Najdziwniejsze i najciekawsze muzea świata

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Najdziwniejsze i najciekawsze muzea świata

Czy wizyta w muzeum może być ekscytująca? Może kojarzy się ze szkolnymi latami, spacerem po wielkich, muzealnych gmachach, oglądaniem eksponatów w gablotach i odczytywaniu historii z tabliczek? Podczas wakacji w egzotycznych miejscach muzea znajdują się daleko na liście naszych „must see”, a perspektywa spędzania czasu na rajskiej plaży lub przedzierania się przez tropikalne dżungle wydaje się zdecydowanie bardziej ekscytująca. Tymczasem wizyta w lokalnym muzeum może zmienić nasz pogląd na temat danego miejsca. Dzisiejsze muzea nie mają wiele wspólnego z zakurzonymi i poważnymi „świątyniami sztuki”. Zwiedzanie jest okazją do unikatowych przeżyć, a kolekcje często zwierają przedmioty zabawne i kuriozalne. Dzisiaj opowiemy Wam o muzeach, które naszym zdaniem są ciekawe i wyróżniają się spośród innych.

1. PODWODNE MUZEUM W CANCUN, MEKSYK 

Półwysep Jukatan jest jednym z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w trakcie podróży do Meksyku. Turystom ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji: przepiękne rajskie plaże obrośnięte rafami koralowymi, stanowiska archeologiczne kultury majańskiej czy krystalicznie czyste jeziora ukryte w urokliwych jaskiniach. Ogromny ruch turystyczny na Jukatanie nieodwracalnie zaszkodził przyrodzie i spowodował zamieranie raf koralowych. Tak powstała koncepcja projektu, który zwróci uwagę społeczeństwa na problem raf. Jednocześnie przyczyni się do ich odrastania i stworzenia alternatywnego miejsca dla nurków. W 2008 roku Jamie Gonzalez Canto i rzeźbiarz  Jason de Caires Tylor opracowali plany podwodnego muzeum na obszarze Narodowego Parku Morskiego, uzyskując również pozwolenie na montowanie podwodnej wystawy. Pierwsze rzeźby, które zatopiono w wodach Morza Karaibskiego były zatytułowane Płonący Człowiek oraz Ogrodniczka i Pisarz, i przedstawiały ludzi w skali 1:1. Dzisiaj w Podwodnym Muzeum można oglądać około 500 rzeźb! Wszystkie eksponaty zostały zrobione z materiałów przyjaznych dla podwodnego mikroklimatu, w ciągu zaledwie kilku miesięcy rzeźby stały się domem dla odrastających raf. Sprawia to niesamowite wrażenie, jakby wystawa od setek lat była nieodłącznym elementem dna wybrzeża. Każda z rzeźb jest wyjątkowa i opowiada o problemach, z którymi mierzą się społeczeństwa całego świata. Można tu zobaczyć np. chorobliwie otyłego mężczyznę siedzącego na kanapie przed telewizorem (Bezwładność), płaczącą postać na starym Volkswagenie, mężczyznę przy mównicy, którego nikt nie słucha (Mówca) czy Kolekcjonera Marzeń – dzielącego się znalezionymi listami w butelce. Jak zwiedzać Podwodne Muzeum w Cancun? Rzeźby podzielone są na galerie, które sięgają nawet 9 metrów głębokości i można je zwiedzać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem. Polecamy wykupić tę wycieczkę bezpośrednio w muzeum, bo tańszy snorkeling sprzedawany u pośredników ma wiele ograniczeń. Drugi sposób to rejs łodzią o przeszklonym dnie. W rejsie mogą wziąć udział także dzieci, więc to świetna opcja na rodzinną wycieczkę. Wizyta w Podwodnym Muzeum na pewno urozmaici Wasze wakacje w Meksyku!

Przykładowe programy wycieczek do Meksyku

SKARBY JUKATANU

PLAŻE KARAIBÓW

INDIAŃSKI MEKSYK

HAWANA I KARAIBSKIE WYBRZEŻE MEKSYKU

2. MUZEUM ILUZJI 3D W KUALA LUMPUR, MALEZJA

Muzea 3D zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Pełnią one zupełnie inną funkcję niż tradycyjne muzea z eksponatami, które mają gromadzić zbiory, dokumentować i o nich uczyć. Muzea 3D mają za zadanie przyciągnąć jak największą liczbę turystów i stać się spotem do robienia zdjęć wrzucanych później na portale społecznościowe. Są nowoczesne i interaktywne, więc odpowiadają temperamentowi współczesnego „zwiedzacza”. W muzeum Illusion 3D Art Museum w Kuala Lumpur można spędzić fantastyczny czas podczas wakacji w Malezji. Muzeum oferuje wycieczki-seanse w rozszerzonej rzeczywistości, dzięki czemu w niewielkim pomieszczeniu spotkacie wirtualne dinozaury, drapieżniki czy postaci nie z tej Ziemi. Ponadto zobaczycie 36 ogromnych grafik 3D odwołujących się do znanych dzieł sztuki, kultowych filmów, dzikiej przyrody czy sportów ekstremalnych. Wizyta w tym muzeum to przede wszystkim niezapomniana zabawa dla wszystkich uczestników (zwłaszcza tych najmłodszych). Podczas zwiedzania widzowie stają się częścią wystawy, więc jest to także wyzwanie fotograficzne. Aby magia iluzji zadziałała, zdjęcia trzeba robić w odpowiednim ustawieniu, a zaangażowani pracownicy chętnie pomogą Wam znaleźć idealne ujęcie. Jeśli planujecie wycieczkę do Malezji, koniecznie wpiszcie to muzeum na listę miejsc wartych zobaczenia w Kuala Lumpur!

Przykładowe programy wakacji w Malezji

AZJA W PIGUŁCE – WYSPY PERHENTIANY I PLANTACJE HERBATY

DŻUNGLA NA BORNEO, ORANGUTANY I PLAŻE

EKSKLUZYWNIE DZIKIE BORNEO

3. MUZEUM TOALET W DELHI, INDIE 

Sulabh International Museum of Toilets, czyli muzeum toalet to niezwykłe miejsce na mapie Delhi. Muzeum trafiło na listę „10 najdziwniejszych muzeów na świecie” tygodnika „The Times” i rzeczywiście, pomysł stworzenia takiego miejsca jest nietypowy. Pomysłodawca dr Bindeshwar Pathak to znany indyjski działacz społeczny, założyciel organizacji Sulabh Sanitation and Social Refund Movement, wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród. Dr Pathak chciał zwrócić uwagę na pilną potrzebę tworzenia nowych rozwiązań sanitarnych w Indiach, a przy okazji przedstawić ewolucję instalacji sanitarnych i mebli toaletowych przez wieki. Od 1992 roku można oglądać wystawę poświęconą historii toalet i sanitariatów od 1145 roku. Muzeum podzielono na trzy części: historyczną, współczesną i projekty nowoczesnych toalet. Czy wiedzieliście, że w epoce wiktoriańskiej toalety traktowano jak dzieła sztuki? Właśnie w tamtych czasach powstały niepowtarzalne okazy, np. toaleta pokryta złotem z 1859 zaprojektowana dla królowej Victorii. Muzeum Toalet pełni też funkcję edukacyjną – pracownicy chętnie opowiadają o ekspozycji oraz o współczesnych technikach usuwania odpadów w ekologiczny i opłacalny sposób, a sam dr Pathak i jego projekty toalet przyczyniły się do znacznej poprawy życia w ponad 600 indyjskich wioskach. Wakacje w Indiach warto wzbogacić o taki zaskakujący punkt programu, w zabawny sposób dotykający problemu społecznego.

Przykładowe programy podróży do Indii

PLAŻE GOA I MAJESTATYCZNY RADŻASTHAN

NIEZNANE INDIE – KASZMIR & LADAKH

RADŻASTHAN, MISTYCZNE VARANASI & NIEZNANE ANDAMANY

NARTY W KASZMIRZE I PLAŻOWANIE NA ANDAMANACH

MISTYCYZM BHUTANU I RAJSKA PLAŻA KOVALAM W INDIACH

4. MUZEUM FILMOWE W SZANGHAJU, CHINY 

Shanghai Film Museum  to miejsce, które warto odwiedzić podczas wakacji w Chinach! Architekt Tilman Thurmer stworzył inspirującą przestrzeń, w której każdy odwiedzający będzie aktywnym uczestnikiem ekspozycji dotyczącej historii zarówno chińskich, jak i światowych filmów.  Budynek muzeum należał kiedyś do znanego studia filmowego i mieści się praktycznie w samym centrum miasta. Imponujące jest już samo wejście do muzeum, „Carpet of Lights”.Wchodzimy do ciemnego pomieszczenia oświetlonego przez kolorowe neony: na podłodze czerwone, które mają grać czerwony dywan, a na ścianach białe, imitujące blask fleszy paparazzi. Zwiedzającym towarzyszy dźwięk trzaskających raz po raz migawek i szum zebranych dookoła wirtualnych fanów. Od samego progu goście czują się więc jak gwiazdy filmowe. Odwiedzający mają do dyspozycji 4 piętra, na których znajduje się ponad 70 interaktywnych instalacji i kolekcja około 3000 eksponatów. Dla najmłodszych przygotowano angażujące symulatory dynamicznych scen filmowych: lotu samolotem czy jazdy samochodem wyścigowym. Krok po kroku, muzeum wciąga widza w fascynujący świat filmu: można zobaczyć w jaki sposób powstawały kultowe filmy, przeczytać o historie o najsłynniejszych aktorach czy wziąć udział w warsztatach postprodukcji dźwięku i obrazu oraz  innych, najnowszych technologii filmowych.

Przykładowe programy wycieczki do Chin

HONG KONG & BOHOL

HONG KONG & SIARGAO

5. MUZEUM ZUPEK CHIŃSKICH W OSACE, JAPONIA 

Czy wiedzieliście, że słynne na całym świecie zupki chińskie zostały wymyślone przez Japończyka? Momofuku Ando urodził się i wychował na Tajwanie, który przed II wojna światową należał do Japonii. Momofuku wymyślił makaron instant w 1958 roku jako jedno z rozwiązań przeciwko klęsce głodu w powojennej Japonii. Pierwszym smakiem zupek błyskawicznych był kurczak, a Japończycy szybko przekonali się do zalewanego wrzątkiem pszennego makaronu. Dwanaście lat później Ando założył firmę spożywczą Nissin Foods w Stanach Zjednoczonych gdzie jego idea spotkała się ze szczególnym entuzjazmem. Amerykanie zrezygnowali z jedzenia pałeczkami i łamali makaron na pół, a ten sposób stał się inspiracją do udoskonalenia wynalazku. Tak powstał znany nam do dzisiaj makaron noodle, który podbił światowy rynek przyjemnym smakiem i niską ceną. Sam Momofuku przeżył 97 lat, a legenda głosi, że jadł błyskawiczne zupki nawet w dniu śmierci i to właśnie one były jego receptą na długie życie. Całą barwną historię powstania zupek chińskich możecie prześledzić w Muzeum Zupek Chińskich w dwóch miastach Japonii: Osace i Jokohamie. W Cupnoodels Museum zwiedzający mogą obejrzeć ręczne wyrabianie makaronu instant, stworzyć własne opakowanie i smak noodli. Wizyta w takim miejscu na pewno rozbudzi w Was apetyt! Jedno z pomieszczeń przeznaczono na salę do testowania różnych rodzajów noodli, więc warto przekonać się, która zupka będzie Waszą ulubioną. Twórcy muzeum nie zapomnieli o dzieciach, dla których przygotowano quizy i zabawne instalacje. Jeśli będziecie na wycieczce w Japonii, koniecznie zajrzyjcie do tego muzeum!

Przykładowy program wakacji w Japonii

WSZYSTKIE KOLORY JAPONII

6. MIĘDZYNARODOWE MUZEUM I OŚRODEK BADAŃ NAD UFO, NOWY MEKSYK, USA 

International UFO Museum and Research Center to punkt obowiązkowy na liście miejsc do odwiedzenia w trakcie wakacji w  Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza, jeśli wychowaliście się na Tajemnicach Roswell lub Z archiwum X. Muzeum powstało w 1991 roku przy organizacji specjalizującej się w zjawiskach paranormalnych i dokumentującej  historie spotkań z UFO i opowieści ludzi uprowadzonych przez kosmitów. O ile organizacja zajmuje się sprawami nie z tej Ziemi, w które czasem trudno nam uwierzyć lub je zrozumieć, o tyle samo muzeum to ciekawe i warte odwiedzenia miejsce. Duża część ekspozycji jest kreowana w iście amerykańskim stylu, a goście mogą zweryfikować różne wyobrażenia na temat kosmitów. Można obejrzeć makiety niezidentyfikowanych pojazdów kosmicznych, które widziano w okolicy w ostatnich dziesięcioleciach. Warto tu przyjść dla ogromnej biblioteki i wycieczki z przewodnikiem, który oprowadza grupy po całym obiekcie. Co więcej, można tu spotkać wielu ciekawych ludzi, których historie o spotkaniach z UFO mrożą krew w żyłach!

Przykładowe programy wycieczek do USA

NAJPIĘKNIEJSZE PARKI USA I KALIFORNIJSKIE PLAŻE

USA – WSCHODNIE WYBRZEŻE I MIAMI

WYCIECZKA NA HAWAJE – TRZY NAJPIĘKNIEJSZE WYSPY

PLAŻE MIAMI I ROZTAŃCZONA JAMAJKA

7. MUZEUM ZABAWEK, SINGAPUR 

Muzeum Zabawek, a właściwie Moment of Imagination and Nostalgia with Toys (MINT), to prywatny zbiór starych zabawek w artystycznej dzielnicy Singapuru. Muzeum powstało z inicjatywy Ministra Spraw Zagranicznych Singapuru w 2007 roku. W zbiorach znajdziemy ponad 50 tysięcy pamiątek z dzieciństwa, a najstarsze, np. chińskie kolekcje lalek czy przedwojenne japońskie kolejki sięgają połowy XIX wieku. Nie zabrakło również współczesnych projektów Disneya czy tych stworzonych na podstawie komiksów Marvela (jak choćby Batman). Zabawki pochodzą z 40 krajów i są wystawione na czterech tematycznych ekspozycjach: przestrzeni kosmicznej, postaci z bajek, ulubionych dziecięcych zabawek oraz przedmiotów kolekcjonerskich. Wizyta w tym muzeum to wspaniałe doświadczenie, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dojrzali goście będą mogli poddać się chwili nostalgii i wspominać beztroskie dzieciństwo oraz obejrzeć zabawki, którymi bawili się ich rówieśnicy z drugiego końca świata. Dzieci natomiast będą zachwycone całym bajkowym światem. Na uwagę zasługuje także nowoczesny budynek, który stał się elementem singapurskiego krajobrazu i na pewno go zauważycie spacerując po mieście. Wizyta w Muzeum Zabawek może być prawdziwą podróżą w czasie podczas wakacji w Singapurze.

Przykładowy program wycieczki do Singapuru

SINGAPUR I TAJLANDIA EKSKLUZYWNIE 

Podróżowanie na drugi koniec świata czasem wiąże się ze zmęczeniem, walką z jet-lagiem i adaptacją do innego klimatu. Wielu podróżników nie lubi tracić czasu na dochodzenie do siebie w hotelowym łóżku i szuka sposobów na pobudzenie umysłu. Na deszczowy dzień lub żar lejący się z nieba, na znużone dzieci, na poszukiwanie inspiracji i zdobycie nowego doświadczenia – wizyta w muzeum to często najlepsze rozwiązanie i świetny pomysł. A może przedstawione przez nas muzea będą dla Was inspiracją w wyborze kierunku kolejnej podróży?

Magda

Magda

Jeśli nie podróżuję, to zapewne czytam lub piszę o podróżach. „Nie ma działania, nie ma życia” to moje życiowe motto, bo uwielbiam być w wirze wydarzeń i ciągle robić coś nowego. Na co dzień staram się nieustannie odkrywać mój piękny Kraków, ale nie przejdę obojętnie obok jakiejkolwiek okazji do krótszej lub dłuższej wycieczki.

!
Ta strona używa plików cookies.