Najpiękniejsze plaże Brazylii – którą wybrać?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Najpiękniejsze plaże Brazylii – którą wybrać?

Brazylia, piąty pod względem wielkości kraj na świecie, zajmuje aż połowę powierzchni Ameryki Południowej, a choć jest państwem wielu sprzeczności i kontrastów, to jednak kilka cech pozostaje niezmiennych: gorący klimat, piękna przyroda oraz otwarci i przyjaźni ludzie – wszystko to sprawia, że Brazylia przyciąga co roku wiele osób, od zwyczajnych turystów, wylegujących się na wspaniałych, wielokilometrowych plażach, po podróżników penetrujących puszczę. Niezależnie od tego, czy szukacie uśmiechu mieszkańców, naturalnego piękna przyrody, złotych plaża i najpiękniejszych wybrzeży na kontynencie – z pewnością znajdziecie to podczas podróży po Brazylii!

Plaże Brazylii – najważniejsze informacje

Plaże Brazylii są przede wszystkim piaszczyste, z mnóstwem zatoczek, a także małych wysp i naturalnych basenów. Kraj ten posiada bardzo długą linię brzegową, przy której znajduje się wiele urokliwych tropikalnych plaż, a mając do zaoferowania całoroczną słoneczna pogodę, stanowi idealne miejsce na wymarzone wakacje. Najlepsza pora na plażowanie trwa od marca do maja oraz od września do listopada. Najgorętszą porą jest lato, które w Ameryce Południowej jest zaczyna się w grudniu, a kończy w lutym. Temperatura morza przez cały rok jest przyjemna i wynosi od 27°C do 30°C. Niezależnie od pory roku, w jakiej wybierzecie się na swój wyjazd do Brazylii, zaopatrzcie się w okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV oraz nakrycie głowy. Niestety plaże są też miejscem częstych kradzieży, dlatego udając się tam najlepiej wyposażyć się jedynie w ręcznik i akcesoria do opalania.

Choć właśnie w Brazylii kultura plażowania w latach 60. dała początek skąpym bikini typu tango, opalanie się topless jest tu surowo zabronione – za rozebranie się na brazylijskiej plaży może grozić nawet rok więzienia! Takie uregulowania prawne nie spotkały się z społeczną akceptacją, lecz choć Brazylijki niejednokrotnie wychodziły na ulice protestując przeciwko przyjętym zasadom, prawo nie uległo zmianie. Opalanie się topless nie jest w Brazylii jednak całkiem niemożliwe – istnieje kilka plaż, przeznaczonych dla osób chcących pokazać na plaży nieco więcej ciała, i jest to np. Praia do Pinho.

Brazylijskie plaże są wymarzone nie tylko do spokojnego wypoczywania na leżaku, ale także różnych aktywności sportowych, np. nurkowania. Kraj ten ma do zaoferowania kilka miejsc, które uważane są za jedne z najlepszych na świecie to podziwiania raf koralowych. W brazylijskich wodach możecie spotkać koralowce oraz różnorodne gatunki rybek, a także nurkować z mantami i wielorybami. Wakacje w Brazylii to też okazja do nurkowania w Morskim Parku Narodowym Fernando de Noronha, który ze względu na swą ogromną bioróżnorodność został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Osoby, które nie posiadają sprzętu do nurkowania, mogą go wypożyczyć na niektórych plażach. Poza nurkowaniem w Brazylii na szeroką skalę uprawia się także surfing, a do szczególnie polecanych miejsc należy Copacabana, Ipanema czy lha de Tinhare.

Buzios

Najlepsze plaże w Brazylii – przewodnik wakacyjny

Pernambuco

Pernambuco, położony w północno-wschodniej części kraju jeden z 26 stanów Brazylii, słynie nie tylko z przemysłu, ale również ze wspaniałych plaż – ma aż 187 kilometrów linii brzegowej! Jedną z najpiękniejszych plaż tego regionu jest Porto de Galinhas, prawdopodobnie najpopularniejszy cel podróży turystów w całym stanie. Odwiedzających przyciągają piękne widoki na turkusowe wody, słońce oraz fale. Plaża, jakkolwiek położona w samym centrum miasta, jest idealnym miejscem dla osób poszukujących spokoju i relaksu. Ten słynny kurort znany jest z raf koralowych, które – wziąwszy wcześniej udział w kursie – można podziwiać nurkując. W Porto de Galinhas można również uprawiać inne sporty, jak windsurfing, surfing czy paralotniarstwo, natomiast w regionie Pernambuco warto również wybrać się na plażę Carneiros, znaną ze złotych piasków oraz charakterystycznego małego kościółka, czy Maracaipe, która słynie przede wszystkim z uprawiania sportów wodnych, takich jak surfing, windsurfing i kajakarstwo.

Copacabana

Copacabana uważana jest za jeden z symboli Brazylii. Ta sławetna plaża w kształcie półksiężyca, położona w Rio de Janeiro, w otoczeniu pięknej przyrody, obejmuje pas około 6 kilometrów wybrzeża, wzdłuż którego znajduje się wiele hoteli oraz ośrodków turystycznych. Dotarcie na Copacabanę nie jest skomplikowane, gdyż obszar ten jest świetnie skomunikowany z pozostałą częścią miasta. Jest to miejsce, gdzie koncentruje się życie rozrywkowe Rio de Janeiro: Copacabana znana jest z ekscytującego życia nocnego, ze względu na dużą liczbę kin, barów z muzyką na żywo i klubów nocnych, odbywa się tu też wiele imprez kulturalnych oraz sportowych, m.in. przez cały tydzień trwają tu mecze siatkówki plażowej oraz piłki nożnej. Plaża przyciąga wielu turystów oraz lokalnych mieszkańców, co sprawia, że jest dość zatłoczona, jednak wiele osób odwiedzających Rio de Janeiro nie decyduje się plażować na Copacabanie z obawy o swoje bezpieczeństwo – ze względu na olbrzymią popularność plaży przestępczość w tym obszarze obecna jest na porządku dziennym.

Rio de Janeiro – Copacabana

Ipanema

Ipanema, będąca przedłużeniem Copacabany, to kolejna z popularniejszych plaż Rio de Janeiro. Z plaży roztaczają się piękne widoki na słynną górę Morro dos Dois Irmaos, podziwiać stąd można również zachwycające zachody słońca. Ipanema to bardzo prestiżowa plaża: podobno większość osób, które tu przychodzą, chcą pochwalić się swoją urodą i rzeźbą ciała. Znajduje się tu wiele stylowych restauracji, barów oraz butików. Plaża podzielona jest na sektory: duża tęczowa flaga wskazuje na część plaży przeznaczoną dla sympatyków LGBT, sekcja nr 8 i 9 przeznaczona jest natomiast dla osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Bardzo często grywa się tu w footvolley, czyli połączenie siatkówki z piłką nożną; Ipanema jest np. doskonałym miejscem do uprawiania surfingu. Niezależnie od obszaru plaży, który wybierzecie, możecie cieszyć się krystalicznie czystą wodą oraz złotym piaskiem. Plaża bywa niestety często zatłoczona, w szczególności w weekend.

Rio de Janeiro – Ipanema

Campeche

Plaża Campeche, położona na obszarze stanu Santa Catarina w południowej Brazylii, charakteryzuje się pięknym piaskiem oraz przejrzystą wodą, która pięknie kontrastuje z otaczającą ją zieloną roślinnością. Turystów z całego świata przyciąga tu wyjątkowa przyroda i dziedzictwo archeologiczne wyspy; jest to też doskonała lokalizacja do nurkowania. Czasem zdarzają się większe fale, lecz przy ładnej i bezwietrznej pogodzie zbiera się wielu plażowiczów, dlatego osobom, które chcą znaleźć dobre miejsce, zaleca się przyjazd z samego rana. Na plaży znajduje się kilka restauracji, w których skosztować można zarówno owoców morza, jak i lokalnych potraw. Latem atrakcją na Campeche są odwiedzające te wody wieloryby.

Santos

Plaża Santos znajduje się godzinę drogi od Sao Paulo, w południowo-wschodniej części Brazylii. Choć znajduje się tu największy port w Ameryce Łacińskiej, nie przeszkadza to jednak ani mieszkańcom, ani turystom w korzystaniu z jej uroków. Santos oddzielona jest od miasta pięknymi ogrodami o długości 5,3 km biegnącymi wzdłuż głównej ulicy, co czyni je największymi ogrodami plażowymi na świecie. Ta piaszczysta plaża, której piasek wyróżnia się charakterystycznym, szarym odcieniem, jest dość spokojna i swoim urokiem przyciąga zróżnicowane grupy turystów. To idealne miejsce dla każdego, kto chce się spędzić urlop w Brazylii w wyjątkowo rajskiej aurze, a także dla poszukujących fal surferów.

Buzios

Buzios to miasteczko oddalone około 2 godziny drogi na północ od Rio de Janeiro, zaś region, w którym leży, może poszczycić się aż 23 pięknymi plażami na odcinku 190 kilometrów. Modny kurort, z licznymi klubami, restauracjami oraz barami, znany jest z bogatego nocnego życia. Choć do niedawna była to tylko rybacka wioska, nagły wzrost popularności miejsca sprawił, że Buzios to teraz cel podróży wielu turystów; w ostatnich latach znacząco rozwinęła się tu turystyka, powstało wiele nowych hoteli i restauracji. Region ten rozsławiła też Brigitte Bardot, która odwiedziła to miejsce w latach 60. XX wieku. Poza rozwijającą się infrastrukturą, turystów przyciągają piękne i spokojne plaże, zaś dla osób poszukujących większych wrażeń dostępne są aktywności sportowe, takie jak windsurfing, kitesurfing czy nurkowanie. Buzios to także port, do którego przypływają międzynarodowe statki wycieczkowe.

Buzios – statua Brigitte Bardot

Praia de Pipa

Jest to jedna z ładniejszych plaż w całej Brazylii! Aż do lat 70., kiedy jej urok odkryli surferzy, Pipa była jedynie skromną wioską rybacką, jednak od tamtego czasu wciąż zyskuje na popularności. Plaża charakteryzuje się wyjątkowym położeniem, przejrzystą i ciepłą wodą, pięknym piaskiem, a także majestatycznymi klifami. Jednak turystów przyciąga w te rejony przede wszystkim Zatoka Delfinów – fantastyczna do nurkowania plaża, na której zdarza się okazja, aby popływać z delfinami! Ze względu na wysokie fale oraz silne wiatry, plaża cieszy się szczególną popularnością wśród osób uprawiających różne sporty wodne. O renomie Praia de Pipa świadczy też i to, że wielu turystów osiedliło się tu i otworzyło własne bary i restauracje.

Praia de Pipa

Praia de Pipa

Ilha de Tinhare

Wyspa Tinhare, na której mieści się pięć spokojnych, ale zarazem turystycznych wiosek, leży około 60 kilometrów od Salwadoru, w stanie Bahia, a dostać się na nią można samolotem lub katamaranem. Słynie nie tylko z pięknych plaż, ale także z imprez, które odbywają się tu praktycznie każdego dnia, a do jej głównych atutów należą rejsy łodzią, żeglarstwo, nurkowanie z delfinami oraz plażowanie. Jest to miejsce idealne zarówno dla wielbicieli słońca i relaksu, jak i dla miłośników nocnego życia. Na wyspie wybierać można pomiędzy pięcioma plażami, które jednak nie noszą nazw, lecz są oznakowane numerami. Pierwsze dwie plaże, pełne restauracji i barów prowadzonych przez lokalne rodziny, tętnią życiem zarówno w dzień, jak i w nocy, często można tu także spotkać wiele młodych osób, które swój wolny czas spędzają uprawiając sporty wodne czy grając w siatkówkę. Wieczorami mieszkańców oraz turystów przyciągają plażowe kluby. Trzecia plaża jest dużo spokojniejsza – można tu spędzić czas nurkując i podziwiając rafę koralową. Spośród tych pięciu plaż najbardziej ekskluzywne są czwarta oraz piąta, spokojne i ciche, na których wciąż zachowała się atmosfera rybackiej wioski.

Boipeba

Boipeba, uznana za Rezerwat Biosfery przez UNESCO, to jedna z wysp należących do archipelagu Tinhare. Znajdziecie tu jedne  z najbardziej malowniczych plaż w całej Brazylii! Krystalicznie czyste wody, biały piasek i nieskończona ilość palm są zachwycające. Każdy, kto szuka spokojnego pobytu z dala od tłumów podróżnych, blisko natury, pokocha tę oferującą piękne plaże z wieloma miejscami do nurkowania wyspę. Można podziwiać tu kraby, ośmiornice oraz wiele gatunków ryb w ich naturalnym środowisku. Tym, co zachwyca na plażach wyspy Boipeba, jest także lokalna kuchnia –warto skosztować tu miejscowych potraw, jak na przykład słynna moqueca oraz świeżo przyrządzanych owoców morza.

Boibepa

Praia do Espelho

Plaża Espelho jest jedną z najbardziej imponujących plaż na północno-wschodnim wybrzeżu Brazylii. Jej nazwa tłumaczona jest jako „lustro”, co odzwierciedla czystość jej wód, w których odbija się blask słońca oraz błękit nieba. Wody te otoczone są malowniczymi klifami oraz lasem deszczowym, co sprawia, że plaża Espelho jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Podczas pływania należy tu jednak zachować należytą ostrożność – dno jest bardzo kamieniste, a pod wodą czasami znajdują się niewidoczne z brzegu skały. Aby uniknąć urazów zaleca się pływać tu w specjalnym obuwiu do wody. Przy plaży Espelho wody są niezwykle spokojne, nie ma tu dużych fal, co sprzyja długim i romantycznym spacerom. Plaża nie jest oblegana przez turystów nawet w sezonie, a choć w weekendy zbiera się tu więcej osób, to wybierając się na Espelho w tygodniu można spodziewać się tu prywatności oraz niezwykle romantycznej atmosfery.

Zuza

Zuza

Absolwentka amerykanistyki, pasjonatka podróży (nawet tych niedalekich) i miłośniczka kotów, która nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki dobrej kawy oraz muzyki z najnowszej playlisty na Spotify. Wolne chwile po pracy spędza trenując na siłowni, eksperymentując w kuchni lub oglądając seriale.

!
Ta strona używa plików cookies.