• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT – 4
Stolica
Willemstad
Język
angielski, niderlandzki, papiamento
Waluta
Gulden Antyli Holenderskich (1 ANG to 100 centów). Banknoty mają nominały 5, 10, 25, 50, 100 i 250 guldenów, a monety 1, 2,5 i 5 guldenów oraz 1, 5, 10, 25 i 50 centów.

1 PLN – 0,46 ANG
1 USD – 1,80 ANG
1 EUR – 2,10 ANG
Powierzchnia
444 km2
Populacja
163 500

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP mogą przebywać na terenie Curacao w celu turystycznym do 90 dni bez konieczności posiadania wizy, natomiast paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Curacao władze imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego.
Szczepienia
Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Przed udaniem się na wakacje na Curacao zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Opłata za obsługę w hotelach – powszechnie w wysokości 12% – oraz w restauracjach, najczęściej w wysokości 8–15%, nierzadko doliczana jest do rachunku, a wszelkie dodatkowe napiwki są uznaniowe. Większość hoteli pobiera także podatek rządowy w wysokości 7%. Napiwki dla taksówkarzy, pokojówek czy przewodników także są uznaniowe, najczęściej to ok. 2 USD za dzień dla pokojówki lub kierowcy oraz 10% ceny wycieczki dla przewodnika.
Ceny jedzenia
Curacao jest znacznie droższe od Polski, jednak ceny różnią się w zależności od regionu. Willemstad – obok Saint Vincent i Santo Domingo – uważany jest za jedną z najtańszych stolic na Karaibach, lecz ceny noclegów w najlepszych hotelach bywają wyższe od tych w Saint-Barthelemy (najdroższej karaibskiej wyspie).

Przykładowe ceny:

Posiłek w niedrogiej restauracji – 20 ANG
Trzydaniowy posiłek w restauracji średniej klasy – 50 ANG
Piwo lokalne 0,5 l – 5 ANG
Piwo importowane 0,3 l – 4,5 ANG
Wino średniej klasy – 15 ANG
Cappuccino w kawiarni – 6 ANG
Coca cola 0,3 l – 3,7 ANG
Woda 1,5 l – 2,5 ANG
Banany 1 kg – 4 ANG
Pomarańcze 1 kg – 6,5 ANG
Jedzenie
Kuchnia Curacao to mieszanka potraw z Ameryki Południowej, Afro-Karaibów czy nawet Indonezji oraz Holandii i Francji. Miejscowa kuchnia opiera się na rybach i owocach morza oraz warzywach i owocach, które sprowadza się tu z oddalonej o ok. 80 kilometrów Wenezueli. W restauracjach możecie skosztować potraw takich jak keshi yena – zapiekanej, okrągłej, serowej kulki, nadziewanej marynowanym mięsem drobiowym lub wieprzowym oraz oliwkami, kaparami, cebulą i pomidorami, funchi – lokalnej wariacji polenty, podawanej także w wersji tutu z dodatkiem groszku czarnookiego czy też stoba – tradycyjnego dla kuchni karaibskiej gulaszu, przygotowanego najczęściej z koziny z dodatkiem sezonowych owoców, warzyw i przypraw. Dzięki wpływom Niderlandów spróbować będziecie mogli także bitterballen – tradycyjnych holenderskich klopsików mięsnych wypełnionych warzywami lub serem, natomiast z Wenezueli i innych krajów Ameryki Południowej przybyły tu arepas – placki przypominające greckie pity, podawane z mięsem, serem lub warzywami. W regionie Willemstadu popularną wersją dania jest także arepa di pampuna przygotowana z owoców dyni.
Swego rodzaju osobliwościami, które czekają na was w menu Curacao, są m.in. skrzydlica – jedna z najbardziej jadowitych ryb Morza Karaibskiego, która po odpowiednim przygotowaniu może zadziwić swoim delikatnym smakiem. Koniecznie spróbujcie dania ze skrzydlicy podanego z makaronem (ribbon pasta with lionfish). Sporym zdziwieniem dla niektórych może być także… iguana – przez miejscowych określana jako nadrzewna kura, przygotowywana w zupie (sopi yuana) lub gulaszu (yuana stoba). Uważana za silny afrodyzjak, w smaku porównywana do skrzyżowania mięsa żabiego, króliczego oraz drobiowego. Do każdego z tych dań miejscowa obsługa z pewnością zaproponuje wam Blue Curacao – słynny na całym świecie likier wytwarzany tradycyjnymi metodami ze skórki gorzkiego owocu cytrusowego o nazwie laraha, który rośnie tylko tutaj! Podczas wakacji na Curacao możecie się wybrać na krótką wycieczkę po jednej z lokalnych fabryk i degustować niebieski likier.
Ciekawostki
  • Poprawną wymową nazwy wyspy Curacao jest kurasau.
  • Podczas pobytu na wyspie pomiędzy sierpniem a październikiem można zaobserwować naturalne zjawisko tarła koralowców. Trwa ono tylko kilka dni, najczęściej tuż po pełni księżyca.
  • Nazwa stolicy wyspy – Willemstad – nadana jest na cześć holenderskiego gubernatora Willema II Van Oranje sprawującego swą władzę w pierwszej połowie XVII wieku.
  • Według jednej z miejscowych historii, dawniej wszystkie budynki na wyspie pomalowane były na biało, jednak ówczesny gubernator nakazał ich przemalowanie, ponieważ biel była zbyt odblaskowa i szkodliwa dla oczu. Obecnie Willemstad uważany jest za najbardziej kolorową stolicę Karaibów.
  • Do regionu Curacao zaliczana jest także niewielka, bezludna wyspa Klein Curacao. Położona ok. dwie godziny rejsu ze stolicy, zachwyca raczej naturalnym pięknem, niż atrakcjami: wszystko, co znajdziecie na miejscu, to opuszczona latarnia morska i wrak statku.
  • Curacao nie ma jednej oficjalnej religii ,pomimo że jest siedzibą najstarszej żydowskiej osady świata zachodniego, założonej przez mniejszość emigrującą z Portugalii setki lat temu.
  • Jedno z najpopularniejszych na wyspie zwierząt – iguana – jest tutaj także miejscowym przysmakiem. Podczas wakacji na Curacao możecie spróbować jej w zupie lub duszonej w warzywnej potrawce!
  • Woda z kranu jest destylowana i oczyszczana bezpośrednio z morza.
  • Na Curacao znajduje się ponad 40 piaszczystych i kamienistych plaż – większość w niewielkich zatokach lub lagunach. Część z nich jest prywatna i pobiera opłatę za wstęp, najczęściej w wysokości 5–10 ANG za osobę za dzień.
  • Mieszkańcy bardzo dbają o czystość swoich ulic, a za śmiecenie można dostać wysoki mandat.
  • Większość restauracji na Curacao otwiera się dopiero w porze lunchu.
  • Stolica wyspy – Willemstad – obejmuje ponad ¼ jej powierzchni. Zamieszkiwana jest też przez niemal 90% mieszkańców całego Curacao.
  • Flaga Curacao składa się z niebieskiego tła symbolizującego błękit Morza Karaibskiego, przeciętego żółtym poziomym pasem oznaczającym słońce. Powyżej znajdują się dwie gwiazdy odpowiadające głównej wyspie Curacao oraz mniejszej Klein Curacao.
  • Na większości stacji benzynowych na Curacao dopiero po przedpłaceniu odpowiedniej kwoty będziecie mogli zatankować swój samochód lub skuter.
  • To właśnie na tej wyspie rokrocznie odbywa się największy festiwal na całych Karaibach – North Sea Jazz Festival. W jego niemal 50-letniej historii wystąpili tu między innymi Miles Davis, Herbie Hancock czy Amy Winehouse.
  • Podobnie jak w odległym o ponad 10 tysięcy kilometrów RPA, tak i na Curacao znajdziecie farmy strusi oraz… Góry Stołowe!

Poznaj szczegóły o kraju Curacao

Historia
Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Arawakowie, którzy przybyli z Ameryki Południowej, a Europejczycy dotarli tu dopiero w 1499 roku. Początkowo Curacao było pod władzą hiszpańską, lecz w późniejszych latach do wyspy rościli sobie prawa Anglicy i Holendrzy. Od 1816 roku nieprzerwanie należy do Holandii, a w drugiej połowie XX wieku Curacao formalnie przekształcono w Antyle Holenderskie. W wyniku przeprowadzonego referendum nastąpił podział Antyli, a wyspa stała się samodzielnym terytorium zależnym.
Geografia
Curacao to niewielkie terytorium zamorskie Holandii, którego tereny obejmują główną wyspę o tej samej nazwie oraz położoną nieco ponad 10 kilometrów na południowy wschód bezludną Klein (Little) Curacao. Wraz z sąsiednimi Arubą i Bonaire tworzy grupę wysp ABC należącą do zachodniej części Wysp Zawietrznych, które stanowią część Małych Antyli. Wyspa leży na szelfie kontynentalnym Ameryki Południowej i charakteryzuje się płaskim ukształtowaniem terenu. Najwyższy szczyt, leżący w północnej części wyspy Christoffelberg, osiąga wysokość 372 metrów n.p.m. Tutejsza roślinność to głównie różne gatunki kaktusów oraz kolczastych krzewów brezylkowatych, natomiast fauna skupia się na ptactwie, m.in. pelikanach, flamingach oraz endemicznych trupialach.

Na Curacao występuje klimat półpustynny z porą deszczową trwającą od października do grudnia oraz porą suchą od stycznia do września. Przez cały rok temperatury oscylują niemal na jednakowym poziomie, a różnica pomiędzy najchłodniejszym (styczeń) i najcieplejszym (wrzesień) miesiącem to niecałe 3°C. Wyspa leży poza pasem huraganów, jednak mogą one występować sporadycznie.
Kultura i Religia
Kultura Curacao jest odzwierciedleniem historii wyspy i mieszka tu ponad 50 narodowości kultywujących własne tradycje i posługujących się różnymi językami. Wyspę zamieszkuje ludność afro-karaibska oraz społeczności holenderskie, francuskie, latynoamerykańskie i azjatyckie. Wpływ protektoratu holenderskiego widać w architekturze, a Willemstad nierzadko nazywany jest Małym Amsterdamem, oraz w języku – niderlandzki ma status języka urzędowego. Powszechnie używa się tu również języka kreolskiego – papiamento – a w codziennych rozmowach mieszkańców wyspy usłyszeć można także angielski i hiszpański. Szacuje się, że większość mieszkańców Curacao mówi biegle w co najmniej trzech językach.

Niemal 70% mieszkańców Curacao zrzeszonych jest w kościele rzymskokatolickim, kolejne 17% deklaruje przynależność do wyznań protestanckich, np. adwentyzmu, Świadków Jehowy czy Kościoła Zielonoświątkowców, a niewiele ponad 3% to muzułmanie, hinduiści, żydzi i wyznawcy pozostałych religii lub ateiści.

Oferty podróży na Curacao

Curacao – miejsca warte zobaczenia

Kiedy jechać na Curacao?

POGODA NA CURACAO

Półpustynny klimat Curacao i położenie geograficzne poza pasem huraganów sprawiają, że wyspa jest świetnym miejscem na wakacje niemal przez cały rok. Tutejsza pora deszczowa trwa przez trzy miesiące – od października do grudnia, jednak sporadyczne deszcze mogą się zdarzać się w miesiącach przejściowych. Średnia temperatura przez cały rok wynosi około 27°C, a różnica pomiędzy najcieplejszym a najchłodniejszym miesiącem to niecałe 3°C. Wilgotność powietrza na wyspie przez cały rok wynosi około 80%, a nawet w najmniej słonecznym miesiącu – październiku – mieszkańcy Curacao mogą cieszyć się niemal 250 godzinami słonecznymi!
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Curacao – inspiracje podróży