Pogoda i temperatury w Botswanie – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Botswanie – kiedy jechać na wakacje?

Większość Europejczyków, myśląc o pogodzie, instynktownie odwołuje się do czterech pór roku, z jakimi mamy do czynienia w naszej szerokości geograficznej. Dla nas oczywisty i prosty podział na wiosnę, lato jesień i zimę nie ma jednak odniesienia do leżącej na południowej półkuli Botswany. Tu sprawa jest w teorii prosta – mamy do czynienia z porą suchą i porą deszczową ze stosunkowo niewielkimi różnicami między jedną a drugą. Przedstawiamy Wam krótki przegląd botswańskiej pogody w poszczególnych miesiącach roku, który, mamy nadzieję, przybliży Was do wyboru idealnego czasu na Waszą afrykańską przygodę, podczas której z największym podobieństwem będziecie mogli poczuć się częścią dzikiej przyrody w jej odwiecznym cyklu wędrówek.

“Nawet jeśli poznajesz już tęsknotę za Afryką, zawsze zostaje ci jeszcze Botswana. Na koniec nieodgadniony kraj, niewytłumaczalny, pełen paradoksów. To tutaj dopiero czujesz, że dotarłeś na sam koniec świata, w najdalszy skrawek swojego niepoznania.” – Ryszard Kapuściński

Botswana – klimat

Botswana nie ma dostępu do morza; jej granice w znacznej części wyznaczone są sztucznie, zwłaszcza na zachodzie; za to od wschodu i południa pokrywają się z naturalnymi przeszkodami, takimi jak graniczna rzeka Limpopo oddzielająca ją od terytorium RPA czy jej dopływ Motloutse stanowiący znaczną część granicy z Zimbabwe. Przeważającą część kraju obejmuje półpustynny teren kotliny Kalahari, gdzie roślinność jest tylko nieco bogatsza w delcie rzeki Okawango, z suchymi lasami i sawannami w części północnej, a bardziej pustynnymi ku południowi.

W uproszczeniu możemy stwierdzić, że najlepszy czas na odwiedziny Botswany to suche zimowe (na tej szerokości geograficznej) miesiące od maja do października, kiedy oglądanie wędrówek zwierząt powinno być zdecydowanie najciekawsze, a średnie temperatury oscylują w granicach 27–31°C w zależności od regionu. W tych miesiącach zwierzęta poszukują wody i w większej liczbie gromadzą się w jej pobliżu, a i roślinność pozwala na dogodną obserwację. Nieco chłodniejsze miesiące od czerwca do sierpnia to niewątpliwie idealny czas na safari w Botswanie, gdzie panuje fantastyczna pogoda, a i ryzyko malarii jest najniższe. Podczas miesięcy letnich (na południowej półkuli), nie tylko obfite deszcze, ale i wysoka średnia temperatura 33–35°C mogą skutecznie uprzykrzyć Wasze wakacje w Botswanie, a czasem i uniemożliwić wymarzoną wyprawę safari, więc radzimy rozważyć, czy takie ryzyko ma sens.

Botswana  – pogoda od stycznia do kwietnia

W styczniu możecie spodziewać się sporych opadów czy wręcz ulew, często wyjątkowo intensywnych. Nawet niższe ceny i, akurat szczególnie w tym miesiącu, możliwości obserwacji przelotów różnorakiego ptactwa, mogą nie zrekompensować kiepskiej pogody, jaką zastaniecie na miejscu. Opady są jeszcze intensywniejsze w lutym, co powoduje, że dotychczas bardzo suche tereny  przemieniają się w zieloną krainę bujnej roślinności, zwłaszcza w centralnym rejonie Kalahari Game Reserve. To miesiąc, gdy opady w Botswanie są zdecydowanie najintensywniejsze. Luty to także okres rozmnażania się antylop, i cielaczki właśnie wtedy zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, a na ich życie czyhają duże drapieżniki.

Wielu zawodowych fotografów wybiera marzec na podróż do Botswany, gdyż obudzona intensywnymi deszczami do życia przyroda zachwyca intensywnością barw i kolorów, a szanse na ujęcie doskonałe wzrastają. Z przyjazdem warto jednak jeszcze poczekać co najmniej do kwietnia, kiedy to deszcze ustają, przyroda jest w rozkwicie, samce antylop są nadzwyczaj aktywne, starając się zwrócić uwagę samic. Po obfitych deszczach, woda w największej na świecie delcie śródlądowej rzeki Okawango zaczyna się podnosić. W kwietniu wieczory są zazwyczaj przyjemne, a zachody słońca w sercu Afryki mają swój legendarny już chyba, i unikalny czar, choć jeszcze bardziej spektakularne safari radzimy zaplanować od kolejnego miesiąca.

Botswana – pogoda w maju

Maj to początek suchej afrykańskiej zimy; intensywne deszcze z początku roku stają się wspomnieniem, a przyroda zaczyna w pełni odczuwać ich zbawienne skutki. W tym miesiącu ruch turystyczny w parkach narodowych zaczyna wzrastać, ale nie jest jeszcze szczególnie tłoczno, gdyż ten miesiąc to jeszcze sezon przejściowy. Ceny również są stosunkowo korzystne. Na północy, w rejonie Savuti, znajdziecie niezliczone stada zebr i bawołów, a liczne słonie wędrują w okolice rzeki Linyanti i Parku Narodowego Chobe.

Botswana – pogoda w czerwcu

W czerwcu w Botswanie mamy preludium do szczytu sezonu, który przypadnie na kolejne trzy miesiące. To świetny czas, by wybrać się na safari, ale koniecznie należy brać pod uwagę bardzo chłodne noce i poranki, zwłaszcza w rejonie Kalahari, i mieć przygotowany odpowiedni ciepły strój właściwy do takich warunków. Afrykańskie noce mogą być czasem naprawdę przejmująco zimne! W tych miesiącach w dzień panuje przyjemne ciepło 24–26 °C.

Botswana – pogoda w lipcu

Lipcowa aura będzie idealna, by wybrać się w okolice cieków wodnych w delcie rzeki Okawango, a także rezerwatu dzikich zwierząt Moremi oraz Parku Narodowego Chobe. W tym miesiącu koncentracja i ilość dużych, dzikich ssaków będzie w tych rejonach najwyższa.

Botswana – pogoda w sierpniu i wrześniu

Najbardziej suchym miesiącem w Botswanie jest sierpień, choć na południu kraju mogą zdarzyć się deszcze. Woda w delcie Okawango stoi wysoko, z czego skwapliwie korzystają liczne gatunki zwierząt. W wodach roi się też od goliatów tygrysich i sumów afrykańskich. Ten miesiąc jest szczególnie popularny wśród podróżników, którzy cieszą się idealną wręcz pogodą i bogactwem przyrody, a obserwacje dużych zwierząt podczas objazdów safari wzbudzają emocje i niekłamane wzruszenie.

Podczas przyjemnie chłodnych wrześniowych poranków polują liczne drapieżniki, a słonie stadami wędrują wzdłuż rzek i rozlewisk, gdyż ich zapotrzebowanie ilościowe na wodę, z uwagi na rozmiary ich ciała, jest bardzo duże. Słonie przy wodopoju warto obserwować zwłaszcza w okolicy brzegów rzeki Chobe.

Botswana – pogoda w październiku

W październiku jest najcieplej, z temperaturami oscylującymi wokół 35°C, a niebo wciąż czyste. W tym miesiącu pora sucha zbliża się już ku końcowi, ale niewątpliwie to wciąż niezły czas na safari w Botswanie.

Botswana – pogoda w listopadzie i grudniu

Nadciągająca, krótka wiosna wciąż teoretycznie cieszy w listopadzie wysokimi temperaturami; choć pojawiają się już deszczowe chmury i może intensywnie padać. Ptaki znów rozpoczynają wtedy swoją wędrówkę, a ich przeloty to fascynujący spektakl. W grudniu, gdy deszcze ożywią wysuszoną roślinność, znów robi się zielono, przez kolejne miesiące opady wyrównają deficyt wody i powtórzy odwieczny cykl afrykańskiego życia, będący częścią bezcennego dziedzictwa naturalnego naszej planety. Wiele dróg staje się błotnistych i nieprzejezdnych, a obfita roślinność utrudnia obserwację zachowań zwierząt. W tym okresie lepiej wybrać inny kierunek na wakacje, a z marzeniem o prawdziwym afrykańskim safari poczekać do drugiego kwartału następnego roku.

 

Filip

Filip

Dwa lata mieszkał w Państwie Środka, gdzie studiował język chiński i podróżował. Miłośnik dobrej kuchni, genealogii i starych zegarków. Podróże bliskie i dalekie są nieodłączną częścią jego życia. To z nich czerpie inspiracje do zmagań z codziennością.

!
Ta strona używa plików cookies.