• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
UTC +2
Stolica
Nikozja
Język
nowogrecki, turecki
Waluta
Euro (1 EUR to 100 centów). Banknoty posiadają nominały 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 i 1 EUR, a monety 2 i 1 EUR, a także 50, 20, 10, 5, 2 i 1 centów.

1 USD – 0,9 EUR
1 PLN – 0,23 EUR

Aktualny kurs walut można sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego: https://nbp.pl/statystyka-i-sprawozdawczosc/kursy/tabela-a/
Powierzchnia
9251 km2
Populacja
1 221 549

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP podróżujący na Cypr nie są zobowiązani do posiadania wiz na okres pobytu do 90 dni, nie mają także obowiązku przechodzenia kontroli dokumentów na wjeździe do kraju, co wiąże się z uczestnictwem w Unii Europejskiej oraz Strefie Schengen. Ważne jest jednak posiadanie ważnego dowodu osobistego bądź paszportu na wypadek kontroli ze strony odpowiednich władz. Jeśli podczas pobytu na Cyprze zechcecie wybrać się do Tureckiej Republiki Północnego Cypru, powinniście mieć ze sobą paszport.
Szczepienia
Przed podróżą na Cypr nie ma obowiązku szczepień ochronnych, warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio oraz żółtaczce pokarmowej.
Napiwki
W restauracjach i barach zostawia się zazwyczaj 5–10% od rachunku, chyba że kwota ta została dopisana do rachunku. Można też dać drobną kwotę taksówkarzom, tragarzom i obsłudze hotelowej.
Ceny jedzenia
Ceny na Cyprze są około 20% wyższe niż w Polsce. Najdrożej jest w miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów, czyli m.in. w Ayia Napa, Pafos czy Limassol, natomiast taniej w mniej znanych kurortach. Najtańsze zakupy zrobicie na targu lub w supermarkecie, np. w sklepach sieci Metro oraz Alphamega.

Przykładowe ceny:

Woda mineralna 1,5 l – 1 EUR
Piwo lokalne 0,5 l – 1,2 EUR
Piwo importowane 0,33 l – 2 EUR
Wino 0,7 l – 7 EUR
Coca cola 2 l – 2 EUR
Pomarańcze 1 kg – 1,3 EUR
Kawa w kawiarni – 3 EUR
Posiłek w lokalnej knajpce – 12 EUR
Posiłek w restauracji – 25 EUR
Zestaw meze – od 5 EUR za małą porcję
Grillowany ser halloumi – 5 EUR
Jedzenie
Lekka, zdrowa i bardzo smaczna cypryjska kuchnia zbliżona jest nieco do greckiej, jeśli więc lubicie takie smaki, na pewno nie będziecie zawiedzeni! Z powodu rozmaitych historycznych zaszłości znajdziecie tu też wpływy arabskie, tureckie, orientalne i angielskie.

Na początek dnia: mała czarna! Kawa po cypryjsku, mocna i słodka, parzona jest w metalowym tygielku, i doskonale smakuje w towarzystwie słodkich galaretek, tzw. turkish delights, czy bakalii oblanych gęstym sokiem winogronowym. O każdej porze dnia i w każdym miejscu zjeść możecie ser halloumi, produkowany z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego, serwowany pod najrozmaitszymi postaciami i z różnymi dodatkami. Zamawiając obiad w restauracji, zacznijcie od meze, czyli serwowanych w małych porcjach przestawek złożonych z kilku-kilkunastu różnych dań, dzięki czemu będziecie mieć okazję poznać różne smaki. Nie nastawiajcie się specjalnie na ryby i owoce morza – są w większości importowane pod postacią mrożonek, ponieważ wody wokół Cypru są raczej ubogie. Zamiast tego możecie delektować się wspaniałymi potrawami mięsnymi: polecamy szczególnie afelię, czyli wieprzowinę marynowaną w czerwonym winie, z dodatkiem kolendry, kminku, papryki i cynamonu, a następnie pieczoną w glinianym piecu, kleftiko – jagnięcinę pieczoną we własnym sosie w tradycyjnym piecu nazywanym ofton, spożywaną z ziemniakami, marchewką, cebulą, fasolą szparagową i pomidorem, oraz souvlaki, czyli pieczone na grillu szaszłyki z różnych mięs. Popularnym daniem jest też stifado, czyli gulasz z mięsa, cebuli, wina, pomidorów, masła oraz przypraw, a także mussaka, zapiekanka z bakłażana, mięsa mielonego oraz sosu beszamelowego. Wegetarianom polecamy dolmades, czyli gołąbki z liści winogron i ryżu (upewnijcie się, czy na pewno są w wersji bezmięsnej) i tradycyjną sałatkę cypryjską z sałaty, pomidorów, fety i oliwek. Jeśli przesadzicie z winem, które produkuje się tu i pije w dużych ilościach, lub z brandy sour, drinkiem z brandy, sokiem z limonki i angosturą, zamówcie avgolemono, zupę przyrządzoną na bazie jajek i soku z cytryny, podawaną w czasie przeziębień i… na kaca.

A gdy o alkoholach mowa, warta polecenia jest też tutejsza sherry, likier pomarańczowy filfar, mosphilo – likier z jagód głogu, i zivania – spirytus pędzony z winogronowych wytłoczek. Pokosztujcie też wina, produkowanego na wyspie już od 2000 lat, którego wytwarza się tu około 40 gatunków. A gdy najdzie Was ochota na coś słodkiego, zamówcie pyszną baklawę, kolokotes – trójkątne pierożki nadziewane dynią, rodzynkami i rozdrobnionymi ziarnami pszenicy albo palouze, czyli galaretkę z soku z winogron posypaną bakaliami.
Ciekawostki
  • Choć Cypr należy do Unii Europejskiej, to geograficznie położony jest w Azji. Jeszcze do niedawna, czyli do czasów przed brexitem, najbardziej wysunięty na południe punkt Unii znajdował się w Akrotiri, brytyjskim terytorium zamorskim na południowo-zachodnim krańcu wyspy.
  • Tutejsze plaże należą do najczystszych w Europie – aż 64 z nich otrzymały certyfikat Błękitnej Flagi.
  • Wyspa podzielona jest na dwie części: Cypr i Turecką Republikę Cypru Północnego, nieuznawane przez żadne z wyjątkiem Turcji państwo zamieszkiwane przez ludność turecką. Stolicą obu tych państw jest Nikozja, jedyna na świecie stolica dzielona przez dwa narody. Żeby sprawę uczynić jeszcze bardziej skomplikowaną, na Cyprze znajdują się także kontrolowane przez Wielką Brytanię terytoria Dhekelia i Akrotiri.
  • Na południowy wschód od Cypru, między wybrzeżami Syrii i wyspy, mają znajdować się ruiny mitycznej Atlantydy.
  • Bez wielkiej przesady powiedzieć można, że na Cyprze słońce świeci cały rok – liczba deszczowych, a nawet chmurnych dni nie przekracza 40. Mimo to, Cypryjczycy uwielbiają futra, a sklepy z futrami znajdziecie w każdym mieście! Gdy temperatura spada do 20°C, stają się one ulubionym i popularnym okryciem...
  • Narodowym drinkiem na wyspie jest brandy sour, przyrządzany z brandy, soku z cytryny i syropu cukrowego.
  • Flaga Cypru to biały prostokąt, w którego centralnej części umieszczono zarys mapy kraju oraz dwie gałązki oliwne, symbolizujące pokój między dwoma narodami zamieszkującymi wyspę – Grekami i Turkami. Żółto-złoty kolor mapy Cypru nawiązuje do łacińskiego pochodzenia nazwy kraju, czyli cuprum, oznaczającego miedź.
  • Jednym z najpopularniejszych zwierząt na wyspie jest kot! Zwierzęta te zostały sprowadzone na wyspę w IV wieku, przez świętą Helenę, matkę Konstantyna Wielkiego. Miały one zaradzić pladze jadowitych węży, które rozpleniły się na wyspie. Otoczone troskliwą opieką, bardzo się rozmnożyły i dziś można spotkać je na każdym kroku. Mieszkańcy lubią je i dokarmiają, a choć koty w większości są bezpańskie, nie sprawiają wrażenia zaniedbanych.
  • U wybrzeży Cypru narodziła się Afrodyta, grecka bogini piękności i płodności, wynurzając się z morskiej piany. Niedaleko Pafos znajduje się owiana legendami Skała Afrodyty – ponoć jeśli opłyniecie ją 10 razy, to Afrodyta odejmie Wam 10 lat!

Poznaj szczegóły o kraju Cypr

Historia
Pierwsi mieszkańcy pojawili się na Cyprze już 8000 tys. lat temu, a położenie na szlakach handlowych pomiędzy Europą, Azją i Afryką powodowało, że wyspa często przechodziła z rąk do rąk, będąc łakomym kąskiem dla kolejnych zdobywców. W latach 2500–1050 p.n.e. wyspą rządzili Egipcjanie, później kolejno Mykeńczycy, Fenicjanie, Asyryjczycy, Persowie, Rzymianie i Bizantyjczycy. W 1191 roku Cypr został zajęty przez krzyżowców, przybyłych tu pod wodzą króla Anglii, Ryszarda Lwie Serce, który następnie sprzedał ją francuskiej dynastii Lusignanów. W 1571 roku wyspę podbili Turcy, co spowodowało napływ sporej grupy tureckich wyznawców islamu, zamieszkujących Cypr do dziś, jednak Turcy nie stosowali przymusowej islamizacji i zezwalali ludności na swobodę praktyk religijnych, co sprawiło, że w następnych wiekach biskupi prawosławni osiągnęli ogromne wpływy.

W XIX wieku Cypr przeszedł pod kontrolę Wielkiej Brytanii, która w 1914 roku formalnie anektowała wyspę, by w roku 1925 uznać ją za swoją kolonię. Jednak już od lat 30. zaczęły wybuchać tu powstania antybrytyjskie, w których coraz większą popularnością cieszyła się idea zjednoczenia z Grecją. W latach 50. przeobraziła się ona w organizację EOKA, stosującą metody terrorystyczne i atakującą obiekty administracji brytyjskiej, czego rezultatem było wprowadzenie stanu wyjątkowego. Ostatecznie, po długotrwałych rozmowach grecko-turecko-brytyjskich, w 1960 roku Cypr uzyskał niepodległość, choć temat przyłączenia do Grecji wciąż powracał. W 1974 roku pogłoski te doprowadziły do tureckiej inwazji na wyspę i zajęcia jej północnej części. W 1983 roku Turcy ogłosili powstanie Republiki Tureckiej Cypru Północnego, kraju nieuznawanego przez żadne państwo z wyjątkiem Turcji. Pomimo prób mediacji ONZ Cypr pozostaje podzielony i trudno przewidzieć, jak sytuacja potoczy się dalej.
Geografia
Cypr, państwo położone na trzeciej co do wielkości wyspie Morza Śródziemnego, w zachodniej Azji we wschodniej części Morza Śródziemnego, graniczy z brytyjskimi bazami Akrotiri i Dhekelia oraz z nieuznawaną na arenie międzynarodowej Turecką Republiką Cypru Północnego. Powierzchnia wyspy wynosi 9,3 tys. km², a linia brzegowa ma długość 648 km. Wybrzeże obfituje w doskonałe, piaszczyste plaże, z których większość znajduje się na południowym wybrzeżu, cechującym się wysokimi klifami, w które wcinają się liczne zatoki. Większość terenu Cypru zajmują góry, z których najwyższą jest Olympos (1951 m n.p.m.). Terytorium Cypru dzieli się na cztery główne krainy geograficzne: porośnięte lasem cyprysowym góry Kyrenia, u których podnóża znajdują się liczne plantacje oliwek, pokryty wielkimi lasami Masyw Troodos, Równinę Centralną Mesaoria z plantacjami drzew oliwnych i eukaliptusowych, a wreszcie niziny nadbrzeżne, tworzące wąski pas wzdłuż wybrzeża z plantacjami owoców cytrusowych i winnej latorośli. Na południu wyspy występują dwa słone jeziora, które w okresie letnim wysychają, pokrywając się warstwą białej soli.

Panujący na Cyprze klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski charakteryzuje się średnią temperaturą 10–12°C w styczniu i 26–28°C w sierpniu , choć niekiedy potrafi ona sięgnąć nawet 45°C. Opady są tu bardzo skąpe, a liczba słonecznych dni w roku dochodzi do 420.
Kultura i Religia
Cypr podzielony jest na dwie części zarówno politycznie, jak i kulturowo i religijnie. Różnice te zauważyć można już na pierwszy rzut oka: południowa część, zajmowana przez prawosławnych Greków, pełna jest zabytkowych cerkwi, zaś północna, zamieszkiwana przez wyznających islam Turków, charakteryzuje się smukłymi wieżami minaretów, wznoszącymi się przy eleganckich meczetach. Dla prawosławnej większości najważniejszym świętem jest hucznie obchodzona Wielkanoc, a także Święto Potopu, które upamiętnia ocalenie Arki Noego, kiedy to zgromadzeni nad morzem ludzie wzajemnie oblewają się wodą. W rzeczywistości to przejęta przez chrześcijan starożytna ceremonia ku czci Afrodyty, która właśnie na Cyprze miała wyłonić się z morskiej piany. Do świeckich zwyczajów należy m.in. majowe święto kwiatów, festiwal muzyki, tańca i sztuk, odbywający się w średniowiecznym zamku w Pafos oraz festiwal wina połączony z degustacją tego trunku. Dla islamskiej społeczności najważniejsze święta to Ramadan, miesiąc ścisłego postu, oraz Kurban Bajram, upamiętniający ofiarę Abrahama. Odbywają się tu też występy folklorystyczne organizowane przy zbiorach owoców. Na południu Grecki Kościół Prawosławny cieszy się powszechnym szacunkiem i dysponuje znaczną siłę polityczną i społeczną. Frekwencja w kościele jest wysoka, a niedzielne wizyty w kościołach i klasztorach są popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Na północy, chociaż mieszkają tu muzułmanie, poziom religijności jest znacznie niższy – rzadko usłyszycie tu wezwanie do modlitwy, weekend to sobota i niedziela, a nie jak w innych muzułmańskich krajach piątek i sobota, nie ma też żadnych problemów z kupnem alkoholu.

Dużą wartością w życiu Cypryjczyków jest rodzina i nierzadko zobaczyć można duże grupy biesiadujące razem w restauracji czy piknikujące na plaży. Panuje powszechny szacunek dla osób starszych i kobiet w ciąży, a dzieci uważane są za pępek świata, dlatego powstrzymajcie się od zwracania uwagi nawet tym najbardziej nieznośnym – możecie spotkać się z agresją. Choć miasta idą z duchem czasu, na wsiach patriarchalne postrzeganie świata ma się świetnie: kobiety zajmują się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci, podczas gdy mężczyźni siedzą w kawiarniach, czytają gazety lub grają w nardy. Starsi Cypryjczycy wciąż są dość konserwatywni, jednak młodzi coraz bardziej otwierają się na wartości współczesnego świata.

Wycieczka na Cypr

Wakacje na Cyprze

Jeśli marzycie o wakacjach pełnych słońca, krystalicznie czystej wody i zapierających dech w piersiach krajobrazów, Cypr będzie strzałem w dziesiątkę! Ta niezwykła wyspa, położona na styku Europy, Azji i Afryki, zachwyca nie tylko złocistymi plażami i turkusowym morzem, ale także bogatą historią, pyszną kuchnią i gościnnością mieszkańców. Niezależnie od tego, czy szukacie błogiego relaksu, aktywnych przygód czy fascynujących zabytków, Cypr spełni Wasze oczekiwania. Wyobraźcie sobie leniwe poranki przy filiżance aromatycznej kawy na malowniczym tarasie, popołudnia spędzone na bajecznych plażach z widokiem na lazurową wodę, a wieczory pełne muzyki i lokalnych przysmaków. Na południu czekają na Was eleganckie kurorty, urocze miasteczka i starożytne ruiny, a na północy – dziewicze plaże, zabytkowe klasztory i orientalny klimat. Możecie odkrywać malownicze góry Troodos, wędrować po urokliwych wioskach, spróbować tradycyjnego sera halloumi i słodkiego rachatłukum lub popłynąć w rejs po błękitnych lagunach. Wycieczka na Cypr to także idealny pomysł dla miłośników przygód – nurkowanie wśród wraków statków, trekking wśród winnic i gajów oliwnych, a może przejażdżka quadem po bezdrożach? Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!

Dlaczego warto jechać na wakacje na Cypr?

Jeśli szukacie idealnego miejsca na wakacyjny wypoczynek, Cypr to wybór, który spełni wszystkie Wasze oczekiwania. Ta słoneczna wyspa na Morzu Śródziemnym zachwyca nie tylko pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą, ale także bogatą historią, wyjątkową kulturą i wyśmienitą kuchnią. Niezależnie od tego, czy marzycie o leniwym relaksie nad brzegiem morza, czy aktywnym zwiedzaniu, wakacje na Cyprze to idealne połączenie obu tych możliwości. Wyspa słynie z bajecznych plaż, które zachwycą każdego. Piasek o złotym odcieniu, przejrzysta woda i łagodne fale sprawiają, że to idealne miejsce do kąpieli, snorkelingu i sportów wodnych. Szczególnie warto odwiedzić Nissi Beach w Ayia Napa, gdzie turkusowa woda przypomina egzotyczne krajobrazy z Karaibów. Jeśli szukacie bardziej spokojnych miejsc, w kameralnych zatoczkach w okolicach Protaras czy Pafos można odpocząć od tłumów. Cypr to także prawdziwa gratka dla miłośników historii. Możecie zwiedzić ruiny starożytnego miasta Kourion, podziwiać mozaiki w Pafos czy odkryć tajemnice Zamku Świętego Hilariona, który ponoć inspirował twórców zamku w bajce o Śpiącej Królewnie. Warto także zajrzeć do Nikozji – jedynej podzielonej stolicy na świecie, gdzie zetkniecie się z wpływami zarówno greckimi, jak i tureckimi. Dla tych, którzy nie lubią leżeć na plaży przez cały dzień, wycieczka na Cypr to także świetna okazja do aktywnego wypoczynku. Możecie wybrać się na trekking po górach Troodos, odkrywać ukryte wodospady, a nawet spróbować nurkowania wśród wraków statków. Rowerowe i piesze trasy pozwalają poznać wyspę od zupełnie innej strony – dzikie klify, gaje oliwne i malownicze wioski na pewno Was oczarują.

Zwiedzanie Cypru – co warto zobaczyć?

Cypr to niezwykła wyspa pełna słońca, złocistych plaż, krystalicznie czystej wody i fascynujących zabytków. Jeśli planujecie wakacje na tej śródziemnomorskiej perełce, warto poświęcić czas nie tylko na relaks, ale także na odkrywanie jej najpiękniejszych miejsc. Zwiedzanie Cypru to niezapomniana podróż przez historię, kulturę i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Oto najciekawsze atrakcje, których nie możecie przegapić!

Pafos to prawdziwa skarbnica zabytków wpisanych na listę UNESCO. Możecie tu podziwiać słynne mozaiki w Parku Archeologicznym, przedstawiające sceny z mitologii greckiej. Warto także odwiedzić Grobowce Królewskie, czyli imponującą nekropolię wykutą w skale. Jeśli lubicie historie o bogach i boginiach, koniecznie wybierzcie się na skałę Afrodyty, gdzie według legendy wyłoniła się z morza bogini miłości. Limassol to tętniące życiem miasto portowe, w którym nowoczesność miesza się z tradycją. Możecie tu spacerować po nadmorskiej promenadzie, odwiedzić średniowieczny zamek, w którym podobno ożenił się Ryszard Lwie Serce, a także skosztować lokalnych przysmaków w jednej z licznych restauracji. W pobliżu miasta warto zwiedzić starożytne Kourion – pozostałości greckiego miasta z imponującym amfiteatrem i rzymskimi łaźniami. W czasie wakacji na Cyprze możecie też odwiedzić Nikozję, jedyną podzieloną stolicę świata. Spacerując po jej ulicach, poczujecie wyjątkową atmosferę miejsca, w którym spotykają się różne kultury i epoki. Warto odwiedzić Muzeum Cypryjskie, gdzie zgromadzono bezcenne eksponaty związane z historią wyspy, a także przejść się wąskimi uliczkami Starego Miasta, otoczonego weneckimi murami.

Jeśli macie ochotę na chwilę wytchnienia od plaż i miejskiego zgiełku, wybierzcie się w góry Troodos. To zielona oaza pełna malowniczych szlaków, wodospadów i tradycyjnych wiosek. Jednym z najpiękniejszych miejsc w regionie jest klasztor Kykkos, słynący z bogato zdobionych fresków i ikony Matki Boskiej. Warto też odwiedzić wioskę Omodos, znaną z winnic i uroczych kamiennych domów. Wycieczka na Cypr to także gratka dla miłośników plaż. W Ayia Napa czeka na Was słynna Nissi Beach z białym piaskiem i turkusową wodą. Jeśli szukacie spokojniejszego miejsca, polecamy plażę Fig Tree Bay w Protaras, gdzie możecie odpocząć w cieniu drzew figowych. Warto także wybrać się do Cape Greco – malowniczego parku narodowego, w którym znajdziecie spektakularne klify i jaskinie morskie.

Wczasy na Cyprze – informacje praktyczne

Na Cyprze bez problemu zapłacicie kartą kredytową w większości hoteli, restauracji i większych sklepów, a bankomaty są łatwo dostępne na całej wyspie. Jeśli planujecie odwiedzić północną część Cypru, pamiętajcie, że obowiązującą walutą jest tam lira turecka, której kurs często się zmienia ze względu na wysoką inflację. Wymiana euro w kantorach nie stanowi jednak żadnego problemu. Gniazdka elektryczne są typu brytyjskiego, dlatego konieczny będzie adapter. Jeśli go zapomnicie, nic straconego – można go kupić na miejscu za około 2 EUR. W większości hoteli oraz niektórych restauracjach dostępne jest bezpłatne Wi-Fi. Ruch drogowy na Cyprze jest lewostronny, co dla nieprzyzwyczajonych kierowców może być wyzwaniem. Warto wiedzieć, że wypożyczone samochody mają czerwone tablice rejestracyjne, co sprawia, że miejscowi są bardziej ostrożni wobec turystów za kierownicą. Jeśli chcecie zwiedzać samochodem także północną część wyspy, najlepiej wypożyczyć auto osobno po obu stronach granicy. Niektóre wypożyczalnie na południu pozwalają na przejazd na północ, ale tamtejsze ubezpieczenie zazwyczaj nie działa lub wymaga wykupienia dodatkowej polisy. Pamiętajcie również, że wstęp na teren brytyjskich baz wojskowych oraz fotografowanie miejsc objętych zakazem jest surowo zabronione. Zwiedzając cerkwie i meczety, należy dostosować strój – ramiona i nogi powinny być zakryte, a kobiety dodatkowo powinny zakryć włosy. W wielu świątyniach można wypożyczyć odpowiednie chusty lub spodnie, aby dostosować ubiór do obowiązujących zasad.

Atrakcje Cypru – przewodnik wakacyjny

Śladami Afrodyty – podróż do mitycznej przeszłości Cypru

Cypr od wieków nazywany jest wyspą Afrodyty, a według starożytnych mitów to właśnie tutaj narodziła się bogini miłości i piękna. Jeśli chcecie poczuć magię tych legend i odkryć miejsca związane z jej kultem, wybierzcie się w wyjątkową podróż śladami Afrodyty. Wasza przygoda powinna rozpocząć się od Skały Afrodyty (Petra tou Romiou), jednej z najbardziej malowniczych atrakcji na wyspie. To właśnie tutaj, według mitologii, bogini wyłoniła się z morskiej piany. Legenda głosi, że opłynięcie skały trzy razy zapewnia wieczną młodość i miłość. Niezależnie od tego, czy wierzycie w te opowieści, widok turkusowego morza i majestatycznych formacji skalnych na pewno Was zachwyci. Kolejnym przystankiem na szlaku Afrodyty powinny być Łaźnie Afrodyty, znajdujące się na Półwyspie Akamas, w pobliżu wioski Latchi. To ukryte wśród zieleni, niewielkie, naturalne źródło, w którym – jak głosi legenda – kąpała się bogini. Woda, spływająca po skałach do niewielkiego stawu, według miejscowych podań ma magiczne właściwości odmładzające. Choć kąpiel nie jest tu dozwolona, miejsce emanuje spokojem i tajemniczą atmosferą. A jeśli w czasie wycieczki na Cypr chcecie jeszcze bardziej zgłębić historię kultu Afrodyty, odwiedźcie Świątynię Afrodyty w Kouklia, niedaleko Pafos. To jedno z najważniejszych miejsc kultu bogini w starożytnej Grecji, gdzie przez wieki pielgrzymi oddawali jej cześć. Dziś można tu zobaczyć pozostałości świątyni oraz ciekawe eksponaty w lokalnym muzeum.

Zatoka Wraku i podwodne przygody – odkryjcie podwodny świat Cypru!

Jeśli marzycie o niezapomnianych wrażeniach pod wodą, wczasy na Cyprze to idealna okazja na Waszą kolejną przygodę! Ciepłe, krystalicznie czyste morze, bogata fauna i flora oraz niezwykłe podwodne krajobrazy sprawiają, że nurkowanie tutaj to prawdziwa przyjemność. Niezależnie od tego, czy jesteście doświadczonymi nurkami, czy dopiero chcecie spróbować swoich sił, znajdziecie tu miejsca, które zapadną Wam w pamięć na długo. Największą atrakcją dla miłośników podwodnych eksploracji jest wrak MS Zenobia, uważany za jedno z najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Ten ogromny szwedzki prom, który zatonął w 1980 roku u wybrzeży Larnaki, leży na głębokości 18–42 metrów i zachwyca zarówno początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Możecie tu podziwiać nie tylko imponującą konstrukcję statku, ale także ładunki ciężarówek, które do dziś spoczywają w ładowni. Wrak stał się domem dla wielu gatunków ryb, a jego tajemnicza atmosfera sprawia, że nurkowanie tutaj to prawdziwa podwodna wyprawa w przeszłość. Jeśli wolicie nieco płytsze i bardziej malownicze miejsca, koniecznie wybierzcie się do Cape Greco. Ten malowniczy park narodowy słynie z bajecznych jaskiń morskich, które można eksplorować zarówno z maską i rurką, jak i podczas nurkowania ze sprzętem. Przejrzysta woda pozwala podziwiać kolorowe rafy, ławice ryb oraz niezwykłe formacje skalne. To także doskonałe miejsce do skoków do wody i podwodnej fotografii.

Szlak winnic i cypryjskich smaków – kulinarna podróż po Cyprze

Jeśli kochacie dobre jedzenie i wyborne wino, Cypr będzie dla Was prawdziwym rajem! Ta słoneczna wyspa słynie nie tylko z pięknych plaż i zabytków, ale także z wyjątkowej kuchni, która łączy wpływy greckie, tureckie i bliskowschodnie. Wyruszcie w kulinarną podróż po cypryjskich wioskach, gdzie odkryjecie smaki, które na długo zapadną Wam w pamięć. Jednym z obowiązkowych przystanków jest Omodos, urocza wioska położona w sercu regionu winiarskiego. To właśnie tutaj możecie spróbować słynnej Commandarii, czyli najstarszego wina na świecie, którego tradycja sięga ok. 3 tysięcy lat p.n.e.. Słodkie, aromatyczne i pełne historii – idealne na pamiątkę lub wyjątkowy wieczór. Odwiedźcie jedną z lokalnych winiarni, gdzie poznacie tajniki produkcji i skosztujecie różnych odmian cypryjskich win. Nie możecie też przegapić seru halloumi, symbolu cypryjskiej kuchni. Ten półtwardy ser o wyjątkowym, lekko słonym smaku doskonale smakuje zarówno na surowo, jak i grillowany. W wielu wioskach możecie zobaczyć, jak jest wytwarzany według tradycyjnych metod przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Podczas podróży po wyspie koniecznie zatrzymajcie się w jednej z lokalnych tawern i spróbujcie mezze – zestawu małych dań, które tworzą prawdziwą ucztę. Soczyste souvlaki, chrupiące keftedes, oliwki, hummus i świeże pieczywo to tylko niektóre z przysmaków, które czekają na Was na cypryjskim stole.

Zwiedzanie podzielonej stolicy – odkryjcie niezwykłą Nikozję

Nikozja to miasto pełne kontrastów, które wciągnie Was swoją historią i unikatowym charakterem. To jedyna na świecie podzielona stolica, gdzie w ciągu kilku minut możecie przejść z greckiej części Cypru na turecką północ i na własne oczy zobaczyć, jak spotykają się dwie kultury, tradycje i style życia. Spacerując po jej ulicach, poczujecie, że to miasto ma duszę – pełne jest klimatycznych zaułków, urokliwych kawiarni i śladów burzliwej przeszłości. Rozpocznijcie zwiedzanie w południowej, greckiej części, gdzie sercem miasta jest Ledra Street – tętniący życiem deptak z butikami, restauracjami i kawiarenkami. Tutaj możecie spróbować tradycyjnej cypryjskiej kawy i rozkoszować się atmosferą miejsca, w którym historia splata się z nowoczesnością. Warto zajrzeć także do Muzeum Cypru, gdzie zgromadzono imponującą kolekcję artefaktów sięgających czasów starożytnych. Przekroczenie strefy buforowej ONZ, która oddziela południową i północną część miasta, to wyjątkowe doświadczenie. Po stronie tureckiej przeniesiecie się w zupełnie inny świat – pełen bazarów, minaretów i osmańskich wpływów. Koniecznie odwiedźcie Wielki Han (Buyuk Han) – dawny zajazd z XVI wieku, który dziś tętni życiem jako centrum artystyczne z galeriami, kawiarniami i warsztatami rzemieślniczymi.

Luksusowe hotele na Cyprze
Marzycie o wakacjach, podczas których luksus, komfort i niezapomniane doświadczenia staną się codziennością? Cypr zapewni Wam nie tylko malownicze krajobrazy, ale także ekskluzywne hotele, które spełnią Wasze najwyższe oczekiwania. Jednym z nich jest położony w pobliżu miejscowości Neo Chorio hotel Anassa, synonim elegancji i wyrafinowania. Ten luksusowy obiekt oferuje 166 przestronnych pokoi i apartamentów, z których każdy urządzony jest w tradycyjnym cypryjskim stylu z nowoczesnymi akcentami. Anassa słynie z czterech wyśmienitych restauracji serwujących różnorodne kuchnie, od panazjatyckiej w Basiliko po tradycyjne cypryjskie dania w Pelagos. Dla miłośników relaksu dostępne jest spa, oferujące zabiegi z wykorzystaniem lokalnych, naturalnych składników, a bliskość Parku Narodowego Akamas umożliwi Wam odkrywanie malowniczych szlaków pieszych oraz urokliwych miasteczek, takich jak Latchi i Polis Chrysochous. Z kolei położony nad malowniczą zatoką ">Pissouri, Columbia Beach Resort to kwintesencja luksusu w spokojnej scenerii. W tym pięciogwiazdkowym hotelu znajdziecie przestronne apartamenty z widokiem na morze lub ogrody, urządzone w eleganckim stylu z lokalnymi akcentami. Goście mogą korzystać z rozległego basenu lagunowego, centrum spa oraz licznych atrakcji sportowych, takich jak pole golfowe w okolicy czy sporty wodne. Restauracje na terenie hotelu serwują wyśmienite dania kuchni śródziemnomorskiej, a pobliskie winnice zachęcają do degustacji lokalnych win. Natomiast w samym sercu Pafos znajduje się hotel Annabelle, który od lat zachwyca Gości swoją elegancją i tradycyjną cypryjską gościnnością. Otoczony bujnymi ogrodami, z widokiem na Morze Śródziemne, oferuje luksusowe pokoje i apartamenty, a także znakomite restauracje. Bliskość historycznych atrakcji, jak Park Archeologiczny w Pafos, czyni go idealnym miejscem dla miłośników kultury i historii.

Planując luksusowe wakacje na Cyprze, macie do wyboru wiele wyjątkowych hoteli, które zapewnią Wam niezapomniane doświadczenia. Niezależnie od tego, czy szukacie miejsca pełnego spokoju, czy hotelu oferującego liczne atrakcje, Cypr z pewnością spełni Wasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się wakacjami na najwyższym poziomie.
Wyjątkowe miejsca na Cyprze
Cypr to nie tylko słoneczne plaże i turkusowe morze, ale także wyspa pełna historii, malowniczych krajobrazów i wyjątkowych miejsc, które zachwycą każdego podróżnika. Niezależnie od tego, czy szukacie relaksu, przygody czy spotkania z kulturą, wycieczka na Cypr zapewni Wam mnóstwo niezapomnianych doświadczeń. Jeśli uwielbiacie morskie krajobrazy, koniecznie wybierzcie się do Cape Greco, gdzie czekają na Was zapierające dech w piersiach klify i tajemnicze morskie jaskinie. To idealne miejsce na romantyczny spacer o zachodzie słońca, a także świetna lokalizacja do nurkowania i snorkelingu. Miłośnicy historii powinni odwiedzić Pafos, wpisane na listę UNESCO. To tu zobaczycie wspaniałe mozaiki w Domu Dionizosa, starożytne grobowce królów oraz skalną grotę, w której według legendy kąpała się Afrodyta. Nie możecie też pominąć Lefkary, słynącej z ręcznie robionych koronek i srebrnej biżuterii. To urokliwe miasteczko urzeka spokojem i tradycyjną architekturą, a wąskie uliczki zachęcają do niespiesznych spacerów. Na Cyprze każdy znajdzie coś dla siebie – od historycznych zabytków po rajskie plaże.
Jaki region wybrać na podróż na Cypr?
Jeśli marzycie o spokojnym wypoczynku w autentycznym cypryjskim klimacie, doskonałym wyborem będzie Larnaka. To jedno z najstarszych miast na wyspie, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością. Spacerując nadmorską promenadą Finikoudes, możecie zatrzymać się w jednej z wielu kawiarni i rozkoszować się widokiem na morze. Warto odwiedzić także Meczet Hala Sultan Tekke, położony nad Jeziorem Słonym, które wiosną przyciąga setki różowych flamingów. Larnaka jest również świetną bazą wypadową do zwiedzania wschodniego Cypru. Jeśli podczas wczasów na Cyprze Waszym celem są bajeczne plaże i wakacyjna atmosfera, koniecznie wybierzcie Ayia Napę lub Protaras. To właśnie tutaj znajdują się najsłynniejsze plaże wyspy, takie jak Nissi Beach, Makronissos czy Fig Tree Bay, które zachwycają złocistym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Ayia Napa to także centrum cypryjskiego życia nocnego – znajdziecie tu liczne kluby i bary, gdzie zabawa trwa do białego rana. Natomiast Protaras to bardziej spokojna miejscowość, idealna dla rodzin i osób szukających relaksu. Warto odwiedzić także Cape Greco – malowniczy park narodowy z klifami, morskimi jaskiniami i punktami widokowymi, z których można podziwiać spektakularne zachody słońca.

Dla miłośników historii najlepszym wyborem będzie Pafos, miasto wpisane na listę UNESCO. To właśnie tutaj możecie podziwiać wspaniałe mozaiki w Domu Dionizosa, starożytne Grobowce Królów oraz Skałę Afrodyty – miejsce narodzin bogini miłości. Pafos to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania zachodniego wybrzeża Cypru oraz malowniczych wiosek w górach Troodos, gdzie można odkryć urokliwe klasztory i spróbować lokalnych win.

Jeśli szukacie połączenia nowoczesności z cypryjską tradycją, warto rozważyć pobyt w Limassol. To drugie co do wielkości miasto na wyspie słynie z luksusowych hoteli, ekskluzywnych restauracji i nowoczesnej mariny. Spacerując po starówce, można poczuć prawdziwy klimat Cypru i spróbować lokalnych specjałów w tradycyjnych tawernach. Warto także odwiedzić Zamek Kolossi – średniowieczną twierdzę, która niegdyś należała do zakonu joannitów. W okolicach Limassol znajdują się również słynne winnice oraz starożytne ruiny Kourion, skąd rozciąga się piękny widok na morze.

Dla osób szukających mniej turystycznych miejsc i autentycznej atmosfery świetnym wyborem będzie Cypr Północny. To nieodkryta perła wyspy, pełna naturalnego piękna i niezwykłej historii. Warto odwiedzić Kyrenię – malownicze miasteczko portowe z wąskimi uliczkami, twierdzą i klimatycznymi kawiarniami. Nie można również pominąć opactwa Bellapais – jednego z najpiękniejszych gotyckich zabytków na Cyprze, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na morze. Na północy wyspy znajdziecie także puste, dzikie plaże, gdzie można odpocząć z dala od tłumów.

Oferty luksusowych podróży na Cypr

Kiedy jechać na Cypr?

POGODA NA CYPRZE

Cypr położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego, w głębi kraju przechodzącego w suchy. Wiosną, trwającą tu od marca do maja, oczekiwać można temperatur 14–18°C, podobnie jak jesienią, w październiku i listopadzie, co sprzyja zwiedzaniu i aktywnemu odkrywaniu wyspy. W marcu i kwietniu może popadać, jednak już w maju, wraz ze wzrostem temperatury do 20°C, deszcze ustają. Sezon na plażowanie to czerwiec – wrzesień, gdy słupki rtęci sięgają nawet 30°C. Zimy są łagodne – najchłodniej jest w grudniu, ok. 10°C, co przypomina nieco polską wiosnę.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Cypr – inspiracje podróży