Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Rio De Janeiro /Brazylia

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Boskie Rio rozbrzmiewa dźwiękami wszechobecnej samby. Kołyszące się w jej rytmie apetyczne ciała Brazylijek pobudzają wyobraźnię podróżnika, orzeźwiająca caipirinha koi zmysły, a fantastyczna kuchnia z tradycyjną parillą na czele rozpieszcza podniebienia. Cidade Maravilhosa to światowa stolica karnawału i futbolu. Dowodów na to miasto dostarcza codziennie, nie ma konieczności przyjeżdżania tu w trakcie jednego z hucznych festiwali, gdyż o każdej porze roku można tu podziwiać spektakularne show organizowane przez lokalne szkoły samby, a na plażach zagrać w piłkę nożną wraz z dzieciakami aspirującymi do miana najlepszych piłkarzy świata. Fantastyczne kluby w dzielnicy Lapa każdej nocy otwierają swoje drzwi dla spragnionych latynoskich rytmów podróżników.

Miasto zachwyca swoją lokalizacją, leży bowiem wśród bajkowych wzgórz nad zatoką Guanabara. Słynie przede wszystkim z przepięknych plaż, takich jak chociażby popularne Copacabana czy Ipanema, wzdłuż których, po słynnym mozaikowym chodniku, przechadzają się turyści, milionerzy i mieszkańcy sąsiednich favel. Nad miastem czuwa statua Chrystusa Odkupiciela, a od strony morza strzeże go charakterystyczne wzgórze zwane Głową Cukru. Rio jest fascynującą miksturą europejskiej ekstrawagancji i brazylijskiego charakteru. Jego różnorodność i współistniejące obok siebie kontrasty są odpowiedzią na pytanie, w czym tkwi tajemnica boskiego pierwiastka Rio de Janeiro.

Zwiedzanie Rio de Janeiro – co warto zobaczyć?

Rio de Janeiro jest drugim co do wielkości miastem w Brazylii, które do 1960 roku pełniło rolę stolicy państwa. Zlokalizowane jest w południowo-wschodniej części państwa w zatoce Guanabara, a razem z przedmieściami liczy aż 12 milionów mieszkańców. Rio de Janeiro uznawane jest za miasto kontrastów: z jednej strony jest to jedna z najnowocześniejszych metropolii, a z drugiej miejsce pełne ubóstwa i przestępczości. Choć Rio de Janeiro charakteryzuje wiele sprzeczności, jest to również znany na całym świecie ośrodek turystyczny, który swoją popularność zawdzięcza między innymi malowniczemu położeniu, a także pięknym plażom. Turystów do przyjazdu zachęcają również liczne festiwale, a przede wszystkim hucznie świętowany w Brazylii karnawał, którego obchody gromadzą około 2 milionów widzów. W Rio de Janeiro dużą atrakcję stanowią także kolejki, spośród których warto wymienić kolejkę naziemną na Corcovado oraz linową, którą udać można się na Głowę Cukru. Rio de Janeiro to także wielki ośrodek życia nocnego z tysiącami klubów, dyskotek oraz restauracji, skąd rozbrzmiewa lokalna muzyka.

Pogoda w Rio de Janeiro – kiedy jechać na wczasy?

Brazylia to kraj na półkuli południowej, zatem należy pamiętać, że pory roku są tu odwrotne do europejskich. Pełnia lata w Brazylii przypada w czasie naszych miesięcy zimowych, natomiast brazylijska zima rozpoczyna się w czerwcu. Pamiętajcie jednak, że pory roku są poniekąd umowne: udając się do Rio de Janeiro w lipcu czy w sierpniu nie spodziewajcie się chłodu i śniegu – nawet zimą temperatura w ciągu dnia nie spada tu poniżej 20°C. W Rio de Janeiro panuje klimat tropikalny, zatem w okresie od grudnia do lutego temperatury oscylujące w granicach 30°C oraz wysoki poziom wilgotności mogą być uciążliwe. Doskonałym okresem, by odwiedzić Rio de Janeiro, jest wrzesień oraz październik, kiedy temperatury wahają się między 25 a 27°C, a opady nie występują zbyt często. Turyści jednak najchętniej odwiedzają to miasto w okresie karnawału, do czego zachęcają jego huczne obchody.

Atrakcje, zabytki w Rio de Janeiro – przewodnik wakacyjny

Rio de Janeiro uważane jest za najpopularniejsze miasto Ameryki Południowej, a także jedno z najpiękniejszych miast na całym świecie, które cieszy się olbrzymią popularnością wśród zwiedzających. Otoczone zielonymi wzgórzami miasto, nad którymi góruje pomnik Chrystusa Zbawiciela robi zdumiewające wrażenie. Turystów do Rio de Janeiro przyciągają niesamowite plaże, niezwykłe krajobrazy oraz coroczne imprezy karnawałowe, dzięki którym kraj ten znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. To drugie największe miasto w Brazylii, w okresie karnawału przyciąga co roku miliony turystów.

Co warto zobaczyć podczas wakacji w Rio de Janeiro? Lista miejsc do zwiedzenia jest całkiem spora, a oto kilka najważniejszych atrakcji turystycznych tego wyjątkowego miasta.

Pão de Açúcar (Głowa Cukru)

Jedną z największych atrakcji w Rio de Janeiro jest niewątpliwie nazywane Głową Cukru wzgórze, z którego rozpościera się piękna panorama na całe miasto. Historia jego nazwy wynika z różnic kulturowych oraz językowych pomiędzy zamieszkującą te tereny ludnością, a przybyłymi w XVI do Rio de Janeiro Portugalczykami. Ludność Tupi nazywała tę górę pau-nh-acugua, co oznacza szpiczastą górę. Portugalczycy zrozumieli te słowa jaki Paõ de Açúcar, co znaczy bochen z cukru. Portugalczykom góra przypominała również bryłę krystalizującego się cukru, co także miało wpływ na jej nazwę. Słynna Góra Cukru ma wysokość 396 m n.p.m, a na jej szczyt można dostać się kolejką linową, dla chętnych są także wytyczone drogi wspinaczkowe – możliwe jest wybranie jednej spośród blisko 300 tras!

Corcovado, pomnik Chrystusa Zbawiciela

Prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym symbolem miasta jest odsłonięty w 1931 roku posąg Chrystusa Zbawiciela, ogromna statua zlokalizowana na wzgórzu Corcovado. Postać Chrystusa góruje nad Rio, obejmując miasto swoimi ramionami oraz wita gości przybywających od strony morza. Sama figura mierzy 30 metrów, a wraz z cokołem aż 38 metrów, dzięki czemu posąg widać niemal z każdego miejsca, jednak by odczuć jego majestatyczną wielkość, najlepiej znaleźć się u jego stóp. Aby zobaczyć widok, jaki roztacza się ze wzgórza, na którym stoi figura, można skorzystać z kolejki wjeżdżającej na sam szczyt Corcovado. Z tarasu widokowego przy dobrych warunkach pogodowych można podziwiać wspaniałą panoramę na miasto i bezkres oceanu. Pomnik został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Lagoa Rodrigo de Freitas

Rio de Janeiro znane jest z rajskich plaż, gór, lasów deszczowych, a także laguny. Położona na południu laguna Rodrigo de Freitas to idealne miejsca do uprawiania sportów na świeżym powietrzu – otoczona jest ścieżką rowerową, po której można biegać, spacerować czy jeździć na rowerze. Rowery można wypożyczyć na stoiskach wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Laguna posiada także dwie małe wysepki – Ilha dos Caiçaras oraz Ilha Piraquê, wokół niej znajdują się także parki, a okolica sprzyja uprawianiu sportów wodnych takich jak wioślarstwo czy kajakarstwo.

Wyjątkowe plaże w Rio de Janeiro

Vermelha

Plaża Vermelha, zwana także Czerwoną Plażą, ponieważ piasek, który ją pokrywa, ma odcień czerwono-żółty, momentami lekko różowy. Jej długość to zaledwie około 200 metrów – to jeden z najmniejszych obszarów plaży w mieście. Znajduje się w miejscowości Urek, nad brzegiem zatoki Guanabara. Na plaży Vermelha wody są zawsze spokojne, nie występują tu duże fale i silne wiatry. Z plaży roztaczają się niesamowite widoki na skaliste wybrzeża i wzgórze Morro da Urca, znajduje się tu bar oraz restauracja, a także kilka sklepów z pamiątkami, zaś w bezpośrednim otoczeniu – park oraz ścieżki do wędrówek lub joggingu prowadzące przez las deszczowy.

Leme

Leme położona jest obok jednej z najbardziej znanych plaż na świecie, Copacabany, lecz w przeciwieństwie do niej nie jest oblegana – najczęściej pojawiają się tu mieszkańcy Rio de Janeiro, w szczególności rodziny z dziećmi. Jest to spokojna i cicha plaża, a widoki, jakie się z niej roztaczają, zapierają dech w piersiach. Często odwiedzają ją rybacy, dla których zbudowano specjalną platformę.

Arpoador

Arpoador leży pomiędzy dwiema najpopularniejszymi plażami Rio de Janeiro – Copacabaną i Ipanemą, i uważana jest za miejsce narodzin surfingu jako sportu i stylu życia w Brazylii. Znana jest nie tylko z surfingu uprawianego latem i zimą, lecz także z rybaków, którzy sprzedają tu świeżo złowione ryby. Na plaży znajduje się także wiele restauracji oraz barów z przekąskami i napojami. Osoby chcące spróbować swoich sił w surfingu mają możliwość wypożyczenia sprzętu oraz wykupienia lekcji. Plaża wysunięta jest na południe, dzięki czemu widoki, które się stąd roztaczają są spektakularne, szczególnie o zachodzie słońca.

Leblon

Leblon położona jest na zachód od Ipanemy, w eleganckiej dzielnicy o tej samej nazwie. To spokojna plaża, odwiedzana głównie przez mieszkańców dzielnicy – tafia tu niewielu turystów, zwłaszcza że w okolicy nie ma zbyt wielu hoteli. Dla osób lubiących aktywności sportowe udogodnieniem będą boiska do gry w siatkówkę, a także ścieżka rowerowa. Na końcu plaży znajduje się punkt widokowy Mirante de Leblon, z którego roztaczają się piękne panoramy na całe wybrzeże.

São Conrado

Oficjalna nazwa plaży São Conrado to Praia da Gávea (plaża Gávea), gdyż znajduje się u podnóża wzgórza o tej właśnie nazwie, ponieważ jednak położona jest w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic miasta – São Conrado – zwyczajowo używa się tego właśnie określenia. Charakteryzują ją bardzo wysokie fale, co czyni z niej jedną z najlepszych plaż do surfowania w Rio. Poza surfingiem, słynie również z lotów na paralotni, posiada promenadę idealną do biegania lub spacerowania, a także ścieżkę rowerową.

Kuchnia w Rio de Janeiro – co warto zjeść na wyjeździe?

Kuchnię Rio de Janeiro charakteryzuje przede wszystkim jej nieformalność. Choć w najsłynniejszym mieście Brazylii znajduje się wiele wykwintnych restauracji, lokalną ludność oraz turystów przyciągają najczęściej bary, znajdujące się tuż przy ruchliwych ulicach. Przyjazna atmosfera, panująca w takich lokalach sprawia, że gromadzą się tam tłumy. Rio de Janeiro cechuje się połączeniem kuchni brazylijskiej z elementami kuchni różnych zakątków świata. Podstawę większości dań stanowią fasola, kukurydza, mięso oraz ryż. Jednym z najbardziej tradycyjnych dań tego regionu jest feijolada, coś w rodzaju gulaszu, przypominającego również fasolkę po bretońsku. Dla osób preferujących dania mięsne idealnym wyborem będzie churrasco, czyli mięso z rusztu. Opiekane na wielkim grillu opalanym węglem drzewnym różne gatunki mięs i ryb podawane są do stolików na długich szpadach, a kelner odcina kawałki mięsa prosto na talerze klientów. Do mięsa podawać można chlebek czosnkowy zwany pão de alho lub farofę, która powstaje poprzez zasmażanie mąki z manioku z bekonem, solą i masłem. Równie popularnym daniem w Rio de Janeiro jest coxinha de galinha, czyli panierowane i smażone na głębokim tłuszczu pierożki, których farsz składa się z mięsa z kurczaka, jajka na twardo, natki pietruszki oraz cebuli. Poza wyśmienitymi posiłkami warto skosztować tu także przekąsek, przede wszystkim owoców, które występują tu w wielu postaciach. Będąc w Rio de Janeiro koniecznie spróbować należy również świeżo wyciskanych soków oraz koktajli.

Bezpieczeństwo w Rio de Janeiro

Rio de Janeiro to miasto wielu skrajności – choć wypełnione jest nowoczesnymi szklanymi wieżowcami, równocześnie olbrzymi odsetek mieszkańców mieszka w ubogich dzielnicach – fawelach. To zróżnicowanie sprawia, że poziom bezpieczeństwa w wielu miejscach pozostawia wiele do życzenia. Brazylia to generalnie bezpieczny kraj, lecz należy pamiętać, aby unikać miejsc, które mogą stanowić potencjalne źródło niebezpieczeństwa. Rozboje, napady czy walki gangów to niestety codzienność sporej części mieszkańców dzielnic biedy. Aby spędzić swój urlop w Rio de Janeiro spokojnie i przyjemnie, warto pamiętać o kilku zasadach. Turyści narażeni są przede wszystkim na kradzieże i wymuszenia rozbójnicze, a więc należy pamiętać, by na wycieczki nie zabierać ze sobą zbyt wielu cennych przedmiotów. Najlepiej zostawić je w hotelowym sejfie. Ryzykowne jest także noszenie przy sobie zbyt dużej ilości gotówki – lepiej zdeponować ją w bezpiecznym miejscu. W chwili płacenia kartą, warto mieć ją przez cały czas na oku, aby uniemożliwić jej skopiowanie. Podczas pobytu w miejscach, gdzie jest duże skupisko ludzi, należy zwiększyć czujność i pilnować swoich rzeczy. Podróżując po Rio de Janeiro najlepiej poprosić obsługę hotelową o zaznaczenie na mapie stref miasta, które są najbardziej niebezpieczne, a jeśli już zdecydujecie się zwiedzić fawele, najlepiej udać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem. Warto również zachować szczególną ostrożność podczas plażowania. Na plażach w Rio niestety czasem zdarzają się napady grup młodych osób, które porywają wszystko, co wpadnie im w ręce. Plaże monitorowane są przez policję, która stara się zapobiegać takim akcjom, jeśli jednak czujecie się niepewnie, najlepszym rozwiązaniem będzie plażowanie w pobliżu patrolu policyjnego.


Zwiń
Kiedy jechać do Rio de Janeiro?

Kiedy jechać do Rio de Janeiro?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Brazylia w pigułce

Od 24 800 zł
Exclusive

Brazylia - Rio de Janeiro, Amazonia, Salvador, Pipa

Brazylijską kulturę cechuje niezwykłą intensywność i nasycenie pasją. Gdy zewsząd otoczy Was żywiołowa muzyka, tańczący sambę ludzie i uliczni artyści, błyskawicznie dacie się ponieść atmosferze. Koniecznie zwróćcie uwagę na krajobrazy – Rio de Janeiro to połączenie bajecznych plaż, przejrzystych wód Atlantyku, górskich szczytów i lasów deszczowych. Dżungla jest soczyście zielona – jak w żadnym innym miejscu na Ziemi, zaś energetyczna muzyka rozbrzmiewa tutaj na każdym kroku. Salwador emanuje energią i przebojowością, a w nocy, gdy ucichną uliczne fiesty, mieszkańcy wciąż praktykują przywiezioną z Afryki odmianę voodoo: candomble. Dodajcie do tego przepiękną plażę – czyż nie trafiliście do wymarzonego miejsca na wakacje?

Argentyna & Brazylia Exclusive

Od 29200 zł
Exclusive

Argentyna, Brazylia - Buenos Aires, Ushuaia, El Calafate, Iguazu, Rio de Janerio

„Paryż Południa”, czyli Buenos Aires – miasto namiętności, wina i tanga. Potem Patagonia legendarna kraina jezior na czele z najodleglejszym zakątkiem świata. Zmrożone powietrze jednego z największych lodowców na Ziemi i gorąca samba na Copacabanie. To tylko część atrakcji podczas wyprawy do Ameryki Południowej!

Skarby północnej Argentyny

Od 17500 zł

Argentyna - Buenos Aires, Salta, Wodospady Iguazu, Rio de Janerio

Na początek Boskie Buenos, w którym na ulicach buzuje tango, a klimatyczne uliczki z lokalami w stylu vintage pochłaniają bez reszty. Później północno-zachodnia prowincja i góry, gdzie widoki zapierają dech w piersiach, a kontakt z naturą przyprawia o dreszcze. Zobaczycie historyczne miasteczka doliny Calchaqui, antyczne ruiny w Pucara i kolorowe wzgórza w Purmamarca. Następnie zachwycą Was majestatyczne wodospady Iguazu, a na koniec Brazylia i tętniące życiem Rio de Janeiro!

Podróż – Brazylia w najlepszym wydaniu

Od 19 900 zł

Brazylia - Rio de Janeiro, Iguazu, Amazonia, Salwador

Karnawał, samba, capoeira i żywiołowa muzyka, pasja życia, egzotyka, biały piasek i caipirinha – to wszystko i jeszcze więcej czeka na Was podczas wycieczki do Brazylii. Podziwiajcie spektakularne wodospady Iguazu, dajcie się porwać wielkomiejskiemu rozmachowi Rio de Janeiro, niech zauroczy Was pełen wdzięku i życia Salwador… A może macie ochotę na parę dni w dżungli Amazonii, w zacisznej kwaterze z dala od zgiełku cywilizacji? Zapraszamy!

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Rio De Janeiro

Rio De Janeiro

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować