TOP 10 Festiwali i świąt na świecie

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

TOP 10 Festiwali i świąt na świecie

Marzą się Wam dalekie, egzotyczne podróże? Sprawdźcie, czy w ich czasie macie szansę znaleźć się na jakimś fascynującym festiwalu lub wziąć udział w obchodach wyjątkowego święta! W końcu podróże są nie tylko szansą na zobaczenie niesamowitych krajobrazów i uzyskanie obłędnej opalenizny, ale też na poznanie obcej kultury. Przygotowaliśmy dla Was ranking 10 najciekawszych festiwali świata. 

DIWALI – INDIE

Diwali, jedno z najważniejszych świąt hinduizmu, przypada jesienią, na przełomie października i listopada. Jego daty wyznacza tradycyjny kalendarz księżycowy, dlatego musicie sprawdzić, kiedy dokładanie ono wypada, jeśli chcecie zobaczyć je na własne oczy. Święto związane jest z różnymi tradycjami. Jedna z nich mówi, że upamiętnia zwycięski powrót Ramy, bohatera eposu Ramajana i wcielenia boga Wisznu, do swojego królestwa, po tym jak pokonał demona Rawanę i odbił z jego rąk swoją małżonkę Sitę. Wedle innej tradycji w czasie Diwali celebruje się zwycięstwo Kriszny, także wcielenia Wisznu, nad demonem Narakasurą. Natomiast w Bengalu Zachodnim czci się wtedy potężną boginię Kali. Obchody diwali, zwanego też świętem świateł, trwają aż 5 dni. Jednak najważniejszy i najbardziej widowiskowy jest dzień trzeci. Wypada wtedy Lakszmi Pudźa, czyli ceremonia dla małżonki Wisznu. Szczodra bogini zapewnia szczęście i dobrobyt, dlatego wierni obmywają jej wizerunek i składają jej hojne ofiary z kwiatów, owoców, mleka i klarowanego masła. Wieczorem tysiące hindusów wychodzi na ulicę z małymi, maślanymi lampkami symbolizującymi zwycięstwo światła nad ciemnością i dobra nad złem. Niebo rozświetlają tysiące fajerwerków, a w koło słychać radosne śpiewy.

Kiedy? październik lub listopad

Jak długo? 5 dni

Gdzie? Indie

Przykładowy program: Radżastan, mistyczne Varanasi i nieznane Andamany

Diwali

HOLI – INDIE  

Któż nie chciałby zapomnieć na chwilę o całym świecie, wyjść na ulicę i pogrążyć się w szalonej zabawie? Jeśli odwiedzicie Indie na przełomie lutego i marca, macie szansę zobaczyć holi – jedno z najbardziej widowiskowych świąt na świecie. W jego trakcie celebruje się nadejście wiosny, a także – w zależności od lokalnej tradycji – różne mitologiczne wydarzenia. Szczególnie hucznie holi obchodzi się na północy kraju. Indusi wychodzą tam na ulice i obrzucają się kolorowymi proszkami oraz oblewają wodą. Barwne, roztańczone parady przemierzają miasto i wciągają do zabawy każdego napotkanego przechodnia. Świętowanie trwa cały dzień!. Choć na południu także obchodzi się holi, nie ma tam zwyczaju obrzucania się proszkami. Jeśli chcecie zobaczyć holi w czasie wakacji w Indiach, wybierzcie się więc na północ kraju i sprawdźcie, kiedy dokładnie ono wypada. Jego datę także wyznacza tradycyjny kalendarz księżycowy. 

Kiedy? luty/marzec

Jak długo? około 4 dni

Gdzie? północne Indie oraz Goa, Bengal Zachodni, Manipur, Gudżarat, Himćal Pradeś

Przykładowy program: Plaże Goa i majestatyczny Radżasthan

Holi

DIA DE LOS MUERTOS – MEKSYK

Święto Zmarłych to dość nieoczywisty czas na wakacje w Meksyku. W naszej tradycji kojarzy się ono ze smutkiem, zadumą oraz powagą. W Meksyku natomiast to czas znacznie bardziej radosny. Domy przystraja się girlandami z soczyście pomarańczowych aksamitek, a całemu świętu towarzyszy humorystyczna, kolorowa ornamentyka pełna wesołych czaszek. Witryny sklepowe zapełniają się słodyczami w kształtach czaszek, trumien czy grobów. Podobnie jak w nas, najważniejszym punktem Dnia Zmarłych jest wizyta na cmentarzu. Meksykanie jednak wyprawiają na grobach prawdziwą ucztę. Znoszą tam specjalnie przygotowane potrawy oraz alkohol i biesiadują. Choć obecnie święto ma wymiar chrześcijański, związane jest z dawnymi wierzeniami, wedle których tego dnia zmarli zstępują na ziemię. Najhuczniej Dia de los Muertos obchodzone jest na południu kraju. Istnieje tu tradycja tworzenia specjalnych ołtarzyków dla zmarłych. W ich centralnym punkcie znajduje się zdjęcie zmarłego. Zwykle są one barwnie, wręcz krzykliwie ozdobione. Jeśli w czasie Święta Zmarłych znajdziecie się w stolicy Meksyku, możecie wybrać się na paradę, której uczestnicy w strojach kolorowo przebranych szkieletów bawią się i tańczą. Ciekawostką jest, że jest to bardzo nowa tradycja. Parada pierwszy raz pojawiła się w filmie Spectre z 2015 roku. Ze względu na dużą popularność kolejnej odsłony przygód Jamesa Bonda, władze miasta zdecydowały się uczynić z niej coroczne wydarzenie.

Kiedy? 1 i 2 listopada

Jak długo? 2 dni

Gdzie? Meksyk

Przykładowy program: Plaże Pacyfiku i kultura Meksyku

Día de los Muertos

KARNAWAŁ W RIO – BRAZYLIA

 Kiedy wybrać się na wakacje do Brazylii, jeśli nie w czasie karnawału? To przecież jedno z najsłynniejszych wydarzeń na świecie! Któż nie słyszał o kolorowej paradzie, ekstrawaganckich strojach i rozbrzmiewających na ulicach dźwiękach samby? Przygotowania do karnawału trwają tu niemal cały rok. Na cztery dni przed Środą Popielcową miasto zamienia się w jedną, wielką imprezę. Najsłynniejsza jest parada szkół samby na specjalnie przygotowanym terenie zwanym sambodromem. To największy wybieg na świecie, po którym przechadza się największy na świecie pochód. Bierze w nich udział 14 najlepszych szkół samby z całego kraju. Wszystkie prześcigają się w wymyślnych, kolorowych strojach i spektakularnych choreografiach. Każdej z nich towarzyszy zespół liczący od 200 do 400 bębniarzy. Jednak nie tylko sambodrom, ale całe miasto bawi się w rytmach samby. Na ulicach i plażach Rio trwa całonocna zabawa, do której impreza na sambodromie jest jedynie dodatkiem. Przez miasto suną bowiem tzw. banda, czyli grupy taneczne. Wiodą je muzycy i śpiewacy, za nimi idą tancerze i wreszcie, wszyscy, którzy chcą do nich dołączyć. Jeśli zdecydujecie się na wakacje w Brazylii w czasie karnawału, czeka Was zabawa, śpiew i taniec do białego rana!

Kiedy? luty/marzec

Jak długo? 5 dni

Gdzie? Brazylia – Rio de Janeiro

Przykładowy program: Brazylia w najlepszym wydaniu

Karnawał w Rio

LANTERN FESTIVAL – TAJLANDIA

Tajlandia to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych kierunków na egzotyczne wakacje. Pamiętajcie jednak, że kraj ten ma o wiele więcej do zaoferowania niż bajkowe plaże. Wakacje w Tajlandii to także okazja, by poznać fascynującą kulturę tego kraju. Jeśli wybierzecie się tu w listopadzie, macie szansę zobaczyć Loy Krathong, czyli tzw. Festiwal Lampionów.  Najbardziej spektakularnie obchodzony jest w listopadzie. Tego dnia wypuszcza się na rzekę niewielkie tratwy udekorowane barwnymi kwiatami, świecami i kadzidełkami. Wieczorem do nieba wznosi się tysiące papierowych lampionów. Zarówno lampiony, jak i tratwy mają za zadanie zabrać ze sobą pecha i wszelkie nieszczęścia. Tajowie zapalają także niewielkie świeczki, podobne do tych, które w czasie diwali zapalają Indusi. Nic dziwnego – tajski festiwal ma swoje korzenie właśnie w Indiach. Świętu towarzyszą parady i zabawy na ulicach.

Kiedy? zwykle w listopadzie

Jak długo? 1 dzień

Gdzie? Tajlandia (m.in. Sukothai, Chiang Mai)

Przykładowy program: Mniejszości etniczne na północy i rajskie plaże na południu

BURNING MAN – USA 

Co roku, na początku września, na pustyni Black Rock w stanie Nevada powstaje surrealistyczne miasto, w centrum którego stoi olbrzymia kukła. W kulminacyjnym momencie festiwalu zostaje ona spalona. To stosunkowo młoda impreza – pierwszy festiwal Burning Man odbył się w 1982 roku. Nie jest jasne, dlaczego głównym motywem jest tu płonąca kukła. Jedna z teorii mówi o tym, że jeden z organizatorów chciał w ten sposób symbolicznie rozliczyć się z przeszłością po tym, jak rzuciła go dziewczyna, inna – że to inspiracja filmem Kult. Uczestnicy festiwali tworzą na pustyni własne miasto. Jest ono wypełnione surrealistycznymi konstrukcjami, przemierzają je futurystyczne, fantastyczne pojazdy i obowiązują w nim specyficzne zasady. Festiwalowicze starają się jak najlepiej wyrazić siebie także poprzez dziwaczne, abstrakcyjne, niekiedy baśniowe stroje. Ideą imprezy jest też jak największa wzajemna integracja oraz „życie chwilą”. Choć nie jest to festiwal muzyczny, usłyszycie tu najlepszych DJ-ów z całego świata i spotkacie największe gwiazdy. Burning Man to niewątpliwie świetny pomysł na nietypowe wakacje w USA.

Kiedy? pierwszy poniedziałek września

Jak długo? 8 dni

Gdzie? USA – Black Rock City (Nevada)

Przykładowy program: już wkrótce

REGGAE SUMFEST – JAMAJKA

Chcecie wypocząć na karaibskich plażach i jednocześnie spotkać największe gwiazdy reggae na świecie? Wybierzcie się w lipcu na wakacje na Jamajce! Od 1993 roku w Montego Bay organizowany jest największy festiwal reggae na świecie. Zjeżdżają tu największe gwiazdy reggae, dancehall’u, R&B i rapu. Przez trzy dni cała okolica pogrąży się w rytmach muzyki największych artystów z całego świata. A do tego to idealna okazja by zobaczyć ten fascynujący kraj. Jamajka oczarowuje rajskimi plażami, tropikalnymi dżunglami i baśniowymi krajobrazami. Do tego otaczające ją wody skrywają prawdziwe skarby, w postaci rafy koralowej i jej barwnych mieszkańców. Jamajka zachwyca też wyluzowaną atmosferą, którą najlepiej poczuć można właśnie wsłuchując się w dźwięki reggae.

Kiedy? od połowy do końca lipca

Jak długo? 3 dni

Gdzie? Jamajka – Montego Bay

Przykładowy program: Plaże Miami i roztańczona Jamajka

Reggae Sumfest

INCWALA – ESWATINI

W czasie podróży do RPA warto odwiedzić malutkie państewko Eswatini (do niedawna Swaziland). To niewielkie państewko graniczy z właśnie z RPA i Mozambikiem. Jest to monarchia absolutna. Monarcha w 2018 roku zmienił oficjalną nazwę państwa ze Swaziland na Eswatini. Jeśli wybierzecie się tam w grudniu, macie szansę zobaczyć największą imprezę kulturalną w kraju. Odbywa się ono w okresie około przesilenia letniego na południowej półkuli (w tym czasie w Polsce następuje przesilenie zimowe). Przygotowania do festiwalu, zwane małą incwalą, rozpoczynają się już w listopadzie. Najważniejszą postacią święta jest król Eswatini. Incwala ma za zadanie ugruntować jego władzę w kraju. Jest to także święto plonów – próbuje się pierwsze zebrane owoce. Największe i najbardziej widowiskowe atrakcje czekają na obserwatorów czwartego dnia wielkiej incwali. Wtedy bowiem następuje moment kulminacyjny święta. Zobaczyć można plemienne tańce, rytuały a także wojowników w tradycyjnym rynsztunku.

Kiedy? grudzień

Jak długo? 3 tygodnie

Gdzie? eSwatini (dawny Swaziland)

Przykładowy program: RPA i Królestwo Swazilandu

eSwatini – Incwala

PASOLA – INDONEZJA 

Pasola to jednodniowy festiwal, który odbywa się na wschodniej części wyspy Sumba. Jeśli odwiedzicie ją w czasie wakacji w Indonezji na przełomie lutego i marca, macie szansę go zobaczyć. Odbywa się on w kilku wioskach na Sumbie, często w różnych datach. To starszyzna wioski decyduje bowiem, kiedy będzie najpomyślniej urządzić festiwal. Rozpoczyna on nowy sezon zbiorów i zapewnia ich obfitość. To także ceremonia dziękczynna – należy podziękować duchom przodków za zebrane poprzednio plony. Obchodom święta towarzyszą ludowe śpiewy i tańce. Jednak najbardziej widowiskowa część festiwalu odbywa się na równinach poza wioskami. Zbierają się tam wszyscy okoliczni mieszkańcy by podziwiać niezwykłą grę. Kolorowo przystrojeni wojownicy dosiadają na oklep koni i dzielą się na dwie drużyny. Za pomocą włóczni starają się powalić swojego przeciwnika lub zranić jego lub jego wierzchowca. Zrzuceni wojownicy nie mogą być dalej atakowani. Wedle miejscowych wierzeń, krew ludzi i koni zranionych w tym niezwykłym widowisku ma użyźnić ziemię pod przyszłe plony. Dawniej śmierć w czasie tej gry uważana była za wielki honor, dziś zdarza się bardzo rzadko.

Kiedy? marzec

Jak długo? 2 dni

Gdzie? Indonezja – Sumba

Przykładowy program: Bali i dziewicza Sumba

Pasola

ESALA PERAHERA – SRI LANKA

Lankijczycy wierzą, że w świątyni w mieście Kandy przechowywany jest prawdziwy ząb Buddy. Wedle legendy jeden z uczniów Przebudzonego miał wyciągnąć go ze stosu kremacyjnego. Następnie relikwia została przewieziona na Sri Lankę. Ówczesny władca wyspy tak bardzo się z niej ucieszył, że nakazał pokazywanie zęba wiernym w czasie corocznej procesji. Tradycja ta jest kontynuowana do dzisiaj, jednak obecnie obnosi się jedynie kopię relikwii. Barwną procesję możecie zobaczyć, jeśli wybierzecie się w podróż na Sri Lankę pod koniec sierpnia. Dokładną datę wyznacza się wedle kalendarza księżycowego, należy więc ją sprawdzić przed zaplanowaniem wakacji. Całe święto trwa dziesięć dni, jednak najbardziej widowiskowa jest parada organizowana ostatniego dnia. Na czele czterech procesji idą barwnie i bogato przystrojone słonie. Mają na sobie jedwabne szaty wyszywane złotymi nićmi. Największy z nich niesie złotą szkatułę z kopią relikwii. Między słoniami maszerują wierni oddający się różnym dewocyjnym praktykom. Niektórzy z nich idą boso, inni biczują się używając biczy zakończonych wbijającymi się w skórę haczykami. W procesji biorą także udział hindusi. Pochody wyruszają z czterech świątyń poświęconym bogom hinduskim. Paradzie towarzyszą dźwięki bębnów, kuglarze i połykacze ognia. Bez wątpienia jest to niesamowite widowisko!

Kiedy? zazwyczaj przełom lipca i sierpnia

Jak długo? 10 dni

Gdzie? Sri Lanka – Kandy

Przykładowy program: Plaże i skarby Cejlonu

Esala Perahera

Jeśli chcecie wziąć udział w jednym z wymienionych tu festiwali, pamiętajcie, że Planet Escape może dla Was przygotować wakacje szyte na miarę. Sprawdźcie nasze przykładowe programy i pozwólcie je nam tak zmodyfikować, żebyście mogli cieszyć się obchodami wyjątkowych, egzotycznych świąt!

 

Marta

Marta

Z wykształcenia i zamiłowania pasjonatka Indii. Przerwy między kolejnymi podróżami najchętniej spędzałaby na tłumaczeniu sanskryckiej poezji. Nad turystyczne kurorty przedkłada wizyty na bazarach, w świątyniach i małych, lokalnych restauracjach. Podróżując lubi zatrzymywać się w jednym miejscu na nieco dłużej niż powinna, by w pełni poczuć jego atmosferę.

!
Ta strona używa plików cookies.