• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT +2
Stolica
Harare
Język
Zimbabwe posiada aż 16 oficjalnych języków, którymi posługują się mieszkańcy kraju, lecz urzędowym i używanym w szkolnictwie jest angielski. Do najbardziej rozpowszechnionych należą języki należące do rodziny bantu – shona i ndebele.
Waluta
Od 2014 roku Zimbabwe nie posiada swojej własnej, oficjalnej waluty. Najpopularniejszymi walutami w obiegu są amerykański dolar i rand południowoafrykański.
Powierzchnia
390 757 km2
Populacja
16,2 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele Polski przebywający na terenie Zimbabwe muszą posiadać stosowną wizę. Można ją otrzymać na głównych przejściach granicznych lub wypełnić wniosek na stronie www.evisa.gov.zw, dzięki czemu unikniecie kolejek na granicy. Po wypełnieniu i zaakceptowaniu wniosku otrzymacie promesę wizową, którą należy przedstawić na granicy i uiścić opłatę. Wiza występuje w trzech rodzajach: jednokrotnego wjazdu (30 USD), dwukrotnego wjazdu (45 USD) oraz wielokrotnego wjazdu (55 USD). Ceny wiz często się zmieniają. Jeśli planujecie wypad do Zambii i powrót do Zimbabwe, najbardziej opłaca się tzw. UniVisa, w cenie 50 USD, dzięki której w ciągu 30 dni możecie przekraczać granicę dowolną liczbę razy. O e-Wizę należy zacząć starać się co najmniej 3 tygodnie przed planowanym wyjazdem (jakkolwiek jej otrzymanie zajmuje ok. 2 dni), obowiązuje 3 miesiące od daty wystawienia, a paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy po powrocie. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. W przypadku podróżowania z dziećmi wymagane są poświadczone notarialne dokumenty w języku angielskim.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Nie ma listy obowiązkowych szczepień wymaganych przy wjeździe do Zimbabwe, zaleca się jednak wykonanie szczepień ochronnych przeciwko błonicy, tężcowi i polio, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Turyści przyjeżdżający z krajów, gdzie występuje żółta febra, muszą przedstawić na granicy książeczkę z potwierdzeniem szczepienia na tą chorobę. Na niżej położonych terenach okresowo występuje zagrożenie malaryczne; zalecana profilaktyka to tabletki antymalaryczne oraz repelenty przeciwko owadom.
Napiwki
Dawanie napiwków nie jest obowiązkowe, jednak zawsze jest bardzo doceniane przez obdarowywanych. Szczególnie warto doceniać starania kierowców i przewodników podczas safari (ok. 10-20 USD za dzień za osobę). W niektórych restauracjach automatycznie dodawany jest rachunek za serwis w wysokości 10%.
Ceny jedzenia
Ceny jedzenia w Zimbabwe nie należą do wysokich, choć w dużych miastach i miejscach cieszących się popularnością wśród turystów można spotkać restauracje i lokale serwujące międzynarodową kuchnię w wysokim standardzie – i równie wysokich cenach.

Woda mineralna 0,33 l – 0,90 USD
Piwo lokalne – 1,50 USD
Piwo importowane – 2,50 USD
Wino – 4 -20 USD
Kawa – 3,50 USD
Coca cola 0,33 l – 0,90 USD
Owoce (1 kg bananów) – 1–2 USD
Posiłek w lokalnej knajpce – 5–15 USD
Posiłek w restauracji 3 dania – 50 USD
Jedzenie
Głównym składnikiem większości potraw jest kukurydza i wytwarzana z niej mąka. Do najpopularniejszych dań, które będziecie mieć okazję spróbować, należy sadza – ugotowane placuszki sporządzane z grubo mielonej mąki lub kaszki kukurydzianej, podawane z mięsami lub warzywami, idealne do zanurzania w sosie lub zupie. Sadza jest również powszechnie spożywana z boerewors (kiełbasą z wołowiny lub wieprzowiny ), kurczakiem lub zsiadłym mlekiem, powszechnie znanym jako lacto (mukaka wakakora ). Ponadto bardzo popularne są także karpenta – małe rybki, smakujące jak szprotki. Warto spróbować też biltong – przekąski z solonego, suszonego mięsa – oraz zjeść gem squash, rodzaj smacznego kabaczka.

Bota to podobna do owsianki zupa z dodatkiem masła orzechowego, mleka i dżemu, również przygotowywana z kaszki kukurydzianej, często serwowana na śniadanie. Dovi to tradycyjny gulasz z mięsem i warzywami z dodatkiem popularnych orzechów; zupa na bazie grzybów i zielonego groszku nosi nazwę nhedzi, a najpopularniejszym deserem jest kandyzowany owoc papai, nazywany tutaj Mapopo Candy. Koniecznie sięgnijcie też po produkowane w tym kraju piwo Chibuku, sporządzane z wody, kukurydzy, sorgo i drożdży. Jest to zawiesisty trunek o białej barwie, będący dobrym źródłem węglowodanów, minerałów i witamin.

W kuchni tego kraju bardzo wyraźnie widać wpływy brytyjskiej kolonizacji. Popularnymi dodatkami stały się przyprawy i cukier oraz różnego rodzaju wypieki, a codzienna herbata stała się już narodową tradycją. W dużych miastach i ośrodkach turystycznych restauracje serwują specjały kuchni międzynarodowej i tradycyjne dania w nowoczesnym wydaniu.
Ciekawostki
  • Zimbabwe było kiedyś bardzo bogatym krajem, jednak katastrofalnie błędne zarządzanie doprowadziło do zapaści gospodarczej. W 2008 roku inflacja osiągnęła poziom 79,6 miliarda procent! Rok później kurs wymiany wyniósł 35 kwadrylionów dolarów zimbabweńskich za 1 dolara amerykańskiego, a Zimbabwe postanowiło porzucić swoją walutę.
  • Obecnie w tym kraju obowiązują dwie waluty – dolar amerykański i juan chiński, wprowadzony gdy Chiny zdecydowały się umorzyć dług Zimbabwe w wysokości 40 milionów dolarów. Prócz tego można tu płacić jeszcze sześcioma walutami, w tym euro, botswańskimi pulami i randami południowoafrykańskimi.
  • Pierwszym prezydentem tego kraju, urzędującym w latach 1980–1987, był Canaan Banana. Jednym pierwszych prezydenckich rozporządzeń był zakaz żartowania z jego nazwiska.
  • Zimbabwe jest krajem bijącym dość sprzeczne rekordy. Z jednej strony czytać potrafi tu aż 90% dorosłych (wg UNESCO 83,6%), co jest najwyższym wynikiem w całej Afryce, z drugiej zaś – bezrobocie sięga 95%, co z kolei jest rekordem w skali światowej.
  • Granica Botswany z Zimbabwe, której długość wynosi 150 metrów, jest najkrótszą granicą na świecie.
  • Na początku 2013 roku, po wypłaceniu styczniowych pensji pracownikom budżetowym, w kasie państwa pozostało niewiele ponad 200 dolarów.
  • W północnym Zimbabwe mieszka plemię Vadoma, którego członkowie wyróżniają się posiadaniem jedynie dwóch palców u stóp. Ta wada genetyczna, zwana ektrodaktylią, jest przez nich tak ceniona, że aby jej nie zatracić, nie mogą zawierać związków z osobami spoza swego plemienia.
  • Choć Afryka kojarzy się z tropikami, to najniższa zanotowana w Zimbabwe temperatura wyniosła -10,3°C.
  • Najbardziej zabójczą chorobą w tym kraju jest HIV/AIDS, a średnia długość życia wynosi zaledwie 46,6 lat.
  • Choć w świadomości większości z nas syreny są mitycznymi, legendarnymi istotami, to dla Zimbabwejczyków istnieją one realnie. Co więcej, odpowiedzialne są za wszystkie nieszczęścia – porwania, tortury i morderstwa.
  • Mbira (zanza) to tradycyjny i bardzo charakterystyczny instrument szarpany popularnie wykorzystywany w muzyce ludowej.
  • Uważa się, że Zimbabwe mogło być siedzibą Ofiru, biblijnej krainy słynącej z wydobycia złota.
  • Wielkie Zimbabwe, zwane również Domem z Kamieni, to największa historyczna budowla w południowej Afryce z epoki przedeuropejskiej. Położony 250 km na wschód od Harare kompleks, zajmujący powierzchnię ponad 500 km², powstał w XI–XV wieku. Wszystkie imponujące budowle wzniesiono z granitowych kostek bez użycia jakiejkolwiek zaprawy.
  • Zimbabwe to bardzo młode państwo – niepodległość zyskało dopiero w 1980 roku. Ustanowiona wówczas flaga składa się z trójkąta i siedmiu poziomych pasów, symbolizujących kolejno: czarny – ludność tubylczą; czerwone – krew przelaną podczas walk o wyzwolenie; żółte – bogactwa mineralne państwa; zielone – rolnictwo; zaś biel na trójkącie obrazuje pokój i radość.

Poznaj szczegóły o kraju Zimbabwe

Historia
Najstarsza historia obecnego Zimbabwe związana jest najprawdopodobniej z grupami wędrownych Buszmenów, które trudniły się zbieractwem i łowiectwem, by następnie wyewoluować w pierwotne ludy rolnicze. Pokojowo nastawione plemiona zostały podbite przez Bantu i Karanga, którym przypisuje się wzniesienie kompleksu budowli, znanego obecnie pod nazwą Wielkie Zimbabwe. Początek budowy datuje się na przełom X i XI wieku. To zagadkowe miasto, którego tajemnice do dziś ekscytują archeologów, to ponad 500 km2, na które składa się „Świątynia”, „Akropol”, „Kompleks w Dolinie” i resztki wielu innych budowli o wciąż nie do końca poznanym przeznaczeniu. Przez wieki był to najważniejszy ośrodek kultury i handlu w południowej Afryce, zanim w XVI wieku do tych terenów dotarli portugalscy kupcy.

Od drugiej połowy XIX wieku kraj stopniowo ulegał wpływom brytyjskim, by od 1890 roku stać się częścią Brytyjskiej Kompanii Południowoafrykańskiej. W 1923 roku utworzono na tych obszarach Rodezję Południową, nazwaną tak na cześć Cecila Rhodesa, twórcy idei skolonizowania przez Wielką Brytanię pasa ziem afrykańskich ciągnących się od Kraju Przylądkowego do Egiptu. W 1964 roku przymiotnik „południowa” został usunięty, a kraj otrzymał nazwę Rodezja oraz stał się samodzielną kolonią o szerokiej autonomii. W 1980 roku proklamowano niepodległość Zimbabwe – nazwanego tak na pamiątkę Wielkiego Zimbabwe – które zostało członkiem Wspólnoty Narodów. Pierwszym premierem został Robert Mugabe, oskarżany później o łamanie praw człowieka i ograniczanie wolności słowa. Wieloletnie walki o władzę i wpływy doprowadziły kraj do gospodarczego kryzysu i zamieszek. Po zamachu stanu w 2017 roku głową państwa został Emmerson Mnangagwa. Polityczne i ekonomiczne problemy nie mają wpływu na rozwój turystyki, a liczba zagranicznych gości odwiedzających ten kraj wzrasta rokrocznie.
Geografia
Zimbabwe jest krajem śródlądowym, położonym między rzekami Zambezi i Limpopo. Graniczy z Południową Afryką od południa, Botswaną od południowego zachodu, Zambią od północnego zachodu i Mozambikiem od wschodu. Przeważający obszar kraju leży na centralnym płaskowyżu, którego średnia wysokość wynosi pomiędzy 1000 a 1600 metrów. Jedynie ok. 20% powierzchni zajmują tereny nizinne, które zazwyczaj obfitują w bogatszą florę i faunę. Na terenie kraju znajduje się aż 10 parków narodowych, co oznacza, że 1/5 obszaru kraju objęta jest ochroną. Szczególną sławą cieszy się Park Narodowy Hwange, będący jednym z najlepszych miejsc w Afryce, gdzie podczas safari można podziwiać Wielką Piątkę, natomiast Park Narodowy Matobo słynie z populacji orłów oraz ogromnych ilości ptactwa. Specjalne miejsce na mapie Zimbabwe zajmują Wodospady Wiktorii, jedne z największych i najbardziej spektakularnych wodospadów świata, znajdujące się w północno-zachodniej części kraju.

Klimat można określić jako tropikalny z licznymi lokalnymi odmianami. Południe jest ciepłe i suche, północ gorąca i zielona, w środku kraju pojawiają się zimowe mrozy, a największe nasilenie opadów występuje na wschodnich wyżynach. Pora deszczowa trwa w miesiącach październik – marzec, a charakterystyczną cechą klimatu jest okresowe występowanie długotrwałej suszy. Jeśli chodzi o świat roślinny, nie jest on zbyt urozmaicony: na południu kraju oraz na północnym zachodzie występują suche sawanny, z niskimi akacjami i kolczastymi krzewami, zaś w pozostałych miejscach – widne lasy tropikalne (miombo), zrzucające liście w porze suchej. Doliny rzeki Zambezi i Limpopo są porośnięte lasami mopane. Odmiennie sytuacja przedstawia się w przypadku fauny – podróżnika zadziwi tu zarówno liczba gatunków, jak i liczebność populacji, w której występują lwy, gepardy i hieny, słonie, żyrafy i najrozmaitsze antylopy, hipopotamy i krokodyle. Z ptaków dominują strusie, papugi, flamingi i pelikany.
Kultura i Religia
Zdecydowana większość populacji Zimbabwe ma korzenie wywodzące się z grup plemion Bantu, prawie 10 milionów z nich przynależy do grupy Szona, a ok. 2,5 miliona – do Ndebele. Znacząca część mieszkańców kraju jest wyznania chrześcijańskiego, lecz pomimo dużej religijności tradycyjne wierzenia plemienne oraz związane z nimi obrzędy mają się bardzo dobrze.

Doskonałym sposobem poznania lokalnej ludności jest zaznajomienie się z ekspresyjną i bogatą sztuką. Najlepszym i najbardziej znanym jej przykładem są tradycyjne rzeźby, od stuleci związane nieprzerwanie z plemionami Szona. Subtelne i finezyjne kształty wykuwane są w najrzadszych i najpiękniejszych kamieniach oraz rzeźbione w cennych gatunkach drewna. Przedstawiają one zazwyczaj postacie zwierząt i ludzi, bogów, wymyślne figury geometryczne. Tym, co najbardziej w nich zdumiewa i zachwyca zachodniego człowieka jest fakt, że do wykonania niezwykle skomplikowanych wzorów i kształtów używa się najprostszych narzędzi.

Ważną rolę w codziennym życiu pełni muzyka. Tradycyjne melodie wygrywane na mbirze i bębnach od wieków towarzyszyły spotkaniom i ważnym wydarzeniom – oprócz walorów artystycznych i rozrywkowych muzyka pełni również funkcje społeczną. Nowoczesne aranżacje są inspirowane muzyką kościelną i gospel, a także wpływami zagranicznymi.

Wycieczka do Zimbabwe

Wycieczka do Zimbabwe

Wyobraźcie sobie krainę pełną dzikiej przyrody, majestatycznych wodospadów i fascynujących kultur. Zimbabwe to miejsce, które zachwyca swoją różnorodnością i autentycznością. Jeśli marzyliście o podróży, która łączy przygodę, historię i urzekające krajobrazy, ten kierunek jest właśnie dla Was! Wasza podróż może rozpocząć się od legendarnych Wodospadów Wiktorii – jednego z siedmiu naturalnych cudów świata. Widok milionów litrów wody spadających z hukiem do wąwozu Zambezi na długo zapadnie Wam w pamięć. Następnie możecie wyruszyć na safari w Parku Narodowym Hwange, gdzie czekają na Was słonie, lwy i bawoły w ich naturalnym środowisku. A jeśli lubicie historię, ruiny Wielkiego Zimbabwe opowiedzą Wam o potędze dawnych afrykańskich cywilizacji.

Dlaczego warto jechać na wakacje do Zimbabwe?

Zimbabwe to nie tylko oszałamiające krajobrazy, ale także bogata historia, niezwykła kultura i niezapomniane przygody na łonie natury. Choć to rzadko wybierany kierunek turystyczny, skrywa wiele skarbów, które czynią go idealnym miejscem na wakacje, zachwycającym przyrodą i różnorodnością. Podczas Waszej podróży po Zimbabwe możecie odwiedzić niezwykłe Jezioro Kariba, jedno z największych sztucznych jezior na świecie, nad którym panują doskonałe warunki do wędkowania, rejsów łodzią i obserwacji dzikiej fauny. Wschodnie Wyżyny Zimbabwe, w tym Park Narodowy Nyanga, to obszar pełen malowniczych wodospadów, górskich szczytów i bujnych lasów, doskonały dla miłośników trekkingu i kontaktu z naturą, natomiast miłośnicy historii powinni odwiedzić ruiny Wielkiego Zimbabwe, będące dowodem na istnienie potężnej afrykańskiej cywilizacji sprzed wieków. Innym fascynującym miejscem są wzgórza Matobo, gdzie znajdują się starożytne malowidła naskalne oraz grobowiec Cecila Rhodesa. Zimbabwe to również doskonałe miejsce dla miłośników ornitologii: Dolina Honde i Park Narodowy Gonarezhou obfitują w różnorodne gatunki ptaków i dzikiej zwierzyny, a surowe krajobrazy tych obszarów sprawiają, że podróżowanie po nich jest niezapomnianym doświadczeniem.

Zwiedzanie Zimbabwe – co warto zobaczyć?

Wycieczka do Zimbabwe to wyprawa do niezwykłych miejsc, które przyciągają zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów historii. Każdy, kto zdecyduje się na podróż do tego afrykańskiego państwa, znajdzie tu coś wyjątkowego. Waszą podróż możecie zacząć od Jeziora Kariba, jednego z największych sztucznych jezior na świecie, którego rozległa tafla wody kontrastuje z otaczającą sawanną. W miejscu tym roztaczają się niezapomniane widoki, zwłaszcza o zachodzie słońca, a także istnieją możliwości wędkowania, rejsów łodzią i obserwacji dzikiej przyrody, w tym krokodyli i hipopotamów. Kolejnym miejscem wartym uwagi są Wschodnie Wyżyny Zimbabwe, a zwłaszcza Park Narodowy Nyanga, idealny dla miłośników górskich wędrówek, pełen malowniczych dolin, wodospadów i bujnych lasów. Można tu zdobyć najwyższy szczyt kraju – Górę Nyangani (2 592 m n.p.m.) – oraz podziwiać piękne krajobrazy, które różnią się od typowych afrykańskich sawann. Dla entuzjastów historii obowiązkowym punktem zwiedzania są ruiny Wielkiego Zimbabwe, monumentalne, kamienne konstrukcje, stanowiące pozostałość po średniowiecznym królestwie Shona. Zwiedzanie tych ruin pozwala zanurzyć się w bogate dziedzictwo kulturowe Afryki i zrozumieć, jak funkcjonowało jedno z najpotężniejszych państw regionu. Niezwykle interesującym miejscem są również wzgórza Matobo. Znane z niezwykłych formacji skalnych i prehistorycznych malowideł naskalnych, stanowią one jedno z najbardziej duchowych miejsc w Zimbabwe. To tutaj znajduje się także grobowiec Cecila Rhodesa, brytyjskiego polityka i kolonizatora, którego historia jest nierozerwalnie związana z losami regionu. Na koniec warto odwiedzić Park Narodowy Gonarezhou, który jest wprawdzie mniej znany niż inne rezerwaty, ale dysponuje niezwykle dzikimi i nieskażonymi przez turystów krajobrazami. To miejsce dla tych, którzy pragną zobaczyć Afrykę w jej najczystszej postaci – z rozległymi równinami, majestatycznymi baobabami i dużą populacją słoni. Gonarezhou zachwyca swoją surowością i niesamowitymi widokami, które na długo zapadają w pamięć.

Wczasy w Zimbabwe – informacje praktyczne

Planując podróż do Zimbabwe, warto dobrze się przygotować, aby uniknąć niespodzianek i w pełni cieszyć się egzotycznym wypoczynkiem. Pierwszą kwestią jest wiza – polscy obywatele podróżujący do Zimbabwe muszą posiadać odpowiednią wizę. Można ją uzyskać na głównych przejściach granicznych lub złożyć wniosek online na stronie www.evisa.gov.zw, co pozwala uniknąć długiego oczekiwania na granicy. Po zaakceptowaniu wniosku otrzymacie promesę wizową, którą należy okazać przy wjeździe i uiścić stosowną opłatę. Dostępne są trzy rodzaje wiz: jednokrotnego wjazdu (30 USD), dwukrotnego wjazdu (45 USD) oraz wielokrotnego wjazdu (55 USD), przy czym ceny mogą ulegać zmianom. Jeśli planujecie podróż do Zambii i ponowny wjazd do Zimbabwe, warto rozważyć UniVisa, która kosztuje 50 USD i umożliwia wielokrotne przekraczanie granicy w ciągu 30 dni.

Walutą obowiązującą w Zimbabwe jest dolar amerykański (USD), ponieważ lokalna waluta nie jest powszechnie używana. Zaleca się zabranie gotówki, ponieważ bankomaty są rzadko dostępne, a płatność kartą może nie zawsze być możliwa. Warto również mieć drobne nominały, szczególnie na napiwki, które są mile widziane – w restauracjach zazwyczaj zostawia się około 10% rachunku.

W Zimbabwe obowiązuje napięcie 220–240 V, a gniazdka mają brytyjski standard (typ G), dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę. Przed podróżą dobrze jest sprawdzić wymagane szczepienia – zalecane są przede wszystkim szczepienia przeciwko żółtej febrze (jeśli podróżujecie z kraju, gdzie ta choroba występuje), WZW A i B oraz durowi brzusznemu. Warto także zabezpieczyć się przed malarią, stosując środki ochrony przeciw komarom i ewentualnie leki profilaktyczne.

Podczas podróży po Zimbabwe ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W większych miastach należy uważać na drobne kradzieże, a podczas safari czy w parkach narodowych przestrzegać zasad obowiązujących w rezerwatach. Zdecydowanie warto także skorzystać z usług licencjonowanych przewodników, szczególnie przy zwiedzaniu dzikich terenów.

Atrakcje Zimbabwe – przewodnik wakacyjny

Safari w Hwange lub Mana Pools

Safari w Zimbabwe to niezwykłe doświadczenie, a dwa najlepsze miejsca do jego przeżycia to Parki Narodowe Hwange i Mana Pools. W każdym z nich znajdziecie unikatowe krajobrazy i różne sposoby na obserwowanie dzikiej przyrody. Hwange, największy park narodowy w kraju, rozciąga się na ponad 14 000 km². Znany jest przede wszystkim z olbrzymich stad słoni, których populacja przekracza 40 000. Oprócz nich można tu spotkać lwy, lamparty, gepardy, a także rzadkie likaony. Safari w Hwange odbywa się najczęściej w samochodach terenowych 4x4, zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku, kiedy pojawia się szansa na zobaczenie nocnych drapieżników. Popularnym miejscem obserwacji zwierząt są wodopoje, wokół których zbierają się różne gatunki, zwłaszcza w porze suchej. Natomiast Mana Pools, wpisany na listę UNESCO, jest miejscem wyjątkowym, ponieważ można tu wybrać się na piesze safari. To rzadka okazja do eksplorowania afrykańskiej dziczy bez barier pojazdu, w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Obserwowanie słoni, bawołów czy antylop z tak bliskiej odległości dostarcza niezapomnianych emocji.

Rafting na rzece Zambezi

Wyobraźcie sobie rwącą rzekę, potężne fale i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Rafting na Zambezi to jedna z najbardziej ekstremalnych wodnych przygód na świecie! Tuż poniżej Wodospadów Wiktorii, rzeka przeciska się przez głęboki kanion, tworząc jedne z najpotężniejszych bystrzy na ziemi. Jeśli szukacie emocji i niezapomnianych przeżyć, to jest to atrakcja dla Was! Po krótkim szkoleniu z przewodnikiem założycie kamizelki, chwycicie wiosła i wskoczycie do pontonu. Już pierwsze bystrza uświadomią Wam, że to nie będzie spokojny spływ – woda kotłuje się wokół, a fale podbijają ponton w górę. Rzeka Zambezi oferuje bystrza klasy IV i V, co oznacza duże fale, silne prądy i mnóstwo niespodzianek. Przygotujcie się na nagłe zwroty, momenty uniesienia i możliwe wpadnięcie do wody! Czasem na brzegach dostrzeżecie kąpiące się słonie lub krokodyle leniwie wygrzewające się na słońcu. Przewodnik opowie Wam o rzece, jej tajemnicach i dzikiej przyrodzie, którą będziecie mieć okazję zobaczyć z zupełnie nowej perspektywy.

Odkrywanie malowideł naskalnych w Matobo Hills

Przemierzając malownicze wzgórza Matobo Hills, poczujecie, jak przenosicie się w czasie. Te niezwykłe formacje skalne w Zimbabwe skrywają jedne z najstarszych i najlepiej zachowanych malowideł naskalnych w Afryce. Wędrując pośród gigantycznych granitowych bloków, odkrywać będziecie ślady dawnych cywilizacji i poznawać historię ludzi, którzy żyli tu tysiące lat temu. Malowidła stworzyli Buszmeni (San) – rdzenni mieszkańcy południowej Afryki, którzy przez tysiące lat prowadzili koczowniczy tryb życia. Szacuje się, że najstarsze z tych rysunków mogą mieć nawet 13 000 lat! Większość przedstawia zwierzęta, sceny polowań oraz rytualne tańce. Nosorożce, żyrafy, antylopy, lwy, a nawet postacie ludzkie ukazane w dynamicznych pozach – wszystko to malowane czerwoną, białą i żółtą ochrą, uzyskaną z naturalnych minerałów. Jednym z najsłynniejszych miejsc, które odwiedzicie, jest Nswatugi Cave – jaskinia pełna doskonale zachowanych malowideł. Co oznaczały dla dawnych ludzi? Czy były częścią rytuałów łowieckich? A może formą komunikacji? Wasz przewodnik opowie Wam o wierzeniach Buszmenów i ich połączeniu z naturą.

Hotele w Zimbabwe
Zimbabwe słynie z dzikiej przyrody, spektakularnych krajobrazów i ekscytujących safari, ale znajdziecie tu także światowej klasy luksusowe hotele i logde. Dla podróżnych pragnących połączenia komfortu z przygodą, kraj ten ma kilka wyjątkowych miejsc, które zapewniają niezapomniane wrażenia. Zacznijmy od „Grand Old Lady of the Falls” – Victoria Falls Hotel, jednego z najbardziej ikonicznych hoteli w Afryce – otwarty w 1904 roku zachował swój kolonialny styl. Położony zaledwie 10 minut spacerem od Wodospadów Wiktorii, oferuje pięciogwiazdkowe pokoje i apartamenty z widokiem na Most Wodospadów Wiktorii. Hotel słynie z eleganckiego wystroju i antycznych mebli oraz kilku restauracji – Livingstone Room serwuje wykwintne dania, a Goście mogą delektować się tradycyjną popołudniową herbatą na tarasie Stanley’s Terrace, skąd roztacza się widok na mgłę unoszącą się nad wodospadami. Innym hotelem położonym w tej okolicy jest Matetsi Victoria Falls, ekskluzywny lodge zapewniający bezpośredni kontakt z naturą. Oferuje pokoje i wille z prywatnymi basenami oraz widokiem na rzekę, co pozwala podziwiać hipopotamy i słonie bez wychodzenia z pokoju. Obiekt posiada również luksusowe spa, prywatny rezerwat o powierzchni 55 000 hektarów oraz możliwość safari i rejsów po Zambezi. Matetsi łączy nowoczesny minimalizm z tradycyjnymi afrykańskimi akcentami, tworząc idealne miejsce dla wymagających podróżników.

Z kolei położony w rezerwacie Malilangwe, Singita Pamushana Lodge to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Zimbabwe. Jego wyjątkowa architektura nawiązuje do lokalnych tradycji, a każda z willi posiada prywatny basen typu infinity z widokiem na jezioro Malilangwe i otaczające wzgórza. Singita oferuje tylko osiem luksusowych willi, co gwarantuje wyjątkową ekskluzywność pobytu. Goście mogą korzystać z safari, rejsów łodzią, a także wycieczek śladami starożytnych malowideł naskalnych. Lodge słynie również z działań na rzecz ochrony przyrody, w tym ochrony nosorożców.

Dla tych, którzy pragną odpoczynku w otoczeniu wody, Bumi Hills Safari Lodge nad Jeziorem Kariba to idealne miejsce. Hotel oferuje dziesięć ekskluzywnych apartamentów, każdy z panoramicznym widokiem na jezioro, a także luksusowy infinity pool, z którego można obserwować zachody słońca nad wodą. Goście mają dostęp do prywatnych safari, rejsów łodzią, wędkarstwa oraz spotkań z lokalną fauną, w tym słoniami i lwami. Lodge posiada także spa, gdzie można skorzystać z relaksujących masaży przy dźwiękach afrykańskiej natury.

Zimbabwe to nie tylko przygoda i dzika przyroda, ale także luksus na najwyższym poziomie. Ekskluzywne wille z prywatnymi basenami, wykwintna kuchnia i wyjątkowe lokalizacje w sercu natury sprawiają, że podróż do tego kraju staje się niepowtarzalnym doświadczeniem.
Wyjątkowe miejsca w Zimbabwe
Jednym z najbardziej znanych miejsc w Zimbabwe są oczywiście Wodospady Wiktorii, jeden z siedmiu cudów natury. Potężne masy wody spadające z wysokości ponad 100 metrów tworzą spektakularny widok, który można podziwiać z różnych punktów widokowych, z helikoptera lub podczas emocjonującego rejsu o zachodzie słońca po rzece Zambezi. Kolejnym niezwykłym miejscem jest Chimanimani National Park, znajdujący się w górzystym wschodnim regionie kraju. Znajdziecie tu spektakularne szlaki trekkingowe prowadzące przez zielone doliny, wodospady i jaskinie – to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, którzy chcą wspiąć się na najwyższe szczyty Zimbabwe i podziwiać niezwykłe widoki. Nieco dalej na południe znajduje się Gonarezhou National Park, mniej znany, ale równie imponujący park narodowy. Jego krajobraz jest zdominowany przez majestatyczne klify Chilojo, wznoszące się nad rzeką Runde. Gonarezhou to również jedno z najlepszych miejsc do obserwacji dzikich słoni w ich naturalnym środowisku. Warto odwiedzić także Danamombe Ruins, dawną osadę Królestwa Rozvi, której kamienne mury i wieże przypominają o bogatej historii Zimbabwe.
Jaki region wybrać na podróż do Zimbabwe?
Zimbabwe to kraj, gdzie rozległe sawanny spotykają się z majestatycznymi górami, a potężne rzeki przecinają dziewicze lasy. Wybór odpowiedniego regionu zależy od tego, jak chcecie spędzić swój czas – czy szukacie bliskiego kontaktu z naturą, ekscytujących przygód, czy może luksusowego relaksu w otoczeniu afrykańskiej dziczy. Miłośnicy safari znajdą tu jedne z najlepszych rezerwatów przyrody w Afryce: rozległe parki narodowe stwarzają możliwość obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku – podczas ekskluzywnych przejażdżek terenowymi pojazdami, pieszych wypraw z doświadczonymi przewodnikami, a nawet spływów rzekami, podczas których hipopotamy i krokodyle są na wyciągnięcie ręki. Jeśli marzycie o luksusowym wypoczynku, Zimbabwe oferuje eleganckie lodge’e i ekskluzywne ośrodki w otoczeniu natury. Prywatne wille z basenami, rejsy po spokojnych wodach i kolacje pod gwiazdami tworzą atmosferę, w której afrykańska dzicz splata się z komfortem. To miejsce, gdzie można odpocząć w ciszy i spokoju, nie tracąc z oczu niezwykłej scenerii. Dla miłośników aktywnego wypoczynku Zimbabwe kryje liczne możliwości – trekkingi po malowniczych wzgórzach, wspinaczka po skalnych formacjach czy rafting na rwących rzekach dostarczą niezapomnianych emocji. To kraj dla tych, którzy chcą poczuć puls natury i doświadczyć Afryki w jej najczystszej postaci.

Oferty podróży do Zimbabwe

Hotele w Zimbabwe

Zimbabwe – miejsca warte zobaczenia

Kiedy jechać do Zimbabwe?

POGODA W ZIMBABWE

W Zimbabwe występują tu trzy główne pory roku: deszczowa, gorąca i wilgotna, od połowy listopada do połowy marca, a następnie od połowy marca do połowy maja, kiedy deszcze padają rzadziej, lecz temperatury są nadal wysokie; chłodna, sucha i słoneczna, od połowy maja do połowy sierpnia; okres intensywnych upałów pod koniec pory suchej, od końca sierpnia do połowy listopada, przed deszczami, które nadchodzą w listopadzie.

Najlepszy czas na wakacje w Zimbabwe to okres od połowy maja do sierpnia, kiedy jest najchłodniej (10°C–26°C), najbardziej słonecznie i prawie nie ma deszczu, nawet jeśli w nocy, zwłaszcza powyżej 1500 metrów, może być zimno. Zwykle do połowy sierpnia temperatura zaczyna rosnąć (do 28°C), zaś we wrześniu i październiku zaczyna dokuczać upał (34°C).
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Zimbabwe – inspiracje podróżnicze

Lot nad Wodospadami Wiktorii

Odważ się na ekscytującą, niezapomnianą przygodę – lot helikopterem nad Wodospadami Wiktorii! Widok potężnych mas wody, spadających z wysokości ponad 100 metrów, potrafi oszołomić, a huk kaskady rywalizuje z warkotem...
Zobacz więcej