10 najlepszych rzeczy do zrobienia z dziećmi w Wietnamie

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

10 najlepszych rzeczy do zrobienia z dziećmi w Wietnamie

Wśród kierunków, które zyskują coraz większą popularność pośród rodzin z dziećmi, Wietnam wyróżnia się jako fascynujący cel podróży. To kraj, który łączy w sobie egzotyczne przygody, niesamowitą kulturę i różnorodność przyrody, tworząc idealne warunki dla wyjątkowych wspólnych chwil. Wspaniałe krajobrazy, fascynujące zwyczaje i urokliwe miasta tworzą idealne tło dla rodzinnych przygód pełnych zabawy, nauki i niezapomnianych chwil. Jeśli planujesz podróż z najmłodszymi, to miejsce jest doskonałe na odkrywanie nowych kultur i doświadczenia wspólnego spędzania czasu. W tym artykule skupimy się na największych atrakcjach, które sprawiają, że podróż do Wietnamu staje się nie tylko fascynująca, ale również dostosowana do potrzeb i zainteresowań dzieci. Przygotuj się na  przygody, które wzbudzą ich ciekawość, rozwijając jednocześnie zrozumienie dla świata i jego różnorodności.

Czy warto wybrać się na wakacje do Wietnamu z dziećmi? Czy podróż do tego azjatyckiego kraju spełni oczekiwania najmłodszych i zapewni komfort oraz bezpieczeństwo? Zapraszamy do lektury!

10 NAJLEPSZYCH ATRAKCJI W WIETNAMIE DLA DZIECI

1. REJS ZATOKĄ HA LONG

Zatoka Ha Long

Rejs po Zatoce Ha Long, znanej również jako „Zatoka Opadającego Smoka”, to prawdziwe marzenie każdego małego odkrywcy. Rozpoczynając podróż na tradycyjnej łodzi lub luksusowym statku, dzieci będą zachwycone widokiem imponujących formacji skalnych, które wydają się wyrastać prosto z morza. Niektóre o wysokości kilkudziesięciu metrów, nadają krajobrazowi nierealny, baśniowy wygląd. Te gigantyczne kształty wydają się stworzone przez naturę w celu zachwycenia ludzkiego oka. Każda formacja ma swoją opowieść i legendę, co może stać się fascynującym źródłem nauki dla maluchów.

Podczas rejsu warto zatrzymać się na Smoczej Wyspie, gdzie znajduje się imponująca stalaktytowo-stalagmitowa jaskinia Thien Cung. Dzieci będą podekscytowane możliwością odkrywania tajemniczej jaskini, a w międzyczasie mogą wysłuchać opowieści przewodnika o legendach związanych z tym magicznym miejscem. Podczas rejsu po Zatoce Ha Long dzieci nie będą się nudzić ani przez chwilę. Wielu operatorów oferuje różnorodne atrakcje na pokładzie, takie jak malowanie twarzy, mini-warsztaty kulinarne czy łowienie ryb. To doskonała okazja do integracji z lokalną kulturą i nauki nowych umiejętności. Rejs po Zatoce Ha Long to nie tylko obserwowanie zjawiskowej scenerii z pokładu statku. Wiele wycieczek oferuje opcję kajakowania, dzięki której można zbliżyć się do niektórych formacji skalnych i spokojnie pływać po lagunach. Dla dzieci to niezapomniana przygoda, która pozwoli im bezpośrednio doświadczyć piękna tego miejsca.

2. ZWIEDZANIE STAROŻYTNEGO HOI AN

 

Hoi An.

Rozciągające się wzdłuż rzeki Thu Bon miasteczko Hoi An to jedna z największych atrakcji Wietnamu, która ma wiele do zaoferowania zarówno dorosłym, jak i najmłodszym podróżnikom. Ta urokliwa miejscowość zachwyca swoją architekturą, kolorowymi latarniami i bogatą historią. Jeśli planujesz wakacje z dziećmi w Wietnamie, zwiedzanie Hoi An to niezwykłe doświadczenie, które dostarczy wielu emocji i nowych odkryć. Dla dzieci spacer po urokliwych uliczkach wśród starożytnych budynków, kamiennych mostów i tradycyjnych sklepików jest niczym podróż w czasie. Maluchy będą zachwycone barwnymi latarniami, które wieczorem tworzą niezwykłą atmosferę.

W Hoi An dzieci mają szansę uczestniczyć w różnorodnych warsztatach rzemieślniczych. Malowanie na jedwabiu, robienie latawców czy wykonywanie tradycyjnych ozdób to tylko kilka przykładów. To nie tylko zabawne aktywności, ale również świetny sposób na poznanie lokalnej kultury i tradycji. Niezapomnianym widowiskiem dla dzieci i dorosłych jest wieczorne puszczanie lampionów na rzece Thu Bon. To magiczne doświadczenie, które rozweseli każde dziecko. Widok setek lampionów unoszących się nad wodą to obrazek, który pozostaje w pamięci na długo. Hoi An ma też wiele interaktywnych muzeów, które są przystosowane do młodszych zwiedzających. Dzieci mogą poznać historię miasta w ciekawy i angażujący sposób. Warto odwiedzić Hoi An Historic Museum, gdzie eksponaty i prezentacje są dostosowane do różnych grup wiekowych. Podczas podróży do Hoi An z dziećmi nie można przegapić jednej z najurokliwszych atrakcji tego magicznego miasteczka – przejażdżki rikszą. To nie tylko sposób na komfortowe przemieszczanie się po uliczkach miasta, ale również niezwykła przygoda, która zachwyci najmłodszych podróżników i dostarczy niezapomnianych wspomnień. Przejazd rikszą pozwala dzieciom na obserwowanie miasta z innej perspektywy. To prawdziwa lekcja kultury i architektury w praktyce.

Będąc w Hoi An warto również wybrać się na lokalny targ, pełny tajemniczych stoisk z produktami, których dzieci mogą być ciekawe: ręcznie wykonanych wyrobów rzemieślniczych, tradycyjnych ubrań, biżuterii, zabawek i wielu innych. To doskonała okazja, by pokazać dzieciom różnorodność rękodzieła i tradycji. Podczas wizyty na targu dzieci mogą dowiedzieć się wiele o lokalnej kulturze. Mogą zobaczyć, jak działa handel w Wietnamie, jakie są tradycyjne produkty i jakie są popularne potrawy. To także doskonała okazja, by dzieci mogły zadać pytania i dowiedzieć się więcej o życiu w Hoi An. Ponadto znaleźć tu można szeroki wybór smakowitych przysmaków i przekąsek, na pewno interesujących dla dzieci, które będą mogły spróbować lokalnych owoców, ulicznych dań czy słodkości.

3. WIZYTA W PARKU ROZRYWKI W SUOI TIEN W HO CHI MINH CITY

Park Rozrywki Suoi Tien

Podróżując z dziećmi do Wietnamu nie można pominąć takiej atrakcji, jaka jest Park Rozrywki Suoi Tien w Ho Chi Minh City. Ten niezwykły park to prawdziwa oaza frajdy, edukacji i zabawy, która zachwyci najmłodszych podróżników i dostarczy niezapomnianych wrażeń. Park Suoi Tien to nie tylko zwykłe wesołe miasteczko – jego unikalność polega na tym, że łączy tradycyjne atrakcje rozrywkowe z elementami kultury i mitologii Wietnamu. Dzieci będą miały okazję spotkać postaci z wietnamskich baśni i legend, co tworzy niezwykłe doświadczenie w kontekście lokalnej kultury.

Park słynie z imponujących atrakcji wodnych, które dostarczą dzieciom mnóstwo radości. W basenach ze sztucznymi falami czy na zjeżdżalniach w kształcie smoków maluchy mogą spędzić mnóstwo czasu, chłodząc się podczas ciepłych dni i doświadczając wodnych atrakcji. W parku organizowane są także różnorodne warsztaty i aktywności dla dzieci: malowanie na twarzy, tworzenie rękodzieła czy udział w interaktywnych pokazach to tylko niektóre z opcji. To doskonała okazja, by dzieci miały okazję wykazać się kreatywnością i ciekawością. Wieczorami natomiast park zmienia się w bajkowy świat 2 można podziwiać setki lampionów unoszących się nad wodą, co tworzy niezwykły widok. To również moment, w którym magia Suoi Tien nabiera szczególnego uroku.

4. SAPA – MAGICZNA OAZA PRZYRODY I KULTURY

Podczas pobytu w Sapa poznasz życie codzienne mniejszości etnicznych.

Sapa, malownicza miejscowość położona w północnym Wietnamie, to idealny punkt na wycieczkę z dziećmi, która łączy przyrodę, kulturę i niezapomniane przygody. To magiczne miejsce, gdzie góry, zielone ryżowe tarasy i kultura lokalnych plemion tworzą wyjątkową atmosferę. Dla dzieci to niezwykła okazja, by odkrywać otoczenie, zachwycając się oszałamiającymi widokami. Sapa oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wędrówki po górach czy jazda na rowerze nad dolinami to tylko niektóre z atrakcji. To sposób na zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej i odkrywania natury. Tarasy ryżowe są charakterystycznym elementem krajobrazu Sapa. To doskonała okazja, by dzieci na własne oczy zobaczyły, jak wygląda w praktyce uprawa ryżu. Sapa to również miejsce, gdzie można poznać kulturę i tradycje licznych plemion etnicznych. Wizyta w wioskach plemiennych to możliwość interakcji z lokalnymi mieszkańcami, nauka o ich zwyczajach, ubiorze i sposobie życia. Dla dzieci to fascynujące doświadczenie, które poszerza horyzonty i rozwija empatię. W Sapa istnieje możliwość nocowania w tradycyjnych chatkach lub domach gościnnych prowadzonych przez lokalne rodziny. To doskonała okazja dla dzieci do zanurzenia się w lokalnej atmosferze, dzielenia się wspólnymi chwilami i poznania gościnności Wietnamczyków.

5. ODKRYWANIE TAJEMNICY TUNELI CU CHI

Tunele Cu Chi.

Cu Chi to system podziemnych tuneli, których długość wynosi kilkaset kilometrów. Zostały zbudowane przez partyzantów w czasie wojny wietnamskiej i pełniły kluczową rolę w walce z siłami amerykańskimi. Wietnamczycy wykorzystywali je do przemieszczania się, ukrywania się, przechowywania zaopatrzenia i prowadzenia działań wojennych.

Dla starszych dzieci wizyta w tunelach Cu Chi to doskonała okazja do zrozumienia historii wietnamskiej wojny i walki o niepodległość. Przewodnicy opowiadają o tym, jak wyglądało życie pod ziemią podczas konfliktu. Dla dzieci odkrywanie tuneli to prawdziwa przygoda, która budzi ich ciekawość i wyobraźnię. Możliwość schodzenia do podziemnych korytarzy i odkrywania, jakie wyzwania stawiała walka w tych warunkach, może być ekscytującym przeżyciem, które na długo pozostanie w ich wspomnieniach.

6. PLAŻOWANIE W MUI NE

Wydmy w okolicach Mui Ne.

Mui Ne to nie tylko kolejny plażowy kierunek. To królestwo przygód, które kusi zarówno aktywnych podróżników, jak i rodziny z dziećmi poszukujące wyjątkowych doświadczeń. Piaszczyste plaże, dynamiczne sporty wodne, wycieczki na pustynię i bliska interakcja z lokalną kulturą tworzą niepowtarzalną mieszankę atrakcji, które trafiają do serc każdego, kto zdecyduje się odkryć to magiczne miejsce. Dla dzieci to prawdziwy raj, gdzie mogą odkrywać piękno natury, kulturę i radość zabawy na wietnamskim wybrzeżu. Mui Ne słynie z pięknych plaż, które stanowią idealne miejsce dla dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Bieganie po piasku, budowanie zamków, pływanie w ciepłym morzu czy zabawy wodne to tylko niektóre z atrakcji, które dostarczą dzieciom mnóstwo radości. Dla nieco starszych dzieci Mui Ne oferuje szansę na naukę kitesurfingu. Na miejscu można wykupić kurs dla początkujących, dzięki czemu dzieci mogą nauczyć się panowania nad falami lub wiatrem pod okiem profesjonalnych instruktorów.

W tętniącym życiem Mui Ne ukrywa się niesamowity skarb natury – wydmy Bau Trang. To niezwykłe połączenie morza i pustyni tworzy magiczny krajobraz, który zachwyca! Wydmy stanowią jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji tego regionu, przyciągając swoją urodą i tajemniczą aurą. Wycieczka na pustynię to jak podróż do krainy zabawy. Wydmy są doskonałym miejscem do wyścigów, ślizgania się na piasku, układania torów wyścigowych czy zakopania się w miękkim piasku. Dla dzieci to prawdziwa przygoda, która pozwala spędzić czas na świeżym powietrzu. Na wydmy warto wybrać się na wschód lub zachód słońca, będący magią w pełnym tego słowa znaczeniu. To wyjątkowy moment, który możesz podziwiać wraz z dziećmi, ciesząc się pięknem odcieni i świateł. Dla małych obserwatorów to także okazja do obserwowania przyrody – roślin, zwierząt i śladów ich obecności.

7. PODNIEBNA PRZYGODA – WZGÓRZE BA NA I ZŁOTY MOST

Wzgórze Ba Na i Złoty Most

Wzgórze Ba Na znajduje się niedaleko miasta Da Nang, w centralnej części Wietnamu. To odosobnione miejsce, które wznosi się na wysokość około 1 400 m n.p.m. W czasach kolonialnych, Wietnam był pod panowaniem francuskim, a wzgórze Ba Na stało się miejscem letnich rezydencji dla francuskich kolonistów i urzędników administracyjnych. Klimatyczne warunki na wzgórzu były znacznie przyjemniejsze niż w niższych rejonach, co czyniło to miejsce idealnym schronieniem przed gorącym klimatem.

Wzgórze Ba Na to nie tylko malownicze miejsce z przepięknymi widokami, ale także atrakcja, która zachwyci dzieci swoją różnorodnością i przyjaznymi dla nich możliwościami zabawy. To miejsce, gdzie dzieci mogą odkrywać, uczyć się i cieszyć się niezapomnianą przygodą na wysokościach. Aby dostać się na szczyt, podróżnicy korzystają z kolei linowej. Przejażdżka kolejką będzie z pewnością wielką przygodą. Dzieci będą mogły cieszyć się widokami z okien gondoli, obserwować przyrodę z wysokości i odczuć ekscytację podróżowania w niecodzienny sposób.

Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest Złoty Most – oszałamiająca konstrukcja zawieszona na dłoniach posągu Buddy, która wydaje się unosić w powietrzu. To niezwykłe miejsce do spacerowania, podziwiania widoków i robienia zdjęć. Inną atrakcją, która zachwyci dzieci, jest Fantasy Park, duży park rozrywki, w którym znajduje się wiele różnorodnych atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Dla najmłodszych odkrywców Fantasy Park oferuje urocze karuzele, zjeżdżalnie i dmuchane zamki. Starsze dzieci znajdą tu wiele atrakcji bardziej związanych z technologią i interaktywnością – symulatory jazdy, gry wirtualne, strzelanki laserowe. Fantasy Park często organizuje różnego rodzaju pokazy artystyczne, od magii po występy muzyczne. Dzieci mogą uczestniczyć w widowiskach, które rozbawią i zachwycą.

8. WYCIECZKA DO HUE

Hue.

Hue, historyczne miasto położone w centralnym Wietnamie, może być fascynującym miejscem również dla dzieci. To miasto, pełne historii, pięknych pałaców i świątyń, oferuje wiele atrakcji, które dostarczą zarówno rozrywki, jak i edukacji. Jedną z największą atrakcji w Hue jest Cytadela, starożytna forteca, która kryje w sobie wiele tajemnic i opowieści historycznych. Dla dzieci może to być fascynująca lekcja historii, a zwłaszcza zwiedzanie Zakazanego Miasta – wewnętrznego obszaru cytadeli, który kiedyś stanowił siedzibę królewską.

Z pewnością atrakcją będzie wycieczka nad Rzekę Perfumową, która ma nie tylko piękne otoczenie, ale także bogatą historię i kulturowe znaczenie. Jej nazwa pochodzi od aromatu kwiatów lotosów unoszącego się wzdłuż brzegów, a jej bieg przeplata się z malowniczym miastem Hue, nadając mu unikalny charakter. Stanowiła ona naturalną granicę między północną i południową częścią starożytnego królestwa Wietnamu. W okolicy rzeki znajdują się również liczne świątynie i miejsca kultu, które dodają jej religijnego i symbolicznego znaczenia. Dla dzieci rejs po Rzece Perfumowej to okazja do podziwiania pięknych krajobrazów, które otaczają brzegi rzeki. Z jednej strony można zobaczyć zielone wzgórza i pagody, a z drugiej – malownicze miasto Hue, które odbija się w spokojnej toni rzeki. To prawdziwa uczta dla oczu i wyobraźni. Podczas rejsu dzieci mogą dowiedzieć się więcej o historii i kulturze Wietnamu. Z przewodnikiem opowiadającym ciekawe opowieści o miejscach, które mijają na trasie, dzieci mogą poznać historię starożytnego miasta Hue oraz związane z nim legendy i anegdoty. Podczas rejsu po Rzece Perfumowej dzieci mogą również zobaczyć unikalne podniebne kawiarenki, które zawieszone są nad brzegiem rzeki. To idealne miejsce na odpoczynek i podziwianie widoków. Ponadto, na trasie rejsu mogą pojawić się rzemieślnicze stanowiska, gdzie można zakupić rękodzieło i pamiątki. Rejs po Rzece Perfumowej pozwala dzieciom zbliżyć się do życia lokalnych społeczności, które często korzystają z rzeki jako ważnego elementu codziennego życia. Dzieci mogą obserwować, jak mieszkańcy wykorzystują rzekę do rybołówstwa, prania i innych codziennych czynności.

9. ZAKUPY NA PŁYWAJĄCYCM TARGU NA DELCIE MEKONGU

Pływający targ na Delcie Mekongu.

Pływający targ Cai Rang na Delcie Mekongu to niezwykła atrakcja, która oferuje podróżnym wyjątkowe doświadczenie. To nie tylko miejsce, gdzie można zakupić świeże produkty i lokalne rękodzieło, ale również poznać fascynujący fragment kultury wietnamskiej. Pływający targ Cai Rang jest jednym z największych i najbardziej znanych rynków na Delcie Mekongu. Tysiące łodzi, które pełne są różnorodnych towarów, tworzą niezwykły krajobraz. To nie tylko miejsce handlu, ale również centralny punkt życia społecznego i handlowego lokalnej społeczności. Na pływającym targu znajdziesz prawie wszystko, co można sobie wyobrazić – od świeżych owoców i warzyw po lokalne specjały kulinarne. To doskonałe miejsce, aby spróbować wietnamskich przysmaków, jak zupa pho czy świeże kokosy. Dla najmłodszych podróżników może to być niezapomniana okazja do odkrywania nowych światów, poznawania kultury i doświadczania radości z interakcji z lokalną społecznością.

10. SPEKTAKL KUKIEŁKOWY NA WODZIE W HANOI

Teatr Kukiełkowy w Hanoi.

Spektakl kukiełkowy na wodzie w Hanoi to wyjątkowa atrakcja, która może stać się magicznym doświadczeniem dla dzieci. To nie tylko forma rozrywki, ale również edukacyjne i artystyczne przeżycie, które przenosi dzieci w świat kolorów, dźwięków i bajkowych opowieści. Spektakl łączy w sobie różnorodne elementy wizualne i dźwiękowe, które wciągają dzieci w niezwykłe historie. Kolorowe kukiełki, efekty świetlne, muzyka i dźwięki tworzą fascynujący spektakl dla zmysłów. Udział w takim przedstawieniu to również szansa na zapoznanie dzieci z tradycją i kulturą Wietnamu. Występy często nawiązują do dawnych opowieści i zwyczajów, które miały istotne znaczenie w życiu tego kraju. Dla dzieci to okazja do nauki i rozwoju zainteresowania innymi kulturami.

WYCIECZKA DO WITENAMU Z DZIEĆMI – NASZE PORADY

Podróż do Wietnamu z dziećmi to niesamowita przygoda, która pozwoli młodszym członkom rodziny poznać egzotyczną kulturę, historię i przyrodę. Jednakże podróżowanie z dziećmi zawsze wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Oto kilka porad, które mogą pomóc w zaplanowaniu wycieczki do Wietnamu z dziećmi:

Pogoda w Wietnamie:

Wietnam jest długim krajem rozciągającym się od północy na południe, co sprawia, że warunki pogodowe mogą być różne w zależności od lokalizacji. Suchy sezon: Północ (Hanoi, Ha Long Bay, Sapa) – od października do kwietnia. Pogoda jest chłodniejsza, a w górach, takich jak Sapa, może być naprawdę zimno, zwłaszcza w grudniu i styczniu; Środkowy Wietnam (Hue, Da Nang, Hoi An) – od lutego do sierpnia; Południowy Wietnam (Ho Chi Minh City, Delta Mekongu, Phu Quoc) – od grudnia do kwietnia.

Więcej na temat pogody w Wietnamie znajdziecie w naszym artykule:

Zdrowie i bezpieczeństwo:

 • Upewnij się, że wszystkie zalecane szczepienia są aktualne.
 • Zabierz ze sobą apteczkę pierwszej pomocy z podstawowymi lekami.
 • Pij tylko przegotowaną wodę lub wodę butelkowaną. Unikaj lodu w napojach.
 • Pamiętaj o środkach przeciw komarom.
 • Zabierz ze sobą żel antybakteryjny do rąk.

Transport w Wietnamie:

 • Tuk-tuk lub riksza mogą być atrakcyjne dla dzieci, ale zawsze ustalaj cenę z góry.
 • Podczas wycieczki do Wietnamu z Planet Escape – podczas przejazdów pomiędzy poszczególnymi miejscami na Waszej trasie do Waszej dyspozycji będzie prywatny kierowca.
 • Foteliki samochodowe dla dzieci są trudno dostępne. Na rynku dostępny jest np. kompaktowy fotelik samochodowy Mifold.

Kultura i jedzenie:

 • Wprowadź dzieci do wietnamskiej kuchni stopniowo. Spróbuj prostych potraw, takich jak pho (zupa mięsna) lub banh mi (kanapka).
 • Artykuły dla niemowląt (np. mleko modyfikowane) są łatwo dostępne w dużych miastach. Wybierając się np. do Sapa zrób sobie zapasy.
 • Międzynarodowe specjały, takie jak pizza czy frytki są łatwo dostępne.
 • Naucz dzieci podstawowych zwrotów w języku wietnamskim i kwestii związanych z etykietą (np. jak kłaniać się starszym).

 

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.