Top 12 atrakcji Kioto – co warto zobaczyć?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Kioto, z jej dziedzictwem tysięcy lat, jest jak żywe muzeum historii i kultury. Każda ulica, każdy budynek ma swoją historię do opowiedzenia

Pico Iyer, pisarz i podróżnik

Top 12 atrakcji Kioto – co warto zobaczyć?

Kioto, była stolica Japonii, jest miastem, które stanowi istotę japońskiej tradycji i kultury. Ta starożytna metropolia, położona w sercu wyspy Honsiu, mieści tysiące świątyń, zabytkowych ogrodów, oraz tradycyjnych herbaciarni, gdzie czas wydaje się płynąć wolniej, a każda ulica i aleja opowiada swoją własną historię. Kioto jest żywym muzeum japońskiej tradycji. Świątynie, takie jak Złoty (Kinkaku-ji) i Srebrny Pawilon (Ginkaku-ji), są nie tylko cennymi zabytkami, ale i miejscami głębokiej duchowości. Fushimi Inari-taisha, z jej tysiącami czerwonych torii, jest nie tylko popularną atrakcją Kioto, ale także ważnym miejscem kultu religijnego. Ogrody Kioto, takie jak słynny Ryoan-ji, są przykładem zen w praktyce. Każdy kamień, każde drzewo jest uważnie dobrane, tworząc miejsce, które zachęca do refleksji i wyciszenia. Tradycyjne dzielnice, takie jak Gion, słyną z klasycznych drewnianych machiya i są miejscem, gdzie można spotkać gejsze w pełnym stroju.

Kioto jest także miejscem, gdzie odbywa się wiele festiwali, z Gion Matsuri na czele, będącym jednym z najstarszych festiwali w Japonii. Te coroczne wydarzenia są nie tylko okazją do świętowania, ale także ważnym elementem zachowania lokalnych tradycji i historii. Choć Kioto jest uważane za serce tradycyjnej Japonii, to miasto nie stoi w miejscu. Współczesne galerie sztuki, butiki i kawiarnie znajdujące się obok historycznych zabytków tworzą fascynujący kontrast i świadczą o dynamicznej naturze miasta. Jednym słowem – to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Japonii!

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE KIOTO

Kioto – Fushimi Inari Taisha

Złoty Pawilon w Kioto

FUSHIMI INARI TAISHA

Fushimi Inari Taisha, położona w Kioto, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątyń w Japonii. Jest to centralne miejsce kultu Inari, bóstwa shinto odpowiedzialnego za płodność, ryż, rolnictwo, lisy oraz sukces w biznesie. Najbardziej charakterystyczną cechą tej świątyni są tysiące czerwonych bram torii, tworzących długie tunele wzdłuż ścieżek na wzgórze świątyni. Te malownicze bramy, znane jako „Senbon Torii” (co oznacza „tysiące torii”), zostały podarowane przez wyznawców i biznesmenów jako wyraz wdzięczności za błogosławieństwa. Szlaki górskie świątyni prowadzą przez zacienione lasy bambusowe i mniejsze poboczne świątynie, oferując nie tylko duchowe doświadczenie, ale także okazję do podziwiania malowniczych krajobrazów. Cały kompleks świątynny jest rozległy i zapewnia unikatową możliwość poznania tradycyjnych wierzeń i praktyk shinto, a także doświadczenia spokoju i ukojenia wśród naturalnego piękna. Fushimi Inari Taisha jest także znana z licznych rzeźb lisów, które są uważane za posłańców Inari. Lisy, czyli kitsune, często trzymają klucze do spichlerzy ryżu w swoich paszczach, co symbolizuje ich rolę w ochronie i błogosławieństwie upraw.

Ta świątynia, będąca zarówno miejscem kultu religijnego, jak i popularną atrakcją turystyczną, przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów. Wizyta w Fushimi Inari Taisha to nie tylko możliwość zanurzenia się w historii i kulturze Japonii, ale także okazja do spędzenia czasu w malowniczym, spokojnym otoczeniu, co czyni ją jednym z najbardziej pamiętnych miejsc w Kioto.

ZŁOTY PAWILON – KINKAKU-JI

Kinkaku-ji, Złoty Pawilon, to zabytkowa świątynia w Kioto, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli japońskiej architektury. Jest to trzypiętrowa budowla otoczona malowniczym ogrodem. Dwa górne piętra pawilonu są pokryte złotem, co nadaje mu wyjątkowego blasku, mają również głębokie znaczenie symboliczne. Złoto może symbolizować czystość w buddyzmie, a także jest wyrazem bogactwa i władzy.  Każde piętro Złotego Pawilonu reprezentuje inny styl architektoniczny: pierwsze piętro jest w stylu pałacu cesarskiego Heian, drugie piętro przypomina styl budowli mieszkalnych wojowników samurajskich, a trzecie piętro jest zbudowane w stylu zen, typowym dla świątyń buddyjskich. Świątynia i jej otoczenie odzwierciedlają głębokie japońskie poczucie estetyki i harmonii z naturą. Ogrody wokół pawilonu, z ich starannie przyciętymi drzewami i krzewami oraz małymi mostkami i stawami, są doskonałym przykładem tradycyjnego japońskiego ogrodnictwa.

Kinkaku-ji ma bogatą historię, która zaczyna się od XIV wieku, gdy budowla pełniła funkcję willi szoguna Ashikagi Yoshimitsu. Po jego śmierci, zgodnie z jego życzeniem, została przekształcona w świątynię Zen. Pawilon był odbudowywany po różnych katastrofach, w tym po pożarze w 1950 roku.

DZIELNICA GION

Gion w Kioto to słynna historyczna dzielnica, znana przede wszystkim jako centrum kultury gejsz, którą koniecznie trzeba zobaczyć w czasie podróży do Japonii. Rozwinęła się w okresie Edo jako miejsce rozrywki dla odwiedzających pobliską świątynię Yasaka. Dzięki temu stała się znana z wyrafinowanych form rozrywki oferowanych przez gejsze i maiko, dziewczęta uczące się na gejsze. Charakterystyczną cechą Gion są wąskie uliczki i tradycyjne drewniane machiya (miejskie domy). Ulice te, często wyłożone brukiem, tworzą malownicze tło, idealne do spacerów i podziwiania tradycyjnej japońskiej architektury. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gion jest Hanami-koji, główna ulica dzielnicy, gdzie znajdują się ekskluzywne ochaya, herbaciarnie, w których gejsze i maiko prezentują przed klientami swoje tradycyjne umiejętności, takie jak taniec, muzyka i sztuka konwersacji. Spacerując po tej ulicy, można natknąć się na gejsze w pełnym stroju, co jest dla wielu turystów niezapomnianym doświadczeniem.

Dzielnica Gion jest również znana z licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych, takich jak słynny festiwal Gion Matsuri, który odbywa się co roku w lipcu. W lipcu ulice wypełniają się paradami, tradycyjnymi rydwanami (yamaboko) i tłumami ludzi świętujących to starożytne wydarzenie. Oprócz swojej kultury gejsz, Gion oferuje również bogatą ofertę kulinarną. Od tradycyjnych japońskich restauracji, przez sklepy z rzemiosłem artystycznym, aż po galerie sztuki – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto też wspomnieć o słynnym moście Tatsumi-bashi, który jest popularnym miejscem do robienia zdjęć, a także o okolicznych świątyniach i sanktuariach, które dodają dzielnicy duchowego wymiaru.

ZAMEK NIJO

Zamek Nijo w Kioto to majestatyczna i historycznie znacząca budowla, będąca świadectwem potęgi i wyrafinowania szogunatu Tokugawa. Zbudowany w 1603 roku na rozkaz szoguna Ieyasu Tokugawy, zamek ten pełnił funkcję rezydencji potężnych władców Japonii i był miejscem ważnych wydarzeń politycznych, w tym ogłoszenia restauracji Meiji w 1867 roku, która zakończyła okres rządów szogunatu. Architektonicznie Zamek Nijo zachwyca swoją majestatyczną strukturą i wyrafinowanymi detalami. Otoczony jest szeroką fosą i wysokimi murami obronnymi, a wejście do niego prowadzi przez imponujące bramy, będące przykładem tradycyjnej japońskiej architektury. Głównym elementem kompleksu jest pałac Ninomaru, wybitny przykład architektury okresu Momoyama. Jego wnętrza zdobią bogate malowidła i rzeźbienia, a „śpiewające” podłogi, które skrzypią podczas chodzenia, były średniowiecznym systemem ostrzegającym przed intruzami. Oprócz pałacu Ninomaru, zamek posiada również inne budowle, w tym pałac Honmaru i kilka ogrodów. Ogrody zamkowe, z ich starannie przyciętymi drzewami, kamieniami oraz stawami, są mistrzowskim przykładem japońskiej sztuki ogrodowej i zapewniają spokojną przestrzeń do refleksji.

Zamek Nijo, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest ważnym miejscem dla zrozumienia historii i kultury Japonii. Jest to miejsce, gdzie można zanurzyć się w przeszłości, podziwiając zarówno architektoniczną wspaniałość, jak i subtelne detale, które razem tworzą fascynujący obraz japońskiej historii i estetyki. Wakacje w Japonii byłyby niepełne bez odwiedzenia tego historycznego miejsca.

Kioto – gejsza w dzielnicy Gion

Kioto – las bambusowy w Arashiyama

BAMBUSOWY LAS W ARASHIYAMA

Bambusowy las w Kioto jest jednym z najbardziej malowniczych i spokojnych miejsc, które można zobaczyć w czasie podróży do Japonii. Znajduje się on na zachodnich obrzeżach i jest częścią większego obszaru Arashiyama, znanego z pięknych krajobrazów i bogatej historii. Spacer po lesie bambusowym jest jak wejście do innego świata, gdzie wysokie, zielone łodygi bambusa tworzą zielony tunel nad głowami odwiedzających, a delikatny szum liści wiatru tworzy atmosferę sprzyjającą medytacji. Łodygi bambusa w Arashiyama sięgają do nieba, tworząc efektowną zieloną katedrę, która zmienia się w zależności od pory dnia i warunków świetlnych. Światło słoneczne przebija się przez gęste listowie, tworząc dynamiczne wzory światłocieni na ścieżce. Las bambusowy jest nie tylko miejscem o wyjątkowym pięknie, ale także symbolem wytrzymałości i elastyczności bambusa, które są cenione w japońskiej kulturze. Las jest często odwiedzany przez fotografów i miłośników natury, którzy pragną uchwycić jego niezwykłą atmosferę. Znajduje się w pobliżu wielu innych atrakcji Arashiyamy, takich jak świątynia Tenryu-ji, most Togetsu-kyo i park małp Iwatayama.

IWATAYAMA – PARK MAŁP

Iwatayama, znany także jako Park Małp w Kioto, położony jest na wzgórzu w Arashiyamie. Park jest domem dla ponad 120 makaków japońskich, znanych również jako „śnieżne małpy”, które odwiedzający mogą podziwiać w ich naturalnym środowisku, co jest rzadką okazją w miejskim otoczeniu. Podróż do Iwatayama rozpoczyna się od krótkiego, ale stromego spaceru na szczyt wzgórza, skąd roztacza się malowniczy widok na miasto. Ta wspinaczka, choć wymagająca, jest wynagradzana nie tylko obecnością małp, ale także zapierającymi dech w piersiach widokami. Makaki w Iwatayamie są dzikie, ale przyzwyczaiły się do obecności ludzi. Odwiedzający mogą obserwować małpy z bliska, jak bawią się, odpoczywają i wchodzą w interakcje ze sobą. Unikatowość tego parku polega na tym, że to ludzie znajdują się w „klatce” (specjalnym obszarze obserwacyjnym), podczas gdy małpy swobodnie poruszają się poza nią. Park zapewnia także edukacyjne doświadczenie, informując odwiedzających o zachowaniu makaków i ich roli w ekosystemie. Jest to fascynująca lekcja biologii i ekologii, szczególnie dla młodszych Gości.

Iwatayama oferuje również inne atrakcje, takie jak małe muzeum i punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Kioto. Wizyta w tym parku to nie tylko szansa na kontakt z naturą, ale także na docenienie piękna i spokoju, które oferuje to wyjątkowe miejsce.

BRAMA SANMON

Brama Sanmon w Kioto, często nazywana także Bramą Trzech Wrót, jest jednym z najbardziej imponujących i znaczących elementów architektonicznych w świątyni Nanzen-ji, jednej z najważniejszych świątyń zen w Japonii. Ta monumentalna brama, będąca przykładem tradycyjnej japońskiej architektury, jest nie tylko majestatycznym wejściem do świątyni, ale także symbolizuje duchowe przejście od świata zewnętrznego do wewnętrznego spokoju i oświecenia. Brama Sanmon, zbudowana w 1628 roku, jest imponująca nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale także z powodu bogactwa detali architektonicznych i historycznego znaczenia. Ma około 22 metry wysokości, co czyni ją jedną z największych bram tego typu w Japonii. Struktura składa się z dwóch pięter, a na jej górnych poziomach znajdują się pomieszczenia, które kiedyś były wykorzystywane do różnych celów religijnych i edukacyjnych. Wnętrze bramy zdobią malowidła i rzeźby, będące świadectwem wyrafinowanej sztuki i rzemiosła epoki. Górne piętro bramy jest dostępne dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać z niego rozległe widoki na otaczający teren, w tym na piękny ogród świątyni i góry w oddali.

Brama Sanmon, jako część kompleksu Nanzen-ji, jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych i religijnych. Odwiedzając ją, można poczuć połączenie historii, kultury i duchowości, które są tak charakterystyczne dla japońskich świątyń.

Kioto – dzielnica Higashiyama

Kioto – Świątynia Kiyomizu-Dera

PAŁAC CESARSKI W KIOTO

Pałac Cesarski w Kioto, znany również jako Kyoto-Gosho, to zabytkowa rezydencja, która przez wiele stuleci była domem dla cesarzy Japonii. Położony w samym sercu miasta, w otoczeniu przepięknych ogrodów, pałac ten jest wyrazem wyrafinowanej japońskiej estetyki. Zbudowany pierwotnie w okresie Heian, w ciągu swojej długiej historii wielokrotnie ulegał zniszczeniu i był odbudowywany. Obecna struktura, zrekonstruowana w XIX wieku, jest doskonałym przykładem tradycyjnej architektury pałacowej i odzwierciedla bogatą tradycję dworską Japonii. Architektura pałacu charakteryzuje się prostotą i elegancją, z niskimi budynkami, które harmonijnie współgrają z otaczającym krajobrazem. Pałac składa się z kilku głównych budynków, w tym Shishinden, gdzie odbywały się ceremonie koronacyjne i inne ważne wydarzenia dworskie. Wnętrza są przykładem klasycznej japońskiej estetyki, z pięknymi fusuma (przesuwnymi drzwiami) i tatami (matami podłogowymi). Ogrody pałacowe są doskonałym miejscem do spokojnych spacerów. Projekt ogrodu łączy naturalne krajobrazy z misternie zaprojektowaną roślinnością, tworząc sceny, które odzwierciedlają tradycyjne japońskie postrzeganie natury.

Pałac Cesarski w Kioto jest ważnym miejscem dla zrozumienia historii i kultury Japonii, będąc świadkiem wielu znaczących wydarzeń w historii kraju. Dla odwiedzających jest to okazja do zanurzenia się w przeszłości cesarskiej Japonii i doświadczenia niezwykłej spójności między architekturą, sztuką i naturą. Warto odwiedzić to unikatowe miejsce podczas wycieczki do Japonii.

HIGASHIYAMA W KIOTO

Higashiyama, jedna z najbardziej urokliwych i najlepiej zachowanych historycznych dzielnic Kioto, oferuje wizję klasycznej Japonii z jej wąskimi, brukowanymi uliczkami, tradycyjnymi drewnianymi domami i licznymi świątyniami oraz sanktuariami. Dzielnica ta jest kulturalnym i historycznym sercem miasta, przesiąkniętym atmosferą dawnych czasów. Higashiyama rozciąga się od południowych zboczy góry Higashiyama i mieści wiele z najbardziej znaczących zabytków Kioto, w tym słynną świątynię Kiyomizu-dera, świątynię Yasaka i Ścieżkę Filozofów, znaną jako Tetsugaku-no-michi. Spacerując po tych uliczkach, można poczuć ducha starożytnej Japonii, z małymi sklepikami sprzedającymi rzemiosło artystyczne, ceramikę, tekstylia i tradycyjne słodycze. Jedną z głównych atrakcji Higashiyamy jest jej wspaniała sceneria, szczególnie podczas sezonu kwitnienia wiśni lub zmiany kolorów liści jesienią. Te naturalne spektakle pięknie komponują się z tradycyjną architekturą dzielnicy, tworząc krajobrazy, które są często przedstawiane na japońskich obrazach i fotografiach.

Dzielnica ta jest również znana z festiwali i wydarzeń kulturalnych, które odbywają się przez cały rok, w tym z Hanatoro, kiedy ulice i świątynie są oświetlone tysiącami latarni, tworząc magiczną atmosferę. Higashiyama proponuje również bogatą ofertę kulinarną, od tradycyjnych japońskich restauracji po kawiarnie i sklepy z zieloną herbatą.

KIYOMIZU-DERA

Kiyomizu-dera, jedna z najczęściej odwiedzanych świątyń w Kioto, jest prawdziwym arcydziełem. Położona na zboczach góry Otowa, ta starożytna świątynia buddyjska oferuje także zapierające dech w piersiach widoki na miasto. Założona w 778 roku, choć większość obecnych budowli pochodzi z 1633 roku, Kiyomizu-dera jest znana z głównego pawilonu, Hondo, którego drewniana weranda jest podtrzymywana przez setki słupów i wznosi się 13 metrów nad zboczem góry. Ta imponująca konstrukcja została zbudowana bez użycia ani jednego gwoździa, co jest świadectwem wyrafinowanej techniki japońskiego rzemiosła. Weranda oferuje niezrównane widoki na otaczające drzewa wiśni i miasto poniżej, szczególnie piękne podczas kwitnienia, sakura, wiosną lub zmiany kolorów liści jesienią. Świątynia jest również znana z wodospadu Otowa-no-taki, którego woda spływa z trzech strumieni do stawu poniżej. Odwiedzający często piją tę wodę, wierząc, że ma ona właściwości lecznicze i przynoszące szczęście.

Kiyomizu-dera jest ważnym miejscem pielgrzymkowym i częścią Zespołu Pomników Starożytnego Kioto, który jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz kompleksu świątynnego znajdują się liczne inne mniejsze świątynie i sanktuaria, każde z własną unikatową historią i znaczeniem.

WIEŻA KIOTO

Wieża Kioto, dominująca nad panoramą miasta, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nowoczesnych zabytków w tym starożytnym mieście. Ta wysoka na 131 metrów wieża obserwacyjna, zbudowana w 1964 roku, jest wyróżniającym się przykładem japońskiej architektury modernistycznej i stanowi kontrast wobec tradycyjnych świątyń i sanktuariów rozsianych po całym Kioto. Wieża jest zlokalizowana naprzeciwko stacji Kioto, co czyni ją łatwo dostępną dla odwiedzających. Jej design, inspirowany kształtem japońskiej świecy, łączy w sobie elementy tradycji z nowoczesnością. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto, w tym na liczne świątynie, góry otaczające Kioto i, w pogodne dni, nawet na odległe miasto Osaka. Wewnątrz wieży, oprócz platformy widokowej, znajdują się różnorodne udogodnienia, w tym restauracja, sklepy z pamiątkami oraz małe muzeum.

OGRÓD RYOAN-JI

Ogród Ryoan-ji w Kioto jest jednym z najbardziej znanych i cenionych przykładów japońskiego ogrodu skalnego (kare-sansui), będącego esencją zen w krajobrazie. Znajduje się on w kompleksie świątynnym Ryoan-ji, która należy do szkoły zen Rinzai i jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogród ma prostą, ale głęboko symboliczną kompozycję, składającą się z piętnastu starannie rozmieszczonych kamieni na drobnym żwirze, który jest regularnie grabiony przez mnichów, tworząc wzory przypominające fale wody. Kamienie są ułożone tak, że z każdego punktu widzenia widać tylko czternaście z nich, a piętnasty staje się widoczny dopiero po zmianie perspektywy, co symbolizuje nieuchwytne aspekty oświecenia w zen. Ryoan-ji nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale także zachęca do medytacji i refleksji. Brak roślinności innej niż mech i ogólny minimalizm ogrodu skłaniają do kontemplacji i wewnętrznego spokoju, będąc wyrazem zen w sztuce ogrodowej. Ogród jest otoczony murami z gliny, co zapewnia poczucie odosobnienia i spokoju, pomimo położenia w tętniącym życiem mieście.

 

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.