Podróż do Wietnamu – jak się przygotować?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Podróż do Wietnamu – jak się przygotować?

Wietnam przyciąga turystów z całego świata. Kolonialne miasteczko Hoi An, rajskie plaże Phu Quoc i Quy Nhon czy bajeczna Zatoka Ha Long urzekają każdego, kto je odwiedzi. Jeśli chcesz spróbować wyśmienitego street foodu i poczuć gościnność lokalnych mieszkańców, to zdecydowanie kierunek dla Ciebie! Marzy Ci się podróż do Wietnamu? Koniecznie sprawdź, jak się do niej przygotować.

Kiedy jechać do Wietnamu?

Planując podróż do Wietnamu pamiętaj o tym, że kraj ten jest rozciągnięty z północy na południe na długość ponad 1650 km. Ma też bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu. Z tego powodu w tym samym czasie w różnych jego rejonach panować będą odmienne warunki pogodowe. Dlatego każda pora jest dobra, by tam pojechać – należy tylko wybrać odpowiedni region.

W północnej części, podobnie jak w Polsce, wyróżnia się 4 pory roku. Najlepsze warunki panują tam wiosną oraz jesienią – temperatura utrzymuje się na poziomie 25-30ºC, a opady nie zdarzają się często. Szczególnie warto wybrać się do Sapa we wrześniu i październiku – trwają wtedy zbiory ryżu. Lato jest duszne i gorące z częstymi burzami, natomiast zimą temperatura wynosi około 15ºC.

W części centralnej kraju wyróżnia się dwie pory roku: suchą i deszczową. Pierwsza z nich trwa od stycznia do sierpnia. Najlepsze warunki do plażowania są od czerwca do sierpnia. Temperatura sięga wtedy do 30ºC, a opady zdarzają się stosunkowo rzadko. Pora deszczowa rozpoczyna się we wrześniu i trwa do grudnia. Opady występują bardzo często, a dodatkowo wybrzeże narażone jest na huragany i podtopienia.

Jeśli chodzi o część południową, panuje tam klimat tropikalny. Od grudnia do kwietnia trwa pora sucha – temperatura wynosi około 28-30ºC, a opady deszczu są rzadkie. Pora deszczowa trwa od maja do listopada i charakteryzuje się gwałtownymi, lecz krótkotrwałymi ulewami. Wyjątek stanowi miasteczko Mui Ne. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi, można tam jeździć praktycznie przez cały rok.

Wiza do Wietnamu

Jeśli planujesz podróż do Wietnamu, musisz wiedzieć, że polskich obywateli obowiązuje wiza. Możesz ją uzyskać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to uzyskanie wizy na miejscu. Niezbędna do tego będzie tzw. promesa wizowa (approval letter), ważny paszport i zdjęcie paszportowe o wymiarach 4×6 cm. Promesa wizowa jednokrotnego wjazdu do Wietnamu kosztuje 17 USD, wielokrotnego 20 USD. Dostaniesz ją również wykupując wakacje w Wietnamie w Planet Escape – będzie wliczona w cenę wycieczki. Przy przekraczaniu granicy wystarczy pokazać jej skan lub wydruk. Na lotnisku, na podstawie promesy wizowej, wydawana jest wiza. Jej koszt to 25 USD na miesiąc jednokrotnego wjazdu lub 50 USD na miesiąc wielokrotnego wjazdu.

Kolejną opcją jest wiza elektroniczna. Możesz o nią aplikować na stronie https://immigration.gov.vn/. Aby ją uzyskać, należy przesłać skan ważnego paszportu, wypełnić wniosek i zapłacić 25 USD. Zostanie wyrobiona w 3 dni robocze od zaksięgowania wpłaty. Pamiętaj, że nie jest honorowana na wszystkich lotniskach i przejściach granicznych. Możesz też uzyskać wizę tradycyjnie w ambasadzie wietnamskiej np. w Warszawie.

Szczepienia przed wyjazdem do Wietnamu

Ważną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę przed wyjazdem do Wietnamu, są szczepienia. Wietnam nie wymaga od turystów wykonania szczepień obowiązkowych, jednak ze względu na możliwość wystąpienia groźnych chorób warto się przed nimi zabezpieczyć. Przed podróżą do Wietnamu zaleca się szczepienia przeciwko WZW typu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy, krztuścowi i polio. Część z nich jest w Polsce obowiązkowa, jednak być może warto je powtórzyć. Rozważyć możesz też zabezpieczenie przed japońskim zapaleniem mózgu oraz cholerą, choć ryzyko zachorowania na nie jest niewielkie.

W niektórych regionach Wietnamu może występować malaria. Rzadkie przypadki występowania tej choroby odnotowano w Delcie Mekongu i w południowych prowincjach – Tay Ninh, Song Be, Lam Dong, Ninh Thuan, Khanh Hoa, Dac Lac, Gia Lai i Kon Tum. Z tego powodu przebywając w tych rejonach lepiej nosić długie spodnie i koszulki z długimi rękawami oraz ograniczyć przebywanie na zewnątrz po zmierzchu. Możesz też zapytać lekarza o lek przeciwmalaryczny (np. Malarone). Pamiętaj jednak, że w wielu miastach (np. Sajgon, Hanoi, Da Nang) malaria nie występuje w ogóle.

Co zabrać na wycieczkę do Wietnamu?

Planując wycieczkę do Wietnamu warto przede wszystkim zastanowić się, w co się spakować. Prawdopodobnie na miejscu będziesz dużo podróżować, czekają Cię długie przejazdy i częste zmiany hoteli. Ale bez obawy! Wybierając się na wakacje do Wietnamu z biurem podróży Planet Escape, masz zapewnione wszystkie transfery z prywatnym kierowcą.

Zastanawiasz się, jaką walutę zabrać do Wietnamu? W miastach bez problemu wymienisz zarówno dolary, euro, jak i funty na dongi, czyli wietnamską walutę. To właśnie nimi najwygodniej będzie Ci płacić. Jednak jeśli nie będziesz mieć przy sobie dongów, niemal wszędzie zapłacisz dolarami, więc to właśnie je najlepiej zabrać ze sobą.

Pakując się na wyjazd do Wietnamu, pamiętaj koniecznie o dobrym środku przeciw komarom (świetnie sprawdza się Mugga), żelu odkażającym do rąk, kremie z mocnym filtrem oraz środkach łagodzących poparzenia słoneczne i ugryzienia komarów. Warto mieć też pod ręką środek przeciwbólowy i plastry z opatrunkiem. Jeśli zamierzasz odwiedzić wietnamskie plaże lub odbyć rejs po Zatoce Ha Long, nie zapomnij zabrać stroju kąpielowego i nakrycia głowy!

Jeśli planujesz wycieczki w rejony górskie, zabierz ze sobą wygodne buty sportowe lub trekkingowe. Pakując się pamiętaj, że aby wejść do świątyń musisz mieć zakryte ramiona i nogi. Takie ubrania ochronią też Twoją skórę przed poparzeniem słonecznym. Warto spakować długie, przewiewne spodnie i koszulki z rękawkiem. W czasie podróży świetnie sprawdzi się też lekka chusta – możesz zarzucić ją na ramiona w świątyni lub okryć nią głowę w czasie spaceru w mocnym słońcu. Pamiętaj też o przejściówce do kontaktu – w niektórych hotelach będziesz mógł ją wypożyczyć, ale warto zaopatrzyć się we własną, najlepiej uniwersalną.

Nie zapomnij też o zabraniu przewodnika! Coraz większą popularność zyskują te w formie elektronicznej – nie zajmują miejsca i nie obciążają bagażu. Jeśli wyjedziesz na wakacje z Planet Escape otrzymasz spersonalizowany przewodnik – Escape Book. Będzie on zawierał tylko informacje o miejscach, w których będziesz, dzięki czemu będzie niewielki i lekki. Możesz również pobrać go w formie elektronicznej na telefon i mieć zawsze pod ręką.

Bezpieczeństwo w Wietnamie

Wietnam uznawany jest za jeden z bardziej bezpiecznych krajów azjatyckich. Miejscowa ludność jest przyjaźnie nastawiona do obcokrajowców i bardzo pomocna. Nie oznacza to jednak, że turyści jadący tam na egzotyczne wakacje nie muszą na siebie uważać.

Największym zagrożeniem są działający w dużych miastach kieszonkowcy i złodzieje na skuterach. Ich celem są głównie torebki, aparaty przewieszone przez jedno ramię i wyciągnięte do zdjęcia telefony komórkowe. Złodzieje działają szybko i skutecznie, dzięki czemu szansa na odzyskanie skradzionych rzeczy jest niewielka. Dlatego podczas wycieczki po Wietnamie musisz uważać i najważniejsze dokumenty oraz gotówkę trzymać w ukryciu lub zdeponować w hotelowym sejfie.

Waluta w Wietnamie

Wietnamską walutą jest dong. Prawie we wszystkich turystycznych miejscach możesz zapłacić także w dolarach. Nie łudź się jednak, że po korzystnym i obowiązującym kursie – będzie on korzystny, ale jedynie dla sprzedawcy. Dlatego dolary i euro lepiej wymienić na lokalną walutę. 1 zł to obecnie około 6 260 dongów, jest więc spora szansa, że po wizycie w kantorze zostaniesz milionerem. Ponieważ w czasie zakupów będziesz operować dużymi kwotami, musisz wystrzegać się prób oszustwa. Dokładnie oblicz, ile masz zapłacić i ile reszty dostać. W trakcie podróży do Wietnamu okazać się może pomocna darmowa aplikacja Currency, którą można ściągnąć na komórkę np. z App Store.

W Wietnamie możesz wypłacać pieniądze z bankomatów, których jest dość dużo w całym kraju. Większość bankomatów akceptuje karty Visa i Mastercard. Możesz także płacić kartą w dużych sklepach, hotelach i restauracjach.

Transport w Wietnamie

Odległości między miastami możesz pokonywać na kilka sposobów. Najszybszym środkiem transportu są samoloty. W Wietnamie działa wiele stosunkowo niedrogich linii lotniczych. Duże odległości możesz też przemierzać w autobusach i pociągach typu sleeper. Zamiast siedzeń mają one miejsca do leżenia. Jest to świetna opcja, by nocą przejechać sporą trasę. Popularny wśród turystów jest wynajem skutera. Dzięki takiemu rozwiązaniu zachowasz niezależność, jednak musisz mieć się na baczności w czasie jazdy – ruch w Azji znacząco różni się od europejskiego.

Po mieście możesz poruszać się taksówkami, Uberem lub jego lokalnym odpowiednikiem Grabem lub miejskimi autobusami. Zarówno w Wietnamie, jak i całej Azji popularne są również riksze i tuk tuki.

Internet w Wietnamie

Internet w Wietnamie jest powszechnie dostępny – większość restauracji i hoteli oferuje swoim gościom dostęp do Wi-Fi. Pamiętaj, żeby nie używać otwartych sieci do dokonywania płatności lub logowania się na konto bankowe. W takiej sytuacji bezpieczniej jest skorzystać z Internetu mobilnego od lokalnego dostawcy. Możesz zakupić kartę SIM już na lotnisku. Jej cena zależy od limitu danych oraz czasu, przez jaki będzie działać. Przy kupnie karty konieczna jest jej rejestracja, dlatego sprzedawca poprosi Cię o okazanie paszportu.

Kuchnia wietnamska

Kuchnia wietnamska należy do jednej z najzdrowszych na świecie. W dużej mierze opiera się na ryżu i warzywach. Wiele z dań przygotowywanych jest na parze. Dania obiadowe opierają się na wołowinie, kurczaku, rybach, owocach morza lub tofu. Zwykle towarzyszy im gotowany na parze ryż i warzywa.

Podczas podróży do Wietnamu, koniecznie spróbuj zupy pho. To lekki rosół z szerokim makaronem ryżowym oraz dużą ilością zieleniny. Dodaje się do niej mięso wołowe, kurczaka, rybę lub krewetki. Wietnamczycy jedzą ją o każdej porze dnia – na śniadanie, obiad i kolację.

Kolejną obowiązkowym daniem kuchni wietnamskiej, którego musisz spróbować, są sajgonki. To ruloniki z papieru ryżowego z warzywami i mięsem lub rybą w środku. Dostępne są w wersji smażonej, świeżej i gotowanej na parze.

Podczas kulinarnej podróży po Wietnamie nie możesz też pominąć smażonego ryżu i makaronu. Są one dostępne w niemal każdej knajpce i restauracji. Można zamówić je z różnym rodzajem mięsa, krewetkami lub w wersji wegetariańskiej – z samymi warzywami. Doprawione sosem chili z pewnością przypadną do gustu każdemu amatorowi kuchni azjatyckiej.

Do wietnamskiej kolacji najlepiej zamówić Bia Hoi. To jednodniowe, niepasteryzowane piwo o lekkim i orzeźwiającym smaku. Sprzedawane jest od 24 do 48 godzin od zabeczkowania. Ma jedynie od 1 do 3% zawartości alkoholu. Dostaniesz je niemal na każdym kroku – zarówno w ekskluzywnych restauracjach, jak i w niewielkich stoiskach z ławkami do siedzenia.

Co warto zobaczyć w Wietnamie?

Jedną z największych atrakcji Wietnamu, której z pewnością nie możesz pominąć, jest Zatoka Ha Long. Rozsianych jest w niej około 1900 strzelistych formacji skalnych i niewielkich wysepek, co tworzy wyjątkowo malowniczy widok. Tylko kilka z nich jest zamieszkanych. Na niektórych wyspach znajdują się warte odwiedzenia jaskinie. Zatokę Ha Long najlepiej jest zwiedzać z pokładu statku. Podczas wycieczki do Wietnamu z Planet Escape można wypłynąć na jedno- lub kilkudniowy rejs z noclegiem na statku.

Hoi An to średniej wielkości nadmorskie miasto w środkowej części kraju. Istniało już 2000 lat temu, jednak największy rozwój przeżywało na przełomie XVI i XVII wieku. Stało się wtedy najważniejszym portem handlowym w tej części kontynentu. Dziś zachwyca malowniczymi uliczkami i kamieniczkami zbudowanymi przez osiedlających się tu kupców z całego świata. Mieszanka kultury i architektury lokalnej, chińskiej, japońskiej, a także portugalskiej i brytyjskiej nadaje miastu szczególną atmosferę.

Hue jest dawną stolicą Wietnamu. Choć całe miasto wypełnione jest kolorowymi świątyniami, jego największą atrakcją jest cesarska cytadela. Warto również zobaczyć Pagodę Thien Mu, Świątynię Literatury oraz cesarskie grobowce.

Sajgon znany jest dzisiaj pod nazwą Ho Chi Minh. Swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza w dużej mierze francuskim kolonizatorom. Pozostawili oni po sobie piękne, stylizowane na europejskie budynki, pośród którymi toczy się typowe dla azjatyckich metropolii gwarne i szybkie życie. Warto zobaczyć w nim katedrę Notre Dame, budynek poczty oraz ratusz, a także przejść się na jeden z licznych, tłocznych bazarów. W czasie pobytu w Sajgonie możesz wybrać się na wycieczkę po tunelach Cu Chi. Ciągną się one od jego przedmieść, aż po granicę z Kambodżą. Podczas ich zwiedzania dowiesz się wiele o wojnie wietnamskiej.

Hanoi to stolica Wietnamu. Podczas pobytu tutaj nie możesz pominąć spaceru po jej starym mieście. Wybudowane zostało w stylu kolonialnym, jednak z widocznym wpływem kultury chińskiej. Warto też odwiedzić liczne świątynie oraz muzea.

Jesteś fanem wind lub kitesurfingu? Koniecznie odwiedź Mui Ne! To nadmorski kurort słynący ze świetnych warunków do uprawiania tych sportów. Podczas pobytu tutaj możesz też odwiedzić okoliczne wioski i z bliska przyjrzeć się pracy lokalnych rybaków. W okolicy są także czerwone wydmy, które wyglądają przepięknie w świetle wschodzącego słońca. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, skorzystaj z możliwości zjazdów na desce. W pobliżu jest też malowniczy kanion, po którym możesz odbyć trekking.

Położone w północnej części kraju miasteczko Sapa słynie z pięknych krajobrazów i malowniczych widoków. Na górskich zboczach rozciągają się tarasy ryżowe, pomiędzy którymi rozsiane są plemienne wioski. Jeśli wybierzesz się na wycieczkę z Planet Escape, możemy zabrać Cię na dwudniowy trekking, w czasie którego przenocujesz w autentycznym domostwie plemienia Czarnych Hmongów.

Phu Quoc to niewielka wysepka słynąca z pięknych, tropikalnych plaż. To idealne miejsce na błogi wypoczynek na zakończenie wyjazdu do Wietnamu. Rajską atmosferę podkreślają przepięknie położone, butikowe hotele. Po dniu spędzonym na plaży polecamy wybrać się wieczorem na jeden z malowniczych targów wypełnionych świeżymi owocami morza i rybami.

Podróż do Wietnamu to świetny pomysł na niesztampowe i egzotyczne wakacje. Ten niezwykły kraj z pewnością zachwyci Cię zarówno kulturą, krajobrazami, jak i gościnnością swoich mieszkańców. Dlatego jeśli rozważasz wakacje w Wietnamie, nie wahaj się i sprawdź, jakie oferty wyjazdów do tego kraju może przygotować dla Ciebie Planet Escape.

 

Marta

Marta

Z wykształcenia i zamiłowania pasjonatka Indii. Przerwy między kolejnymi podróżami najchętniej spędzałaby na tłumaczeniu sanskryckiej poezji. Nad turystyczne kurorty przedkłada wizyty na bazarach, w świątyniach i małych, lokalnych restauracjach. Podróżując lubi zatrzymywać się w jednym miejscu na nieco dłużej niż powinna, by w pełni poczuć jego atmosferę.

!
Ta strona używa plików cookies.