Pogoda i temperatury w Tajlandii – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Tajlandii – kiedy jechać na wakacje?

Niekwestionowany raj i jedno z najczęściej odwiedzanych państw Azji południowo-wschodniej –Tajlandia przyciąga turystów swoją orientalną kulturą, ciepłym klimatem i rajskimi plażami, na których wręcz każdy ma ochotę wylegiwać się całymi dniami z drinkiem z palemką w dłoni lub smakować świeżej wody kokosowej. Jeśli szukacie więc wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem, będzie to dla Was idealna opcja. Waszą podróż do Tajlandii możecie rozpocząć od metropolii, gdzie sprawdzicie się w niewątpliwie chaotycznym zgiełku oraz zobaczycie jedne z najważniejszych buddyjskich świątyń, a parę dni później ruszycie na południe, aby wypocząć na idyllicznych śnieżnobiałych plażach i zaobserwować nad wyraz unikatową przyrodę. Atrakcje proponowane przez ten kraj poruszą Wasze ukryte zmysły, a specjaliści z Planet Escape, którzy nie raz już przeżyli swoją tajlandzką przygodę, z pewnością pomogą Wam dobrać program idealnie skomponowany pod Was. Zanim jednak zaczniecie planować urlop, przeczytajcie ten artykuł, aby wybrać najlepszą porę na wyjazd do Tajlandii.

Tajlandia Sukothai

Sukothai – to dawna stolica Tajlandii. Jej nazwa oznacza “Świt Szczęścia”

Tajlandia – klimat

Tajlandia położona w południowo-wschodniej Azji otulona jest wodami Morza Andamańskiego oraz Zatoki Tajlandzkiej, co znacząco wpływa na warunki atmosferyczne panujące w tym kraju. Z tego względu, wybierając Tajlandię jako kierunek urlopowy, trzeba mieć na względzie jej zróżnicowanie klimatyczne. Północną oraz centralną jej część cechuje klimat zwrotnikowy – od listopada do maja trwa tam pora sucha. Od lutego temperatury zaczynają wzrastać, ku uciesze turystów, którzy spędzając wczasy w górzystej, północnej Tajlandii w okresie świątecznym musieli liczyć się z chłodnym wieczornym frontem. Na przełomie maja i czerwca również należy przygotować się na zmianę pogody. Jest to okres, w którym Tajowie, w szczególności ci zamieszkujący północne i centralne tereny, powoli zaczynają odczuwać wpływy południowo-zachodniego monsunu, który przybierze na sile w sierpniu oraz wrześniu. Troszkę inaczej pogoda definiuje się na południu, na Półwyspie Malajskim. Na jego zachodnim wybrzeżu, w okolicach Phuket, półwyspu Krabi czy wysepek Koh Lanta i Koh Ngai, idealna pogoda panuje od listopada do marca. Niewielkie opady zaczynają występować tutaj już kwietniowymi popołudniami, aby osiągnąć swój szczyt we wrześniu i październiku. Wpływ monsunu na pogodę wschodniego wybrzeża ograniczonego przez Zatokę Tajlandzką można za to zobaczyć na przełomie sierpnia i września, a jego apogeum przypada na październik oraz listopad. Dlatego podczas okresu deszczowego na wybrzeżu zachodnim oraz w Tajlandii centralnej i północnej, wysepki Koh Samui czy Koh Tao stają się słoneczną oazą dla turystów, a także dla lokalnej społeczności.

Tajlandia – pogoda w styczniu

Początek nowego roku kalendarzowego jest łaskawy dla Tajów i rozpieszcza ich piękną pogodą. W całym kraju warunki atmosferyczne sprzyjają pieszym wędrówkom oraz odkrywaniu zakamarków miejskich dżungli. W większości miejsc słupki rtęci potrafią przekroczyć 25°C, a szanse na wystąpienie opadów są niewielkie. W północnej części kraju występują zimne fronty, które przynoszą nieco ochłody. Jeżeli marzycie więc o zwiedzaniu Chiang Mai podczas waszych wakacji, będzie to idealna pora! Dla chcących wypoczywać na rajskich, tajskich plażach także mamy dobrą wiadomość. Prawdopodobnie większość plaż zachodniego wybrzeża będzie skąpanych w słońcu. Wyjątkiem w całej Tajlandii jest wyspa Koh Samui, na której obfite ulewy są częstym zjawiskiem w tym miesiącu.

Tajlandia – pogoda w lutym

Warunki pogodowe w lutym są bardzo zbliżone do styczniowych. Gwarancja świetnej pogody, naprawdę niewielka ilość opadów, przyjemnie ciepłe temperatury za dnia i chłodniejsze wieczory przynoszące ulgę czynią luty idealnym miesiącem na wakacje w Tajlandii. Co więcej, poza rewelacyjnymi warunkami pogodowymi, w tym okresie odbywa się coroczny Festiwal Kwiatów w Chiang Mai. Oprócz kolorowych i ozdobnych roślin ulicami miasta zwanego Różą Północy będą przejeżdżać platformy z postaciami księżniczek, zwierząt lub innych stworów wyrzeźbionych z kwiatów. Znajdziecie tam też mnóstwo straganów z lokalnym jedzeniem, wystawy oraz konkursy.

Tajlandia – pogoda w marcu

Tajlandia w marcu to prawdziwy raj na ziemi! Temperatury w całym kraju przekraczają 30°C, a dotychczasowe chłodniejsze warunki na północy powoli ustępują – jedynie wieczorami można spodziewać się spadku temperatury, która będzie utrzymywać się na poziomie ok. 20°C. Oznacza to, że można wybrać się w każdą część Tajlandii bez oglądania się na wiszące nisko chmury. Na południu, w zachodniej części Półwyspu Malajskiego, mogą wystąpić niewielkie ulewy, jednak średnia liczba deszczowych dni w marcu w tej części kraju wynosi zaledwie 6. Gwarancja dobrej pogody to nie jedyna rzecz, która zachęca w tym czasie do odwiedzenia kultowych tajlandzkich metropolii. Jest to moment, kiedy coraz mniej turystów decyduje się spędzić urlop w Tajlandii. I chociaż w miejscach takich jak Bangkok czy Chiang Mai wciąż będzie trzeba stać w kolejkach do głównych atrakcji, to zazwyczaj centralne części miast nie są już tak zatłoczone.

Tajlandia – pływający targ

Jedną z największych atrakcji w Tajlandii są pływające targi.

Tajlandia – pogoda w kwietniu

W zależności od tego, co planujecie zobaczyć i doświadczyć podczas waszej tajlandzkiej przygody, kwiecień może być znakomitym miesiącem na podróż. Jest to najcieplejszy miesiąc w ciągu roku. Temperatury potrafią przekroczyć 35°C – jest gorąco i parno. Na zachodnim wybrzeżu leżącym nad Morzem Andamańskim rozpoczyna się pora deszczowa. W okolicach Phuket liczba deszczowych dni wynosi 15, a w innych częściach Tajlandii waha się od 4 do 6. Nie wszystkich jednak taki gorąc jest w stanie odstraszyć, szczególnie mając na uwadze fakt, że w kwietniu odbywa się jeden z najważniejszych dla Tajlandczyków festiwali – Songkran. Głównym elementem tej imprezy jest oblewanie się wodą, co zdecydowanie przynosi ulgę w nieprzyjemnym upale. Wczasy w Tajlandii w kwietniu nie są dla każdego, ale zdecydowanie mogąstać się niezwykłym doświadczeniem kulturowym.

Tajlandia – pogoda w maju i czerwcu

Maj sygnalizuje zbliżającą się porę deszczową w całej Tajlandii. Ulewy zazwyczaj są sporadyczne – krótkie, ale bardzo obfite, najczęściej występują jednak popołudniami lub wieczorami i z tego względu więc poranki są idealnym momentem, aby odwiedzić najbardziej turystyczne miejsca oraz spróbować popularnych aktywności bez długiego oczekiwania w kolejkach. Co więcej, w związku z porą deszczową, są to miesiące, które odznaczają się mniejszą ilością turystów, a co za tym idzie – niższymi cenami. Jeżeli więc niestraszne Wam eksplorowanie miasta pod parasolką, być może maj oraz czerwiec staną się idealnym okresem, aby spędzić swoje wakacje w Tajlandii.

koh yao yai Tajlandia

Przepiękna wyspa Koh Yao Yai

Tajlandia – pogoda w lipcu

Temperatury w lipcu są zdecydowanie o wiele przyjemniejsze niż w najcieplejszych miesiącach, jakimi są kwiecień, maj oraz czerwiec. Nie zmienia to faktu, że cała Tajlandia spowita jest chmurami, które przynoszą ze sobą obfite opady. Najmniej deszczu odnotowuje się w części centralnej, w Bangkoku, a najwięcej słońca odnajdziecie na plażach wschodniego wybrzeża, tuż nad Zatoką Tajlandzką, przez co niektóre z nich, tak jak Koh Samui, tłumnie wypełniają się rodzinami z dziećmi, które pragną odpocząć od szkolnych obowiązków podczas letnich wakacji.

Tajlandia – pogoda w sierpniu

Sierpień w Tajlandii nie należy do najbardziej słonecznych miesięcy, nie zmienia to jednak faktu, że wciąż można odnaleźć miejsca, w których będzie można odpocząć podczas wymarzonego urlopu. Uciekając z deszczowej północy, zatrzymajcie się na wysepkach zachodniego wybrzeża, m.in. na Koh Samui! Jej romantyczna aura, zachwycające krajobrazy, luksusowe hotele i krystaliczna woda sprawiają, że bryluje ona pośród innych wysp Zatoki Tajlandzkiej. Możecie tutaj schronić się przed słonecznymi promieniami pod ogromnymi palmowymi liśćmi, w gęstym gaju kokosowym lub pośród bujnej roślinności lasu deszczowego.

Koh Rong

Tajlandia – pogoda we wrześniu

Wrzesień w Tajlandii bije rekordy, jeżeli chodzi o ilość opadów. Turystyczne metropolie, takie jak Chiang Mai, Bangkok czy Phuket, często bywają przykryte deszczowymi chmurami, jednakże piękne poranne słońce rekompensuje chwilowe obfite opady. Ciężko określić wrzesień porą deszczową, kiedy słoneczne i gorące poranki dodają magicznego uroku niezwykłym zielonym sceneriom. W całej Tajlandii temperatury przekraczają 30 stopni, z wyjątkiem okolic Morza Andamańskiego, które potrafią być nieco chłodniejsze. Być może nie jest to idealny miesiąc dla plażowiczów lub osób pragnących opalać się nad hotelowym basenem, ale z pewnością na podróży do Tajlandii we wrześniu skorzystają poszukiwacze dobrych okazji cenowych, bowiem wiele hoteli oraz restauracji oferuje zniżki spowodowane niskim sezonem turystycznym.

Tajlandia – pogoda w październiku

Październik wciąż obfituje w deszcze, ale jest miesiącem przejściowym. Tajlandczycy zaczynają z utęsknieniem oczekiwać lepszej, bardziej przejrzystej pogody, która za moment ma powrócić. W północnej części Tajlandii, w Chiang Mai oraz Bangkoku, ilość dni deszczowych powoli zaczyna maleć, a wraz z nią wartość temperatur, dając znać o zbliżającej się porze suchej. Na południu, miejscowości znajdujące się przy linii brzegowej nadal w znacznym stopniu odczuwają wpływ działalności monsunu. Odwiedzając Phuket, Khao Lak czy Krabi musicie liczyć się z ulewnymi opadami, szczególnie wieczorami.

Tajlandia – pogoda w listopadzie

Listopad wyznacza koniec pory deszczowej, a wraz z nim powrót promieni słonecznych budzących tajskie miasta do życia, co staje się także synonimem początku sezonu turystycznego. Wybierając plaże znajdujące się na południu Półwyspu Malajskiego wciąż będziecie musieli zmierzyć się z ulewnymi deszczami, w szczególności przebywając na Koh Samui, gdzie obfite opady są bardzo częstym zjawiskiem występującym w tym miesiącu. Inne części Tajlandii pozostają jednak suche. W listopadzie możecie się spodziewać nie tylko mniejszej ilości dni deszczowych, ale również niewielkiego spadku temperatury spowodowanego zbliżającą się zimą.

Tajlandia – pogoda w grudniu

Grudzień to jeden z najlepszych miesięcy do odwiedzenia Tajlandii. Słupki rtęci utrzymują się na poziomie 30°C, deszcze całkowicie ustąpiły, a powietrze przestało być nieprzyjemnie wilgotne. Warto mieć na uwadze, że w górzystej, północnej Tajlandii temperatury potrafią spaść wieczorami do ok. 15°C, dlatego wybierając się do Chiang Mai powinniście zapakować lekką kurtkę, która uchroni Was przed chłodnymi frontami atmosferycznymi. Należy również pamiętać, że jest to okres świąteczny, który przyciąga przede wszystkim turystów z zimnej Europy. Z tego względu kolejki do najbardziej popularnych atrakcji są dużo dłuższe, a ceny wyższe niż w poprzednich miesiącach.

koh yao yai Tajlandia

Przepiękna wyspa Koh Yao Yai

Temperatura wody w Tajlandii

Tajlandia otoczona jest przez dwa akweny – Morze Andamańskie oraz Zatokę Tajlandzką należącą do Morza Południowochińskiego. Z tego powodu na warunki oferowane przez tajskie plaże ma wpływ południowo-zachodni monsun dobijający do ich brzegów z początkiem kwietnia. Wieczorne ulewy w niewielkim stopniu wpływają jednak na prawdziwie rajską otoczkę, której można doświadczyć spędzając swój urlop na eksplorowaniu tajlandzkich okolic nadmorskich. Turkusowe wody, kusząc każdego turystę swoim kolorem i krystalicznym blaskiem, oferują chwilowe orzeźwienie i przerwę od wygrzewania się na śnieżnobiałym piasku. Temperatury w Morzu Andamańskim oraz Zatoce Tajlandzkiej są do siebie bardzo zbliżone, a ich wartości wahają się pomiędzy 26° a 30°C.

Agnieszka K.

Agnieszka K.

Już od najmłodszych lat jej ulubionym zajęciem było oglądanie programów, których głównym motywem było podróżowanie z większą lub mniejszą nutką adrenaliny. Uwielbia poznawać nowe kultury, a jej pasją jest nauka języków obcych. Z tego względu na studiach wybrała kierunek filologii hiszpańskiej, gdzie narodziła się jej miłość do państw Ameryki Łacińskiej i które umożliwiły jej półroczny pobyt na południu Hiszpanii. Poczuwszy tam wolność, marzy o dalekich podróżach do egzotycznych krajów… ale włoską eskapadą również nie pogardzi!

!
Ta strona używa plików cookies.