Wakacje w Egipcie – jak się przygotować?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Wakacje w Egipcie – jak się przygotować?

Egipt to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych – nie tylko przez miłośników plażowania i sportów wodnych w nadmorskich kurortach i wystawnych hotelach all inclusive! Prócz szerokich, piaszczystych plaż i ciepłego morza podróżnik znajdzie tu także tętniące życiem metropolie pełne monumentalnej architektury i kolorowych targowisk, niezliczone stanowiska archeologiczne i każdemu znane piramidy, świątynie, posągi i obeliski. Miłośnicy przygód docenią również pustynne safari i noclegi w beduińskich osadach oraz wieczorne opowieści przy ognisku, pod magicznie rozgwieżdżonym niebem. W każdym wypadku podróż do Egiptu zapewni Wam świetną zabawę i moc wspomnień oraz powodów, by wrócić tutaj w kolejnych latach!

Karnak, Egipt

Karnak, Egipt

Kiedy jechać do Egiptu?

Spójrzmy na mapę świata: Egipt jest bardzo rozległym krajem o zróżnicowanym położeniu i odmiennych strefach klimatycznych. Ogólnie rzecz ujmując, wyróżnia się tu dwie pory roku – łagodną zimę i upalne lato. Wakacje w tym kraju można planować przez większość roku: nawet w chłodniejszych miesiącach pogoda w Egipcie jest przyjemna, temperatura wody dość wysoka, a w ciągu dnia będzie powyżej 20 stopni. Największe różnice temperatur występują wewnątrz lądu, gdzie dobowe amplitudy wynoszą więcej niż 20°C pomiędzy dniem a nocą, a zimą temperatura spada nawet w okolice 5°C. Najgorętsze letnie dni przynoszą upały sięgające prawie 50°C, na południu – w tej porze najlepiej wypoczywać na wybrzeżu Morza Czerwonego.

Wiza do Egiptu

Podróżujących do Egiptu obowiązuje wiza turystyczna – jednorazowa (25 USD) lub wielokrotna (60 USD). Wnioskować można o nią poprzez stronę internetową – www.visa2egypt.gov.eg. Należy też posiadać paszport ważny przynajmniej jeszcze 6 miesięcy po dacie wjazdu. Do 30.04.2021 roku z obowiązku wizowego zwolnione są osoby podróżujące bezpośrednimi lotami do rejonów Synaj, Morze Czerwone, Luksor i Asuan. Planując wakacje z Planet Escape otrzymacie zawsze aktualne informacje dotyczące warunków wjazdowych i wiz, związanych z tym formalności musicie jednak dopełnić samodzielnie lub skorzystać z agencji wizowej.

Szczepienia przed wyjazdem do Egiptu

Nie ma żadnych szczepień obowiązkowych czy bezwzględnie wymaganych do wjazdu, jednak – jak w przypadku niemal każdej podróży zagranicznej – zaleca się standardowych szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, polio oraz tężcowi. W Egipcie nie ma zagrożenia malarycznego ani potrzeby stosowania profilaktyki antymalarycznej, warto jednak pamiętać o spreju przeciw komarom – nawet nieszkodliwe potrafią skutecznie uprzykrzyć wakacje.

Luksor

Luksor

Co zabrać na wycieczkę do Egiptu

W dobie pandemii koronawirusa wszyscy podróżujący zobowiązani są do okazania negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed planowanym wjazdem do kraju, przetłumaczonego na język angielski lub arabski. Obowiązek testów nie dotyczy dzieci do 6 roku życia.

Gdy uporacie się już z niezbędnymi formalnościami, możecie zacząć pakować walizki. Lista rzeczy do zabrania nie różni się zbytnio od pozostałych kierunków – niektóre z nich są po prostu uniwersalne. Wakacje w Egipcie to ogromny zastrzyk słońca, w pierwszej kolejności spakujcie więc krem z wysokim filtrem UV, czapkę, kapelusz lub inne nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Jeśli planujecie aktywnie zwiedzać kraj, zadbajcie o stosowny do okoliczności ubiór, wygodny i dostosowany warunków pogodowych oraz odpowiedni do zwiedzania świątyń czy innych miejsc kultu religijnego. Chociaż w kraju nie obowiązują ścisłe normy religijne czy obyczajowe, warto pamiętać o szanowaniu lokalnej kultury, zwyczajów i religii. Z wakacyjnych ubiorów korzystajcie na plaży i podczas pobytu w hotelu, poza nimi jednak zdecydowanie lepiej zrezygnować z krótkich spodenek i odkrytych topów

Obowiązkowym punktem wczasów w Egipcie jest zobaczenie piramid; równie popularną atrakcja jest kąpiel w morzu i podziwianie rafy koralowej. Jeśli planujecie cale dnie spędzać w wodzie, możecie zabrać własne maski, okulary czy płetwy, które pomogą Wam cieszyć się każdą chwilą w Morzu Czerwonym. Ponieważ ostre koralowce porastają również dno, koniecznie pamiętajcie o odpowiednim obuwiu do wody. Zabierając pod wodę swoją kamerę lub telefon nie zapomnijcie o wodoodpornym etui. Na miejscu powinniście zastać identyczne gniazdka jak w Polsce, więc przejściówka nie będzie potrzebna.

Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie

Bezpieczeństwo w Egipcie

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące bezpieczeństwa w Egipcie. To ogromny kraj o regionach zarówno bardzo turystycznych, jak i całkowicie nieturystycznych i niezaludnionych. MSZ odradza wyjazdy w niektóre z tych regionów i zaleca organizowanie wczasów przez biura podróży. W wielu miejscach można zauważyć wzmożone kontrole na ulicach, w miejscach publicznych oraz przy atrakcjach turystycznych, co ma związek z incydentalnymi atakami na tle terrorystycznym i religijnym. Polskie MSZ umieszcza Egipt na liście krajów zagrożonych terrorystycznie, podobne ostrzeżenia dotyczą jednak krajów europejskich, jak Belgia i Francja. Kurorty turystyczne przyciągające największą ilość turystów określane są jako bezpieczne, posiadając zazwyczaj wyznaczony i chroniony obszar. Poza strefami turystycznymi również należy zachować podstawowe środki ostrożności – jak w każdym miejscu mogą występować drobne kradzieże, próby wyłudzenia czy oszustw. Egipt wraz z Tunezją to najpopularniejsze kraje w Afryce pod względem liczby turystów, w 2019 roku liczba odwiedzających została oszacowana na prawie 14 milionów gości.

Waluta w Egipcie

Obowiązującą walutą jest funt egipski (EGP) który dzieli się na 100 piastrów lub 1000 milimów. Najczęściej występującymi nominałami są banknoty 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów oraz moneta 1 funta.

1 EGP – 0,24 PLN

1 PLN – 4,15 EGP

1 USD – 15,65 EGP

1 EUR – 18,50 EGP

Na lokalną walutę najlepiej wymienić EUR lub USD. W większych miastach bez problemów znajdziecie bankomaty lub dokonacie wymiany u sprzedawców. W miejscach turystycznych można nawet płacić w EUR lub USD, lecz zawsze należy zwracać uwagę na kurs wymiany. W sklepach czy restauracjach zazwyczaj zapłacicie kartą.

Pozostając w temacie finansów, pamiętajcie o dwóch kwestiach. Po pierwsze, zawsze próbujcie się targować! Przedstawione ceny są jedynie wyjściowe, a ich końcowa wysokość będzie zależeć w dużej mierze od Waszych zdolności. Porównajcie ceny w sąsiednich miejscach, zastanówcie się, ile naprawdę chcecie lub możecie wydać i spróbujcie swoich sił w trudnej sztuce negocjacji. Po drugie – w Egipcie funkcjonuje nieformalny zwyczaj czy nawet obowiązek dawania napiwków. Na tzw. bakszysz warto mieć przygotowane trochę drobnych w kieszeni, gdyż często będziecie musieli zapłacić coś ekstra, np. za wniesienie walizek, obsłudze czy kierowcom lub przewodnikom. Bakszysz obowiązuje nie tylko turystów, ale i miejscowych, więc nie czujcie się „nabijani w butelkę”. Kwota ta może zapewnić Wam również lepsze miejsce w restauracji, uwagę kelnera czy większy pokój, który zwolnił się w ostatniej chwili. Zamiast pieniędzy można rozdawać również niewielkie upominki.

Internet w Egipcie

Dostęp do Internetu na pewno będzie zapewniony w hotelu, czasami jednak jego jakość pozostawia wiele do życzenia lub jest dodatkowo płatny. Już po przylocie na lotnisku możecie bez problemów kupić jednorazowe karty SIM o określonej kwocie i ilości GB do wykorzystania na transmisję danych. Ceny zaczynają się już od 3 USD, a płacąc około 15 USD możecie liczyć na pakiet powyżej 20 GB. Karty można kupić również w centrach handlowych, od ulicznych sprzedawców czy w hotelowych sklepikach. Do najpopularniejszych operatorów należy Vodafone i Orange.

Kuchnia egipska

Wakacje w Egipcie to prawdziwa gratka dla miłośników kulinarnych doznań! Bardzo bogata kuchnia czerpie z wpływów arabskich, tureckich, greckich czy żydowskich, dzięki czemu jest bardzo kolorowo, różnorodnie, aromatycznie i co najważniejsze – smacznie.

Herbata arabska

Herbata arabska

Podstawą kuchni jest ryż, fasola, lokalny bób i ciecierzyca. Wraz z warzywnymi dodatkami powstają z nich niezliczone humusy, pasty i sosy dodawane do warzyw czy mięsa, mocno doprawione pietruszką, miętą, imbirem, kolendrą czy kurkumą. Wieprzowiny na stołach nie spotkacie, jednak wasze kubki smakowe zachwycą się wołowiną, baraniną i drobiem, bardzo często prosto z grilla, faszerowane warzywami i polane aromatycznym sosem. Na pewno będziecie mieli okazję spróbować tradycyjnego kebaba przyrządzanego z różnych rodzajów mięsa, kofty – niewielkiego mięsnego szaszłyka lub klopsika z dużą ilością aromatycznych przypraw czy też popularnego koshari – mieszanki ryżu, soczewicy i makaronu polanej pikantnym sosem na bazie pomidorów. Szukającym kulinarnych ciekawostek możemy polecić nadziewanego gołębia.

Na deser skosztujcie słodkiego puddingu z pistacjami, wypieków z miodem i migdałami, kokosu i bakalii czy kruchych ciasteczek z masą. Na każdym kroku dostaniecie również kawę i herbatę, często bardzo mocną i słodką, z dodatkiem aromatycznych przypraw. Smacznego!

Co warto zobaczyć w Egipcie?

Kair – stolica Egiptu, największe miasto w kraju i w całej Afryce oraz największy ośrodek cywilizacji islamskiej. To nowoczesna metropolia licząca ponad 20 milionów mieszkańców i żyjąca 24 godziny na dobę, ośrodek handlowy, przemysłowy i finansowy. Jej historia sięga ponad 3000 lat p.n.e., a najważniejszymi pozostałościami są stanowiska archeologiczne, piramidy w Gizie (w tym piramida Cheopsa i posąg Sfinksa na tle piramidy Chefrena) oraz Sakkar z piramidą Dżesera. Będąc w Kairze koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Egipskie, Meczet i Park Al Azhar, Meczet Alabastrowy, Wieżę Kairską oraz niezliczone targowiska i bazarki.

Stary Kair

Stary Kair

Aleksandria – miasto założone przez Aleksandra Wielkiego było jednym na najważniejszych ośrodków kultury i nauki starożytnego świata. Tutaj łączyły się światy Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Dawnej olśniewała majestatem pałaców królewskich, monumentalnej latarni morskiej na Faros czy gmachem Biblioteki Aleksandryjskiej, obecnie to drugie największe miasto Egiptu i najważniejszy port morski, dalej określany mianem naukowej i kulturalnej stolicy kraju. Nawet pomimo upływu setek lat klimatem jest jej bliżej do europejskich miast nad Morzem Śródziemnym niż do Kairu. Obecnie największymi atrakcjami są Muzeum Narodowe, Nowa Biblioteka działająca od 2002 roku, nadmorski Fort Qaitbey i promenada Corniche. Pamięć o dawnych dziejach zachowały katakumby, rzymski amfiteatr czy pałac prezydencki we włoskim stylu.

Aleksandria

Aleksandria

Asuan – najważniejsze miasto na gorącym południu kraju. Jego obecna historia jest związana z powstaniem Wielkiej Tamy na Nilu. Celem przybywających tu turystów są stanowiska archeologiczne w Abu Simbel i świątynie na wyspie File (musiały one zostać przeniesione w trakcie budowy tamy), a szczególną atrakcją – rejs po Nilu. Na południe od Asuanu rozciąga się Jezioro Nasera graniczące z Sudanem, w samym mieście podziwiać możecie historyczną zabudowę, zaś na wyspach położonych na Nilu – nubijskie wioski oraz dawne ruiny.

Asuan - Świątynia Abu-Simbel

Asuan – Świątynia Abu-Simbel

Luksor – miasto nad Nilem położone w środkowej części kraju, na terenie starożytnej stolicy – Teb. Przez tysiąclecia władcy Egiptu wznosili tu liczne świątynie, pałace i grobowce. Najciekawszym miejscem jest Świątynia Luksorska, oddalona o 3 km od Karnaku, gdzie najsłynniejszą budowlą jest ta poświęcona najważniejszemu z bogów – Amon Ra. Po drugiej stronie Nilu rozciągały się Teby Zachodnie, gdzie znajduje się miejsce pochówków dawnych władców – Dolina Królów z grobowcami Ramzesa Wielkiego czy Tutenchamona. Niedaleko położona jest Świątynia Hatszepsut czy Kolosy Memnona stanowiące jedyną pozostałość po większym zespole budowli.

Luksor

Luksor

Hurghada i wybrzeże Morza Czerwonego – jeden z najpopularniejszych egipskich kurortów jest gwarantem świetnej pogody przez cały rok oraz zapewnia mnogość atrakcji dla całej rodziny. Dawniej Hurghada była małą wioską rybacką, obecnie przyciąga turystów pięknymi plażami, ciepłą wodą Morza Czerwonego oraz fantastycznymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, w szczególności do snorkelingu i nurkowania – to okazja by podziwiać cudowny świat rafy koralowej. Wieczorami, gdy turyści opuszczają plaże, zaczyna się miejskie życie, otwierają się liczne restauracje, bary, sklepiki z pamiątkami czy dyskoteki. Na obrzeżach miasta funkcjonuje międzynarodowe lotnisko obsługujące bezpośrednie loty z Polski, zaś na południu, wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, ciągną się mniejsze kurorty, jak Safadża czy Marsa Alam. Podczas pobytu warto również wybrać się na jednodniową wycieczkę do Luksoru i Doliny Królów.

Hurgada

Hurgada

Półwysep Synaj – równie popularnym kurortem jest Szarm el Szejk, gdzie znajdują się najpiękniejsze rafy koralowe w kraju. Podobnie jak w innych miejscach możecie liczyć tu na doskonałą pogodę oraz bardzo rozbudowaną bazę turystyczną, oferującą wiele możliwości zależnie od zasobności Waszego portfela. Ważnym miejscem przyciągającym turystów jest również biblijna Góra Synaj, na której Mojżesz miał otrzymać 10 przykazań. U podnóża znajduje się chrześcijański klasztor św. Katarzyny, skąd zaczynają się liczne szlaki trekkingowe i spacerowe na sam szczyt (2285 m n.p.m.) oraz okoliczne wierzchołki. Cały obszar wpisany został na listę dziedzictwa UNESCO.

Półwysep Synaj - Klasztor Świętej Katarzyny

Półwysep Synaj – Klasztor Świętej Katarzyny

Olek

Olek

Wieczny turysta. Z zamiłowania i wykształcenia. Zakochany w Ameryce Południowej. Amator nowozelandzkiego wina, argentyńskiego asado i polskiej piłki nożnej. W podróż zawsze zabieram mojego kindla i mały bagaż.

!
Ta strona używa plików cookies.