Podróż poślubna do Japonii

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Podróż poślubna do Japonii

Co nasuwa się Wam jako pierwsze, gdy myślicie o Japonii? Kwitnące wiśnie, sake, gejsze, sushi, a może Góra Fuji? Na pewno macie jeszcze więcej skojarzeń. W końcu to kraj o unikatowej kulturze, pełen wyjątkowych tradycji. Ale czy Japonia pojawia się automatycznie w głowach nowożeńców planujących najważniejszą podróż życia? Niekoniecznie. A według nas, powinna znaleźć się na top liście kierunków podróży poślubnych!

Kioto

Miesiąc miodowy w Japonii – dlaczego warto?

Podróż poślubna powinna być niepowtarzalna. Wspomnienia z niej będą przypominały Wam o najpiękniejszych chwilach w Waszym życiu. Na taką podróż warto wybrać kraj pełen fascynujących doświadczeń, w których będziecie mogli uczestniczyć we dwoje. Wspólne odkrywanie nieznanej kultury, miejsc i nowych smaków, każdego dnia wyzwoli w Was pozytywne emocje. Taka podróż połączy Was jeszcze bardziej! W Japonii nie będziecie musieli stanąć przed dylematem: plaża czy zwiedzanie, odkrywanie starej kultury czy skok w nowoczesność, miasta czy prowincja. Kraj kwitnących wiśni ma to wszystko.

 

Jak zaplanować podróż poślubną do Japonii?

Japonia posiada cztery główne wyspy (Hokkaido, Honsiu, Kiusiu i Sikoku) oraz ponad 14 tysięcy mniejszych wysepek, w tym takie plażowe perełki jak Okinawa i Amami. Chcąc zobaczyć absolutne minimum, trzeba zarezerwować na podróż co najmniej dziesięć dni. Sam lot w przypadku połączenia bezpośredniego trwa ponad 12 godzin, a w bardziej ekonomicznej wersji z przesiadką odpowiednio dłużej. Japonia nie jest tanim kierunkiem, ale zdecydowanie warto przeznaczyć dodatkowe środki, aby w pełni doświadczyć tego wyjątkowego kraju. Najlepszym środkiem transportu są szybkie pociągi, słynne shinkanseny. Przykładowo trasę z Tokio do Kioto (ok. 450 km) można pokonać w dwie godziny! Aby swobodnie poruszać się po Japonii warto kupić Japan Rail Pass, który umożliwia nieograniczone przejazdy na większości tras kolejowych. Poniżej zamieszczamy kilka naszych rad odnośnie do tego, gdzie zatrzymać się w Japonii i co zobaczyć w Japonii.

Szybki pociąg – najlepszy środek transportu

Japonia – podróż poślubna: kiedy jechać?

W podróż poślubną do Japonii możecie wybrać się niemal przez cały rok. Wasza sesja zdjęciowa będzie cudownie wyglądać jesienią, gdy w tle będą czerwieniły się klony i zimą wśród migoczących płatków śniegu. Latem kwitną irysy i fioletowa wistaria. Wiosną w lutym i marcu pojawiają się kwiaty śliwy, a zaraz po nich rozkwitają wiśnie, i cały kraj tonie w romantycznym różu. W lutym w Sapporo możecie podziwiać fantastyczne rzeźby wykonane z lodu, a od lipca do września wziąć udział w wielu tradycyjnych uroczystościach, jak np. festiwal ognia w Takayama czy słynny Gion Matsuri w Kioto.

 

Najlepsze miejsca w Japonii na podróż poślubną

Japonia to urok świątyń w Kioto, elektryzujące Tokio, spotkanie z jeleniami w Narze, wyjątkowe ogrody, parujące onseny i magiczna Góra Fuji. Podczas podróży poślubnej warto znaleźć czas zarówno na poznanie kraju, jak i romantyczny chwile dla Was.

Podróż w czasie – historyczne miejsca w Japonii warte odwiedzenia

W prefekturze Gifu, w otoczeniu malowniczych Alp Japońskich, odnajdziecie ducha dawnej Japonii. Stare miasto w Takayama wspaniale oddaje klimat epoki Edo (1603–1868), czasu panowania szogunów. Drewniane domy kupców i rzemieślników tworzą malownicze uliczki. W małych warsztatach powstają prawdziwe cuda. Na wzgórzach otaczających miasto stoją świątynie shinto i buddyjskie cmentarze, które – obsypane białym, śnieżnym puchem lub płatkami wiosennych kwiatów – wyglądają iście bajkowo. Pobliskie miasteczko Hida-Furokawa słynie z kanału Setogawa, w którym pływają kolorowe japońskie karpie koi, symbolizujące męskość, odwagę i siły witalne. Wizerunek dwóch karpi koi oznacza szczęśliwy związek, ale co ciekawe, nie wolno umieszczać ich w sypialni, gdyż wróży to kłopoty w relacji.

Wioski Shirakawa-go i Gokayama, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, urzekają domkami typu „minka” krytymi strzechą. Warto zatrzymać się tu na nocleg, spróbować tradycyjnej, domowej kuchni, wziąć udział w warsztatach np. z przygotowywania onigiri.

Shirakawa-go

Ogród japoński – najpiękniejsze miejsca w Japonii

Japonia znana jest ze swojej harmonii z naturą, a piękne ogrody stanowią idealne tło dla romantycznych chwil. Warto odwiedzić je wiosną – w czasie kwitnienia wiśni, i jesienią, gdy liście drzew przebarwiają się na złoto-czerwono. Ogród przy świątyni Srebrnego Pawilonu w Kioto (tzw. Srebrna Świątynia), Ginkaku-ji, uchodzi za jeden z najbardziej urokliwych. Magię Japonii można odkryć także przechadzając się ścieżkami ogrodu zen Kinkaku-ji (Złoty Pawilon w Tokio), lasu bambusowego Arashiyama w Kioto czy parku otaczającego świątynię Fushimi Inari w Kioto dosłownie „usianego” czerwonymi bramami tori. Ogród japoński to miejsce, które skłania do refleksji. Każdy jego element ma symboliczne znaczenie. Kamienie oznaczają stałość, a woda życie. Spokojny strumień symbolizuje energię kobiecą, a rwąca kaskada męski wigor. Pełnię japońskiej sztuki ogrodowej oddają tzw. Trzy Wielki Ogrody – Koraku-en w Okayamie, Kenroku-en (Kanazawa) i Kairaku-en w Mito.

Arashiyama, Kioto

Tokio – tętniąca życiem stolica Japonii

Tokio jest jedną z największych metropolii świata. Może przytłaczać i zmęczyć, ale jednocześnie jest niezwykle inspirujące. Smak życia w stolicy najlepiej poznać odwiedzając dzielnice Shinjuku i Shibuya. Możecie tu zrobić luksusowe zakupy, odwiedzić wyśmienite restauracje, a wieczór spędzić w jednym z modnych klubów. Harajuku, a szczególnie ulica Takeshita, uważana jest za centrum młodzieżowej kultury i unikatowej mody. To tu można spotkać wróżki, Lolity, młodzież przebraną za postacie z mangi, anime czy gier wideo.

Ekspresyjne Tokio ma także miejsca, w których można odpocząć od tłumu i po prostu pobyć ze sobą. Jednym z nich jest park Ueno, w którym rośnie aż 2200 drzew wiśniowych. Wiosenny spacer wśród różowych alejek jest wyjątkowym przeżyciem. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić spędzając miesiąc miodowy w Japonii, jest świątynia Meiji-jingu, gdzie możecie być świadkami tradycyjnych zaślubin. Podczas ceremonii młodzi składają gałązkę świętego drzewa sakaki w darze i wypijają po trzy łyki sake z trzech czarek. Wybierają także drugą parę narzeczonych jako duchowe wsparcie na wypadek małżeńskich nieporozumień.

Tokio

Japonia – miesiąc miodowy: Okinawa i Amami

Wiele par marzy o podróży poślubnej na egzotycznej plaży z białym piaskiem. Nie bez powodu najczęściej wybierane kierunki na miesiąc miodowy to Malediwy czy Seszele. Okinawa jest takim japońskim kawałkiem raju. Podróżni odnajdą tu nieskażoną przyrodę, krystaliczną wodę pięknie kontrastującą z białym piaskiem plaż i doskonałe warunki do nurkowania i snorkelingu. Oprócz relaksu młode pary mają całe mnóstwo atrakcji do dyspozycji: wodospady, spektakularne klify, lasy mangrowe, parki tematyczne, jak Ocean Expo Park, Nago Pineapple Park i interesujące zabytki – Zamek Shuri i Nakijin, Ogród Shikinaen. Wspaniałe plaże odnajdziecie na małej wysepce Kumejima oraz w archipelagu Amami. Odizolowanie wysp wpłynęło na wytworzenie się unikatowej kultury, której przejawem jest kuchnia, pieśni, tańce i rzemiosło. Wypoczywając na Amami warto zainteresować się tkaninami z jedwabiu barwionymi w technice dorozome, a nawet wziąć udział w ciekawych warsztatach. Zainteresuje Was też wizyta w destylarni wytwarzającej kokuto-shochu, jeden z najwykwintniejszych trunków na świecie i najlepiej strzeżony skarb wysp Amami.

Okinawa – Plaża Aharen na Wyspie Tokashiki

 

Polecane hotele na miesiąc miodowy w Japonii

Japonia oferuje zarówno eleganckie hotele z luksusowymi udogodnieniami, jak i tradycyjne pensjonaty, tzw. ryokany. Spędzenie nocy w ryokanie to unikatowe doświadczenie często połączone z możliwością udziału w specjalnych wydarzeniach, warsztatach i ceremoniach oraz wizytą w onsenie. Kąpiel w naturalnym basenie zasilanym gorącymi źródłami to prawdziwa uczta dla zmysłów i niezwykle przyjemne chwile dla nowożeńców.

Aman Tokyo, Tokio

Wycieczka dla nowożeńców do Japonii to okazja, aby „podarować sobie odrobinę luksusu”. Co powiecie na nocleg w najlepszym hotelu w kraju? Hotel Aman Tokyo znalazł się także w pierwszej dziesiątce prestiżowego rankingu „Najlepsze hotele świata 2024 roku” według theworlds50best.com. Z pewnością ucieszy Was luksusowe spa z łaźniami parowymi i 30-metrowym basenem z panoramicznym widokiem na miasto. Doświadczenie rytuału Misogi to nie tylko wspólnie spędzone chwile, ale i droga do wewnętrznego oczyszczenia. Hotel Aman oferuje eleganckie wnętrza, będące ukłonem w kierunku japońskiego minimalizmu, dyskretną obsługę i wyśmienitą kuchnię, ale także podróż w głąb japońskiej kultury. Wspólnie możecie poznać sekrety japońskiej ikebany, ceramiki, wziąć udział w ceremonii herbaty czy sesji szermierki laido. Hotel położony jest zaledwie kilka kroków od ekskluzywnej dzielnicy Ginza i Pałacu Cesarskiego. To idealne miejsce do odkrywania uroków Tokio we dwoje.

Aman Tokyo

Halekulani Okinawa, Okinawa

Jeżeli szukacie hotelu, w którym każdy moment będzie kolejną porcją radości, to nie szukajcie dłużej. W Halekulani każda przestrzeń emanuje spokojem i gościnnością, a personel dba, aby każdy dzień był wyjątkowy. Z okien apartamentów rozciągają się spektakularne widoki na ocean. Luksusowe wille posiadają podgrzewane baseny i naturalne gorące źródła (onseny) oraz zapewniają komfortowe poczucie prywatności i odosobnienia. Hotel dysponuje prywatną plażą oraz kilkoma basenami, w tym przeznaczonym tylko dla dorosłych, osobnym basenem dla dzieci, krytym basenem oraz wyjątkowym Ocean Terrace w Sunset Wing, który szczególnie polecamy na romantyczny zachód słońca z ukochaną osobą przy boku. Czym byłyby japońskie Malediwy bez nurkowania na rafie koralowej? Piękno podwodnego świata odkryjecie dzięki wycieczkom nurkowym. Możecie zdecydować się też na kosmiczny spacer po dnie oceanu, wyprawę kajakową albo romantyczny rejs we dwoje. Wisienką na torcie jest ekskluzywne spa, które zaprasza na hawajskie masaże lomilomi i autorskie terapie wykorzystujące lokalne, lecznicze skarby, jak gettou (imbir muszlowy) i fuchiba (bylica z Okinawy). Spa Halekulani zostało uznane za jedyne pięciogwiazdkowe spa na Okinawie przez Forbes Travel Guide’s 2024 Star Awards.

Halekulani Okinawa

Four Seasons, Kioto

Specjalną ofertę dla nowożeńców przygotował hotel Four Seasons w Kioto. Możecie być pewni, że specjalny zespół concierge dołoży wszelkich starań, aby Wasz pobyt był wyjątkowy – opracują dla Was wycieczki i aktywności, rozpieszczą tradycyjnymi praktykami dobrego samopoczucia i zabiegami w spa oraz zaproponują to, co najlepsze w restauracjach wyróżnionych gwiazdką Michelin. To ekskluzywna opcja dla najbardziej wymagających Gości. Prawdziwą przyjemność daje też ogród, w którym można popływać łodzią przy świetle księżyca, a wiosną chłonąć piękno rozkwitających wiśni. Czy romantyczne chwile mogą mieć piękniejszą oprawę?

Four Seasons, Kioto

Przeżyjcie wyjątkowe doświadczenie w ryokanie

Podróż poślubna do Japonii nie może odbyć się bez noclegu w ryokanie. Podłogi tradycyjnych japońskich pensjonatów pokrywają maty tatami, zamiast typowych łóżek do spania są futony, a wnętrza ozdabia ikebana (specjalnie ułożone kwiaty) i kakemono (tradycyjne malarstwo na jedwabiu lub papierze). Nieodłącznym elementem ryokanów są łaźnie, w których woda często pochodzi z naturalnych gorących źródeł. W luksusowych ryokanach prywatny onsen możecie mieć do własnej dyspozycji.

Pobyt w ryokanie to coś więcej niż tylko nocleg. To głębokie doświadczenie kulturowe i kulinarne. W przepięknym ryokanie Gora Kadan w Hakone możecie wziąć udział w japońskim posiłku kaiseki. Wedle tradycji przygotowuje się go jako wstęp do ceremonii herbaty. Składa się z 14 maleńkich dań, przygotowanych z pietyzmem wedle ściśle określonych zasad. Na talerzu wyglądają jak kulinarne dzieła sztuki.

Gora Kadan, Hakone

Atrakcje dla par w Japonii – co warto?

Wspólne aktywności oraz poznanie tradycyjnych, japońskich ceremonii i zwyczajów sprawią, że Wasza podróż poślubna do Japonii będzie jeszcze bardziej niezapomniana. Co warto przeżyć we dwoje? Zobaczcie kilka naszych podpowiedzi.

Japońska kuchnia – zafundujcie sobie ucztę dla zmysłów

Japonia to raj dla podniebienia. Odkrywanie nowych smaków może stać się dla Was prawdziwą przygodą, szczególnie jeżeli wybierzecie się na warsztaty kulinarne i sami przygotujecie posiłek. A może wspólne gotowanie stanie się Wasza nową tradycją? W Tokio, Kioto i Osace znajduje się największe zagęszczenie restauracji oznaczonych gwiazdkami Michelin. Wśród nich są Kitcho Arashiyama Honten w Kioto czy Azabu Kadowaki w Tokio. Za ekstrawagancję zjedzenia kolacji przygotowanej przez kulinarnych mistrzów trzeba zapłacić nawet 300 USD za osobę, ale czego nie robi się dla najpiękniejszych chwil w życiu?

Sushi (Fot. Riccardo Bergamini, Unsplash)

Wejdźcie razem na Górę Fuji

Jest najwyższym szczytem kraju (3776 m n.p.m.) i czynnym wulkanem. W dawnych czasach budziła szacunek i strach. Pielgrzymi udawali się na szczyt, aby dokonać rytuału zwanego ohachimeguri, polegającego na okrążaniu krateru. Wierzono, że wulkan zamieszkuje bóstwo shinto. Jego niemal idealna, stożkowata forma od wieków inspiruje artystów i poetów. Dziś dla wielu turystów wejście na górę jest obowiązkowym punktem programu wycieczki do Japonii. Dla par trekking na Górę Fuji może być świetną opcją, szczególnie w połączeniu z relaksem w onsenach w Hakone. Zimą okolica przyciąga narciarzy. Jeżeli jesteście parą, która stawia na aktywny wypoczynek, to narty w połączeniu z relaksem w gorących źródłach będą opcją idealną.

Góra Fuji, Japonia
Góra Fuji, Japonia

Weźcie udział w ceremonii herbaty i spotkaniu z gejszą

Herbata została sprowadzona do Japonii w VIII w z Chin i początkowo była dostępna jedynie dla elit. Z czasem parzenie matchy, czyli sproszkowanej zielonej herbaty, rozwinęło się w tradycję przepełnioną prostotą zen. W trakcie ceremonii wszystko ma znaczenie – sposób siadania, chodzenia, wykonywane ruchy i kolejność czynności. Rytuałowi towarzyszy atmosfera spokoju, wzajemnego szacunku i harmonii z naturą. Właśnie dlatego często ceremonie organizowane są w herbaciarniach lub świątyniach otoczonych ogrodami. Wizyta w takim miejscu jest wyjątkowym i autentycznym doświadczaniem esencji japońskiej kultury.  Ceremonię herbaty może uświetnić wizyta gejszy lub maiko. Podczas spotkania będziecie mieli szansę zadać gejszy pytania, zagrać z nią w tradycyjne gry, poznacie tajniki wiązania kimona i tradycyjnego tańca. Możecie być pewni, że zapamiętacie je na długo.

Kioto – gejsza w dzielnicy Gion

Odkryjcie magię onsenów

Gorące źródła można znaleźć niemal w całej Japonii. Szacuje się, że jest ich ponad 30 tysięcy. Wiele z nich posiada właściwości lecznicze. Uzdrawiające wody siarczkowe znajdziecie w Kusatsu niedaleko Tokio, wulkaniczne krajobrazy z buchającą parą w Noboribetsu, aw Hakone doświadczycie pięknych krajobrazów z Górą Fuji w tle. W jednym z najsłynniejszych kąpielisk w okolicy – Hakone Yuryo, można skorzystać z publicznych kąpielisk z widokiem na las lub wynająć własny onsen. Wśród buchającej pary Japończycy nago, bez skrępowania, oddają się rytuałom oczyszczającym ciało i duszę. Dla nowożeńców najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie onsenu na własny użytek, najlepiej w jednym z luksusowych ryokanów. Wyobraźcie sobie apartament z piękną drewnianą lub kamienną wanną z widokiem na zamglony las albo na krajobraz pokryty białym puchem. Taka magiczna atmosfera podgrzewa nastrój, nawet bez kąpieli w gorących źródłach.

Magdalena

Magdalena

Jej dziecięce przyjaźnie z Indiana Jonesem i Robinsonem Crusoe zaowocowały w tzw. dorosłości syndromem niespokojnych nóg. Jest zdania, że najciekawsze w podróży jest to, co pomiędzy, i zwykle „prawie dociera” do turystycznych must see, gubiąc się gdzieś po drodze. Lubi zmiany w życiu i krajobrazu za oknem… a poza tym góry, las, rower, książki i słodycze.