Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Hoi An /Wietnam

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Hoi An sprawia wrażenia miasta, które zastygło w bezruchu dwieście, trzysta lat temu. To jedno z najlepiej zachowanych kolonialnych miast w całych Indochinach: znajduje się tu aż 844 zabytkowych obiektów! Urokliwa plątanina uliczek, klimatyczne restauracyjki i kawiarnie, galerie i sklepy rzemieślników oraz piękna chińska architektura, która zachowała się głównie dzięki polskiemu konserwatorowi – Kazikowi Piotrowskiemu. Tutaj też odkryjecie wszelkie uroki niezrównanej wietnamskiej kuchni: lokalne przysmaki zachwycą Was prostymi, ale zaskakującymi połączeniami smaków. Przekonacie się, że jedną z największych przyjemności podróży po Wietnamie jest właśnie jedzenie. Natomiast spragnieni plaży i morza odnajdą je na pobliskiej trzykilometrowej plaży Cua Dai.

Hoi An – co warto zobaczyć?

Most Japoński

Jeśli zadajecie sobie pytanie, co zobaczyć w Hoi An, to z pewnością Most Japoński powinien znaleźć się na pierwszym miejscu. Wedle legendy, na wietnamskiej ziemi leżał kiedyś potwór tak wielki, że jego łeb znajdował się w Indiach, a ogon w Japonii, natomiast każdy ruch powodował katastrofy naturalne. Aby więc unieruchomić potwora, wzniesiono nad jego cielskiem most z kaplicą buddyjską. Tyle legenda. W rzeczywistości most wybudowali w latach 1593–95 japońscy kupcy, aby połączyć dwie dzielnice miasta – japońską i chińską. Mostu strzegą figury psa i małpy, czczone w Japonii i prawdopodobnie symbolizujące, według kalendarza księżycowego, znaki zodiaku odpowiadające latom jego budowy. W świątyni Cao, dobudowanej w 1653 roku, mieści się wizerunek boga Tran Vo Bac De, który jest opiekunem żeglarzy oraz kontroluje zmiany pogody i klęski żywiołowe.

Old House of Tan Ky

Zbudowany w XVIII wieku dom kupiecki, zamieszkany od siedmiu pokoleń, to wprawdzie nie najstarszy budynek w mieście, ale jeden z najlepiej zachowanych, z wystrojem niemal niezmienionym od początku XIX wieku. Jego architektura to mieszanka trzech stylów: wietnamskiego, chińskiego i japońskiego. Cztery pomieszczenia, które się w nim znajdują, urządzone są antykami z ciemnego drewna. W pokoju przy ulicy przyjmowano niegdyś kupców, dalej w głębi znajduje się salon, dziedziniec i sypialnia, w której urządzono niewielki sklepik. Na uwagę zasługują mozaikowe zdobienia na ścianach i meble. Co ciekawe, w domu nie ma okien – światło wpada jedynie przez dziedziniec bez dachu.

Muzeum Galeria "Precious Heritage by Rehahn"

Jedną z nowszych i ciekawszych atrakcji Hoi An jest "Precious Heritage by Rehahn". Położone w starej Dzielnicy Francuskiej muzeum oferuje niespotykane, prawdziwie unikatowe doświadczenie. Francuski fotograf Réhahn spędził 9 lat na dokumentowaniu szybko zanikających tradycji, strojów i rzemiosł w sumie 54 wietnamskich grup etnicznych, od M'Nong i Chams na południu, przez Kinh i O'dus, po Thais i H'Mong na północy. Wpadł na ten pomysł w 2013 roku, podczas podróży na spotkanie z plemionami północnego Wietnamu, kiedy stał się świadkiem nie tylko różnorodności i bogatej kultury tych grup, ale także ulotności ich dziedzictwa. Zauważył, że w miarę rozwoju i bogacenia się kraju tradycyjne stroje, dialekty, obrzędy i wiedza przodków zanikają, podjął więc decyzję o ich utrwaleniu – zarówno na fotografii, jak i kolekcjonując kostiumy, na ogół ofiarowywane mu przez wodzów wiosek. The Precious Heritage Project otwarte zostało 1 stycznia 2017 roku. Na przestrzeni 500 metrów kwadratowych prezentowanych jest ponad 200 fotografii członków każdej grupy w tradycyjnych strojach, a obok fotografii pokazano ponad 65 autentycznych strojów plemiennych. Objaśnienia dostępne są w języku angielskim, francuskim i wietnamskim, i zgodnie z wolą Réhahna wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Hala zgromadzeń Phuc Kien

Stare Miasto pełne jest imponujących budowli, które pozostawiła po sobie społeczność chińska. Na szczególną uwagę zasługują hale zgromadzeń, w których spotykali się imigranci z różnych części Chin, cechujące się podobnym układem: ozdobną bramą prowadzącą na rozległy dziedziniec będący miejscem spotkań oraz ukrytą z tyłu świątynią. Najbardziej okazałą z hal jest ta wzniesiona przez kupców pochodzących z prowincji Fukian (Phuc Kien). Zbudowana w 1697 roku jest przykładem klasycznej chińskiej architektury. Na uwagę zwracają przede wszystkim zdobienia o motywach zwierzęcych, które mają swoją symbolikę: ryba w fontannie symbolizuje uczonych, jednorożec to mądrość, smok oznacza moc, a żółw długowieczność. Główna świątynia poświęcona została bogini morza Thien Hau, a w głębi kaplicy znajdują się ołtarze ku czci boga dobrobytu i bogini płodności.

Stare Miasto

Hoi An to jedno z najlepiej zachowanych kolonialnych miast w całych Indochinach i jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Wietnamie. W 1999 roku zarówno miasteczko, jak i pobliskie ruiny My Son, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – i nie dziwota, znajduje się tu bowiem aż 844 zabytkowych obiektów! Od XVI do XVIII wieku, zanim linia brzegowa cofnęła się kilkanaście kilometrów, był to jeden z głównych ośrodków handlowych Azji, natomiast dziś to urocza miejscowość, gdzie podczas spaceru podziwiać można architekturę pełną wpływów chińskich i japońskich. Stare miasto Hoi An to plątanina uliczek z mnóstwem pięknej zabudowy, gdzie na każdym kroku wyrastają małe restauracje, herbaciarnie, świątynie, galerie, warsztaty rzemieślnicze, pracownie artystów, a także sklepy z pamiątkami i warsztaty krawieckie.

Pogoda w Hoi An

W Centralnym Wietnamie, czyli tu, gdzie leży Hoi An, wyróżnia się dwie pory roku: suchą, trwającą od stycznia do sierpnia, i deszczową, od września do grudnia. Średnie temperatury przez cały rok utrzymują się w granicach 25°C–27°C. W Hoi An najlepsza pogoda jest w okresie od stycznia do kwietnia i od sierpnia do września, natomiast naszym latem może być nieco za sucho i za gorąco. Jeśli nie przeszkadzają Wam krótkie, tropikalne ulewy, możecie też wybrać się w podróż w październiku i listopadzie, nie zapomniawszy tylko o spakowaniu porządnej peleryny przeciwdeszczowej!

Zwiń
Kiedy jechać do Hoi An?

Kiedy jechać do Hoi An?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Luksusowe wakacje w Wietnamie – kulturowe i plażowe oblicza Indochin

Od 16900 zł
Exclusive

Wietnam - Hanoi, Ha Long, Hoi An, Phu Quoc, Sajgon

Najpierw Hanoi – stolica Wietnamu, nazywana Wenecją Wschodu i „starą damą Orientu”. Następnie zatoka Ha Long z zachwycającymi formacjami skalnymi wyłaniającymi się w wody. A to dopiero początek Waszych luksusowych wakacji w Wietnamie! Odwiedzicie też magiczne, zatrzymane w czasie miasto Hoi An, a później przyjdzie czas na tropikalną, rajską wyspę Phu Quoc, gdzie Wasze luksusowe wczasy w Wietnamie wykorzystacie na plażowanie, kąpiele w morzu i relaksujące masaże. Na koniec wielkomiejski splendor Sajgonu – Ho Chi Minh City. Wasza ucieczka od szarej codzienności uda się z pewnością właśnie podczas luksusowej podróży do Wietnamu!

Wybrzeże Wietnamu i wyspa Phu Quoc

Od 12700 zł

Wietnam - Hanoi, Ha Long, Hoi An, Sajgon, Phu Quoc

Podróż przez najbardziej charakterystyczne miejsca Wietnamu – artystyczne Hanoi, majestatyczne formacje Zatoki Ha Long, urocze uliczki Hoi Anu oraz przepełnione życiem rynki Sajgonu. Na koniec wypoczynek na wyspie Phu Quoc.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Hoi An

Hoi An

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować