Pogoda i temperatury w Wietnamie – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Wietnamie – kiedy jechać na wakacje?

Śnieg to chyba ostatnia rzecz, jakiej spodziewalibyście się w Wietnamie! A jednak i tutaj nie jest czymś szczególnie niespotykanym. Zapraszamy na krótki przegląd stref klimatycznych tego kraju, aby Wasze wymarzone wakacje w Wietnamie były ze wszech miar udane, a plan podróży dostosowany tak, byście cieszyli się dobrą pogodą podczas całego pobytu.

Wietnam – klimat

Ogólnie można powiedzieć, że najkorzystniej zwiedzać Wietnam jako całość jesienią i wiosną. Latem temperatura oscyluje między 35 a 40°C, a wilgotność jest bardzo wysoka. Szczyt pory deszczowej przypada mniej więcej w sierpniu. W okresie tym istnieje także prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi i osuwisk, które zwłaszcza w rejonach górskich mogą być niebezpieczne. Obszar Wietnamu narażony jest też na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym tajfunów, zwłaszcza w rejonach południowych i centralnych. Zimą, w północnych regionach Wietnamu często pada deszcz, a temperatura może spaść do około 10°C, a czasem i mniej.

Choć powierzchnia Wietnamu zbliżona jest do Polski, to południkowy kształt jego granic powoduje, że w tym kraju występują aż cztery strefy klimatyczne. Stąd odpowiedź na pytanie – kiedy jechać na wakacje do tego kraju nie będzie jednoznaczna i zależy od rejonu, jaki chcielibyście odwiedzić. Na nieoczywistość w wyciąganiu średniej temperatury dla całego kraju, ma także wpływ ukształtowanie powierzchni, z przewagą gór i obszarów wyżynnych.

Przeczytajcie krótki przewodnik pogodowy, gdzie powiemy Wam czego możecie się spodziewać miesiąc po miesiącu w najpopularniejszych turystycznie rejonach tego kraju. Mamy nadzieję, że pomoże Wam wybrać najlepszą porę na podróż po tym ciekawym kraju, tak byście podczas urlopu cieszyli się przyjemną temperaturą i promieniami słońca, a zmienna aura nie dokuczała Wam podczas wymarzonej podróży po Wietnamie.

Kiedy jechać do Wietnamu?

Właśnie ze względu na położenie, w Wietnamie wyróżniamy zróżnicowane pogodowo strefy klimatyczne. Według klimatologów na północy panuje klimat podzwrotnikowy; ten rejon od zachodu graniczy z Laosem, na północy w Chinami, a od wschodu oblewają go wody Zatoki Tonkińskiej. Z kolei w środkowej części kraju, na północ od przełęczy Hải Vân oraz w Delcie Mekongu mamy do czynienia z monsunowym wilgotnym klimatem zwrotnikowym. Dla odmiany w środkowej części, ale na południe od przełęczy Hải Vân, panuje klimat zwrotnikowy z rozróżnieniem na porę suchą i deszczową.

Powyższe zróżnicowanie stref klimatycznych należy wziąć pod uwagę planując swoje wczasy w Wietnamie; aby pobyt  okazał się ze wszech miar udany, nie tylko dzięki komfortowi hoteli, egzotyce przyrody czy bogactwu smaków, ale i słoneczną, przyjemną pogodą, jaką oczekujecie podczas urlopowego wypoczynku.

Wietnam – pogoda w styczniu

Styczeń należy do miesięcy, gdy w Wietnamie jest dość sucho i przyjemnie w większości regionów. Jedynie na północy, w rejonie Sapa i Hà Giang, temperatury rankiem i wieczorem mogą spadać wyraźnie poniżej 10°C. Za to świetnym pomysłem w tym miesiącu będzie plażowanie na wyspie Phú Quốc, gdzie, przy granicy z Kambodżą, prawdopodobnie doświadczycie około 30°C. Spływ Deltą Mekongu w tym miesiącu też powinien być pogodowo ze wszech miar udany. Dla odmiany, na rejs po zatoce Ha Long wybierzcie się w innym czasie, gdyż mgły mogą przeszkodzić w podziwianiu jej piękna.

Wietnam – pogoda w lutym

W drugim miesiącu roku pogoda powinna być przyjazna, a opady symboliczne. W środkowym Wietnamie możecie spodziewać się przyjemnych 25°C. Słoneczny relaks na plażach w rejonie Đà Nẵng i Hội An będzie wtedy dobrym pomysłem. W górzystych rejonach będzie z pewnością wyraźnie chłodniej, ale to akurat dobra wiadomość dla osób planujących aktywności takie jak trekking. Z kolei na południu temperatury będą znacznie wyższe, dochodząc do 30°C, a dni słoneczne. To dobry czas na plażowanie w rejonie Long Hải, Hồ Tràm czy Mũi Né. W pobliżu granicy z Chinami i Laosem w tym miesiącu jest dość chłodno i mgliście, ze średnią temperaturą około 17°C, czyli panują niezbyt dobre warunki na wizytę. 

 Wietnam – pogoda w marcu

Jak wspomnieliśmy we wstępie, wiosna jest najlepszym miesiącem na odwiedzenie Wietnamu. Dotyczy to zarówno typowego wypoczynku na plażach, turystyki miejskiej, jak i rejsów. W tym miesiącu pada mało, niebo jest przejrzyste, a temperatury bardzo przyjemne. Właśnie wtedy warto pomyśleć też o rejsie po Zatoce Ha Long. W marcowym, niczym niezmąconym powietrzu widoki zapierają dech w piersiach!

Wietnam – pogoda w kwietniu

Wręcz idealnej pogody możecie spodziewać się w kwietniu praktycznie w całym Wietnamie. Na północy będzie nieco chłodniej, a na południowych krańcach może więcej popadać, ale wciąż temperatury będą oscylować między 25 a 30°C w zależności od regionu. To świetny czas zarówno na plażowanie, jak i różnego rodzaju trekkingi po polach ryżowych czy odwiedziny lokalnych wiosek, a także rejsy. Trzeba jednak pamiętać, że to szczyt sezonu i w turystycznie popularnych miejscach ludzi może być nieco więcej. Ma to także oczywiście odbicie w cenach, które w wysokim sezonie zawsze są wyższe.

Wietnam – pogoda w maju

W maju temperatury są już wyraźnie wyższe, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Za to ceny zaczynają spadać i mogą zdarzać się dobre okazje wakacyjne. Zwiększa się też ilość opadów, szczególnie na północy i południu kraju. Rejony centralne na wybrzeżu wciąż cieszą się niezłą, przyjemną pogodą, a im dalej od wybrzeża, tym szanse na deszczowe dni wzrastają; zwłaszcza w okolicach Da Lat i Wyżyn Centralnych, ale te rejony nie są szczególnie oblegane przez turystów.

Wietnam – pogoda w czerwcu

Czerwiec to idealny czas na plażowanie w okolicach Hội An. Całe środkowe wybrzeże cieszy się wtedy bardzo ciepłą, ale wciąż przyjemną, bezdeszczową pogodą. Ceny też bywają korzystne i warto polować na okazje cenowe w tym okresie. Rejony północne nawiedzają już wtedy dość częste deszcze i burze, co w połączeniu z ponad trzydziestostopniowym upałem raczej nie zachęca do trekkingów i odwiedzin w tym rejonie. Południe, podobnie jak północ, także mogą nawiedzać codzienne deszcze, co nie sprzyja wyprawom w ten rejon w czerwcu.

Wietnam – pogoda w lipcu

Podobnie jak w minionym miesiącu, lipiec to wciąż całkiem przyjemny miesiąc na plażowanie w środkowej części kraju. Temperatury oscylują koło 30°C, deszcze, choć zdarzają się i tu, nie są uciążliwe, a raczej krótkotrwałe. W tym miesiącu południe, a jeszcze bardziej północ, w okolicach Hanoi i Zatoki Ha Long, jest nadal gorące – ok. 30°C, ale deszcz uprzykrza  jednak życie i raczej nie jest to najlepszy czas, by podróżować w te rejony. 

Wietnam – pogoda w sierpniu

W sierpniu wybierzcie się w rejony centralne, ciesząc się ciepłą, wakacyjna pogodą. Jeśli nie przeszkadzają Wam okazjonalne deszcze, to możecie też udać się zarówno na północ, jak i południe, choć nie jest to idealna pora na wizytę w tych rejonach. Jeśli będziecie wypoczywać w rejonie Côn Đảo, to właśnie w tym miesiącu możecie być świadkami wykluwania się małych żółwików i ich pociesznych wędrówek w stronę morza. Niezapomniane przeżycie! 

Wietnam – pogoda we wrześniu

Początek miesiąca to wciąż niezły czas na relaks na plażach środkowego Wietnamu. Jednak pod koniec miesiąca robi się już wyraźnie chłodniej, a rejon zaczynają nawiedzać chmury burzowe. Północ i południe nadal są dość deszczowe, choć nieco mniej niż w poprzednim miesiącu, zwłaszcza im bliżej października. 

 Wietnam – pogoda w październiku

Mniej więcej na przełomie września i października kończy się sezon na plażowanie na środkowym wybrzeżu, a temperatury wyraźnie spadają. Możliwe są też w tym czasie gwałtowne burze i ulewy, a niekiedy i podtopienia. Dla odmiany słońce wyraźnie częściej gości na północy, zatem pojawia się dobry czas na podziwianie tarasów ryżowych w okolicach Mu Cang Cha w prowincji Yên Bái, w północno-zachodnim regionie Wietnamu czy trekking w okolicy Sapa. W tym miesiącu słońce zaczyna częściej pojawiać się też na południu kraju.

 Wietnam – pogoda w listopadzie

O plażowaniu na wybrzeżu środkowego Wietnamu możecie zapomnieć – wiąż mocno tu pada w tym miesiącu. Dla odmiany przy granicy z Chinami i Laosem będzie całkiem przyjemnie, sucho i słonecznie, choć nieprzesadnie upalnie – w granicach 25°C. Spadek wilgotności na południu i słońce świecące od rana do wieczora sprawi, że warto w tym miesiącu rozważyć odpoczynek również na południu kraju.

Wietnam – pogoda w grudniu

Grudzień można uznać za wczesny początek sezonu plażowania na Phú Quốc. Nie jest jeszcze upalnie, za to słonecznie i przyjemnie i część turystów planuje tu wakacje właśnie wtedy. Warto nadmienić, że w okresie świąteczno-noworocznym ceny mogą wzrosnąć, więc radzimy wybrać się do Wietnamu jeszcze przed świętami. Na północy kraju jest wtedy sucho, ale temperatury mogą mocno spadać, zwłaszcza nocą. Nadal nieprzyjemny to czas na wizytę w środkowej, nadmorskiej części kraju. Nie polecamy wtedy tej części kraju.

Temperatura wody w Wietnamie

Podczas sezonu plażowego temperatura wody morskiej w Morzu Południowochińskim czy Zatoce Tajlandzkiej to bardzo przyjemne 26-28°C, co sprawia, że plażowanie jest ze wszech miar komfortowe i grzechem byłoby nie zanurzyć się w morskich falach.

Wietnam nie jest szczególnie znany z wypraw nurkowych czy snorkelingu, ale w tej temperaturze wody, jeśli paracie się tymi sportami, raczej  nie będziecie rozczarowani, a i ceny wynajmu sprzętu są dość przyjazne.

Podsumowując – nie ma chyba jednoznacznej odpowiedzi, kiedy jechać do Wietnamu. Dzięki geografii tego kraju, posiadającego prawie 3400 km linii brzegowej, rozciągającej się z północy na południe, możecie wybrać odpowiedni dla siebie czas i rejon na wizytę. Podczas gdy na północy w górzystych rejonach pada śnieg, na południowych plażach słońce praży i temperatury znacznie przekraczają 30 C°… Jeśli marzycie o wyprawie do tego egzotycznego, zróżnicowanego i niewątpliwie bardzo ciekawego kraju, zachęcamy do skontaktowania się z nami. Chętnie podpowiemy kiedy, gdzie i w jaki sposób możecie zorganizować Wasze wakacje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filip

Filip

Dwa lata mieszkał w Państwie Środka, gdzie studiował język chiński i podróżował. Miłośnik dobrej kuchni, genealogii i starych zegarków. Podróże bliskie i dalekie są nieodłączną częścią jego życia. To z nich czerpie inspiracje do zmagań z codziennością.

!
Ta strona używa plików cookies.