Pogoda i temperatury w Brazylii – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Brazylii – kiedy jechać na wakacje?

Największe państwo Ameryki Południowej – Brazylia, to krajobrazowo niesamowicie zróżnicowany obszar, który słynie z gęstych lasów deszczowych i pełnej tajemnic dżungli amazońskiej. W Brazylii znajdziecie również regiony stepowe – pampas, zaś linia brzegowa z Oceanem Atlantyckim rozciąga się na ponad 7 tysięcy kilometrów! Brazylia kojarzy się wszystkim z hucznymi karnawałami, majestatycznym pomnikiem Chrystusa w Rio de Janeiro, sambą, kolorowymi miasteczkami i legendami piłki nożnej. To właśnie stąd pochodzi również orzeźwiający koktajl caipirinha i wiele gatunków aromatycznych kaw. Ten olbrzymi kraj obfituje w doznania dla wszystkich Waszych zmysłów, a wybierając jedną z przygotowanych przez Planet Escape ofert wyjazdowych, doświadczycie ich naprawdę wielu! Zanim wybierzecie jednak termin Waszego urlopu, przeczytajcie nasz artykuł, by dowiedzieć się, kiedy najlepiej pojechać do Brazylii.

Brazylia – klimat

Brazylia jest zdywersyfikowanym klimatycznie państwem ze względu na jej rozpiętość południkową. Można doświadczyć tam równocześnie klimatu tropikalnego, jak i subtropikalnego, a olbrzymia dżungla amazońska ma niebagatelny wpływ na ich kształtowanie. Północna i częściowo centralna część kraju wyróżnia się bardzo dużą wilgotnością, wysokimi temperaturami oraz deszczami tropikalnymi, lecz jej północno-wschodni skrawek jest zdecydowanie bardziej suchy. W centralnej części kraju temperatury są wysokie, lecz opady deszczu niskie. Południe kraju jest nieco chłodniejsze, a w wyższych jego częściach może nawet spaść śnieg. Najwyższe temperatury w kraju, które sięgają niekiedy ponad 30°C, występują w Brazylii w trakcie polskiej zimy, zaś kiedy w Polsce jest lato, temperatury spadają do ok. 24°C–26°C. Najwyższe opady w kraju oraz wilgotność powietrza odnotowywane są znów końcem i początkiem roku. Brazylię można zwiedzać całorocznie, wszystko zależy od tego, jakie regiony chcecie przemierzać lub gdzie chcecie wypoczywać. W lesie równikowym zawsze czeka deszcz i wysoka wilgotność, zaś atlantyckie wybrzeże tak naprawdę cały rok zachęca przybyszów do plażowania. Ten południowoamerykański kraj ma do zaoferowania naprawdę wiele, a nasze oferty podróży do Brazylii są tak zróżnicowane, że każdy z Was znajdzie w nich coś odpowiedniego dla siebie. Możecie odkrywać dziewiczą Amazonię, dać ponieść się ulicznej sambie, poznawać afro-brazylijską kulturę lub wypoczywać na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro!

A może gorący karnawał w zimie?

Pogoda i temperatury w Brazylii w ciągu roku

Brazylia – pogoda w styczniu

To początek lata w Brazylii, ale także wysoki sezon wśród turystów uciekających m.in. z zimnej Europy. Temperatura powietrza sięga w tym miesiącu ok. 30°C, a deszcze na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego nie są obfite, natomiast jeśli planujecie wypoczynek na plaży, zdecydowanie lepiej wybrać się na jego północną część. Poziom wód w Amazonii wzrasta w tym miesiącu, dlatego ciekawym doświadczeniem może się okazać przemierzanie dżungli kajakiem. Szczęśliwcy mogą nawet ujrzeć wylegujące się jaguary!

Brazylia – pogoda w lutym

Warunki pogodowe są w lutym zbliżone do styczniowych, a atmosfera jest gorąca nie tylko ze względu na wysokie temperatury, ale także rozpoczynający się sezon karnawałowy! Spektakularne widowiska i kolorowe parady to nieodłączny element ulicznego krajobrazu w tym miesiącu, dlatego też luty jest jednym z najbardziej popularnych miesięcy wybieranych przez zagranicznych turystów. Któż bowiem nie chciałby stać się choć na moment częścią tego wielobarwnego widowiska? Po hucznej zabawie, warto wybrać się nad Ocean Atlantycki, który w lutym gwarantuje Wam wspaniałe warunki do sportów wodnych i błogiego plażowania. Pamiętajcie, że przez sezon karnawałowy ceny zakwaterowania mogą być wyższe, a część hoteli może wymagać minimalnej ilości noclegów.

Wodospady Iguazu

Brazylia – pogoda w marcu

Temperatura i wilgotność są wciąż wysokie, a lato trwa jeszcze przez kilka kolejnych tygodni. Jeśli planujecie hiking, to jest to świetny moment, by wybrać się na przepełniony wodą wodospad Iguazu na granicy argentyńsko-brazylijskiej. W marcu, w południowej części Brazylii jest wciąż ciepło, więc polecamy wybrać się tam na plażowanie. Ceny hoteli mogą nadal być dosyć wysokie, lecz niższe niż w poprzednim miesiącu, ze względu na początek roku szkolnego. Spakujcie lekkie, oddychające ubrania, ale także coś przeciwdeszczowego, gdyż ulewa może zaskoczyć Was nagle w ciągu dnia.

Brazylia – pogoda w kwietniu

Brazylia powoli wkracza w porę suchą i rozpoczyna się tam jesień, a temperatury nieznacznie spadają. Ten miesiąc to dobry moment, by pojechać na równinę aluwialną Pantanal, rozciągającą się od centralnej po południowo-zachodnią część Brazylii. Zaobserwujecie tam różnorodne gatunki egzotycznych ptaków.

Fernando de Noronha

Brazylia – pogoda w maju

Temperatury na południu kraju spadają do 23–25°C, natomiast w Rio de Janeiro wilgotność powietrza jest niższa, dlatego eksplorowanie miasta jest przyjemnym doświadczeniem. Ceny w hotelach spadają, dlatego jeśli chcecie troszkę zaoszczędzić na zakwaterowaniu – maj będzie sprzyjającym miesiącem, by to zrobić. W Brazylii nie ma również tłumów, więc kolejki do czołowych atrakcji będą mniejsze, a przemierzanie państwa zdecydowanie bardziej wygodne. Odwiedźcie równinę Pantanal i dżunglę amazońską – dzikie zwierzęta łatwiej zaobserwować w tym okresie!

Brazylia – pogoda w czerwcu

Południowa część kraju jest zdecydowane bardziej sucha niż północna, a na południu, w wyższych partiach gór, może spaść śnieg. Im dalej na północ, tym cieplej! W tym miesiącu liczba turystów może się zwiększyć przez odbywającą się w Sao Paulo największą Paradę Równości, w której zdecydowanie warto wziąć udział. To również dobry moment, by zrealizować swoje plany trekkingowe (np. wybrać się do parku Serra dos Orgaos) – warunki będą idealne!

Salvador de Bahia

Brazylia – pogoda w lipcu i w sierpniu

Te miesiące odznaczają się mniejszą ilością turystów w centralnych częściach kraju, a co za tym idzie – niższymi cenami. Aczkolwiek, jest to wakacyjny czas dla Brazylijczyków, więc hotele rodzinne i wybrzeże atlantyckie mogą być bardziej przepełnione. To wymarzona pora dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu i długich wędrówek. Pogoda nie jest upalna, lecz nadal jest ciepło i przyjemnie, a temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C. Pantanal to w lipcu i w sierpniu raj dla wielbicieli zwierząt, które można naprawdę łatwo dostrzec.

Brazylia – pogoda we wrześniu

Wrzesień to czas brazylijskiej zimy, lecz nie ma ona nic wspólnego z tą zimą, którą znamy my – Europejczycy. Temperatury oscylują w granicach 25°C z niewielkimi spadkami popołudniami lub wieczorami. To dobry moment na odkrywanie Rio de Janeiro lub Sao Paulo, gdyż miasta nie będą zatłoczone, to samo w przypadku plaż. Jeśli bardzo wysokie temperatury są dla Was męczące – wrzesień to idealna pora na Wasze wakacje w Brazylii.

Brazylia – pogoda w październiku

W Brazylii rozpoczyna się wiosna i temperatury powoli rosną. Nadal jest to spokojny okres, a ilość turystów nie jest przytłaczająca. W październiku warto wybrać się na wyspę Ilha Grande z krystalicznie czystą wodą i bujną roślinnością. Dolina Pantanal jest też dobrym kierunek w październiku, ponieważ już od listopada zaczynają się na jej terenie deszcze. Podczas pobytu w Rio de Janeiro można wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, który będzie nie lada gratką dla fanów kina.

Plaża Pipa

Brazylia – pogoda w listopadzie

Brazylię w listopadzie wyróżniają ulewne deszcze lub uderzenia gorących temperatur. Temperatury powietrza wahają się od 28 do 33°C. Na południowo-wschodnim wybrzeżu, przy odrobinie szczęścia, można zaobserwować migrujące wieloryby!

Brazylia – pogoda w grudniu

To najpopularniejszy miesiąc wśród zagranicznych turystów odwiedzających Brazylię. W całym kraju jest bardzo gorąco, więc spędzenie świąt Bożego Narodzenia w tym miejscu jawi się wszystkim jako coś wymarzonego. Dodatkowo, ulice miast są przepełnione świątecznymi jarmarkami, co tworzy niesamowity klimat. Jest to idealny miesiąc dla osób lubiących huczną zabawę – spędzenie Sylwestra na ulicach Rio de Janeiro to na pewno doświadczenie, które zostanie z Wami na całe życie!

Paraty

Temperatura wody w Brazylii

Ciepły Prąd Brazylijski sprawia, iż północne i północno-wschodnie wybrzeże Brazylii odnotowuje cały rok wysokie temperatury wody, a różnice w poszczególnych miesiącach wynoszą zaledwie kilka stopni. Wybrzeże w pobliżu Rio de Janeiro i Sao Paulo jest ciepłe, lecz nie aż tak jak na północy kraju. Temperatury wody wahają się między 22 a 25°C.

Amazonia

Amazonia zajmuje olbrzymi obszar północnej części Ameryki Południowej i leży na terenie aż 9 państw! Większość jej powierzchni zajmują gęste lasy deszczowe pełne najróżniejszych gatunków zwierząt oraz roślin. Nic więc dziwnego, że jest to miejsce uznawane za jedno z najbogatszych pod względem fauny i flory na całym świecie i nazywane „zielonymi płucami świata”. Nie dziwi również fakt, że na tak dużym obszarze wytworzył się własny mikroklimat, który wyróżnia wysoka wilgotność i opady deszczu sięgające rocznie 4000 mm. Na obszarze Amazonii nie wyróżnia się pór roku, gdyż temperatury przez cały rok są wysokie, a wilgotność powietrza i opady – duże. Na przestrzeni miesięcy można jednak zauważyć pewne zmiany, z którymi warto się zapoznać. Co najważniejsze – wybierając się do lasu deszczowego należy zapakować do walizki płaszcz przeciwdeszczowy, wodoodporne obuwie oraz repelent na owady! Zawsze! Ponad 200 dni w roku w Amazonii pada bowiem deszcz.

Amazonia w styczniu oraz od lipca do grudnia

Ten okres w roku uznaje się w Amazonii za porę suchą, lecz nie oznacza to, że deszcze tam nie występują. Jest ich po prostu mniej w porównaniu z pozostałymi miesiącami. Temperatury powietrza mogą czasem przekroczyć nawet 35°C! Zwierzęta w tych miesiącach są częściej zauważalne, więc to świetny moment na przemierzanie dżungli kajakiem i podziwianie piękna lasu oraz jego mieszkańców. 

Wiecznie zielone lasy deszczpwe Amazonii

Amazonia od lutego do czerwca

To okres pory deszczowej, kiedy suma miesięcznych opadów wynosi od 200 do 300 mm, a wilgotność powietrza oscyluje w granicach 80% i więcej. Deszcze są gwałtowne i nagłe, a najczęściej występują popołudniami. Poziom rzek jest znacznie wyższy, a grunty nierzadko podmokłe. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować ze swojej amazońskiej przygody. Deszczu nigdy tam nie unikniecie, tak samo jak i wysokiej temperatury. Osoby otwarte na nowe doświadczenia i lubiące dzikie wędrówki na pewno o każdej porze roku mogą wybrać się do amazońskiej dżungli i poznawać bogactwo lasu! 

Flora Amazonii jest imponująca!

 

 

 

 

Ania S.

Ania S.

Absolwentka studiów eurazjatyckich, na których zgłębiała wiedzę o państwach Europy Wschodniej, Kaukazu czy Azji Centralnej. W wolnych chwilach ulepsza swój poziom języka rosyjskiego, łapie najciekawsze momenty aparatem fotograficznym lub śledzi podróże swoich ulubionych twórców internetowych. Uwielbia odwiedzać nowe miejsca, planować wyjazdy od zera i szukać najbardziej budżetowych alternatyw.

!
Ta strona używa plików cookies.