Pogoda i temperatury w Japonii – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Japonii – kiedy jechać na wakacje?

Japonia, wyspiarski kraj położony w Azji Wschodniej, zaskoczy Was swoją różnorodnością i niepowtarzalnym stylem życia. Od przepięknych świątyń i ogrodów, przez futurystyczne miasta, po piękne plaże, Japonia oferuje coś dla każdego. Japonia to unikatowa kultura, wyrafinowana technologia, wyjątkowa kuchnia i zapierająca dech w piersiach przyroda – dość wspomnieć jedyną w swoim rodzaju ceremonię parzenia herbaty, japońskie stroje kimono, sztuki walki czy sztukę bonsai, kuchnię sushi i teppanyaki czy znane w całym świecie słynne kwitnące wiśnie.

Kiedy więc jechać w podróż do Japonii, aby jak najlepiej skorzystać ze wszystkich cudów, które ten fascynujący kraj ma do zaoferowania? Przeczytajcie, które miesiące są najlepsze na podróż, tak by żadne warunki atmosferyczne nie zaskoczyły Was podczas wymarzonej podróży.

“Japonia to kraj, w którym każda pora roku ma swoje piękno i urok, a każde miasto ma swoją unikalną historię i kulturę” – Anonymous

Japonia – klimat

Klimat Japonii jest zróżnicowany ze względu na położenie geograficzne kraju i wpływ różnych mas powietrza. Na ogół jednak, Japonia ma klimat umiarkowany, z wyjątkiem północnej części Hokkaido, gdzie panuje klimat subarktyczny, oraz południowego – Okinawy, gdzie występuje klimat subtropikalny. W lecie (od czerwca do sierpnia) temperatury w Japonii są wysokie, podobnie jak wilgotność powietrza, szczególnie w centralnej i wschodniej części kraju, gdzie występują okresy upałów. Jesień (wrzesień – listopad) jest zazwyczaj suchą i łagodną porą roku, a pogodna wiosna (marzec – maj) to malowniczy czas kwitnienia wiśni. Zima (grudzień – luty) jest chłodna i sucha, z opadami śniegu w większości regionów, zwłaszcza w regionach górskich, co czyni je popularnym miejscem do uprawiania narciarstwa i snowboardu. W lecie i jesienią występują również silne opady deszczu. Jeśli więc planujecie podróż do Japonii, weźcie pod uwagę panujące warunki pogodowe, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i odpowiednio się przygotować.

Kiedy jechać do Japonii?

Pogoda w Japonii w styczniu

W styczniu, który jest jednym z najzimniejszych miesięcy w Japonii, temperatura waha się w zależności od regionu, na ogół jednak w większości kraju można spodziewać się ciepłoty w zakresie od 0 do 10°C. Na północy Japonii, na wyspie Hokkaido, panuje chłodny klimat subarktyczny, z temperaturami poniżej zera. W regionie Tohoku, na północ od Tokio, można spodziewać się dużych opadów śniegu i niskich temperatur. W centralnej części Japonii, w okolicach Tokio, temperatura wynosi od 1 do 9°C, pada również śnieg i deszcz, warto więc przygotować odpowiednie ubrania i obuwie. Na południu Japonii, w regionie Kinki, który obejmuje takie miasta jak Kioto i Osaka, temperatura może wynosić od 3 do 10°C, natomiast w regionie Chugoku, w okolicach Hiroszimy i Okayamy, można spodziewać się łagodniejszej pogody, z temperaturami w zakresie od 6 do 12°C.

Pogoda w Japonii w lutym

W lutym w Japonii nadal panuje zimowa aura, ale temperatura zaczyna się stopniowo podnosić. Podobnie jak w styczniu, jej wysokość zależy od regionu, ale na ogół w większości miejsc można oczekiwać temperatury w zakresie od 2 do 12°C. Na północy Japonii, w regionie Hokkaido, występują opady śniegu, a słupki rtęci pokazują od -2 do 5°C. W regionie Tohoku również panuje chłodna pogoda, ale temperatura stopniowo rośnie i wynosi od 1 do 8°C. W centralnej części Japonii, w tym w Tokio, ciepłota również rośnie, osiągając 4–10°C. Na południu Japonii temperatura w lutym to 5–12°C, zaś w okolicach Hiroszimy czy Okayamy wynosi od 7 do 13°C. Luty to szczyt sezonu narciarskiego w północnej Japonii, natomiast na początku miesiąca w Sapporo można podziwiać ogromne lodowe i śnieżne rzeźby, zbudowane w centralnym parku Odori w ramach Sapporo Snow Festival.

Pogoda w Japonii w marcu

W marcu pogoda staje się łagodniejsza, a kwitnące śliwy oznaczają początek wiosny. Pod koniec marca na południu kraju zaczynają pojawiać się kwiaty wiśni, co Japończycy świętują urządzając w parkach pikniki, pojawia się też już dość sporo turystów. Na północy, w regionie Hokkaido, nadal panuje chłodna aura – temperatura wynosi od 0 do 7°C, w regionie Tohoku – od 3 do 10°C, w centralnej części Japonii od 6 do 14°C, na południu od 8 do 15°C, zaś w regionie Chugoku od 10 do 16°C. Podsumowując, w marcu w Japonii temperatura stopniowo rośnie, a w większości regionów przestaje padać śnieg. Warto jednak pamiętać, że wciąż może padać deszcz, więc warto przygotować odpowiednie ubrania i obuwie.

Pogoda w Japonii w kwietniu

Kwiecień to jeden z najpiękniejszych miesięcy w Japonii – drzewa śliw i wiśni są w pełnym rozkwicie, tworząc malowniczą, wręcz mistyczną atmosferę. Temperatura rośnie, a w większości regionów kraju panuje przyjemna aura. Kwiecień jest również czasem, kiedy często występują słoneczne dni, co sprzyja zwiedzaniu kraju, z czego skwapliwie korzystają turyści – jest ich o tej porze naprawdę sporo.

W regionie Hokkaido temperatura wynosi od 3 do 12°C, w regionie Tohoku od 6 do 16°C, natomiast w centralnej części Japonii – od 10 do 19°C. Na południu, w regionie Kinki, w tym w takich miastach jak Kioto czy Osaka, temperatura może wynosić od 13 do 21°C, zaś w regionie Chugoku, w tym w takich miastach jak Hiroszima czy Okayama, temperatura wynosi od 14 do 20°C. W kwietniu, w Takayama, odbywa się Takayama Matsuri, uważany za jeden z trzech najpiękniejszych festiwali w Japonii

Pogoda w Japonii w maju

Maj w Japonii to doprawdy wspaniały miesiąc – kwitną nie tylko drzewa wiśni, ale także inne rośliny, co sprawia, że krajobraz, przesycony najrozmaitszymi barwami, jest wprost urzekający. Temperatura rośnie, a w większości regionów kraju panuje przyjemna aura. W maju często występują słoneczne dni, co sprzyja zwiedzaniu kraju. W trzeci weekend maja w Tokio odbywa się festiwal Sanja Matsuri, malownicza parada przeciągająca między świątynią Sensoji a świątynią Asakusa, której towarzyszą muzycy i tancerze w tradycyjnych strojach z epoki Edo.

Na północy Japonii, w regionie Hokkaido, maj to czas, kiedy temperatura wynosi od 8 do 17°C, w regionie Tohoku – od 12 do 21°C, w centralnej części Japonii, w tym w Tokio, od 16 do 24°C. Na południu kraju, w regionie Kinki, w tym w takich miastach jak Kioto czy Osaka, temperatura wynosi od 19 do 27°C, natomiast w miastach takich jak Hiroszima czy Okayama – od 20 do 26°C.

Pogoda w Japonii w czerwcu

W czerwcu w Japonii rozpoczyna się sezon deszczowy, zwany tsuyu, co oznacza, że w tym miesiącu można spodziewać się częstych opadów i wysokiej wilgotności powietrza. Pomimo tego, czerwiec jest nadal atrakcyjnym miesiącem do odwiedzenia kraju, ponieważ temperatura w większości regionów jest dość przyjemna i wynosi około 20–25°C, a obficie podlewana roślinność prezentuje się szczególnie soczyście. W północnej części Japonii, w regionie Hokkaido, temperatura w czerwcu osiąga zazwyczaj wysokość od 14 do 21°C, w centralnej części, w tym w Tokio, od 20 do 24°C, natomiast na południu, w Osace czy Kioto – od 21 do 27°C. W regionie Chugoku, w tym w miastach takich jak Hiroszima czy Okayama, temperatura wynosi od 20 do 25°C.

Temperatura w Japonii w lipcu i sierpniu

Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące w Japonii, szczególnie na południu kraju. Średnia temperatura wynosi zazwyczaj od 25 do 35°C, ale w niektórych miejscach może przekroczyć nawet 40°C. Jako że jest to sezon deszczowy, może być też bardzo wilgotno, zwłaszcza w regionie Kanto i na południu Japonii. W Tokio temperatura wynosi zazwyczaj od 26 do 32°C, ale może czasami przekroczyć 35°C, w Osace i Kioto od 27 do 33°C, a nawet 38°C, natomiast w regionie Kyushu – od 28 do 34°C. Nieco chłodniej i bardziej rześko jest jedynie na Hokkaido.

Lipiec i sierpień to również czas festiwali w Japonii, takich jak słynny festiwal Tanabata w Sendai czy festiwal ognia w Daisen, festiwal ognia w miastach Takayama i Omagari oraz festiwal tańca w Aomori. Pomimo gorącej pogody i opadów deszczu, lipiec i sierpień mogą być interesującymi miesiącami do zwiedzania kraju i uczestniczenia w kulturowych wydarzeniach.

Temperatura w Japonii we wrześniu

We wrześniu w Japonii temperatura zaczyna stopniowo spadać po upalnym lecie, a niebo jest często czyste i niebieskie. Średnia temperatura wynosi zazwyczaj od 20 do 28°C, co czyni wrzesień idealnym czasem na zwiedzanie kraju. W Tokio i w regionie Kanto słupki rtęci osiągają zazwyczaj od 22 do 27°C, w Osaca i Kioto od 21 do 28°C, zaś w Hokkaido od 14 do 20°C. Liczba opadów jest mniejsza niż w lecie, a pod koniec miesiąca liście w ogrodach i parkach powolutku zaczynają nabierać ciepłych jesiennych barw.

We wrześniu w Japonii odbywa się wiele festiwali, w tym słynny festiwal ognia w miastach Kurama i Taketa oraz festiwal chryzantem w Tokio.

Temperatura w Japonii w październiku

Październik w Japonii płonie czerwienią i żółcią jesiennych liści, a temperatury stają się przyjemnie orzeźwiające, sprawiając, że to doskonały miesiąc na zwiedzanie. W Tokio i w regionie Kanto temperatura wynosi zazwyczaj od 15 do 22°C, a ilość opadów jest mniejsza niż w poprzednich miesiącach. W okolicach Osaki i Kioto słupki rtęci sięgają zazwyczaj od 14 do 22°C, natomiast w regionie Hokkaido – od 5 do 14°C.

Październik w Japonii to też wiele festiwali i ciekawych wydarzeń, w tym słynny festiwal świateł w Kioto i Sapporo oraz festiwal jedwabników w Tomioka i Takayama. Ponadto, jesień jest idealnym czasem do podziwiania pięknie ubarwionych krajobrazów w parkach i ogrodach, jak np. ogrodów Korakuen w Okayamie.

Temperatura w Japonii w listopadzie

Listopad to kolejny piękny miesiąc do zwiedzania Japonii, ponieważ krajobrazy wciąż noszą piękne jesienne barwy, a temperatura jest nadal łagodna. Dni stają się suche i rześkie, z niewielką ilością opadów. W okolicach Tokio temperatura wynosi zazwyczaj od 9 do 16°C, w Osace i Kioto od 9 do 17°C, a w regionie Hokkaido – od 0 do 9°C.

W listopadzie w Japonii odbywa się wiele festiwali i wydarzeń, w tym słynny festiwal liści klonowych w Kioto oraz festiwal ruchu ulicznego w mieście Fukuoka. Ponadto jest to doskonały czas na odwiedzenie gorących źródeł i onsenów, aby ogrzać się w chłodniejszych porach dnia.

Temperatura w Japonii w grudniu

Grudzień to początek zimy w Japonii i dla większości obszarów kraju jest to najzimniejszy miesiąc. Jednakże, choć temperatura spada, to nadal można doświadczyć piękna zimowej scenerii kraju, zwłaszcza w regionach górskich.

W okolicach Tokio temperatura wynosi zazwyczaj od 2 do 11°C, a opady śniegu są rzadkie, pojawiają się jednak w rejonie Osaki i Kioto. W regionie Hokkaido temperatura wynosi zazwyczaj od -7 do 0°C, a opady śniegu są już dość powszechne. To trzeci najzimniejszy miesiąc w roku, lecz mimo mrozu pogoda jest przyjemnie sucha i słoneczna. Japońskie miasta rozświetlają się świątecznymi iluminacjami, a w Sapporo rozpoczyna się sezon narciarski. Musicie jednak mieć na uwadze, że w okolicach Nowego Roku wiele atrakcji zamyka się.

Grudzień jest również czasem wielu tradycyjnych japońskich festiwali, takich jak słynny festiwal świateł w mieście Kobe oraz Shinto Koshin Festival w mieście Nagano. Ponadto można cieszyć się tradycyjnymi potrawami, takimi jak zupa miso i sushi, które doskonale rozgrzewają w zimowe dni.

Kiedy jechać na wycieczkę do Japonii?

Najlepszy czas na wakacje w Japonii zależy od preferencji podróżującego i od regionu, który chce odwiedzić. Ogólnie jednak, najlepszym czasem na wakacje w Japonii jest wiosna (marzec – maj) lub jesień (wrzesień – listopad), kiedy temperatury są łagodne, a krajobrazy malownicze. Wiosną można podziwiać kwitnące wiśnie, a jesienią kolorowe liście. Lato (czerwiec – sierpień) jest gorące i wilgotne, zwłaszcza na południu kraju, ale to również sezon festiwali, w tym słynnego Festiwalu Tanabata, który odbywa się w pierwszy weekend lipca. Zimą (grudzień – luty) na północy kraju można skorzystać z narciarskich ośrodków, ale na południu zwykle jest chłodniej i deszczowo.

Aga Spiechowicz

Aga Spiechowicz

Zwariowana wariatka o pozytywnym usposobieniu, zagrzebana w książkach miłośniczka kotów, kąpieli w przeręblu i długich wędrówek po beskidzkich szlakach. Gdy wystawi nos z lektury i akurat nie wyrusza na włóczęgę, lubi zgłębiać tajniki zielarstwa, projektować książki i eksperymentować z fotografią. W Planet Escape wypełnia zawartością niezliczone strony przewodników, wciąż wydłużając listę krajów do odwiedzenia – w końcu, według św. Augustyna, „świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę".

!
Ta strona używa plików cookies.