5 najlepszych hoteli all inclusive na Kubie – luksus po kubańsku!

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

5 najlepszych hoteli all inclusive na Kubie – luksus po kubańsku!

Podczas mojej ostatniej podróży po Kubie, w przerwie między odkrywaniem wspaniałej Hawany i nocami spędzonymi w słynnej Casa de la Musica w Trinidadzie, postanowiłam przyjrzeć się z bliska dwóm najbardziej popularnym kurortom Kuby – Varadero i Cayo Santa Maria. Choć naprawdę ciężko było odmówić sobie spędzenia kolejnych godzin na tych niebiańskich, karaibskich plażach, wyruszyłam na inspekcję, by po powrocie móc zaprezentować Wam pięć najlepszych hoteli all inclusive na Kubie. Jeśli do tej pory czuliście się przytłoczeni koniecznością wyboru odpowiedniego dla Was hotelu spośród kilkunastu podobnie wyglądających obiektów, rzucam Wam właśnie koło ratunkowe! Po przeczytaniu tego artykułu zyskacie wyobrażenie o tym, jak wyglądają te dwa kurorty, co łatwiej pozwoli nam zaplanować dla Was szyte na miarę wakacje na Kubie.

Varadero

Varadero

Hotel na Varadero czy Cayo Santa Maria?

Przed rewolucją Kuba była placem zabaw dla mafiosów i amerykańskich sław Hollywood. Już w latach 50. XX wieku na półwyspie Hicacos, na którym mieści się słynny kurort turystyczny Varadero, powstawały pierwsze rezydencje bogatych Kubańczyków i Amerykanów oraz budowano pierwsze obiekty hotelowe. Wybuch Rewolucji Kubańskiej w 1959 roku przyczynił się do nacjonalizacji rozwijającego się przemysłu turystycznego. W Varadero działały wówczas tylko trzy hotele. Castro brzydził się tym neokolonializmem. Hotele przekształcono na domy wczasowe dla robotników, a Varadero stało się na jakiś czas kulturalnym centrum Kuby. Po upadku ZSRR, gdy na Kubie nastał ogromny kryzys ekonomiczny, zaczęto dostrzegać w turystyce szansę na lepsze jutro. Pozyskano inwestorów z Kanady i Europy i rozpoczęto budowę dużych kompleksów hotelowych, które w niedługim czasie przekształciły Varadero w centrum kubańskiej turystyki.

Varadero

Varadero

Varadero jest zatem najstarszym kubańskim kurortem. Tutejsze hotele powstawały stopniowo od lat 90. i po wielu widać już niestety upływ czasu. Wzdłuż tego 21-kilometrowego cypla znajdziecie szeroką i piaszczystą plażę oraz wspaniale lazurowe wody oceanu, które z pewnością Was nie rozczarują. Ogromnym plusem Varadero jest lokalizacja. Znajduje się ono bowiem 140 km od Hawany, czyli około 3 godziny jazdy. Dzięki temu można połączyć wypoczynek w Varadero z kilkudniowym zwiedzaniem stolicy, a nawet udać się do Hawany na jednodniową wycieczkę. Co więcej, Varadero posiada również międzynarodowe lotnisko obsługujące loty czarterowe i rejsowe. Ta lokalizacja może być jednak również minusem, gdyż właśnie przez nią Varadero jest łatwo dostępne i częściej odwiedzane przez turystów. Jednakże dzięki temu, że plaża na Hicacos jest bardzo szeroka, po wydzieleniu części dla hotelowych leżaków i parasolek pozostaje duża wolna przestrzeń, po której można swobodnie spacerować nie potykając się o opalających się plażowiczów.

Varadero

Varadero

Z kolei Cayo Santa Maria jest stosunkowo młodym kurortem, który rozwinął się jako alternatywa dla Varadero, ale również sąsiednich Cayo Coco i Cayo Guillermo. Pierwszy hotel na Cayo Santa Maria wybudowano w 2001 roku (Sol Cayo Santa Maria) i na przestrzeni kolejnych 19 lat powstało tu wiele nowoczesnych ośrodków, które znacząco różnią się architektonicznie od hoteli w Varadero. Cechuje je przede wszystkim niska zabudowa, duża przestrzeń między budynkami oraz bujne, zielone ogrody. Wyspa została kilka razy boleśnie doświadczona przez huragany, toteż gdzieniegdzie można dostrzec pewne uszczerbki i niezabliźnione rany, czy to na elewacjach budynków, czy też meblach. Cayo Santa Maria jest nieco odizolowana od pozostałej części Kuby, co będzie z pewnością dużym plusem dla tych, którzy szukają względnego spokoju i czegoś odmiennego od masowego kurortu, jakim jest z pewnością Varadero. Najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w odległości 110 km, w miejscowości Santa Clara, gdzie ląduja między innymi samoloty czarterowe z Polski. Od lotniska w Hawanie dzieli wyspę ok. 6 godzin jazdy (400 km), co jest z pewnością dużą niedogodnością przy planowaniu wypoczynku na Cayo. Pobyt na tej wyspie z pewnością warto połączyć z objazdem po Kubie i wizytą w Trinidadzie, który oddalony jest o 180 km, a po kilkudniowym wypoczynku na Cayo Santa Maria jednodniowa wizyta w Hawanie przed powrotem do domu będzie doskonałym pretekstem do zakupów i zobaczenia ostatniego zachodu słońca na Maleconie.

Playa Cayo Santa Maria

Playa Cayo Santa Maria

Plaże na Cayo Santa Maria mają swój nieodparty urok. Są węższe niż w Varadero, ale sprawiają wrażenie bardziej dzikich i dziewiczych. Nie są gęsto zagospodarowane przez hotelowe leżaki, a pomiędzy hotelami i plażą znajduje się pasmo niewysokich wydm, które nadają jej intymności i iście karaibskiego czaru.

Playa Cayo Santa Maria

Playa Cayo Santa Maria

Podsumowując: na Cayo Santa Maria znajdziecie nowsze hotele z niską zabudową oraz wąską, dziewiczą plażę. Musicie jednak liczyć się z dłuższą podróżą lądową, żeby dotrzeć na wyspę. Varadero natomiast zaoferuje Wam szerokie plaże, szybki dojazd, ale duże i nieco starsze hotele. Bądźcie też świadomi, że na Kubie liczba gwiazdek nie do końca będzie odzwierciedlać standard, do którego przywykliście podczas podróży z nami, chociażby do Azji. Dlatego też, by wesprzeć Was w zaplanowaniu idealnych wakacji na Kubie wyselekcjonowałam 5 najlepszych hoteli all inclusive, które sprawią, że wspomnienia o tej gorącej wyspie będą ogrzewały Was jeszcze na długo po powrocie do Polski.

Melia Buenavista – hotel z widokiem na plaże

Luksusowy Melia Buenavista to jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli na Kubie. Wyróżnia go szyk, elegancja oraz harmonijne połączenie kolonialnego i typowo karaibskiego stylu. Jest to obiekt tylko dla dorosłych, posiadający jedynie 105 apartamentów, co w porównaniu do innych czyni go bardzo małym hotelem. Będzie on doskonałym wyborem dla par, które podczas luksusowych wakacji na Kubie celebrują rocznicę, podróż poślubną lub zwyczajnie oczekują intymnych i kameralnych warunków. Hotel jest znakomicie położony, na zachodnim krańcu Cayo Santa Maria, dzięki czemu Goście mogą korzystać z trzech zjawiskowych plaż, co jest ewenementem na Kubie. Dwie z nich ukryte są w małych zatoczkach w zachodniej części hotelu i stanowią prawdziwe oazy intymności. Na jednej z nich znajduje się drewniany pomost z tarasem, stanowiący idealne miejsce na romantyczną kolację, a nawet ślub, zwłaszcza że zachody słońca są tu spektakularne. Z kolei na drugiej plaży znajdziecie świetne warunki do uprawiania snorkelingu. We wschodniej części hotelu zaczyna się długa plaża, ciągnąca się przez całą wyspę.

Melia Buena Vista

Melia Buena Vista

Hotel zbudowano w 2010 roku. Składa się z 17 jednopiętrowych bungalowów, rozmieszczonych na terenie dużego, tropikalnego ogrodu. Apartamenty zostały zaprojektowane w klasycznym, eleganckim stylu, obok sypialni znajduje się kącik wypoczynkowy z wyjściem na prywatny taras lub balkon. Duże wrażenie robią przestronne i jasne łazienki, w których znajdują się wanny z jacuzzi, a także zewnętrzny, balijski prysznic, który z pewnością będzie miłym urozmaiceniem. Hotel dosyć boleśnie odczuł skutki huraganu Irma, który przetoczył się przez wyspę w 2017 roku, i choć przeszedł generalny lifting, to nie wszystkie meble zostały jeszcze wymienione i w niektórych miejscach dostrzegalne będą małe uszczerbki czy rysy. W ostatnim czasie oddano do użytku ogromne nowoczesne wille z prywatnymi basenami, które czynią Melia Buenavista typowo ekskluzywnym hotelem.

Melia Buena Vista

Melia Buena Vista

Wszyscy Goście mogą korzystać nieodpłatnie z usług prywatnego butlera, który pomoże w rezerwacji stolika w restauracji, kortu tenisowego czy masażu. Ta pomoc z pewnością się przyda, ponieważ możliwości spędzania czasu w luksusowym Melia Buenavista jest co nie miara, tym bardziej, że osoby zakwaterowane w tym hotelu mogą korzystać również z całej infrastruktury hoteli Sol Cayo Santa Maria, Melia Cayo Santa Maria i Melia Las Dunas, a transfery pomiędzy nimi są bezpłatne. Niemniej jednak oferta gastronomiczna Melia Buenavista na pewno nikogo nie rozczaruje: do dyspozycji jest restauracja bufetowa oraz dwie restauracje a la carte, a o każdej porze dnia i nocy można udać się na mojito do baru w lobby, gdyż koncept all inclusive trwa tu 24 godziny na dobę, przy czym nie ma obowiązku noszenia niewygodnych opasek. Istotną informacją może być również to, że Wi-Fi jest bezpłatne na terenie całego obiektu.

Melia Buena Vista

Melia Buena Vista

Royalton Cayo Santa Maria – ekskluzywny hotel na Kubie

Drugim zdecydowanie wartym uwagi hotelem jest pięciogwiazdkowy, luksusowy Royalton Cayo Santa Maria, obiekt również skierowany tylko dla dorosłych. Cechuje go niska zabudowa, złożona z jedenastu jednopiętrowych willi, w których mieszczą się apartamenty. Hotel położony jest w środkowej części wyspy, bezpośrednio przy pięknej, piaszczystej plaży, po której można spacerować bez końca zachwycając się wszystkimi odcieniami błękitu tworzonymi przez ocean i niebo.

Royalton Cayo Santa Maria

Royalton Cayo Santa Maria

Hotel został wybudowany w 2012 roku i posiada 118 przestronnych apartamentów podzielonych tylko na dwie kategorie – Junior Suite oraz Royalton Suite. Na szczególną uwagę zasługuje Royalton Suite – dwupoziomowy apartament wyposażony w jacuzzi na prywatnym tarasie. Na parterze mieści się salon z jadalnią, natomiast sypialnia znajduje się na piętrze, zapewniając tym samym wspaniały widok na ocean. W cenie pobytu w obu apartamentach jest room service oraz usługa prywatnego butlera, który odpowie na wszystkie pytania, pomoże w rezerwacji stolika w restauracji a la carte lub zorganizuje ekskluzywną, romantyczną kolację. Obiekt oferuje koncept all inclusive 24 h. Goście mogą korzystać z restauracji bufetowej oraz dwóch a la carte. Dodatkowo istnieje możliwość korzystania z infrastruktury sąsiednich hoteli sieci Starfish i Memories (w tym drugim dostępne są trzy korty tenisowe).

Royalton Cayo Santa Maria

Royalton Cayo Santa Maria

Luksusowy Royalton Cayo Santa Maria będzie znakomitym wyborem dla osób pragnących wypocząć w ciszy, niezakłócanej hotelowymi animacjami przy basenach i głośną muzyką. Wokół basenu, obok leżaków i parasolek rozmieszczone zostały piękne, balijskie łóżka z wygodnymi materacami, na których można skutecznie schronić się przed gorącym kubańskim słońcem. Zawsze uśmiechnięta i życzliwa obsługa jest nieocenionym atutem tego hotelu, tworząc wyjątkową atmosferę i dbając o to, by Goście czuli się wyjątkowo.

Royalton Cayo Santa Maria

Royalton Cayo Santa Maria

Melia Las Dunas – luksusowy hotel na rodzinne wakacje na Kubie

Wiecie już, jaki wybrać hotel na Cayo Santa Maria, jeśli spędzacie wakacje na Kubie tylko z Waszą drugą połówką. Gdy natomiast chcecie wybrać się w podróż z rodziną, znakomitą alternatywą będzie ekskluzywny Melia Las Dunas: obiekt podzielony jest na dwie strefy – dla dorosłych oraz dla rodzin z dziećmi. W każdej strefie znajduje się basen, dzięki czemu hotel ten będzie odpowiedni zarówno dla par, jak i dla większych rodzin. Spacerując po terenie hotelu zachwyciłam się bujnym, tropikalnym ogrodem, który przysłania niemal całkowicie zabudowania i nadaje całemu obiektowi charakteru zielonej, wakacyjnej wioski. Choć spacer z pokoju do restauracji może zająć w tak dużym obiekcie nawet 10 minut, to wędrówka zadbanymi alejkami wśród palm i kwitnących krzewów jest czystą przyjemnością. Podobnie jak w poprzednich hotelach, wille, w których mieszczą się pokoje, są jednopiętrowe. Do wspaniałej, piaszczystej plaży prowadzi natomiast urokliwy biały pomost, wybudowany nad wydmą oddzielającą obiekt od wybrzeża.

Melia Las Dunas

Melia Las Dunas

Hotel powstał w 2006 roku, jednakże gołym okiem widać, że jest regularnie odnawiany. Poniekąd wymuszają to coroczne huragany, które nawiedzają wyspę w okolicach sierpnia i września. Gdy wizytowałam ten hotel w październiku 2019 roku moją uwagę przykuły świeżo odmalowane elewacje i klatki schodowe. Dekoracja pokojów nie jest może mocną stroną tego obiektu – nazwałabym ją rustykalnym kolonialnym stylem z niezbyt szczęśliwie dobranymi dodatkami – kto spędza jednak czas w pokoju, gdy dookoła tyle wspaniałych widoków i atrakcji? W ciągu dnia w hotelu odbywają się animacje przy basenie i przy plaży, a w ramach formuły all inclusive można odbyć lekcję nurkowania z instruktorem, popływać żaglówką, kajakiem lub zagrać w tenisa. W tym czasie dzieci mogą świetnie bawić się w hotelowym mini klubie. Z myślą o najmłodszych powstał również basen, a wieczorami odbywają się animacje dla dzieci i mini disco.

Melia Las Dunas

Melia Las Dunas

Równie bogata jest oferta gastronomiczna. Możecie wybierać między kuchnią śródziemnomorską, azjatycką czy tex-mex, natomiast bar przy basenie powita Was o każdej porze małą przekąską i cuba libre – w tym hotelu również all inclusive trwa pełne 24 godziny! Żyć nie umierać!

Melia Las Dunas

Melia Las Dunas

Paradisus Princesa Del Mar – luksusowy hotel na Kubie

Przenieśmy się teraz do Varadero. W tym miejscu chciałabym przedstawić Wam kolejny hotel hiszpańskiej sieci Melia – pięciogwiazdkowy, luksusowy Paradisus Princesa del Mar. Położony jest on praktycznie na końcu półwyspu Hicacos, bezpośrednio przy zjawiskowo pięknej plaży. Jest to hotel tylko dla osób dorosłych.

Paradisus Princesa Del Mar

Paradisus Princesa Del Mar

Główna część obiektu otwarta została w 2004 roku, natomiast dziewięć lat później powstała strefa Royal Service, złożona z luksusowych willi i apartamentów, których Goście mogą korzystać z dodatkowych ekskluzywnych usług i przywilejów. W głównej części apartamenty rozmieszczone są w sześciu dwupiętrowych budynkach w eleganckim, kolonialnym stylu. Na parterze powstały przestronne suity z prywatnym jacuzzi na tarasie, natomiast na wyższych piętrach pokoje Junior Suite z widokami na ogród lub morze. Goście tych apartamentów mogą korzystać z dwóch basenów oraz z aż siedmiu restauracji i siedmiu barów! Tutaj znajdują się również spa i korty tenisowe, co więcej, w cenie pobytu tutaj jest room service 24 h.

Paradisus Princesa Del Mar

Paradisus Princesa Del Mar

Co więcej ma do zaoferowania Royal Service? Otóż, jak przystało na królewski standard, osoby, które zarezerwowały pobyt w tej droższej, ekskluzywnej części hotelu, otrzymują usługę osobistego butlera, prywatny check-in i eleganckie powitanie oraz pierwszeństwo rezerwacji w restauracjach a la carte. Część Royal Service można traktować trochę jak odrębny obiekt – posiada osobną recepcję, basen, restauracje, bary, a także wydzieloną strefę na plaży. Jej Goście mogą korzystać z całej infrastruktury znajdującej się w głównej części hotelu, nie jest to jednak możliwe w drugą stronę.

Paradisus Princesa Del Mar

Paradisus Princesa Del Mar

Na specjalną uwagę zasługują apartamenty oraz wille w Royal Service, które dzielą się aż na 8 kategorii, począwszy od pokojów położonych tuż przy plaży, przez luksusowe suity z prywatnymi basenami i balijskimi łóżkami, po duże, niezależne wille i prezydenckie apartamenty z basenem typu infinity. Każdy z nich wyposażony został w wannę z hydromasażem, a wybrane dodatkowo posiadają zewnętrzny prysznic w balijskim stylu. Prawdziwy rozmach i elegancja, nieprawdaż? Słowo „paradisus” nawiązuje do raju. Bez wątpienia będziecie mogli go odnaleźć wybierając ten hotel na swoje wakacje na Kubie.

Royalton Hicacos Resort – karaibski urok luksusowego hotelu

Kolejny hotel, który z pewnością Was nie zawiedzie, to pięciogwiazdkowy, luksusowy Royalton Hicacos, również będący hotelem dla dorosłych. Jak widać, określenie „królewski” jest używane w przypadku kubańskich hoteli dosyć często. Nie chciałabym otwarcie mówić, że jest nadużywane, lecz warto przypomnieć w tym miejscu, że rozmawiamy o hotelach all inclusive mieszczących się w komunistycznej Kubie. O obiektach, które dysponują setkami pokojów i wieloma restauracjami, w kraju gdzie praktycznie nie ma rolnictwa na przemysłową skalę i niemal wszystkie produkty do hotelu są importowane zza granicy. Warto mieć to gdzieś z tyłu głowy decydując się na wypoczynek na Kubie. Znajomość realiów kubańskich oraz zweryfikowanie swoich oczekiwań z rzeczywistością pomoże uniknąć hotelowych rozczarowań.

Royalton Hicacos Resort

Royalton Hicacos Resort

Wracając jednak do hotelu Royalton Hicacos… Obiekt ten otwarty został w 2002 roku i początkowo należał do jamajskiej sieci Sandals Resort. W 2014 roku wykupiło go kanadyjskie przedsiębiorstwo Sunwing i od tego czasu funkcjonuje pod marką Royalton. Architektonicznie hotel jest zupełnie odmienny od tych omawianych wcześniej. Pokoje mieszczą się w dwupiętrowych, kolorowych budynkach, dosyć gęsto skoncentrowanych w dwóch strefach hotelowych. W centralnej części obiektu, pomiędzy tymi strefami, znajduje część wypoczynkowa z dużym basenem, recepcja oraz restauracje. Kolorystyka budynków nawiązuje do typowego karaibskiego stylu: nie sposób nie uśmiechnąć się na widok niebieskich, żółtych i czerwonych domów ozdobionych białymi balustradami. Stłoczenie tylu pokojów na tak małej powierzchni może na pierwszy rzut odstraszać, gdyż zapewne nie gwarantuje tyle intymności, co prywatna willa, jednak hotel ten ma tak wiele zalet, że ten mały szczegół stanie się wnet niedostrzegalny.

Royalton Hicacos Resort

Royalton Hicacos Resort

Do hotelu trafiłam właściwie przypadkowo. Gdy spacerowałam wzdłuż plaży, moją uwagę przykuła wyjątkowa restauracja – drewniana, biała konstrukcja, z dachem pokrytym palapą. Bezwiednie skierowałam kroki w jej kierunku. Zamarzyło mi się, by usiąść przy jednym z tych urokliwych drewnianych stolików i zamoczyć usta w zimnym eliksirze z rumem, limonką i miętą. Była to restauracja a la carte należąca właśnie do hotelu Royalton Hicacos. Równie imponująca jest strefa wypoczynkowa, w której znajduje się duży basen poprzecinany alejkami, mostkami, kaskadami i ozdobiona palmami i egzotycznymi krzewami. Wokół aura spokoju i relaksu.

Royalton Hicacos Resort

Royalton Hicacos Resort

Kolejnym atutem tego hotelu są duże apartamenty. Pokój najniższej kategorii – Junior Suite – posiada bowiem powierzchnię aż 52 m². Dodatkowo obiekt oferuje dodatkowe udogodnienia dla osób, które wybrały zakwaterowanie w Junior Suite Diamond Club, obejmujące m.in. usługę prywatnego butlera, napoje premium w barach oraz w minibarze w pokoju, ekskluzywną strefę w barze i na plaży oraz codzienny lunch a la carte w jednej z restauracji. Mam nadzieję, że powyższe argumenty są dostatecznie przekonujące do tego, by obrać Royalton Hicacos za cel Waszych kolejnych wakacji na Kubie.

Cayo Guillermo Resort Kempinski 5* – najlepszy luksusowy hotel na Kubie

Już całkiem poza naszym rankingiem, jako ciekawostkę, chciałabym Wam zaprezentować prawdziwą perełkę. Hotel, który bez wątpienia może nosić tytuł najlepszego na Kubie. Cayo Guillermo Resort Kempinski to nowy, oddany do użytku w 2020 roku obiekt, jedyny plażowy kompleks na Kubie nieoferujący formuły all inclusive. Cena pobytu obejmuje śniadania, a Goście mogą korzystać za opłatą z dwóch wyjątkowych restauracji a la carte, baru z przekąskami oraz otwartego 24 h lobby baru, serwującego znakomite drinki i koktajle. Hotel zlokalizowany jest na zachodnim krańcu Cayo Guillermo – wyspy ukochanej przez Ernesta Hemingwaya. Plaża Pilar, która znajduje się tuż obok hotelu, wzięła swoją nazwę od jachtu pisarza. Kempinski mieści się na niewielkim cyplu – na nim położona jest recepcja, restauracje, basen typu infinity oraz dwupiętrowe budynki, w których znajdują się pokoje typu Deluxe z widokiem na ogród, basen lub morze.

Cayo Guillermo Resort Kempinski 5*

Cayo Guillermo Resort Kempinski 5*

Największą atrakcją tego hotelu są jednak piękne wille na wodzie, które posiadają prywatne baseny typu infinity, taras z meblami wypoczynkowymi i łóżkiem balijskim. Oprócz standardowej Water Villa przeznaczonej dla dwóch osób, hotel dysponuje również prezydencką willą na wodzie, idealną dla rodzin lub małej grupy znajomych – willa ta ma powierzchnię aż 230 m², posiada dwie sypialnie z prywatnymi łazienkami, małą kuchnię, jadalnię oraz duży taras z basenem typu infinity. Cayo Guillermo Resort Kempinski to jedyny hotel wypoczynkowy na Kubie, który zapewnia serwis na międzynarodowym poziomie i gwarantuje unikatowe zakwaterowanie. To kwintesencja luksusu i ewenement w skali całego kraju!

Cayo Guillermo Resort Kempinski 5*

Cayo Guillermo Resort Kempinski 5*

Pierwszy hotel tej sieci na Kubie, Gran Hotel Manzana Kempinski, został otwarty w 2017 roku w Hawanie, w historycznym budynku Manzana de Gomez, tuż przy Parque Central. Jest to nasz ulubiony hotel w stolicy. Jego atutem jest znakomita lokalizacja tuż przy Starej Hawanie oraz wspaniałe widoki na miasto, nie wspominając już o wnętrzach, które zachwycają swoją elegancją, szykiem i klasą. Na najwyższym piętrze hotelu znajduje się taras z dużym basenem infinity, z którego można podziwiać pierwszorzędny widok na Paseo de Marti – główna arterię Hawany z Kapitolem w roli głównej. Dla pragnących odbyć podróż na Kubę w najlepszym stylu polecam połączyć wypoczynek w Cayo Guillermo Resort Kempinsky z kilkudniowym pobytem w Gran Hotel Manzana Kempinski w Hawanie.

Gran Hotel Manzana Kempinski

Gran Hotel Manzana Kempinski, Hawana

Natalia

Natalia

Zakochana na zabój w Ameryce Łacińskiej, którą przemierzyła wzdłuż i wszerz, z hamakiem pod pachą. Niepoprawna optymistka żyjąca w świecie realizmu magicznego. W życiu nie boi się wyzwań: przejechała autostopem pół Europy, zjeżdżała na desce z aktywnego wulkanu w Nikaragui i spędzała sylwestra z Indianami Kuna w Panamie. Pozytywna dusza zespołu Planet Escape, miłośniczka Vargasa Llosy i czarnej jak smoła kawy.

!
Ta strona używa plików cookies.