Wakacje na Islandii – 12 największych atrakcji

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Wakacje na Islandii – 12 największych atrakcji

Islandia to miejsce, które wabi urodą, spokojem i krajobrazami, które nawet najwytrawniejszego podróżnika potrafią przyprawić o żywsze bicie serca. Oddalona zaledwie o 4 godziny lotu z Polski, ze względu na położenie, wspaniałe i zróżnicowane walory przyrodnicze oraz dramatyczne krajobrazy, nazywana jest Krainą Ognia i Lodu.

Wakacje na Islandii to wspaniała propozycja dla zapalonych miłośników przyrody, pieszych wędrówek, amatorów fotografii oraz lubiących poczuć wolność i zew przygody. Bliskie położenie i niewielka różnica w czasie lokalnym sprawiają, że jest to idealny kierunek na krótszy wypad oraz na wakacje dla całej rodziny, niezależnie od wieku i zainteresowań. Jest to najbezpieczniejszy kraj na świecie i jedynym zmartwieniem bywa całkowicie nieprzewidywalna pogoda – nawet pośrodku lata, w ciągu zaledwie kilku minut, może się ona zmienić o 180 stopni. Popularny żart doskonale opisuje panujące tu warunki – „jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj pięć minut”. Niespodziewane opady, porywiste wiatry czy gęste mgły mogą trochę skomplikować plan podróży, jednak zabierając odpowiednie ubranie i coś przeciwdeszczowego wyciągniecie z islandzkich wakacji absolutne maksimum wrażeń i frajdy!

Nie brakuje również śmiałków wybierających się na wyspę w miesiącach zimowych. Od listopada do marca pogoda jest najbardziej kapryśna, a dni najkrótsze. Oczywiście wspaniała szata śniegu i lodu skrywająca wyspę zrekompensuje te niedogodności. To najlepszy czas, aby zachwycić się cudownym pokazem światła, jaki gwarantuje zorza polarna, oraz na eksplorację naturalnych jaskiń lodowych.

Jeśli już zdecydowaliście się na wakacje na Islandii i zostaliście szczęśliwymi posiadaczami biletu lotniczego, to pozostaje tylko odpowiednio zaplanować czas i trasę po wyspie. Nie martwcie się, jeśli zabraknie Wam czasu na wszystko: będzie to idealna zachęta do kolejnych wypraw do tej cudownej krainy. Poniżej nasz wybór najważniejszych powodów i atrakcji, które sprawią, że wasze wakacje na Islandii będą niezapomnianą przygodą.

 

Zanurz się w gorących źródłach

Baseny termalne i gorące źródła to codzienny element życia na wyspie. Od dziesięcioleci pełnią ważne funkcje społeczne, stanowiąc miejsce spotkań i relaksu. Często położone w pięknych okolicznościach przyrody, zapewniają niezwykłe doświadczenie i urozmaicenie w podróży.

Najpopularniejszym miejscem na wyspie jest Blue Lagoon: duży i strategicznie położony obiekt przyciąga setki turystów oraz zapewnia pełne zaplecze wraz z parkingiem, hotelem i restauracją. Warto jednak poznać te mniej znane, gdzie będziecie mogli – często bez opłat i w towarzystwie tutejszych mieszkańców – napawać się tym cudem natury. Reykjadalur to gorąca rzeka, do której możecie dotrzeć krótkim szlakiem górskim. Wzdłuż nurtu przygotowano drewniane pomosty i przebieralnie, a malownicza okolica zachwyci nawet najbardziej wymagających. Storagja z kolei to naturalna jaskinia wypełniona krystalicznie czystą wodą, do której wejście ukryte jest w skalnej szczelinie. Do środka komory dostają się promienie słoneczne, tańczące na falach poruszanej wody, tworząc magiczną atmosferę. Hveravellir natomiast to leżący w środku wyspy geotermalny region, gdzie podziwiać można tu liczne gejzery, kotły wodne o impresjonistycznych barwach oraz fumarole. Oczywiście warto przy okazji wskoczyć do jednej z sadzawek i nacieszyć relaksującą kąpielą.

Gorące rzeki Islandii

Gorące rzeki Islandii

 

Odkryj bogactwo islandzkich sag

Islandia jest ostatnim krajem w Europie, na którym osiedlili się mieszkańcy. Historia pierwszego osadnictwa na wyspie nie została jednoznacznie zbadana i wyjaśniona. Przypuszcza się, że w VIII wieku zamieszkiwali tu irlandzcy mnisi – jednak ci opuścili wyspę przed przybiciem Normanów, którzy zasiedlili Islandię już na stałe. Dalsza historia tej krainy została spisana w literackich dziełach, które opisują wydarzenia, legendy oraz lokalną mitologię. Islandzkie sagi, zwane również rodzinnymi, do dziś stanowią najważniejszy skarb narodu, a ich elementy pojawiają się w codziennym życiu. To historie opisujące życie drugich i trzecich pokoleń mieszkańców wyspy, w X i XI wieku. Spisane prozą sagi dotyczą wielkich rodów, bohaterów i władców, a opowiadają o ich zmaganiach, rywalizacji i konfliktach, za tło mając baśniowe krajobrazy nieokiełznanej Islandii. Zapoznanie się z nimi może stanowić doskonały dodatek do podróży oraz sprawić, że poczujecie się jak w baśni!

Hofn - wioska Wikingów

Hofn – wioska Wikingów

 

Popłyń w rejs po lodowej lagunie

Położona w południowo-wschodniej części wyspy lodowa laguna Jokulsarlon należy do największych atrakcji, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacji na Islandii. Jezioro jest najgłębszym zbiornikiem wodnym na wyspie i łączy się z oceanem, który nadaje jego wodom ciekawą barwę. Laguna powstała z odrywających się fragmentów gór lodowych z największego w Europie lodowca Vatnajokull. W letnich miesiącach atrakcją są rejsy łodziami pomiędzy lodowymi odłamkami, a piękna krajobrazu dopełniają kolonie fok i ptactwa morskiego. Całkiem możliwe, że nawet nie będąc na Islandii już widzieliście to miejsce – sama laguna i jej okolice są popularnymi miejscami do kręcenia filmów i teledysków.

Zaraz przy lagunie możecie podziwiać również Diamentową Plażę, słynącą z licznych brył krystalicznie czystego lodu, pokrywających czarne wybrzeże tego fragmentu wyspy.

Laguna Jokulsarlon

Laguna Jokulsarlon

 

Sprawdź, jak wysoko tryskają gejzery

Islandia to kraina gejzerów i nie sposób ich ominąć podczas wakacji. Nawet sama nazwa pochodzi z tego kraju i w języku islandzkim oznacza „tryskać, wybuchać”. Gejzery są niezwykle rzadkim i skomplikowanym zjawiskiem, wymagającym określonych warunków klimatycznych i geologicznych. Duże ich skupiska występują zaledwie w kilku miejscach na ziemi, jeśli więc pragniecie zobaczyć gorące źródło wyrzucające słup wody i pary nawet na kilkadziesiąt metrów w górę, to dobrze trafiliście! Najlepszym miejscem, by zobaczyć ten cud natury, jest dolina Haukadalur, leżąca w rejonie Złotego Kręgu. To właśnie tutaj podziwiać można słynny Duży Geysir, którego rekordowa erupcja sięgnęła aż 170 metrów, lecz obecnie wybuchy są dużo mniejsze i stosunkowo rzadkie. Największą atrakcją i najlepszym przykładem jest Strokkur, wybuchający co 5-10 minut, a wyrzucany przez niego słup wody sięga nawet 30 metrów. Okolica jest pełna mniejszych gejzerów, które pozostają nieaktywne, pola geotermalne obfitują również w naturalne źródła i baseny. Geysir i Strokkur są jedynymi aktywnymi gejzerami w Europie, czyniąc tym samym nie lada gratkę dla miłośników przyrody.

Gejzer Strokkur

Gejzer Strokkur

 

Zobacz tęczę nad wodospadem

Wakacje na Islandii to wymarzona okazja, by zobaczyć piękne wodospady. Całkiem możliwe, że zabrakło by życia, żeby poznać je wszystkie, jako że szacunki określają ich liczbę nawet na 10 000! Są one dosłownie wszędzie, a ich liczba stale się zwiększa, mimo że niektóre mają charakter okresowy, czasowo zanikają lub łączą się z innymi. Kilka z nich zdecydowanie trzeba zobaczyć. Najbardziej znany jest Gullfoss, będący jedną z atrakcji Złotego Kręgu, składający się z dwóch oddalonych od siebie spadów. Jego charakterystyczny kształt i okolica sprawiają niesamowite wrażenie! Z kolei Dettifoss to najpotężniejsza kaskada w całej Europie: jego szerokość to 100 metrów, a spad wody – 45 metrów. Spieniona woda spada z dużą prędkością i hukiem do skalnego kanionu.

Godafoss, czyli „Wodospad Bogów”, to według podań historyczne miejsce związane z przyjęciem wiary chrześcijańskiej przez mieszkańców wyspy. Jego rozmiary nie są może szczególnie imponujące, jednak ma on kształt podkowy, co nadaje mu spektakularną formę. Natomiast jednym z najpiękniejszych wodospadów jest Svartifoss, zwany też „Czarnym Wodospadem”. Jego piękne, skalne tło, stanowią pionowe, bazaltowe filary, których ciemna barwa spektakularnie kontrastuje z żywiołem biało-błękitnej wody.

Wodospad Skógafoss

Wodospad Skógafoss

 

Poznaj najpiękniejsze zakątki Złotego Kręgu

Złoty Krąg to obszar leżący zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju – Reykjaviku. Z racji dogodnego położenia i walorów przyrodniczych jest to zdecydowanie najpopularniejszy region odwiedzany przez turystów – nawet mając do dyspozycji zaledwie jeden dzień, można tu zachwycić się pięknem islandzkiej przyrody. W jego skład wchodzi m.in. Park Narodowy Thingvellir, wizytówka kraju, jeden z trzech parków narodowych Islandii i jeden z trzech obiektów wpisanych na listę UNESCO. To miejsce pełne pięknych widoków, geologicznych formacji, a także o ogromnym znaczeniu dla historii Islandii – na tych polach po raz pierwszy zebrał się parlament, który leży u podstaw obecnego systemu politycznego. Kolejną atrakcją jest przecinająca Islandię osobliwa granica: tutaj rozchodzą się płyty tektoniczne Ameryki Północnej i Euroazji, a ich przebieg można zaobserwować podczas nurkowania w szczelinie Silfra – krystalicznie czysta woda wypełniająca skalną rozpadlinę to topowe miejsce dla nurków i amatorów snorkelingu. Kolejnym przystankiem jest obszar zjawisk geotermalnych Geysir, obejmujący opisane już wcześniej aktywne gejzery. Okolica jest tu zgoła inna, z łatwością można dostrzec wyziewy, fumarole, aktywność wulkaniczną, a także zakosztować relaksującej kąpieli w gorących źródłach. Ostatnim punktem Złotego Kręgu jest położony nieopodal wodospad Gullfoss. Jeśli dopisze Wam szczęście, zobaczycie liczne tęcze, z których słynie. Dodatkowo możecie spróbować sił na rwących wodach rzeki Hvita, poznać, jak wyglądało wiejskie życie w Ekowiosce Solheimar, lub podejść pod drugi lodowiec na wyspie – Langjokull.

Złoty Krąg - wodospad Gulfoss

Złoty Krąg – wodospad Gulfoss

 

Wejdź na Hvannadalshnúkur, najwyższy szczyt Islandii

Wakacje na Islandii to wielka gratka dla najbardziej aktywnych! Góra o osobliwej nazwie Hvannadalshnukur jest wyzwaniem zarówno dla tych, którzy chcą tę nazwę wymówić, jak i dla pragnących zdobyć sam szczyt. Jego wysokość to zaledwie 2110 metrów, czyli mniej niż polskie Rysy, jednak nie dajcie się zwieść pozorom – to nie będzie krótki i przyjemny spacerek, ale mozolna akcja górska dla doświadczonych i wysportowanych zapaleńców. Szczyt leży na terenie Parku Narodowego Vatnajokull w południowo-wschodniej części wyspy, niedaleko słynnej laguny Jokulsarlon. Charakterystyką całego wejścia jest start prawie z samego poziomu morza, przewyższenie to prawie 2000 metrów, z czego większość trasy prowadzi już po lodowcu, który przy dobrej pogodzie odbija oślepiające promienie słońca, a przy złej wyziębia i smaga wchodzących mocnymi wiatrami. Potrzebny będzie sprzęt i dużo zaparcia i wytrwałości. Pokonanie trasy zajmuje około 12–15 godzin w nieprzewidywalnych warunkach, jednak widok lodowcowych szczytów i okoliczności przyrody na pewno wynagrodzą wysiłek.

Hvannadalshnukur

Hvannadalshnukur

 

Podziwiaj wspaniałe fiordy wschodniej Islandii

Podczas wakacji na wyspie na pewno odwiedzicie mnóstwo magicznych i przepięknych miejsc. Jeśli macie trochę więcej czasu, warto wybrać się w kierunku wschodniego wybrzeża wyspy, gdzie na ponad stukilometrowym odcinku linii brzegowej rozciąga się jeden z najwspanialszych regionów Islandii. To podróż w dziewicze, mniej popularne obszary, gdzie nie spotkacie tłumów turystów, lecz kameralne i spokojne miejscowości, wyglądające jak wyjęte z pocztówki lub planu filmowego. Piękne widoki na majestatyczne fiordy czy kamieniste plaże rozpościerają się już z drogi głównej, nie brakuje tu też malowniczych, zamieszkanych osad rybackich, jak Seydisfjordur, czy tych już opuszczonych i owianych mgłą tajemnicy – Stapavik. Trochę dalej od wybrzeża możecie podziwiać wodospad Hengifoss, liczne szlaki spacerowe i trekkingowe oraz gęste lasy owiane legendami. Jedna z piękniejszych tras wiedzie wzdłuż całego fiordu, dookoła półwyspu Vattarnes.

Hvannadalshnukur

Hvannadalshnukur

 

Odkryj, czym jest sprangan

Heimaey to przepiękna wyspa na południu kraju, skalny cypelek olśniewający przyrodą i klimatem, zaludniający się w letnim sezonie, gdy odbywają się tu rozmaite festiwale. Osobliwym sportem i hobby, które wykształciło się na wyspie, jest sprangan. Śmiałkowie najpierw spinają się na skały, a potem, łapiąc się przypiętych na wysokich i postrzępionych skalnych klifach lin, huśtają się wzdłuż urwisk bez żadnego zabezpieczenia. Przypomina to sceny rodem z filmów akcji, gdzie jeden błąd może skończyć się tragicznie! Całe przedstawienie potrafi wprawić w zachwyt i zdumienie. Macie odwagę spróbować?

 

Poznaj „Miniaturową Islandię” – półwysep Snaefellsnes

Nawet mając zaledwie kilka dni na wakacje na Islandii, możecie zobaczyć bardzo dużo. W przypadku krótszych wyjazdów warto się zastanowić właśnie nad Półwyspem Śnieżnej Góry, gdzie uważny i ciekawy turysta znajdzie wszystko, co przekona go do powrotu na wyspę przy następnej okazji. Udając się zaledwie dwie godziny na północ od Reykjaviku znajdziecie się w przepięknej i magicznej krainie, pełnej uroczych miejsc. Bo jest tu dosłownie wszystko! Park narodowy słynący z wulkanu i lodowca Snaefellsjokull, znany z „Gry o Tron” malowniczy szczyt Kirkjufell, pięknie położone nad oceanem osady Arnarstapi i Hellnar, czarne i białe plaże oraz strome klify spadające prosto do wody. To również historia dawnego osadnictwa i wiosek rybackich, czarny kościół w Budir i latarnia morska Svortuloft, nie wspominając nawet o wszechobecnych wodospadach, jaskiniach i wąwozach urozmaicających okolicę.

Kirkjufell

Kirkjufell

 

A może Grenlandia?

Najbliższym sąsiadem Islandii jest Dania, oczywiście nie jej kontynentalna część, lecz terytoria zależne – Grenlandia i Wyspy Owcze. Ta pierwsza oddalona jest o niecałe 300 km, co dodatkowo może urozmaicić wymarzone wakacje na Islandii. Grenlandia jest największą wyspą świata i charakteryzuje się najmniejszą gęstością zaludnienia na globie. W letnich miesiącach Tasiilaq staje się turystyczną stolicą wyspy, przyjmując nielicznych odwiedzających, pragnących zachwycić się dziewiczą naturą tej niezdobytej ziemi. Kolorowe domki dodają kolorytu dość surowemu krajobrazowi, a liczne trasy spacerowe i trekkingowe prowadzą w przepiękne miejsca położone wzdłuż wybrzeża. Samo miasteczko można również podziwiać z lotu ptaka podczas krótkiej wycieczki helikopterem. Szczególnie piękna jest Dolina Kwiatów, gdzie zazwyczaj surowe i przykryte śniegiem polany zmieniają się w bujne i kolorowe ogrody rozkwitającej roślinności. Rejs wzdłuż wybrzeża i po niezliczonych zatoczkach to okazja, by podziwiać góry lodowe i majestatyczne wieloryby.

Zatoka w pobliżu Tasiilaq, Grenlandia

Zatoka w pobliżu Tasiilaq, Grenlandia

 

Skosztuj islandzkiej kuchni

Wakacje na Islandii to nie tylko fantastyczne krajobrazy i zdumiewająca przyroda – równie inspirujące jest spotkanie z tutejszą kuchnią. Mroźny klimat nie sprzyja uprawie owoców i warzyw, dlatego w większości pochodzą one z importu. Na stołach króluje mięso, ryby i owoce morza, często spotyka się potrawy bazujące na suszonych lub wędzonych składnikach. Nie brakuje również osobliwych ciekawostek, które może nie podbiją Waszych kubków smakowych, ale na pewno na długo zapadną w pamięć – m.in. tradycyjną i narodową potrawą jest mocno woniejący, sfermentowany rekin. Jego, delikatnie rzecz ujmując, nieciekawy smak i zapach powoduje, że przysmaku tego najlepiej kosztować z aromatycznym i mocnym alkoholem.

Popularnym produktem również na polskich półkach sklepowych jest skyr, gęsty i kremowy jogurt o łagodnym smaku. Pylsur – zwykły hot-dog, znany na całym świecie, na miejscu zyskał dużą popularność i stanowi codzienną przekąskę. Tradycyjny chleb powstający na wyspie jest ciemny, ciężki i treściwy, popularne są też wypieki bazujące na geotermalnej aktywności wewnątrz wyspy: w specjalnych naczyniach umieszczanych pod ziemią przygotowywane są przepyszne potrawy, nawet niektóre z restauracji korzystają z tych dobrodziejstw. Z mięs najpopularniejsza jest lokalna jagnięcina, podawana w formie gulaszu, zupy czy w tradycyjnym, pieczonym wydaniu. Podobnie jest z rybami, które występują pod każdą postacią, od zup, przez pieczone dania, aż po przekąski. Nie brakuje tu dobrych restauracji, w których skosztujecie tradycyjnych i nowoczesnych smaków wyspiarskich.

Suszone ryby - Hardfiskur

Suszone ryby – Hardfiskur

Olek

Olek

Wieczny turysta. Z zamiłowania i wykształcenia. Zakochany w Ameryce Południowej. Amator nowozelandzkiego wina, argentyńskiego asado i polskiej piłki nożnej. W podróż zawsze zabieram mojego kindla i mały bagaż.

!
Ta strona używa plików cookies.