nawet w lecie przygotowani musicie być na nierzadkie przymrozki w nocy i o poranku.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Malawi – inspiracje podróży