Najlepsze atrakcje na Santorini – co warto zobaczyć?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Najlepsze atrakcje na Santorini – co warto zobaczyć?

Santorini to miejsce, które zapada w pamięć na zawsze. I nie ma w tym stwierdzeniu ani cienia przesady. Można bez końca rozwodzić się nad urokiem białych domów z błękitnymi jak niebo kopułami, przywierających do strzelistych skał białych kościółków, których na wyspie jest więcej niż dni w roku – około 450, spektakularnych krajobrazów kaldery, pocztówkowych zachodów słońca, wąskich brukowanych uliczek wypalonych gorącym greckim słońcem… Zacznijmy jednak od wyjątkowej geografii Santorini. Jego obecny kształt powstał w wyniku wybuchu wulkanu około 3,6 tysiąca lat temu, który spowodował zatopienie części lądu. Efektem tego kataklizmu jest charakterystyczny kształt Santorini, niczym półksiężyc otaczającego zatokę. Wulkaniczne skały tworzące klify oraz unikatowe plaże z czarnym, białym lub czerwonym piaskiem tworzą prawdziwy festiwal barw, a pocztówkowe wioski i miasteczka – szczególnie Oia, Thira oraz Imerovigli – przyciągają do siebie niezmiennie od lat rzesze turystów z całego świata, których spacerom towarzyszą zapierające dech w piersi widoki.

Historia wyspy jest równie fascynująca, co jej krajobraz – dość stwierdzić, że niektórzy utożsamiają Santorini z legendarną Atlantydą! W czasach starożytnych wyspa była znana jako Kalliste, czyli „Najpiękniejsza”, a także Thera, od imienia mitycznego władcy. W ciągu wieków Santorini było zamieszkane przez różne cywilizacje, w tym Minojczyków, Mykeńczyków, Spartan, Rzymian i Bizantyjczyków. W XIII wieku wyspa znalazła się pod kontrolą wenecką, kiedy to nadano jej nazwę „Santa Irini” (Święta Irena), co później przekształciło się w „Santorini”, a następnie, w XV wieku, turecką. W 1956 roku doszło do silnego trzęsienia ziemi, które zniszczyło wiele historycznych budynków. Obecnie Santorini jest popularnym celem turystycznym, słynącym z oryginalnych plaż, winnic i zachodów słońca, które przyciągają miliony turystów rocznie.

Atrakcje na Santorini – przewodnik wakacyjny 

Oia

Oia, jedna z najbardziej malowniczych miejscowości na Santorini, położona na północnym krańcu wyspy, słynie z niezwykłego uroku i widoków na kalderę. To właśnie tu zobaczycie charakterystyczne, występujące na wszystkich pocztówkach z tego miejsca białe domy z niebieskimi kopułami, które tworzą malowniczy krajobraz. Te tradycyjne budynki nadają miejscowości wyjątkowy urok i są ulubionym motywem wakacyjnych fotografii. Jeśli w czasie wycieczki na Santorini zastanawialibyście się, skąd wywodzi się kolorystyka tutejszych domów, to musicie wiedzieć, że na ten temat powstało kilka teorii. Jedna z nich głosi, że niebieskie kopuły symbolizują bliski związek mieszkańców Santorini z morzem – błękit jest często kojarzony z wodą i niebem, a jako wyspa otoczona Morzem Egejskim, Santorini zawsze miało silne powiązania z morzem, kopuły mogą więc odzwierciedlać tę kulturową więź z oceanem. Inna teoria odwołuje się do religii – niebieskie kopuły często zdobią kościoły na wyspie, a kolor ten, używany w malarstwie ikon i w dekoracjach kościelnych, jest uważany za symbol nieba. Niebieski kolor może również mieć praktyczne zastosowanie – w ciepłym klimacie Santorini tak pomalowane kopuły pomagają w utrzymaniu wnętrza budynków w chłodniejszej temperaturze, odbijając słońce i ograniczając nagrzewanie się dachów.

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie uroku Oia i nacieszenie oczu widokiem jego urokliwych domków jest spacer uliczkami. Możecie eksplorować wąskie, brukowane alejki, które wiodą przez miasteczko i odkrywać ukryte skarby, takie jak urocze kafejki i sklepy z pamiątkami. Oia jest pełna galerii sztuki i pracowni artystycznych, które prezentują prace miejscowych artystów, będąc tym samym doskonałym miejscem na zakup unikalnych dzieł sztuki, rękodzieła i biżuterii. A kiedy już uwiecznicie na zdjęciach biało-niebieskie domy i zrobicie zakupy, wybierzcie się do kościoła Panagia, uroczego miejsca będącego jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w Oia, którego lokalizacja na klifie nad kalderą zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na morze i zachody słońca. Wnętrze kościoła, z malowidłami i ikonami, jest równie imponujące. Możecie również zajrzeć do Muzeum Morskiego, oferującego fascynujący wgląd w historię i kulturę miejscowych rybaków i marynarzy, gdzie zobaczycie narzędzia, wyposażenie i pamiątki związane z morzem oraz rybołówstwem. Kolejnym charakterystycznym elementem krajobrazu Oia są zabytkowe wiatraki, służące niegdyś do mielenia zboża. Szczególnie pięknie prezentują się one o zachodzie słońca, który nigdzie na wyspie nie jest tak spektakularny, jak właśnie w Oia. A gdy już rozżarzona kula skryje się za ciemniejącą linią morza wybierzcie się do jednej z wielu tawern, gdzie uraczycie się fantastycznymi lokalnymi przysmakami!

Co zobaczyć na Santorini

Thira

Thira to miejsce, które łączy w sobie niezwykłe widoki, fascynującą historię i bogatą kulturę, serce wyspy, gdzie rzeczywistość przenika się z mitologią. Podobnie jak na całym Santorini, także i tu zobaczycie charakterystyczne białe domki z niebieskimi zdobieniami, pomiędzy którymi tak dobrze zagubić się bez celu, odkrywając ukryte za każdym rogiem cuda. Wsiądźcie do kolejki linowej i zjedźcie do starego portu. Odwiedźcie Muzeum Pradziejów Thiry, fascynujące miejsce oferujące wgląd w historię i archeologię wyspy, którego eksponaty obejmują ceramikę, narzędzia i sztukę z różnych okresów, od minojskich po późnoantyczne. Utrwalcie wiedzę w Muzeum Prehistorycznym i poznajcie historię i kulturę Santorini w szerszym kontekście, oglądając freski, narzędzia i inne eksponaty z różnych okresów historycznych. Zajrzyjcie do galerii sztuki i pracowni artystycznych, prezentujących prace lokalnych twórców. To doskonałe miejsce na zakup unikalnych dzieł sztuki, ceramiki czy biżuterii. Zwiedźcie któryś z kościołów, na przykład prawosławną katedrę, słynącą z mozaik, imponującej dzwonnicy i zdobiących wnętrze fresków. Podziwiajcie pejzaże roztaczające się z kaldery – widok zachodzącego słońca nad morzem Egejskim, malujący niebo odcieniami czerwieni i pomarańczy, jest niezapomnianym przeżyciem!

Choć Thira jest stolicą wyspy, nie jest to tłoczna, głośna miejscowość, a urokliwe malutkie miasteczko, w którym z punktów widokowych przy dobrej widoczności można dostrzec wybrzeża Krety oraz oglądać jedną z najpiękniejszych panoram obejmujących cały archipelag. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę urozmaicającą luksusowe wakacje na Santorini!

Ciekawe miejsca na Santorini

Imerovigli

Wciąż Wam mało uroczych, biało-niebieskich domów i kościółków kurczowo przytulonych do skał kaldery? Wybierzcie się do Imerovigli, uroczej i spokojnej miejscowości, która zachwyca swoim krajobrazem, architekturą i atmosferą. Imerovigli to prawdziwa perełka, którą warto odwiedzić podczas luksusowej podróży na Santorini. Niewielka, położona na zachodnim wybrzeżu, tuż obok miasta Thira, zachwyca swoim położeniem nad klifami, które sprawia, że jest ona jednym z najlepszych miejsc na wyspie do podziwiania widoków na kalderę. Te pejzaże są niezapomniane, zwłaszcza o zmierzchu, kiedy słońce tonie w morzu Egejskim, a niebo przybiera nieprawdopodobne barwy. Klify Imerovigli opadają do morza, tworząc imponujący krajobraz skalnych formacji i skalistych wybrzeży. Spacerując ścieżkami Imerovigli, można cieszyć się zachwycającymi widokami na morze i okoliczne wyspy.

Miejscowość jest znana z charakterystycznej architektury typowej dla Santorini. Białe domy, płaskie dachy i niebieskie kopuły to charakterystyczne cechy budynków, a architektura ta tworzy uroczy kontrast z niebem i morzem, kreując niepowtarzalny krajobraz. Jednym z głównych punktów turystycznych jest skała Skaros, gdzie znajduje się zwieńczony niebieską kopułą kościół Theoskepasti. Imerovigli oferuje także szeroki wybór restauracji i kafejek, w których można spróbować lokalnych dań i win z Santorini. Usiądźcie wieczorem w jednej z uroczych tawern i podziwiajcie zachód słońca smakując tradycyjne greckie potrawy!

Pyrgos

Niektórzy mówią, że Pyrgos to najpiękniejsze miejsce na całym Santorini, a nawet w całej Grecji. Chcecie się przekonać, czy tak jest naprawdę? Spędzając urlop na Santorini wybierzcie się więc do tej tradycyjnej wioski położonej w centralnej części wyspy, jednego z najstarszych na niej osiedli, którego historia sięga wielu wieków wstecz. Dziś, mimo że gości wielu turystów, miejscowości udało się zachować dawny charakter w niemal niezmienionej formie – i może właśnie to świadczy o unikatowym uroku Pyrgos?

Nazwa wioski pochodzi od greckiego słowa oznaczającego wieżę, co podkreśla strategiczne położenie miejscowości, stanowiącej świetny punkt obserwacyjny. Ze względu na usytuowanie przy drodze wiodącej na najwyższy szczyt wyspy, Profitis Ilias (567 m n.p.m.) – czyli po polsku Proroka Eliasza – roztaczają się z niej zaiste fantastyczne widoki. Koniecznie wybierzcie się tu na spacer, zwiedzając przy okazji położony na wierzchołku klasztor!

Główną atrakcją Pyrgos jest jego urokliwe centrum, rozłożone na wzgórzu. Tamtejsze wąskie uliczki wyłożone kamieniami prowadzą pośród białych domów z niebieskimi kopułami i okiennicami. W centrum Pyrgos znajduje się również piękny plac z tradycyjnymi tawernami, kawiarniami i sklepikami z lokalnymi wyrobami. To idealne miejsce, aby odpocząć, napić się kawy lub spróbować przysmaków kuchni greckiej. Widok z placu na okoliczne winnice i morze jest niezapomniany, zwłaszcza podczas zachodu słońca, kiedy kolory nieba i wody zmieniają się w niezwykły sposób. Jednak to nie wszystko, co Pyrgos ma do zaoferowania. W wiosce znajdują się też ruiny zamku, pamietającego jeszcze XVI wiek, Kasteli Pyrgo, z których rozciągają się malownicze widoki na okolicę. Możecie też odwiedzić znajdujące się w kościele Świętej Trójcy (Agia Triada) muzeum sztuki bizantyjskiej oraz kościół Ofiarowania Maryi Panny, wybudowany w XVII wieku, jeden z największych i najbardziej uczęszczanych na wyspie.

Atrakcje na Santorini 

Akrotiri

A teraz coś dla miłośników starożytności! Jeśli podczas wakacji na Santorini chcecie pogłębić swoją wiedzę na temat świata antycznego, zapraszamy do wizyty w tym miejscu, jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych w basenie Morza Egejskiego, zwanym greckimi Pompejami. To tajemnicze miejsce, pochodzące z ery brązu, które ujrzało światło dzienne po tysiącach lat ukrycia pod warstwami popiołu wulkanicznego. Jego pozostałości odkryto już w XIX wieku, lecz regularne prace archeologiczne podjął dopiero w 1967 roku grecki archeolog Spyridon Marinatos. Jak się okazało, Akrotiri zostało zniszczone podczas gwałtownej erupcji wulkanu pod koniec XVII wieku p.n.e. Akrotiri to prawdziwa zagadka architektoniczna, która oferuje unikalny wgląd w starożytną cywilizację. W miarę odkrywania miasta, archeolodzy natrafili na dobrze zachowane budynki, ulice i place, co pozwoliło na odtworzenie wyjątkowego planu miasta. Charakterystyczną cechą architektury Akrotiri są sięgające trzech kondygnacji budynki, co świadczy o zaawansowanym poziomie urbanizacji w owych czasach. Miasto wykorzystywało także zaawansowane technologie budowlane, takie jak spoiwa wapienne, które zapewniały trwałość budynkom, gipsowane ściany i toalety połączone z kanalizacja miejską. Wnętrza budynków zdobiły freski, prezentujące życie codzienne i sceny mitologiczne, będące nie tylko pięknymi dziełami sztuki, ale także cennymi źródłami informacji o ówczesnej kulturze i wierzeniach. Wybierzcie się w fascynującą podróż w czasie i odkryjcie tajemnice starożytnego świata!

Santorini – co warto zobaczyć

 Plaże Santorini

Choć Santorini nie jest typowo plażowym kierunkiem, to jednak miłośnicy kąpieli słonecznych nie będą tu zawiedzeni, raczej… zaskoczeni. Santorini jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swą historię wulkaniczną, ale także na geologię, która wpłynęła na kształtowanie plaż na wyspie. Erupcje wulkaniczne, które miały miejsce w przeszłości, tworzyły warstwy popiołu wulkanicznego, które nadają plażom unikalny biały, czarny i czerwony kolor. To właśnie te wyjątkowe plaże, z niebieskim morzem Egejskim na pierwszym planie, stanowią jeden z najbardziej atrakcyjnych elementów wyspy. Nie obawiajcie się więc, że w czasie Waszej luksusowej wycieczki na Santorini będziecie skazani wyłącznie na hotelowe baseny!

Jedną z najpopularniejszych plaż na Santorini jest Perissa Beach, znana ze swego czarnego piasku, na której znajduje się wiele tawern i barów plażowych, co czyni ją doskonałym miejscem na relaksowanie się i próbowanie lokalnych specjałów. Kolejną plażą o czarnym piasku jest leżąca nieopodal Perissy Kamari Beach, bardziej spokojna niż Perissa, dzięki czemu jest doskonałym miejscem dla osób poszukujących spokoju i ciszy. Z kolei Red Beach to jedna z najbardziej znanych plaż na Santorini ze względu na swój czerwony piasek i skaliste otoczenie. Dynamiczny krajobraz ceglastoczerwonych klifów robi naprawdę spore wrażenie, podobnie jak strome białe ściany White Beach, znanej, jak sama nazwa wskazuje, ze swego białego piasku. Jest to plaża niedostępna lądowo, dlatego odwiedzicie ją podczas wycieczki łodzią. Warto wybrać się też na Katharos Beach, plażę oddaloną od głównych turystycznych szlaków, co sprawia, że jest doskonałym miejscem dla osób szukających spokoju, zaś rodzinom z dziećmi polecamy Monolithos Beach, ponieważ jest stosunkowo płytka i ma spokojne wody. Plaża jest również znana ze swoich tradycyjnych greckich tawern, gdzie można spróbować świeżych ryb. Nasz ranking zamyka Vlychada Beach, wulkaniczna plaża znajdująca się na południowym wybrzeżu Santorini. Spore białe klify poprzecinane są fascynującymi formami przypominającymi płaskorzeźby z naturalnymi ornamentami.

Santorini – co zwiedzać 

Nea Kameni

Zjedźcie kolejką linową do portu w Thirze, wsiądźcie na statek i wybierzcie się w rejs na Nea Kameni – to świetne urozmaicenie Waszych wczasów na Santorini! Ta niewielka wulkaniczna wyspa znajduje się w centrum kaldery i jest jednym z najmłodszych obszarów lądowych w basenie Morza Egejskiego, powstałym na skutek erupcji wulkanicznych, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Te wydarzenia ukształtowały krajobraz wyspy i wpłynęły na jej unikalną geologię. Wyspa fascynuje swoim krajobrazem – ma charakterystyczny czarny kolor, który jest wynikiem obecności skał wulkanicznych i lawy i wciąż zobaczyć tu można gorące źródła i fumarole wydobywające się z wnętrza ziemi. Popularną aktywnością jest wędrówka po wyspie, która oferuje zapierające dech w piersi widoki na kalderę Santorini oraz okoliczne wyspy, lecz jedną z najbardziej unikatowych atrakcji są gorące źródła, w których woda jest bogata w minerały i przypisywane są jej właściwości lecznicze. Skorzystajcie więc z okazji, zanurzcie się w tych gorących źródłach i cieszcie relaksem w otoczeniu surowego krajobrazu!

Najlepsze atrakcje na Santorini

 Winnice Santorini

Pierwsze skojarzenie z Santorini? Biało-niebieskie domki, malownicze krajobrazy kaldery i wszechobecne kościółki. A czy wiecie, że Santorini to także miejsce, gdzie winorośle i winnice tworzą wyjątkowy krajobraz i są nieodłączną częścią lokalnej kultury i historii? Jeśli nie, to przed Waszą podróżą na Santorini przeczytajcie, jakie trunki wypełnią Wam kieliszki podczas wieczornych posiad w klimatycznych tawernach!

Santorini jest miejscem o wyjątkowym klimacie, który sprzyja uprawie winorośli. Gorące, suche lata i umiarkowane zimy sprzyjają dojrzewaniu winogron, a liczne dni słoneczne i niewielka ilość opadów deszczu pozwalają na zdrowy wzrost krzewów winnych. Jednak to nie tylko klimat czyni tę wyspę idealnym miejscem do uprawy winorośli, lecz także bogata w minerały gleba, której głównym składnikiem jest popiół wulkaniczny, znany jako „aspa”, co nadaje winom z wyspy unikatowy smak i charakter. Trudno się więc dziwić, że tradycje winiarskie na Santorini sięgają tysięcy lat wstecz i już starożytni Grecy w VI wieku p.n.e. cenili wino z tej wyspy. Współczesne winnice na Santorini korzystają z dziedzictwa kultury winiarskiej przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Wędrując po wyspie, na pewno zauważycie rozciągające się na zboczach klifów niskopienne winnice, tworzące niepowtarzalny widok.

Wina z Santorini często charakteryzują się wyraźnymi smakami cytrusów, gruszek, migdałów i minerałów. Są one świetnie zrównoważone i doskonale towarzyszą lokalnym potrawom, takim jak świeże owoce morza i dania oparte na lokalnych produktach. Na pewno warto skosztować białego assyrtiko, najbardziej znanego i cenionego wino z Santorini oraz równie popularnego nykteri, często starzonego w dębowych beczkach, co nadaje mu bogatszy smak i aromat. Jednym z najbardziej tradycyjnych win z Santorini jest słodkie wino deserowe vinsanto, znane ze względu na unikalny proces produkcji. Winogrona są suszone na słońcu przez wiele dni, a następnie starzone przez długie lata w dębowych beczkach. Wynik to słodkie wino o bogatym smaku, wzbogaconym o nuty bakalii, miodu i orzechów. Z białych win polecamy jeszcze delikatniejsze niż assyrtiko aidani i athiri, zaś z czerwonych – charakteryzujące się aromatami owoców leśnych i przypraw mavrotragano.

Z wizytą w tawernie

Gdy już wiecie, jakimi trunkami możecie pokrzepić się podczas Waszej luksusowej podróży na Santorini, pora dowiedzieć się, jakie potrawy i specjały ma Wam do zaoferowania ta grecka wyspa. Kuchnia Santorini to połączenie tradycji greckich i lokalnych smaków. Wyspa jest znana z licznych potraw, które zachowują ducha kuchni śródziemnomorskiej, a jednocześnie wzbogacają ją unikalnymi składnikami i technikami gotowania. Historia kulinarnej tradycji Santorini sięga wieków wstecz, a lokalne dania przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Być może nie wiecie, że wyspa słynie z… pomidorów! Pomidory z Santorini są niezwykle cenione za swój wyjątkowy smak i intensywną czerwoną barwę. Ze względu na unikalne warunki klimatyczne i glebę wulkaniczną, pomidory te są słodkie, soczyste i pełne smaku. Równie popularne są santoryńskie kapary, zbierane ręcznie i suszone na słońcu, co nadaje im intensywny smak i aromat.

A jakich potraw koniecznie należy spróbować? Na pierwszym miejscu znajduje się fava, danie przygotowane z łuskanego grochu, po ugotowaniu rozgniatanego na gładką masę i podawanego z oliwą z oliwek i cebulą. To proste, ale smaczne danie, które jest często serwowane jako przystawka. Inną przystawką jest saganaki, smażony ser, który ma chrupiącą skórkę i miękki, roztopiony środek, często podawany z sokiem z cytryny. Popularnym, tradycyjnym daniem greckim jest moussaka, podobna do zapiekanki, przygotowywana z warstw bakłażanów, mielonego mięsa, ziemniaków i sosu beszamelowego. Równie często spotykane są dolmades, gołąbki w liściach winogron, nadziewane farszem z ryżu, mięsa i przypraw. Z kolei souvlaki to popularne danie uliczne, składające się z kawałków mięsa, często wieprzowego lub kurczaka, marynowanych w przyprawach, i grillowanych na patyku. Podawane są z chlebem pita i różnymi dodatkami, takimi jak sos tzatziki i warzywa. Oczywiście nie można też zapomnieć o owocach morza, w tym wybornej, grillowanej ośmiornicy – wszak Santorini to wyspa, wiec świeżych ryb i innych morskich stworzeń nie może tu zabraknąć!

Aga

Aga

Zwariowana wariatka o pozytywnym usposobieniu, zagrzebana w książkach miłośniczka kotów, kąpieli w przeręblu i długich wędrówek po beskidzkich szlakach. Gdy wystawi nos z lektury i akurat nie wyrusza na włóczęgę, lubi zgłębiać tajniki zielarstwa, projektować książki i eksperymentować z fotografią. W Planet Escape wypełnia zawartością niezliczone strony przewodników, wciąż wydłużając listę krajów do odwiedzenia – w końcu, według św. Augustyna, „świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę".

!
Ta strona używa plików cookies.