Pogoda i temperatury na Madagaskarze – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury na Madagaskarze – kiedy jechać na wakacje?

Marzyliście kiedyś o podróży do miejsca, gdzie czas wydaje się zatrzymać, a przyroda skrywa największe skarby? Madagaskar to właśnie ten magiczny kawałek ziemi, który trafia w samo serce każdego podróżnika. Odkryjcie tu dzikie parki narodowe, które są domem dla niezwykłych gatunków roślin i zwierząt, takich jak urocze lemury i barwne kameleony. Podczas wakacji na Madagaskarze będziecie podziwiać ogromne baobaby i prastare lasy deszczowe. Madagaskar może się poszczycić również pięknymi plażami – znajdziecie tu zarówno szerokie, piaszczyste plaże o białym piasku, jak i urokliwe zatoczki otoczone skalistymi formacjami. Wyspa ma ponad 5000 km wybrzeża, więc każdy znajdzie tam idealne miejsce na odpoczynek. Turkusowe wody Oceanu Indyjskiego i malownicze krajobrazy stanowią idealne tło dla relaksu! Madagaskar to także raj dla miłośników przyrody morskiej – wokół wyspy rozciąga się rafa koralowa, która jest domem dla setek gatunków kolorowych ryb i innych stworzeń morskich. Można tam nurkować, uprawiać windsurfing czy kitesurfing. Madagaskar to również kultura i tradycje. Wyspa jest zamieszkana przez różne grupy etniczne, każda z własnymi zwyczajami i wierzeniami, warto więc odwiedzić lokalne wioski i poznać kulturę Malgaszy.

Czy Madagaskar już znalazł się na Waszej liście podróżniczych marzeń? Jeśli tak, sprawdźcie, kiedy jest najlepszy czas na wycieczkę na Madagaskar.

Madagaskar – klimat

Madagaskar ma klimat tropikalny, który charakteryzuje się wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością przez większość roku. Klimat na wyspie jest jednak zróżnicowany w zależności od regionu i pory roku. W okresie od grudnia do marca, kiedy to trwa lato, na Madagaskarze panuje gorący i wilgotny klimat. Temperatury w dzień mogą wynosić nawet powyżej 30°C, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Zimą, w okresie od kwietnia do listopada, na Madagaskarze jest chłodniej i mniej wilgotno. Temperatury w dzień wynoszą zazwyczaj od 20 do 25°C, a nocą mogą spaść do około 10°C. W tym okresie warto zabrać ze sobą cieplejsze ubrania na chłodniejsze wieczory. Na Madagaskarze występują również dwie pory deszczowe, które zazwyczaj trwają od grudnia do marca i od czerwca do września. W tym czasie na wyspie może padać dużo deszczu, a rzeki i strumienie zaczynają wypełniać się wodą.

Madagaskar leży w strefie cyklonów, które mogą występować w okresie od grudnia do kwietnia. Są to burze tropikalne, które mogą być bardzo groźne i powodować powodzie oraz osunięcia ziemi. Warto monitorować sytuację pogodową podczas planowania podróży i unikać podróży w okresie występowania cyklonów.

Madagaskar – pogoda w styczniu

Styczeń to miesiąc, w którym panuje lato na Madagaskarze, czyli pora roku charakteryzująca się wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością. Średnie temperatury w styczniu wynoszą około 30°C w dzień, a nocą spadają do około 20°C. Wilgotność powietrza jest również wysoka i wynosi około 80%.

W tym okresie na Madagaskarze występują również opady deszczu, ale zazwyczaj nie są one bardzo intensywne. Średnia ilość opadów wynosi około 100 mm, a liczba dni deszczowych wynosi około 10–12.

Madagaskar – pogoda w lutym

Luty to kolejny miesiąc, w którym na Madagaskarze panuje lato, a więc pora roku charakteryzująca się wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością. W lutym średnie temperatury wynoszą około 30–32°C w dzień, a nocą spadają do około 20–22 °C. Wilgotność powietrza jest również bardzo wysoka i wynosi około 80–90%.

W lutym na Madagaskarze występują zazwyczaj deszcze, które mogą być dość intensywne i występować przez kilka godzin w ciągu dnia. Średnia ilość opadów wynosi około 100–150 mm, a liczba dni deszczowych wynosi około 12–14.

Madagaskar – pogoda w marcu

Marzec to miesiąc, w którym na Madagaskarze powoli kończy się lato, ale nadal panują wysokie temperatury i duża wilgotność. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 28–30°C, a nocą spadają do około 20–22°C. Wilgotność powietrza w marcu wynosi około 80–90%. W marcu na Madagaskarze nadal mogą występować opady deszczu, ale zazwyczaj są one słabsze niż w poprzednich miesiącach. Średnia ilość opadów wynosi około 100–150 mm, a liczba dni deszczowych wynosi około 10–12. W tym miesiącu na Madagaskarze warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i ochronie przed słońcem, ponieważ wciąż panuje gorąca i wilgotna pogoda.

Madagaskar – pogoda w kwietniu

Kwiecień to już koniec lata na Madagaskarze i początek pory suchej, a więc okresu z mniejszą ilością opadów. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 27–29°C, a nocą spadają do około 18–20°C. Wilgotność powietrza również zmniejsza się i wynosi około 70–80%. W kwietniu na Madagaskarze opady deszczu są mniej intensywne i trwają zazwyczaj przez krótki czas. Średnia ilość opadów wynosi około 50–100 mm, a liczba dni deszczowych wynosi około 7–10.

Madagaskar – pogoda w maju

Maj to już okres suchy na Madagaskarze, a więc zwykle występuje bardzo niewiele opadów deszczu. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 25–27°C, a nocą spadają do około 16–18°C. Wilgotność powietrza również maleje i wynosi około 60–70%. W maju na Madagaskarze można spodziewać się tylko sporadycznych opadów deszczu, które zazwyczaj trwają krótko. Średnia ilość opadów wynosi około 20–30 mm, a liczba dni deszczowych wynosi około 3–5.

Madagaskar – pogoda w czerwcu

Czerwiec na Madagaskarze to okres suchej pogody, a więc opady deszczu są bardzo rzadkie. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 23–25°C, a nocą spadają do około 13–15°C. Wilgotność powietrza utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, wynoszącym około 50–60%. W czerwcu na Madagaskarze zwykle występuje bardzo mało opadów deszczu, a jeśli już pada, to krótko i przelotnie. Średnia ilość opadów wynosi około 20 mm, a liczba dni deszczowych wynosi około 1–2.

Madagaskar – pogoda w lipcu

Lipiec to środek zimy na Madagaskarze, ale w większości kraju nadal panuje ciepła i przyjemna pogoda. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 23–25°C, a nocą spadają do około 11–13°C. Wilgotność powietrza utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, wynoszącym około 50–60%. W lipcu na Madagaskarze zwykle występuje mało opadów deszczu, ale na północy kraju mogą pojawić się krótkie, intensywne burze. Średnia ilość opadów wynosi około 30 mm, a liczba dni deszczowych – około 3–4. W tym miesiącu na Madagaskarze zaleca się noszenie cieplejszych ubrań, zwłaszcza w nocy i na terenach górskich, gdzie temperatury mogą spaść nawet do kilku stopni. Warto zabrać ze sobą kurtki, ciepłe swetry i buty na chłodniejsze wieczory.

Madagaskar – pogoda w sierpniu

Sierpień to zimowy miesiąc na Madagaskarze, ale nadal cieszy ciepłą i przyjemną pogodą. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 22–24°C, a nocą spadają do około 11–12°C. Wilgotność powietrza utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, wynoszącym około 50–60%. W sierpniu na Madagaskarze zwykle występuje mało opadów deszczu, ale na północy kraju mogą wystąpić krótkie, intensywne burze. Średnia ilość opadów wynosi około 30–40 mm, a liczba dni deszczowych – około 3–4.

Madagaskar – pogoda we wrześniu

We wrześniu na Madagaskarze rozpoczyna się wiosna, która trwa do końca listopada. Jest to dobry czas na podróżowanie po wyspie, ponieważ pogoda jest łagodna, a opady deszczu są niewielkie. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 25–27°C, a nocą spadają do około 13–15°C. Wilgotność powietrza zaczyna się zwiększać, ale wciąż utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, wynoszącym około 60-70%. W tym miesiącu na Madagaskarze występuje niewiele opadów deszczu, ale w niektórych regionach kraju mogą wystąpić krótkie burze. Średnia ilość opadów wynosi około 40–50 mm, a liczba dni deszczowych wynosi około 4–5. Na terenach górskich warto przygotować się na niższe temperatury, a na wybrzeżu na silniejsze wiatry.

Madagaskar – pogoda w październiku

Październik na Madagaskarze to wciąż wiosna, ale wraz z końcem miesiąca zaczyna się sezon deszczowy, który trwa do marca. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 25–27°C, a nocą spadają do około 14–16°C. Wilgotność powietrza w październiku wzrasta, osiągając poziom około 70–80%. Na całej wyspie występują już większe opady deszczu, zwłaszcza w północnej i wschodniej części kraju, gdzie może spaść około 100–150 mm w ciągu miesiąca. W innych regionach opady deszczu są mniejsze i wynoszą około 50–80 mm.

Madagaskar – pogoda w listopadzie

Listopad na Madagaskarze to miesiąc przejściowy między sezonem suchym a deszczowym. Pogoda zmienia się i zależy od regionu, w którym się znajdujecie. W południowych regionach Madagaskaru listopad to czas suchej pory roku, kiedy średnie temperatury wynoszą około 28–30°C w ciągu dnia, a nocą spadają do około 18–20°C, wilgotność powietrza jest niska, a opady deszczu rzadkie. Natomiast w północnych i wschodnich regionach Madagaskaru, gdzie rozpoczyna się sezon deszczowy, może być bardziej wilgotno i deszczowo. Średnie temperatury wynoszą wtedy około 25–28°C w ciągu dnia, a nocą spadają do około 17–19°C. Opady deszczu mogą osiągać od 50 do 150 mm w ciągu miesiąca, a niektóre regiony mogą doświadczyć burz i piorunów. Jednakże, opady są zwykle krótkie i intensywne, a większość dnia jest słoneczna i ciepła.

Podczas podróży po Madagaskarze w listopadzie zaleca się noszenie lekkich i przewiewnych ubrań, ale warto mieć ze sobą kurtki przeciwdeszczowe i buty na gumowej podeszwie, szczególnie jeśli planujecie odwiedzić północne lub wschodnie regiony.

Madagaskar – pogoda w grudniu

Grudzień na Madagaskarze to okres letni, kiedy na wyspie panuje ciepła i wilgotna pogoda. Średnie temperatury wynoszą około 28–30°C w ciągu dnia, a nocą spadają do około 18–20°C. Wilgotność powietrza w grudniu wynosi około 70–80%, a opady deszczu są mniejsze niż w sezonie deszczowym, wynosząc około 50–80 mm. Występują krótkotrwałe ulewy, ale ogólnie rzecz biorąc, pogoda jest słoneczna i sucha. W grudniu warto zwrócić uwagę na warunki na wybrzeżu, gdzie pojawiają się cyklony tropikalne. Występują one głównie na wschodnim wybrzeżu wyspy i mogą powodować intensywne opady deszczu oraz powodzie.

Temperatura wody na Madagaskarze

Temperatura wody na Madagaskarze również zależy od pory roku oraz regionu, w którym się znajdujecie, ogólnie jednak woda wokół Madagaskaru jest ciepła i przyjemna przez większość roku. W okresie od grudnia do marca, kiedy to trwa tam lato, temperatura wody może wynosić od 26 do 29°C, co czyni ten czas idealnym na wakacje nad morzem. Natomiast w okresie od kwietnia do listopada, kiedy trwa tam zima, temperatura wody spada do około 20–24°C. Mimo to, woda wciąż jest na tyle ciepła, że pozwala na kąpiele i uprawianie sportów wodnych. W niektórych miejscach na Madagaskarze, takich jak przybrzeżne rafy koralowe, temperatura wody może być wyższa, a nawet przekraczać 30°C.

Kiedy jest najlepsza pora na wycieczkę na Madagaskar?

Madagaskar ma tropikalny klimat, z dwiema wyraźnymi porami roku: suchą i deszczową. Pora sucha trwa od maja do października, a deszczowa od grudnia do marca. W czasie suchej pory, na Madagaskarze panują słoneczne warunki, z mniejszą wilgotnością i niską ilością opadów. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 25–30°C, a nocą spadają do około 15–20°C. To dobry czas na zwiedzanie, trekking, nurkowanie i wiele innych aktywności na świeżym powietrzu. W czasie deszczowej pory, Madagaskar staje się bardziej zielony, z większą ilością opadów, które mogą być intensywne, ale krótkie. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 25–28°C, a nocą spadają do około 18–20°C. To dobry czas na obserwowanie przyrody, która w tym okresie rozkwita, a wiele gatunków zwierząt jest bardziej aktywnych. Jeśli chodzi o okresy poza sezonami, to warto zauważyć, że w okresie między suchą a deszczową porą, czyli w listopadzie i kwietniu, pogoda może być bardziej zmienna, ale wciąż jest to dobry czas na podróżowanie. Podsumowując, jeśli planujecie podróż na Madagaskar, czas na wycieczkę zależy od Waszych indywidualnych preferencji i celu podróży. Sucha pora, od maja do października, jest idealna dla osób, które chcą skorzystać z wielu aktywności na świeżym powietrzu, natomiast deszczowa pora, od grudnia do marca, jest idealna dla miłośników przyrody i obserwacji dzikiej przyrody.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.