Wycieczka do Peru – jak się przygotować, co warto wiedzieć?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Wycieczka do Peru – jak się przygotować, co warto wiedzieć?

Już prawie kupiliście wymarzone wakacje w Peru. Przed oczami macie legendarne Machu Picchu, lamy i Peruwiańczyka w kolorowym poncho wygrywającego melodię na flecie. Ale w głowie kotłuje się Wam tysiąc pytań. Czy w Peru jest bezpiecznie? Co zobaczyć w Peru? Na te i inne pytania postaramy się Wam odpowiedzieć.

Machu Picchu

Dlaczego warto pojechać na wycieczkę do Peru?

  • Bo dotkniecie historycznej kultury Inków w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie  – Machu Picchu.
  • Bo Peru jest jedynym krajem, w którym są majestatyczne góry, amazońska dżungla oraz.. pingwiny!
  • Bo posurfujecie na pustynnych wydmach.
  • Bo porwie Was feeria barw spódnic andyjskich kobiet.

Co warto zobaczyć w Peru?

Jakie są największe atrakcje Peru? Tego nie można przegapić:

Machu Picchu – można się do niego dostać wędrując kilka dni pieszo Camino Inca – jedną z najciekawszych tras trekkingowych świata lub pociągiem. Zwykle tonie w mgle, co tylko potęguje aurę tajemniczości. Jak powstała dawna stolica Inków? Co skłoniło jej mieszkańców do życia w takiej izolacji? Polecamy odwiedzić Machu Picchu z przewodnikiem, który opowie wiele niezwykłych historii.

Jezioro Titicaca – najwyżej położone żeglowne jezioro na świecie. Mieszkańcy regionu to Indianie Ajmara oraz Quechua, a ich kulturę można podejrzeć w okolicznych wioskach, zwiedzając pływające wyspy Uros lub mniej komercyjne wyspy Titino oraz podczas tygodniowego festiwalu Fiesta de la Virgen de la Candelaria odbywającego się w Puno na początku lutego, kiedy przez miasto przetaczają się barwne korowody grup tanecznych.

Iquitos – serce amazońskiej dżungli. To jedyne miasto na świecie, do którego nie prowadzi żadna droga, a dostać się tu można tylko statkiem lub samolotem. Zobaczcie różowe delfiny i odkryjcie świat indiańskich plemion, dla których nadal środkiem płatniczym może być kiść bananów lub żywy żółw, a wyrocznią to, co powie szaman.

Co jeszcze warto zobaczyć w Peru? Na pewno szybujące kondory nad kanionem Colca oraz zagadkowe linie i symbole na płaskowyżu Nazca – najlepiej z lotu ptaka. Odwiedźcie też białe miasto Arequipa, klimatyczne Cuzco oraz Ollantaytambo z ruinami starożytnych cytadel i targami z rękodziełem. Spróbujcie swoich sił w sandboardingu na pustynnej oazie Huacachina i sprawdźcie, jak żyje się pingwinom na Islas Ballestas.

Wakacje w Peru z dzieckiem?

Czy Peru to dobry kierunek na wyjazd z dziećmi? Tak, ale Wasze pociechy będą musiały stawić czoła zmianom klimatu i wysokości, długiemu lotowi do Peru i przejazdom w nie zawsze wygodnych warunkach. Aby zaradzić niedogodnościom warto zainwestować w prywatny transport oraz lepsze hotele. Najmłodsi nie lubią monotonii i nie będą słuchać długich wywodów o historii Inków. Co je zaciekawi? Jakie są atrakcje dla dzieci w Peru? Na pewno zwierzęta. W Peru żyją lamy, alpaki, wikunie, nad kanionem Colca latają wielkie kondory, w Amazonii spotkacie żółwie i kolorowe papugi, a na Islas Ballestas pingwiny i lwy morskie. Kraj Inków to mozaika zupełnie odmiennych krajobrazów: wybrzeże, amazońska dżungla, andyjskie szlaki, a dzieci uwielbiają, jak dzieje się wciąż coś innego. Ponieważ Peru leży na dużym obszarze, warto zadbać, aby przejazdy pomiędzy atrakcjami były możliwie najkrótsze i urozmaicone. Może rejs Amazonką albo lot nad Nazca? Pokażcie dzieciakom niezwykłe pustynne rysunki. Ciekawe, czy odgadną, jakie widzą kształty? Barwne targi peruwiańskie, na których można znaleźć prawie wszystko, na pewno zachwycą najmłodszych poszukiwaczy skarbów. Czym nakarmicie Wasze pociechy?

Salchipapas – frytki z parówkami uszczęśliwią każdego małego smakosza, a poza tym zdrowe i kolorowe soki owocowe, słodkie churros, picarones, czyli pączki w miodowym sosie robione wprost na Waszych oczach przez pulchne Peruwianki. W lokalnych manufakturach robi się jedną z najlepszych na świecie czekolad. A teraz prawdziwy hit! Czy wiedzieliście, że cola może być żółta? Inca Cola jest w kolorze słońca!

Kiedy jechać do Peru?

Szczyt sezonu w Peru przypada na czerwiec – sierpień. To świetny czas na wędrówki po Andach. To też czas, kiedy w Europie i USA są wakacje. Trzeba być przygotowanym na to, że największe atrakcje będą oblegane, ale czeka Was wiele ciekawych znajomości z całego świata. Jeżeli wolicie zwiedzać w spokoju, a zmienna pogoda nie jest Wam straszna, polecamy wybrać się na wakacje w sezonach przejściowych, tzn. od kwietnia do czerwca, kiedy góry pokryte są soczystą zielenią po porze deszczowej, i od września do października.

Wiza do Peru – czy jest potrzebna?

Nie. Jeżeli jedziecie do Peru w celach turystycznych, możecie przebywać na terenie tego kraju do 90 dni bez konieczności wnioskowania o wizę. Potrzebujecie tylko paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Peru.

Zdrowie w Peru. Czy do Peru szczepienia są wymagane?

Nie. Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, szczególnie jeżeli macie w planach Amazonię. Oczywiście zawsze warto poddać się podstawowym szczepieniom przydatnym w podróży, jak wścieklizna, dur brzuszny, żółtaczka typu A i B, tężec i polio. Na niższych wysokościach zadbajcie o repelenty i unikajcie ukąszeń komarów, które mogą przenosić wirus Denga oraz Zika, szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Na terenach górskich nastawcie się na nieprzyjemne objawy choroby wysokościowej, jak ból głowy i nudności. W pierwszym dniu pobytu na wyższych wysokościach odpoczywajcie, a jeżeli macie kłopoty z krążeniem skonsultujcie się z lekarzem przed podróżą. Opiekę medyczną o standardach zbliżonych do europejskich znajdziecie w większych miastach.

Bezpieczeństwo w Peru

Czy w Peru jest bezpiecznie? Tak, jeżeli podobnie jak w całej Ameryce Południowej będziecie kierować się zasadą ograniczonego zaufania i zachowacie ostrożność. Przede wszystkim uważajcie na kieszonkowców i „gangi” które przy pomocy np. popularnego „bird poop scam” mogą pozbawić Was portfela. Pamiętajcie, aby dobrze chronić cenne przedmioty oraz dokumenty i nie afiszować się zakładając drogie ubrania czy biżuterię.

W Peru działają kartele narkotykowe oraz organizacja terrorystyczna „Świetlisty szlak”. Z tego powodu polskie MSZ przestrzega przed podróżami w rejon WRAE (Valle de los Ríos Apurímac, Ene y Mantaro). Występują trzęsienia ziemi, szczególnie w Andach i na wybrzeżu. W wielu miejscach wyznaczone są strefy bezpieczeństwa oznaczone białą literą „S” na zielonym tle (zona de seguridad).

Spokojnie. Nie chcemy Was wystraszyć! Pamiętajcie, że do Peru co roku przyjeżdżają tysiące turystów z różnych stron globu, przeżywają fantastyczną przygodę i wracają szczęśliwie do domu pełni pozytywnych wrażeń.

Pieniądze w Peru

Walutą Peru jest nowy sol peruwiański. W wielu miejscach, np. lepszych hotelach czy restauracjach, można zapłacić również w dolarach lub euro oraz kartą Visa i Mastercard. System bankomatowy w Peru działa bardzo dobrze i w żadnym większym mieście nie będziecie mieć problemów z wybraniem pieniędzy, dlatego też ze względów bezpieczeństwa nie zabierajcie dużej ilości gotówki z Polski i nie noście jej ze sobą. Korzystajcie z bankomatów przy dużych bankach takich jak BCP (Banco de Credito del Peru), BBVA i Scotia Bank. Możecie w nich również wymienić walutę. Poinformujcie Wasz bank, że będziecie robić transakcje za granicą, aby nie zablokowali Wam konta i najlepiej zabierzcie karty płatnicze do kont, przy których nie są pobierane prowizje za wypłaty w bankomatach za granicą lub są niewielkie. Na tzw. czarną godzinę warto mieć ze sobą twardą walutę, tj. dolary amerykańskie lub euro, oczywiście głęboko zachomikowane. Pewnie słyszeliście o tzw. ekspresowych porwaniach turystów w Ameryce Południowej. Niestety zdarzają się też w Peru, tak że lepiej być i na taką ekstremalną sytuację przygotowanym. Grupy przestępcze zmuszają swoją ofiarę do wypłaty środków z bankomatu ze swojego konta. Nigdy nie walczcie z porywaczami. Zabezpieczcie się posiadając dwa konta, jedno tzw. turystyczne, do którego będziecie mieli kartę płatniczą oraz niewielką ilość gotówki na bieżące wydatki i drugie „główne” do którego kartę zostawcie w Polsce, i z niego na bieżąco będziecie przelewać niewielkie sumy na swoje konto „turystyczne”.  Zwykle nie dzieje się nic złego, ale…

Kuchnia peruwiańska – co zjeść w Peru?

Cóż, specjalnością peruwiańską jest kawia domowa lub po peruwiańsku cuj, czyli… nasza, słodka świnka morska, którą często trzymamy w domu w celach przytulania i przyjaznego bratania się z żywym stworzeniem. Peruwiańczycy, szczególnie na prowincji, też chętnie trzymają w domowych zagrodach te urocze zwierzątka, jednak w celach typowo spożywczych, jak my kurczaki. Tak zresztą mniej więcej świnka smakuje. Zjedzcie w Peru ceviche. Ta sałatka z marynowanych owoców morza jest popularna niemal w całej Ameryce Łacińskiej, ale w Peru – wierzcie nam, spróbujecie naprawdę wyśmienitej wersji tej potrawy. Na przystawkę albo „przegryzkę z ulicy” możecie spróbować tamales – czyli mieloną kukurydzę z dodatkami zawiniętą w liście bananowca lub papas rellenos – grillowanego, nadziewanego ziemniaka. Na obiad popularne jest lomo saldado, czyli smażona wołowina, pollo a la brasa, czyli dobrze Wam znany kurczak z rożna, traktowany tutaj niemal jako danie narodowe. Najpopularniejsza zupą jest caldo de gallina, która wypisz wymaluj smakuje jak nasz rosół, ale jeśli chcecie spróbować czegoś bardziej lokalnego, zamówcie caldo de lomos – zupę z kręgosłupa owcy. Gdy w Amazonii dostaniecie jakieś mięso na talerzu lub w zupie, z dużym prawdopodobieństwem będzie to żółw, ale może trafić się również iguana lub krokodyl, do tego yuka zamiast sałatki i placki z mąki kukurydzianej podobne do kolumbijskich arepas. Niemal wszędzie dostaniecie świeżo wyciskane soki z egzotycznych owoców. Naszym faworytem jest sok z cherimoyi. A jaki będzie Waszym?

Podróż do Peru – co spakować?

Przede wszystkim zróbcie listę! Wówczas w przedwyjazdowym szaleństwie nie zapomnicie spakować tego co najważniejsze. Co się powinno znaleźć w waszej walizce oprócz rzeczy osobistych? Na pewno nie może zabraknąć kremu z filtrem i nakrycia głowy. Przydadzą się zarówno w tropikalnej Amazonii, jak i na górskich trekkingach. Do apteczki zapakujcie środki opatrunkowe, a na ewentualną chorobę wysokościową środki przeciwbólowe oraz węgiel na biegunkę. Przydadzą się też elektrolity i tabletki z mikroelementami do rozpuszczania w wodzie. Jeżeli planujecie podróżować w miejsca poniżej 2300 m n.p.m., zabierzcie ze sobą repelent na owady. Sprawdzą się kosmetyki w małych opakowaniach, bo nie ma sensu dźwigać niepotrzebnego balastu. Spakujcie też lekkie klapki pod prysznic, stopery do uszu na lepszy sen podczas długiego lotu, mały scyzoryk wszystkomający, torebkę na szyję lub tzw. nerkę na dokumenty i pieniądze oraz latarkę czołówkę i baterie. W bagażu nie może zabraknąć wygodnych butów, szczególnie jeżeli planujecie wędrówki lub intensywne zwiedzanie. Pomyślcie o elektronice – czy macie wystarczająco dużą kartą pamięci w aparacie fotograficznym i zapakowaliście wszystkie ładowarki, przejściówki i kabelki USB.

O czym pamiętać przed podróżą do Peru?

Tu też przyda Wam się osobista lista ważnych rzeczy do zrobienia przed podróżą. Oto kilka sugestii od nas. Zainstalujcie w telefonie pomocne aplikacje, np. mapę Peru oraz tłumacz języka hiszpańskiego działające w wersji offline – nie wszędzie będziecie w stanie porozumieć się po angielsku. Upewnijcie się, że zapisaliście wszystkie ważne telefony i adresy, macie przy sobie dokumenty i ksero paszportu lub jego kopię elektroniczną, a najbliższych poinformowaliście o planie Waszej podróży.

Jak się poruszać po Peru?

Autobusy długodystansowe to jeden z najbardziej komfortowych, tanich (ceny biletów w klasie VIP są zbliżone do polskich) oraz relatywnie bezpiecznych środków komunikacji w Peru. Znajdziecie autobusy bardzo komfortowe należące do firm tj. Cruz del Sur, Movil Tours, Civa czy Oltursa, które są idealne na długie dystanse oraz nocne transfery, mają rozkładane siedzenia, telewizory oraz catering na pokładzie. Oczywiście znajdziecie w Peru również tzw. autobusy lokalne, bardzo tanie, którymi podróżuje się w znacznie mniej komfortowy sposób, ale można w nich poczuć miejscowy folklor. Autobusy odjeżdżają z dworców, często położonych na obrzeżach miast, np. w Limie jest to Terminal Terrestre (Terminal North Plaza) lub bezpośrednio sprzed agencji autobusowych.

W miastach można poruszać się miejskimi autobusami, zwykle zatłoczonymi, w których podróż urozmaicają sprzedawcy różnej maści, najczęściej sprzedający cudowne lekarstwa uśmierzające wszystkie choroby świata, i uliczni grajkowie. Bilety kosztują mniej niż dolara i kupicie je w autobusie. Unikajcie nocnych spacerów oraz korzystajcie tylko z legalnych taksówek z napisem firmy, dla której pracują. Możecie śmiało korzystać z Ubera. W Limie działa system rowerów miejskich CityBike (www.citybikelima.com).

Po peruwiańskiej Amazonii kursują eleganckie statki z prywatnymi kajutami, przewodnikiem i opcją posiłków wegetariańskich. Jeżeli macie w sobie żyłkę poszukiwacza przygód wybierzcie statek, którym podróżują mieszkańcy Amazonii. Wówczas pamiętajcie o zabraniu własnego hamaka i zatyczek do uszu, gdyż codziennie bardzo wcześnie rano będzie Was budziły kury swobodnie grasujące po pokładzie.

Co przywieźć z Peru?

Kupcie sobie chullo! To typowa czapka peruwiańska z nausznikami z wełny alpaki, owcy, lamy lub wikunii. Albo sweter, poncho, koc lub przynajmniej skarpety. Wełniane odzienie ogrzeje Was zimą w Polsce i przypomni o peruwiańskich wakacjach. Szczególnie jeżeli nalejecie sobie kieliszeczek Pisco Sour. Ten alkohol produkowany z winogron, z nutką cytryny i cukru trzcinowego to peruwiańskie dobro narodowe. A może do tego przywieźcie sobie płytę z tradycyjną muzyką, lub jeżeli sami lubicie tworzyć dźwięki, to andyjską fletnię lub charango. Dla smakoszy proponujemy organiczną kawę, czekoladę albo… cukierki z liści koki. W inkaskim kraju pomogą Wam uporać się z chorobą wysokościową, i będą ciekawostką, którą będziecie mogli poczęstować przyjaciół w Polsce. Może i oni zapragną znaleźć się bliżej andyjskich szczytów.

Peru – informacje praktyczne

Waluta Peru: nowy sol peruwiański 1 sol = 1,2 zł

Czas w Peru: w Peru jest o 6 godzin mniej niż w Polsce w zimie i 7 godzin w lecie (w Peru nie zmienia się czasu na czas letni).

Wtyczki elektryczne w Peru: napięcie wynosi 220 V, gniazdka elektryczne są przystosowane do wtyczek amerykańskich z dwoma cienkimi bolcami lub dwoma cienkimi i jednym okrągłym, są też gniazdka takie same jak w Polsce. Warto zabrać przejściówkę lub kupić ją na miejscu.

Ambasada RP w Limie:

Avenida Salaverry 1978, Jesus María, Lima 11, Peru

Telefon: (00-511) 471 39 20, 470 04 24, w sprawach pilnych (00-511) 999 400 552

Numery alarmowe w Peru:

Połączenia alarmowe: 112

Policja: 105, Straż pożarna: 116, Pogotowie: 106

 

 

Magdalena

Magdalena

Jej dziecięce przyjaźnie z Indiana Jonesem i Robinsonem Crusoe zaowocowały w tzw. dorosłości syndromem niespokojnych nóg. Jest zdania, że najciekawsze w podróży jest to, co pomiędzy, i zwykle „prawie dociera” do turystycznych must see, gubiąc się gdzieś po drodze. Lubi zmiany w życiu i krajobrazu za oknem… a poza tym góry, las, rower, książki i słodycze.

!
Ta strona używa plików cookies.