Czy potrzebna jest wiza do USA? Jakie są wizy w USA?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Czy potrzebna jest wiza do USA? Jakie są wizy w USA?

Czy wyobrażacie sobie możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych bez konieczności ubiegania się o wizę? Może to brzmieć na zbyt piękne, by było prawdziwe, ale okazuje się, że taka sytuacja stała się rzeczywistością dzięki ruchowi bezwizowemu między Polską a USA, co oznacza, że podróżowanie do tego fascynującego kraju stało się znacznie łatwiejsze. Długo oczekiwane zniesienie wiz do USA wreszcie stało się faktem. Oznacza to, że obywatele Polski i innych krajów kwalifikujących się do programu ruchu bezwizowego nie będą już musieli starać się o tradycyjne wizy turystyczne do Stanów Zjednoczonych. Wydaje się, że nowa era w podróżach do USA właśnie się zaczęła!

Zniesienie wiz do USA – co to oznacza?

Bezwizowy program umożliwiający swobodne wjazdy do USA otwiera przed podróżnikami nieograniczone możliwości. Bez konieczności wypełniania długich formularzy, oczekiwania na termin spotkania z konsulem i nerwowego oczekiwania na odpowiedź, planowanie podróży staje się prostsze i bardziej przyjemne. Ponadto, zniesienie wiz do USA niesie za sobą również inne korzyści. Przede wszystkim przyczynia się do rozwoju turystyki i wzrostu gospodarczego w obu krajach. Wprowadzenie ruchu bezwizowego może spowodować znaczny wzrost liczby zagranicznych turystów odwiedzających Stany Zjednoczone. Z kolei polscy turyści, którzy marzyli o odkryciu tajemnic Nowego Jorku, uroków San Francisco czy wielkich parków narodowych, teraz mogą spełnić swoje marzenia bez zbędnego formalizmu.

Rodzaje wiz do Stanów Zjednoczonych

Wizy do Stanów Zjednoczonych różnią się w zależności od celu podróży i okoliczności, które skłaniają do wizyty w USA. Oto kilka głównych rodzajów wiz, które można uzyskać:

  • Wiza turystyczna (typ B-2): pozwala na podróżowanie do USA w celach rekreacyjnych, turystycznych, odwiedzin rodzinnych, zwiedzania lub udziału w krótkoterminowych kursach nieakademickich. Jest ona ważna na określony czas, zazwyczaj do 6 miesięcy.
  • Wiza biznesowa (typ B-1): umożliwia podróżowanie do USA w celu prowadzenia biznesu, uczestniczenia w konferencjach, szkoleniach, negocjacji handlowych itp. Wiza ta także obowiązuje przez zazwyczaj do 6 miesięcy.
  • Wiza studencka (typ F-1): jest przeznaczona dla osób, które planują studiować w USA na pełnoetatowych programach akademickich, takich jak studia licencjackie, magisterskie czy doktoranckie. Wiza studencka pozwala również na pozostanie w USA na okresie praktyki zawodowej po ukończeniu studiów.
  • Wiza wymiany (typ J-1): dla uczestników międzynarodowych programów wymiany, takich jak staże, praktyki, programy kulturowe i edukacyjne, stypendia, badania naukowe itp.
  • Wiza pracownicza (typ H-1B, H-2B, L-1, O-1, itp.): przyznawana obcokrajowcom, którzy zostali zatrudnieni przez amerykańskie firmy na konkretne stanowiska lub na czas określony.
  • Wiza dla narzeczonych i małżonków (typ K-1, K-3): przeznaczona dla narzeczonych i małżonków obywateli amerykańskich, którzy zamierzają wziąć ślub w USA i pozostać tam na stałe.

Czy jest wymagana wiza turystyczna w USA? 

Obywatele niektórych krajów muszą uzyskać wizę przed podróżą do Stanów Zjednoczonych. To przede wszystkim ci, których kraje nie zostały objęte ruchem bezwizowym, lecz także ci, których wnioski ESTA zostały odrzucone. Także jeśli podróżnik planuje dłuższy pobyt, studia, pracę lub zawarcie małżeństwa, zazwyczaj będzie musiał ubiegać się o odpowiednią wizę, która odpowiada celowi jego podróży. W niektórych przypadkach USA może wprowadzić ograniczenia wizowe dla obywateli konkretnych krajów z powodów politycznych, bezpieczeństwa lub innych. Obywatele tych krajów mogą być zmuszeni do ubiegania się o wizę nawet w celach turystycznych lub biznesowych.

Dodatkowo osobom, które po 11 marca 2011 roku podróżowały do Korei Północnej, Iraku, Iranu, Syrii, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu oraz na Kubę (po 12 stycznia 2021), nie zostanie wydane elektroniczne pozwolenie na wjazd do USA. W takiej sytuacji należy skontaktować się osobiście z ambasadą USA w Polsce.

Jak wjechać do USA bez wizy?

Jak więc wjechać do USA bez wizy? Koniecznym dokumentem jest ESTA, czyli Elektroniczny System Autoryzacji Podróży. ESTA umożliwia podróżowanie do USA w celach turystycznych, biznesowych lub przejazdowych. W przypadku wizyt turystycznych, dozwolone jest odwiedzanie atrakcji, relaks na plażach, udział w wydarzeniach kulturalnych itp., podróż biznesowa obejmuje między innymi uczestnictwo w konferencjach, spotkania z klientami czy partnerami biznesowymi, zaś cel przejazdu pozwala na tranzyt przez USA w drodze do innego kraju. ESTA ważna jest przez 2 lata.

Wniosek o ESTA można złożyć online, wypełniając odpowiedni formularz na stronie internetowej Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA https://esta.cbp.dhs.gov/. Rekomenduje się złożenie wniosku przed planowaną datą podróży, chociaż zazwyczaj można otrzymać odpowiedź na wniosek w ciągu kilku minut. Ważne jest, aby złożyć wniosek na oficjalnej stronie, ponieważ istnieje wiele stron trzecich, które mogą pobierać opłaty wyższe niż rzeczywiste koszty ESTA i nie gwarantują autoryzacji. Pozytywna autoryzacja ESTA jest powiązana z konkretnym paszportem. Właściciele ESTA powinni posiadać elektroniczną autoryzację wydrukowaną i gotową do przedstawienia na lotnisku lub przejściu granicznym podczas wjazdu do USA.

Ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych – kogo dotyczy?

Ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych dotyczy obywateli krajów, które uczestniczą w programie Visa Waiver Program (VWP), czyli Programie Ruchu Bez Wiz. Dzięki temu programowi, obywatele tych krajów mogą podróżować do USA w celach turystycznych lub biznesowych bez konieczności uzyskiwania tradycyjnej wizy. Zamiast wizy, podróżnicy z krajów objętych programem muszą uzyskać autoryzację ESTA (Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży) przed podróżą.

Jakie obowiązki należy spełnić po zniesieniu wiz do USA?

Starając się o ESTA należy posiadać paszport biometryczny ważny do ostatniego dnia planowanego pobytu w USA, być obywatelem kraju uczestniczącego w programie VWP, planować pobyt w USA w celach turystycznych, biznesowych lub przejazdowych, nie dłużej niż 90 dni oraz nie mieć w historii wykroczeń, które mogą wykluczyć możliwość podróżowania bez wizy.

Ile czasu można przebywać w Stanach Zjednoczonych bez wizy?

Obywatele krajów uczestniczących w programie ruchu bezwizowego, czyli posiadający autoryzację ESTA, mogą przebywać w Stanach Zjednoczonych bez wizy do 90 dni. Oznacza to, że mogą pozostać na terenie USA przez okres nieprzekraczający 90 dni od daty pierwszego wjazdu. Jeśli podróżnik planuje pobyt dłuższy niż 90 dni, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej wizy, która odpowiada celowi podróży, na przykład wizy studenckiej, pracowniczej lub turystycznej. Pobyt dłuższy niż 90 dni nie jest dozwolony na podstawie autoryzacji ESTA. Należy również pamiętać, że 90-dniowy okres pobytu może być akumulowany przez cały okres ważności autoryzacji ESTA. Na przykład, jeśli podróżnik ma autoryzację ESTA na okres 2 lat, może w sumie spędzić w USA do 90 dni w ciągu tego okresu, ale nie więcej niż 90 dni w ciągu pojedynczego pobytu. Jeśli paszport traci ważność wcześniej niż ESTA, ESTA również wygasa w tym samym dniu.

Ile kosztuje ESTA?

Dla niektórych podróżujących, opłaty związane z uzyskiwaniem wizy mogły być dodatkowym obciążeniem finansowym. Teraz, dzięki zniesieniu wiz, oszczędności mogą być znaczące, a uzyskanie dostępu do Stanów Zjednoczonych staje się bardziej przystępne. Koszt złożenia wniosku ESTA wynosi zazwyczaj 14 USD. To standardowa opłata za przetworzenie wniosku, która obejmuje proces weryfikacji danych i zdecydowanie ułatwia podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w ramach programu bezwizowego ruchu. Warto zaznaczyć, że opłata za ESTA jest kosztem przetworzenia wniosku i nie gwarantuje przyznania autoryzacji. Podczas składania wniosku o ESTA, pamiętajcie o korzystaniu z oficjalnej strony internetowej Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA (https://esta.cbp.dhs.gov/) w celu uniknięcia dodatkowych opłat i ryzyka oszustwa.

Opłatę za ESTA można uiścić kartą kredytową lub debetową. W przypadku składania wniosku za pośrednictwem stron trzecich, mogą pojawić się dodatkowe koszty związane z obsługą wniosku, dlatego zaleca się zawsze korzystać z oficjalnej strony ESTA w celu uniknięcia niepotrzebnych kosztów i niejasności.

 

Aga

Aga

Zwariowana wariatka o pozytywnym usposobieniu, zagrzebana w książkach miłośniczka kotów, kąpieli w przeręblu i długich wędrówek po beskidzkich szlakach. Gdy wystawi nos z lektury i akurat nie wyrusza na włóczęgę, lubi zgłębiać tajniki zielarstwa, projektować książki i eksperymentować z fotografią. W Planet Escape wypełnia zawartością niezliczone strony przewodników, wciąż wydłużając listę krajów do odwiedzenia – w końcu, według św. Augustyna, „świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę".

!
Ta strona używa plików cookies.