Pogoda i temperatura na Sri Lance – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatura na Sri Lance – kiedy jechać na wakacje?

Podstawowym pytaniem dotyczącym podróży na Sri Lankę nie jest kiedy, ale gdzie. Na Sri Lankę można latać w zasadzie przez cały rok, trzeba tylko wiedzieć, jaki region tego kraju wybrać, by bez przeszkód cieszyć się wakacjami. Choć pogoda jest tu zmienna, a słońce przeplata się z  tropikalnym deszczem, Wasza podróż na Cejlon zawsze może być wyjątkowa. Dlatego, jeśli dopiero zastanawiacie się, kiedy jechać na wyspę, polecamy dobranie odpowiedniego miejsca do aktualnej pory monsunowej. Jeśli jedziecie naszą zimą – najlepsza pogoda na wypoczynek na plaży będzie na południu i zachodzie, jeśli natomiast naszym latem – wtedy na relaks wybierzcie plaże na wschodnim wybrzeżu.

Galle

Latarnia morska w Galle

Sri Lanka – klimat

Sri Lankę nawiedzają dwa monsuny, czyli wiatry przynoszące dużą ilość opadów. Monsun południowo-zachodni, czyli yala, przynosi opady deszczu na zachodnim i południowo-zachodnim wybrzeżu w okresie od maja do końca września. W tym czasie północna i wschodnia strona wyspy są stosunkowo suche. Z kolei monsun północno-wschodni, czyli maha, pojawia się na wschodnim i północnym wybrzeżu w okresie od grudnia do marca, przynosząc zachmurzenie i opady deszczu. Wtedy najlepszym miejscem na wypoczynek jest zachodnia i południowa część wyspy.

Kandy, Sri Lanka

Świątynia Zęba Buddy w Kandy na Sri Lance

Ze względu na położenie i podrównikowy klimat, na wyspie nie ma wyraźnej pory suchej oraz deszczowej – deszcze na Sri Lance są niemal codziennym zjawiskiem. Natężenie oraz ilość opadów zależą głównie od wiejącego monsunu, ale nie tylko. Najwięcej deszczu spada wiosną oraz jesienią, kiedy aktywne są wiatry maha oraz yala. Deszcz może Was zastać także w miesiącach przejściowych oraz suchych, dlatego średnie opadowe nie spadają poniżej 60 mm. Jednak nigdy nie będzie to ulewny deszcz trwający od rana do późnego wieczora, raczej krótkie, acz intensywne opady pojawiające się zazwyczaj w nocy lub wcześnie rano. Najwięcej deszczu spada w górach (roczna suma opadów na tym obszarze waha się granicach 5000 mm), natomiast obszarem o najmniejszych opadach jest północ wyspy (średnie roczne sumy opadów rzadko przekraczają 3500 mm).

Jeep safari w Minneriya

Sri Lanka – gdzie i kiedy?

Administracyjnie Sri Lanka dzieli się na 9 regionów, my jednak skupiliśmy się na mniej oficjalnym podziale na regiony turystyczne. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje o każdym z nich.

Sri Lanka – kiedy jechać na wybrzeże zachodnie

Najlepszą opcją odkrywania wybrzeża zachodniego będzie okres od lutego do kwietnia, jako że monsun yala przyniesie ze sobą duże opady deszczu dopiero w maju. Temperatury rzadko schodzą poniżej 30°C,  a niebo pozostaje bezchmurne, ryzyko opadów jest niskie. Wraz z rozpoczęciem maja nadciąga wcześniej wspomniany monsun yala, a wraz z nim zmiana pogody. Niebo jest niemal cały czas zachmurzone, opady są częste, z kulminacją w maju, kiedy spada ok. 400 mm deszczu. Jeśli więc chcecie wypocząć w okolicach Negombo, Kalutary czy Bentoty, aura sprzyjać Wam będzie na początku roku.

Sri Lanka – kiedy jechać na wybrzeże wschodnie

Najlepszym okresem na zwiedzanie w wypoczynek na wybrzeżu wschodnim, czyli np. w Passikudzie, są miesiące od końca maja do września. W tym czasie średnie temperatury oscylują w granicach 30°C, a słońce świeci przez 12 godzin w ciągu doby.  Odradzamy podróż w miesiącach zimowych, czyli od listopada do marca, ze względu na silne wiatry i obfite opady, które w listopadzie mogą wynieść  nawet 350 mm.

Passikudah

Passikudah

Sri Lanka – kiedy jechać na wybrzeże południowe

Okolice Mirissy, Galle czy Tanaglle są doskonałą propozycją wypoczynkową, kiedy w Polsce zima jest tuż za progiem. Już w listopadzie pogoda staje się coraz przyjemniejsza, ale na plażach nie ma jeszcze tłumu turystów. Najmniejsze opady na tym obszarze notowane są od grudnia do marca i jest to szczytowy okres sezonu turystycznego.

Sri Lanka – kiedy odwiedzić Trójkąt Kulturowy

Kulturowy Trójkąt Sri Lanki to obszar, który wyznaczają trzy historyczne stolice Sri Lanki: Anuradhapura, Polonnaruwa i Kandy. Przez cały rok jest tu zazwyczaj bardzo duszno i gorąco (ze szczytowymi upałami w kwietniu). Zwykle pada tu mniej, ale zdarzają się też burze. Dzieje się tak, gdyż na pogodę tego regionu ma wpływ suche kontynentalne powietrze z Indii. Pogoda w tym miejscu jest nieprzewidywalna, nagłe ulewy mogą się zdarzyć niezależnie od wybranego okresu, dlatego zawsze warto mieć przy sobie parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy.

Sri Lanka – Sigiriya

Monumentalna Lwia Skała – Sigiriya

Sri Lanka – kiedy jechać do Krainy Herbaty

Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, trudno przewidzieć, jaka w danym momencie będzie pogoda na plantacjach herbaty i w Nuwara Eliya, jednak najlepszym okresem na wycieczkę do tego magicznego miejsca będą miesiące od grudnia do marca. W tym czasie pogoda będzie słoneczna i sprzyjająca zwiedzaniu; w ciągu dnia temperatura może się wahać między 23 a 27˚C, natomiast w nocy może spaść w okolice 15˚C. Warto pamiętać, że w tych miesiącach także mogą się zdarzyć deszczowe dni. Jeśli nie lubicie moknąć, odradzamy wyjazd między czerwcem a wrześniem – będzie dużo bardziej deszczowo i chłodno. W ciągu dnia temperatura oscyluje wokół 25˚C lub mniej, natomiast nocą może spaść nawet do 10˚C.

Sri Lanka, Nuwara Eliya

Sri Lanka – plantacje herbaty w Nuwara Eliya

Pogoda i temperatury na Sri Lance w ciągu roku

Sri Lanka – pogoda w grudniu, styczniu i lutym

Zima może nie być najlepszym okresem na zwiedzanie wschodniej oraz północnej części Sri Lanki, ze względu na dość niepewną pogodę i częstsze opady atmosferyczne, które wahają się od 100 do 130 mm. Jest bardzo ciepło – temperatura w dzień nie spada poniżej 28˚C, a w nocy słupki rtęci pokazują zazwyczaj ok. 24˚C, jednak znaczna wilgotność powietrza może dawać się we znaki. Pogoda na zachodnim i południowym wybrzeżu jest stabilniejsza od tej na północy, jeśli więc chcecie spędzić wakacje na Sri Lance zimą – wybierzcie się na południowy zachód! Również jest bardzo ciepło – ok. 30˚C, sporadycznie może padać deszcz, jednak są to przelotne opady, a suma miesięcznych opadów nie przekracza 60-70 mm. To dobra okazja, by obserwować wieloryby, plażować i cieszyć się fantastyczną pogodą.

Sri Lanka – Horton's Plain

Sri Lanka – Horton’s Plain

Wytchnienie od gorących i suchych dni oraz prażącego słońca znajdziecie w centrum wyspy na obszarach wyżynnych (Równiny Hortona, okolice Adam’s Peak, Pidurutalagala) oraz wzgórzach herbacianych (m.in. Nuwara Eliya). Temperatury są tu dużo niższe, w ciągu dnia około 20°C–27°C, natomiast noce i poranki są jeszcze chłodniejsze, nawet około 15°C. Powszechnym zjawiskiem są również zachmurzenia, gęste mgły oraz mżawki.

Podróż z Ella do Nuwara Eliya

Wiadukt kolejowy w pobliżu Ella

Sri Lanka – pogoda w marcu, kwietniu i maju

Mimo że pogoda może płatać figla i nie być tak dobra, jak w szczycie sezonu, to wciąż dość korzystny czas na wizytę na Sri Lance. Dni są gorące, temperatury oscylują w granicach 29°C, zwiększa się ilość opadów, ale nie są one tak intensywne i częste, by utrudnić podróż. Marzec na Sri Lance to wciąż dobry czas na zwiedzanie i wypoczynek. Kwiecień jest ostatnim miesiącem pory suchej i zwiastuje nadejście kolejnego monsunu. W maju wciąż panuje przyjemna pogoda, ale znacznie zwiększa się ryzyko opadów. Bez problemów można plażować na zachodnim oraz południowym wybrzeżu, gdzie mimo przelotnych deszczy, słońca wciąż jest wystarczająco dużo. W okolicach końca kwietnia i początku maja północne i wschodnie wybrzeże stopniowo rozpogadzają się, coraz częściej pojawia się bezchmurne niebo i promienie słońca.

Sri Lanka – południowe wybrzeże

Sri Lanka – południowe wybrzeże

Regiony wzgórz herbacianych oraz obszary górskie są chłodniejsze (15°C–24°C) i bardziej wilgotne, więc organizując trekkingi i piesze wędrówki warto zaopatrzyć się w ciepłą przeciwdeszczową odzież.

Adam's Peak

Sri Lanka – Adam’s Peak

Sri Lanka – pogoda od czerwca do września

Od maja do września wieje monsun yala, który przynosi obfite deszcze na zachodnim oraz południowym wybrzeżu, a także na obszarze centralnym wyspy.  Dni są gorące – temperatura rzadko spada poniżej 30˚C, natomiast wilgotność powietrza wzrasta do 80%. Niebo jest niemal cały czas zachmurzone. Zwiedzanie, górskie trekkingi i plażowanie stają się mało przyjemne, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Ocean jest mocno wzburzony, a fale zimnego frontu monsunowego przynoszą tu ogrom meduz, w tym te niebezpieczne, np. żeglarza portugalskiego.

Idealna pogoda do plażowania rozpoczyna się na wschodnim i północnym wybrzeżu. Słońce i bezchmurne niebo gwarantują opaleniznę, a ciepłe wody oceanu dają możliwość uprawiania snorkelingu oraz surfingu.

Trekkingów w wyższe partie gór (Adam’s Peak, Pidurutalagala) najlepiej nie planować w okresie monsunowym, możliwe są natomiast piesze wędrówki po plantacjach herbaty, trzeba tylko zaopatrzyć się w ciepłą przeciwdeszczową odzież. We wrześniu w parku narodowym Minneriya rozpoczyna się migracja słoni.

Minneriya

Rezerwat w Minneriya

Sri Lanka – pogoda w październiku i listopadzie

Październik na Sri Lance zwiastuje koniec pory deszczowej, a listopad jest okresem suchym poprzedzającym nadejście monsunu maha. Mimo że pogoda nie jest idealna, to wciąż całkiem dobry czas na podróż na Sri Lankę, szczególnie dla osób preferujących wypoczynek z dala od tłumów turystów. Temperatury na wybrzeżach wahają się od 27 do 30˚C, we wszystkich regionach kraju występują przelotne opady deszczu i burze, ale nie są one aż tak gwałtowne i częste, by w znaczący sposób utrudniać podróż. Będące pod wypływem monsunu yala wybrzeża południowe i wschodnie kuszą coraz lepszą pogodą i temperaturą wody w granicy 28˚C. Na wybrzeżu wschodnim natomiast stopniowo następuje pogorszenie pogody, zwiększa się zachmurzenie oraz intensywność opadów deszczu.

Mirissa

Mirissa

Październik i listopad na Sri Lance to dobry czas na podziwianie wzgórz herbacianych, które nabierają w tym czasie kolorów soczystej zieleni oraz poznawanie Parku Narodowego Minneriya i obserwowanie słoni podczas okresu migracyjnego.

Temperatura wody na Sri Lance

Temperatura wody w ciągu roku nie spada poniżej 25°C. Zazwyczaj oscyluje w granicach 27–30°C wokół całej wyspy, co gwarantuje możliwość kąpieli przez cały rok.

Gabrysia

Gabrysia

Z wykształcenia geograf, w wolnych chwilach poszukuje przepisu na sernik idealny. Nieuleczalna fanka Formuły 1, Włoch, wciągających kryminałów i rockowych brzmień.

!
Ta strona używa plików cookies.