15 najpiękniejszych miejsc z listy UNESCO, które warto odwiedzić

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

15 najpiękniejszych miejsc z listy UNESCO, które warto odwiedzić

Podróżnicy, którzy choć raz wybrali się na wakacje z Planet Escape wiedzą, że preferujemy podróżowanie poza utartymi szlakami. Nie bez powodu jednak tworzona jest lista Światowego Dziedzictwa UNESCO –  doceniająca piękno i ogrom geniuszu natury lub człowieka. Dziś zabieramy Was zatem w podróż po 15 miejscach z tej listy, które zachwycą wszystkich podróżników wrażliwych nie tylko na piękno, ale i na różnorodność wpływów czy kultur.

1. TAJ MAHAL – INDIE

Indie to kraj, który można pokochać od pierwszego wejrzenia lub równie szybko znienawidzić. Ale naszym zdaniem każdy powinien wybrać się do Agry, miasta, w którym znajduje się Taj Mahal. Według legendy jest to symbol wielkiej miłości cesarza z dynastii Wielkich Mogołów do jego zmarłej przy porodzie żony. Piękny pałac wzniesiony z marmuru i zdobiony dziesiątkami tysięcy kamieni szlachetnych robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca.

Najlepsza pora na podróż do Indii:

 • Październik – Kwiecień (Złoty Trójkąt i Radżastan)
 • Listopad – Maj (Kerala)

Przykładowe oferty:

2. WIELKA RAFA KORALOWA – AUSTRALIA

Nieodłącznym elementem wakacji w Australii powinno być zobaczenie największej na świecie rafy koralowej położonej na Morzu Koralowym, na terenie utworzonego specjalnie Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej. Oczywiście najlepiej podziwiać rafę nurkując – jest to niesamowite przeżycie. Bogactwo fauny i flory, wśród których występuje wiele gatunków endemicznych, a do tego przejrzysta woda – to połączenie idealne.

Najlepsza pora na podróż do Australii:

 • Cały rok

Przykładowe oferty:

3. WIELKI KANION – USA

Wycieczka do Stanów Zjednoczonych to must have nie tylko ze względu na kultowy Nowy Jork czy plaże Kaliforni. Ten różnorodny kraj bogaty jest również w niesamowite dzieła natury, a należy do nich właśnie Wielki Kanion. Jest to najbardziej niesamowity przełom rzeki na świecie – rzeki Kolorado znajdujący się w stanie Arizona. Oprócz gwarantowanego zachwytu nad pięknem tego miejsca w okolicy możecie spodziewać się również oferty sportów ekstremalnych np. spływu pontonami.

Najlepsza pora na podróż do USA:

 • Marzec – Listopad (Kalifornia & Kaniony)
 • Cały rok (Wschodnie Wybrzeże i Hawaje)

Przykładowe oferty:

4. PETRA – JORDANIA

Ruiny antycznego miasta znajdujące się w Jordanii to jedno z mniej znanych okazów naszego światowego dziedzictwa. Miasto należało do Nabatejczyków, starożytnego ludu semickiego, a położone jest wśród stromych skał w przepięknej dolinie Wadi Musa – Dolinie Mojżesza. Pozostałości budowli Petry, które wykuto w skałach, przypominają dawne, legendarne bogatcwo miasta, które miało wynikać z położenia na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych.

Najlepsza pora na podróż do Jordanii:

 • Luty – Czerwiec & Wrzesień – Grudzień

Przykładowe oferty:

5. ANGKOR – KAMBODŻA

Niepowtarzalne dzieło ludzkich rąk, a dokładniej imperium państwa Khmerów to jeden z najpiękniejszych, zachowanych do naszych czasów kompleksów archeologicznych. Na terenie kompleksu, o powierzchni aż 400 km² znajdują się liczne, zapierające dech w piersiach świątynie – np. Ta Prohm zainspirowała twórców słynnej serii filmów „Lara Croft: Tomb Rider” i to tutaj postanowili umiejscowić część akcji. Nas taki wybór zupełnie nie dziwi, ponieważ magia i mistycyzm tego miejsca przepełniają każdego, kto zagłębi się w murach i zrujnowanych korytarzach świątyń, które raz po raz zagarniane są przez dżunglę, oplatającą oszlifowane kamienie wielkimi korzeniami.

Najlepsza pora na podróż do Kambodży:

 • Październik – Kwiecień

Przykładowe oferty:

6. MACHU PICCHU – PERU 

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całej Ameryce Południowej – zaginione miasto Inków położone w peruwiańskich górach w otoczeniu szczytów Huayna Picchu i La Montana Machu Picchu. Polecamy udać się w to miejsce częściowo piechotą, ponieważ sama wędrówka po górach dostarcza niesamowitych wrażeń. Sam widok z miasta zapiera dech w piersiach, a historie o tym mieście czy teorie związane z dawnym imperium Inków to fascynujące uzupełnienie wycieczki po Peru.

Najlepsza pora na podróż do Peru:

 • Kwiecień – Listopad

Przykładowe oferty:

7. WODOSPADY IGUAZU – BRAZYLIA & ARGENTYNA

Będąc na wakacjach w Brazylii lub Argentynie koniecznie musicie wybrać się na wycieczkę nad wodospady Iguazu. Znajdują się one na terenie parku narodowego, w którym oprócz nich samych zachwycają różnorodne gatunki roślin i zwierząt, zwłaszcza wielobarwnych ptaków. Polecamy udanie się pod Gardziel Diabła – jeden z najpiękniejszych wodospadów. Iguazu składają się z niemal trzystu kaskad, a rozciągają się na szerokości ponad 2 kilometrów.

Najlepsza pora na podróż do Brazylii i Argentyny:

 • Cały rok (Brazylia i Argentyna)

Przykładowe oferty:

8. HOI AN – WIETNAM

Podróż do Wietnamu to mieszanka wybuchowa smacznej kuchni, wyjątkowej kultury i piękna przyrody. To tutaj znajduje się Hoi An, urokliwe miasto portowe położone w środkowej części kraju, na południowym wybrzeżu. Różnorodność i wyjątkowość architektury, przenikanie się wpływów kolonialnych z lokalnymi, urokliwe lampiony i liczne łódki składają się na tutejszy, absolutnie niepowtarzalny klimat. Skosztujcie tutejszej kuchni, wybierzcie się na wycieczkę rowerową czy po prostu spacerujcie pięknymi uliczkami.

Najlepsza pora na podróż do Wietnamu:

 • Styczeń – Maj (Południowy Wietnam)
 • Styczeń – Sierpień (Centralne Wybrzeże)
 • Październik – Grudzień  & Marzec – Sierpień (Północny Wietnam)

Przykładowe oferty:

9. STARA HAWANA – KUBA

Miejsce, w którym zatrzymał się czas? Chylące się ku upadkowi kolonialne domy, dziurawe chodniki, oldschoolowe samochody, murale przedstawiające Che Guevarę, Fidela Castro czy Jose Martiego i kubańska muzyka sącząca się z otwartych okiennic. Stare miasto w Hawanie, stolicy Kuby, to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie. Stanowiące kartę w historii tej przewrotnej wyspy, pełne lokalnego temperamentu, kolonialnej i rewolucyjnej historii oraz latynoskiej muzyki i tańca. Miejsce, które po prostu trzeba chłonąć – wszystkimi zmysłami.

Najlepsza pora na podróż na Kubę:

 • Listopad – Maj

Przykładowe oferty:

10. WIELKI MUR CHIŃSKI – CHINY

Pewnie mało kto wyobraża sobie podróż do Chin bez odwiedzenia tego legendarnego zabytku. Wielki Mur Chiński to oczywiście budowla wzniesiona w celach obronnych, pierwotnie miał długość ponad 2000 km, przed dziesięcioma laty natomiast został uznany za jeden z nowych siedmiu cudów świata. Zwiedzający mogą zobaczyć mur tylko w oznaczonych miejscach, kilka z nich znajduje się m.in. w okolicach Pekinu.

Najlepsza pora na wycieczkę do Chin:

 • Marzec – Maj & Wrzesień – Listopad

Przykładowe oferty:

11. GÓRA FUDŻI – JAPONIA

Góra Fuji albo Fudżi to najwyższy szczyt Japonii wznoszący się na wysokość ponad 3700 m n.p.m., a jednocześnie czynny stratowulkan. Znajduje się na wyspie Honsiu, na terenie parku narodowego; zachwyca naturalnym pięknem i przyciąga podróżników uwielbiających trekingi. W okolicy znajdują się schroniska dla turystów, obserwatorium meteorologiczne jeziora zwane Pięcioma Jeziorami Fuji oraz las Aokigahara, czyli tzw. Las Samobójców, który nie bez powodu okryty jest złą sławą…

Najlepsza pora na podróż do Japonii:

 • Styczeń – Maj & Lipiec – Grudzień

Przykładowe oferty:

12. BOROBUDUR – INDONEZJA

Podróże do Indonezji uzależniają! Jest to jeden z kierunków, które szczególnie upodobali sobie podróżnicy decydujący się na ofertę Planet Escape. Zupełnie nas to nie dziwi, bo trudno odkryć w całości choćby małą część tych pięknych wysp podczas jednej eskapady. Na pewno polecamy Wam jeden z obiektów z listy UNESCO – Borobudur. To buddyjski kompleks świątynny położony na wyspie Jawa, zbudowany w VIII wieku. Znajdują się w niej m.in. przepiękne płaskorzeźby, na których przedstawiono historię życia Buddy.

Najlepsza pora na podróż do Indonezji:

 • Marzec – Grudzień

Przykładowe oferty:

13. CHICHEN ITZA – MEKSYK

Po kąpieli w krystalicznie czystych cenotach warto odwiedzić Chichen Itzę – prekolumbijskie miasto zbudowane przez Majów na Półwyspie Jukatan. To miejsce unaocznia niesamowitą historię, kulturę, sztukę czy naukę praktykowane przez Majów, nie bez powodu zostało uznane za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Jedna z najsłynniejszych tutaj piramid to Zamek, czyli El Castillo, złożona z dziewięciu platform i stanowiąca centrum Chichen Itzy. Koniecznie trzeba też zobaczyć Świątynię Wojowników.

Najlepsza pora na podróż do Meksyku:

 • Listopad – Czerwiec

Przykładowe oferty:

14. SERENGETI – TANZANIA

Park Narodowy Serengeti położony jest w północno – zachodniej Tanzanii, a jego powierzchnia wynosi 1,5 mln ha sawanny, co czyni go największym obszarem chronionym świata. Słynie z zamieszkującej go Wielkiej Piątki oraz z corocznej widowiskowej migracji 3 milionów zwierząt przez afrykańską sawannę. W trakcie wakacji w Tanzanii staniecie twarzą w twarz z dzikimi bestiami, spotkacie Masajów, rdzennych mieszkańców tego regionu, będziecie wędrować po sawannie i polować z aparatem fotograficznym na zebry, słonie i żyrafy,  oraz obserwować ich życie w naturalnym środowisku. Serengeti nie rozczaruje nikogo – daje szansę na przeżycie prawdziwego safari i zobaczenia niezwykłego spektaklu przyrody!

Najlepsza pora na podróż do Tanzanii:

 • Czerwiec – Marzec

Przykładowe oferty:

15. GALAPAGOS – EKWADOR

Galapagos, znane też jako Wyspy Żółwie, to marzenie większości podróżników. Nie bez powodu. Jeśli wybieracie się w podróż do Ekwadoru, zróbcie sobie tę przyjemność i wykupcie wycieczkę na Galapagos. Na wyspach czekają na Was chociażby jeden z największych wulkanów na świecie, czyli Sierra Negra, stacja badawcza na wyspie Santa Cruz, gdzie można lepiej poznać żyjące na wyspach żółwie, trekingi do kraterów wciąż czynnych wulkanów, doskonałe warunki do snorkelingu i takie zwierzątka jak lwy morskie czy pingwiny. To wyspy niczym z innego świata!

Najlepsza pora na podróż do Ekwadoru:

 • Cały rok

Przykładowe oferty:

Zainspirowani do podjęcia wyzwania i odwiedzenia wszystkich piętnastu miejsc? Poczytajcie więcej o tych krajach na naszej stronie www.planetescape.pl i dajcie znać, gdzie wyruszacie niebawem.

Paula

Paula

Copywriter i redaktor, w Planet Escape pisze i zachęca do podróżowania z książką. Bez pamięci zakochana w Kubie i Hiszpanii, literaturze współczesnej oraz języku, zwłaszcza polskim i hiszpańskim. Fan Liverpoolu, wielbicielka zdrowego trybu życia i amerykańskich seriali oraz szczęśliwa posiadaczka niesfornego kundelka o imieniu Diego.

!
Ta strona używa plików cookies.