Pogoda i temperatury na Seszelach – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury na Seszelach – kiedy jechać na wakacje?

Kiedy jechać na Seszele? Jak najszybciej! Otoczone głazami zatoczki, gigantyczne żółwie lekko unoszące się w szmaragdowej wodzie, nieskazitelne wody otoczone gajami palmowymi, plaże z drobnym, białym jak śnieg piaskiem, tętniące życiem rafy koralowe… Spędźcie dzień pływając katamaranem między porośniętymi palmami wysepkami, wybierzcie się na wycieczkę po górzystych, granitowych środkach wysp i podziwiajcie dziko rosnącą wanilię, zobaczcie tradycyjne kreolskie domy i odwiedźcie destylarnie rumu. Jeśli chcecie spędzić wakacje na Seszelach w prawdziwie rajskim otoczeniu i wynieść z nich dla siebie jak najwięcej sprawdźcie, jaka pora roku będzie najlepsza dla Waszych ulubionych aktywności.  

La Digue Seszele

La Digue

Pogoda i temperatury na Seszelach

Na Seszelach panuje klimat tropikalny, ze średnimi temperaturami wahającymi się między 24 a 30°C. Nawet wcześnie rano nie zaznacie tu chłodu – słupki rtęci bardzo rzadko spadają poniżej 20°C! Równie przyjemna jest średnia temperatura wody, przez cały rok utrzymująca się na poziomie około 26°C. Równikowe położenie Seszeli determinuje długość dnia, który teoretycznie trwa prawie dokładnie dwanaście godzin (6:00–18:00), jednak w praktyce liczyć można na 5–8 godzin jasnego światła – w zależności od stopnia zachmurzenia. Położenie to powoduje też, że przewidywanie pogody jest mocno utrudnione.

Seszele – klimat

Wyspy leżą w strefie wpływów wiatrów monsunowych i pasatowych, co też powinniście wziąć pod uwagę wybierając się w podróż na Seszele. Od maja do września wiatry wieją z południowego wschodu, natomiast od grudnia do marca z północnego zachodu. W kwietniu i na przełomie października i listopada pojawia się bryza znad morza, dlatego w tym czasie temperatury są nieco wyższe. Pasaty, które przynoszą orzeźwienie plażowiczom, jednocześnie zmniejszają widoczność pod wodą, dlatego jeśli wycieczkę na Seszele chcecie przeznaczyć na nurkowanie czy snorkeling, wybierzcie się tu w kwietniu, maju, październiku, listopadzie lub do połowy grudnia – wtedy przejrzystość wody jest największa. Z drugiej strony, jeśli Waszym głównym celem jest żeglowanie lub windsurfing, zaplanujcie podróż między majem a październikiem. Pomiędzy tymi dwoma okresami prawie nie ma wiatru, a morze jest cały czas spokojne – na Seszelach niemal nigdy nie zdarzają się sztormy i burze, a wiejąca tu delikatna i przyjemna bryza jest jedynie cieniem sztormów, szalejących tysiące kilometrów dalej.

Od czerwca do września pasaty mogą przynieść ze sobą wodorosty, zwłaszcza na Praslin, dlatego ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy wyborze lokalizacji hotelu. W tym czasie warto unikać plaż na wschodnim wybrzeżu wyspy i wybrać się raczej na wybrzeże zachodnie, wolne od wodorostów.

Reasumując, choć Seszele tak naprawdę są kierunkiem całorocznym, to najlepszą porą na wizytę jest okres od kwietnia do maja lub od października do listopada, ponieważ są to spokojniejsze okresy pomiędzy dwoma pasatami.

Desroches – Rajska plaża na Seszelach

Desroches – Rajska plaża na Seszelach

Na Seszelach, ze względu na ich tropikalne położenie, od czasu do czasu zdarzają się deszcze, przeważnie wieczorem lub w nocy, a choć nagłe i obfite, nie trwają one jednak długo. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, najbardziej deszczowymi wyspami są Mahe i Silhouette. Najwilgotniejszymi miesiącami w roku są zazwyczaj grudzień, styczeń i luty, a czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące najbardziej suche.

Na Seszelach fala zmienia się co sześć godzin. Jeśli chcecie dobrze zaplanować dzień, tak by móc skorzystać z wszelkich atrakcji oferowanych przez te rajskie wyspy, zarówno lądowych, jak i wodnych, spytajcie w swoim hotelu o tabele pływów, z których dowiecie się, na którą plażę wybrać się o określonej porze dnia. 

Nurkowanie na La Digue

Nurkowanie na La Digue

Pogoda i temperatury na Seszelach w ciągu roku

Seszele – pogoda w styczniu, lutym i marcu

W tych miesiącach wieje północno-zachodni pasat, a klimat jest gorący i wilgotny, z obfitymi opadami, sięgającymi 350 mm, aż do lutego. W marcu wiatry powoli przestają wiać oraz mniej pada – opady nie przekraczają 200 mm, lecz temperatury nadal są wysokie, nawet do 31°C . To najlepsza pora roku, aby zobaczyć żółwie pisklęta wyruszające z gniazd do oceanu.

Seszele – pogoda w kwietniu 

Kwiecień na Seszelach to jeden z najcieplejszych okresów w roku, z temperaturami sięgającymi 31°C. Klimat jest gorący i wilgotny, opady małe – ok. 190 mm, a delikatna bryza przynosi miłą ochłodę.

Seszele – pogoda od maja do września

Gorąco, nawet do 30°C, i wilgotno, choć opady utrzymują się na niskim poziomie, od 70 do 140 mm. W tym okresie wieje południowo-wschodni pasat przynoszący wodorosty, dlatego lepiej pozostawać na zachodnich wybrzeżach wysp.

Seszele – pogoda w październiku

W październiku żółwie szylkretowe zaczynają składać jaja, a wiatry uspokajają się. Poziom opadów zaczyna się zwiększać do ok. 170 mm, natomiast temperatury nieco spadają, do ok. 28°C.

Seszele – pogoda w listopadzie

Listopad to początek północno-zachodnich pasatów, więc lepiej pozostawać po wschodniej stronie wysp. Temperatura i wilgotność rosną – słupki rtęci sięgają 30°C, a opady dochodzą do 200 mm. Żółwie szylkretowe nadal składają jaja.

Seszele – pogoda w grudniu

Wieje północno-zachodni pasat, jest nieco więcej opadów (do ok. 290 mm), a żółwie nadal składają jaja. W tym okresie wyspy stają się nieco bardziej zatłoczone – mimo deszczy, Seszele dla wielu osób są kierunkiem chętnie wybieranym na świąteczno-noworoczne wakacje, tym bardziej, że temperatury w granicach 28°C sprzyjają wypoczynkowi.

Temperatura wody na Seszelach

Jeśli lubicie kąpiele w ciepłej wodzie, Seszele to dla Was wymarzony kierunek! Temperatura wody zmienia się tu minimalnie na przestrzeni roku, wynosząc od 26°C w najchłodniejszych miesiącach, czyli w lipcu i sierpniu, do 29°C w marcu, kwietniu i maju. Temperatura wody w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu też zachęca do kąpieli, wynosząc ok. 27°C.

Aga Spiechowicz

Aga Spiechowicz

Zwariowana wariatka o pozytywnym usposobieniu, zagrzebana w książkach miłośniczka kotów, kąpieli w przeręblu i długich wędrówek po beskidzkich szlakach. Gdy wystawi nos z lektury i akurat nie wyrusza na włóczęgę, lubi zgłębiać tajniki zielarstwa, projektować książki i eksperymentować z fotografią. W Planet Escape wypełnia zawartością niezliczone strony przewodników, wciąż wydłużając listę krajów do odwiedzenia – w końcu, według św. Augustyna, „świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę".

!
Ta strona używa plików cookies.