• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT – 10
Stolica
Papeete
Język
Językiem urzędowym w Polinezji Francuskiej jest język francuski, ale też język tahitański, którym posługuje się ponad 100 tysięcy mieszkańców. Około 15 tysięcy osób mówi językiem tuamotu, głównie na wyspie o tej samej nazwie oraz na Tahiti. W obrębie Wysp Australskich tj. Tubuai, mówi się jeszcze językiem tubu. Najpopularniejszy po francuskim język tahitański posługuje się alfabetem łacińskim i ma pewne podobieństwa z językiem hawajskim i maoryskim.
Waluta
Oficjalną walutą Polinezji Francuskiej jest frank CFP. 1 frank dzieli się na 100 centymów. Kurs franka CFP wobec euro jest stały. Frank CFP ma przypisany kod międzynarodowy XPF.

1 EUR = 119,33 XPF
1 USD = 106,82 XPF
1 PLN = 28 XPF
Powierzchnia
4167 km2
Populacja
276 831

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP nie mają obowiązku wyrabiania wizy przy pobycie nie dłuższym niż 3 miesiące ze względu na to, że Polinezja Francuska jest wspólnotą zamorską Francji. Ponadto do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty, ale oczywiście można również posłużyć się paszportem.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Podróż do Polinezji Francuskiej nie wymaga zrobienia szczepień obowiązkowych. Jak w przypadku niemal każdej podróży zaleca się szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł). Malaria na terenie Polinezji Francuskiej nie występuje. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Przez długi czas mieszkańcy Polinezji Francuskiej nie oczekiwali napiwków, jednak turyści, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, przyczynili się do zaadaptowania tutaj tego zwyczaju. Standardowo więc napiwki oraz ich wysokość zależą od turysty. Dodatkowe wynagrodzenie można zostawić pokojówce, bagażowemu, kierowcy czy przewodnikowi bądź instruktorowi sportów wodnych pracującemu w większej agencji. W restauracjach standardowo zostawia się napiwek w wysokości 10% wartości zamówienia.
Ceny jedzenia
Na wyspach Polinezji Francuskiej jest drogo. Ceny są porównywalne do europejskich, a nawet wyższe, zwłaszcza w najpopularniejszych miejscach jak Bora Bora czy Tahiti. Ponadto wysokie ceny mają restauracje hotelowe i te o wyższym standardzie. Przykładowe ceny jedzenia: lokalne danie w knajpce 500 XPF, sandwich na wynos 70 XPF, posiłek przy stoisku na targu od 100 XPF, bagietka francuska 50 XPF, papaja 80 XPF, woda mineralna 1,5l 100 XPF, kurczak z ryżem w knajpce 1500 XPF, kawa 200 XPF.
Jedzenie
Polinezja Francuska może przyprawić o kulinarny zawrót głowy! W lokalnych wioskach mieszkańcy mają tutaj pod dostatkiem lokalnych warzyw i owoców takich jak słodkie ziemniaki, taro, chlebowiec czy maniok. Dość istotne w codziennym menu Polinezyjczyków okazują się wpływy chińskie, które przeniknęły do tutejszej kuchni za sprawą sporej społeczności chińskiej, która stanowi około 10% społeczeństwa. W większych ośrodkach turystycznych bez problemu można znaleźć chińskie knajpki. W hotelach serwuje się głównie owoce morza przyrządzane z typowo polinezyjskimi dodatkami, a ponadto potrawy zaczerpnięte z kuchni francuskiej. Wśród rosnących lokalnie owoców warto wymienić choćby papaje, słodziutkie banany, aksamitne mango czy ananasy. W większości sklepów sprzedaje się bagietki świadczące o francuskich wpływach.
Ciekawostki
  • Chińczycy stanowią aż 10% wszystkich mieszkańców Polinezji Francuskiej. W dużej mierze zdominowali oni handel detaliczny, dlatego gdy Polinezyjczycy mają zamiar zrobić zakupy mówią, że idą do „chińczyka”
  • W alfabecie języka polinezyjskiego (tonga) nie występuje litera „b”, więc Bora Bora, to w rzeczywistości – Pora Pora
  • W Polinezji Francuskiej nie występują jadowite węże i owady
  • Na Tahiti przez cały rok dociera mniej turystów niż na Hawaje w jeden dzień
  • Angielskie słowo „tattoo” pochodzi od tahitańskiego słowa „tatau”
  • Tetiaroa to atol w Polinezji Francuskiej, który należał do Marlona Brando. Po śmierci tego amerykańskiego aktora wyspę wystawiono na sprzedaż. Obecnie znajduje się tutaj luksusowy, ekologiczny resort The Brando Resort
  • Prawdziwym symbolem Polinezji Francuskiej jest gardenia tahitańska będąca narodowym kwiatem Tahiti. Kwiat ten znajduje się w logo linii lotnicznych Air Tahiti Nui jak i w godle tej wyspy
  • Typowy duży hotel w Las Vegas ma więcej pokoi niż wszystkie hotele na 118 wyspach Polinezji Francuskiej razem wzięte
  • Słynne domki/bungalowy na wodzie (obecnie najbardziej popularne na Malediwach) zostały wymyślone na polinezyjskiej wyspie Moorea, gdzie w 1960 roku zbudowano pierwsze z nich.

Poznaj szczegóły o kraju Polinezja Francuska

Historia
Pierwszymi mieszkańcami wysp Polinezji Francuskiej byli najprawdopodobniej przybysze z Azji, którzy dotarli tutaj przed V wiekiem n.e. W 1521 roku na wyspy dotarł Ferdynand Magellan, jednak dopiero James Cook na poważniej zajął się badaniem tego terytorium. Stopniowo kolejne polinezyjskie wyspy były obejmowane protektoratem Francji. W 1843 roku Francuzi ogłosili swoje zwierzchnictwo nad wyspami Tahiti i Moorea, a także nad Markizami, Tuamotu czy Wyspami Towarzystwa.

W 1946 roku Francja oficjalnie uznała Polinezję za swoje terytorium zamorskie, utworzyła również parlament, a Polinezyjczycy zaakceptowali to w referendum, które odbyło się w 1958 roku. Autonomię wewnętrzną przyznano Polinezji Francuskiej w 1977 roku. Począwszy od lat 60. XX wieku Francuzi przeprowadzali na polinezyjskich wyspach próby broni jądrowej, mimo że południowy Pacyfik na mocy układu z Rarotonga (1985) został proklamowany jako strefa bezatomowa.
Geografia
Polinezja będąca zamorską wspólnotą terytorialną Francji leży w południowej części Pacyfiku. Wszystkie wysepki wchodzące w jej skład i obejmujące pięć archipelagów mają powierzchnię 4167 km² i linię brzegową o długości 2530 km. Archipelagi noszą następujące nazwy: Wyspy Towarzystwa z największą wyspą Polinezji Francuskiej tj. Tahiti, Tuamotu, Tubuai, Markizy oraz Wyspy Gambiera. Ogromną część polinezyjskich wysp otacza piękna rafa koralowa, a wśród plaż dominują białe i piaszczyste.

Wyspy rozrzucone na ogromnym terenie znajdują się w obrębie dwóch stref klimatycznych – podrównikowej i zwrotnikowej. Około 1/3 powierzchni wszystkich wysp pokrywają lasy, a świat roślin i zwierząt jest dość bogaty ze względu na niewielką gęstość zaludnienia i fakt, że nie powstały tutaj jeszcze więcej ośrodków miejskich. Wśród drzew w Polinezji rosną m.in. palmy i bananowce, zaś jeśli chodzi o faunę, to można tutaj spotkać chociażby papugi, głuptaki, wiele gatunków ryb i owoce morza. Zarówno w faunie jak i florze polinezyjskiej krainy zachwyca szczególnie podmorski świat zwierząt i roślin oraz wielobarwne i liczne rafy koralowe.
Kultura i Religia
Dość dobrze rozpowszechniony w Polinezji Francuskiej jest tzw. manaizm, czyli pozostałość po religiach pierwotnych, która polega na wierze w mana – niematerialną siłę, energię. Mimo wciąż żywych tradycji pradawnych połowa Polinezyjczyków to zdeklarowani protestanci, około 30% ludności stanowią wyznawcy katolicyzmu. Dość dużą grupą są również mormoni, a pół procent społeczeństwa praktykuje nadal religie plemienne.

Etnicznie społeczność Polinezji Francuskiej dzieli się na rdzennych Polinezyjczyków, Europejczyków oraz Chińczyków. Polinezyjczycy dzielą się na odłamy m.in. na Tahitańczyków liczących około 100 tysięcy osób, grupę etniczną Tuamotu, Tubuai czy Mangarewa. Wśród Europejczyków dominują Francuzi, zaś Chińczycy stanowią około 10% populacji. Ci ostatni trudnią się głównie handlem.

Istotnym elementem polinezyjskiej kultury są tatuaże, stąd zresztą pochodzenie angielskiego słowa „tattoo”. Tatuaże miały pierwotnie znaczenie rytualne, a na ziemiach Polinezji Francuskiej do wytatuowania ciała uprawniało dopiero zabicie wroga z innego plemienia. Rzemiosło Polinezyjczyków obejmuje przede wszystkim misterne rzeźby z drewna.

Oferty podróży po Polinezji Francuskiej

Hotele na Polinezji Francuskiej

Polinezja Francuska – miejsca warte zobaczenia

Kiedy jechać do Polinezji Francuskiej?

POGODA NA POLINEZJI FRANCUSKIEJ

Polinezja Francuska zlokalizowana jest na południowej półkuli i przez cały rok temperatura jest dosyć wysoka. Zima trwa od maja do października. Poranne temperatury wynoszą wtedy około 20ºC, w ciągu dnia sięgają około 30ºC. Jest to najlepszy okres na odwiedzenie wyspy. Lato panuje od listopada do kwietnia, charakteryzuje się nieco wyższymi temperaturami oraz częstym występowaniem opadów.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Polinezja Francuska – inspiracje podróżnicze

Prawdziwy raj na Bora Bora i Tahiti

Wyobraź sobie wody tak przejrzyste, że jak na dłoni widać w koralowce i pływające w niej kolorowe rybki, płaszczki i żarłacze. Wyobraź sobie wody tak krystalicznie czyste, że pływające po...
Zobacz więcej

Dżungla na Wyspie Moorea

Gdy poczujesz znużenie ciągłym  wylegiwaniem się na piasku, gdy zaczniesz mieć wrażenie, że znasz wszystkie koralowce i ich mieszkańców po imieniu, gdy zatęsknisz za przygodą i odezwie się w Tobie...
Zobacz więcej

Rajskie plaże Polinezji tylko dla Ciebie

Marzysz o plażowaniu z dala od tłumów turystów? Zacisznym piaszczystym skrawku wyłącznie dla siebie? Podczas wakacji w Polinezji Francuskiej to całkiem realne i możliwe. Śnieżnobiałe plaże ciągną się tu kilometrami,...
Zobacz więcej

Taniec z Tahiti

Daj się porwać radości płynącej z tańca i zobacz szalenie zmysłowe taneczne widowisko, które na długo zapadnie Ci w pamięć po podróży do Polinezji Francuskiej. Najbardziej popularny taniec z Tahiti ...
Zobacz więcej

Relaks na dziewiczej Huahanie

Jest taka wysepka na środku Pacyfiku, gdzie słowo chillout pasuje jak żadne inne. Jeśli tego właśnie szukasz podczas wakacji na Polinezji Francuskiej, to Hauhine jest strzałem w dziesiątkę. Tutaj nie...
Zobacz więcej

Podwodny świat Polinezji Francuskiej

Polinezja Francuska to raj dla każdego, nie tylko dla miłośników błogiego lenistwa na plaży pod palmami i wylegiwania się na białym miękkim piasku. Jeśli jesteś amatorem aktywnego wypoczynku i odkrywania...
Zobacz więcej